LEIDSIH DAGLIiD - Vierde Blad Vfijdsg 27 Januari 1939 De financieele zelfstandigheid der gemeenten Op Duitschland georiënteerd De Esn rede van oud-kanselier Brüning Zoojuist verschenen RECHTZAKEN LUCHTVAART Organisatie der luchtbescherming is onvoldoende Begrooting van Binnenlandsche Zaken ^flJN/T fM IITTtREN^j Belangrijke aanwinst voor het rijksmuseum te Amsterdam BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN TSJECHO-SLOWAKIJE. In een vergadering der parlementsleden van de Tsjechische Nationale Eenheids partij heeft Chvalkowski. de minister van buitenlandsche zaken, verklaard, dat er een eind moet worden gemaakt aan de vroe gere „catastrofale politiek". In de plaats daarvan moet een algeheele „Realpolltik" komen. Dit beteekent, dat men zich moet aansluiten bij en zich richten naar de politiek van den grooten buurstaat Duitschland, aangezien Tsjccho-Slowa- kije zich in dezelfde ruimte bevindt als die staat. Een terugkeer tot de oude methoden zou de definitieve ondergang van het Tsje chische volk beteekenen. Men moge ook voor oogen houden, dat Duitschland In Tsjecho-Slowakije kan in grijpen, zonder dat iemand in cie wereld pen hand zou uitsteken. Duitschland doet dit echter niet en deze loyauteit legt ook Tsjecho-Slowakije verplichtingen op. Havas meldt uit Praag, dat er een per manente Duitsch—Tsjeclio Slowaaksche commissie is gevormd voor de bescherming der minderheden in beide landen. DE ENGELSCHE LEENING. Er is overeeer remming bereikt over het bedrag van de Engelsch-Fransche leening, die zal worden toegestaan aan Tsjecho- Slowakije, en over de voorwaarden der lee ning. Behalve een gift van vieT millloen pond van de Engelsche regeering, zal naar verluidt acht millioen pond als leening worden gegeven onder gemeenschappelijke garantie van de Britsche en Fransche re geeringen. De leening is onderhevig aan zekere voorwaarden en zal bijna geheel moeten worden gewijd aan bijstand voor vluchtelingen. De rentevoet moet nog wor den bepaald. De Fransche bijdrage zal worden gegeven door inlossing van uit- ftaanae Fransche leeningen aan Tsjecho- Slowakije. HONGARIJE, buitenlandsche politiek VERKLARING VAN MINISTER CSAKY. Voor de commissie van buitenlandsche r.ken vande beide huizen heeft de minis ter van buitenlandsche zaken, graaf Csakv, een uiteenzetting gegeven van de buitenlandsche politiek. Daarin verklaarde hij allereerst, dat de buitenlandsche politiek van Hon garije een politiek van oprechte samenwerking met de as Rome- Berlijn is, doch een onafhankelijke, vredelievende politiek. Getrouw aan de principes der con tinuïteit, en voldoende elastisch om nie mand zonder reden af te stooten, den weg voor nieuwe vriendschappen te banen en dien belangen aan te passen, aan die van de beproefde vrienden, zelfs indien deze bepalingen niet steeds in alle scha keeringen overeenstemmen. De Hongaarsche en Duitsche belangen staan op geen enkel punt tegenover elkan der, en op verschillende punten hebben deze landen gemeenschappelijke belan gen Naar Csaky mededeelde, wenscht Duitschland met alle Centraal-Europee- sche en Balkanstaten de beste betrekkin gen te onderhouden, en de Duitsche politiek is gebaseerd op het principe, dat in Europa geen enkele belangrijke wijzi ging tot stand komt zonder dit land of tegen zijn wil Csaky Is ervan overtuigd, dat de as sterker dan ooit is. Hij herin nerde er aan, dat hij tijdens zijn jongste bezoek aan Berlijn een groot aantal vraagstukken heeft besproken, die beide landen raken en wees erop, dat hem geen enkele vraag werd gesteld met betrekking tot de binnenlandsche politiek van Hon garije. Een volkomen overeenstemming der standounten is het kenmèrk der Hon- gaarsch—Itallaansche betrekkingen. Hon garije wenscht verder een Hongaarsch- Joegoslavische samenwerking, die de belangen van belde landen dient. Met Polen is Hongarije verbonden door ban den van traditie en wederzijdsche sym pathie. Het is oniuLst, aldus Csaky. dat Hongarije met Polen een anti-Dultsch blok zou hebben willen vormen en het is evenmin iuist. dat na het bezoek van Csaky aan Berlijn de Poolsche vriendschap zou zijn verkoeld. De minister sprak in zijn rede niet over de gemeenschappelijke Poolseh-Hongaar- ■'che grens. Hij herinnerde evenwel aan de incidenten aan de Hongaarsch- Tsiechoelowaaksche grens, en sprak de bcoo uit, dat dit hoofdstuk thans afge sloten is. Csaky herhaalde, dat het lot van de Hongaarsche minderheden in Roemenië de sleutel ls van de Hongaarsch-Roemeen- sche betrekkingen. FRANKRIJK. Nog geen kiesrechthervorming De Kamer heeft het voorstel om de kies- rechthervormlne op de agenda van Donder dag as. te plaatsen, met 364 tegen 237 stemmen verworpen Nadat nog met algemeene stemmen be sloten was Donderdagochtend de ouder domspensioenen voor arbeiders te behan delen. werd de vergadering gesloten. VF°P'ENIGnc STATEN. Oud-kanselier Bruening. die thans lec tor is aan de Harvard-universiteit, heeft te Boston een rede gehouden voor de Unitarian club. waarin hij heeft gezegd, dat misschien de religieuse groepen in Duitschland het bewind van Hitler omver zullen kunnen werpen, hoewel vermoede lijk niet binnen tien jaar. Volgens Bruening heeft verder het natlonaal- sociaiisme meer schade gedaan dan de vervolging der Joden. Hij is van oordeel, dat hel verzet hiertegen zeer groot is en dat zelfs in de rijen der nationaal-socia- listen verzet bestaat. Slechts een klein deel van het volk is het ermede eens en dit is de eenige hoop. welke hij heeft voor de toekomst van zijn land. Verder zeide Bruening. dat de censuur en de strenge militaire bewaking het onmogelijk maken tegenstand te organt- seeren. „Ik kan zells niet spreken over de geheime politie en het lot van velen van mijn beste vrienden", zeide hij. „Het is hard zich voor te stellen, tot welk een diepte de menschelijke verdorvenheid kan zinken". Een eerie boeken, zeven in getal. U kunt ze gratie op Uw gemak „uit lezen" - ze zijn te verkrijgen bij Uw behanger zoolang als U ze noodig hebt. Ale U er kennis van genomen hebt, dan zult U gewonnen zijn voor het voorstel, om eens wat te ver anderen in Uw huis. Want bet zijn de nieuwe stalenboeken van R&D. Serie 16: Rustige Wand behangsels; Serie 47, 48 en 49: de drie parallel- boeken der lage prijzen; Serie 50: de Keurvcrzameling; Serie 51: de nrchitectenserieSerie 52Bijzondere Wandbekleedingen. Verander eens wat, kies nieuw R&D-bebang voor huis- of slaapkamer! Neem eens een lichter behang! Om de kosten hoeft U het niet te laten 1 DE UITGEVER Rath Ooodeheef ver 7449 (Ingez Mod.) DE POST VLUCHTEN. De „Uil" heeft gistermiddag om 5 uur Schip hol bereikt. HAAGSCHE RECHTBANK. Onfrissclie kippen. Ben koopman uit Zoetermeer moest terecht staan, omdat hij kippen afleverde, die niet voor de consumptie geschikt waren. De Officier was van oordeel, dat derge lijke knoeierijen flink tegengegaan moeten worden en eischte tegen verdachte f. 160. boete subs. 50 dagen hechtenis. Verdachte riep de clementie in en zei dat hij de geldboete nooit zou kunnen betalen. Uitspraak over 14 dagen. Konijnen-diefstal. Terzake van diefstal van konijnen ge- pleegd In de omgeving van Delft, heeft terecht gestaan een jongeman uit Leid- schendam. Verdachte had echter beslist ontkent zich aan de diefstal te hebben schuldig ge maakt; hij had de konijnen des avonds laat van een „onbekende" gekocht. De Officier had tegen verdachte twee maanden gevangenisstraf geëischt. De Rechtbank heeft hem veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar. Ambtenaar op bezoek. Een ambtenaar van den Raad van Arbeid kwam op bezek bij den aannemer H. W. v. W. te Wassenaar De ambtenaar wenschte inzage der boe ken. doch dat kwam den aannemer op dat moment niet gelegen. Er ontstond een woordenwisseling, gevolgd door een vecht partij, waarbij de aannemer werd gewond. Aan het bevel van v. W. om zijn woning te verlaten, had de ambtenaar niet voldaan, zoodat hij nu terecht stond wegens niet verlaten der woning, toen hem dit bevo len was. Nadat de aannemer en diens echtgenoole waren gehoord, meende de Officier dat ambtenaren die geen speciale machtiging bezitten, aan een eisch tot verlaten der woning moeten voldoen. Als een algemeene waarschuwing vorderde spr. f. 50 boete subs. 50 dagen hechtenis. De verdediger meende dat de handelingen van den ambtenaar rechtmatig waren en pleitte vrijspraak. DENEMARKEN. Spionnage-affaire voor den rechter. Vier Duitschers. beschuldigd van spion- ?aee 7ijn veroordeeld tot gevangenisstraf- '5n- Na hun invriiheidsstell ng zullen zij over de erens worden gezet. Von Pflug-Hartung werd tot achttien waanden eevancen'sstraf veroordeeld de ande en tot acht maanden. Dr'e Denen van Duitsche afkomst hebben voor den tiid van vijf jaren hun burEer- 'tchten verloren. Eer. der Duitschers Friedrich Gmeber. is naar verklaard is agent geweest op het enand Bornholm waar hii de scheepvaart- ewerlne oo de Oostzee volgde, verwacht wordt dat de veroordeelden cn het vonnis in beroep zullen gaan. Aan het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting voor het depar tement van Binnenlandsche Zaken over 1939 wordt om. ontleend: Verscheidene leden verklaarden met be langstelling kennis te hebben genomen van de door de regeering aangekondigde voor nemens met betrekking tot het herstel var. de financieele zelfstandigheid der gemeen ten. Zij juichten dit streven ten zeerste toe. Intusschen was hun nog geenszins dui delijk. hoe de regeering zich de verwezen lijking van haar voornemen denkt. Naar hel oordeel dezer leden is er weinig grond voor de verwachting, dat met de door de regeering in uitzicht gestelde maatregelen het beoogde doel zal worden beTeikt. Naar hun meening is een veel eenvoudiger en overzichtelijker oplossing te vinden in de volgende richting: 1. Aan de gemeenten worden geen inkom sten ontnomen, tenzij een deugdelijke com pensatie wordt gegeven. Als zoodanig wordt niet beschouwd een afloopende uitkeering. 2. Het eventueel naar behoefte te ver- hoogen bedrae van f.35 millloen. dat de minister wil uitkeeren naar objectieve normen, worde gestort in het werkloos- heidssubsidiefonds. Dit zal gepaard gaan met een wijziging van de uitkeeringsschaal in dier voege, dat ook met de uitkeeringen aan kleine zelfstandigen e d. en met de als gevolg van de crisis gestegen uitgaven voor Maatschappelijk Hulpbetoon worde rekening gehouden. 3. De gemeentefondsbelasting worde ver hoogd, opdat de uitkeeringen uit het ge meentefonds meer in overeenstemming kunnen worden gebracht met de werkelijke behoeften der gemeenten. Opvoering van de hoofdsom zal tevens leiden tot verhoo ging van de opbrengst der opcenten, waar door het mes in de gemeenten, die het noodig hebben, van twee kanten kan snijden. 4. Teneinde te voorkomen, dat gemeen ten. die het niet noodig hebben, van de verhoogde uitkeeringen profiteeren. worde bepaald, dat voor gemeenten, die hare be lastingen niet tot een nader vast te stel len grens hebben opgevoerd, de bestaande bepalingen blijven gelden. Verschillende leden meenden te moeten waarschuwen tegen een verdere ver'noo- gipg van de gemeentefondsbelasting. Eenige leden stelden ten aanzien van de plannen tot herziening van ons belasting stelsel de vraag of de regeering, inzonder heid de minister van Binnenlandsche Za ken, zich ervan rekenschap heeft gegeven, hoe een derving van bepaalde Inkomsten door de gemeenten zal worden gecompen seerd. Andere leden zeiden de financieele ver houding tusschen rijk en gemeenten, mede in verband met gemeentefonds en werk- lcosheidssubsiediefonds. zoo onoverzichtelijk te achten, dat huns Inziens een drastische herziening dringend noodig is. Wat de regeering voorstelt komt neer op vermindering van het gemeenteliik inkomen en liet recht om nieuwe be lastingen te heffen, welke echter het verschijnsel van verhuizing naar min der belaste gemeenten zullen bevorde ren, terwijl de financieele tekorien voor zulke gemeenten grooter zullen worden. Het geldt hier dan ook niet meer dan een gebaar, dat de moeilijkheden niet oplost, wellicht zelfs vergroof. Eenige leden merkten op. dat huns in ziens een regeling moet worden getroffen ten opzichte van den steun aan door maat schappelijke oorzaken ondersteuning be hoevende werkloozen, waarbij de uitgaven ter zake als nationale last worden erkend, terwijl het bedrag der garantie-uitkeerin- gen uit het gemeentefonds voorloopig moet worden gefixeerd op de bedragen voor '38- '39 vastgesteld. Voor een oplossing in grooten stijl van de bestaande moeilijkheden zal men moeten beginnen met het ontwerpen van een stel sel inzake de tenuitvoerlegging van de overheidstaak in haar geheel en een ver deeling der lasten, verbonden aar. die taak. Begrafeniswet Aangedrongen werd op bevordering var zoo spoedig mogelijke wijzigng van de be grafeniswet met het oog op de lijkver branding. Het Koninklijk Besluit tot ver nietiging van een besluit van den gemeen teraad van 's-Gravenhage tot stichting van een urnenbewaarplaats. verklaarden som mige leden onbegrijpelijk te achten. Andere leden deelden dit standpunt niet. Nog andere leden wezen er op. dat be doeld Koninklijk Besluit gevolg ls van den volkomen onbevredlgenden toestand op dit gebied. Enkele leden wenschten, ook na kennis neming van 's ministers antwoord aan de Tweede Kamer, er alsnog op aan te drin gen. dat de regeering bevordere het verlee- nen van actief en passief kiesrecht aan alle meerderjarige Nederlanders in Neder land. de overzeesche gewesten en het bui tenland. Enkele leden verklaarden in plaats van ..een betere reglementeering van de taak der burgerwachten" opheffing van deze instelling en van den bijzonderen vrljwilli- gen landstorm gewenscht te achten, aan gezien zij, naar deze leden zeiden, geen doel meer hebben cn daardoor het gevaar bestaat, dat zij In politiek vaarwater komen Luchtbescherming Naar het oordeel van verscheidene leden biedt de huidige toestand op het terrein san de luchtbescherming nog weinig reden tot gerustheid. Ernstige" is de tekortkoming wat betreft de uitrusting van de gemeentelijke dien sten. Met een behoorlijke uitrusting, waar toe ook behoort de inrichting van open bare schuilgelegenheden. zijn groote be dragen gemoeid, welke de meeste gemeen ten niet beschikbaar kunnen stellen. Ook van het rijk is in dit opzicht weinig te ver wachten. zoolang niet meer dan f. 500.000 per jaar voor dit doel wordt uitgetrokken. De grootste reden voor ongerustheid ligt echter in het feit. dat aan de zelfbescher ming, behoudens de maatregelen, getroffen door enkele groote bedrijven, nog zoo goed als niets wordt gedaan. Tenslotte verklaarden verschillende leden het wenschelijk, ja noodzakelijk te achten, de organisatie en de leiding ook van de passieve luchtbescherming te doen berus ten bij het departement van Defensie, ten einde te bevorderen, dat meer afdoende en conforme maatregelen worden voorgeschre ven en genomen, waarbij van de zijde van het departement van Binnenlandsche za ken medewerking zou kunnen worden ver leend. Verscheidene leden betreurden, dat de minister zich blijkbaar op het standpum stelt, dat vóór alles de particuliere onder nemers in de behoefte aan arbeiderswo ningen moeten voorzien. Wanneer het rijk niet voldoende geld voor dit doel beschikbar r kan stellen, is een oplossing te vinden in door de ge meentebesturen te verleenen garanties. ONBEVOEGD UITOEFENEN VAN DE GENEESKUNDE. OVERDRACHT VAN PRACHTIG JEUGDWERK VAN REMBRANDT. Een aanwinst voor het Rijksmuseum te Am sterdam van den allereersten rang en die een verrassing zal vormen vooi ons vaderland en Amsterdam in het bijzonder, is te danken aan het offervaardige Initiatief van een reeks kunst vrienden. gesteund door de vereeniging Rem- I brandt en door het rijk. Het betreft een jeugd werk van Rembrandt, dat de reputatie heeft van een der volmaaktste uit zijn Leidschen tijd, en dat men zich nog van de Rembrandt-'en- tocnstelling in 1952 zal herinneren, namelijk: ..Jeremia. treurende over de verwoesting van Jerusalem" Het ls een compositie in warms kk-uren waar in het streven van de Leidsche jaren z.ch als het ware gekristalliseerd heeft. Het schildervj dat zich si ids jaren te Stock holm bevond, werd door den vroegeren eigenaar verworven van rraaf Strogano-f te Petersburg. Omstreeks 1760 b. vond het /i'h 11; een Bernjn- sche collectie. Het schilderij is met het mono gram gemerkt en gedateerd 1630. In het Rijksmuseum was Rembrandt's vrorge tijd slechts door het portret van zijn moeder als profetes Hanna vertegenwoordigd. Wat het aantal zijner werken betreft is Rembrandt, tusschen de duizenden schilderijen van zijn tijdgenooten in Amsterdam, schaars vertegen woordigd. Het is een geluk, dat een aanvulling als deze tegelfjk een voorbeeld geeft van zyn hoogste kunnen uit deze vroege periode. In de tegenwoordige omstandigheden zou zonder het breed ingrijpen van particuliere hulp. het verwerven van dit in dezen tijd juist zoo aangrijpende stuk. volmaakt onmogelijk zijn geweest. Het spreekt van zelf dat de hart grondige dank van de museumdirectie in de eerste plaats uitgaat naar hen. die dezen aan koop voor verreweg het grootste deel hebben doen slagen. Magnetiseur behandelde lijdster aan suikerziekte. Voor de Haagsche rechtbank, gepresi deerd door mr. J. H. van Laer. stond giste ren terecht een Haagsche magnetiseur, die van een vonnis van den Delftschen kan tonrechter in beroep was gekomen. Hij was terzake van het onbevoegd uitoefenen van de geneeckunde veroordeeld tot twee geld boeten van 100 gulden subs. 2 maanden heohtenis. Verdachte had een meisje te 's-Graven- zande. dat aan suikerziekte leed. behandeld De familieleden van het meisje verklaar den, dat verdachte verboden had de injec ties met insuline, die de behandelende arts had voorgeschreven, voort te zetten. Ver dachte ontkende dit laatste echter. De moeder van het meisje, dat later ge storven is, verklaarde als getuige, dat ver dachte wist. dat haar dochter aan suiker ziekte leed. Met een electrisch apparaat heeft hij het meisje behandeld, later ook met de handen. In plaats van de injecties schreef hij kruiden voor. Een paar dagen daarna werd het meisje bewusteloos. Men haalde in allerijl verdachte, die haar toen zelf een insuline-injectie gaf. Niettemin is het meisje, na nog even bij bewustzijn te zijn gekomen, overleden. Verdachte erkende alle genoemde hande lingen te hebben verricht. Hij ontkende evenwel last tot stopzetting der injecties te hebben gegeven; na 9 a 14 dagen zouden ze vervangen moeten worden door de krui den. Naar zijn overtuiging was dit goed en hij had dan ook geen gewetenswroeging. Als getuigen werden neg gehoord de ver loofde van het slachtoffer en de behande- j lende arts uit 's-Gravenhage Deze laatste verklaarde eerst later van de behandeling door verdachte gehoord te hebben. De be- wustelooze toestand is te verklaren uit het 1 niet-gebruiken van insuline. De gebruikte kruiden waren niet schadelijk. De overlij densoorzaak was het ophouden met de in jecties. De officier van Justitie, mr. B. H. Rouf- faer, requireerde bevestiging van het von nis van den Delftschen kantonrechter. „Daar moet iets niet in orde zijn. Als ik aan het letterslot draai, krijg ik radio- Hilversum GEBOREN: Leonardus Petrus Andreas, zn. van L. P. de Jong en C. J. M. de Haas Johannes Petrus, zn. van W. Boon en M. M. Th. Voskuil Geer trui. dr. van L. v. Hecke en C. Massaar Sjoerd Jans. zn. van H. Wolting en H. Leering. ONDERTROUWD: J. Ververs, jm.. 27 j. en J. M. Voorbrood, jd., 25 j. J. B Twaalf hoven. jm. 26 j. en A. E. v. d. Steeg, jd., 24 j. OVERLEDEN: J. C. Fontein, wed. van G. Diepenbach. 80 J, FAAGSCHE RECHTBANK. Treinbestuurder reed door onveilig signaal. Od 27 Nov. van het vorig jaar had op het baanvak NootdorpLeidschendam van den electrischen trein Den HaagRotter dam (Hofplein) een ootsing plaats: een personentrein uit de richting Den Haag liep op een leegen trein in, die de remise nabij Leidschendam wilde binnen rijden Het bleek dat de bestuurder van eerst- bedoelden trein door een onveilig signaal was gereden, waarvoor hij zich gisteren voor de Haagsche rechtbank had ie ver antwoorden. De bestuurder van den trein, komende uit de richting Rotterdam, deelde mede dal hii oin 9.03 uit Rotterdam was vertrokken Di verband met een defect aan den trein zou hü dezen te Leidschendam in de remise rijden. Daartoe moest echter het spoor uit de richting Den Haag worden gekruist Od het moment dat dit gebeurde nader de de door een leerling-wagenvoerder be' stuurde trein, hoewel het s'gnaal voor hem op onveilig stond. Snel sprong de bestuurder van den eer sten trein uit ziin wacen en gaf met zijn armen nooüs'gnalen die door den leerling- bestuurder werden opgemerkt doch een botsing kon niet worden voorkomen. Een wagon werd uit de rails geworpen en vrij belangrijke mater:eele schade aangericht. Verdachte verklaarde het onveilige sig- 1 r.aal niet te hebben opgemerkt. De officier vorderde een maand cevange- jnisstraf voorwaardelijk met een proeftijd |van drie jaar. Mij. Nederland POELAU TELLO. uitr.. was 24 Jan. 6 uur nam. 40 mijlen van Niton TJIKANDI. uitr., 25 Jan te Banjoewangi JOHAN VAN OLDENBARNEVELT. uitreis. 25 Jan. van Colombo TAWALI, thuisr.. 26 Jan. van Liverpool. Kon. Ned. Stoomb. Mij. STUYVESANT. uit reis. was 25 Jan. 11 uur 5 voorm. 120 mijlen Z.O. van Lands End AURORA. 26 Jan, van Messina te Palermo HEBE, naar Am sterdam. pass. 28 Jan. voorm. Gibraltar TIBERIUS, 26 Jan. van Famagusta te Volos VENUS, 26 Jan. van Istanboul te Bourgas. Kon. Paketv. Mij. BANTAM, 24 Jan. van Hongkong te Batavia MAETSUYCKER, 25 Jan. van Sydney naar Saigon NIEUW - ZEELAND. 25 Jan. van Brisbane naar Sin gapore. JavaChinaJapan-Lijn TJISADANE, 25 Jan. van Makassar TJINEGARA. 24 Jan. Menado te Hongkong TJISALAK. 24 Jan. van Batavia te Shanghae TJIKARANG. 24 Jan. van Balik Pappan te Yokohama. Ned. Ind. Tankstoomboot Mij. ETREMA, pass. 25 Jan. Ouessant ENA, Falmouth n. Fayal v.o.. was 25 Jan 1 u. 40 nam. 200 mijlen Z.W. van Lands End. Mij. Oceaan POLYPHEMUS. 26 Jan. van Amst. naar Londen. Kon. Hol!. Lloyd MONTFERLAND, thuisr., 26 Jan. van Santos. Holland—West-Afrika Lyn AMSTELKERK. 26 Jan. van Hamburg te Amsterdam. Diverse Stoomvaartberichten GRUTTO. 25 Jan. van R'dam te Londen VEENEN- BURGH. an-. 25 Jan. te Dover RIJN STROOM. 24 Jan. van Amst. te Bristol JEANNETTE. naar Loctudv, pass. 24 Jan. Barry Island ZAANSTRÖOM. 24 Jan. van Amsterdam te Manchester ST. PHILIPS- LAND 25 Jan. van'IJmuiden te Shields KATENDRECHT. Avonmouth n. Batoem. 24 Jan. van Istanboul AMELAND, n R'dam pass. 24 Jan. Madeira IJSELHAVEN. near Londen, was 25 Jan. 10 uur 5 voorm. 40 mijlen O. van Niton ZWARTE ZEE sleepboot 24 Jan. te Falmouth, met het s.s. Svend Pii on leeptouw TELA, naar ATnt.. or.ss 25 Ja-i van Hamburg te Blyth - BEVERWIJK, naar Mytilene. pass. 26 Jan. Dungeness BA- RENDRECHT, 25 Jan. van Talara n. R'd^ni en/of Hamburg GOUWE, nar- Libreville, pass. 25 Jan. Las Palmas LOOSDRECHT naar Hambur- pass 52 Jar Cristobal PRINS WILLEM VAN OFATME rt5 Jan. v?n Southampton te Londen ^RINS MAURITS. near Hull. pass. 25 Jan. Gibraltar PRINS ILLEM II. naar Alexandrië. pass. 25 Jan Gibraltar. 34

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 15