BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 28 Januari 193) Na de radiorede van Landelijke bijeenkomst van den Nationale Woningraad H.M. de Koningin De 80ste verjaardag van den ex-keizer Concurrentiemefhodes van een tweetal grootondernemingen MARKIEZEN ROLLUIKE Mech. Zonschermen N Aantal woonwagens in ons land GEVEILDE PERCEELEN Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. OPROEP VAN DEN' COMMISSARIS DER KONINGIN IN DE PROVINCIE GRONINGEN. De commissaris der Koningin In de pro vincie Groningen, mr. J. Linthorst Homan. heeft tot alle inwoners der provincie Gro ningen een oproep gericht, waaraan wij het volgende ontleenen: „H.M. de Koningin heeft in Hoogstder- zelver radiotoespraak over geestelijke her- bewapennie ons allen herinnerd aan onze hoogste plichten jegens elkander en jegens de gemeenschap. Hare Majesteit heeft daarbij gewezen o den nood waarin velen onze verkeeren. Ik weet en lk heb ook als voorzitter van de ..vereeniging voor opbouwwerk in de pro vincie Groningin" mogen ervaren dat men in alle gelederen onzer provinciale bevol king overtuigd is van de ook hier bii velen bestaanden grooten nood. Ik vertrouw dat de aansporing van H.M de Koning-n ons j allen zonder uitzondering er toe zal bren gen thans onze door Hare Majesteit aange geven plichten snel en goed na te komen in alle kringen en groepen in alle deeler. onzer provincie. Plannen tot gezamenlijke uitoefening dezer plichten in provinciaal verband ziin in voorbereiding. Uitwerking der mogelijk heden zal binnenkort op zoo breed moge lijke provT.ciale basis plaats vinden Mede- deeiingen en besprekingen volgen dan zeer spoedig". Initiatief van den burgemeester van Middelburg. De burgemeester van Middelburg heeft in overleg met enkele stadgenooten, die evenals hij zelf diep getroffen waren door de woorden, die H. M. de Koningin tot Haar volk gesproken heeft over de nood zaak van moreele en geestelijke herbewa pening. besloten nog zich in ver binding te stellen met de rezeering, teneinde te overleggen op welke wijze deze zoo opwekkende, het Nederlandsche volk het hart onder den riem stekende woorden, zoo spoedig mogelijk in daden omgeaet zullen kunnen worden. Geheel in den geest dezer woorden meende men niet te moeten afwachten of mogelijkerwijze elders een begin gemaakt zou worden. Dit initiatief van Zeeland's hoofdstad sluit de mogelijkheid van nationale samenwerking natuurlijk geenszins uit. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage). VORSTEN ZENDEN GELUKWENSCHEN. Het luisterrijke feest op huize Doorn ter gelegenheid van den tachtigsten verjaar dag van den ex-keizer van Duitschland, Wilhelm II. is gisteravond besloten met een gala-diner in de ruime, voorname en rijk met bloemen versierde eetzaal van de ex- keizerlijke woning. De heeren hadden zich voor deze gele genheid, welke het hoogtepunt vormde van de feestviering, in de gala-uniformen der voormalige regimenten in het Duitschland van voor den oorlog gestoken. De dames droegen kostbare avondtoiletten. De keizer was gekleed in het prachtige witte gene raalsuniform van de vroegere keizerlijke lijfgarde. Het was de uitdrukkelijke wensch van den ex-monarch, dat het diner een zeer Intiem karakter zou hebben, en dat geen toespraken zouden worden gehouden. Honderden brieven en telegrammen wer den in den loop van den dag aan huize Doorn afgegeven. Telegrafische gelukwen- schen zonden o.m. de Koning en Koningin van Engeland, de Koningin-moeder van Engeland en de vorsten van Denemarken, Zweden en Griekenland. Ook uit ons land ontving de ex-keizer vele schriftelijke en telegrafische geluk- wenschen, zoo o.m. van den minister-pre sident dr. H. Colijn en van generaal C. J. Snijders, oud-opperbevelhebber van leger en vloot. DE LEGERUNIFORM. Geen platte kraag en geen ander hoofddeksel. Zooals bekend, worden sedert geruimen tijd bij de Landmacht op beperkte schaal proeven genomen met een nieuw model uniform. Deze uniform heeft een open kraag en werd bij verschillende wapens als proef ingevoerd. De minister van Defensie heeft echter besloten niet tot invoering van dit nieuwe model over te gaan. Speciaal de luchtvaart afdeeling had gevraagd om de korte kraag voor de vliegers in te voeren, maar ook hiertoe wilde de minister niet overgaan. Dit beteekent evenwel niet. dat de minis ter de oude uniformen ongewijzigd wil handhaven. Binnen korten tijd zal een uitgebreide proef genomen worden met uniformen met een z.g. ..up en dwon"-kraag. 2800 unifor men met een dergelijken kraag zullen voor verschillende onderdeden van de land macht als proef worden vervaardigd. Besloten is. dat niet tot invoering van een ander hoofddeksel zal wolden overge gaan, zooals eerst in overweging was 6 (Rott. Nwsbl.) KROTOPRUIMING IS DRINGEND NOODZAKELIJK. De Nationale Woningraad heelt vandaag in hotel Krasnapolsky te Amsterdam een landelijke bijeenkomst gehouden onder lei ding van den heer L. van der Wal, welke bijeenkomst gewijd was aan de krotoprul- ming De heer C Smeenk. lid van de Tweede Kamer, hield een inleiding over „Krot opruiming in crisistijd". In 1925, aldus spr., schatte de hoofd inspecteur van de volkshuisvesting het aantal krotten in ons land op minstens 25.000. Ei- is werkloosheid in de bouwvakken. Op zichzelf geen reden natuurlijk om woningen te bouwen, die niet noodig zijn. Maar hier is nocd. Hier is voortreffelijk werk fe doen ten bate ook van de moraliteit en van de volksgezondheid. Spr. meent, dat over een plan tot krotopruiming en vervanging door goede en goedkoope woningen overleg ware te voeren tusschen de overheid en de orga nisaties van werkgevers en bouwvakarbei ders Wellicht zou men een speciale loon regeling kunnen treffen, naar analogie van hetgeen ook bij de Werkfondswerken ge schiedt. Het nocdige kapitaal is thans tegen voordeelige voorwaarden te krijgen. Stellig blijven nog moeilijkheden te over winnen. maar bij loyale medewerking ook van de gemeentebesturen is hier een oplos sing te vinden. Tweede spieker was de heer J Andries- sen, lid van de Tweede Kamer, die over de beteekenis van krotopruiming voor bestrij ding der werkloosheid sprak. Spr. meende aan de hand van gegevens, geput uit verschillende publicaties, te kun nen berekenen, dat over 1937 in verschil lende vormen ruim f. 30 000.000 aan steun aan de werklooze bouwvakarbeiders was verstrekt. Wanneer ongeveer 50 procent van dit be drag, n.l. f. 14 500 000, voor den bouw van nieuwe woningen ter vervanging van krot woningen zou worden beschikbaar gesteld, dan zouden naar zijn meening hiervoor 5000 nieuwe woningen, inclusief grondaan koop. gebouwd kunnen worden. Hierdoor zouden ongeveer 3250 bouwvak arbeiders gedurende een jaar van 45 werk weken werk kunnen vinden, terwijl er naar sprekers meening een directe loonpost van f 3.190.000 in deze woningen aanwezig is. Verder zou hierdoor een direct steunbedrag van f 1.570 000 bespaard kunnen worden De heer J Bommer. secretaris van den Nationalen Woningraad, sprak over: „Wat valt er In ons land nog te doen?" Hij meende, dat 70.000 woningen of 3"? procent van onzen geheelen woningvoor raad, vervangen dient te worden. De heer W. Drees behandelde de maat regelen, die thans noodzakelijk zijn Spreker constateerde, dat in Nederland krachtig In grijpen urgent moet worden geacht. In de eerste plaats is een stelselmatig onderzoek naar alle woningen noodzakelijk. De bii de opheffing van de Gezondheids commissies door de regeering in uitzicht gestelde woningcommissies, die om finan- cieele reden tot nog toe niet zijn tot stand gekomen, dienen zoo spoedig mogelijk in het leven te worden geroepen Daarnaast is verbetering geboden van het bouw- en wo ningtoezicht in kleine gemeenten. Voor den bouw van goede, eenvoudige, goedkoope woningen, ter vervanging van de krotten zal in de eerste plaats een veel ruimer gebruik moeten worden gemaakt van de reeds bestaande mogelijkheden ter zake van voorschotten en bijdragen op grond van de woningwet. Als naast de middelen, die de woningwet aangeeft, thans ook het werkfonds dienst baar wordt gemaakt aan krotopruiming en daarbij aansluitenden woningbouw in ge heel het land, nu het onbelezde geld over vloedig is en de werklooze bouwvakarbei ders talrijk zijn. zullen daarmede volkshuis vesting en werkloosheidsbestrijding gelij kelijk zijn gebaat. NED. R.K. MIDDENSTANDSBOND VESTIGT ER DE AANDACHT VAN DEN MINISTER OP. De toenemende moeilijkheden, die de middenstandsbedrij ven ondervinden uit de concurrentiemethoden, welke door grootondernemingen worden toegepast, hebben het hoofdbestuur van den Ned, R.K. Middenstandsbond aanleiding gege ven de aandacht van den minister van economische zaken voor deze aangelegen heid te vragen. Het is uiteraard bekend dat de positie van het kleinbedrijf geens zins rooskleurig mag worden genoemd De achter ons liggende economische moeilijk heden hebben niet alleen verschillende ondernemingen ln dit bedrijf tot den on dergang gebracht, maar practlsch het financieele weerstandsvermogen van na genoeg alle kleinondernemingen gebroken., Dit heeft tot gevolg, dat de kleinonder- neming thans meer dan ooit gevoelig Is voor optreden, dat de reeds moeilijke concurrentie-omstandlgheden totaal ont wricht. Een dergelijke ontwrichtend optreden meent de NR.K M te moeten zien ln de concurrentiemethoden, welke worden toe gepast met name door de N V. Bata en de N V. Unox. De N.V. Bata heeft thans ook het ter rein van de schoenreparatie betreden op een wijze, welke naar het gevoelen van den bond niet meer onder behoorlijke con currentie kan worden gerekend Deze onderneming is er te 's-Hertogenbosch toe overgegaan, schoenreparatie gedu rende enkele weken te verrichten tegen halven prijs. Voor herstelwerk werden dan bedragen in rekening gebracht, die zoo laag zijn, dat het voor geen zelfstan digen schoenhersteller nog mogelijk is een beslaan in zijn bedrijf te behouden. Het is duidelijk, welke de gevolgen van deze concurrentiemethoden voor de kleine zelfstandige schoenherstellers moeten zijn en welke gevoelens het optreden van deze builenlandsche onderneming ln den be trokken kring en ver daarbuiten moet te weegbrengen. Van anderen, maar in zijn gevolgen niet minder ontwrichtenden aard. zijn de con currentiemethoden van het Unox-vleesch- warenbedrijf. Deze onderneming poogt o.a. hare producten te plaatsen ln het slagers- bedrijf op het platteland. Lukt het ech ter niet om de slagers in een bepaald gebied tot afnemers te krijgen, dan plaatst men de vleeschwaren in kruide nierswinkels of dergelijke, ln de onmid- delijke omgeving van de betreffende slagers, en zorgt zoo noodig voor de plaat sing van vleeschsnljmachines aldaar. Op deze wijze wordt de plattelandsslager tot afnemen gedwongen, uit vree6 voor erger. Hierbij speelt uiteraard de toestand ten plattelande een rol, nl. dat hier, ln tegen stelling tot de steden, de vleeschwaren nog bijna uitsluitend in de slagerij worden verkocht. De N.V. Unox bevordert op deze wijze de voor den middenstand in het algemeen zoo gevaarlijke verdoezeling van branchegrenzen, maai' vooral is te laken de dwang, welken deze methode van za kendoen inhoudt. Het Is uiteraard bekend, dat den minis ter vooralsnog weinig formeele middelen ter beschikking staan om tegen deze fei ten op te treden. Toch meende de Ned R.K. Middenstandsbond goed te doen, ze onder de aandacht van den minister te brengen, omdat daaruit blijkt, hoe de moeilijkheden van het kleinbedrijf, instede van te verminderen, nog steeds groeien, en welk streven naar beheersching en overwoekering van het kleinbedrijf bij verschillende grootondernemingen aan wezig ls. MOLENSTEEG 27 - Te4. 1375 (na 6 uur 3247) 7513 (Ingez. Med.) PRINS BERNHARD WOONT VERGADERING OVER KRIJGS WETENSCHAP BIJ. Prins Bernhard heeft gisteravond de bijeenkomst bijgewoond van de Vereeniging ter beoefening van de krijgswetenschap te 's Gravenhage waar de kapitein van den gen er alen staf B. P. R. F. Hasselman een inleiding hield over lTHet strategisch en tactisch gebruik van onze gemoderniseerde troepen". De Prins werd bij zijn aankomst in de bestuurskamer door het bestuur der ver eeniging ontvangen. In ziin welkomstwoord zeide de voorzitter gep. luitenant-ger.eraal C. Prins, dat de vereeniging het buitengewoon heeft- ge- waardeerd dnt de Prins reeds in het voor- i jaar van 1927 lid der vpreeniging ge worden en wel bewoon lid. H;err? nam de vergadering een aanvang. BEGROOTINGSDFEATTEN IN DE EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is in vergadering bij eengeroepen tegen Dinsdag 7 Februari des avonds te half nezen. ter behandel.ng van eeniee kleine weteoutwerren en eone'u.sies. In de vererdc r- ven Woensdag 8 Fe bruari de-; vooTiiddcee om 11 uur. zal de Eerste Kamer een aanvane maken met de algemeene be°chouwineen over de Rijksbe- grootinz voor 1939. EEN TAART VOOR HET JARIGE PRINSESJE. Ter gelegenheid van den eersten ver jaardag van Prinses Beatrix zal de Neder landsche Banketbakkersvereeniging het Prinselijk gezin een verjaardagstaart aan bieden. Overeenkomstig de opvattingen in het vorstelijk gezin zal deze taart sober zijn. Als eenig decor bevat zij een kaars, gevat in een ran zacht oranje marsepein ver- aardigde roos, den naam „Beatrix", ge looid met een kroontje en een bescheiden randversiering. De leden der vereeniging zullen een naar Het origineel model vervaardigde taart op 3) Januari in hun etalages 'cntoonstellen. Maandagmiddag wordt het geschenk door eenige jeugdige vakbeoefenaars ten paleize Noordeinde te Den Haag bezorgd. NEDERLANDSCHE BOND VAN VISCHWINKELIERS. Te Amsterdam hield de Nederlandsche bond van vischwinkeliers zijn jaarlijksche algemeene vergadering. De heer Rienstra heette de aanwezigen namens de ontvangende afdeeling welkom. In zijn openingswoord wees de voorzitter de heer Ellinkhuizen op de nog steeds zoo ongunstige omstandigheden, waarm het vischbedrijf verkeert: de verhoogde heffing van de omzetbelasting, welke steeds meer blijkt te zijn een bedrijfsbelasting en niet, wat zij beoogde te zijn: een verbrui kersbelasting, de ongebreidelde venterij met vlsch door gelegenheldsventers die. vaak gesteund door rijk of gemeente, in tijden van groote aanvoeren vooral de ar beiderswijken tot hun arbeidsveld kiezen en daardoor geduchte concurrenten zijn van de winkeliers; de gedeeltelijke inpoldering van de Zuiderzee, waardoor de verkoop van de Zuiderzeeharing en IJbot schrik barend terugliep; de lauwheid, waarmede het Nederlandsche publiek op de geveerde propaganda van rivlervisch reageert deze alle zijn moeilijkheden, waarmede de vischwinkelier te kampen heeft. Vijf jaar geleden reeds trachtte de Ne derlandsche regeering den vischwinkelier de helpende hand toe te steken door mid del van de oprichting van de Nederland sche visscherijcentraie. De viascherij. de oester- en mosselkweekei'ii mochten hier door nuttig effect ondervonden hebben, de kleinhandel daarentegen merkte van deze hiulp maar bitter weinig. Spr, drong er bij de vergadering op aan door propaganda den bond groot en sterk te maken, opdat met succes bil de regee ring kan worden aangeklopt ter vegbetering van de toestanden in het vlschwinkel- bedrijf Het jaarverslag van den secretaris als mede dat van den penningmeester werden onder dankzegging goedgekeurd. Daarna hield drs. Tupker (van het bureau van den Kon. Ned middenstands bond) een korte uiteenzetting over het doel van organireeren. Tenslotte dankten verscheidene afge vaardigden namens hun afdeeling het be stuur en vooral den vooi'ztter en secretaris voor de vele moeiten, welke zij zich ge troosten waarna de voorzitter de eeanl- meerde vergadering sloot. 7499 (Ingez. Med.) HET BEDRAAGT 2700, MET 12.000 BEWONERS. Op vragen van den heer van der Zaal betreffende het nemen van maatregelen ter verbetering van den toestand van de woonwagenbewoners in ons land, mede ln verband met toestanden in het woonwagenkamp tusschen Osdorp en Halfweg hebben de heeren Goseling en van Boeyen, ministers van Justitie en van Binnenlandsche Zaken geantwoord dat het hun niet onbekend is, dat er onder woonwagenbewoners vele armen zijn. Deze armoede leidt inderdaad mede tot slechte woningtoestanden. Dit geldt ech ter ook voor andere zeer behoeftige per sonen. Men houde hierbij in het oog, dat woonwagenbewoners veelal personen zijn, die. van hun prilste jeugd aan dit leven gewoon, niet anders willen dan in een wagen wonen. Van hetgeen in een woonwagenkamp tusschen Osdorp en Halfweg zou zijn ge bleken, hebben de ministers kennis geno men. Het betrof hier een vader, moeder en zes kinderen. De vergunning tot het bewonen van den betrokken wagen is met dispensatie verleend, toen het naar de elschen der wet normaal toelaatbaar aan tal bewoners slechts door één (een baby) was overtroffen. Het. gezin wordt thans gedurende eenigen tijd door Maatschap pelijk Hulpbetoon gesteund. Het ls den ministers helaas onmogelijk, ongewenschte toestanden op hygiënisch en moreel gebied geheel te voorkomen. Een bijzondere moeilijkheid is te dezen nog gelegen in de omstandigheid, dat de inkomsten van personen, als hierbedoeld, zich goeddeels aan controle onttrekken, terwijl bedoelde personen gemeenlijk zelf weigeren, hierin verandering te brengen Naar het aantal woonwagens en woon wagenbewoners is juist onlangs door de rijksinspectie van de bevolkingsregisters een onderzoek ingesteld. Hierbij is geble ken, dat zioh op I November jl. in ons land ruim 2700 woonwagens bevonden met gezamenlijk iets meer dan 12.000 be woners. De ministers meenen. dat een nader onderzoek, in het bijzonder betreffende de leefwijze van de woonwagenbewoners, ge ring practisch resultaat zou opleveren. Voorzieningen, als in deze vraag be doeld. behooren in de eerste plaats tot de zorg der gemeentelijke overheid, terwijl, naar den ministers bekend is, ook de par ticuliere liefdadigheid zich op dit terrein meer en meer ontplooit. Eenige regeling van rijkswege is daarom niet on haar plaats en zou. zeker ais noodvoorziening, ook niet doelmatig werken. Ten overstaan van H. M. Markusse. notaris te Leiden: te Leiden: het winkelpand met afzonderlijke bovenwoning Haarlemmerstraat 217/217a. in bod: f.7500.kooper de heer H. van Riet q.q. te Leiden voor f. 7850. het burgerwoonhuis met tuin, Meerburgerstr. 13, in bod: f.3850. kooper de heer D. Bremmer q.q. te Leiden voor f.3990; het pakhuis met afzonderlijke bovenwoning Kolfmakersteeg 18/18a in bod: f.2500, kooper de heer J. C. Verhaar q.q. te Leiden voor f.2550; grond met opstallen Oranjegracht 105, in bod f. 350, kooper de heer M. C. van Straten q.q. te Leiden voor f.350; te Oegstgeest: het heerenhuis met schuur en tuin Juffermansstraat 7 in bod f. 4250.kooper de heer J. Bunnik q.q. te Oegstgeest voor f. 4525. het heerenhuis met schuurtje en tuin Duiven voordestraat 27 in bod f3900, kooper de heer W. van Dijk q.q. te Leiden voor f. 4.400. het heerenhuls met schuurtje en tuin Dui venvoordestraat 29 ln bod f4050.kooper de heer J. Mugge q.q. te Leiden voor f.4250.—. N. KLEIN t Bekende figuur in seheepvaartkrfngen. Gisteren is te ziinen huize in Wassenaar in den ouderdom van 73 jaar overleden de heer N. Klein, oud-hoofdingenieur van den technischen dienst der K.N.S.M. De heer Klein was oud-voorzitter van de examencommissie voor stuurlieden en machinisten ter koopvaardij en ook uit anderen hoofde een bekende figuur in scheepvaartkringen. Dc overledene was ridder ln de orde van Oranje Nassau en drager van de De Ruyter-medaille. De crematie zal plaats hebben te Wes- terveld op Dinsdag 31 Januari na aan komst van den trein van 14.14 uur. Ten aanzien van een eventueele kans op hervatting van den export van schapen en van schapenvleesch naar Engeland, zij het op con senten. waarvan ln de pers berichten zijn ver schenen. kunnen we na informatie mededeelen, dat de machtigingen daartoe door de ..Board of Trade" een lichaam in Engeland, over eenkomende ongeveer met de Veehouderij- Centrale hier te lande af te geven, betrek king hebben uitsluitend op schapen en scha penvleesch uit de Dominions en dus geenerlel betrekking heeft op ons land, ofschoon naar men ons tevens mededeelde, wel alle pogingen in het werk worden gesteld, om een contingent voor ons land te bemachtigen. Vast staat er dus nog niets. Ook over een eventueelen aan koop voor inblikking is nog niets naders be kend. We zijn van meening, dat daar trouwens niet toe zal worden overgegaan. Perspectieven voor verbetering van den schapenhandel zijn dan ook o.i. nog niet in het zicht. De prijzen zijn den geheelen winter te laag. veel le laag, om den boer wat weidegeld te waarborgen. Bovendien is de winter zeer slecht geweest \oor de dieren. Door de strenge vorst bleef er niets geen gras in de weiden. De vleeschkwaliteit lnat dan ook momenteel veel te wenschen over en dat drukt ook op de oriizen. De afloop was ook deze week flauw, ofschoon de exporteurs hierop nog al wat kochten doch we noteerden slechte prijzen, n.l. van f.12—16 tot hoogstens f. 18 voor prima eenjarige dieren. Er werden er vele nog lager verkocht. De gebruiksveehandel was ook over het al gemeen flauw gestemd, met een verdere neiging tot dalende prijzen. De slachtveehandel gaf eveneens geen reden tot bevrediging, uitgezonderd de markt te Lel den. waar de handel in de betere kwaliteit wat vlugger, met Jets vastere prijzen verliep. De vette varkensmarkt liep slechö f. evenals de magere varkensmarkt. doch voor biggen was de kooplust vrij goed met vaste prijzen. VERSPREIDE BERICHTEN. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land hebben besloten, dat de kooiman in 1939 verplicht js de kooieenden opgesloten of gehokt te houden van 1 Juli af tot den dag waarop in dat iaar het vangen van waterwild door middel van eendenkooien zal zijn toegestaan. Bij Kon. besluit is met ingang van 15 Februari benoemd tot burgemeester der gemeente Nijkerk: Z. Bruins Slot De nieuwe burgemeester is 7 Juni 1903 te Weesp geboren en is thans gemeente ontvanger van Hoogeveen. 23

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10