Belasting-Consulent Ons Kort Verhaal LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 28 Januari 1939 Politieke spanningen verlammen het zakenleven Een kostbaar kleinood Luchtaanvallen! Maatregelen tegen inschrijvingsexcessen dringend gewenscht De jongste op den aanvallen gulden Het aftreden van Schacht. D. SEIJDELL HOUTLAAN 25 bij Rijnsburgerweg 1Uur q<ioote ka+t£> ff 5EwKSAN dc poSt Cr\ct*<jt U4 kansen gHatisiiaus! (Van onzen financieelen mede-werker) Wat baten ons de hoopvolle conjunc- tuurberichten uit de Vereenlgde Staten, de sterke neiging tot verzoening tue- sohen regeering en zakenleven, de toe nemende bedrijvigheid in het bouw wezen, de betere vooruitzichten der spoorwegen en openbare nutsbedrijven, de verwachting van een voorjaarsople ving, wanneer over dit alles de donkere schaduw hangt van oorlogsdreiging? Zoolang de spanningen in Europa niet wijken, zoolang zullen de beurzen en markten hetzij aan verlamming onder hevig zijn, ot blootstaan aan liquidatie door angstig geworden houders. Het overzicht van de vorige week, waarin melding werd gemaakt van de betrekkelijk rustige, ofschoon afbrokkelende tendentie der Amsterdamsche beurs, kwam nauwe- lllks uit de pers. of reeds baanden de door allerlei geruchten opgehoopte angsten zich een uitweg in een plotselinge liquidatie. Za terdag en vooral Maandag waren zwarte dagen ter beurze van Amsterdam, doch ook sindsdien heeft de daling voortgang gevon den, in die mate, dat wij thans nagenoeg op het peil staan van den zwarten Woensdag vóór „Miinchen". toen de laagste koersen van het jaar 1938 werden bereikt. De poli tieke berichten, ofschoon verre van opwek kend, kunnen op zichzelf niet als vol doende aanleiding worden aangemerkt voor de plaats gehad hebbende verkoopen. Het was meer een soort onbestemde angst, ver hoogd door vaak fantastische geruchten, door onverantwoordelijke lieden verspreid, welke een onbehaaglijke stemming in het leven riepen. houders tot verkoopers stimu leerden en den kooplust practisóh geheel op den achtergrond drongen. De Duitsche Rijksbank. Zoo heeft bijv. het ontslag van dr. Schacht Us president der Rijksbank tot allerhande commentaren aanleiding gegeven. Ontdoet men dit ontslag zooveel mogelijk van zijn politieke aspecten, dan kan ik er slechts uit lezen, dat wat toch eigenlijk reeds geruimen tijd in de lijn der ontwikkeling bij onze Oosterburen lag: het nog meer onderge schikt maken der openbare financiën aan de natlonaal-sociallstische staatstaak. De Rijksbank zal nog meer dan tot dusver het geval ls geweest, in dienst gesteld worden van bewapening, groote publieke werken. Ersatz-productie en exportstimuleering. Men beschoutwe dit echter niet als een plot seling dreigend nieuws, het is een verdere foze in Duitschland's economische en fi- nancleele politiek, welker begin slechts ls verhaast door de zeer ongunstige ontwik keling der deviezenpositie. Voor Duitsch- land moge het resultaat wellicht zijn: meer arbeid, minder brood, voor het buitenland wellicht een verscherping Van de Duitsche export-actie en mogelijk zelfs een poging tot herziening van transfer- en stilstand- overeenkomsten, doch een direct, oorlogs gevaar kan ik met den besten wil der we reld uit de Rij kabankmutaties alleen niet afleiden. Wel ls het begrijpelijk, dat de Duitsche obligaties ln het buitenland aan sterken druk onderhevig zijn. Goederenmarkten. Op de goederenmarkten is na een periode van betrekkelijke rust thans ook een reactie ingetreden, behalve ten aanzien van enkele goederen (zooals thee) die we derom bloot staan aan hamster-mkogpen. Vrij scherpe dalingen hebben zich b.v. in de rubber- en tinmarkten voorgedaan. Hoewel hierbij de omzetten op zeer laag peil bleven. ..dalingen zijn waarschijnlijk toe te schrijven aan liquidaties van hausse-posi ties. De suikermarkt houdt zich op een vrij tedelijk peil, dank zij het bevredigend re sultaat der Londensche conferentie. Niette- Win heeft de Nivas zich genoodzaakt gezien de ln November en December tot stand ge brachte prijsverhoogingen weer grooten- teels ongedaan te maken uit hoofde van het feit, dat de Java-prijzen boven die der wereldmarkt lagen en dus tot scherpe bui- fruandsohe conourrentle aanleiding gaven. De wisselmarkt is roeriger geweest. Dit maal is niet het pond, dooh de gulden voor werp geweest van de aanvallen. De oorzaak hgt in het duister. Er is immers niet de minste reden, om in geval van werkelijk rlogsgevaar juist de positie van Neder- en den gulden bijzonder bedreigd te «enten Allerhande geruchten hebben in het uitenland de ronde gedaan, doch wanneer ■en ze analyseerde, bleef er hoegenaamd ■nets van over. Ons Egalisatiefonds heeft pas ingegrepen, toen de dollar dreigde een u?i gr,°°ten sprong te maken. Het is onze s'sselcontrole ongetwijfeld toevertrouwd "ëzen aanval te weerstaan. De nieuwe uitgiften. P® berichtsweek zag de toewijzing op de swung der Bataafsche, op de Fransche nnversleJeening en op de aandeelenemissie JJ? ncineken. De Fransche leening is, rvnals verwacht, niet geslaagd Vermoede- Kou ls s!echts de helft van het aangeboden h», VO millioen hier geplaatst, doch "syndicaat is er ln geslaagd het saldo ly;ers" onder te brengen. Dit neemt niet dat reeds terstond de obligaties met n Mangrtjk disagio werden verhandeld, "v uitgiften van Heineken en de Bataaf- "C zijn een „succes fou" geworden. Beide, doch vooral laatstgenoemde, lebhen evenwel aanleiding gegeven tot ten schandelijke „majorcermg'\ die dusdanige afmetingen heeft aangeno men, dat het dringend gewenscht is, dat op dg een of andere wijze de Ver- eeniging voor den Effectenhandel maatregelen neemt om een herhaling van deie inschrijvingsexcessen te voor komen. Majoreeren, d.i. voor een grooter bedrag inschrijven dan men werkelijk wenscht te bezitten, hetzij uit premiejagerij, hetzij met het doel in elk geval verzekerd te zijn van een toewijzing, is naar mijn meening een ernstig kwaad, omdat doorgaans de kleine bona-fide inschrijver de dupe wordt Het is bekend, dat bij de inschrijving der Ba taafsche lieden, die voor geen f. 10.000 goed zijn te achten, biljetten hebben Ingezonden ten bedrage van een millioen en meer. Men beweert, dat hieraan weinig is te doen. Ik ben het hiermede niet eens. Er bestaan alle mogelijke methoden om althans aan de ergste uitwassen paal en perk te stel len. Öm slechts enkele voorbeelden te noe men: 1) Men kan de Inschrijving openstel len tegen een door appltcanten zelf aan te geven koers, waaruit de emittent dan de inschrijvingen tegen den hoog- sten koers kan uitzoeken, 2i men kan de Britsche methode volgen door het inschrijvingsbiljet vergezeld te doen gaan van een bepaald percentage (bijv. 20 "It) van het aangevraagde bedrag, 3) de emlltenten kunnen weigeren In schrijvingen te accepteeren, die ken nelijk het karakter van premiejagerij dragen, 41 men kan gedurende enkele weken na de Inschrijving een verbod van verkoop instellen, 5' men kan met behulp van den fiscus ook het inschrij- vingsbiljet met een zegel, vertegen- digende een bepaald percentage van het aangevraagde bedrag, belasten. Eindelijk kan men. evenals dit in En geland geschiedt, de lijsten onmiddel lijk na opening sluiten, zoodra blijkt, dat er sterk is overteekend, waardoor de belachelijke tooneelen van 19 dezer kunnen worden voorkomen, toen den geheelen dag lang billetten tot fantas tische bedragen konden worden inge diend door lieden, die zagen, dat voor milliarden werd ingeschreven. Werke lijk. met eenlgen goeden wil Ls het euvel van majoreeren den kop ln te drukken en het is te hopen, dat de Vereeniging hieraan haar volle aan dacht zal besteden. Het is inmiddels een verheugend feit te noemen, dat de Telefoon 3598 3433 (Inzez. Med.) premiejagers het lid op den neus heb ben gekregen. Het agio, waarmede de leening ter beurze werd verhandeld, was zoo miniem, mede natuurlijk ln verband met de algemeene beurssitua- tle, dat het na enkele verkoopen door premiejagers spoedig geheel wegsmolt. HollandAmerika-lijn. De uitkomsten der HollandAmerika- lijn over het jaar 1938 vormen eigenlijk een schijnbare tegenspraak tot de alge meen bedroevende situatie in de vrachten- markt, welke de vorige week geleid heeft tot het handhaven der bestaande mini mum-vrachtschema's en wellicht zelfs zal kunnen leiden tot een internationale com- pensatiepool voor de wilde vaart. De lijn heeft een gunstig jaar achter den rug: dank zij grootendeels het ln de vaart bren gen van de „Nieuw-Amsterdam" kon zij een toeneming van het passagiersverkeer met meer dan 15*/. registreeren tegenover een daling van het passagiersverkeer op alle transatlantische lijnen van 13.8 De exploitatierekening sluit af met een batig saldo van f. 5.127,000 of f. 309 000 meer dan in 1937 en de maatschappij kan daarom gemakkelijk het dividend op 5'fc handha ven. De reorganisatie gepaard aan de krachtige voortzetting van het bedrijf heb ben dan ook geen windeieren gelegd. Insulaire Hypotheekbank. De Insulaire Hypotheekbank, die. gelijk bekend, in moeilijkheden is geraakt en waarvan het bestuur onlangs aan de aan deelhouders een eisch tot 20o bijstorting op hun aandeelen heeft gevraagd 'een eisch, die door aandeelhouders nog niet is aanvaard), doet thans een welgemeenepo ging om de dreigende liquidatie van het bedrijf af te wenden en het instituut weer een behoorlijken grondslag aan te bieden. Zij doet dit door een conversie-aanbod aan pandbriefhouders op basis van 3V: met deze bijzondere (en in dit geval nood zakelijke) attractie, dat zij tegelijk de kan sen krijgen van aflossing a pari op 1 April en wel ten bedrage van 10"/» van het ge converteerde bedrag. Dit aanbod is een novum en op zichzelf ongetwijfeld te waar- öeeren. Het is een moedige poging, het be drijf weer een rendabelen grondslag te ge ven. terwijl het ook voor pandbriefhouders aanvaardbaar moet worden geacht., mits thans ook de aandeelhouders hun steentje bijdragen. Aandeelhouders, dus eigenaars dpr bank moeten, hoe zwaar het hun ook kost. de bittere pil der bijstorting slikken, willen zij ook van pandbriefhouders een offer verwachten. Mijn commentaar luidt dus: het aanbod is alleszins redelijk en aanvaardbaar onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat het gepaard gaat met 20 pCt bijstorting door aandeelhouders. (Nadruk verboden). 3 -AREN ZONDER ZORGEN 3 LANGE JAREN RENTENIEREN! óf pref-ree-: L' n jfudicbeufi voor Uw kind? 'n Complete Woning, meobiieering en \»cff-;»ring óf geef' U dc voorkeur aan een centrale verwarming in Uw huts? Zoo i"- cr honderden attracties in de groote ,.Geluksrace 1939 Ruim 10.000 gulden aan prijzen Wat U moet doon om de „Geluksrace 1939" te winnen, staat op d? kca't Goedgekeurd t>., Ministerieel besluit von 19 Decvmocr 1938. 2c ofdeeling A. No 1238 ooe Mee aan oe 6elu>(SKaC£ 1Q34 7518 (Inge®. Med.) ZONDAG 29 JANUARI. Hilversum I, 1875 en 301,5 M 8.55 VARA, 10.00 VPRO. 12.00 AVRO, 5.00 VPRO. 5.30 VARA, 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Orgelspel 9.00 Berichten 9.05 Tulnbouwpraatje 9.30 Orgelspel 9.40 Causerie ,,Van Staat en Maat schappij" 9.59 Berichten 10.00 Zondags school 10.30 NederL Herv. Kerkdienst 12.00 Causerie „Levenswaarden, die terzake doen" 12.20 Berichten. Gram.muziek met toelichting 12.50 AVRO-Amusementsorkest 1.30 Causerie „Wat er ln Indië gebeurt" 1.50 Gram.muziek 2.00 Boekbespreking 2.30 Concertgebouw-orkest en solist <2.553.20 Filmpraatje) 4.25 AVRO-Dansorkest 4.55 Berichten ANP 5.00 Gesprekken met luis teraars 5.30 Kinderuurtje 6.00 De Ram blers 6.30 Sportpraatje 6.45 Berichten ANPGram.muziek 7.00 VARA-Kalender 7.03 VroolvJk Jazzconcert <opn.) 7.22 Novitei ten-orkest. VARA-Mount-Girls, Novelty Sisters en solisten 8.00 Berichten ANP Radiojour naal, mededeelingen 8.20 Verkorte opera .„Alessandro Stradella" 9.20 Radiotooneel 9.35 Les Gars de Paris en soliste 10.05 Radio tooneel 10.30 Orgel en viool 11.00 Berich ten ANP., hierna tot 12.00 Gr am .muziek. Hilversum II. 415,5 M. 8.30 NCRV, 9.30 KRO., 5.00 NCRV, 7.45—11.30 KRO. 8.30 Morgenwijding 9.30 Hoogmis 11.00 Gram. muziek 12.00 Causerie „Heeft het recht in de wereld afgedaan?" 12.15 Gram muziek 12.30 RJK. Harmoniekapel „St. Franciscus" I.00 Litteraire causerie 1.20 KRO-Melodisten en solist 2.00 Godsdienstonderricht voor ouderen 2.30 Gramjnuziek 2.40 KRQ- orkest en het Fritz Hirsch Gezelschap <3.30 3.50 Gramjnuziek) 4.30 Ziekenhalfuurtje 4.55 Spo'rtnieuws 5.00 Gewijde muziek <gr.- pl.) 5.20 Geref. Kerkdienst. Hierna: Orgel concert 7.45 Sportnieuws 7.50 Gram.muziek 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen 8.15 KRO-orkest en KRO-Melodisten en solist 9.10 Radiotooneel 9 40 De Wiener Sanger- knaben 9.55 Causerie over de dwergen en oerwoudnegers van de Motaba-rivier 10.15 De Wiener Sangerknaben 10.30 Berichten ANP 10.40 Epiloog 11.00—11.30 Espe- rantolezing. Droitwlch, 1500 M 12.50 BBC-Harmonie- orkest 1.20 Het Victor Olof sextet 1.50 Ne- germuziek gr.pl. 2.20 Voor tuinliefhebbers 2.40 BBC-Northern Ireland-orkest 3.40 Montague Brearley's orkest 4.20 Causerie Sunday a national heritage" 4.40 Alfredo Campoli's Salonorkest 5.20 Causerie „The Church in the World Education" 5.40 BBC- orkest en solist 6.30 Pilmnieuws 6.50 Or gelspel 7.208.10 Orchestre Raymonde 8.15 Kerkdienst 9.05 Liefdadigheidsoproep 9.10 Berichten 9.25 Radiotooneel 9.55 Litte- ialr-muzikaal programma 10.50 Epiloog. Radio-Paris. 1648 M. 9 00 en 10.00 Gram. muziek 11.20 Derveaux-orkest 12.00 Gram - muziek 12.30 Orgelspel 1.00 Gramjnuziek 1.20 Zang 1.35 Goldy-orkest 2.35 Gram.muziek 3.20 Accordeon voordracht 5.20 Mandoline-orkest 5.50 Zang 6.05 Gra- mofoonmuziek 7.25 Pascal-orkest 8.35 Zang 8.50 Symphonieconcert 10.50 Gra- mofoonmuziek 11.20 J. Bouillon's orkest. Keulen. 456 M. 5.20 Havenconcert 8.00 Gram.muziek 10.35 Gevarieerd programma II.20 Bernhard Etté's orkest 12.30 W. Li- biszowski's orkest. Mandoline-orkest „Napoli Waldhoornkwartet en solist 1 20 Hans Bund's orkest en solisten 3.20 Omroepkleinorkest. Keulsch pianoduo en solisten (4.004.20 Sport- reportage) 4.40 Radiotooneel met muziek 6.50 Gram.muziek 7.30 Schupo-orkest 9.50 Dansmuziek gr.pl.) 10.502.20 Gevarieerd nachtconcert <opn Brussel. 322 en 484 M. 322 M.: 9.00 Gram. muziek 10.20 Zang en orgel 11.20 Gram. muziek 11.50 Carillonvoordracht 12.20 Po pulair concert 1.30—2.20 en 2.35 Gram.-muz. 3.20 Pianovoordracht 3.55 Poolsche muziek 4.50 en 6.20 Gram.muziek 7.20 Zang en harp 8.20 Gevarieerd programma 10.30 Populair concert 11.2012.20 Gram.muziek. 484 M.9.00 Gram.muziek 10.20 Max Alexys' orkest, orgelspel en zang 11.20 Gram.muziek 11.35 Vervolg orkestconcert en zang 12.20 Gram.muziek 12.35. 12.55 en 1.30 Omroepor kest 2.202.35 Gram.muziek 2.50 en 3.10 Accord eon voordracht 3.20 Symphonieconcert m.m.v. soliste 5.30 Lucien Hirsch's dansorkest 7.35 Gram.muziek 8.20 Omroeporkest en soliste 11.20—12.20 Gram.muziek. Deutechlandsender. 1571 M. 7.30 Omroep orkest en solisten '8.208.35 Voordracht over Mozart) 9.20 Berichten 9 40 Sportreportage 9.50 Pianoduetten 10.05 Berichten 10.20 12.05 Het Weensch Symphonie-orkest en so listen (opn.). Door J. P. BALJÉ. Het was een wet van Meden en Perzen, dat meneer van Dartelen eens in de twee, drie maanden bij het binnenkomen van gijn woning reeds in de gang een brand- luchtje opsnoof, dat weinig goeds voor spelde. Deemoedig hing hij dan zijn hoed en zijn jas aan den kapstok, wierp, om zich te overtuigen, dat zijn ergste vermoedens juist waren, een blik in de huiskamer, en hij kon er van overtuigd zijn. dat daar dan een schilderachtige wanorde heerschte. Met een bezwaard hart. maar met een berusting, gewonnen door jarenlange er varing", stapte hij vervolgens naar de keu ken, waar zijn vrouw in het zweet haars aanschijns en met een zeer rood hoofd, waarop een zwarte veeg van het kachel- aanmaken. eten stond te koken. Kleverige haartjes piekten op haar voorhoofd, waar in zware rimpels lagen, twee kleine, boos aardige oogjes vonkten hem even tegemoet, en altijd volgde op zijn stereotype vraag: „Is het weer zoo?" haar antwoord: ..Ik heb haar de deur uitgetrapt!" Zoo ook op den avond, dat dit verhaal begint. Heel was dienstboden had meneer van Dartelen al zien komen en gaan en heel wat uren van ziin leven waren aan het d^enstbodenvraagstuk gewiid. Goede dienstboden moest je met een lantaarntje zoeken, en het was mevrouw van Dartelen tot nu. toe notr niet gelukt, er één te vin den. Nellie. Fientje, Do^a. Corrie, Betje, Keetje, Tilly. Bet>pv. Marie. enfin, en kele doziinen dienstbaren hadden de taak on zich genomen, het mevrouw van Dar telen naar den zin te maken, maar het was aan geen harer gelukt. „Deze laatste was toch niet zoo slecht", opperde schuchter moneer van Dartelen, wiens stemming met het vooruitzicht op de aangebrande andijvie er niet vroolvjker op werd. Fn als hij er aan dacht, wat hem de volgende dagen wachtte aangebrande doperwtjes, glazige aardappels, puddingen, die hem met een scheefgezakt aangezicht melancholiek schenen toe te grijzen, wan ordelijke huiskamers en een vrouw, wier zenuwen tot het uiterste gespannen waren zakte de thermometer van zijn humeur tot ver beneden het vriespunt „Niet slecht?" Een vluchtige, venijnige blik trof hem. ..Een viespeuk was het. Le peltjes maar half gepoetst, in het stof kon je je naam schrijven. En brutaal op den koop toe". „Fientje was anders toch wel een net meisje en die heb je er ook uitgegooid." „Fientje? Haha! Een net meisje. Een half uur kletsen met den melkboer, een kwartier met den slager en zelfs met den bakker moest ze nog staan leuteren. Zulke meisjes kunnen me gestolen worden. Dienstbodenmensch, schei uit. Er be staan geen goede!" Meneer van Dartelen zuchtte eens en ging naar de huiskamer om daar te zitten wachten op de aardappelen, die vanavond als een nat papje op zijn bord geklodderd zouden worden en de andijvie, waarvoor een brandalarm niet overdreven zou zijn geweest. Hij ruimde een stoffer en blik van zijn armstoel, vond na enkele minuten zijn avondblad en bezat verder zijn ziel ln lijd zaamheid. Twee dagen later verscheen Annie. Met haar brak de zon door de wolken, zooals dat met iedere nieuwe dienstbode het ge val was. Mevrouw zag er weer uit om door een ringetje te halen, haar ongerimpeld voorhoofd werd omlijst door keurige krul letjes. om elf uur 's ochtends was alles al „aan kant", het eten was uitstekend, krul- mige aardappelen dampten ln de dek schaal, het vleesch was keurig bruigebak ken en de spinazie voortref fel fik van smaak 's Ochtends stonden zijn schoenen blinkend als een soiegel voor hem gereed, zijn jas was altijd netjes geschuierd en als het ra gend had Annie zelfs zijn paraluie voor hem klaar gezet! Het vreemdste was. dat dit duurdeTwee drie weken. één. twee, drie maanden Annie was een parel van het, zuiverste wa ter, een kostbaar kleinood! Nooit praatte ze met leveranciers, geen stofje was er op de meubels of waar ook te vinden, ze vloog op mcvrouw's wenken. „We hebben het gevonden, oudje!" zei meneer van Dartelen dikwijls vergenoegd en hij dacht met een rilling aan dagen van Corrie. Beppy en Keetje. „Ja", zVi mevrouw met een glunder lachje, ..toch maar goed. dat we niet ge rust hebben, voor we de ware vonden. An nie is een schat!" Zoo verging een half jaar, en niets wees er op, dat zich bij Annie een verandering zou voltrekken. Integendeel, ze bleef vol attenties, en waar ze zich slechts verdien stelijk kon maken, beijverde ze zich, dat te doen. Hoe onthutst was meneer Van Dartelen dan ook, toen hij, op zekeren avond thuis komend, een onmiskenbaren brandgeur meende op te snuiven. Hij vertrouwde zijn neus niet. rook nog eens. maar er was geen twijfel mogelijk... de brandgeur kwam uit de keuken. De voorkamer, waar hij een schichtigen blik in wierp, lag overhoop, en in de keuken, waar hij zich heenhaastte, stond zijn vrouw te transpireeren. De krul letjes waren weer natte pieken geworden, over haar rechterwang liep een koolzwarte veeg Ontdaan keek meneer van Dartelen haar aan. „Maar Ans" stamelde hij verbaasd, „maar Ans. Je wilt toch niet zeggen, dat Annle weg is?" Met opeengeklemde lippen knikte zijn vrouw. ..Ik heb haar de deur uitgetrapt", zei ze beslist Van Dartelen greep een stoel en ging zitten. „Maar datmaar dat.is toch niet mogelijk. Ze was een kostbaar klei nood. vond je, één uit duizenden, er was nou letterlijk iets. niets op aan te mer ken, Het meisje werkte geweldig, ze was netjes, punctueel, gedienstig, voorkomend. Ik begrijp het niet „Zoo. begrijp je het rïiet?" Woedend roerde mevrouw in de rijst, die droogkookte. „Ik had er genoeg van. hoor Je, genoeg!" riep ze buiten zichzelf. „Zoo'n meisje, daar houdt geen gewoon mensch het bij uit. Nooit deed ze lets verkeerd, het was alle maal even volmaakt, en het volmaakte is niet van deze wereld. Ze werkte me op de zenuwen, dat ijverige, gedienstige, voorko mende kind. Nergens kon ik haar op be trappen. nooit kon ik eens op haar mop peren. Nou, hou het daar nu maar eens bij uit En nijdig veegde mevrouw de haarpieken uit haar oogen. (Auteursrecht voorbehouden) (Nadruk verboden). VOOR MAANDAG 39 JANUARI. Hilversum t 1875 en 301.5 M. Algemeen Progr., verzorgd door de VARA. 10.00—10.20 v.m. VPRO. 8 00 Gr.muz. 'Om 8.16 Berichten) 10.00 Morgenwijding 10.20 Declamatie 10.40 Gr.muz. 11.10 Vervolg declamatie 11.30 Orgelspel 12.00 Gr.muz. <Om 12.15 Be richten) 12.451.45 VARA.-Orkest 2.00 Viool en piano 2.303.00 Gr.muz. 3.05 Declamatie 3.30 Orgelspel en Gr.muz. 4.30 Voor de kinderen 5 00 De Ramblers 5.30 Grjnuz. 6.00 .Esmeralda" 6.28 Berichten 6.30 Muzikale causerie met zang 7 00 VARA.-Kalender 7.10 Causerie over de vlte- geniersopfeiding 7.30 Pianovoordracht 8.00 Herhaling SOS.-Berichten 8.03 Berichten ANP. 8.15 Het VARA.-Orkest 9.00 Decla matie 9.30 Zang en orgel 10.00 Berichten ANP 10.10 Het Residentie-orkest 11.00 Gr.muz. 11.15—12.00 Dansmuz. Gr.pL> Hilversum II. 415.5 M. NCRV -Uitzending 8.00 Schriftlezing, meditatie 8.15 Berich ten .gr.muz. <9.309.45 Gelukwenschen) 10.30 Morgendienst 11.00 Christelijke Lectuur 11.30 Gr.muz. 12.00 Berichten 12.15 Zang. piano en gr.muz. 1.00 Orgelspel 2.00 Voor de scholen 2.35 Gr.muz. 3.00 Tuin bouw - praatje 3.40 Gr.muz. 3.45 Bijbellezing 4 45 Gr.muz. 5.15 Kinderuur 6.15 Gr.muz., berichten 6.30 Vragenuurtje <700—7.15 Be richten) 7.45 Gr.muz. 8.00 Berichten ANP. herhaling SOS-Bericbten 8.15 Vrouwenkoor en NCRV.-Orkest 8.45 Reportages 9.25 NCRV.-Orkest, koor en declamatie (Gr.pL) 9.35 NCRV.-Orkest 10.00 Berichten ANP., actueel halfuur 10.30 Gr.muz. 10.45 Gym nastiekles 11.00 Vrouwenkoor en NCRV- Orkest 11.25 Gr.muz. 11.5012.00 Schrift lezing. Droitwich. 1500 M. 11.20—11.50 Zang 12.10 Gr.muz. 12.20 Religieuze causerie 12.45 Orgelspel 1.20 Politie-muziekkorps van Swansea 2.00—2.20 Declamatie 3.20—3.50 Arthur Salisbury's orkest 4.15 Grjnuz. 5.20 Het Welbeck kwartet 5.40 BBC.-Orkest 6.20 Berichten 6.40 Muzikale causerie 7.00 Gr.muz 7.20 BBC.-Variété-orkest en solisten 8.20 Causerie ..Children at school" 8.40 De Savoy Hotel Orpheans 9.20 Berichten 9.45 Buitenlandsch overzicht 10.00 Reportage 10.45 Brusselsche Blaasvereeniging 11.35 3tlly Merrin en zijn Comanders 11.5012.20 Gr.- muziek. Radio Paris. 1648 M. 9.00 Gr.muz. 10.00 Het Glardino-orkest 10.20 Grjnuz. 12.30 Zang 11.10 Het Visciano-orkest 2.35 Zang 2.50 Grjnuz. 3.35 Zang 3.50 Gr.muz. 4.40 dito 5.05 Zang 5.25 Grjnuz. 6.35 Pianovoordracht 6.50 Zang 7.25 Het Loca- telli-orkest 8.35 Pianovoordracht 8.50 „La boulangère a des écus", operette 10.5011.05 Gr.muz. Keulen. 456 M. 5.50 Gr.muz. 6.30 Rijks arbeidsdienst-orkest 7.50 Gr.muz. 8.05 Om roepkleinorkest 10.20 Rijkszending: Het om- roep-amusements-orkest 11.20 Gouworkest Silezië 1.30 Omroep-Amusementsorkest 2.20 Rijkszending: Het omroeporkest 4.20 Onbekend 6.20 Rijkszending 6.409.20 Rijkszending: Het Omroeporkest 9-35 Grjnuz. 9.50 H. Hagestedt's orkest 11.202.20 Ge varieerd nachtconcert. Brussel. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.- muziek 12.50 en 1.30 Omroeporkest 1.50 2.20 Gr.muz. 5.20 Het Omroepdansorkest en grjnuz. 6.50 Pianovoordracht 7230 Cello voordracht 7.50 Gr.muz. 8.20 Het Omroep orkest 10.30—11.20 Het Omroepdansorkest en Gr.muz. 484 M 12.20 Gr.muz. 1.00 en 1.30 Het Musette-ensemble Marceau Burton 1.50 2 20 en 5.20 Grjrruz. 6.35 Het Omroeporkest 7.35 Gr.muz. 820 Het Omroepsympho- nie-orkest 10.30 Cabaretprogramma 11.05 1120 Gr.muz. Deutschlandsender, 1571 M. 6.20 Zie Keu len 9.20 Berichten 9.50 Pianovoordracht 10.05 Berichten 1020—11.10 Berlijnsch Phil- harmonisch orkest (Opn.). GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-UI TRALE. Voor Zondag 29 Januari. ie Programma: lederen dag van 824 uur A.V.R.O., V.A.RA. enz. 2de Programma: lederen dag van 824 uur: Kro. Ncrv. enz. 3e Programma 8.40 Diversen -r- 10,20 Brus sel VI. 11.20 Keulen 12.20 Brussel VI. 1,30 Keulen 2.35 Brussel VI. 3.20 Keulen 4.00 Brussel VI. 4.50 Deutsche. of div. 5.20 Parijs Radio 5.50 Brussel Fr. 6.20 Brussel VI. 7.05 Keulen 7.20 Brussel VL 7.30 Keulen 8,20 Brussel VI. 10,30 Keu len 11.20 Parijs Radio. 4e Programma 8.30 Brussel VI. 9.20 Brussel Fr. 11.05 Droitwich 2,20 Brussel Fr 2.35 Parijs Radio 2.40 Droitwich 4.20 London Reg. 4.40 Droltwichh 5.20 London Reg. 5.50 Droitwich 6,30 Diversen 6.50 Droitwich 9.25 Parijs Post Par. of div. 9,55 Droitwich 11,00 Brussel Fr. Voor Maandag 30 Januari. Ie Programma: lederen dag van 8—24 uur A.V.R O., V.A.R.A. enz. 2e Programma: lederen dag van 8—24 uur K.R.O.. N.C.R.V. enz. 3e Programma 8.00 Keulen 9,20 Parijs Radio 9.30 Radio PIT Nord of div. 10.00 Radio 10,20 Radio PTT Nord of div. 12.20 Brussel VI. 2.20 Diversen 2,40 Radio PTT. Nord of div. 3.20 Droitwich 3,55 Radio PTT. Nord of div. 4,50 Parijs Radio 5,20 Brussel VI. 6,05 Radio PTT Nord of diversen 6.20 London Reg. 7.00 Brussel Fr. 7.20 Brussel VI. 7.50 Straatsburg of div. 8.20 Brussel Fr. 9.25 Parijs Post Par. of div. 9.35 Brussel Fr. 10.20 Brussel VI. 10.30 Keulen 11.20 R. Danmark of Parijs Post Par. of diversen. 4e Programma 8.00 Brussel VI. 9.20 Diversen 10.35 London Reg. 1,05 Parijs Radio 2.05 London Reg. 4.20 Droitwich 8,20 Radio PTT. Nord of div. 8.40 Droitwich. Wijzigingen voorbehouden. Beschermt U tegen de gevolgen van Bedenkt dat nalatigheid Uwerzijds in het nemen van beschermingsmaat regelen gevolgen met zich kan brengen voor U en tallooze anderen. Nadere inlichtingen verstrekt de secretaris van de aid. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, de heer D. C. Kok. Rapenburg 9, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11