Over geestelijke en moreele herbewapen ing 79ste Jaargang VRIJDAG 27 JANUARI 1939 No. 24184 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN H.M. de Koningin spreekt Draagt elkanders lasten Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2 35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.3 H.M. de Koningin heeft hedenmiddag te kwaft voor één de volgende radiorede ge houden: Waar de gedachte der geestelijke en moreele herbewapening in het middel punt der belangstelling is komen te staan en Mij gebleken is, dat er nog veel verschil van meening bestaat om trent haar toepassing, wil Ik trachten u nader toe te lichten, hoe Ik haar zie. Vanzelf zal dit dan tevens een antwoord zijn op enkele van de vele vragen, die Mij naar aanleiding daarvan langs ver schillende wegen bereikten. De innerlijke vernneuwing, die de oproe pen van October voorop stellen, nopen ons tot een geheel nieuwe instelling ten op zichte van alle nooden van den tijd, een zich daarvoor inzetten, in eigen omgeving, en eigen kring en als volk in zijn geheel. Met vreugde heb Ik de bereidwilligheid begroet van zoovelen, zoowel hier, als in Nederland onder de keerkringen, om aan deze geestelijke en zedelijke krachtsinspan ning deel te nemen. De stroom van persoonlijke betuigingen van instemming, die Ik mocht ontvangen, zoowel als de gemeenschappelijke adres- jen, geven blijk van den ernstigen wil, als mensch, en als kring, er den schouder on der te zetten. Wil die krachtsinspanning de sterke hef boom worden, die ons volk opheft boven zichzelf uit, boven de onderlinge verdeeld heid en den druk van den tijd, dan moet zij omgezet worden in de levenshouding van: „draagt elkanders lasten" in de ge heele samenleving. Laten wij in dit ernstige tijdsgewricht werkelijk eerlijk zijn tegenover ons zelf en ook als volk en de oogen niet sluiten voor onze tekortkomingen en feilen als mensch en als gemeenschap. De verdeeldheid en voortschrijdende split sing en versnippering, die ons in het dage- lijksche leven tegemoet treden met de daarmee gepaard gaande vervreemding on derling. zijn slechte heelmeesters voor de krankheden van onzen tijd. Waar juist nu het verlangen naar samenwerking en het sluiten der gelederen bij talloos velen op komt en de noodzaak gevoeld wordt elkan der de hand te reiken. moet pile** streven er in de eerste plaats op gericht zijn alkan der te begrijpen en begrenen te worden. Men geve zich rekenschap hoe het den enkeling te moede moet zijn. indien de om standigheden nog drukkender °n benau wender zouden worden hij zich niet ge- drrgen zoude veel en door de gemeenschaps gedachte. Ik weet het niet korter uit 'e drukken dan in de woorden van den 2den oproep ..Vrees voor afbraak moet worden omgezet in wil tot opbouw". Wat moet er opgebouwd worden? Waarop meet onze arbeid gericht zijn? In de eerste plaats op ee"1 geheel ge- Wijziede. nieuwe geestesgesteldheid ten od- zichte van de nooden die allerwege zb'n ontstaan, en op een krachtig streven om. als volk in zijn geheel daarin te voorzien. Ten tweede op het bevorderen van een nieuwe geestesgesteldheid ten orrzlchtc van de moreele en geesteliike moeilijkheden var dezen tijd en ,ran den dranz om ook da* In in nafonalen zin. f de helpende hand te re ken. Beroep op aller medewerking. Heel bijzonder hebben Mij daarom de mede deelingen en berichten verblijd over de hier en daar aan den dag getreden pogingen van practische toepassing der gedachte van geestelijke en moreele herbe wapening in grooter verband met weg- ciifering van hetgeen dreigt te scheiden en vooropstelling van een breede gemeen schap sgedachte. Nog geheel onder den indruk van de prachtige samenwerking en eensgezind heid, geheel uit u zelf voortgekomen, bij gelegenheid van de viering van Mijn 40-jarige regeering, doe Ik een beroep op uw aller medewerking om deze eens gezindheid duurzaam te doen zijn en practisch in toepassing te brengen bij de bestrijding van den hooggestegen nood op geestelijk en stoffelijk gebied en de hinderpalen weg te nemen, die den opbouw tegenhouden, die nood zakelijk is om tot een betere toekomst te geraken. Als men de gedachte laat gaan over de groote vraagstukken, die voor duizenden levensbelang zijn, denken wij in de perste plaats aan het schrijnend leed van üe werkloosheid. De bestrijding daarvan zou in hooge mate gebaat zijn door de geboden nieuwe instelling des geestes tegenover de nooden van ons volk. Mogen de in een vergevorderden staat van voorbereiding verkeerende plannen der overheid, welke eene aanzienlijke uitbrei ding der werkverschaffing beoogen, aange vuld door hetgeen particulieren bereid blijken te doen. een krachtig begin van toepassing der herbewapening op groote schaal zijn. Voor onzen geest rijst op het gebrek aan brandstoffen, kleeding en dekking, dat in een zoo groot aantal gezinnen is ontstaan, en dat. ondanks de mildheid van vele en onderscheiden groepen, nog steeds om leniging roept. Daaraan zal eerst ten volle kunnen worden voldaan als de geest van saamhoorigheid en helpen over ons geheele volk vaardig wordt. Ter verduidelijking herinner Ik u hier aan het vuur. dat allerwege aan den dag kwam bij het vervaardigen van wanten en bivakmutsen voor onze gemobiliseerden voor den eersten winter na het uitbreken van den oorlog. En een dergelijke alge- meene belangstelling en voortvarendheid deed zich -verleden jaar voor, waar het gold het maken van uitzetten voor jong gebore nen ter gelegenheid van de geboorte Miijner kleindochter. Al bestreken deze behoeften slechts een zeer bescheiden oppervlak op maatschap pelijk gebied, de eenheidsgedachte, die daarbij op den voorgrond trad. geeft een helder beeld van wat hier aan de orde is. Niet minder dan aan de materieele moei lijkheden denk Ik aan het schrijnend leed en de gedruktheid in het hart van hen, die van werk verstoken zijn. of op andere wijze slachtoffer van de crisis zijn. De nooden der crisisslachtoffers. Hier ontsluit zich een wijd arbeidsveld voor naastenliefde in nationalen zin, om de gevolgen te bestrijden van crisisleed. zoo wel voor hen die midden in het leven staan, als voor de jongeren, die geen kans krijgen om aan den slag te komen. De landen, die in den wereldoorlog gewikkeld waren, hebben voorzien in dc nooden van de oorlogsslachtoffers. Is er niet aanleiding naar middelen te zoeken om hetzelfde te doen voor de velen, die buiten hun schuld slachtof fers zijn geworden van de huidige eco nomische omstandigheden? Ik weet, dat de wil tot opbouw, uitgaande boven alle verdeeldheid, bij zeer velen aan wezig is. Ik zou dezen allen willen vragen voor te gaan, en vooraan to staan, bij het te verrichten werk in groot verband en nationalen zin, ten einde metterdaad, en met hun bezieling en voortvarendheid, het bewijs te leve ren, dat dit moet en kan! Sedert het uitbreken van den wereldoor log is er veel op maatschappelijk en staat kundig terrein ontwricht en zijn ons, door de omstandigheden, beperkingen van onze vrijheicf opgelegd, waardoor ons geduld op menigerlei gebied op de proef is gesteld, want, al verandert onophoudelijk het beeld van den toestand en daarmede ook de aard van de offers, die van ons gevraagd wor den. de onvrijheid is er niet minder om. Deze prikkelbaar makende en benauwen de toestand is oorzaak, dat goede eigen schappen wel eens in het gedrang komen terwijl minder goede soms hun vrijen loop nemen. Het is overeenkomstig de beginselen der herbewapening om dergelijke verschijnse len van verwording niet met onverschillig heid voorbij te gaan, doch zich deze als gemeenschap en als volk aan te trekken, de handen uit de mouwen te steken, ten einde de vergroeiing uit te snijden. Alleen de overtuiging van een geheel volk van de noodzaak van den door Mij bedeel den opbouw, gevolgd door de eendrachtige poging daartoe, kan verval en ineenstor ting voorkomen en een beweging in op gaande lijn doen ontstaan. Ongetwijfeld zal geen van u de hooge in nerlijke waarde en de diepe beteekenis ont gaan van zoodanige vrijwillige, en uit eigen overtuiging voortgekomen nationale daad van een vrij volk, dat in de grondslagen, waarop zijn staatsbest^ rust. het hechte fundament vindt, waarop het zich kan ver jongen en vernieuwen. Ik zou in Mijn taak tekort schieten, waar Ik over de moreele en geestelijke herbewa pening spreek, die zoo nauw samenhangt met de geestesgesteldheid van den enkelen mensch, indien ik niet een enkel woord zeide over de persoonlijke zijde dezer gees telijke krachtsinspanning. In den eersten oproep lezen wij, dat Gods levende geest elk volk en elk mensch tot zijn hoogste bestemming roept. Deze geest beantwoordt ook den angstkreet, dien de mensch in zijn geestelijke ellende en ver latenheid slaakt naar Gods nabijheid. Deze begeerte naar persoonlijk contact met God is wel nooit zoo sterk en zoo ver breid geweest als tegenwoordig, nu schier alles wegvalt waarop de menschheid eer tijds meende te kunnen staat maken, en onzekerheid en onvastheid ons overal tege moet treden. Die persoonlijke verhouding, zonder welke geen Innerlijke vrede mogelijk is en die ver uitgaat boven de hoogste scheids muren, onverschillig van welken aard deze mogen zijn, kenmerkt zich bij uitstek door waarheidszin, oprechtheid en eerlijkheid. Ik zou dit met het volgende beeld willen verduidelijken. Wij weten, dat er geen spleet zoo klein is, of het zonlicht en de lucht, die wij Inade men, dringt er door heen. Op gelijke wijze banen Gods liefde en Gods geest zich een weg dooi' de kieren van het bestaan van elkeen. Van elkeen, zonder uitzondering, onverschillig in welk werelddeel hij woont, of wat zijn overtui ging is, of welke taal hij spreekt. Staat ons allen deze ontzaglijke doch te vens zoo verblijdende en moedgevende waarheid helder voor oogen? Beseffen wij, dat zij het krachtigste cement is tusschen menschen onderling en volken onderling? Draagt elkanders lasten. Op deze waarheid, berust nu de gedachte der herbewapëning en het „draagt elkan ders lasten". Omdat velen Mij gevraagd hebben naar mijn persoonlijk geloof en per soonlijke ervaring en Mij herinnerd werd aan de woorden „Christ avant tout", die Ik eens neerschreef, voeg Ik ten besluite het navolgende nog hier aan toe. De ervaring, die aan die woor den ten grondslag ligt, is Mijn leid-ster geweest om tot bovenstaand inzicht te komen. Ik hoop aan die woorden „Christus voor alles" tot aan Mijn laatsten adem tocht trouw tr blijven. Daartoe geve Hij Mij de kracht. Initiatief van den burgemeester van Middelburg. De burgemeester van Middelburg heeft in overleg met enkele stadgenooten. die evenals hij zelf diep getroffen waren door de woorden, die H. M. de Koningin tot Haar volk gesproken heeft over de nood zaak van moreele en geestelijke herbewa pening, besloten desnoods vandaag nog zich in verbinding te stellen met de regee ring, teneinde te overleggen op welke wijze deze zoo opwekkende, het Nederlandsche volk het hart onder den riem stekende woorden, zoo spoedig mogelijk in daden omgezet zullen kunnen worden. Geheel in den geest dezer woorden meende men niet te moeten afwachten of mogelij kei-wijze elders een begin gemaakt zou worden. Dit initiatief van Zeeland's hoofdstad sluit de mogelijkheid van nationale samenwerking natuurlijk geenszins uit. Foto van Vliet. BINNENLAND. Z. K. H. Prins Bernhard bezoekt Leidsche Universiteit. (Ie Blad). De regeering verdedigt haar beleid; memo rie van ant-voord aan de Eerste Kamer (3e Blad). De financieele zelfstandigheid der gemeen ten; voorloopig verslag verschenen. (4e Blad). Auto's te water gereden te Steenwijk en Dodewaard. (3e Blad). Een Rembrandt voor het Rijksmuseum te Amsterdam. (Kunst, 4e Blad). De viering van den tachtigsten verjaardag van den Duitschen ex-keizer. (Ie Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Gedrukte markt - Kleine omzetten - Lager koersen - Amerika in reactie Beleggingen ongeanimeerd. BUITENLAND. Hoe Barcelona werd bezet. (4e Blad). Groole demonstratie te Rome. De duce spreekt. Weer betoogingen tegen Frank rijk. (4e Blad). Bonnet en Daladier over de Fransche poli tiek. Motie van vertrouwen in de re- geering aangenomen. (4e Blad). Rede van sir Samuel Hoare, waarin hij Engeland onoverwinnelijk noemt. (4e Blad). Tsjecho-Slowakije moet zich op Duitscli- f land oriënteeren. (Buitenland, 4e Blad) Kabinetswijziging in Engeland? (Buiten land, 4e Blad). Graaf Csaky over Hongarije's buitenland- sche politiek. (Buitenland, 4e Blad). De aardbeving in Chili heeft ontzettende gevolgen gehad. Buiten]Gemengd 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor het geheele land: Nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt. Plaatselijk nog eenige regen of natte sneeuw. Zwakke tot matige Noordoostelijke tot Noordelijke wind. weinig verandering in tem peratuur. AFSCHEID W. v. d. BRINK. Dinsdag a.s. zal de heer W. v. d. Brink heengaan als chel de bureau bij den Raad van Arbeid alhier wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd. Het af scheid zal op dien dag des morgens te 11 uur in het gebouw aan de Breestraat plaats vinden in een plenaire zitting van den Raad en in tegenwoordigheid van het geheele personeel. Als opvolger van den heer v. d. Brink is benoemd de heer A. Parmentier. Prins Bernhard Inspecteert de eerewacht van „Pro Patria' RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Op het voorjaars-programma der archae- ologisohe lezingen en cursussen staan de volgende avondlezingen vermeld: 7 Febr.: dr. W. D. van Wijngaarden: De Egyptische monumenten in de oase El- Chargeh: 21 Febr.: dr. w C Braat: Ro- meinsche helmen ln het Rijksmuseum van Oudheden; 7 Maart: dr. F. C. Burseh: De oudste bewoners van Nederland; 21 Maart: dr. R. Anthes. Berlijn: Die Komposition agyptischer Wandbilder; 23 Maart: dr. R. .Anthes, Berlijn: Ausdmckswandel der agyptischen Kunst.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1