BINNENLAND Naar verlaging van de telefoontarieven LEID5CH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag t Februari 1939 KERK- EN SCHOOLNIEUWS Rijtoer van het jonge De nieuwe weg Prinsesje door Den Haag Den Haag—Utrecht De toelating van vluchtelingen Het massa-ontslag van Nederlanders in de Duitsche grensstreek Uit Ned. Oost-Indië De verdwijning van den heer De Raad MEDEDEELING „ZOMERZORG" SPECIALE CABARET-AVOND T1N/T IN LITTEKEN Uitgifte van nieuwe postzegels te verwachten v\uterlijke F: BEKENTENISSEN Ds. W. L. Weiter HAGENAARS ZIEN PRINSES BEATRIX VAN NABIJ. Ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Beatrix hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard gistermiddag met Hun dochter een autorit gemaakt door de residentie. Lang voor drie uur gistermiddag wachtte een belangstellende menigte in de omgeving van het Paieis en in de straten, waarlangs -de Koninklijke auto kon worden verwacht, het tijdstip van de verschijning van het Prinselijk gezin af. Voor dezen rit was de meest glasrijke aiuo van het Koninklijke wagenpark uitgekozen, opdat de kleine Prinses, op dezen fraaien wintermiddag door alle omstanders goed zou kunnen worden gezien. Precies te 3.15 uur stapten Prinses Ju liana en Prins Bernhard met de kleine Beatrix op zijn arm. in de auto. Prinses Juliana was in bruinen bontmantel gehuld, de Prins in lichten overjas en de kleine prinses in het welbekende capuchon-man teltje thans getooid met een groote bloem. Enthousiast werd in het bijzonder de jarige Prinses toegewuifd en toegejuicht, waarbij haar gezonde kleur en guitige oogen zeker wel opvielen. Een politie-auto ging aan den Ko ninklijken wagen vooraf en twee pers- auto's volgden. Zoo werd langs breede hagen belang stellenden een groote tocht door Den Haag gemaakt. Bij de Groote Kerk hadden de burge meester en eenige wethouders en raads leden van Den Haag zich met het bestuur van het Haagsche Comité voor Volksfees ten opgesteld. Oyerigens toonde de rit overal hetzelfde aspect van opgewekt kij kende en hartelijk groetende leden der Haagsche burgerij, waarbij vooral het jeug dige geslacht in sterke mate was vertegen woordigd. Men kon het allen zonder uit zondering aanzien, dat het van zoo nabij, zij het ook vluchtig, aanschouwen van onze jongste Oranjetelg, een aangenaam ge beuren was. De geheele rit maakte den indruk van prettige ongedwongenheid, hier en daar zelfs van een verrassende gemoe delijkheid. zonder evenwel eenig moment van verstoring der goede orde. De rit was te kwart voor vier afgeloopen. Bii het uitstappen werd het prinselijk gezin opnieuw luide toegejuicht terwijl Prinses Beatrix op den arm van haar vader dit alles met bLijden lach aanschouwde. Bij het voorplein wachtte de menigte telkens zingend van JLang zal ze leven."in de gloria", nog eenigen tijd of de kleine Prinse? nog voor het raam zou verschijnen, doch dit geschiedde niet meer. NIEUWE VAK BIJ BODEGRAVEN IN GEBRUIK. Men meldt ons uit Bodegraven: Zonder eenige plechtigheid is heden het nieuwe wegvak Goudsche straat weg-Waddingsveen van den nieuwen Rijksweg Den HaagUtrecht vrijgege ven. De laatste dagen had de A.N.W.B. er wegwijzers geplaatst en ook op den bekenden paal in Bodegraven was een groote plaat bijgeplaatst, die voor Den Haag, inplaats van naar de richting Leiden naar de richting Gouda wees. Hedenmorgen werden die wegwijzers van hun bekleeding ontdaan en de weg was open. Daarmee is een belangrijke mijlpaal in dit werk bereikt. Door de mogelijkheid om via den Goudschen straatweg den nieuwen weg te bereiken kan het verkeer weer, zonder Gouda te passeeren, Den Haag en Rotterdam be reiken, terwijl vooral voor Bodegraven en omgeving een prachtige rechtstrcek- sche verbinding is ontstaan. Minister van Justitie noemt eenige cijfers omtrent het aantal. ZORG VOOR KINDEREN. In de memorie van antwoord van de Eerste Kamer inzake de begrooting van justitie, wordt gezegd, dat door den minis ter indertijd toestemming is verleend voor binnenkomst in ons land van ongeveer 6400 volwassen vluchtelingen, van wie on geveer 1200 ter opname in kampementen. In de kampementen zijn tot nu toe 450 vluchtelingen aangekomen. Nauwkeurige gegevens omtrent het aantal vluchtelin gen. dat in gezinnen is opgenomen, staan vooralsnog niet ter beschikking. Verder zijn meerdere honderdtallen man nelijke vluchtelingen, die na onregelmatige binnenkomst binnenlands, met name in Amsterdam zijn aangetroffen, in kampen moeten worden geplaatst Voorts is ver gunning verleend voor toelating van onge veer 1000 kinderen. Daarvan zijn er onge veer 500 gearriveerd die behoudens uit zonderingen in koloniehuizen worden verzorgd. Overigens zijn enkele honderd tallen kinderen, die vooral ln den eersten tijd na 10 November 1938 onregelmatig ons land zijn binnengekomen, of aan de grens zw:"ivend zijn aangetroffen, in tehuizen ondergebracht. Uit dit laatste blijkt wel duidelijk, dat in het bijzonder ten aanzien van kinderen groote welwillendheid is betracht. Het be hoeft geen betoog, dat nu een behoorlijke organisatie betreffende de hulpverleening aan kinderen is tot stand gekomen, onre gelmatige binnenkomst, speciaal in groe pen. moet worden tegengegaan. De verblijven, waarin de volwassen vluch telingen. die niet voor opname in gezinnen zijn toegelaten, en de kinderen thans zijn ondergebracht, zijn ten deele van tijdelij- ken aard. De wenscheHikheid van inrichting van definitieve verblijfplaatsen voor de daar voor in aanmerking komende vluchtelin gen (zoowel volwassenen als kindereni wordt overwogen. Aan de oprichting van barakken aan grensstations tot tijdelijk verblijf voor emigranten en transmigranten. wier pa pieren niet geheel in orde zijn, kan niet ■worden gedacht. HET LEGERCOMMANDO IN INDIË. Het „Indische Nieuws van den Dag" meldt: Naar wij vernemen, heeft de regeering den legercommandant in Indië te kennen gegeven, dat zij het zeer op prijs zou stel len, indien hij nogmaals met een verlen ging van den traditioneelen ambtstijd de legerleiding op zich zou willen blijven ne men. Dit verzoek, waaraan generaal Boerstra zeker gevolg zal geven houdt verband met de bestaande plannen betreffende de ver snelde uitbreiding van Indië's weermacht en sluit tevens in de hooge waardeering, die de regeering heeft voor de groote be kwaamheden ven dezen oppersten leger- chef. Gisteren heeft de directie van de textiel fabriek van Delden te Gronau medege deeld. dat zij vergunning had om den ar beiders de helft van het netto-loon in Ne- derlandsch geld uit te betalen. Degenen, die reeds waren ontslagen, kunnen. Indien zij willen, op deze voorwaarde blijven wer ken. Evenzoo geldt deze regeling voor de arbeiders, die nog niet ontslagen waren. Het is echter niet uitgesloten, dat hierdoor toch nog evenveel arbeiders op straat ko men, daar het loon door deze regeling zoo danig verlaagd wordt, dat het voor velen niet mogelijk is om dan nog aan den ar beid te blijven. Het zal alleen mogelijk zijn voor een gezin, waarvan twee tot drie per sonen op dezelfde fabriek werkzaam zijn. De directie zou echter trachten met de Duitsche autoriteiten een betere regeling tot stand te brengen. Verder vernemen wij uit goede bron, dat dezelfde regeling ook zal worden ingevoerd op de overige textielfabrieken te Gronau. J. PRINSEN OVERLEDEN. Te Amsterdam is overleden de heer J. Prinsen, een vooraanstaand figuur in de horlogemakerswereld. De overledene was één met den Ned. Bond van Horlogemaksrs en heeft gedu rende vele jaren de functie van voorzitter van de Amsterdamsche vereeniging „Chris- tiaan Huygens" en van voorzitter van den Ned. Bonci bekleed. Een groot aandeel had hij in de tot standkoming van de examineering voor horlogemakers, eerst toen de Ned. Bond van Horlogemakers de examineering en dipiomeering ter hand nam en later, toen dit geschiedde door de daartoe samenwer kende bonden. Het was geen toeval, dat de heer Prinsen gedurende vele jaren op trad als voorzitter van de diplomacommis sie omdat bekend was, dat hij het hoog houden van het vak ln alle opzichten voor stond. In zeer veel commissies, o.a. bij het uitschrijven van prijsvragen, trad de over ledene op den voorgrond, waarbij steeds zijn medewerking op hoogen prijs werd ge steld. Gedurende vele jaren bekleedde hij de functie van eindredacteur van het horloge makersvakblad Christiaan Huygens, offi cieel orgaan van den Ned. Bond van Hor logemakers. Het voornaamste werk van den heer Prinsen was zijn optreden als conservator van het museum en archief van tijdmeet- kunde van den Ned. Bond van Horlogema kers ondergebracht ln het stedelijk mu seum te Amsterdam. BATAVIA, 1 Febr. (Aneta/A.N.P.i In ver band met de verdwijning van den heer De Raad. gekozen tot lid van den Volksraad, en tijdelijk met verlof in Utrecht vertoe vend, doet zich de vraag voor of de be trokkene kennis kreeg van zijn verkiezing, aangezien de wet vereischt, dat een ge kozene binnen een bepaalden termijn van „ontvangst" van dit bericht behoort ken nis te geven of hij al dan niet zijn ver kiezing aanvaardt. Heeft nu de betrokkene deze kennisge ving niet „ontvangen", dan staat men voor een leemte in de wet, waarover een nader beraad noodig is. Het hoofdbestuur van de C.S.P verga dert einde dezer week tot bespreking van den geheelen betreurenswaardigen loop van zaken, waarbij uiteraard weinig anders dan een afwachtende houding kan worden aan genomen, in de hoop dat alsnog een gun stige wending in deze kwestie intreedt. A.S. VRIJDAG 3 FEBRUARI MET OPTREDEN VAN EERSTE KLAS ARTISTEN. Geen prijsverhooging. DE DIRECTIE. 7734 (Ingez. Med.) TIJDSCHRIFTEN. „Historia". De Januarl-aflevering van „Historia" heeft den volgenden Inhoud: Aan boórd van Z. M. ..Proserpina" 30 Nov. 1832 op de Schelde: Rome in 1938. een reisher innering: De bouw en afwerking van het nieuwe Raadhuis te Franeker gedurende de jaren 15911594: Nicolaes Ruychaver; De zonderlinge weersgesteldheid van het jaar 1779 en haar ge volgen; Maurice Quentin la Tour; Oud-Hol- landsche modellen van den Tempel van Salomo. De Postbegrooting. In de Memorie van Antwoord van den Minister van Rinnenlandsche Za ken aan de Eerste Kamer over het ont werp van wet tot vaststelling van de begrooting van het staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie voor het dienstjaar 1939, wordt medegedeeld, dat ten aanzien van de verlaging van de telefoontarieven wel eenige ingrij pende verlagingen in studie zijn geno men en wordt nagegaan, welke de ge volgen, ook met betrekking tot uitbrei- I ding van apparatuur en van het per soneel. zullen zijn. Het zai van het resultaat van dit onderzoek afhangen, wanneer tot deze verdere tariefsverla gingen zal kunnen worden overgegaan. Verlagingen, die niet al te groote offers van het bedrijf vragen, zullen echter reeds dadelijk voor invoering in aanmerking kunnen komen. Zoo ligt het in de bedoeling te bevor deren, dat nog In den loop van 1939 het grondabonnement ln de rijksnetten met meer dan 10.000 uitsluitingen terug wordt gebracht van f. 54 tot f. 48 per jaar. Een batederving van plm. f. 66.000 per jaar zal hiermede gemoeid zijn. Voorts zal worden bevorderd, dat de minimumvergoeding voor eens, verschuldigd voor z.g tijdelijke aansluitingen, van f. 25 wordt verlaagd tot f. 15 en dat het tarief voor verhuiskosten in plaats van op f. 12 50 op f. 6 wordt ge steld. In het radio-telefoonverkeer met Nederlandsch-Oost-Indlë zullen met ingang I van 1 Februari 1939 goedkoope famille- j gesprekken worden toegelaten: de prijs daarvan zal de helft der normale gesprek- kosten. dus f. 7.50 of f. 9 bedragen. De door een'ge leden bedoelde mededee- ltng ln de dagbladen, dat aan het post- en telegraafkantoor te Utrecht, tengevolge van het aanschaffen van een bepaalde machine bedoeld zal zijn de machine voor de sorteering van briefpost, een z.g. transor- ma-machlne, waarvan er een tweetal ln het nieuwe postgebouw te Utrecht-station is geplaatst weder een aantal men- schen was ontslagen, moet op een misver stand berusten. De ingebruikneming van die machine heeft geen ontslag van per soneel ten gevolge gehad. i Met betrekking tot den wensch, dat spoedig nieuwe postzegels in omloop zullen worden gebracht, kan de minis ter, zonder te treden in een critische beschouwing als in het voorlooplg verslag gegeven, mededeelen, dat het huidige Koninginnetype binnen afiien- baren tijd zal worden vervangen, daar in beginsel reeds is besloten een nieuwe uitgifte tot stand te brengen met ge bruikmaking van een nieuwe beeltenis van het hoofd van den Staat. De opmerkingen dat sommige van de in gebru:k zijnde postzegels met joodschs (symbolen versierd zouden zijn. moet opeen misverstand berusten. Indertijd heeft men dit gezocht in den z.g. vredesposizegel frankeerwaarde 12cent, deze zegel ij echter reeds sedert 1 Januari 1938 buiten gebruik gesteld. De beantwoording van de vraag, welke particuliere berichten van dringenden aard door de radio bekend gemaakt zullen wor den is uiteraard met inachtneming van de ten aanzien van den Inhoud gestelde wettelijke normen aan het beleid der omroepvereenlglngen overgelaten. Aange- zien de omroep in Nederland wordt ver- zorgd door de vier groote omroeporganisa ties en een aantal vereenigingen van kiel- neren omvang, waarvan de V.P.R.O. de voornaamste ls, kan te dezen van een al gemeen gevolgde gedragslijn niet worden gesproken. In het algemeen kan worden gezegd, dat de omroepen zich bii het uit zenden van berichten de uiterste beperking opleggen en ln den regel zich bepalen tot het omroepen van mededeellngen, die de aandacht vestigen op collecten, bazars, e.d. voor een maatschappelijk doel van alge meen landelijk karakter. In verband met de door de hier aan het woord zijnde leden genoemde gevallen, waarbit niet eenzelfde gedragslijn zou zijn gevolgd, is de minister gaarne bereid met de omroepvereenlglngen in overleg te treden, teneinde tot meer eenheid ln deze aangelegenheid te geraken. De minister voegt hieraan nog toe, dat ten aanzien van het omroepen van Z:g S.OS.- berlchten, dit ziin berichten, welke zeer dringende famllletijdingen betreffen (bijv, waarin iemand aan een sterfbed wordt geroepen of waarin melding wordt ge maakt van zeer ernstige ziekte, ongevallen e.d.i en die worden aangeboden op een zoodanig tijdstip, dat de plaats van bestem ming dien da? niet meer per telegraaf of per telefoon kan worden bereikt, een rege ling getroffen is, waardoor het mogelijk wordt zoodanige berichten door middel van de Nederlandsche radio-omroep-stations te doen uitzenden. Deze regeling wordt door de omroepvereenlglngen op gelijke wljae toegepast. (NIEUWE REEKS) L PAARDEN, KAMEELEN EN EER ZUCHTIGE RUITERS. Sinds mijn eerste reeks bekentenissen is alweer een jaar gevloden. En ik rijd nog steeds paard. Nu al bijna twee jaar. Nieuwe confessies dringen naar de vulpenpunt en eischen openbaarheid. Ik schijn ertoe voor bestemd te zijn. den roem van het Paard mee te helpen uitdragen, al hebben ande ren dat reeds eeuwenlang gedaan. En al hebben zij het gedaan in gedegener trant; velen zelfs, gelijk Xenophon, aan wien het laatste nummer der vorige reeks gewijd was, in leerboeken. Ik doceer niet. Ik be ken slechts. En zoo beken ik nu, dat sport met levende wezens op den duur boelender is dan sport met dood materiaal. En een paard is een zeer bijzonder dier om sport mee te bedrijven. Verreweg het bijzonder ste. Wel zijn de andere berijdbare dieren zonderlinger. De ezel is al een vreemd beest, met zijn koppigheid en zotte kuren. De olifant, die met een ladder bestegen moet worden en waarop Britsch-Indlsche vorsten zich plegen te installeeren in maak sels. die wel iets aan de carrosserie van een auto-de-grand-luxe doen denken, is ook een raar rijbeest. De struisvogel wekt den indruk dat hli ieder oogenblik breken kan en vormt bovendien met zijn berijder ecu buitengewoon leelijk en onevenredig ge heel. Ik geloof niet dat de Natuur dit ooit bedoeid kan hebben Het is een vergissing. En dan is er nog de kameel. Ik ken iemand die hem vrij geregeld bereden heeft, er gens in Siberië. Hij klom erop als het dier lag. zette zich behagelijk tusschen de twee bulten en begon er dan op te ranselen met een stuk hout, dit begeleidend met ver- wenschingen. ontleend aan het laagste Russisch. Intusschen schreeuwde de ka meel terug en mijn vriend hield zijn snuit voorwaarts gericht met de belde touwen, aan zijn kop bevestigd. Anders zou hij om gekeken en hem In zijn gezicht gespuwd hebben, hetgeen vermeden moet worden, want hij herkauwt meestal. Al door-ran selende kreeg de menseh gedaan dat het woedende dier zich verhief: eerst de ach- terhand en daarna met een snelle bewe ging de voorhand, waarbij het veelal poog de hem af te werpen. Daarna beukte mijn vriend met zijn stuk hout en raasde ln het kozaksch tot het beest ging draven. Dit deed het ln een snellen telgang, zeer lang achtereen en zonder merkbare vermoeie nis. Kwam het ergens een vrouwelijke ka meel tegen, dan stoof het daarop af, al thans wanneer het kameelen-liefdesseizoen was ingetreden en slingerde zijn berijder In de steppe. Gebeurde zooiets niet, dan restte de moeilijkheid het tot staan te brengen als de bestemming bereikt was. Dit werd volbracht door geruimen tijd achtereen aan de touwen te rukken, hetgeen opnieuw be geleid werd met wederzijdsche uitingen van haat. Als een kameel stil staat wil hij blijkbaar nooit gaan loopen en als hij loopt wil hij nooit gaan stilstaan. Ook houdt, hij niet van den menseh. Mijn vriend is er niet ln geslaagd, op de Siberische kameelen beter indruk te maken dan zij van de Rus sen hadden en zegt dus: het ding houdt niet van den mench. Hij noemt het woes tijnschip namelijk „het ding". Toeristen-kameelen In de Sahara zijn natuurlijk gewilliger, beter gedresseerd door de Egyptische Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, maar dit kameelen- verhaal toont toch wel duidelijk aan hoe grof-besnaard dit rijdier is. Welk een ver schil met het nobele paard, dat met zoo veel zorg. finesse en wederkeerig begrip bereden wordt. En toch wil de sportieve ruiter het liefst niet op zijn volmaaktst hebben. Dat is het rare niet van het paard, maar van den ruiter. Een ideaal-gedresseerd dier met een gelijkmatig en opgewekt humeur, altijd bereid tot levendig stappen, snel draven zonder hoog-opgooien en een pracht van een soejielen galop, zou het ruiterlijk ideaal moeten ziin. Maar het is het niet. Het wordt hoo"stens gewaardeerd. Veel interessanter zijn paarden die wel eens „bokken", zoo als dat in manegetaai heet, die zijsprongen maken wegens onnoozele aanleidingen, zich zelfs wel eens op hun achterbeenen ver heffen en den naam hebben, dat ze er soms vandoor zijn gegaan. Het hoeft niet waar te wezen, als ze den naam maar hebben. Waarom verkiest de sportieve ruiter dit soort ros? Omdat het hem moeite geeft, omdat het een grooter kunst ls het te be rijden en ook wel een beetje omdat het goed staat, zooiets bereden te hebben en ervan te vertellen. Daarbij is, lichte aan dikking van het gebeurde gebruikelijk, zoo ongeveer in denzelfden stijl als de henge laar en de Jager bezigen. Bij de takken van sport die dood mate riaal gebruiken doet de begeerte naar on volkomenheden zich niet voor. Integendeel Voetballers worden kwaad als de kalklijn onzichtbaar, de goal scheef en de bal bultig ls. Roeiers klagen steen en been als een riem verkeerd ln den dol staat en een glij- bank knarst. Alles moet volkomen ln orde zijn. Maar ruiters willen dat aan het ka rakter van een paard iets hapert. Niet aan zijn lichaam natuurlijk en ook niet aan zijn lenigheid en snelheid, maar uitsluitend en alleen aan zijn karakter. Hij moet een beetje schrikachtig zijn, of neiging tot „kleven" aan andere paarden hebben, of enkele medepaarden niet uit kunnen staan, of niemand voorbij willen laten, of wat dan ook. Dan is-le pas werkelijk de moeite waard. Ik beken dat lie mij tegenwoordig ook wel een beetje schaam als ik op een al 1e gemakkelijk paard zit. Vroeger was da' niet zoo. Maar binnen twee jaar krijg je het zeker. En als ik het vergeet en mij vermei in 's paards betrouwbaarheid komt ei op een kwaad oogenblik wel iemand langszij vergeef mij de scheepsterm die een likje meewarig vraagt: „Loopt best, hè? Maar een wieg, nietwaar? Doodmakkelijk paard, niet? Deze is anders. Daareven bokte-n-ie tochzag je dat? Maar ik kan 'em hebben!" Dit is de cowboy-geest. In alle ruiters leeft min of meer de cowboy-geest. R. P. PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. Noorden Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Cuperus van Doornspijk. Rijnsburg Geref. Kerk (Rapenburg)Nam, 7 uur, cand. v. d. Bos. VOOR DONDERDAG 2 FEBRUARI. Leiden Geref. Gem. (Nieuwe RLJn): Nam. 8 uur, ds. W. C. Laman van Rotterdam. Benthuizen Geref. Gem.: Nam. 7 uur. ds. Stuyvenberg. Boskoop Geref. Gem.: Nam. 7 uur, ds. Van Oordt van Zeist. Llsse Chr. Geref. Kerk: Nam. 7.30 uur, ds. Kleisen van Boskoop. Geref. Gem.: Nam. 7 uur. ds. H. Ligtenberg. Oud-Geref. Gem.: Nam. 7 uur, leeskerk. Nieuw-Vennep Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Kampman van Opperdoes. Sasscnheim Chr. Geref. Kerk: Nam. 8 uur, ds. De Bruyne. NED. HERV. KERK. Bedankt voor Kampen J. Th. v. Veenen td Vroomshoop. Beroepen te Opheusden (toez.) R. W. v. d. Steur te Oud-Alblaa. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Grijpskerke (Z) K. J< Kraan, cand. en hulppred te Schiedam. CHR. GEREF. KERK. Beroepen te Werkendam E du Marchie van Voorthuysen te Urk. EEN ZELDZAAM JUBILEUM. Ds. W. L. Welter, rustend predikant van de Ned. Herv. Gemeente te Den Haag en oud-hofprediker, herdenkt Woensdag 8 Fe bruari a s. den dag, waarop hij voor 65 jaar in zijn eerste gemeente bevestigd werd. De biina 90-jarige grijsaard werd 1 Sept. 1849 geboren In St. Petersburg waar zijn vader voorganger was bij de Hollandsche gemeente. Ds. Welter studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht theologie en werd ln 1873 candldaat. 8 Febr. 1874 beves tigde ziin vader hem te Bunnlk in zijn ambt. Ds. Welter was achtereenvolgen» predikant te Dedemsvaart, Heemstede, Zwolle, Arnhem en van 1894 tot 1929 te Den Haag, waar hij speciaal in wijk zijn werkterrein had. In 1920 benoemde H. M. de Koningin hem definitief tot Haar hofprediker. In die kwaliteit heeft de jubi laris aan H. K. H. Prinses Juliana cate chetisch onderwijs gegeven en deed zij bil hem belijdenis des geloofs. Ds. Welter was voorzitter van de z Indische Commissie voor de zaken van de Prot. Kerken in Oost- en West-Indië HU maakte deel uit van het hoofdbestuur van het Ned. Zendelinggenootschap, was voor zitter van „Unitas" en lid van het hoofd bestuur van „Welstand", beide vereenigin gen tot steun aan Prot. landgenooten. te Haagsche afd. van het Ned. Bijbelgenoot schap en de Haagsche Mij. tot bevordering van het godsdienstig onderwijs onder <je inJandsche bevolking in de kolonie Suri name diende hij als bestuurslid. Ook had nu zitting in de commissie, die dc WHM'? mlnakerk in de Residentie stichtte. MJ„ name In het tijdschrift „Overdenkingen heeft ds. Welter veel geschreven. Zijn verdiensten werden erkend door zun benoeming tot officier in de orde van Oranje-Nassau. De jubilaris is altijd een man geweest van zeer fijne kanselgaven Wijlen Mmi ter n. S. Taima getuigde eens van hem (het over het bekende driemanschap Chante de la Saussaye, Schuilei1 tot Peursuna Welter): „Hij is een prediker van wien M soortelijk gewicht van zijn preek zwaard® is dan van de meeste anderen". 2-3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10