LAATSTE BERICHTEN Prins Bernhard bezoekt de Leidsche Universiteit LEIDSCH DAGBLAD - berife Blad Vrijdag 27 Januari 1939 Binnenland Bescherming van monumenten en kunstschatten in oorlogstijd Vrij talrijke menigte juichte den Prins toe Buitenland Aantal flikkerlichten wordt uitgebreid De werkloosheid Het Spaansche vraagstuk De aardbeving in Chili. Engelsche stap te Rome? Stadsnieuws Moet bezet China meebetalen aan de Japansche defensie? Fransch verkeers vliegtuig bij Keulen neergestort DAGBLADRECLAME BEURSOVERZICHT ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE VLIJMEN. De regeerlngspersdlenst meldt: De Nederlandsche regeering heelt zich, overeenkomstig een verzoek, door de negen tiende Volkenbondsvergadering ln Septem ber 1938, tot haar gericht, door tusschen- kornst van H. Ms. gezanten tot alle regee ringen van de staten, die lid zijn van den Volkenbond zoomede tot een aantal andere regeeringen gewend met betrekking tot het vraagstuk van de bescherming van monu menten en kunstschatten in oorlogstijd. Daarbij heeft onze regeering het ontwerp verdrag overgelegd dat terzake op verzoek van de Internationale commissie voor lntel- lectueele samenwerking door het „officie international des musees" te Parijs was op gesteld. Aan de regeeringen is verzocht te willen berichten of zij eventueel bereid zou den zijn deel te nemen aan een diploma tieke conferentie waar dit ontwerp zou wor den besproken, terwijl tevens verzocht is aan de Nederlandsche regeering de opmer kingen kenbaar te maken, waartoe het ont werp aanleiding zou geven. Twee personen ernstig en twee licht gewond Vanmorgen heeft zich te Vlijmen (N.Br.) een ernstig verkeersongeluk voorgedaan, tengevolge waarvan twee personen ernstig en twee licht zijn gewond. Een personenauto, bestuurd door den heer van Kasteren uit Vught en waarin nog zijn drie zoons gezeten waren, reed met flinke vaart op den aanhangwagen van een tractor bestuurd door den chauffeur Ek ster, van de firma Lammers te Vlijmen, welke ju:st van het erf op den weg werd gereden De personenauto welke twintig me,er verder op de binnenplaats van bak ker Pullen tot stilstand kwam, werd aan de rechterzijde opengescheurd De inz'ttenden werden ernstig gewond naar het groote zlekengarthuis te Den Bosrh vervoerd De heer van Kasteren en een zllner zoons die door glasscherven werden gewond, konden na verbonden te zijn, naar hu s terugkeeren Zijn negentien jarige zoon ech;er die een diepe snrjwond heeft opgeloopen aan den rechterslaap en een hersenschudding (s in hoogst zorg- wekkenden toestand evenals zijr. andere broer die ook ernstig werd gewond in het ziekenhuis opgenomen. Hedennamiddag heeft Z.K.H. Prins Bernhard een niet-officieel bezoek ge bracht aan de Leidsche Universiteit. Z.K.H. reed, vergezeld van zijn particulie ren secretaris ihr. mr, C. Dedel. ie ongeveer 1.4J uur bij het Academiegebouw voor, waar hii op het Academieplein werd ont- 1 vangen door het College van Curatoren. Van den teren der Academie was de vlag uitgestoken, welk voorbeeld tal van bewo ners van het Rapenburg hadden gevolgd. Ondanks het feit dat geen ruchtbaarheid was gegeven aan het uur van aankomst, stond een vrij talrü'ce menigte in de on middellijke nabijheid oreestéld en juichte den Prins harteijk toe Na oo het voorplein de onder commando van den heer N. J. Westpalm van Hoorn van Burgh staande eerewaeht van .Pro Patria" te hebben geïnspecteerd. beraf Prins Bernhard zich langs het Rapenburg naar de vertrekken van Curatoren 'n het pand Rapenburg 67 alwaar hem door den president-curator mr. A. van de Sande Bakhuyzen een noenmaal werd aangeboden. Behalve Z.K.H. en den gastheer zaten hier bij aan de curatoren jhr. mr Rh Feith. mr. J. Limburg en mr. P E. Briët, de hoog leeraren dr. J. de Zwaan, als waarnemend rector-magn ficus dr J Huizinga en dr. W. J. de Haas. de particulier secretaris van den Prins. jhr. mr. C. Dedel en de secretaris van Curatoren mr. P. J Idenburg. Na afloop van het déjeuner begaf zich het gezelschap door den nieuwen vleugel van het Academiegebouw naar de Senaats kamer, waar de aanwezige hoogleeraren aan den Prins werden voorgesteld Na ver geen conflict zijn. Wij hebben onze krach» ten te ontplooien en de wereld zal het zelfde doen. Wij weten niet hoe het gaan zal in dezen tijd Gods. Maar wij hebben de belofte, dat Gods vrijmacht den strijd be slist. Ook de nieuwe mensch, die Oecumeni sche beweging. Buchman-beweging, geeste lijke en moreele herbewapening, Roomsche vernieuwingsbeweging ons willen brengen is niet de mensch Gods, die vernieuwd wordt naar het evenbeeld van Christus, de herschapen mensch, die dood geweest is en weer levend gemaakt. Hij is het kind van den Vader, die altijd werkt op den akker des Vaders. Hij heert de belofte (die nooit in strijd kan komen met de werkelijkheid) dat hij het gezegend aardrijk erven zal. PROPAGANDA-BIJEENKOMST DER VARA. Groot succes voor „The Ramblers". Gisteravond vond in de Stadszaal een drukbezochte propaganda-avond plaats van de V.A.R.A., welke geopend werd door volgens nog eenige lokaliteiten in ragen- den voorzitter van het Gewest Zuid Holland schouw te hebben genomen, vertrok Z. K. die allen welkom heette en er op wees, dat H. te ongeveer 3.30 uur naar het Kamer- deze avonden overal volle zalen trekken, llngh Onnes Laboratorium. Aldaar werd hii Dank zij de bemoeiingen van het bestuur ontvangen door de hoogleeraren dr W H Kecrom en dr. W. J. de Haas en door den ad'anct-directeur. dr. C A. Crommelin. die cm P>-ins eenige belangwekkende ver schijnselen der nieuwe physica demon streerden. Te ongeveer 4.30 uur zal Z. K. H zich naar de studentensociëteit Minerva" be geven, alwaar Z. K H op plechtige wijze zal worden geïnstalleerd als beschermheer van „Pro Patria". OOK VOORZIENING TE BOSKOOP. In de memorie van antwoord inzake de begrooting van het verkeersfonds voor 1939 heeft de minister van waterstaat medegedeeld, dat op het oogenblik twee onbewaakte overwegen, nl. te Steenwijk en te Brammen voorzien zijn van een flikkerlichtinstallatie en dat bij negen, waarvan de bewaking zal worden opge heven, de plaatsing van zoodanige inrich ting in een vergevorderd stadium of in voorbereiding verkeerde. Daarnevens deel de de minister mede voornemens te zijn, spoedig te komen tot een urgentieplan voor de verdere uitbreiding dezer instal laties. Met de uitvoering van dit plan zal thans een aanvang worden gemaakt, doordat, naar wij van de directie der spoorwegen vernemen, dezer dagen dcor den minister opdracht is gegeven, 19 onbewaakte over wegen van een automatisch waarschu- wingssein te voorzien. Overwegen bevinden zich in de volgende baanvakken Harlingen-Nieuweschans te Haren en Scheemda Arnhem-Leeuwarden, twee overwegen te Zwollerkerspel idem te Ruinerwold; idem te Steenwijkerwold; Zwolle-Almelo, drie overwegen te Raalte; Almelo-Oldenzaal-Grens te Weerselo; ApeldoornHattem te Heerde; Arnhem-Venlo te Venray; Tilburg-'s Hertogenbosch te Vught; Roosendaal-Breda te Ruophen; Utreoht-Hilversum te Maartensdijk; Roosendaal-Vlissingen te Kloetinge; Gouda-Boskoop-Alphen te Boskoop (Zijde) Zaandam-Enkhuizen te Oosthuizen; idem te Berkhout. Het treffen van voorzieningen bij boven staande overwegen werd door den inspec teur-generaal van het verkeer, in overleg met den Rijkswaterstaat en de K.N.A.C. het raeest urgent geacht. De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat blijkens door het Centraal Bureau voor de Statistiek ver strekte voorloopige gegevens in de week 9 t/m. 14 Januari bij gesubsidieerde vereeni- gingen met werkloozenkas waren aangeslo ten 570 536 personen (waaronder 75.147 landarbeiders). Van de 495.389 verzekerden, buiten de landarbeiders, was het werkloosheidsper centage 29.3 (in de vorige verslagweek. 26 t m. 31 December 1938. was dit percentage 32.5). Van de 570.536 verzekerden, met inbegrip Jan de landarbeiders, was het werkloos- 35 rcene 31.7 (vorige verslagweek In de overeenkomstige verslagweek van Januari was het werkloosheidspercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren als volgt (tusschen haakjes zijn vermeld de percent?ges, indien de landarbeiders buiten beschouwing worden gelaten): 1932: 28 2 (26 6); 1933: 35,4 (34,0); 1934: (31,3); 1935: 35.7 (34.7); 1936: 38 0 '36,6)1937: 35.7 (32.9) 1938: 35,9 (32,5) 1S29: 31.7 «29,3). Op 14 Januari j.l. waren bij de organen oer openbare arbeidsbemiddeling ineeschre- 437.893 werkzoekenden, waarvan er 420.045 werkloos waren (n.l. 405.036 mannen en 15.009 vrouwen). BETOOGINGEN IN ITALIË HERVAT. Niettegenstaande den regen zijn vanoch tend de betoogingen van vreugde over de bezetting van Barcelona door de troepen van Franco, in Italië hervat. De leerlingen van de middelbare scholen trokken door de straten met vlaggen en opschriften Ook in de verschillende provinciesteden werden betoogingen gehouden. De brandweer heeft te Genua studenten met de brandspuit moeten verspreiden. De Jongelieden betoogden bij het Fransche consulaat. Honderden studenten en leerlin gen van middelbare scholen hadden zich op een plein in de buurt verzameld van waar zij in optocht naar het consulaat trokken. Zij probeerden de afzetting te ver breken. Toen de brandweer een spuit in werking stelde, sneden de betoogers een slang door, zoodat een nieuwe ploeg moest worden ontboden, welke meer succes had. ITALIAANSCHE SCHEPEN WEER NAAR BARCELONA. Uit Genua wordt vernomen, dat de Ita- Jlaansche schepen, welke op Zuid-Amerika varen, wederom Barcelona zullen aandoen, zoodra de Spaansche regeering haar toe stemming zal verleenen. STUDENTEN TÉ "BRUSSEL BETOOGEN. Een aantal studenten van de vrije uni versiteit te Brussel heeft vanochtend be toogd ten gunste van het republikeinsche Spanje. Een deputatie is ontvangen door minister president Spaak, wlen een petitie werd overhandigd, waarin met spoed van de Bel gische regeering materieele hulp wordt ge- elscht voor de burgerbevolking van Spanje, de huisvesting van uit Barcelona uitgewe ken kinderen en de directe opheffing van het embargo op wapens, bestemd voor het republikeinsche Spanje. De Fransche luchtlijnen. Als gevolg van de bezetting van Barce lona door de troepen van Franco heeft Air France voorloopig al haar luchtd'enslen op Spanje gestaakt. Voorloopig zal het toestel u t Marseille aansluiting geven op het toestel u t Tou louse te Lezignan. nabij Perplgnan, van waar de machines rechtstreeks zullen over steken naar Oran. De „Petit Parisien" verneemt, dat de Brit- sche ambassadeur te Rome stappen heeft gedaan bij het Italiaansche ministerie van buitenlandsche zaken om inlichtingen in te winnen over het onder de wapenen roepen van 60.000 reservisten van de lichting 1901 „De regeering te Rome zou hierop geant woord hebben, dat deze maatregel alleen genomen is voor opleiding. Te Londen be schouwt men dezen maatregel evenwel als niet normaal, vooral niet, nu de fascistische militie rond Rome is geconcentreerd." NADERE DROEVE BIJZONDERHEDEN. De door de aardbeving geteisterde gebie den leveren een troosteloos aanzien, overal ziet men puinhoopen en vernielde lande rijen De stad Talcastalca is ernstig bescha digd de steden Linares. Parral en San Car los zijn geheel vernield. Dc weg van Parral naar Cauquenes is niet meer begaanbaar, zoodat het niet mogelijk is deze plaats tc bereiken. Naar verluidt is de stad geheel vernield. Het meest heeft evenwel Chilian, een stad van 55.000 inwoners geleden. Tusschen de puinhoopen, welke gedurende den nacht slechts verlicht werden door het licht van de branden, liggen tallooze dooden en ge wonden. Overlevenden hebben verhaald, dat de aardbeving enkele minuten heeft geduurd, het licht acofö uit en terwijl de huizen met hevig gekraak in elkaar stort ten, braken overal branden uit. Uit den stadsschouwburg, waar juist een voorstelling werd gegeven, konden slechts twee of drie personen ontsnappen, onge veer driehonderd zijn hier om het leven gekomen Het zal weken dqren eerc ae puinhoopen opgeruimd zullen zijn en he(; aantal dooden nauwkeurig zal bekend zijn; wel weet met reeds, dat er slechts Weinig overlevenden zijn. BI T- Te Ooncepcion U de Iititsche bank ern stig beschadigd, dé kathedraal, welke ern stig beschadigd werd, moest met dynamiet worden opgeruimd, aangezien gevaar voor verder instorten bestond. De militaire autoriteiten hebben vier personen laten doodschieten, omdat zij betrapt werden bij plunderen. De Catalaansche club te Santiago heeft twee vrachtauto's met levensmiddelen naar het, getroffen gebied gezonden. President Roosevelt heeft president Aguirre zijn me deleven betuigd en het Amerikaanscha Roode Kruis heeft 10.000 dollar gezonden Men vreest, dat het aantal slachtoffers nog hooger zai zijn, dan reeds is aange geven, Uit Santiago is een aantal geologen vertrekken om de verschijnselen te bestu- deeren. Vermoedelijk zal president Aguirre van daag een oproep tot alle Chileenen pu- bliceeren, waarin wordt aangespoord sa men te werken tot herstel van de aange richte schade. Dc ministerraad heeft de ontruiming van een aantal steden, o.a Chillian, Parral en Cauquenes gelast. De toestand is hier onhoudbaar. Het is niet mogelijk de lijken ta begraven en de on begraven lijken gaan door invloed van het weer tot bederf over. In Concepcion konden slechts 303 dooden on het kerkhof begraven worden. 2000 lig gen nog onder de puinhoopen. In de stad Cauquenes bedraagt da schade meer dan 150 millioen pesos. VEREENIGING TOT BEVORDERING DER BELANGEN VAN SLECHTHOORENDEN. Insirumentendagcn. De afd. Leidon van de Vereeniging tot bevordering der belangen van ^echthoo- renden organirsert esn drietal Instrumen- tendagen in de greote Nutszaal. Gisteravond vond onder groote belang stelling de opening plaats dr-or burgemees ter mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. Een welkomstwoord werj gesproken door de presidente, mevr. T. Kranenburg—Sie- gen te verbreiden. Hy drong op versterking der V.A.R.A. konden thans ook de kleine afdeelingen deze bijeenkomsten in groote plaatsen b' l :nen, om te genieten van het optreden de. Ramblers Spr. wees er tevens op. dat deze bijeenkomsten een ernstigen achtergrond hebben. Spr. verheugde er zich over. dat ook in Leiden de zaal geheel ge vuld is. Vervolgens waren The Ramblers aan h^t woord en wie dit gezelschap kent. weet wat hun optreden beteekent. Een serie „schla gers", nieuwe en oude, zang van Albert de Booy. steeds op zoek naar zijn „verdwenen meisje", bij voortduring zorgend voor groote hilariteit, aardige praatjes van Theo Uden Masman, het aantrekkelijke vioolduo „De Kat en de Kanarie": ja, wat niet al! Men was bij voortduring geboeid, ook na de pauze, toen nog verschillende pakkende nummers als het „Circus" en „Sneeuw witje" werden uitgevoerd. The Ramblers zijn voortreffelijke instrumentalisten; velen zingen daarbij uitstekend en zij zijn ook grappige acteurs, zoodat dit optreden voor de 'zooveelste maal een groot succes werd- De heer Eenk Oets <Oome Henk) sprak nog een propagandistisch woord, waarin hij wees op de groote maatschappelijke betee- kenis van de radio als middel om meenin- DE AANWINST VOOR HET RIJKSMUSEUM TE AMSTERDAM. Overdracht van het schilderij. Vanmorgen is het schilderij door de vereeniging Rembrandt overgedragen aan jen staat der Nederlanden ter plaatsing in Rijksmuseum. Bij deze plechtigheid werd tevens een ten- Monstelling van werken van Rembrandt, sedert de oprichting der vereeniging door hvu 'usschenkomst verworven voor de pu- eke verzamelingen, geopend. .et woord werd gevoerd door de heeren r E Heldring, dr. Schmidt, Degener en riinister Slotemaker de Bruine. Tijdens het debat over de begrpoting in de Japansche Kamer is gebleken, dat dit jaïr geen aandeel van Mantsjoekwo in de defensiekosten voor Japan voorkomt. Het vorige jaar had Mantsjoekwo negentien millioen yen bijgedragen. De minister van financiën, Isjiwata. ver klaarde. dat de regeering van Mantsjoekwo aanzienlijke sommen aan haar eigen defen sie ten koste moet leggen Het ontbreken van de bijdrage beteekent dus niet. dat de Japansche regeering in het vervolg geen steun van Mantsjoekwo zal aanvaarden. Op een vraag van een lid der Min- scito-partij antwoordde de minister, dat dc regeering mogelijk bijdragen voor de defensie zal aanvaarden van het nieuwe regime in China, hoewel daarover op het oogenblik geen vaste verklaring kan worden afgelegd. DE KWESTIE GUAM. De Amerikaansche vice-admiraal Hep burn verklaarde gisteren, dat Japan on wettig gehandeld heeft door de beweging van Amerikaansche marine- en koop vaardijschepen in de nabijheid van het eiland Guam te belemmeren. Hij drong aan op de vestiging van een luchtvaart en duikbootbaris op het eiland als een defensieve maatregel. TAL VAN OVERVALLEN IN PALESTINA. Bij verschillende overvallen, welke in de laatste paar dagen in Palestina zijn ge pleegd. zijn 5 personen gedood en acht gewond. Toch betwisten de opstandelingen de daden van bandietisme te hebben ge pleegd. waarvan zij worden beschuldigd. Het opperbevel der opstandelingen heeft de doodstraf gesteld op daden van plun dering en heeft een arrest gepubliceerd, waarbij degene, die van de bevolking gelden afperst „uit naam van den heiligen oorlog in Palestina" wordt ter dood ver oordeeld. De militaire actie tegen de opstande lingen duurt voort. Het is tot verscheiden botsingen gekomen in Galilea, Samaria en het district Jeruzalem. De operaties strekken zich uit tot op het grondgebied van Transjordaniè. met name langs den weg van Jeruzalem naar Amman, welke den laatsten tijd veelvuldig door gewa pende benden werd bedreigd. ZES INZITTENDEN GEDOOD. Hedenmorgen te half elf is een Fransch verkeersvliegtuig van Air France een Bloch 220. op wig van Parijs naar Berlijn, waar schijnlijk tengevolge van slecht zicht, dicht bij het vliegveld Keulen in aanraking ge komen met een hooge fabrieksschoorsteen. Het toestel stortte neer en werd grooten- deels vernield, terwijl de zes inzittenden, vier leden der bemanning en twee passa giers werden gedood. mens. De burgemeester, die hierna het woord verkreeg, zeice steeds groote belangstelling voor het werk der vereeniging te hebben gehad. Zeer waardeerende woorden richtte spr. tot mevr. Kranenburg aan wier ener gieke leiding de afd. Leiden zeer veel te danken heeft. De Vereeniging tot bevordering der be langen van Slech„hoorenden en het ge meentebestuur. zoo vervolgde spr. hebben zoo goed als geen punten van aanraking. Dit bewijst, dat de vereeniging zich zelf weet te helpen en geen hulp noodig heeft cn haar moeilijkheden op te lossen. Naar spie-.ers oordeel zijn de instrumen.enda- gen zeer nuttig, daar ze den slechthooren den de gelegenheid bieden kennis te nemen van de groote vorderingen der techniek. Tenslotte wees spr. er op, dat bij benoe mingen helaas nog maar al te vaek als eisch aan de gegadigden wordt gesteld dat zij over voor 100o goede zintuigen be schikken. Dit is niet juist, daar de maat schappij den plicht heelt ook degenen wier zintuigen niet geheel volmaakt zijn, op te nemen. Spr. hoopte dan ook, dat de ver eeniging zal voortgaan met haar pogen om "-n te toonen, dat ook slechthoorenden lieving goede diensten kunnen be wijzen. Kranenburg dankte den burge miester voor zijn hartelijke woorden en wees op den hoogen graad van volmaakt heid der Instrumenten. Vervolgens hield de eere-voorzitter der afdeeling Leiden, prof. H. G. van Gilse een causerie, waarin hij in beknopten vorm een overzicht gaf van het onderwijs aan doof stomme, hoorend stomme en slechthooren- de kinderen. De woorden van prof. Van Gilse werden verduidelijkt door enkele filmpjes en lichtbeelden, opgenomen ln het doofstommenlnstituut te Rotterdam en de van het ledental der V.A.R.A aan. De avond werd besloten met het zingen van de Internationale: een ieder heeft zich ongetwijfeld uitstekend geamuseerd! ruggegraai vcm elk goed reclame-plan AMSTERDAM, 27 JanuarL De gedrukte stemming, waardoor de Am- sterdamsche effectenbeurs zich den laatsten tijd doorgaans heeft gekenmerkt bleef ook heden onverminderd bestaan. Hierbij speelde in de eerste plaats de onzekerheid omtrent den politieken toestand een rol, terwijl bovendien de stemming op onvoordeelige wijze werd be ïnvloed door de aanhoudende daling in Amerika waarvan men niet weet wat men er van den ken moet. De Amerikaansche fondsen werden op bescheiden voet verhandeld, maar kwamen in navolging van New York wederom op een lager peil. Voor locale rekening was materiaal aan de markt, doch door de Londensche arbitrage werd op bescheiden voet gekocht en tenslotte meende men hier te lande dat het wellicht aanbeve ling verdient om weer tot aankoop over te gaan. tenminste openbaarde zich. vooral in het laatst? gedeelte van den beurstyd voor inheem- sche rekening, eenige vraag. Ket meest ging om in de Staalaandeelen. Anaconda's en diver se spoorwegwaarden, waarbij het slot meeren- deels op ongeveer het hoogste punt van den dag kwam. De omzetten waren klein. Voor Rubber-aan- deelen bestond weinig belangstelling. Amster dam Rubbers openden eenige procenten bene- ----- -- -- den het vorige slot, en lagen daarna vrfjwel school voor slechthoorenden te Den Haag onbewogen in de markt. Voor diverse minder Spr. wees op de noodzakelijkheid van spe- courante soorten kwamen lagere noteeringen ciaal onderwijs aan kinderen wier gehoor- of spraakzintuig onvolmaakt is. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer Snijders dankte den burgemeester en prof. Van Gilse voor hun groote belang stelling. Uw belangstelling, aldus spr., geeft ons den moed om ons werk voort te zet ten. Hij prees het werk van mevr. Kranen burg en wees op den plicht der vereeniging om er voor te zorgen, dat het opgroeiend geslacht goed onderwijs krijgt. Vervolgens werd een korte liplees-de- monstratie gegeven, waarna er gelegenheid was de tentoonstelling van instrumenten te bezichtigen. Deze tentoonstelling is ook morgen en Zaterdag geopend. AR. KIES VEREENIGING „NEDERLAND EN ORANJE". Rede van ds. E. T. v. d. Bom. tot stand en dit moest voornamelijk worden toegeschreven aan het algeheele gebrek aan kooplust. In Industrieelen was weinig te doen. De Fokker-aandeelen bewogen zich wederom tusschen wijde grenzen, waarbij na lager inzet een vrij goede verbetering kon worden waar genomen. In locale waarden waren de omzetten van bescheiden aard. Petroleumaandeelen gaven, wat Koninklijken betreft, matige omzetten te aanschouwen en voornamelijk werd dat gedaan op ongeveer het laagste peil van gisteren, waar bij onder beurstijd slechts kleine sohommelm- gen werden meegemaakt. Hoewel in Scheepvaartpapieren maar weinig omging, waren deze meerendeels aan aanbod onderhevig, zoodat in verscheidene gevallen lager noteeringen te voorschijnt kwamen. De handel droeg echter geen openlijk karakter. De Tabaksmarkt was stil, Deli Batavia's en Oude Deli's waren echter goed prijshoudend, hoewel van een afdoende herstel na de reactie der laatrte deven toch niet kon worden gesproken. De Philips aandeelen en Heineken's waren maar weinig veranderd. Unilevers waren ge drukt. evenals Aku's. De affaire in de Suiker rubriek beperkte zich uitsluitend tot H.V.A.'s, Voor de a-s. kiesverecniging „Nederland die op ongeveer het niveau van gisteren werden en Oranje" heeft gisteravond ds. E T. v. d. verhandeld. Voor Vorstenlanden was de animo Bom een rede gehouden over het onder- j verdwenen. De koersen ondergingen geen ver werp „Woord Gcds en Raad Gods in onzsn va^ beteel^nJf. tiid" Snr weec er on nat Hp mpnvh in De beleggingsmarkt had een gedrukt voorko- - P'-fr ?e..lnen!c.° ln,<£ men. Voor de Nedcrlendsche staateoblien ien \er\\arnng en onzekerheid van den tijd vjei eenig aanbod waar te nemen. Zoovel dc zoekt naar nieuwe afgoden: de klasselcoze obligation uit de jongere emissie als de Oude maatschappij van het communisme, de autarchie van het nationaal-socialisme, het pax romana van het fascisme. Men wil een SchuM v erden lager genoteerd. Ook de provinciale en gemeentelijke obliga- tiën waren nauwelijks prijshoudend. De 3>= nieuwen mensch met nieuw bloed en Maatschappij, nieuwe idealen. Het cotamuntsme trtl dat I Sn tt S&X. a'rr ontwlkkflde naar de ideologie van het materialistisch atheïsme, het fascisme naar de ideaogie dat de staat en het nationaal-socialisme naar de idealogie dat het zuivere ras dc hoogste geschiedenis-scheppende realiteit is. Bij het licht van Gods Woord zien we, dat de mensch een ander Kleed aantrekt, maar hetzelfde hart behoudt. Gods Woord leert, dat God deze wereld reeds heeft ver oordeeld en prijs gegeven op Golgotha. God zal in Christus de wereld vernieuwen met van boven komende herscheppende kracht. Wij hebben over het hoofd gezien, dat wij hebben dat woord Gods en dat wij be lijden een Raad Gods. Deze ls voor ons verborgen. God is souverein en houdt zijn systeem voor ons verborgen, maar tusschen, het Woord Gods en den Raad Gods kan Voor Fransche fond sen bestond weinig belangstelling. De spoorweg- obligatiën waren echter prijshoudend. De Duitsche markt was stil. WISSELKOERSEN. Londen 8.70'/: (8.65 5/8); Berlijn 74 40 (74.05); Parijs 4.92 (4.89'/=); Brussel 3148 (31.31)' Zwitserland 42.00 (41.80); Ko.pn- hasen 38.85 138.65); Stockholm 44.82' (44 60): Oslo 43.75 143 52 New York 1.86 1/4 (1.85 1 4): Praag 5.55 (6.35)Lire Bankpapier 6.38 (5.701. Prolongatie pet., Part. disc. 1/8, Dag geld 1/4. Registermarken 28 5/8, Handelssperr- marken 6'/«, Reismarken 46' .-. Bankpapier 20 3/8. Tu-sschen haakjes ziin de koersen van gisteren.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3