Hoe Barcelona bezet werd BUITENLAND Rede van Sir Samuel Hoare Groote vreugde te Rome over Barcelona's val LEiDSCH DAGBLAD - Vierde Blad V;ijdög 27 Januari 1939 Groot enthousiasme Rede van den Duce Engeland is onoverwinnelijk I Algemeene Toestand Von Ribbentrop te Warschau id!H:i?w=ru PIJNSTILLENDE WATTEN Wijzigingen in het kabinet Beioogingen tegen Frankrijk B| Sir Samuel Hoare heeft te Swansea een redevoering uitgesproken, waarin hij mis prijzend sprak over de paniekraaiers. die bezig zijn het gevoel te wekken, dat de oor log onvermijdelijk is. Een dergelijke onvermijdelijkheid be staat niet. aldus Hoare. Laat ons de toekomst onder oogen zien. wat zij ook moge brengen, met moed en vastbera denheid en in het geloof, dat de rede en het gezonde verstand de overhand zullen houden, maar vastbesloten om gereed te zijn voor ieder noodgeval. Het vertrouwen en de gereedheid zijn de twee groote nationale behoeften en onze voorbereidingen te land. ter zee en in de lucht zijn reeds gevorderd tot een formidabel punt, terwijl de daarachter staande nationale geest dagelijks aan kracht wint. Sir Samuel Hoare. Hoare prees vervolgens Chamberlain als de reddingsboei van Europa. Sprekende over oorlogen zeide hij: „Twee onbetwist bare feiten steken af tegen den duisteren achtergrond van angsten en gissingen, n.l. de hartstochtelijke wensoh der Europeesche volkeren naar vrede en de onoverwinlijk heid van Groot-Brittannlë en het Britsehe Rijk Wanneer ik zeg, dat dit groote land nooit kan worden verslagen, spreek ik een feit, uit. Economische kracht is een van de grootste verdedigingslinies en ons economisch systeem heeft de span ningen en den druk der crisis van de laatste jaren beter doorstaan dan eenig ander systeem ter wereld". Hoare sprak ronduit iedere bewering tegen volgens welke de tijden der vloten voorbij zenden zijn. In de laatste jaren, zoo zelde hij, heeft de admiraliteit haar strategie en tactiek aangepast aan de nieuwe omstan- üigheden en een juist gebruik van de lucht macht door de vloot zelf zou de Britsehe zeemacht eerder uitbreiden dan vermin deren. De wederopbouw van de vloot heeft een gevorderd stadium bereikt en de nieuwe vloot vormt een activum van onbereken baar belang bij iedere raming van de Brit sehe kracht. Over luchtaanvallen zeide spr.: ,.Ik aan vaard de overdreven verklaringen niet be treffende hun overweldigende uitwerking .Zelfs wanneer ik mij zou vergissen en zij ons alle vernietiging zouden aandoen, die de critici zeggen, zou zoo'n aanval nooit onzen wil tot het bieden van weerstand vernielen, maar zou integendeel honderd voudig onze vastberadenheid doen toene men om den aanvaller te overwinnen. Laat de wereld deze zaken overpein zen en in het bijzonder zij, die zeggen, dat wij moe zijn geworden van ouder dom en zwak van vermogen. Zoo dach ten zij in 1914 en zij werden op ruwe wijze gewekt." Tenslotte wees Hoare op den deze week uitgekomen oproep voor den nationalen dienst. Hij besloot met de woorden: „Ik ben er zeker van. dat deze oproep slagen zal en de kracht der democratie aan de wereld en den geest van Brittannië aan Europa zal toonen". Beroering na den val van Barcelona. Zooals te voorzien was, heeft de val van Barcelona momenteel groote beroering ge wekt. Te Rome had een groote demonstra tie plaats voor den duce, waarbij de kreet Tunis. Corsica opnieuw werd gehoord. Zelfs werd thans geroepen „Parijs" Onnoodig te zeggen, dat dergelijke voor vallen weinig geëigend zijn. om de atmos feer te ontspannen. Reeds hebben Fransche studenten al betoogd voor de Italiaansche ambassade roepende: ..Venetië voor Frank rijk." Drie hunner zijn gearresteerd. De Fransche regeering houdt het hoofa koel, men zie de redevoeringen van Bonnet en Daladier. Frankrijk spreekt kalme taal, die echter op één punt niet is mis te ver staan: Frankrijk zal al zijn rechten en bezittingen onverminderd handhaven en geen aantasting daarvan dulden. In dit opzicht vormt het land een volledige een heid. Het weet zich daarbij gesteund door Engeland, dat. sir Samuel Hoare zeide het rustig doch beslist, zich onoverwinnelijk voelt. Men denke aan 1914, werd gewaar schuwd De „Berliner Boersenzeitung" gaat in verband met den val van Barcelona in op de uitlating van de ..Temps", die voor de handharing van den status quo in het Westen van de Middeltandsche Zee alle nuttige voorzorgsmaatregelen van Frank rijk en Engeland elschte. Het blad schrijft onder andere: „De dag van Barcelona zal den aanhan gers van de volksfrontideologie bewijzen, cat zij de krachten in Spanje verkeerd be oordeeld hebben. Het logische gevolg be hoorde dus te zijn, dat eindelijk rekening gehouden werd met de realiteiten en dat een einde kwam aan de tot dusverre be staande discriminatie. Want met den val van Barcelona is de Spaansche kwestie als zoodanig nog niet afgehandeld. Zoolang de roode legioenen in het Noorden en in het centrum bestaan, zullen daar ook roode internationale troepen zijn. Het aan den Volkenbond voorgelegde rapport was te dubbelzinnig, dan dat men zou kunnen twijfelen aan de verdere aan wezigheid van belangrijke internationale, vooral ook Sovjet-Russische strijdkrachten. Zoolang deze toestand bestaat, kan nie mand het recht hebben te spreken over de vrijwilligers aan nationale zijde. Reeds thans te dreigen met tegenmaat regelen. die een definitief vijandige ver houding tot den overwinnaar te voorschijn zouden"mocten roepen, zou beteekenen op zettelijk Italië uit te dagen. Met den val van de Catalaansche hoofd stad schijnt het oogenblik gekomen te zijn waarop de kwestie van de toekenning der rechten van een oorlogvoerenden staat voor een positieve beslissing rijp is gewor den Want dan zouden alle problemen, die in verband staan met internationale met- inmenging, zeer veel gemakkelijker en snel ler opgelost worden. In een te Stratford-on-Avon uitgespro ken redevoering heeft Eden, sprekende over den ernstigen toestand in Spanje, o.m. ge zegd. dat het van vitaal belang is te verze keren. dat geen vreemde mogendheid zich in Spanje vestigde, zich c enigerlei bijzon dere militaire of vlootprivileges aanmatigde cf die kreeg. Vooral is het ons belang, dat Spanje vrij zal zijn om te besluiten over eigen lot. zonder tusschenkomst van andere landen, aldus Eden. Europa is weer in dagen van spanning beland. Na zijn eerste onderhoud met Beek heeft de Duitsche minister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop gisterochtend een be zoek gebracht aan minister-president Sklad- kowski en maarschalk Smigly Rydz. Gister middag te een uur is hij door den president der republiek. Moscicki, ontvangen, later op den middag heeft von Ribbentrop wederom besprekingen gevoerd met Beek. Vervolgens begaf hij zich naar het Blano- paleis, waar hij den Poolschen premier, ge neraal Skladkowski, benevens den gezant van Hongarije ontving. Van semi-officieele zijde wordt te Berlijn medegedeeld: Het bezoek, dat von Ribbentrop aan Beek gebracht heeft, had ten doel een uitvoerige gedachtenwisseling over het tusschen beide mogendheden voor onderzoek gerijpte pro blemen In politieke kringen te Warschau, zoo wordt hieraan toegevoegd, is het overi gens niet onopgemerkt gebleven, dat von Ribbentrop de diplomatieke vertegenwoordi gers van de anti-kominternlanden heeft ontvangen. Aangenomen kan worden, dat hij bij deze gelegenheid hen op de hoogte gesteld heeft van verschillende problemen, die de anti-kominternlanden gemeenschap pelijk interesseeren. Voorts verluidt ln politieke kringen, dat ministerialdlrektor Wiehl, die den rijksmi nister van buitenlandsche zaken vergezelt, met de bevoegde Poolsche persoonlijkheden besprekingen zal voeren over de uitbreiding van de Duitsch-Poolsche handelsbetrekkin- pen. die den laatsten tijd toegenomen zijn. Men neemt aan. dat daarbij in het bijzon der de kwestie van grootere leveranties van bepaalde in Polen voor den export ter be schikking staande producten besproken zal worden. De speciale correspondent van Reuter bij de troepen van Franco bericht uit Barce lona, dat gedurende den nacht van Woens dag op Donderdag de stad geheel werd omsingeld door de rechtsche troepen. Vroeg in den echtend bestormden de Marokkanen onder commando van generaal Yague, het fort Montjuich. waar 1200 gevangenen werden bevrijd, tegelijkertijd namen de divisies uit Navarra, te zamen met de ge mengde Italiaansch-Spaansche Pijlen-divi sies en het vreemdelingenlegioen den Tibi- dabo, ten Noorwesten van de stad. Hier door werd de weg naar het Noorden afge sneden. de troepen van Franco beheerscli- ten hieermede alle wegen naar de stad. Tegenstand was blijkbaar niet voorbereid en tegen den middag begonnen de troepen de stad binnen te rukken. Twee uur later marcheerden de troepen nog door de stra ten, waarin een enthousiast juichende me nigte was samengepakt. Als bij tooverslag verschenen uit alle vensters en van alle balkons de rood-gou- üen vlag van de rechtschen. liederen van de Phalanx werden gezongen en rechtsche leuzen uitgeroepen. Langzaam kwamen de troepen samen op het groote Plaza de Cataluna. Terwijl zij zingend langs dé-' met boomen beplante boulevards trokken, werden telkens weer de rijen door de burgers van Barcelona door broken. die de soldaten omhelsden. Toen de cavalerie verscheen, kuste men de paar den. omdat men de ruiters niet kon berei ken. Groot was ook het enthousiasme toen de troepen onder de eerepoort doortrok ken. welke is gebouwd voor de internatio nale tentoonstelling van 1888. De soldaten hieven de ..Marcha Grana- óera" aan, terwijl de menigte zonder on derbreking riep: „Viva Franco, viva Franco!" Achter de troepen kwam een groot aan tal vrachtauto's met levensmiddelen. Op de auto's waren in groote letters opschriften aangebracht, waarin werd gezegd, dat de rechtvaardigheid van Franco brood voor allen brengt. Op de auto's zaten de senorita's van de „vrouwelijke stoottroepen" van Franco, ge kleed in hun blauwe uniformen met witte schorten. Zoodra de auto's op de van tevo ren bepaalde standplaatsen waren aange komen, begonnen de vrouwen onmiddellijk De triumfboog. met het uitdeelen aan de vrouwen en kin deren van brood, meel, rijst, geconden seerde melk. chocolade en suiker. Volgens een ïr.ededeellng van het recht sche hoofdkwartier is het grootste gedeel te van Barcelona intact. Men hoopt dat de stad vanavond weer van eiectriciteit zal zijn voorzien. De telefooncentrale is reeds weder in bedrijf gesteld. In de straten van Barcelona is een door generaal Davila onderteekende proclamatie aangeplakt, waarin medegedeeld wordt, dat Catalonië weder opgenomen wordt in den Spaanschcn staat onder het bewind van Franco. Alle maatregelen, benoemingen en besluiten, welke sinds 13 Juli 1936 uitge gaan zijn van de linksche autoriteiten, worden ongeldig verklaard. De eenheden van de vloot van Franco stoomen de haven van Barcelona binnen, geheel gepavoiscerd met de rood-gouden kleuren van de vlag van het nationale Spanje. De vliegtuigen van de luchtvloot van Franco voerden acrobatische toeren uit boven de stad. Verder wordt gemeld, dat de nationalis tische troepen thans Badelona, ongeveer 10 K.M. ten Noord-Oosten van de stad, na deren. De plaatsen Larabad en Hovta, wel ke dichter bij Barcelona liggen, zijn reeds in handen van de troepen van Franco ge vallen. Ook Tarrase is bezet en Sabadell omsingeld. In Barcelona zelf hebben de nationalis ten alle mogelijke voorzorgsmaatregelen genomen, om wanordelijkheden te voorko men. De nieuwbenoemde burgemeester heeft overal ln de stad guardia civil en speciale politie geplaatst, om te zorgen, dat niet worde geplunderd. Vooral bij de plaat sen. waar voedsel wordt uitgereikt, is poli tie gestationneerd. aangezien de uitgehon gerde bevolking hier haast niet te hou den ls. Het nieuws van den val van Barcelona werd in het nationale Spanje even na twaalf uur bekend. Onmiddellijk werd overal het werk gestaakt, overal werden de klokken geluid en een zingende menig te bewoog zich door de straten. Naar schatting hebben ongeveer 100.000 inwoners Barcelona verlaten. Hun vertrek werd uitermate vertraagd door het bom bardement op de wegen. De reizigers heb ben belangrijke repubilkeinsche troepenbe. wegingen waargenemon. Het intact gebleven leger zal naar hun meening stelling kiezen ten Noorden van Barcelona. De regeering-Negrin heeft zich te Figueras gevestigd. Nog voortdurend ko men daar de vluchtelingen in stroomen aan. Het was een voortdurend komen en gaan tusschen Perpignan en Figueras. De minister-president, Negrin, en Del Vayo, minister van buitenlandsche zaken, begaven zich gisteren in den loop van den ochtend naar Perpignan, terwijl de Fransche ambassadeur te Barcelona, Jules Henrv, dit van Port Vendres kwam, te half twaalf grens passeerde. Aan de andere zijde van de bergketen heeft men geen groepen vluchtelingen waargenomen. Volgens mededeelingen van uit Spanje komende reizigers worden aan de grens de vluchtelingen in kampen op genomen. Het betreft hier vooral vrouwen, kinderen en menschen op leeftijd. Gisteren zijn verscheidene bekende link sche politici de grens naar Frankrijk ge passeerd. o.a. de oud-premier Cabailerc er. de voormalige ambassadeur te Parijs, Ara- quistain. Companys en een paar leden van de linksche regeering bevinden zich, naar men gelooft, te Olot nabij Figueras. Men meent te weten, dat Azana zich teruggetrokken heeft ln een klein stadje nabij de grens, tusschen Junquera en Puigcerda. Men verwacht niet, dat het regeerings- leger dat groote ontberingen heeft moe ten lijden, verder nog ernstig verzet zal bieden. Buitenlandsche militaire waarne mers zijn van oordeel, dat de linkschen in Catalonië schitterend weerstand hebben ge boden, doch, zoo zeggen zij, er zijn gren zen aan het uithoudingsvermogen van de troepen en deze grenzen zijn overschreden. Het terugtrekken der linkschen ls ech ter, voigens de berichten waarover men hier beschikt, nog geen vlucht en de disci pline is nog niet verbroken. Indien zij ge weren en voorraden hadden en een korte pauze om zich te reorganiseeren, zouden de troepen volgens waarnemers kunnen doorvechten, doch onder de huidige om standigheden is het een hopeloos ongelijke strijd. op de pijnlijke plek. bestrijdt HOEST. KEELPUN GRIEP. PNEUMATIEK STEKEN IN DEZUekl doozen a 35 en 55 ct. 2382 (Ingez. Med.) ENGELAND. Men meent te weten, dat de minister president besloten heeft om, vóór het La gerhuis Dinsdag a.s. bijeenkomt, een paar wijzigingen in de samenstelling der regee- ring te brengen. Het is thans waarschijn lijk, dat Thomas Inskip in de plaats van Lord Maugham lord-kanselier zal worden. Ook onder de Jongere ministers schijnen veranderingen op komst te zijn. Veronder steld wordt, dat Hudson, de minister van overzeeschen handel, naar men zich herin neren zal onlangs bij den minister-president geklaagd heeft over het beheer van het mi nisterie van oorlog, erbij betrokken zal zijn. Voor de naaste toekomst ls een wijzigirrg in het ministerie van oorlog niet waarschijn lijk. Wanneer het Lagerhuis Dinsdag bijeen komt zal Chamberlain, naar verwacht wordt, eerst een verklaring afleggen over zijn bezoek aan Rome. Vervolgens zullen de debatten over de buitenlandsche politiek een aanvang nemen. De leider der Labouroppo- sitie, Attlee, zal als eerste daarbij het woord voeren, gevolgd door Chamberlain. Het ls mogelijk, dat Eden ook het woord zal voe ren. Het streven naar een vereenigd Ierland. De Senaat te Dublin heeft een motie in behandeling genomen, waarin de wensch I te kennen wordt gegeven, dat ,,de regee- ring van Eire meer rekening houdt met de gevoelens en belangen van Ulster". John Donovan heeft een amendement in gediend, waarin de regeering verzocht wordt, zoo spoedig mogelijk bevredigende betrek kingen met de Britsehe regeering tot stand te brengen en onderhandelingen aan te knoopen voor evacuatie der Britten uit Ul ster en het overdragen van de bevoegdhe den van de regeering te Belfast aan de regeering van Eire. Het debat is uitgesteld tot 7 Februari, de Valera zal dan op bovenstaande voorstellen antwoorden. De Duce vernam het nieuws van den in tocht van Franco's troepen in Barcelona op de sneeuwvelden van den Monte Terminillo bij Rome, waarheen hij zich gistermorgen begeven had om de skisport te beoefenen. Hij keerde terstond terug naar het Palazzo Venezia, waarvoor zich naarmate door de extra-edities van de bladen en door de radio nadere bijzonderheden omtrent het gebeu ren in Spanje bekend werden, een steeds grootere menschenmenigte verzamelde. Om kwart over zeven verscheen Mussolini onder een onbeschrijfelijk gejuich van de menigte, die zich op de Piazza Venezia en in de aangrenzende straten verdrong, op het balkon van het regeeringspaleis. voor het uitspreken van een korte redevoering. De kreet van uw fiere rechtmatige vreugde, aldus de Duce. vermengt zich met den kreet, die opstijgt uit alle steden in Spanje, die thans bevrijd zijn van de schande der rooden en met den kreet der anti-bolsjewisten van de geheele wereld. De schitterende overwinning van Bar celona vormt een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis van het nieuwe Europa, dat wij bezig zijn in het leven te roe pen. Door de prachtige troepen van Franco cn onze stoutmoedige legiona rissen is niet alleen de regeering van j Negrin verslagen, maar bijten nog veel anderen onzer vijanden in het stof. De leuze der rooden was „No passaran" zij komen er niet door Wij zijn er door heen gekomen en ik zeg u, wij zullen er door heen komen. Na deze toespraak barstte het gejuich van de menigte opnieuw los. Tientallen ma len keerde Mussolini op het balcon terug. Tenslotte vormden de menschenmassa en de fascisten een optocht, die onder het zin gen van nationale liederen door Rome trok. De stad bood een schitterend schouw spel. Alle openbare gebouwen en ook de particuliere huizen waren gepavoiseerd en de fonteinen waren geïllumineerd. De optocht trok o.m. langs de ambassade van het nationale Spanje bij het Quirinaal en langs die bij het Vaticaan. De Spaansche ambassadeur bij het Quirinaal. Don Pedro Garcia Conde, verscheen op het balcon van zijn woning en richtte het woord tot de be- toogers, zeggende, dat de verovering van Barcelona beteekent, dat het einde van den oorlog nabij is en dat de overwinning Itahe en Spanje nog meer vereenigt. Mussolini's rede werd al in den aan- vang onderbroken door vcrwenschingcn aan het adres van Frankrijk. Toen de Duce zeide, dat men bezig is met den opbouw van een nieuw Europa, riep de menigte in koor: „Naar Parijs". D22r tusschen door hoorde men de kreten:, „Tunis" en „Corsica". Na de rede van Mussolini werd opnieuw gejoeld. Fascisten en leerlingen der acade mie zongen liederen, waarvan Frankrijk het thema vormde. 24

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 14