LAATSTE BERICHTEN lEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 1 Februari 1939 Redactie 1507 Directie en Administratie 2500 Stadsnieuws Binnenland De uitvoer van tuinbouwproducten naar Engeland Buitenland Roosevelt's standpunt Legerpromoties De bewapenings* beperking V VRUCHTBOOM (ARBOLIHEUM W. SEGAAR Czn. - Zaadhandel Uit Ned. Oost-Indië Dp «Van der Wijck"-zaak SPORT LAND- EN TUINBOUW Onze telefoonnummers BEURSOVERZÏCHT MARKT fe. RERICliTKfc r MILITARIA. De eerste luitenants A. H. Trlppelaar, H. j. Koning en C F. van den Berg, allen van 4 R. I., zijn met ingang van 15 Februari as benoemd tot kapitein respectievelijk bij 4 R, I., 1 R. I. en 3 R. I. Benige Nederlandsche bladen hebben be richten gelanceerd men zie onder Land- en Tulnbouwi volgens welke de Britsche re geering in principe aou hebben besloten den invoer van sommige land- en tuin bouwproducten uit een groot gedeelte van ons land met ingang ven 15 Mei a.s. te ver bieden, uit vrees voor het binnensleepen, met die producten, van den colorado-kever. Naar aanleiding daarvan deelt de regee- ringspersdienst mede, dat bedoelde berich ten in den gegeven vorm overdreven en voorbarig zijn. Zooals bekend mag worden verondersteld, heeft de Britsche regeering reeds sinds eenige jaren den invoer van sommige land en tuinbouwproducten uit Frankrijk, Zwit serland, België en Luxemburg verboden gedurende het geheele Jaar of een deel van het jaar op grond van het veelvuldig voor komen van den colorado-kever in genoemde landen. Nu die kever in den loop van 1938 ook in het zuiden van ons land op meerdere plaat, sen is aangetroffen, heeft de Britsche regeering aan de Nederlandsche regeering doen weten dat zij zich genoodzaakt ziet, ook ten aanzien van den invoer van soort gelijke producten uit Nederland maatrege len te nemen. Omtrent deze maatregelen zijn bespre kingen tusschen Nederlandsche en Britsche offlcieele instanties gaande. Een beslissing is nog niet genomen. Bij K. B. van 30 Januari zijn benoemd met ingang van 15 Februari bil het wapen der cavalerie. tot commandant van het 2de regiment huraren-motorrijders, de luiteftant-kolonel J. E. Mathon commandant van het le regiment huzaren-motorrijders zulks on- der eervolle ontheffing u't zijn tegenwoor- d're betrekking; tot commandant van het le regiment h;'aren-motorrijder.1- de maioor ihr. J. J. Ted'ns van Berkhout, van hel 4e regiment hc'a'en Met ingang van 1 Maart bij het wapen der infanterie, tot commandant van het le regiment wielrijders, de luitenant-kolonel H C. van der Bijl, commandant van het regiment wielrijders, zulks onder eervolle ontheffing uit zijn tegenwoordige betrek king tot luitenant-kolonel, bij den staf der lilde Infanteriebrigade, de majoor P. J Gaillard. van dien staf, en tot luitenant kolonel. commandant van het 2de regi ment wielrijders, de majoor H. Mijsberg, van het regiment grenadiers. NADERE GEGEVENS. De „New York Tribune" geeft nog nadere mededeelingen over de vergadering van de Senaatscommissie van legeraangelegenhe- den. Het blad verklaart: de president zou, met het oog op de huidige Internationale situatie, overwogen hebben, wat het gevolg zou kunnen zijn van een oorlog, indien de democratieën door de dictaturen zouden worden overwonnen. In dat geval, aldus zou Roosevelt hebben opgemerkt, zouden Zuid- en Noord-Ame- rika het eerst ln het program der dicta turen worden opgenomen. In dat verband kwam Roosevelt er toe, met een variant op het gezegde van Baldwin, te verklaren, dat de grenzen der Vereenigde Staten in Frankrijk liggen. De verklaringen van Roosevelt zouden door het volgende zijn ingegeven: le De inlichtingen over de plannen der totalitaire staten en hun bewapeningen, waarover de president sinds lang beschikt 2c. De redevoering van Hitler .die, hoe wel de toon gematigd is, niet minder de be doeling van het rijk onthult den strijd tus schen de totalitaire en democrattsche ide ologie op de geheele wereld met meer kracht te voeren. 3e. De overtuiging van Roosevelt, dat de Amerikaansche openbare meening het eens is met zijn politiek van positieven steun aan de democratieën, welke politiek hij heeft aanbevolen. PROF. OPPENHEIMER OVER DE DUNBEVOLKTE STREKEN. De bekende uit Duitschland uitgeweken econoom prof. Franz Oppenheimer, die zicl\ op weg bevindt naar de Vereenigde Staten, heeft te Singapore verklaard, dat de dun bevolkte gebledsdeelen van het Britsche rijk moeten worden opengesteld voor de overbevolking van Europa. Indien daartoe geen weg gevonden wordt, L; een wereld oorlog in de naaste toekomst onvermijde lijk. Australië en Nieuw-Zeeland. zoo zeide hij, kunnen 54 en zelfs 60 millioen men- schen opnemen. Indien Nieuw-Zeeland zijn gebied openstelt voor de behoeftige bevol king van Europa, zou het een der bloeiend- ste landen ter wereld worden. Australië en Nieuw-Zeeland worden met een Japansche invasie bedreigd fioor hun gemis aan be volking en rijkdom. Het Britsche rijk is te zeer verspreid, om elk deel te verdedigen. Ofschoon Nieuw-Zeeland een land is. dat de ware en ideale democratie het dichtst benadert, is de grond ongelukkigerwijze in bezit van slechts een kleine minderheid. Prof Oppenheimer was vroeger hoog leeraar aan de universiteiten van Berlijn en Frankfurt. In een hoofdartikel, getiteld „De weg naar het vertrouwen", schrijft de „Daily Tele graph" met betrekking tot beperking dei- bewapening: Mussolini heeft zich tegenover Chamber lain tijdens diens bezoek aan Rome toe gankelijk betoond ten aanzien van de kwestie der bewapening en er waren in de rede van Hitier ook aanwijzingen, dat ook hij deze mogelijkheid niet geheel uit zijn hoofd heeft gezet. Indien er echter eenige hoop op slagen wil zijn, zal er een gron diger voorbereiding noodig zijn dan voor afging aan de ontwapeningsconferentie van 1932 en een gunstiger atmosfeer voor be sprekingen. dan thans bestaat. Ind a en wanneer de tijd komt. zal dit land. zooals Chamberlain heeft gezegd, bereid zijn zijn oijdrage te leveren, het zal noodzakelijk een bijdrage zijn, gebaseerd op de verze kering van onze onkwetsbaarheid ter zee en in de lucht. Intusschen kunnen wij geen oogenblik onze pogingen, onze tekorten in te halen, verslappen, vooral niet ten aan zien van het luohtwapen. De „Times" schrijft, dat ook Mussolini de kwestie der ontwapening aan de orde heeft gesteld. Hij stelt zich voor, dat deze moet worden aangepakt met de methode van qualitative beperking. Men kan veilig zeggen, dat de Britsche regeering geen middelen zal afwijzen, welke eenige kans bieden op het zoo gewenschte resultaat. Er kan echter geen verslapping komen in de poging de natie voor te bereiden op een noodtoestand. Wij hebben onze proef ge nomen op het gebied der ontwanening door een voorbeeld te geven en hebben gezien, dat dit voorbeeld niet werd gevolgd Om te kunnen onderhandelen, moeten wij ten minste een even sterke bewapening hebben als onze tegenpartit. De Britsche regeering kan niet in onderhanijëlihgegi treden, als zij bedreigd wordt met gdrt-etd STAKING VAN LIFTPERSONEEL. Bijna 250.000 bontwerkers en arbeiders in de kieedingindustrie hebben vandaag trap pen moeten loopen ln de 600 gebouwen in Manhattan 'New York) waar hun bedrij ven gevestigd zijn wegens een staking van 8.000 liftbedienden en ander personeel. De stakers eischen een arbeidsweek van 40 uur: zij moeten nu 48 uur werken. 300 politiebeambten zijn in de buurt gestation- neerd om ongeregeldheden te voorkomen. A.S.F. KORRELS - GROENTEZADEN BLOEMZADEN. DIEFSTEEG 8 TELEFOON no. 1195. Vraagt prijscourant. 7763 (Ingez Mrd.l AMSTERDAM TELT BIJNA 800 000 INWONERS. Het gemeentelijk bureau van statistiek te Amsterdam deelt mede: Enid 1938 bedroeg het aantal inwoners van Amsterdam 793 524 tegen 788.373 bij den aanvang van dat Jaar, hetgeen dus «n vermeerdering met 5151 zielen betee- kent In 1937 was de bevolking met 5022 helen toegenomen jongen TE WASSENAAR DOOR TRAM GEGREPEN. Hedenochtend te kwart voor elf werd gedurende het vrije kwartier der school, de 13-jarige K. L. uit Den Haag. die bil het Rijnland'? Lyceum te Wassenaar de tram baan wilde oversteken, gegrepen door de Wam. die uit de richting Den Haag kwam. nadat hij een tram komende uit de rich ting Leiden had laten passeeren. De longen bekwam een hersenschudding *o ernstige hoofdwonden Na het verleenen van de eerste hulp is hij overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal te Dan Haag. Het tramverkeer ondervond ten gevolge van dit droevige ongeval eenige stagnatie. DE EEPSTE STUURMAN VOOR DEN RAAD VAN JUSTITIE. Batavia, l Febr. (Aneta-A.NP.) De raad van justitie te Batavia maakte heden «n aanvang met de berechting van de zaak tegen H. j. N. H„ wien als eersten stuurman van de „Van der Wijck" ten 'ast* wordt gel?gd. dat on 20 Juni 1936 door jn nalatigheid, onnadenkendheid en on- •jorziGhtigheid dertien salonpassagiers. I v P del-nar~agiers en twee en twintig ITALIANEN NAAR HUN LAND TERUGGEROEPEN. Ruim 3000 in het Fransche departement Moselle wonende Italianen hebben esn oproep gekregen v<oor den militairen dienst in Italië. Slechts 200 hebben aan den oproep ge volg gegeven. Velen van deze Italianen zijn cle zonen van heii, die hun land verlaten hebben toen Mussolini aan het bewind kwam. ALGIERS WEIGERT SPAANSCHE VLUCHTELINGEN. De burgemeester van Algiers hoeft in een telegram aan Daladier en Bonnet medegedeeld, dat Algiers geen Spaansche vluchtelingen kan opnemen wegens de on der de inlanders heerschende werkloosheid en het gevaar voor het verspreiden van extremistische leerstellingen. Het is beter, zoo zegt het telegram ver der, dat zij in Spanje blijven om het land te helpen opbouwen, dan dat zij uitwijken en in Algiers de leerstellingen verkondigen, welke in Spanje den burgeroorlog hebben veroorzaakt. „STUERMER" EN „SCHWARZES KORPS" CONTRA „OSSERVATORE ROMANO". Het anti-semietische weekblad „Stuer- mer" en het orgaan der S.S. ..Schwarzes Korps", doen in een artikel, getiteld: „Het blad van den Paus is het blad van de Jo den" een heftigen aanval op ..Osservatore Romano". De „Stuermer" schrijft met name: zeer I waarschijnlijk hebben de redacteursn van de „Osservatore Romano" Joodsch bloed in de aderen"; „Schwarze6 Korps" verwijt het Vaticaan de centrale organisatie der emi- granten te zijn geworden. HULPMAATREGELEN IN CHILI. Bij het Chileensche congres is een ont werp van wet ingediend, strekkende tot de bijeen'orenging van buitengewone midde len, tot leniging van den toestand, ont staan door de aardbeving op 24 Januari. De middelen zullen gevonden worden door een leening van twee milliard pesos, waar/an een vierde bestemd is voor den herbouw van woningen, verhooging van de belastingen door de invoering van een extrabelasting op landbouwbezit, door ver hooging van de successierechten en de rechten op schenkingen, door wijziging der pa tentrechten en een belasting op tele grammen. organen een deel weg. De houttak, welke voor de verlenging most dienen wordt ge woonlijk tot op de helft ingekort en daarna 1 in de gewenschte richting aangebonden. Deze lelboomen zijn bijna uitsluitend geënt op z.g. zwakken" onderstam, evenals de in de eerste groep genoemde struikvormen. Voor de peer gebruikt men hiervoor de jonge struikjes van de kweepeer en voor de appel dezelfde van een Doucin-appel. Deze zwakke onderstam is ooi-zaak, dat de hierop geënte boomen niet wild groeien en reeds vrucht geven op driejarigen leef tijd. De hoog- en halfstam-kroonboomen zijn meestal op zaailing peer of appel geënt en groeien meestal tot groote, breede exem plaren uit en dragen veel later, op zware gTonden pas op tienjarigen leeftijd of later. Op zwakken onderstam geënte bco- men krijgen een onderlingen afstand van 3—5 M., die op zaailing geënt 8 i 10 M. Bij den snoei van de bessen dienen we rekening te houden met het soort. De roode en witte aalbes b.v. dragen de vruch ten aan vruchttakjes en korte spoortjes, voorkomend op 't meerjarige hout. Bij den win ter snoei moeten deze struiken flink uit gedund om bovengenoemde reden, waarna het éénjarige hout. dat voor de verlenging I van de hoofdtakken dienst moet doen, tot op de helft wordt ingekort. De zwarte en de kruisbessen dragen de mooiste vruchten aan het éénjarige hout, dus aan die tak ken, welke in 1933 zijn gevormd. Boven dien aan de spoortjes op het meerjarige hout. Van laatstgenoemde bessensoorten worden de kronen alleen uitgedund, het jonge hout verder nist meer ingekort. Dit j heeft tot gevolg dat eve i oude zwarte en kruisbessenstruiken breeder zijn dan roode en witte soorten. Laatstgenoemde kunnen dan ook met minder mderlingen afstand volstaan Witte en roode bessen zet men, al naar de zwaarte van den grond op 175 tot 2.25 M., de zwarte en de kruisbessen op 2.25 tot 2.75 M. afstand. Van alle soorten worden de meestal talrijke grondscheuten verwijderd. Dit doet men liefst reeds in den zomer, omdat de struiken er onnoodig te dicht door groeien. Wanneer een bessen- struik door ziekte een of meer takken ver liest, kunnen deze grondscheuten worden gebruikt om de openingen te vullen. Van de frambozen wordt nu het afgedra gen hout afgenomen. Het jonge gewas wordt gedund, d.w.z. het sterke wordt alleen behouden en dit wordt aangebonden aan een bijgeplaatst hekwerk. Vooral het gebogen aanbinden is aan te bevelen. Men krijgt meer en mooier vruchten. In de laatste jaren komt in dit gewas veelvuldig voor de mozaïkziekte. Deze kwaal doet het blad geel worden en afsterven en *n het voorjaar loopt het hout slecht of in het geheel niet uit. Op het eerste gezicht lijkt het, of de takken bevroren zijn geweest. Op vele plaatsen is deze ziekte oorzaak geweest dat alles moest worden opgeruimd en ver brand. Een bestrijdingsmiddel is moeilijk aan te geven. Bij aanschaffen is het zaak te zorgen, dat het gewas vrij is van deze ziekte. De bramen, Japansche wijn bes en Iogan- bes worden evenals de framboos gezuiverd van oud hout en de takken, welke zich in 1938 vormden worden in de plaats gebon den. Laatstgenoemde gewassen krijgen 2 M. afstand en ook de takken worden onder ling zeer ruim aangebonden. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". van een hoogst ongunstige strekking waren, waardoor het gevoel van onzekerheid ten zc-erste in de hand werd gewerkt, geheel uit de lucht waren gegrepen. En al dergelijke vertelsels zul len dan ook voor kennisgeving moeten worden aangenomen. Onwillekeurig wordt nu en dan de indruk gewekt alsof onverantwoordelijke elementen er behagen in scheppen de atmosfeer te vertroebelen, met de hoop, daaruit goede munt te slaan. Aan den anderen kant kan ook niet over het hoofd worden gezien, dat de politieke situatie zich meermalen zóó heeft toegespitst, dat het er inderdaad op leek. alsof een catastrophe niet meer te vermijden zou zijn. En daarom is het ook wel te verklaren, dat men bijzonder vatbaar is voor mededeelingen. welke van een minder plezierigen inhoud zijn en allicht ge neigd is, daaraan een overdreven uitlegging te geven. De cijfers, vervat in de verkorte ba lans van de Nederlandsche Bank. opgemaakt per 30 Januari, doen uitkomen, dat de reke ningcour ant-saldi van anderen met ongeveer f. 46 millioen zijn verminderd. Deze verminde ring zal gedeeltelijk wel moeten worden toege schreven aan het wegtrekken van hier te lande uitstaande saldi. Doch wanneer rekening wordt gehouden met de gebruikelijke ultimo-invloe-. den. welke oo den betreffenden weekstaat tot uitdrukking komen dan is die kapitaalvlucht toch niet zoo heftig geweest. leden van de bemanning zijn verdronken ?0r ',et openlaten van de twee achterste 'hispoorten oo tusschendek-2). üetv 'let openbaar ministerie waren 19 io°n en en 8 getuigen-deskundlgen opge- 5 ™1 De verdediger van beklaagde, mr. ch^an Brouwer, had 19 getuigen a dé- opeeroepen. het f on'kende schuldig te zijn aan 'Ee. 'aste gelegde en meende, dat het nstins vaststaat dat de open patrijs- tamn „,dtl oorzaak zijn geweest van de 4e on kwam water ln het schip, doch notzaak daarvan bleef een open vraag. ZIGEUNERS „HONGAARSCHER DAN DE HONGAREN". De Hongaarsche zigeuners verzetten zich tegen de pogingen om hun den status van een „rasgroep" te geven. Terwijl de zigeunerkwestie ln het parle ment behandeld werd, hielden de Zigeu ners een bijeenkomst, waarin zij zelden Hongaarscher te zijn dan de Hongaren zelf. Er zijn 150.000 zigeuners in Hongarij. DRIE SCHEPEN DOOR JAPANNEEZEN AANGEHOUDEN. De Britsche marine-autoriteiten hebben den Japanneezen verzocht onmiddellijk uit leg te geven van de redenen, waarom het Engelsehe schip „St. Vincent de Paul", dat thans te Sjanghai is aangekomen, aange houden is. De Japanneezen hebben beloofd uitlegging te zullen geven Het Britsche schip is met twee Noorsche booten bij Haitsjau aangehouden, toen men bezig was met de lossing. Een douanevaar tuig en twee torpedobootjagers brachten de schepen naar Tsingtau op. De Noorsche schepen stelden zich in verbinding met Sjanghai, waarna de Britsche marine autoriteiten, gewaarschuwd door de reeders van de „St. Vincent", den kruiser „Birming ham" naar Tsingtau zonden. Deze kruiser heeft het Britsche schip van Tsingtau af begeleid, zonder dat de Japanneezen op traden. WINTERSNOEI VRUCHTBOOMEN. Nu de koude voorbij is en de dagen len gen, wordt het tijd den /ruchtboomen hun winterbehandeling te geven. Wanneer we dan schrijven over het snoeien en dan be ginnen bij de appel en peer, dan dienen we eerst de verschillende boomen in twee groepen in te doelen. Tot de eerste afdee- ling behooren de hoog- en de halfstam- boomen en de struikvormen. Van deze drie is de stamlengte respectievelijk pl.m. 1.90, 1 35 en 0.35 M. De snoei van deze vormen komt hierin overeen, dat men voldoende ruimte in de kroon dient te houden. De hoofd- en zijtakken mogen elkaar niet raken of schuren. Op laatstgenoemd hout vinden we de dunne organen, het z.g. vruchthout. waarop de bloemknoppen voor komen. Dit vruchthout moet. om zich vol doende te kunnen ontwikkelen, goed van de zon proflteeren Dichte kronen dragen dan ook meestal alleen aan den buiten kant, omdat binnen in het vruchthout is gestorven. Treft men te dichte kronen, dan i moet men niet in één maal te veel weg nemen; dit veroorzaakt het ontstaan van waterlot. Men make de zaag- of snijwonden zóó, dat er geen water op blijft staan en smere de snijvlakken ln met teer of verf. 1 Jonge boomen worden 's winters, na het uitdunnen, ingekort, b.v. het éénjarige hout j tot op de helft. Bij vierjarige en oudere boomen doet men dit meestal niet meer, tenzij de takken gaan hangen. Uitloopers. welke aan den voet ontstaan, worden geregeld verwijderd. De tweede groep is die van de leiboomen Deze worden gebruikt om tegen muien of schuttingen en wel tegen hekken te laten groeien. Doordat het vruchthout veel van de zon profiteert is het gewoonlijk goed ontwikkeld en dragen deze boomen vaak veel en mooi ontwikkelde vruchten. Elke leiboom heeft een vooruit bepaalden, meest al symmetrischen vorm. Dit brengt, mee, dat deze boomen maar enkele hootd- of gesteltakken hebben welke zich niet mogen splitsen of vertakken, alleen verlengen. Alle op genoemde hoofdtakken voorko mende houttakken worden in den winter verwijderd, alleen het dunne, korte hout ter lengte van 5 tot 25 cM. mag blijven. j Hierop komen de bloemorganen(gemengde knoppen voor en wanneer er een groot aantal zijn, nemen we van deze vrucht-1 SCHAKEN. H.S.C. (HAZERSWOUDE). In de bovenzaal van hotel ..Het oude Raad huis" te Hazerswoude heeft een onderlinge schaakwedstrijd plaat-s gehad, waarvan de uit slag is als volgt: Klassel: G. RuysM. J. Ravensberg 20, C. van Veen—J. van Gorkum '2 Klasse II: Abr. RavensbergJ. v. d. Zwaan 01; P. van VeenJ. v d. Zwaan 01; B. v d. LooA, Helmus 10; C. van Veen—A. Hoogendoorn 01; A. Helmus—A. Ravensberg afgebr.; C, van VeenJac. Straathof 01; B. v. d. LooA. Hoogendoorn 01. (op 2 lijnen) De middagbeurs. Van de willige stemming, die zich gisteren op de Amsterdamsche effectenbeurs baanbrak, was heden niet veel overgebleven. Integendeel viel bij de opening een lustelooze tendens waar te nemen. De koersen van de meeste aandeelen werden op een eenigszins verlaagd peil verhan deld. daar zich wederom eenig aanbod voor deed. waartegenover vrijwel geen vraag bestond. De onzekerheid omtrent den inhoud van de door Mussolini te houden redevoering, die reeds aanleiding had gegeven tot een verzwakking van den Nederlandschen gulden op de internatio nale wisselmarkt, was in hoofdzaak verantwoor delijk voor het minder opgewekte sentiment. De handel was overigens van geringe afmetingen, zij het dan ook dat enkele aandeelen de noo- dige beweging te zien gaven, waardoor de markt geen doodsch voorkomen had. De Amerikaansche waarden, waarin zich nog al wat affaire ontwikkelde, waren in weerwil van de koersstijging te New York. aan den zwakken kant. En de stijging die ginder viel waar te nemen, werd aan het Damrak niet overgenomen, integendeel werd meerendeels iets beneden de prijzen van gisteren gehandeld. Over het algemeen werd beneden de Ameri kaansche pariteiten afgedaan. Daarbij vonden de grootste omzetten plaats in U.S. Steel, Bethlehem Steel. Republic Steel en Anaconda's, terwijl ook enkele spoorwegshares eenige affaire te aanschouwen gaven. Het Nederlandsche publiek trad wederom als verkooper op. terwijl ook voor Londensche rekening eenig materiaal werd afgegeven. Op de locale markt veroorzaakten Koninklij ken eenige beweging. Bij de opening kon de stemming gedrukt v/orden genoemd en was de koers ongeveer een drietal punten lager dan bij het slot van gisteren. Geleidelijk aan echter openbaarde zich een verbetering, waarbij aan- koopen voor Parijsche rekening een niet onbe langrijke rol speelden; tenslotte steeg de koers weer tot ongeveer het peil van de vorige slot- prijzen. In Amerikaansche petroleumaandeelen ging weinig om. De Rubberafdeeling was stil; de animo voor Amsterdam Rubbers was geheel be koeld. doch de markt gaf echter onder beurst'jd teekenen van herstel, want na lager opening viel geleidelijk aan een herstel te constateeren. zoodat de 200-procentgrens. waar beneden aan vankelijk was gehandeld, weer werd bereikt. Diverse minder courante Rubberaandeelen wer den lager genoteerd. Het aanbod was echter geenszins overdreven groot en door elkander ge nomen van bescheiden aard. maar de kooplust was afwezig. De Tabaksmarkt was zeer stil en niet veel veranderd. De koersen kwamen echter iets lager te lig gen. waarbij vooral aandeelen Deli Mij. een neiging tot terugloopen vertoonden. In Scheepvaartpapieren was weer weinig te doen. Over de geheele linie moesten echter nadeelige verschillen worden opgeteekend. Van de Suikerfondsen werden H V.A.'s lager ingezet, doch langzaam aan liep de koers weer naar boven. Ook Vorstenlanden gaven teeke nen van aanwezigheid. Eenige incourante aan deelen werden lager genoteerd. De affaire in Industrieelen was van kleinen omvang. De Philipsaandeelen openden een paar punten lager, zakten vervolgens iets in, om zich later op den middag grootendeels te herstellen. De Fokkeraandeelen waren wederom aan tame lijk groote schommelingen onderhevig, waarbij per saldo een verlies van eenige procenten vverd geleden. Unilevers liepen na lustelooze opening langzaam iets naar boven. Aku's kwamen eenigszins lager te liggen. De beleggingsmarkt had een kalm voorkomen. Van de Nederlandsche Staatspapieren was de Oude Schuld prijshoudend. De obligatiën uit de jongere emissies en Ned.-Indië lager iets luier in de markt, Duitsche fondsen zoowe1 ris Fransche papieren waren aan den gedepri meerden kant. WISSELKOERSEN. Londen 8,69 1 4 (8.66 1/4); Berlijn 74.52 (74.35); Parijs 4.91'/i (4 89 3/4); Brussel 31.42 (31.30); Zwitserland 42.— (41.83); Ko penhagen 38.82''i (38 671/*)Stockholm 44.80 (44.65); Oslo 43.67' (43 52'':); New York 1.85 7'8 (1.85 1/8); Praag 6.40 (6.37); Lire 5.55 (5.60). Prolongatie Part. disc. 1 '8; Daggeld 1/4; Registermarken 29: Handelssperr- marken 7 3/16; Reismarken 46'/*; Bank- pao'er 20 3 '8. Tusschen haakjes zijn de koersen van g'steren. AMSTERDAM. 1 Februari. Nadat de rede van Hitler in financieele en beurskringen gunstig is ontvangen, zullen de verklaringen van minister Chamberlain, mede in verband met de meest kenmerkende zin sneden van den Führcr, waarschijnlijk een goeden indruk maken. De commentaren, welke op de uitlatingen van de staatslieden worden geleverd, zijn uiter aard van uiteenloopenden aard. naar gelang van de verschillende opvattingen. Waar thans nog een rede van Mussolini te wachten is, heeft het weinig zin. op de politiek te anticipeer en. Maar wel kan worden vastgesteld, dat zich gisteren te New-York opnieuw een vaste stem ming openbaarde en dit kan als een gunstig symptoom worden opgevat. Intusschen zijn de effectenbeurzen en de deviezenmarkten nog uiterst, gevoelig voor de politiek en dit kwam gisteren tegen het einde van den middag wel helder tot uitdrukking in de plotselinge bewe ging, die zich op de Amsterd°m^che nationale wisselmarkt openbaarde, toen geruchten de ronde deden. dat. de inhoud van de door Mus solini te houden rede van onaangenamen aard zou zijn. Nu is helder aan het licht getreden dat de geruchten, welke den laatsten tijd zoo veelvuldig zijn verspreid en zonder uitzondering AMSTERDAM. 1 Febr. Ter veemarkt aan gevoerd: 258 kalveren, 1ste kwal. 6470 ct.. 2üe kwal. 5862 ct.. 3de kwaliteit 5056 ct. per KG. levend gewicht; ondermelkers iets lager 80 nuchtere kalveren f. 5—9 per stuk: vleeschvar- kens. wegende van 90110 KG. 56—57 ct.; zw. varkens 5556 et,, vette varkens 5455 ct, per KG. slachtgewicht. Aangevoerd 1 wagon geslachte runderen uit Denemarken. KOUDEKERK a. d RIJN. 31 Jan. EV.K.R. Aanvoer Kipeieren 3500 stuks. Aanvoer boter 27 pond. Kipeieren f. 3.20—4: Eendeieren f. 3.50; Boter 70—75 ct; Kaas 16—30 ct; Kippen 40 ct; lianen f. 1,20; Konijnen f. 1.22—1.50. LEIDSCHENDAM 31 Jan. Aangevoerd 23041 kipeieren, prijs f.3.754.15; 2000 heneieren, or. f. 3.303 70; 306 eendeieren, prtis f. 3.25—3.65; 31 kippen f. 0.4"—1.40; 27 konijnen f. 0.45—2.50; 5 duiven 1020 ct. per stuk. WOERDEN, 1 Febr. Aangevoerd 40 partijen kaas. Prijs met rijksmerk 1ste kw. f.26, 2de kw. f. 23.50—25. Handel matig. s—i

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3