X CHIEF WHIP r BUITENLAND De Leidsche Bioscoop-Programma's De zuivering van Catalonië LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 28 Januari 1939 ^RrterV DAGBLADRECLAME {mCUMATIC) VULPENKLINIEK Algemeene Toestand „Rook jij al sinds 1919 CHIEF WHIP?" „Natuurlijk—thans in 1939 is het nog steeds het toppunt van kwaliteit en—de beste sigaret voor ieders gezondheid Na den val van Barcelona rukken Franco's troepen snel op In Noordelijke richting langs de kust. Gisteren hebben zij i achtereenvolgens Badalona Masnou. Pre- mia del Mar en San Juan de Vilasar be zet. Zij eijn aangekomen voor Mataro dat I heden werd genomen. Ook in de andere sectoren van het Catalaansche front is Vrijdagmorgen de opmarsch hervat en wel in het Noorden, van Solsona in de richting van Ripoli; in het centrum van Masiresa in de richting van Vich en in het Zuiden, van Sabadell i in de richting van Granollers. Bij de bezetting van Barcelona zijn den nationalistischen troepen geweldige hoe veelheden oorlogsmateriaal in handen ge vallen. Alleen reeds in de voorstad Mon- cada maakten zij zeshonderd wagons buit, die met oorlogsmateriaal geladen waren en in Barcelona zelf achthonderd vracht auto's die met munitie en ander strijd materiaal waren beladen. 60 kanonnen en 1000 machinegeweren werden buitgemaakt. Tengevolge van den snellen opmarsch van Franco's troepen hebben de rooden geen kans meer gezien, de fabrieken van Barcelona op te blazen, zoodat deze onge deerd in handen van de nationalisten zijn overgegaan. Reeds een dag na de ver overing werken de munitiefabrieken van Barcelona, de laatste waarover het roode Spanje nog beschikte, voor de legers van Franco. Daar het front in noordelijke richting verder geschoven wordt, kan het normale leven geleidelijk aan terugkeeren. Juist het normale stadsbeeld is verrassend. De cor respondent van Reuter, die gisterochtend vroeg een wandeling door de stad maakte, merkte op. hoe de dagelijksche arbeid weer wordt opgevat. De trams reden weer: zij waren vol werklieden. De republikeinen hebben de stad verlaten zonder de licht- en telefoonleidingen te hebben beschadigd. Ook de telegTaaf functionneert normaal. Vluchtelingen. Een neutrale zone voor vluchtelingen op Spaansch gebied wordt door Franco niet aanvaard De republikeinsche regeering heeft daarom opnieuw aan Frankrijk ge vraagd 150.000 vluchtelingen op te nemen. Nog steeds komen duizenden vluchtelin gen, die door de republikeinsche troepen worden voortgedreven, in de steden en dor pen van Noord-Catalonië aan. De autoritei ten te Figueras hebben aaji Frankrijk drin gend om medicamenten gevraagd, nadat de buitenwijken van Figueras door de natio nalistische vliegtuigen gebombardeerd wa ren. De weg tusschen deze stad en de Fran- sche grens, die 25 kilometer lang is, is vol vluchtelingen. Te Figueras hebben zich tooneelen van onbeschrijfelijke verwarring afgespeeld. Men zag republikeinsche ambtenaren, die op zoek naar de departementen waren, ml nisters. die hun collega's trachtten te vin den. huilende moeders, die naar haar kin deren zochten en kleine jongens en meisjes, bedelend om brood. De vluchtelingen hebben bitter van de koude te lijden De gezondheidsomstandig heden zijn ontstellend. De militaire volkenbondscommissie voor de verwijdering der vrijwilligers, die hier ge vestigd is. dringt er op aan. dat zij zal mo gen meehelpen aan de hulpverleening, of schoon dat niet haar eigenlijke taak is. De republikeinsche autoriteiten verhinde ren een wanordelijken uittocht van vluch telingen naar Frankrijk. De vluchtelingen worden door carabineros gecontroleerd, eerst te Gerona en daarna te Figueras, waarna zij in zooveel mogelijk georgani seerde groepen over Noord-Catalonië ver deeld worden. Ook langs de grens zijn carabineros ge plaatst. Valencia gebombardeerd. Tijdens een aanval op de haven van Va lencia door acht Savoia-toestellen is van middag het Britsche stoomschip „Foyness" tot zinken gebracht. De bemanning is on- gedeèrd. Ook een Grieksch schip is getroffen: het maakt water en men denkt, dat het zal zin ken. Er is veel schade aangericht aan de loodsen langs de kade. Republikeinen willen doorzetten. Generaal Casado. op één na de hoogste bevelvoerder van de republikeinsche troe pen aan het Madrileensche front, heeft een uitdagende verklaring uitgegeven, waarin hij zegt 7522 (Ingez. Med „De oorlog zal zoo lang duren als noodig is, om Spanje veilig te maken voor de Span jaarden. Terwijl de aanvallers den vrede aankondigen, zien wij snel een groote wereldtragedie naderen, waaraan wij zul len deelnemen zonder ons vertrouwen te verliezen". En generaal Miaja zeide: Het volk weet. zoo de omsatndigheden al ernstig mogen zijn, zij toch niet onoverko melijk zijn. In November 1956 verdedigde Madrid zich, zonder uit het oog te verlie zen, dat het duidelijk in de minderheid was. Thans is de hoofdstad bereid, den grond van het vaderland meter voor meter te ver dedigen. Het laatste woord is nog niet ge sproken, want er blijft ons nog een uitge strekt slagveld. Negrin heeft in een radiotoespraak tot het Spaansche volk betoogd, dat Spanje een zeer groote beproeving doorstaat, doch dat de verwachtingen van den vijand, die meende na de bezetting van Barcelona de ineenstorting der republiek te kunnen be werkstelligen, bedrogen zouden uitkomen. Hij gaf een opsomming van de redenen, waarom het republikeinsche leger het hoofd woncenlreti op hst krachtigste reclame-middel zou kunnen bieden aan de overweldigers. Hij voegde hieraan toe, dat „de eenheden van het leger uit de centrale zone waren overgebracht, ondanks de blokkade, het geen een bijna eenig wapenfeit is. Hij zeide voorts, dat de regeering er in geslaagd was. zich van een overvloedige hoeveelheid ma teriaal te verzekeren, dat. indien goed ge bruikt, een onoverkomelijke barrière zal vormen. Bovendien beschikt het leger over strijdbare mannen, die in volkomen vorm zijn. Negrin besloot met te zeggen: „Wij zul len de situatie redden". NIEUWSTE VULPEN KW m Mfïfi IRKT. .AKW! ««MUM. BREESTRAAT 145 - TELEF. 3211 Om den vrede te redden 7550 (Ingez. Med.) Algemeen wordt gevoeld, dat critieke da gen op komst zijn en het is te prijzen, dat daarom alles in beweging wordt gezet om den vrede te redden. Achttien bekende personen uit alle krin gen van het Britsche leven hebben een op roep gericht tot de leiders van het volk in het groot-Duitsche rijk. om met hen samen te werken, „in een laatste poging om het spook van den oorlog te doen verdwijnen". Deze oproep is geteekend door Lord Wil- lingdon, Lord Derby, Montague Norman, John Masefield, Lord Dawson of Penn. Sir Edward Lutyens, Lord Horder, Lord Mac- mllla. Lord Eustacy Percy, Sir Michael Sad ler, Vaughan Williams, Sir William Bragg, Sir Arthur Eddlngton, Sir Kenneth-Clark en Lord Burghley. In dezen oproep wordt onder meer ge zegd: Er hangt een sfeer van onbehaaglijk heid over de geheele wereld. Mannen en vrouwen in alle landen weten niet wat de volgende weken en maanden zullen bren gen Zij zien hoe enorme wapeningen geor ganiseerd worden, zij zien. hoe plannen voor de burgerlijke verdediging gemaakt worden en zij beseffen maar al te goed, dat een oorlog tusschen de georganiseerde staten onder de bestaande omstandigheden slechts dood en verderf kan brengen. Indien wij niet te laat willen zijn, moeten thans de menschen van goeden wil, die waardeering hebben voor de vruchten der beschaving, die geen haat of wraakgevoelens in hun hart koeste ren en die in vriendschap met hun medemenschen in alle landen willen leven, het woord richten tot de men schen over de grenzen, opdat die hun gaven van hart en hoofd mogen ge bruiken om mede te werken aan het voorkomen van de grootste ramp en het slechten van de kunstmatige muren van haat, waardoor wij dreigen ver deeld te worden. Wij, Engelschen, verlangen niet over an deren te heerschen. Terwijl wij vastbesloten zijn onze vrijheid te verdedigen, staan wij op de bres voor een vrede van gelijkheid en gerechtigheid voor allen". Geen land kan een duurzame oplossing voor zijn problemen vinden dan in een geest van samenwerking met de andere volken. Bovenal doen aldus de oproep wij een beroep op leiders en volk van het groot-Duitsche rijk, opdat zij op dit oogen- blik van macht en invloed in hun geschie denis de groote gaven gebruiken en met ons samenwerken in een laatste poging om het spook van den oorlog en van vijandschap tusschen de volken te doen verdwijnen en in een geest van vrije samenwerking de eenige geest, waardoor onze en hun be hoeften kunnen worden voldaan met ons bouwen aan een betere toekomst, zoodat wij niet alleen onze beschaving kunnen behou den, maar ook aan onze kinderen kunnen nalaten. Het klink heel mooi, maar zal er naar ge luisterd worden? De Italiaansche minister Farinacci heeft te Muenchen verklaard, dat „Ita lië nooit zal kunnen dulden, dat het nabij Italië gelegen Tunis in het bezit is van een land, dal aldus Italië van het Zuiden uit zou bedreigen. Djibouti in Fransche handen zou juist zijn als Hamburg in handen van een buitenlandsche natie." Hij verklaarde, dat de Duitsche koloniale eischen „rechtvaardig cn dringend" zijn. Hoe deze uitspraak met vredes-oproepen is te rijmen Intusschen komen uit Frankrijk en Enge land nog nieuwe waarschuwingen. Zoo zeide Jean Mistier, de voorzitter der Fransche Kamercommissie voor buitenlandsche zaken o.a.: dat Italië op het hellende vlak is door het geleidelijk scheppen van een conflict, waarvoor de overeenkomst van 1935 allen grond heeft weggenomen. De kansen op een ideologischen oorlog zijn weer dezelfde als in het begin van den Spaanschen strijd Het grootste gevaar zou bestaan in een oorlog, die zou ontstaan door onderschatting der krachten, door het ge loof, dat de democratische landen geen voet bij stuk zullen houden of dat de Fransch- Britsche vriendschap zal verslappen. De landen van vrijheid moeten hun krachten vereenigen, reeds thans, om een oorlog te vermijden. Het is wenschelijk. dat Engeland door dienstplicht en Frankrijk door de uitbreiding zijner productie dege nen. die verlokt zouden kunnen worden door een avontuurlijke politiek, doen be grijpen, dat zij zouden komen te staan te genover mogendheden, die vastbesloten zijn, haar vrijheden en levensbelangen te ver dedigen. De Britsche minister sir John Simon ver klaarde nog eens, dat Engeland hard voor den vrede zal blijven werken, doch tevens wees hij op het machtige wapen der finan- cieele kracht van Engeland. Hedenavond spreekt Chamberlain te Bir mingham. Zijn rede zal door de radio wor den uitgezonden om 9.50 Ned. tijd. De bladen gelooven, dat Ohamberlain geen belangrijke verklaring zal afleggen Luxor-Theater. „Verzekering dekt de schade", is de titel eener amusante detec tive-film, waarmee deze week het pro gramma geopend wordt. Het zijn Jack Buchanan en Elsie Randolph, die hier in een avontuurlijk verhaal een complot „heeren" weten te ontmaskeren, die op de meest scrupuleuze wijze ruiten van juwe lierswinkels met steenen bekogelen, om dan de achter de ramen opgestapelde briljan ten te stelen. De leider van deze bende is zelf Juwelier en slaagt er op slinksche ma nier in, de verzekeringsmaatschappijen om den tuin te leiden, zoodat hem groote som men uitbetaald worden, terwijl hij de ju- weelen na eenigen tijd weer terugkrijgt, niet dan nadat hij natuurlijk een aardrie j provisie aan hen. die de zaakjes voor hem opknapten, heeft moeten afstaan. Tot het te veel in de gaten loopt: de verzekerings maatschappij stuurt een detective uit, om de diefstallen op te helderen, terwijl het tusschen den bendeleider en zijn compag nons niet meer blijkt te boteren, wat altijd een gevaarlijke factor in de onderwereld is. Na tal van spannende gebeurtenissen, worden alle dieven opgepakt, terwijl de leider eerst reeds door zijn metgezellen doodgeschoten is De regie heeft voor tal rijke humoristische trekjes gezorgd, zoodat het amusement in deze film het zoo moge lijk nog wint van de sensatie. De bekende Fransche actrice Danielle Darrieux is te zien in de film „Vrouwen- club", maar wij hebben haar wel eens in een veel gelukkiger scenario bewonderd. Een groote stad als Parijs is vol gevaren voor jonge meisjes: vandaar dat een lief dadige dame een tehuis voor haar opricht te met de allerbeste bedoelingen. Maar dat Z'.'fs binnen.de beschutte vertrekken van een zoodanige vrouwenclub het kwaad in velerlei vorm zijn intrede kan doen. wordt hier overtuigend aangetoond De directrice en de vrouwelijke arts dr. Aubry staan dan ook meerdere malen voor vreemde ontdek kingen. maar nadat de stichting een jaar lang. haar idealistisch werk heeft verricht, besluit de directrice, ondanks teleurstellin gen. toch hiermede voort te gaan, omdat de meisjes, vooral wanneer het de liefde betreft, ook niet veranderen. Speciaal de inleidende woorden tot deze film geven tot veel hilariteit aanleiding. Het goede spel van verschillende jonge Fransche actrices maakt dit verhaal intusschen toch wel be zienswaardig. Trianon-Theater. Anna Neagle, de ac trice. die vooral naam maakt door haar prachtige creatie van Koningin Victoria, bewijst in de film „London Melody", dat zij ook in andere rollen in staat is opmer kelijke prestaties te leveren. Zij vertolkt hierin de rol van een arm meisje, een or- geldraaister, die zich op eer. wel heel ori- gineele wijze de genegenheid verwerft van een zeer bemiddelden diplomaat. Diens af fectie overschrijdt zelfs de grenzen eener oppervlakkige gelegenheid en brengt hem ertoe, zonder dat zijn aangebedene hiervan iets afweet, haar geheele opleiding tot danseres en chanteuse te bekostigen. Er is evenwel een andere man, die zijn gevoe lens te haren opzichte minder zorgvuldig verbergt, doch er evenmin voor schroomt dezelfde gevoelens bijna gelijktijdig aan anderen kenbaar te maken. Toch wint de stille beschermer het pleit en daarmede het hart van zijn lieftallige beschermeling, maar niet nadat hij aan de vermeende liefde van zijn aangebedene voor zijn rivaal zijn eigen positie heeft opgeofferd. Het slot is evenwel goed, derhalve is alles goed Een Fransch, een Dultsch en een En- gelsch marine-officier vervullen de hoofd rollen in de uitermate spannende film „Alarm in de Middellandsche Zee", welke de geschiedenis in beeld brengt van drie officieren, die op toevallige wijze met el kaar in kennis komen en vriendschapslui ten. Helaas is deze niet van langen duur, want wanneer de schepen aan den wal ge meerd liggen en de bemanningen aan het „passagieren" zijn, wordt er een moord ge pleegd en vier matrozen worden onder ver denking daarbij betrokken te zijn geweest, gearresteerd. Het zijn twee Franschen, één Duitscher en één Engelschman. Alle drie de officieren stellen op eigen gelegenheid een onderzoek in en komen tot de eens gezinde conclusie, dat hun landgenoot on mogelijk de dader kan zijn. Het Interna tionale wantrouwen komt weer boven en brengt in weinige oogenblikken verwijde ring teweeg, waar even tevoren nog vriend schap woonde. Doch dan komt er een ele ment, dat hen weer samenbrengt, het ge vaar! De moordenaar blijkt te zijn een berucht smokkelaar, wiens schip geladen is met een groot kwantum chemicaliën, die zoodra ze in aanraking komen met water, hevige chloordampen ontwikkelen. De Fransche torpedojager weet het sohip te achterhalen, doch liever dan zijn straf te ondergaan, geeft de smokeklaar zijn schip inclusief de bemanning aan de golven prijs. Doch dan begint de catastrofe. Er ontstaat een geweldige gaswolk, die over de Middel landsche Zee drijft en elk levend wezen dreigt te verstikken. Ook den opvarenden van een passagiersschip, aan boord waar van zich de echtgenoote en het zoontje van den Franschen marine-officier bevinden, dreigt dit lot. Met inzet van eigen leven slagen de drie officieren erin dit gevaar af te wenden door de gaswolk te doorkrui sen, de passagiers van de bedreigde boot over te nemen en allen in veiligheid te brengen. De Duitsche officier bekoopt dit avontuur met zijn leven Het sterke spel der drie hoofdfiguren accentueert de vele goede kwaliteiten van deze met volledige medewerking der ma rine-autoriteiten opgenomen film. Casino-Theater. „De wet der wilder nis" is weer een tweeweeksche seriefilm, welke den ganschen avond het programma vult. Niet minder dan bijkans 550Ö meter achter elkander, krijgt men sensatie te zien beurtelings van Rex, het wonderpaard en van Rin Tin Tin Jr.. den wolfshond die. vergissen we ons niet, thans voor het eerst te zamen in een film optreden. De liefheb bers zullen er stellig van genieten, want Rex en Rin Tin Tin zijn beide „acteurs", die actie en spanning weten te weeg te brengen. Uiteraard is het ondoenlijk, om al de avonturen van die 5500 meter op te som men; wij zouden dan aan een heele pagina nog niet voldoende hebben. Doch laat ons in korte trekken het verhaal opbouwen. Het paard Rex, dat in een box opgesloten is, oefent een bijzondere aantrekkings kracht uit op lieden, die met ongunstige bedoelingen rondloopen. Zij slagen er ech ter niet in het paard in hun bezit te krij gen, want Rex weet al zijn belagers van zich af te houden. Maar tegen lasso's is hij niet opgewassen en daarvoor moet hij zwichten. Het zou er vaak precair hebben uitgezien voor Rex, als hij zijn trouwen vriend Rin Tin Tin niet gehad had. die hem herhaaldelijk uit moeilijk situaties weet te redden. Voorts heeft ook de eige naar van Rex het verre van gemakkelijk, want hij wordt telkens Ingesloten door een bende paardendieven. Een stalknecht slaagt er herhaaldelijk in, den eigenaar weer te bevrijden. Deze stalknecht zorgt voor de komische noot in dit verhaal van talrijke lotgevallen. Met zijn rollende oogen brengt hij een aangename afwisseling te weeg. Ben Turpin speelt deze rol en hij doet het niet onverdienstelijk. Bob Custer is de andere hoofdfiguur en verder is er nog een heel stel ongure paardendieven. Aan spanning echter geen gebrek. Rex-Theater. Bobby Breen is een knaap met een heldere stem. In „Rainbow on the river" is men er in geslaagd, een geschikt scenario voor hem te vinden. De handeling speelt zich af acht jaren na den oorlog tusschen de Zuidelijke en Noorde lijke Staten in Amerika, wanneer de nege rin Toinette een blanken jongen van onge veer negen jaar. Philip, vertroetelt. Toinette draagt in haar hart een diepen haat voor de Yankees, doch voor dezen knaap maakt zij een uitzondering, en overlaadt hem met liefde. Vader Josef meent ontdekt te heb ben, dat de grootmoeder van Philip een zekere mevrouw Ainsworth in New-York is en hij wil het knaapje daarheen brengen, maar Toinette weigert elke medewerking, zoodat de geestelijke zich met mevrouw Ainsworth in verbinding stelt. Dit verwekt groot ongenoegen bij haar nicht Julia, die haar verwende dochtertje al heeft voorbe stemd tot eenig erfgename. Julia's echtge noot reist vervolgens naar New Orleans, en daar komt tenslotte de waarheid aan het licht: Philip is het zoontje van den ge sneuvelden zoon van mevrouw Ainsworth. Zijn vrouw is omgekomen bij een brand, toen de trouwe Toinette den baby redde. De jongen reist nu naar New-York, waar de ontvangst in hooge mate vijandig is, door toedoen van Julia vooral, die de grootmoe der bepraat heeft. Na verschillende ver wikkelingen komt alles toch nog ten goede voor Philip, tot groote vreugde natuurlijk van grootmoeder en Toinette. Men ziet, deze rol is geknipt voor Bobby Breen en zijn stem doet hij ruimschoots hooren. Ook het wereldberoemde Hall Johnson Choir zingt, zooals men dit zelden hoort, May Robson, ais de grootmoeder en Louise Beavers sccundeeren den kleinen Bobby voortrefelijk. De tweede film is „Texas avonturier", met een goede rol van George O'Brien. Lido-Theater. „Daar waar mijn Sarie woon" is een alleraardigste amusements film, die vooral in muzikaal opzicht uit stekend geslaagd is. Het is de bekende Engelsche cabaret-artiste Grade Fields- „onze" Gracic wordt ze genoemd die in een pittige voordracht een groot aantal liedjes lanceert en ook buitendien een actrice met opmerkelijke kwaliteiten is. Het verhaal speelt zich vanzelfsprekend In Zuid-Afrlka af, waar Dobson en zijn vrouw Kitty Johannesburg binnentrekken, hard op los heeft geslagen, heeft Kit haar een cabaret. Dobby belegt al het geld in een goudmijn, die geen „goudmijn is" en in een oogwenk is de rijkdom weer ver vlogen. Terwijl „Dobby" in de gevangenis terecht is gekomen, omdat hij er wat al te nadat Kit voldoende geld verdiend heeft in oude beroep van cabaretière weer opge nomen en komt uit dien hoofde in aanra king met Yankee Gordon, die haar gele genheid geeft in zijn cabaret op te treden, al gaat dit ook ten koste van Pearl, de vroegere zangeres van Yankee. Pearl zint op wraak en slaagt daarin wonderwel, wanneer zfj Dobby tegen zijn vrouw weet op te hitsen, door hem te wij zen op de meer dan gewone belangstelling, welke Yankee voor Kit heeft. Na een ko mische bokspartlj komt het happy end toch nog vlugger dan men zou verwachten en Dobby en Kit gaan weer een gelukkige toekomst tegemoet. Het is hoofdzakelijk Gracie Fields, die een openbaring is gebleken. Haar partners zijn Victor Mac Laglen, de man met den grooten mond en 't kleine hartje en Brian Donlevy, een uitstekend acteur. Verder wordt er veel in de film gezongen; natuur lijk het tltellied en ook nog het trekkers- lied. „In Geheimen dienst" is een dramatisch getinte spionnagefilm uit den grooten wereldoorlog. Het is het verhaal van het leven van Lena Schmidt, een Duitsch meisje, dat bij het uitbreken van den oor log in de eerste dagen van Augustus in 1914 in Parijs in een concentratiekamp wordt opgesloten en daaruit vrij gelaten wordt, mits zij in geheimen dienst voor de Franschen spionnagediensten vervult AJs Renate Wagner zien we haar in Zwitser land terug, met succes haar taak vervul lend. Eilacie, om de Duitsche regeering een genoegen te doen. levert Zwitserland haar uit, doch alvorens het zoover komt, hebben de Franschen daar ook al wat, op gevon den, door haar met een Franschen offic-K te doen trouwen, zoodat zij de Fransche nationaliteit verkrijgt. Prachtig ontwikkM zich dit verhaal verder, vooral door het spel van Brigitte Horney en Nell Hamilton, die de film tot groote hoogte voeren. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2