Oorlog tegen Italië is oorlog tegen Duitschland "AKKERTJES" LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 31 Januari 1939 Derde Biad Ho. 24187 Hitier zal een harden economischen strijd voeren 79sfe Jaargang Eisch inzake koloniën niet direct gesteld, Export is het dringendste noodig De Oostmark Sudeten-land De binnenlandsche toestand De wereld-rijkdommen Het Jodenvraagstuk U&unaeid&eid... De kerkelijke problemen In de rede, welke de Fuehrer heeft gehou den in den Rijksdag, begon hij met te her inneren aan de bezorgdheid, waarmede zes jaren geleden velen in Duitschland de toe komst van een beweging tegemoet zagen, waarvan het einde nog niet te overzien scheen. Wel stonden 13 millioen kiezers achter spreker, doch dit was slechts iets meer dan een derde van het totale aantal uitgebrachte stemmen. Evenwel waren deze 20 millioen stemmen verdeeld over om streeks 35 partijen en groepen, welke alleen haar haat tegen de jonge beweging gemeen hadden. Deze haat vereenigde, toen zooals nu nog, priesters van het centrum en com munistische atheïsten, de socialistische vernielers van het eigendom en kapitalis ten, conservatieven en republikeinen; zij allen hadden elkaar gevonden en gemeene zaak gemaakt met het Jodendom. Hierover strekten de politiseerende bisschoppen van de verschillende kerken zegenend hun han den uit. Hiertegenover stond een derde van de Duitsche mannen en vrouwen, die het Duitsche rijk wederom wilden oprichten. Zij geloofden aan een wonder en om dit geloof werden zij door hun tegenstanders uitgelachen. Spr. wees er verder op, dat een Duitsch land, dat in een bolsjewistischen chaos ver zonk, het geheele avondland zou hebben meegesleurd. Slechts de meest bekrompen eilandbewoners kunnen zich verbeelden, dat de roode pest uit eigen beweging halt zou hebben gemaakt voor den schijn van een democratisch idee. De redding van Europa is begonnen met Mussolini en het Italiaansche fascisme, het nationaal-socia- Iisme heeft deze redding voortgezet en op het oogenblik beleeft men ook in andere landen deze overwinning op de Joodsch internationale pogingen de Europeesche cultuur te vernietigen. De zes jaar, welke zijn voorbij gegaan, aldus Hitier, na een korte inleiding, zijn de gewichtigste van de Duitsche geschiedenis. Op 30 Januari 1933 nam ik mijn intrek in de Wilhelmstrasse en vandaag, zes Jaar later, kan ik spreken voor den rijksdag van Groot-Duitschland Spreker vraagt zich af, hoeveel millioenen Duitsche mannen in den loop der eeuwen, bewust of onbewust, voor het ideaal van een groot Duitschland hebben geleden en zijn gestorven. In één jaar is dit thans tot stand gekomen, hoewel niet zonder strijd, zooals vele gedachteloozen wel denken. Hieraan toch zijn voorafgegaan twintig jaar van fanatieken strijd om een politiek idee. Ieder succes werd verkregen door de onmetelijke inspanning van wil en door de kracht van besluiten, waaraan dapper werd vastgehouden. Hitier gaf hierna een geschiedkundig overzicht van de gebeurtenissen van het gedenkwaardige jaar 1938, waarbij hij aller eerst herinnerde aan de bepaling van het zelfbestemmingsrecht der volken, vastge legd in de veertien punten van Wilson. Dit beginsel kan slechts op één enkele wijze worden uitgelegd, doch het werd een zijdig toegepast. Men weigerde Duitschland zijn koloniën terug te geven, uit naam van het recht van zelfbestemming van de neger volken, doch in het vredesverdrag van Ver sailles werd de aansluiting van de Duit- schers in de Oostmark vergeten, op het oogenblik, waarop daar een beweging ont stond, om door een volksstemming zijn wil kenbaar te maken. Als zoon van de Oostmark heeft Hitler in Januari 1938 het besluit genomen in den loop van dat jaar het recht van zelfbe stemming te geven aan de 61/» millioen Duitschers in Oostenrijk. Hij noodigde den Oostenrijkschen Bondskanselier uit tot een bespreking en deelde hem mede, dat het Duitsche Rijk geen onderdrukking van de Duitsche volksgenooten meer zou toelaten. Hij liet geen twijfel bestaan of de vrijheid fan zelfbeschikking zou met alle ten dien ste staande middelen worden opgelegd. Hitier herinnerde verder aan zijn rede 'n den Rijksdag van 22 Februari, waarin hij zeide, dat het lot van de 10 millioen Duit schers in Midden-Europa het Rijk niet meer onverschillig zou laten en dat tegen onderdrukking en mishandeling scherpe maatregelen genomen zouden worden. Wmge dagen later aldus Hitler besloot ocnuschnigg tot een schending van de overeenkomst van Berchtesgaden. Dit bleek uit de rede van Innsbrück op 9 Maart. In oen daarop volgenden nacht gelastte Hitier mobilisatie van een aantal Duitsche in- jle" en Pantser-divisies, met het bevel aterdag 12 Maart des ochtends te 8 uur J^nnjk binnen te rukken. Vrijdagoch- miüiWas mobilisatie gereed. In den na- iIi-mÏ 1 trad Schuschnigg af, onder den lanri omstandigheden in het binnen- om Sn °p verzoek van Oostenrijksehe zijde, r .verwarring te voorkomen marcheerden „u omstreeks tien uur 's avonds de Dult- rvi n pen Oostenrijk binnen, von es ver"ep in zeer snel tempo en het hP!HUWen in d" snelheid en slagvaardig- <cho„Va? Duitsche leger werd niet be- De o l nie' n"ce!i, doch zelfs overtroffen. Anrii- verkiezing in Oostenrijk op 10 riiitwv,Vets 9® Po'- van Oosten- scne bevolking voor de aansluiting was. Eenige weken later begon de campagne van internationale ophitsing in Tsjecho- Slowakije met onderdrukking van de daar wonende Duitschers. Ongeveer 3'/s millioen Duitschers werden hier tegen hun wil vast gehouden in een staat, waarin zij meer of minder werden mishandeld. Geen wereld macht kon dit op den duur dulden. Niettegenstaande de herhaalde verzeke ring. dat Duitschland niet had gemobili seerd, werd toch vastgehouden aan de ver klaring dat Tsj echo-Slowakije had gemobili seerd onder dwang van een Duitsche mobi lisatie en dat Duitschland, wegens deze Tsjechische mobilisatie zijn militaire toebe reidselen had gestaakt en van zijn plannen had moeten afzien. Op grond van deze provocatie gaf ik het bevel tot voorbereiding van militair optre den tegen dezen staat met den termijn van 2 October en het bevel tot den geweldigen en versnelden bouw van een front van ver dediging in het Westen des lands. De ontwikkeling der gebeurtenissen in den zomer stelde Duitschland in het gelijk. Wederom zijn de militaire voorbereidingen waaronder ook de SB. en S.A., alsmede tal rijke politietroepen vielen, een succes ge bleken. Ook is onder leiding van dr. Todt een groot succes bereikt voor het 2e deel. Allen zijn intusschen gelukkig, dat, dank zij het initiatief van Benito Mus solini en door de hoog gewaardeerde bereidwilligheid van Chamberlain en Daladier voor dit moeilijke vraagstuk een vreedzame oplossing is gevonden- Het Sudeten-Duitsche volk heeft sinds dien eveneens gelegenheid gehad door het vrij uiten van zijn wil zijn sanctie te verleenen aan de inlijving bij het Duitsche rijk. Met groote meerderheid heeft het zijn instemming betuigd. Spr. zeide vervolgens, dat het verschil tusschen nu en vroeger is, dat men ln het verleden heeft gepoogd de Duitsche stam men in een eenheid te dwingen, terwijl thans het Duitsche volk zelf zijn eenheid heeft afgedwongen. Terwijl vroeger de be langen van enkele stammen of het egoisme van Duitsche vorsten zich verzetten tegen de eenheid van het rijk, thans waren het de internationale, aan Duitschland vijan dige krachten, welke zich poogden te ver zetten; het was niet noodig het zwaard te trekken om de eenheid af te dwingen, doch alleen tot bescherming van deze eenheid tegen bedreiging van buiten af. De jonge weermacht van het rijk heeft haar proef glansrijk doorstaan. Dit legt op de leden van den Rijksdag een heilige en eeuwige verplichting, zij zijn niet de vertegenwoordigers van een land schap of van een stam, noch van bijzondere belangen, voor alles zijn zij de vertegen woordigers van het geheele Duitsche volk en daarom moeten in hen de deugden der nationaal-socialistische partij, trouw, ka meraadschap en gehoorzaamheid, het meest belichaamd zijn. Eerst dan zal de vertegenwoordiging van den Duitechen staat een gemeenschap van positieve arbeiders aan het Duitsche volk en den staat vormen. Deze gemeenschap is niet door geweld tot stand te brengen, doch alleen door de dwingende kracht van een idee en door een voortdurende opvoeding. Het nationaal-socialisme streeft naar een ware volksgemeenschap. De schoonheid van dit ideaal verplicht tot voortdurenden arbeid. Dit is het onderscheid tusschen de pro gramma's van den verleden tijd en het doel van het nationaal-socialisme. Spr. keerde zich vervolgens tegen het „geschreeuw van voorvechters van een de mocratische moraal en van hen, die de we reld willen verbeteren". In de dagbladen van deze democraten leest men iederen dag van moeilijkheden, waaraan Duitschland blootstaat, het volk lijdt honger en Duitschland zal ten gronde gaan aan een financieele crisis of aan een productie-crisis, of anders toch aan een consumptie-crisis. Ook het Duitsche volk is zich bewust, dat de economische toestand moeilijk is. het nationaal-socialisme zal evenwel zonder twijfel ook deze moeilijkheden te boven komen. De oorzaak van alle economische moei lijkheden is de overbevolking van onze le vensruimte, 135 menschen per vierkanten kilometer, zonder hulp van buiten en zon der alle reserves van vroeger. Vijftien ja ren lang door de geheele overige wereld geplunderd, belast met ontzaglijke schul den, zonder koloniën, wordt het Duitsche volk toch gevoed en gekleed en heeft het geen werkloozen. Er zijn landen met slechts 5 tot 11 men schen per vierkanten kilometer, beschik kende over alle denkbare bodemrijkdom men, die desondanks niet in staat zijn hun eigen sociale problemen op te lossen. De vertegenwoordigers dezer staten spreken over de wonderbare eigenschappen hunr.er democratie, zoolang wij echter afleggers van deze democratie ln Duitschland beza ten, hadden wij zeven millioen werkloozen en een voor de revolutie staande maat schappij. Nu hebben wij ondanks onze moeilijkhe den deze problemen opgelost, dank zij ons regiem en onze binnenlandsche organisa tie. Geen wonder, dat het Duitsche volk het tegenwoordige regiem zijn instemming geeft en het vroegere afwijst. Men verklaart te gelooven, dat tusschen democratieën en z.g. dictaturen deson danks een samenwerking mogelijk kan zijn. De kwestie van den staatsvorm of de or ganisatie van een volksgemeenschap is in ternationaal in het geheel niet ln het debat. Het is ons, Duitschers, volkomen onverschillig, welken staatsvorm andere volken bezitten. Wij zien er geen voordeel in het nationaal-socialisme als idee te leveren, noch hebben wij aanleiding om andere volkeren, omdat zij democra tieën vormen, bijvoorbeeld te beoorlogen. De bewering, dat het nationaal-so cialistische Duitschland binnenkort Noord- of Zuid-Amerika, Australië, China, of zelfs Nederland aanvallen of verdeelen zal, en wel omdat daar an dere regeeringssystemen heerschen, zou nog slechts aangevuld kunnen worden met de voorspelling, dat wij in aan sluiting daaraan het voornemen had den onmiddellijk den vollen maan te bezetten. Overgaande tot de bespreking van eco nomische vraagstukken zeide Hitier, dat het een aanmatiging zou zijn aan te ne men, dat de wereld slechts voor een of twee volkeren is geschapen. Ieder volk heeft het recht zijn leven op deze aarde te beveili gen. Het Duitsche volk heeft precies het zelfde recht deel te hebben aan de ontslui ting van deze wereld als ieder ander volk. Toch in indertijd in Engelsche kringen de gedachte verkondigd, dat de vernietiging van Duitschland de Britsche handclswlnst ontzaglijk zou opvoeren. De wereldoorlog heeft bewezen, dat daaruit voor geen en kelen staat zichtbare winst ontstaan is. Ieder nut van dezen oorlog is te niet ge daan door de ontzaglijke offers, niet slechts aan menschenlevens of goederen, maar ook aan voortdurende belasting van alle producties en vooral van de staatsbegroo- tingen. In dit verband sprak de rijkskan selier over de herstelbetalingen en het ont nemen der koloniën aan Duitschland.Daar door werd het sterkste volk van midden- Europa verplicht nog veel meer dan vroe ger als exportnatie op te treden. De roof der Duitsche koloniën was moreel een on recht, economisch een groote dwaasheid, politiek in de motiveering zoo gemeen, dat men geneigd is die eenvoudig simpel te noemen. Het beslissende probleem aan het einde van den oorlog luidde echter zeer kort: hoe kan een rechtvaardige en ver standige deelneming van alle groote na ties aan de rijkdommen der wereld veilig gesteld worden? Niemand kan in ernst aannemen, dat, als in het geval Duitsch land, tachtig millioen menschen op den duur tot paria's kunnen worden gedoemd. Dat geldt niet alleen voor Duitschland, maar voor alle volkeren in gelijke positie. Het is duidelijk: Eerst een wereld met geweld veroveren en dan met moreele theorieën den roof verdedigen is voor de be zitters misschien gemakkelijk en kalmee rend, maar voor de niet bezitters even on belangrijk als oninteressant en niet bin dend. Geen volk is geboren als niet bezitter of als bezitter. Voor zoover Duitschland be treft. is de toestand zeer eenvoudig. Het heeft 80 millioen inwoners, zijn koloniaal bezit is geroofd tegen de verzekeringen van Wilson in. Wanneer dit koloniaal bezit geen be- teekenis heeft, kan men het gemakke lijk teruggeven; dat teruggeven niet mogelijk is, omdat Duitschland er niets meer mee zou weten te beginnen, is belachelijk en dat het niet teruggege ven kan worden, omdat Duitschland daarmede een strategische positie zou krijgen, is een monsterlijke poging om een volk algemeene rechten te ont zeggen. Duitschland heeft zijn kolo niale bezit niet noodig om daar legers op te richten, daarvoor is de volksrijk dom van eigen ras voldoende, maar voor een economische ontlasting. Alle tegenargumenten doen duidelijk blij ken, dat het in wezen slechts om een machtskwestie gaat, waarbij verstand en rechtvaardigheid buiten spel blijven. Niet Duitschland staat schuldig aan een achteruitgang in den internatio nalen goederenruil, maar de interna- tionaal-kapitalistisch ingestelde sta ten, die met hun valutamanipulaties iedere hechte verhouding tusschen de verschillende valuta's naar egoïstisch eigenbelang hebben vernield. Duitschland geeft voor redelijk werk een redelijke tegenprestatie, een fatsoenlijker practijk dan betaling met deviezen, die een jaar later zoo en zoo veel procent gedeva lueerd worden. De dwang, waaronder de Duitsche eco nomische politiek staat, is zoo gr°ot. dat geenerlei dreigement met kapitalistische middelen ons kan afhouden van dit eco nomische optreden, want de aandrift ligt in den door buitenlandsche schuld, opge- dwongen nood van een heele volksgemeen schap. Duitschland is door de reparatiepolitiek bevrijd van talrijke economische ideolo gieën en waarlijk theologisch geheiligde fi nancieele opvattingen. Het essentieelste kapitaal van een natie is haar arbeids kracht. Goud en deviezen bepalen de waarde niet van een valuta. Duitschland heeft de waarde van zijn valuta gestabili seerd door buitengewone opvoering van zijn productie. Op voedingsgebied echter kan de productie niet worden opgevoerd. Hierin kan slechts wijziging gebracht worden door: le. Aanvullenden invoer van levensmid delen, d.w.z. een stijgenden uitvoer van Duitsche producten of: 2e. Uitbreiding van de levensruimte van ons volk. Aangezien de tweede oplossing nog niet aanwezig is. zijn wij gedwongen ons met de eerste bezig te houden, D.w.z. wij moeten exporteeren om levensmiddelen te kunnen koopen en wij moeten, aangezien voor dien ex port voor een deel grondstoffen noodig zijn, die wij zelf niet hebben, nog meer uitvoeren om die grondstoffen te kun nen krijgen. Het gaat hier dus om de zorg voor het dagelijksch brood. Wanneer dan door vreemde staatslieden met ik weet niet wat voor economische tegenmaat regelen gedreigd wordt, kan ik hier slechts verzekeren, dat in zulk een ge val een economische wanhoopsstrijd beginnen zou, die voor ons heel ge makkelijk uit te houden is. Het Duitsche volk zal zijn geheele arbeidskracht ter beschikking stellen van de nieuwe nationaal-socialistische gemeenschap om een zoodanigen strijd uit te vechten. Wat echter de leiding betreft kan ik slechts verzekeren, dat zij tot alles be sloten is. Een definitieve oplossing van dit pro bleem kan pas komen, wanneer men heeft leeren inzien, dat handhaven van onrecht niet slechts politiek, maar ook economisch nutteloos is, ja waanzinnig is. Wanneer men de Duitschland ontnomen koloniën door bewapening behouden wil, geeft dat misschien winst aan de internationale wa penfabrikanten, maar legt dat den volke ren de zwaarste lasten op. Hitier raamde deze kosten voor Engeland in korten tijd op ruim twintig milliard goudmark. Daar door zouden de vroegere Duitsche koloniën geld kosten. Dat zou ook voor Duitschland zoo zijn, maar dat strijdt voor een levens recht, zonder hetwelk het op den duur niet kan bestaan en de anderen voor een on recht, dat hen lechts belast en geen nut afwerpt. Over de taken der Duitsche economische politiek zeide de rijkskanselier, dat in de komende jaren door schifting van arbeids krachten, rationaliseering en betere orga nisatie der arbeidsvoorwaarden hoogere prestaties moeten worden bereikt, waar dóór arbeidskrachten voor nieuwe produc tie bespaard kunnen worden. Daarvoor moet de kapitaalmarkt ontlast worden van staatseischen, en moeten economie en geldwezen scherp samengevat worden. „Het is mijn besluit den weg der re organisatie van de Duitsche rijksbank van internationaal beïnvloede bankon derneming tot circulatiebank van het Duitsche rijk ten einde te voeren." Dat een hoog percentage der arbeidskrach ten noodig is voor de bewapening, is te betreuren, maar kan niet veranderd worden. Op het gebied der weerkracht moet alles gedaan worden, wat menschen mogelijk is. De tijd der Duitsche weerloosheid was ook de tijd van de ergste afpersing. Wanneer Duitschland ooit weer een aanval van zwakte zou krijgen, kan niet aangenomen worden, dat zijn lot anders zou zijn. In dit verband wendde spr. zich tegen de opruiing in democratische staten tegen de totalitaire staten, waarbij hij Lloyd George Duff Cooper, Eden, Churchiïl en Ickes oor logsapostelen noemde. Duitschland zal ech ter altijd op hun aanvallen antwoorden en de wapens zullen er voor zorgen, dat Duitschland een souvereine staat blijft, evenals de keuze van de vrienden van Duitschland. Wederom wees Hitier er op, dat door het democratische regime in en kele maanden deze „ergste oorlogsopruiers" de leiding der regeering in hun land kun nen krijgen en dat daarom het Duitsche volk over deze mannen moet worden inge licht. Het Duitsche volk voelt geen haat tegen Engeland, Amerika of Frankrijk, maar deze volken worden door hun Joodsche en niet- Joodsche opruiers voortdurend tegen Duitschland en het Duitsche volk opge jaagd. Mochten de oorlogsbepleiters slagen, dan moet het Duitsche volk psychologisch voor bereid zijn om niet in een onverklaarbaren toestand te geraken. Van nu af aan zullen in de Duitsche propaganda en de pers de aanvallen steeds beantwoord en ter ken nis van het Duitsche volk gebracht wor den. Het nationaal socialistische Duitschland wil geen vijandschap met andere volkeren en de beweringen over aanvalsvoornemens van het Duitsche volk op vreemde volke ren zijn hysterie of leugens. In verband met de opruiing tegen Duitsch land noemde spr. het Jodenvraagstuk. Het is een beschamend schouwspel, dat de we reld der democratie van medelijden druipt, maar het Joodsche volk niet helpt. Duitschland echter herstelt thans, wat het Joodsche volk zelf gedaan heeft. De Joden hebben de Inflatie veroorzaakt toen de overige wereld het Du tsche vo'k zijn buitenlandsche kap: a'en ontnam en de koloniën wegnam. Wij zijn door de brutale opvoeding door de democratieën gedurende vijftien iaar volkomen gehard legen sentimenteel? Pevliev n?rr. T-at, men ons met human^Mt va" het !"'f blijvn. Het D'Jif—he volk wens'h niet dat rijn belangen door een vreemd volk "C ccerrd worden. Frankrijk voor de Franschen En geland voor de Engelschen, Amerika voor de Amerikanen en Duitschland voor de j wijkl niet vanzelf, want dal kan lang duren. Maar een "AKKERTJE" verdrijft ze binnen een kwartier. 13 (tuks 12 stuiT*rs 2 stuks 2 stuivers Let op het AKKER-merk 7655 (Ingez. Med.) Duitschers. Wij zijn besloten een einde te maken aan het zich nestelen van een vreemd volk, dat alle leidende posities aan zich heeft weten te trekken en wij zullen dat volk afschuiven. Wanneer men spreekt over een onvervangbaar cultureel waarde vol element, moest men ons dankbaar zijn, dat wij deze heerlijke cultuurdragers los laten en ter beschikking stellen van de overige wereld. Hoe eerder dit probleem opgelost wordt, hoe beter want Eurona kan niet meer tot rust komen, voor het Joodsche vraagstuk is opgeruimd. Het kan zeer wel mogelijk zijn. dat over dit probleem vroeeer of later een overeensteming in Euroca zelf tusschen naties plaats vindt, die anders niet ee- makkelijk den weg naar elkander zouden vinden. Het Jodendom zal zich precies zoo aan een soliede opbouwende activiteit moeten aar jassen als andere volken ook doen. Of het zal vroede1* of la'er omkomen in een crisis van rr'et voor te stellen omvang. Ik ben in mijn leven, aldus Hitier. zeer vaak profeet geweest en werd meestal uitgelachen. Ik wi' thans weer een profeet zijn: wanneer liet het in ternationale financieele Jodendom in en buiten Eurooa mocht gelukken de volkeren nogmaals in e*n wereldoorlog te stor'en. dan zal het resultaat niet de bolsjewiseering van de aarde e** daarmede de overwinning van Jodendom zijn, maar de vernietiging van het Joodsche ras in Europa. Want de tijd van de propagandistische weer loosheid der niet Joodsche volkeren is ten einde. Duitschland en Italië be zitten instellingen, die het zoo noodig veroorloven de wereld over het wezen van een probleem in te lichten, dat velen volkeren instinctief bewust en slechts wetenschappelijk onduidelijk is. Over het Joodsche parool: prole tariërs aller landen, vereenigt u, zal een hooger inzicht zegevieren. n.L: scheppende leden van alle naties, ziet uw gemeenschappelijken vijand. Het volgende punt dat Hitler in zijn rede aansneed had betrekking op de kerke- kelijke problemen, zeggende, dat niemand in Duitschland vervolgd is of worden zal om zijn religieus standpunt. Duitschland heeft enorme, steeds grootere sommen in de laatste jaren uit de belastingopbreng sten aan de beide kerken ter beschikking gesteld, waarbij komt. dat de kerken, na den staat, de grootste grondbezitters zijn, wier bezit meer bedraagt dan 10 milliard mark. Er is geen kerk gesloten, geen kerk dienst verhinderd, noch invloed uitgeoefend op leer of belijdenis. Priesters, die op den nationaal-socialistischen staat schelden, of op zijn instellingen en leiders, zullen tot het bewustzijn worden gebracht, dat een vernieling van dezen staat door niemand geduld wordt en dat Driesters, zoodra zij zich buiten de wet plaatsen, door de wet juist zoo ter verantwoording geroepen wor den als ieder ander Duitsche staatsburger. Er zijn echter tienduizenden Driesters van alle christelijke confessies, die hun kerke lijke plichten precies zoo of waarschijnlijk beter vervullen dan de politieke opruiers, zonder dat zij ooit mer de staatswetten in conflict zijn geraakt. De staat ziet het als zijn taak hen te beschermen, het is zijn plicht de staatsvijanden te vernietigen. Wat het inkomen der kerken betreft, zeide Hitier nog. dat wanneer werkelijk de Duitsche kerken den toestand on dragelijk mochten achten, dc nationaal socialistische staat te allen tijde be reid is, een duidelijke scheiding van kerk en staat in tc voeren, zooals dat in Frankrijk. Amerika en andere lan den het geval is. In hetzelfde verband sprekende, ze de Hitier. dat de nationaal-soc alisiische staat prude noch leugenachtig is, maar da. er 'leDaalde moreele beginselen zijn die n i:t belang van de biologische gezondheid van een volk in acht genomen moeien worden en waaraan men ook niet laat raken. Zedenmisdrijven worden bestr?c, wie ze ook 'oc~aat. Overtred neen van kuischhe d gcloiten in'er—ze-en niemand overigens en r —n e- 's n d" Du t—he rs nog nooit ren woord re—hp. Overigens heeft de staa. slecht" éénmaal in de inwendige orde der kei' -o 'nee—eren. n 1. toen Hitier zelf in 1933 trachtte de versplinterde Protestantsche landskerkerv

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9