BINNENLAND Het regeeringsbeleid verdedigd Twee auto's te water gereden LEiDSCH DAGBLAD, Vrijdag 27 Januari 1939 Derde Blad No. 24184 [ocjaf/ 79sie Jaargang Teraardebestelling mr. R. ridder Pauw van Wieldrecht De voorgenomen coördinatie van het goederenvervoer Koninklijk Gezin naar Grindelwald Ongelukken te Steenwijk en Dodewaard Uil Ned. Oost-Indië FAILLISSEMENTEN Uitbreiding der werkverschaffing Nadat op het landgoed „Darthuizen1 onder leiding van ds. H. W. Creutzberg van 's-Gravcnhage een rouwdienst was gehou den, is gisteren op de begraafplaats te Leersum het stoffelijk overschot van mr. R. ridder Pauw van Wieldrecht, in leven Kamerheer van H. M. de Koningin, te ruste gelegd. H. M. de Koningin was bij deze teraardebestelling vertegenwoordigd door Haar Kamerheer In buitengewonen dienst en particulieren secretaris, den heer C. S. Sixma baron van Heemstra, die in den stoet met de familie meekwam, even als de Commissaris van de Koningin in Utrecht, mr. dr. Bosch ridder van Rosen thal. zwager van den ontslapene en ds. Creutzberg. Op de begraafplaats was de belangstel ling buitengewoon groot. Ónder het beieren van de dorpsklokken werd de baar naar het familiegraf gedra gen. Zeer vele kransen en bloemstukken volgden, waaronder een krans van H. M. de Koningin en een van de hofhouding. Aan de geopende groeve heeft jhr. Bosch ridder van Rosenthal namens de familie een woord van dank gebracht aan H. M. de Koningin voor het feit, dat Zij zich heeft doen vertegenwoordigen door baron van Heemstra. Voorts dankte spr. alle aanwezigen voor hun belangstelling. Ds. Creutzberg las daarna het lied „Rust mijn ziel, uw God is Koning" en ging voor in gebed. SAitrENKOMST VAN BELANGHEBBEN DEN IN DEN HAAG. In hotel Wittebrug te Den Haag is heden op uitnoodiging van de Alg. Ned. Verkeersfederatie een samenkomst gehou den met medewerking van de R.K. Werk- geversvereeniging, het Centraal Bureau voor de Rijn- en Binnenvaart, den Kon. Ned. Middenstandsbond, de Ned. Reeders- vereeniging en het Verbond van Ned. Werkgevers, ter bespreking van het aan hangige wetsvoorstel tot coördinatie van het goederenvervoer. Mr. W .J. van Balen, president der Alg. Ned. Verkeersfederatie, hield de openings rede. Na een woord van welkom schetste spr. in het kort de verschillende functies van de vrachtauto van wier goede diensten ook binnenvaart en spoorweg zich in toenemende mate bedienen. Het zou niet verstandig zijn. het betere en meer econo mische te willen terugdringen teneinde het minder economische te beschermen, doch het gevaar bestaat, dat kringen, die niet dagelijks met deze problemen in aan raking komen, zich te gemakkelijk neer- Iepgen bij een paar suggestieve zinsneden, welke zulk een handelwijze aannemelijk willen maken. Slechts meer licht zal hier meerder inzicht brengen. De heer J. F. Deelen, directeur der coöp. handelsvereeniging van den Noordbra- bantsche Christelijken Boerenbond, sprak hierna over „het vervoersvraagstuk en de landbouw". Mr. C. G. Gischler, gedelegeerd commis saris van Phs. van Ommeren's Scheep vaartbedrijf. Rotterdam, sprak over „Ver- voersontwikkeling": de heer W. G. Schee res. lid van den middenstandsraad. over ..Middenstand en vervoersbelangen";de heer C. G. T. Sormani. voorzitter van de Nederlandsche unie van chauffeurs en everig automobiel-personeel over „De transportevolutie en de werknemer" en de heer C. ,T. Ph. Zaalberg, oud-directeur- gcneraal van den arbeid, voorzitter van den Nijverheidsraad over „Van dienen en verdienen". Mr. van Balen zeide tenslotte o.a.t De eindconclusie moet luiden dat het wetsontwerp in zijn huidige gedaante niet aanvaardbaar genoemd kan worden. Met dit afwijzende oordeel meenden de hier vereenigde organisaties intusschen niet te mogen volstaan. Met genoegen zullen zij haar medewerking verleenen om in gemeenschappelijk overleg ook tot op- bouwenden arbeid te komen. Naar onze overtuiging moet een herstel van gezonde toestanden in het transport wezen allereerst worden gezocht in een van overheidswege te bevorderen grondige saneering van het rail- en watertrans- portopruimlng van wat er in die ver voersvormen in absoluten zin en onaf hankelijk van conjunctuurinvloeden te veel aanwezig blijkt te zijn. Het hieruit voortvloeiende kapitaalverlies dient door cie gemeenschap in haar geheel te worden gedragen. Naar uit Grindelwald wordt gemeld, wor den H K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bcrnhard op 20 Febr. a.s. aldaar ver wacht. Het Prinselijk echtpaar zal zijn intrek nemen in Hotel Adler. Indien H. M. de Ko ningin zich eveneens naar Grindelwald mocht begeven, zal Zij logeerer. in Grand Hotel Baer. „Vad.r NEDERLAND EN HET ASYLRECHT. Bijeenkomst te Amsterdam. Onder leiding van mr. E. H. von Baum- hauer ls gisteravond in de groote zaal van hotel Krasnapolsky te Amsterdam een openbare vergadering gehouden, waarin door een vijftal personen over het onder werp „Nederland en het asylrecht" werd gesproken. Aan het slot van de bijeenkomst werd een resolutie aangenomen, waarin de vergade ring zich uitsprak tegen een te groote te rughouding ten aanzien van een humane vluchtelingenpolitiek, ongeacht ras en ge loof en voor handhaving van onze natio nale tradities van asylrecht. De resolutie zal ter kennis van de regeering en den minister van justitie in het bijzonder wor den gebracht. HET NIEUWE WEGVAK VAN DEN AUTO SNELWEG DEN HAAG—UTRECHT. Aparte routes voor hooge auto's. In aansluiting op het bericht, dat het weggedeelte van den autosnelweg Den Haag Utrecht van de Gouwe tot den straatweg I GoudaBoaegraven dezer dagen voor het verkeer zal «worden opengesteld, deelt de A.N.W.B. nog het volgende mede: De nieuwe routes zullen voor het verkeer komende uit de richting Bodegraven en gaande in de richtingen 's-Gravenhage resp. Rotterdam, in verband met de uit voering van een viaduct nabij den even genoemden straatweg, voorloopig alleen ge schikt zijn voor voertuigen niet hooger dan 3.35 M. Teneinde het verkeer te waarschu wen, zullen door den AN WB. de noodige aanwijzingen op de wegwijzers worden ge geven Voorts zal het verkeer ter plaatse van het Noordelijk beginpunt van den autosnelweg nog uitdrukkelijk op de be perkte doorrijhoogte worden gewezen, door midatl van door den Dienst van den Rijks waterstaat te plaatsen aanwijsborden. AMERIKAANSCHE PILOTEN BIJ DE K. L. M. Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen der K.L.M. successievelijk nog vier Amerikaansche piloten in dienst te nemen voor de Europecsche lijnen van het lucht net der K. L. M. Twee Amerikaansche pi loten zijn reeds tijdelijk aangesteld, zcodat weldra zes Amerikanen in dienst der K. L. M. zullen zijn Deze vliegtuigbestuurders hebben in Amerika een langdurige ervaring opgedaan met Douglasmachines. De K. L. _M. is tot dezen noodmaatregel gedwongen,'omdat er r.og niet voldoende ervaren jonge Neder landsche piloten ter beschikking staan. Men moet zich daarom tijdelijk behelpen. Op den duur zal het niet meer noodig zijn, bui- tenlandsche krachten aan te stellen. „Tel." wordt voorkomen en bestreden door het probate en onschade lijke middel Bij alle opoih. en drog. vanaf f. 0.80 p. flae. (excl. O.B.) 7443 ungez. Mea VEREFNIGING VOOR NATIONALE VEILIGHEID. Het dagelijksch bestuur van de vereeni- ging van nationale veiligheid schrijft ons: Eenige dagen geleden plaatste de vcr- eeniging voor nationale veiligheid een op roep tot financieelen steun, op grond van een toezegging voor f. 250 indien tien andere Nederlanders (individueel) tot een zelfde gift bereid waren, evenzoo nogmaals f.250indien ook tien ondernemingen of instellingen tot een gelijke bijdrage bereid waren beiden vóór 1 Februari. Reeds ontvingen wij op onze aanvrage zes giften, resp. toezeggingen. Daar de ver- eeniging haar werk thans nog zoo nood zakelijk belemmerd ziet, indien zij niet over eenige middelen beschikt, verzoekt zij met aandrang het voorbeeld van deze zes goede vaderlanders te willen volgen. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland sche boter is gisteren vastgesteld op 83 ct. per kg. Twee dooden. Gisteravond omstreeks halfzes lcwam een personenauto met flinke vaart door de flauwe bocht aan de Woldpoort te Steenwijk, blijkbaar met de bedoeling: in de richting Heerenveen te rijden. Tot grooten schrik van de velen, die zich in de nabijheid bevonden, reed de wagen recht door. op het Steenwijker- diep aan en verdween in het water, dat ter plaatse ongeveer 2'/s meter diep is. Mannen schreeuwden om hulp, vtou- wen gilden en wezen de plaats, waar de auto nagenoeg geheel onder water was verdwenen. Alleen de zwarte kap was nog te zien, terwijl de lichten onder water brandden. Direct sprongen de expediteur Roeles en diens chauffeur Esde en naderhand ook de beurtschipper Ouwehand. te water. Door DE BOTERHEFFING. Hel bedrag van de heffing en de steun- ultkeering op de boter, is behoudens tus- schentijdsehe wijziging voor de week van 26 Januari tot 2 Februari vastgesteld op 60 cent per K.G. VERSPREIDE BERICHTEN. Op 70-jarigen leeftijd is gistermiddag in het Roode Kruis-ziekenhuis in Den Haag, overleden de heer J. Funke. oud-di recteur van het „Nieuws van den Dag". De N.V. Vereenigde Nederlandsche Scheepvaartmaatschappij deelt ons mede. dat besloten is het nieuwe, in October j.l. bij de weri van P. Smit Jr. te Rotterdam in opdracht gegeven motor-passagier- vrachtschip. bestemd voor den dienst op Afrika, den naam „Oranjefontein" te geven EERVOL ONTSLAG VOOR DIRECTEUR 's LANDS PLANTENTUIN. BUITFNZORG, 27 Jan. (Aneat-A.N.P.i Op verzoek is eervol ontslag verleend onder dankbetuiging voor de bewezen diensten aan den directeur van 's lands plantentuin, dr. K. W. Dammerman. te vens hoofd van het zoölogisch museum en laboratorium. DEN VOORZITTER VAN DEN VOLKSRAAD EERVOL ONTSLAG VERLEEND. BATAVIA. 27 Jan. (Aneta-A.N.P. i Bij Kon. Besluit is met ingang van 19 April eervol ontslag verleend op verzoek aan den voorzitter van den volksraad, mr. W. H. van Helsdingen. onder dankbetuiging voor de langdurige en trouwe diensten den lande bewezen. 7445 (Infpez. Med.) het portier stak een hand naar buiten, die op en neer ging. Het bleek evenwel onmo gelijk het portier te openen. In allerijl werd een gat in de kap van de auto gehakt. Al vorens men den inzittende kon bereiken, moest men een aantal pakken, waartus- schen de bestuurder bekneld zat. verwijde ren. Na ongeveer vijftien minuten slaagden de redders er in den bestuurder naar boven te brengen. Onverwijld werd door drie doktoren ge tracht de levensgeesten door kunstmatige ademhaling op te wekken, terwijl een zuur stofapparaat gereed stond. De pogingen bleven echter vruchteloos Volgens het rijbewijs is het slachtoffer de 25-jarige David de Beer, koopman, wonende te Amsterdam. Daar aanvankelijk werd vermoed, dat nog meer inzittenden in de auto zouden zijn, werd nogmaals onder water de auto doorzocht. Gelukkig bleek het vermoeden echter niet juist te zijn. Wat de oorzaak van het ongeluk aan gaat, wordt vermoed, dat de bestuurder het water voor een asphaltweg heeft aangezien. Het motregende en nabij de plek vair het ongeluk komen verschillende wegen samen. De lichter richtingaanwijzer stond evenwel nog uit. zoodat de kans groot is, dat de be stuurder tusschen de pakken, waarmede de auto was volgepropt, is bekneld geraakt en het stuur niet heeft kunnen houden. Het slachtoffer was gehuwd en had een kind. Te Dodewaard. Gistermorgen geraakte onder Hien. ge meente Dodewaard, het stuur der vracht auto van den expediteur G. J. van Hattum uit Kesteren defect. De wagen reed als ge volg hiervan van den dijk en kwam in het water terecht. De chauffeur en de inzittende M. Koen- dertse uit Dodewaard, die even tevoren op eigen verzoek was meegereden, wisten zich nog op de kap van den wagen voorloopig in veiligheid te stellen. De auto zakte evenwel verder weg en beide personen geraakten te water. De chauffeur wist zwemmende den wal te be reiken. De 35-jarige ongehuwde K die niet zwemmen kon, verdween in de diepte en verdronk jammerlijk. Zijn lijk is eenigen tijd later opgehaald en naar de woning vervoerd. De chauffeur kon. na in een fabriek van kleeren te hebben verwisseld, zijns weegs gaan. Opgeheven wegens gebrek aan actief: H. Sysenaar Sr., Hillegom. H. Sysenaar Jr., Hillegom. DE LIMBURGSCHE MIJNINDUSTRIE. Het afgeloopen jaar was bevredigend. In zijn gisteren te Heerlen gehouden Jaarrede heeft de voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Znidlimburgsche mijnstreek geconsta teerd. dat. hoewel zij de gevolgen onder vond van de mindere vraag naar steen kolen en van de steeds ernstiger belem meringen van den export, het jaar 1938 voor de Limburgsche mijnindustrie bevre digend mag worden genoemd. De geproduceerde heveelheid daalde met plus minus 6 pet. Niettemin konden alle mijnen het. geheele jaar onafgebroken doorwerken, terwijl het totale aantal arbeiders niet alleen geen vermindering onderging, maar zelfs een lichte stijging vertoont. Een gunstige omstandigheid is ook, dat de arbeidsloonen. die in den loop yan 1937 enkele malen verhoogd waren, in i938 op het verhoogde peil gehandhaafd 21 Jn gebleven. i Niettegenstaande het ruimere aanbod konden de gunstige orijzen in het buiten land vrijwel gehandhaafd worden. Even als in 1937 bleven de voor de binnenland- scne markt geldende, in conventieverband vastgestelde prijzen ook gedurende 1938 A?*en de wereldmarktprijzen. Dp de bir.nenlandsche markt viel voor hu nPmour&sche mijnen, vooral in de v» a van 1938- e€n vermindering rSL vraag naar brandstoffen waar te nemen. Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. Verschenen is de memorie van antwoord inzake de algemeene beschouwingen over de rijksbegrooting voor 1939. Hieraan wordt om. ontkend: Nog altijd is de minister-president een overtuigd vrijhandelaar. maar hij is dat niet in dien verwoeden zin, dat anderen wel onze goederen van hun markten zouden weren en wij daaren tegen de hunne onbelemmerd op onze markt zouden moeten toelaten. De vraag, hoe zich in dit rampzalige wc- relddrijven het best te verdedigen, is er zuiver een van praktijk. De voorzitter van den raad van minis ters is aan zijn verleden op dit punt vol komen trouw gebleven. Overigens zal wel blijken, dat de bestempeling van den han- delspolitieken koers van het kabinet als .protectionistisch" niet van overdrijving vrij te pleiten is. De Volkenbond. Het was voor de regeering een voldoe ning te vernemen, dat de wijze waarop de minister van buiteniandsche zaken in Sep tember j.l. ons land te Genève heeft ver tegenwoordigd. alsmede de rede, die hij al daar heeft uitgesproken, waardeering heb ben gevonden. De Nederlandsche regeering heeft zich steeds een overtuigd aanhangster van de Volkenbondsbeginselen getoond, en ook thans nog acht zij organisatie van de statengemeenschap volgens de richtlijnen het Volkenbondsverdrag aangegeven, noodzakelijk om tot een vreedzame inter nationale samenleving te geraken. Met groote teleurstelling heeft de regee ring echter geconstateerd, dat de tijd voor de verwezenlijking dezer denkbeelden, in het pact belichaamd, nog niet rijp schijnt tc zijn. Juist om te voorkomen dat de band met I woorcïlge omstandigheden bij het justitieel Genève, die de regeering steeds als heil- beleid voor den minister van Justitie rijzen, zaam heeft beschouwd, door de veranderde omstandigheden gevaarlijk zou kunnen wor den, heeft de regeering het noodzakelijk geacht, haar houding tegenover den Vol kenbond met deze gewijzigde omstandig heden in overeenstemming te brengen, en daarvan te Genève uitdrukkelijk te doen blijken. Het vluchtelingenvraagstuk. De regeering heeft niet alleen door het woord maar ook met de daad bewezen, dat zij bewogen is met het deerniswaardig lot van de vluchtelingen. De regeering constateert met genoegen, dat haar beleid in dezen over het algemeen bij de Eerste Kamer instemming heeft gevonden. Tegen de instelling van een specialen dienst ten behoeve van de afdoening van aanvragen, desgewenscht met vrijwillige krachten onder leiding van en werkende volgens richtsnoeren, aangegeven door de regeering, bestaan overwegende bezwaren. Er mogen te dezer plaatse nog worden aangeteekend, dat de regeering na het groote aantal gevallen, waarin sinds 7 No vember 1938 toestemming tot toelating van vluchtelingen in ons land is verleend ge worden <de 7000 zijn thans reeds overschre den), verdere toelating van groote aantal vluchtelingen niet verantwoord acht. De gebeurtenissen in September. Met het oordeel van eenige leden, dat het gebeurde met Tsjecho-Slowakije de vei ligheid van de kleine staten heeft vermin derd, kan de regeering in zooverre instem men, dat daardoor eens te meer is gebleken, dat kleine staten, in geval van nood, niet hebben te rekenen op de hulp van groote mogendheden, wanneer niet de levensbe langen van die mogendheden door een aanval op een kleinen staat zoo ernstig in gevaar worden gebracht, dat zij zich ge noopt gevoelen tot eigen behoud in te grijpen. Gelet op de strategische positie van ons land, mag worden aangenomen, dat in een West-Europeesch conflict, waar in Nederland zou worden betrokken, zoo danige belangen van groote mogendheden in het geding zullen zijn, dat Nederland niet alleen zal staan. Wel zal er op moeten worden gerekend, dat de Nederlandsche weermacht in staat moet zijn althans aan vankelijk met eigen kracht een aanval van welke zijde dan öok te kunnen weerstaan. De moeilijkheden, welke onder de tegen- moeten, juist waar bij dit beleid het rechts bewustzijn van de bevolking zoo nauw is betrokken, niet worden onderschat. Veelal ligt de situatie aldus, dat, reeds op het oogenblik der beslissing, is te voorzien, dat bij ingrijpen nauwkeurig omlijnde bezwa ren zullen rijzen, dat echter bij niet-ingrij- pen nog grooter belangen zullen worden ge schaad. Voor den bewindsman, die de be slissing moet nemen, brengt dat mede, dat, wat hij ook beslist, gezien ook den criti- schen aard van onze bevolking, critiek zeker niet zal uitblijven. De wilde bussen. In de zaak van de zoogenaamde wilde autobussen is door den minister van justitie opgetreden ter handhaving van vonnissen van den civielen rechter, uit voerbaar verklaard bij voorraad en jnet den sterken arm. Waar de uitvoering dezer vonisser. moest geschieden op den open baren weg, was het voor de overheid nood zakelijk regelend in te grijpen, daar anders bij de mentaliteit der betrokkenen versto ring van de openbare orde was te vreezen. Een tweede noodzaak, om van andere over wegingen af te zien. was gelegen in het in de dagbladen aangekondigde voornemen van de autobusexploitanten de betrokken rechterlijke vonnissen systematisch en ge organiseerd te ontduiken en een krijger- tjesspel" te beginnen „met de justitie". Het behoeft wel geen betoog, dat een gezag, hetwelk lijdelijk een zoodanige georgani seerde ontduiking van geldige rechterlijke uitspraken zou aanzien, met recht het ver wijt zou verdienen in zijn plicht te kort te schieten Oss. Met de wetenschap, dat de minister van justitie eerlang de gelegenheid hoopt te vinden zich omtrent de Ossche affaire nog meer in bijzonderheden uit te spreken, acht de regeering het niet opportuun thans in deze memorie van antwoord op die aangelegenheid in te gaan. Bij den huiddgen budgetairen toestand Werkloosheid en belastingen. De regeering gaat nauwgezet na of uit gaven ten laste van den gewonen dienst of den kapitaaldienst moeten worden ge bracht. Dat zij haar beslissing niet uitslui tend laat afhangen van de beantwoor ding van de vraag of van een uit te voeren werk onmiddellijk opbrengsten zijn te verwachten, moge o.m. hieruit blijken, dat voor 1939 op den kapitaal- dienst een bedrag van f. 20 millioen be schikbaar zal worden gesteld voor nieuwe kosten van uitbreiding der werkverschaffing. Deze som stelt voor het bedrag, dat bij de bestaande finan cieringsmethoden en subsidieregelingen extra ten laste van het werkloosheids- subsidiefonds zou zijn gekomen. Het bedrag van f. 20.000.000 kan geacht worden voor 1939 zeker voldoende te zijn. De regeering kan niet instemmen met de leden, die van oordeel zijn. dat alleen ver betering in de f.naneieele positie is te brengen door een doeltreffende welvaarls- pohtiek. Thans is, naast beperking van uitgaven aan belastingverhocging niet te ontkomen. Uitvoerig is uiteengezet waarom de regee ring van oordeel is, dat het noodig is een complex van belastingmaatregelen voor te stellen, waardoor tenslotte een verhooging van omstreeks f. 50 millioen wordt ver kregen. Hoewel de belasting zwaar is. meenen de minsters van algemeene zaken en financiën dat niet kan worden gezegd, dat de bevol king haar niet zou kunnen dragen. De opmerkingen met betrekking tot de wederinvoering van een forensenbelasting en een gemeentelijke inkomstenbelasting, zullen bij de behandeling van de desbetref- heeft de regeering het niet verantwoord fende wetsvoorstellen breeder kunnen wor- geacht. de begrooting voor het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen met het oog op een herziening van de leeriingenschaal met een blijvende verhoo ging van een aantal millioenen te belasten. De beschouwingen, in het voorloopig ver slag terzake van den waterstaat gehouden, worden beheerscht door de gedachte, dat er evenwicht zou ontbreken in de mate. waarin eenerzijds de belangen van de spoorwegen, anderzijds die van het weg verkeer behartiging vinden. Hiertegenover moet met nadruk gesteld worden, dat er geen sprake van is, dat het wegverkeer zou moeten zwichten voor het spoorwegverkeer. Een onbeperke concurrentie, welke het den behandeld. Hier moge volstaan worden met op te merken, dat de regeer, ng meent er in geslaagd te zijn bij het ontwerpen van de forensenregeling de bezwaren, welke aan de oude forensenregeling kleefden, op be vredigende wijze te ondervangen. De regeering is het eens met die leden, welke betoogen. dat vermindering van de werkloosheid het best kan worden bereikt door voor het bedrijfsleven de voorwaarden te scheppen zooveel mogelijk arbeiders te werk te stellen. Al haar maatregelen zijn dan ook in de eerste plaats daarop gericht. Van het verband, dat bestaat tusschen de werkloosheid en de hoogte der productie kosten is de regeering zich terdege bewust. eerste aan het tweede zou aandoen, wordt Dat het echter srec'aal de loonen zouden echter in alle landen, waar het spoorweg- j moeten zijn. welke in de eerste plaats aan verkeer nog een belangrijke economische een eventueele verlaging dezer kosten functie vervult, als een ontoelaatbare toe- zouden moeten bijdragen, is niet de ziens stand beschouwd. I wijze van de regeering.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9