TRIUMPH Ex-keizer Wilhelm viert zijn tachtïigsten verjaardag LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Redactie 1507 Directie en Administratie 2500 Vrijdag 27 Januari 1939 1 CENT VIRGINIA 'N TRIOMF VAN SMAAK Vijftig gasten op Huize Doorn Onze telefoonnummers: REDE VAN PROFESSOR DR. C. M. VAN DEN HEEVER. Over ..Tweetaligheid en die Afrikaansche Cull uurontplooiing." Op ultnoodiging van ae Leidsclie Ver. voor Wetenschappelijke Voordrachten en de Litteraire Faculteit der Leidsche Stu denten heet prof. dr. C. M, van den Heever uit Johannesburg gisteravond in het Aca demiegebouw een voordracht gehouden over.,Tweetaligheid en die Afrikaansche cultuurontplooiing." Er bestond voor deze lezing vrij groote belangstelling. De voorzitter der Litteraire Studentenfaculteit verwelkomde in het bij zonder den spreker, prof. dr N. van Wijk. decaan der faculteit en mr. P. J. Idenburg secretaris van het college van curatoren. Prof van den Heever memoreerde aller eerst het bezoek van mr. Idenburg aan Zuld-AIrika. dat alom in de Unie groote voldoening heeft gewekt. Vervolgens wees spr. op de moeilijkhe den. welke voorkomen in een land. waar twee rassen naast elkaar leven en twee talen worden gesproken In een land. zoo als Nederland, waar slechts één taal ge sproken wordt, kan men zich die moeilijk heden niet goed indenken. Het is inder daad een probleem vooral in Zuid-Afrika. waar een groote cultuur stond tegenover een jonge en veel kleinere cultuur, die ge boren wij uit de aarde. Spr wees dan op de moeilijkheid om zijn gedachten op even correcte wijze in twee of nog meer talen uit te drukken. Dat is zeer zeker mogelijk, doch het zijn intellectueele uitzonderin gen. Voor een juist taalgebruik is een ver bondenheid aan de geestesstrooming van het volk noodzakelijk. Een hoogstaand tweetalig persoon moet voortdurend in een soort geestesspanning verkeeren en zoo leeft er in de geheele Zuid-Afrlkaansche gemeenschap een gedurige strijd om de taal zuiver te houden van andere cultuur invloeden. In Johannesburg, waar de Engelsche in- \loed zeer groot is. is een taaigemors ont staan. dat zeer groot is. Zuid-Afrikaansche taalkundigen moesten zich, vooral in de ontstaanperiode der Z.-A. cultuur doorloo pend verzetten tegen argumenten als zou hun taal door een natuurwet gedoemd zijn te verdwijnen en als zou zij geen „commer- ciëele waarde" hebben. De tweetaligheid is niet alleen een taal vraagstuk; de wortel zetelt veel dieper, in de cultuur. Het probleem deed zich reeds voor, zoodra het kind de middelbare school ging bezoeken cn daar terwilie van de com- mercieele waarde der Engelsche taal. wei nig gelegenheid kreeg de kennis der eigen taal tot ontwikkeling te brengen. Tegen woordig zijn er ook Z -A middelbare .scho len. De invloed van het Nederlandsen in vroeger eeuwen op het volksleven is nooit groot geweest. Na 1806 is de irrvloed, der Engelschen steeds grooter geworden; sinds 1933 werd kennis der Engelsche taal zelfs onontbeerlijk geacht voor een predikant der Ned. Herv. of Geref Kerk. ondanks de numerieke minderheid der Britten. Na de ontdekking der diamantvelden neemt het aantal Engelschen sterk toe. waarmede tevens een einde komt aan de erkenning der Hollar.dsche taal. De eenige mogelijkheid tot redding der cultuur was zuivering der Zuid-Afrikaan sche taai; doch het was een heele tjak deze taal als schrijftaal erkend te krijgen. Er bestond hoegenaamd geen literatuur, maar ondanks de vele moeilijkheden is de taalstrijd gewonnen. Maar toen bleek eerst recht hos sterk de Engelsche invloed was geweest, vooral in de steden. De Zuid-AIrikaansche bladen hadden een zwaren strijd te voeren, ook tegen het vooroordeel der eigen menschen, die geheel ver-Engelscht waren. Spr. illu streerde de taalvermenging, door een aan tal Zuid-Airikaansche woorden te noemen, die een letterlijke vertaling zijn van de Engelsche uitdrukkingen. De Nederland- sche taal vormt voor het Zuid-Afrikaansch de beste ruggesteun. (Merkwaardig is bijv., dat de beste Z.-Afr. schrijvers ook de beste kenners der Nederlandsche taal zijn Dit besef is ln de Unie sterk groeiende. Ook die zuiverheid der taal is in de laatste jaren sterk toegenomen, zooals trouwens de ge heele Z.-A. letterkunde sterk is opgebloeid. Spr. besloot met de verzekering, dat het belang der Zuid-Airikaansche taalstudie een oriëntatie naar de Nederlandsche taal met zich brengt, niet uit valsche sentimen taliteit. maar om in een ware, diepe gees telijke behoefte te voorzien. (Applaus!. Mr. P. J. Idenburg sprak een dankwoord, waarin hij constateerde, dat de voordracht van prof Van den Heever ons heelt door drongen van het voorrecht, dat wij geen taalstrijd kennen. Zijn bezoek aan Zuid- Afrika. nu twee jaar geleden, heeft spr. er van overtuigd, dat Nederland en Zuid- Airika elkander noodig hebben en dat het in beider belang is te putten uit elkanders schatten van geestesleven. Spr. besloot met zijn erkentelijkheid uit te spreken voor hetgeen prof. Van den Heever als eerste geleerde, die naar hier is gekomen inge volge het schema van intellectueele uit wisseling, ons heeft doen verstaan van den Zuid-Afrikaanschen geest en de Zuid-Afri- kaansche cultuur. K. J. M. V. „ST. PETER KANIS Rede van den heer v. d. Brule. Op uitnoodlging van de Leidsche K. J. M. V. „St. Peter Kanis", sprak het Tweede Kamerlid de heer H. E. v. d. Brule, gis teravond in een der zalen van ..den Burcht" over het onderwerp „Principe en Politiek een der onderwerpen van het gezagsprogramma der Nationale K.J.M.V. De opkomst der leden was vrij groot en toen de voorzitter de heer A. Duindam den avond op de gebruikelijke wijze open de, was er geen plaatsje onbezet. De spreker schetste het doel van den staal als de zorg voor het tijdelijk wel zijn en bracht dit in verband met het eeuwig welzijn door het nastreven van het geestelijk cultureele. Op verschillende wijzen bracht de spreker het principe in verband met de politiek en wees erop hoe de Kerk zich nimmer zal bemoeien met den Staat, doch zich eerst dan zal laten hooren. wanneer de laatste zich in zou laten met de taak, die uitsluitend voor de Kerk is weggelegd, n.l. met de zielszorg. Spr. wees levens op de noodzakelijkheid van de Katholieke eenheid op staatkun dig gebied, een éénheid, waar Katholiek Nederland nog steeds trotsch op kan zijn. Ten aanzien van een eventueele Roomsch-roode samenwerking, zeide spr.. dat hij in een dergelijke samenwerking niet geloofde en dat de R.K. S.P. eerst alles bij de rechtsehe partijen in het werk zou stellen aleer men aan het roomsch- roode blok zou gaan denken. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt. Te ongeveer elf uur werd deze bijeen komst op de gebruikelijke wijze gesloten. schiedde met bouwmeesters als Metselaar, van Lokhorst en Peters, bespreekt dan de prijsvragen-kwestie, welke maar weinig be vrediging zal hebben geschonken en memo reert vervolgens wat er rondom het Vredes paleis geschiedde en vraagt zich af hoe het zal afloopen met de prijsvraag betreffende den bouw van het Amsterdamsche raadhuis. Aan het slot van zijn voordracht betoogt spr dat men zich schrap moet zetten te genover den toeleg van dictators in welken vorm zij zich ook voordoen. Een kunst- of wetenschapsdictatuur is formeel onzinnig! Het hoogste heil is de uitlèving der eigen ziel. de „vrijheid" zijn eigen levenslied te zingen. Daarom wekt spr. op aan te sturen op een Volksche kunstpleging. eene. waaruit men proeft; „wijsheid, kracht en schoonheid" met zich brengend: heil. zegen en voor spoed. Na een dankwoord van den voorzitter werd gepauzeerd. Vervolgens had de verkoop der tijdschrif ten plaats, waarna de secretaris, de heer C. Sweris. het verslag over het afgeloopen jaar uitbracht .waarin deze een en ander mede deelde over den algemcenen toestand der vereeniging, de flnantiën, de gehouden ver gaderingen en excursies Het ledental steeg met twee personen, dat der donateurs bleef gelijk. Het financieel verslag van den penning meester, den heer J. v. Iterson, gaf aan In komsten een bedrag van f. 376.10. de uitga ven f. 350.98, zoodat er een batig saldo is van f. 25.12. Beiden functionarissen werd dank ge bracht voor hun werk ln het afgeloopen jaar. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de heer C. SweriS ais secretaris en de heer C. Ponsen als voorzitter bij acclamatie werden herkozen. Na rondvraag volgde sluiting der vergade ring. 7425 (Inzer. Mod.) 7437 (Ingez. Med) VEREENIGING TOT BEVORDERING DER BOUWKUNST. BOND VAN JONG-LIBERALEN. Vergadering der afdeeling Leiden. Bovengenoemde vereeniging hield giste renavond een vergadering in de Jacoba- zaal van „den Burcht". De voorzitter, de heer A. A. C. Reedijk, heette de in grooten getale opgekomen aanwezigen hartelijk welkom, ln het bijzonder de sprekers de heeren Mr. G J. Jongbloed advocaat en procureur te den Haag en raadsman der busondernemers en J. J. Hartemink. econ. candidaat. die dezen avond het „Wilde Bussen Vraagstuk" behandelden. De heer Hartemink gaf een verklaring van de Regeeringsmaatregelen, waarbij hij het coördinatie systeem verdedigde terwijl mr Jongbloed het standpunt van de busonder nemers verdedigde en de voordeelen van het wegvervoer tegenover het railvervoer besprak In de pauze gaven velen zich op als lid van de op te richten studieclub, waaraan prof. mr. C. W. de Vries uit Rotterdam zijn medewerking zal verleenen Na de pauze beantwoordden de sprekers verschillende vragen, waarop een levendig debat volgde Na de mededeeling van den voorzitter, dat velen zich op dezen avond als lid van bovengenoemden Bond opgaven, sloot hij met een hartelijk woord van dank aan de sprekers deze zeer geslaagde vergadering, j Jaarvergadering en voordracht van den heer Jan de Quack. Onder voorzitterschap van den heer C. Ponsen hield de Vereeniging tot Bevordering der Bouwkunst gisteravond ha^r 280ste-, tevens jaarvergadering in cafe-rest. „In den Vergulden Turk". In zijn openingswoord heette de voorz de aanwezigen hartelijk welkom, in het bij zonder den heer Jan de Quack Spr. wierp hierna een korten terugblik op het afgeloopen jaar en sprak eenige be moedigende woorden voor het jaar 1939. De notulen der vorige vergadering wer den goedgekeurd. Vervolgens was het woord aan den heer Jan de Quack, die een causerie hield over het onderwerp: Een halve eeuw architec tuur. 18891939, tijdperk van goud en al- liage. Spr. wilde uit zijn vijftigjarige ondervin ding eenige belevenissen weergeven en be gon met te herinneren aan 1889. toen hij zijn entrée maakte in de wezenlijke bouw kunde. Dat was bij zijn werkzaamheden aan de Parijsche wereldtentoonstelling, een bouwwerk van elegance en durf. Aan wat zich hier openbaarde kon men zien hoe de kunstenaars niet alleen constructief goed wisten te werken, maar hoe zij ook thuis waren op het gebied der flora. De decoratie kunst viel trouwens niet alleen op in Parijs doch ln geheel Frankrijk en in andere landen. In 1889 vierde ook de Amsterdamsche school triomfen, waarvan spr. verschillende bekende namen noemde als v. Arkel, Bree- man. Cuypers en ook Berlage. Zij en ook anderen bewezen, dat het ver keerd is te blijven loopen aan den leiband der publieke opinie, opkomend veelal uit geheel andere motieven dan de kunstenaars bezaten. Het werk van prominenten had weinig in vloed op het publiek, er was ook geen re- geeringsbemoeiing De Steurs, die met leeuwenmoed opkwam om de vaderland- sche bouwkunst, de kunst in het algemeen te doen respecteeren door de elkander op volgende óver hem gestelde ministers, moest een strijdleven lijden om op de begrooting er dóór te krijgen wat hij noodig had, tot welzijn der Nederlandsche cultuur. Allengs verslapte na zijn bewind de ze nuw van aandrift tot romantische uiting, tot het toepassen van superieur beeldhouw-, schilder- en timmerwerk en, dit mag ook niet worden vergeten de machine sloeg in die dagen veel handwerkkunst te gruizel. Gaandeweg bespeurt men in stad en land grove beleedigingen van vormen en kleuren. Een conglomeraat van Ideeën van gansch diverse architecten en bouwers meldt zich in beton, staal en glas aan het nec-plus- ultra van architectuur en het comble van hedendaagsche beschaving I Voelen wij dan niet de daarin gelegen armoede, roept de heer de Quack uit? Spr. behandelt vervolgens de splitsingen en splijtzwammen, welke zich begonnen te toonen tusschen de hechte deelen der groe pen, in verband waarmede spr. wijst op Delft met een sterk influenceerende groep. Met alle respect voor de Hoogeschool, merkt spr. op. dat feitelijk het hooger onderwijs in de bouwkunst niet hooger gaat dan het bij brengen eener theoretisohe en poover practi- sche vóórstudie der eigenlijke architectuur. De eigenlijke levende architectuur moet, zoo zij kan. ontstaan uit het talent van haar beoefenaar, moet i n geboren zijn in geest en gemoed van dengene, die als vrij man, vrij en individueel zijn oeuvre mag en kan scheppen. Indien we een samenle ving bezaten van eigenlandsche, zuiver Nederlandsche kunst, dan zou er een kunst richting zijn. We hebben, helaas, zoo'n samenleving niet en dus ontbreekt een Nederlandsch cachet op de bouwwerken. Zoo zien we, dat we elk spoor bijster zijn en in een kringetje rond draaien. Spr. gaat de oorzaken hiervan dan in den breede na en wijst erop. dat men sinds den bouw eertijds van onze raadhui- ze en wagen overgeleverd is geweest aan reminiscentplegingen op Italiaansche. Duit- sche en Fransche kunst. Het landseigen ging eraf, datzelfde landseigen, dat doorge voerd. een parel had kunnen zijn aan de kroon eener zuiver Nederlandsche schoon heidsontplooiing. Spr. weidt dan verder uit over hetgeen aan de verschillende departementen ge DE WERKL008HEHID. Bi] den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken stonden ingesenreven Bouwvakarbeiders: Behangers 33: Baggerlle- öen 1: Bctonvlechters 31; Betonwerkers 74; Fundeerlngwerkers 2; Glazenmakers 2; Glazen- wasschers 14: Granietwerkers 15; Grondwer kers 115; Helers 1: Metselaars 101; Opperlieden 108; Schilders 253; Sloopers 6; Straaimakers 8; Hulp-Straatmakers 12; Stucadoors.^Wltters 63: Timmerlieden 268: Uitvoerders 9; "voegers 18; Ongesch. Bouwvakarb. 20. Totaal 1154. Fabrieksarbeiders Lompensorteerders 18; Bleekers 19; Vellenblooters 3: Vuurwerkmakers 1; Steenfabr. Arb. 111; Zeepfabr. Arb. 5; On gesch. Arb. 66. Totaal 223. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 78; Rei zigers. Colp. 38; Winkelbedienden 33; Etaleurs 3: Incasseerders 19: Musici 6; Onderwijzers 1; Verplegers 3; Overheidspersoneel 13. Totaal 194. Hotel-Café-Personeel: Huispersoneel 15; Huisjongens 4; Kellners 65; Koks 9. Totaal 93. Houtbewerkers: Beddenmakers 4: Houtbe werkers 59; Kistenmakers 8; Kuipers 5; Lijsten makers 3; Mandenmakers 1; Meubelstoffeer ders 16; Meubelmakers 41; Poiuocrders 2; Ongesch. Fabr. Arb. 33. Totaal 172. Kleermakers: Kleermakers 80: Kappers 6: Schoenmakers 19. Totaal 105. Land- en Tuinarb.: Bloemisten 49: Landar beiders 51; Tuinlieden 31; Warmoeziers 15; Ongesch. Landarb. 7. Totaal 153. Metaalbewerkers: Bankwerkers 84; Blikbe- werkers 28; Burgersmeden 38: Electrlclens 49; Gasiitters 14; Gasmetermakers 1; Gereed- schapmakers 1: Instrumentmakers 3: Isoleer- ders 6; Kettingsmeden 15; Klinkers 3; Koper slagers 4; Lab. Bedienden 3; Lasschers 10; Loodgieters 30; Machinisten 17; Metaalboorders 5; Metaaldraaiers 2; Metaalslijpers 3; Monteurs 32: Planostemmers 4; Polijsters 1; Ponsers 5; Rijwielherstellers 14: Rijtuigschilders 2; Scheepstimmerlieden 5: Stokers 24; Tegenhou- ders 13; Hulp-Verw. Monteurs 14; Voorslaan- ERNSTIGE VAL. Gistermiddag omstreeks kwart voor zes is de 22-jarige L. H. v. d. H„ wonende aan de Jan van Goenkade alhier, op de Bree- straat met zijn rijwiel op de tramrails ge slipt. waardoor hij viel en met zijn hoofd terecht kwam tegen een uit de tegenover gestelde richting paseerenden aanhangwa gen van een tractor. De jongeman bekwam een zware hersen schudding en is ln zorgwekkenden toestand door den E.H.D. overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Hedenmorgen was het bewustzijn nog steeds niet teruggekeerd Den tractorbestuurder treft niet de min ste schuld. (Ingcz. Med.) ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen rechten: mevr. wed. H. A. HuartEngels man (Leiden). Bevorderd tot apotheker: mej. A. D. S. Aaolfs (Voorschoten) en de heeren. W. Ber- tels (Oegstgeest), O. B. H Bezentje «Den Haag), H. A. Hooftman «Rijswijk), H. C. Nanning (Den Haag), R J Sanders (Haar- lem). Yap Kie Tjing (Leiden). Geslaagd voor het doctoraal examen rechten: de heer P. J. C. Schipper (Delft); voor het voorbereidend kerkelijk examen: de heer J. J. Slezen (Hillegersberg)voor het taalkundig candidaatsexamen Indolo gie de heeren P. O. Kuipers (Leiden) en P. A. Boer (Den Haag); voor het propaedeu- tisch examen Theologie de heer J. de Ruy- ter (Loosduinen); voor het artsexamen, le gedeelte de heeren P. J. Veenenbos (Ton- gerle)L A. M. van Ril (Scheveningen C. W. H. van Raalten (Den Haag) en H. Wichers (Den Haag); bevorderd tot arts: de heer Ko Sing Poo (Oegstgeest). ders 7; Voor warmers 3; Vuurwerkers 9; Wagen makers 3; IJzerwerkers 49; Zandvormers 4; Zilvcsmeden 2; Ongesch. Arb. 46. Totaal 558. Sigarenmakers: Sigarenmakers 19; Sigaren- sorteerders 2; Sig. Strippers 3. Totaal 24. Technici, Opzichters: Bedrijfsleiders 6: Inge nieurs 1; Teekenaars 11; Werkmeesters 8 Totaal 26. Textielarbeiders: Hekelaars 5: Katoendruk kers 22; Kluwers e.a. 9; Luikers 8; Plaatsnijders e.a. 11; Spinners 41; Spoelers 2; Sterkers 3; Staaldraaddraaiers 2; Strijkers 7; Wevers 63; Wolbewerkers 33; Ongesch. Textielarbeiders 69. Totaal 275. Transportarbeiders: Emballeurs 3; Chauf feurs 143; Exp. Knechten 22; Koetsiers 12; Loopknechten 43; Magazijnknechten 67; Schip pers 99; Spoor- en Trampers. 18. Wakers 5; Transportarbeiders 68; Losse Arbeiders 490. Totaal 970. Typografen: Boekbinders 30; Boekdrukkers 12; Fotografen 6; Hulp-Vakarbeiders 5; Letter zetters 28; Steendrukkers 1. Totaal 82. Voedingsmiddelenarb.: Bakkers 87; Ovenisten 3; Slagers 63; Suikerwerkers 20; Wynkoopers- knechten 11; Zuivelbereiders 5; Ongesch. Fabr. Arb. 50. Totaal 239. Vrouwen: Strijksters 1; Naaisters 11; Winkel juffrouwen 11; Serveersters 1; Kantoorbedien den 29; As. bij Tandarts 1; Verpleegsters 5; Biologen 1; Bedrijfsleidsters 2; Teekenaressen 1; Onderwijzeressen 3; Ass. en Huishoudsters 7; Dagmeisjes 14; Dienstboden 5; Kinderjuffrou wen 3; Werksters 43; Fabr. Arbeidsters 6; A V.O. 6. Totaal 150. Alg. totaal (w.o. 14 w.)4418 27 Januari 1938 4997 28 Januari 1937 5039 Ben. 29 Ged. Werkloozen. Omringd door een grooten kring van fa milieleden en door een vijftigtal vertegen woordigers van Duitsche oude adellijke ge slachten. heeft de ex-keizer van Duitsch- land, Wilhelm II von Hohenzollern vandaag met groote pracht en luister op Huize Doorn zijn 80sten verjaardag gevierd. Reeds vroeg ln den morgen was het vriendelijke Doorn in een feeststemming en van zeer vele huizen was de vlag uitge stoken uit sympathie voor den ex-monaroh, die nu reeds twintig jaar als banneling in Doorn doorbrengt. Ook het landhuis, waar de ex-keizer woont, was ln een feestkleed gestoken. Voor het bordes was een baldakijn aangebracht, waaronder de ex-keizer en zijn familie de hulde van "de Doornsche bevolking ln ont vangst zouden nemen. Op het dak woel de zwart-wtt geblokte vlag van het huis Ho henzollern en op het dak van de orangerie de vlag van het huis Von Reuss. waarvan de gemalin van den ex-keizer prinses Her mine, een afstammelinge is. De gasten, die in den loop van de tveek uit alle deelen van het Duitsche rijk naar Nederland waren gekomen en die voor het meerendeel afstammelingen zijn van regee- rende vorsten uit het Duitschland van voor den oorlog, kwamen reeds vroeg in den morgen op huize Doorn. Slechts de naaste familieleden van den ex-keizer en de aller voornaamste gasten logeeren deze week op huize Doorn, de anderen zijn ondergebracht in hotel Pabst te Doorn of in het hotel van Stameren te Maarn. Kott voor negen uur verzamelden zij zich ln de hall van huize Doorn. De man nelijke leden van het gezelschap waren ge kleed in klein tenue militair uniform van de onderscheidene keizerlijke regimenten, de dames ln klein toilet. Even na negen uur verscheen Wilhelm II in de hall. Hij was gekleed in het ge neraalsuniform van het voormalige eerste lijfgarde-regiment en hij zag er zeer opge wekt uit. Zijn gemalin was de eerste, die hem op dezen heugelijken dag hartelijk gelukwenschte. Vervolgens waren het de kinderen en kleinkinderen van den ex- keizer. die hem de hand drukten en wel in volgorde van ouderdom. De ex-kroonprins was gekleed in het uniform van de doods kop-huzaren. Hij was de eerste, die zijn vader na prinses Hermine geluk wenschte, vervolgens zijn gemalin, kroonprinses Cae- sile, en daarna de andere kinderen van den ex-keizer: prins Eitel Friedrich, prins Os car, prins Adelbert en prins August Wil helm. Tot de voornaamsten der gasten, die ten getale van circa vijftig vereenigd wa. ren, behoorden verder o.rn.: prinses Hein- lich, de weduwe van ex-keizer Wtlhelm's eentgen broer, prins Fri"drich Christian von Wurtemberg, hertog Albreeht van Sak sen, het kroonprinselijk paar van Grieken land. markgraf von Meissen, die het Sak sische koningshuis vertegenwoordigde, en voorts de groot-hertog van Mecklenburg cn gemalin, kroonprins Rupprecht van Beie- ïen, grootvorst Wladimir van Romanofi.de kleinkinderen van den ex-keizer en vele anderen. Om i.en uur werd onder leiding van ds. Doehring. die onlangs op huize Doorn ook het huwelijk tusschen prins Ferdinand en prinses Kyra heeft voltrokken, een kerk dienst gehouden. Ds. Doehring sprak naar aanleiding van Jesaja 55 de verzen 6 en 7. en Mattheus 11, vers 6 Dezie teksten had de ex-keizer zeil uitgekozen. Op zijn specialen wensch bracht de predikant tot uitdruk king, dat hij de keizer met geheel zijn hart en in zijn gebeden nog altijd bij zijn volk is. Dit vatte de hofpredlkant .samen in de volgende bewoordingen: moge het Zijne Majesteit gegeven zijn, nu hij door afstand en tijd van zijn volk gescheiden is, met ge heel zijn hart en in zijn gebeden, ondanks alles wat geschied is, bij zijn volk te blijven. In dezen plicht, zoo zeide de predikant, is de ex-keizer nooit tekort geschoten, zooals ook eigenlijk niemand hem van dezen plicht ontheffen kan. Dat is de liefde van den keizer, de liefde, die uit geloof geboren is. die ook nimmer zal ophouden. Na den kerkdienst verspreidden de gasten zich over de verschillende zalen van huize Doorn Er heerschte een zeer ongedwongen stemming. De gasten bezichtigden de tien tallen geschenken, die de ex-keizer ter ge legenheid van zijn verjaardag uit alle dee len van de wereld heeft mogen ontvangen, niet alleen van vorstelijke personen, maar ook van eenvoudige menschen. in het bij zonder uit Duitschland, die hem bloemen hadden gestuurd, fraai bewerkte shawls, zakdoeken, enz Het geschenk van prinses Hermine bestond uit een in olieverf ge schilderd portret van den keizer, de kin deren hadden een groote verguldzllveren bokaal met inscriptie aangeboden, terwijl de ex-monarch van kroonprins Ruppert en van markgraf von Messen porceleinen kunstvoorwerpen had gekregen. De zalen van huize Doorn waren her schapen in een bloementuin. Ook was er een groot bloemstuk van Prinses Juliana en van Prins Bernhard. Het was reeds be kend, dat de prins tegen den middag op huize Doorn werd verwacht om persoonlijk zijn gelukwenschen aan te bieden en de bevolking van Doorn was ln grooten getale aanwezig, om van de aankomst van den Prins en van baron van Hardenbroek tot Hardenbroek, die namens de Koningin den ex-keizer zou gelukwenschen, getuige te zijn. De ex-keizer zelf gaf na de godsdienst oefening gelegenheid aan de leden van zijn personeel om hem geluk te wenschen. Prins Bernhard arriveerde te ongeveer kwart voor twaalf in zijn groote Maybach, die bestuurd werd door een chauffeur, voor het hek van huize Doorn, waar hij door de menigte hartelijk werd toegejuicht. Onge veer tezelfder tijd arriveerde baron van Hardenbroek lot Hardenbroek. Prins Bern hard, die gekleed was in een donker cos- tuum. verliet huize Doorn om kwart over twaalf, na zich eenigen tijd in den kring der gasten te hebben bewogen. Even kort na twaalf uur ontving de ex- keizer een comité, dat gevormd Ls uit tal rijke Nederlandsche vrienden, welk comité bestaat uit den heer 'sjacohs, oud-com missaris der Koningin in de provincie Utrecht, jhr. Testers, vroeger kamerheer van wijlen Koningin Emma, en den heer Blankenhage, die den ex-keizer een rhodo- ciendron-aanleg voor het park aanbood. Korten tijd later maakte haar opwachting een commissie uit de burgerij, bestaande uit den burgemeester. J. W. baron van Na- gell, wethouder T. A de Haan. den ge meente-secretaris W. G. Ruitenbeek en de heeren B. Ruitenbeek en A. M. van der Wel Deze commissie overhandigde den ex- keizer namens de burgerij een album met foto's van het tuinhuis, dat de burgerij den ex-keizer heeft aangeboden Het plaatselijke harmoniegezelschap had zich tijdens de plechtigheid ln het voorste gedeelte van het park opgesteld. Er werd koraalmuzlek ten gehoore gebracht, oJn. het bekende „Nun danket allen Gott". Na de plechtigheid werd de dirigent van het gezelschap, de heer Kok, bij den ex- keizer geroepen, die hem voor de muzikale hulde hartelijk dankte. Om een uur ongeveer verzamelden de ex-keizerlijke familie en de gasten zich in de groote, met talrijke bloemstukken ver sierde eetzaal van het landhuis voor de lunch. (op 2 lijnen) 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2