Frankrijk zal krachtig zijn gebied handhaven Nieuws uit de Filmwereld „Land zonder vrouwen" LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 27 Januari 1939 Vierde Blad No. 24184 Motie van vertrouwen in de regeering aangenomen 79ste Jaargang Betooging van nationale eenheid De betrekkingen met Italië Het Spaansche vraagstuk EMSER-ZOUT Stemming Rede van Daladier SPREEKCEL Nadat nog eenige sprekers speciaal de niet-inmenging hadden veroordeeld, kwam eindelijk Bonnet aan het woord. Hij besprak in hoofdzaak het Fransch-Italiaansche vraagstuk en het Spaansche probleem. Bonnet. Allen zijn het eens, aldus ving Bonnet zijn rede aan, over het doel, dat bereikt moet worden. Maar hoeveel verschil van meening bestaat er over de middelen! Wij hebben getracht, de internationale betrekkingen op de basis van gerechtigheid 'te bouwen, doch er hebben zich oneenighe- den voorgedaan. Daar was allereerst het drama van Tsjecho-Slowakije. Als men de overeenkomst van Muenchen beoordeelt, moet men terugdenken aan de bezetting van het Rijnland en de gebeurtenissen, waarbij Frankrijk rechtstreeks belang had, maar waartegen het meende zich niet met geweld te moeten verzetten. De feiten hebben be wezen, dat Daladier gelijk had, toen hij naar Muenchen ging. om een accoord tot behoud van den vrede te teekenen. Alles was klaar voor een inval in Tsjecho-Slo wakije. Het Fransche leger zou op de Sieg- friedlinie gestooten zijn en vrijwel alleen gestaan hebben. Bonnet bracht hulde aan de nobele hou ding van het Tsjecho-Slowaaksche volk en legde den nadruk op de entente cordiale tusschen Frankrijk en Engeland, den hoek steen van de Fransche politiek. De beide democratische staten vragen van niemand iets. doch zij willen hun bezit ongeschonden behouden applaus Bonnet herinnerde aan de woorden van Chamberlain, die gezegd heeft, dat de Fransch-Britsche betrekkingen het kader van eenvoudige diplomatieke verplichtingen verre te buiten gaan. Het bezoek van het Britsche koninklijke paar heeft deze vriendschap geïllustreerd. Bonnet zette uiteen, hoe Frankrijk en Engeland op elk terrein besprekingen hebben aangeknoopt met het doel. een vormigheid in hun politiek te brengen. In geval van oorlog zouden al hun kraehten naast elkaar staan. Die krach ten moeten op het hoogste peil ge bracht worden. Frankrijk heeft gestreefd naar verbete ring zijner betrekkingen met Duitschland. Zal iemand, zoo vroeg Bonnet, mij verwij ten, dat ik een overeenkomst met Duitsch land geteekend heb? applaus l. Bonnet gaf uiting aan de hoop, dat het tusschen beide landen tot een samenwer king in vertrouwen zal komen. De oorlog zou een ongeluk voor beide zijn. De minister herinnerde aan de woor den van Von Ribbentrop en Daladier. De oud-strijders willen vrede tusschen Duitschland en Frankrijk en alle vol ken zijn in kennis gesteld van de Fransch-Duitsche verklaring, die door een Fransch referendum zeker zou worden goedgekeurd. Bonnet betoogde voorts, dat hij ook naar verbeteringen van de betrekkingen met Italië gestreefd heeft. Hij gaf nog eens een overzicht van de besprekingen, in den loop van 1938 tusschen Rome en Parijs gevoerd zijn en onderbroken na de rede van Mussolini te Genua. Na Muenchen heeft Frankrijk een ambassadeur te Rome benoemd. Dengene, die op de hoogte is met de Spaansche kwestie, scheen het toe. dat er geen moei lijkheden tusschen Italië en Frankrijk be stonden. De Italiaansche regeering heeft de over eenkomsten van 1935 opgezegd. De Fran sche regeering heeft daarop geantwoord, dat zij het Italiaansche standpunt niet aan vaardde: het accoord van 1935 had trouwens reeds een begin van uitvoering verkregen. Onze Britsche vrienden, aldus Bonnet, be grepen ons standpunt volkomen: de hou ding van Engeland is volledig loyaal ge weest. De Fransche regeering heeft geen spijt van de maatregelen, die zij heeft genomen tot verbetering van de betrekkingen met Italië. Het publiek heeft begrepen, dat Frankrijk geen verwijt gedaan kan worden. Er mag in dezen, zoo ging Bonnet voort, geen dubbelzinnigheid bestaan de Fransche regeering handhaaft haar standpunt, dat reeds herhaalde malen door Daladier en mij werd gepreciseerd. Frankrijk zal niet toestaan, dat een aanslag wordt gedaan op hetgeen is opgebouwd door het bloed en den ar beid van Franschen (Luid applaus). Frankrijk zal de onafhankelijkheid J van zijn gebied handhaven. De triom fantelijke reis van Daladier heeft aan getoond, dat de meening van het pu bliek in Frankrijk overeenstemt met die van het publiek in de andere deelen van het rijk. 1 Frankrijk, aldus vervolgde Bonnet, heeft er ook naar gestreefd, de vriendschap met België, Nederland, de overige landen van de Oslo-groep en die van Midden-Europa te behouden. Wij wenschen met Roemenië de beste betrekkingen te blijven onderhouden. De betrekkingen met Rusland werden ge kenmerkt door herhaald overleg. Ook met den Poolschen ambassadeur is gesproken. Bonnet herinnerde er aan. dat Beek ver klaard heeft, dat de vriendschap met Frankrijk een der grondslagen van de Pool- sche politiek vormt. Er moet dan ook een einde komen aan de geruchten over pacten in Oost-Europa. Frankrijk handhaaft de verdragen met Rusland en de andere lan den in Midden- en Oost-Europa. De minister verklaarde zich voldaan over de goede be trekkingen met de Vereenigde Staten en bracht hulde aan den arbeid van Roose velt. Wat het vluchtelingenvraagstuk betreft: geen land heeft zooveel gedaan voor de slachtoffers van de Europeesche gebeurte nissen als Frankrijk. Bonnet prees de pogingen van het leger van Tsjang-Kai Sjek tot behoud van de integriteit van China. De Fransche regee ring is vastbesloten, geen aanslag op de Fransche belangen in deze streken toe te laten. Zij staat niet toe. dat de overeen komsten verscheurd worden door den wil van een enkele partij. De minister gin» vervolgens over tot een bespreking van het Spaansche vraagstuk en verklaarde dat de politiek van niet-inmen- ging gehandhaafd moet worden. De Span jaarden moeten hun eigen aangelegenheid regelen. Frankrijk heeft de plichten der mensche- lijkheid echter vervuld. Het heeft voor 40 millioen franken graan naar Spanje gezon den en reeds 11.000 vluchtelingen opgeno men De Spaansche regeering heeft ver zocht om gastvrijheid voor een groot aantal vrcuwen. kinderen en ouden van dagen. Ik heb. aldus Bonnet. Del Vayo ont vangen en ik heb niet gezegd: ..Wat zal dat kosten?" maar ik heb geantwoord: Dat is in orde". Het parlement zal de credieten eenstemmig toestaan. Frankrijk heeft in Spanje belangen te beschermen. Wij zouden niet kunnen dul den. dat een staat intervenieert, om door Spanje heen de onschendbaarheid van Frankrijk te bedreigen. De regeering te Burgos heeft te kennen gegeven, dat zij geen enkele buitenlandsche aanspraak zou aanvaarden. Bonnet herinnerde vqorts eraan, dat het Britsch-Italiaansche accoord voorziet in de algeheele ontruiming van Spanje door de Italianen. Dat geldt voor manschappen en wapenen. Frankrijk kan er niet in toestemmen, dat zijn verbindingswegen met Noord- Afrika worden bedreigd door buiten landsche vestigingen op het Iberische schiereiland, op die landen en in Marokko. Engeland zou op Malta en in Gibraltar niet minder bedreigd zijn. Met betrekking tot de noodzakelijkheid. de onafhankelijkheid van Spanje te handhaven, aldus Bonnet, kan ik dan ook verklaren, dat Frankrijk en Enge land geheel solidair zijn. Men heeft, aldus ging Bonnet voort, een internat.onale conferentie voorgesteld. Het is er verre van. dat wij vijandig daartegen over zouden staan. De wapeningswedloop bedreigt Europa met bankroet of oorlog. Maar men moet teleurstellingen vreezen. De Fransche regeering is bereid ieder initiatief te nemen. Wij zouden allen mor gen gereed zijn als wij den noodigen steun voor het bijeenroepen van een internatio nale conferentie zouden vinden. Bonnet hield zich ook bezig met de critiek die op hem geoefend is. Gabriel Péri, ze de j hij, heeft in de ..Humanité" betoogd dat de vrede slechts verkregen kan worden als men op alle slagvelden tusschenbeide komt: in China, in Soanje en ook in Midden- Europa. 'Op dit oogenblik kwam het tot een scheldpartij tusschen rechtschen en communisten. De communisten riepen Bon net onvriendelijkheden toe. waarop de mi nister door de andere afgevaardigden toe- zeju cht werd. Na oogenblikken van tumult kon Bonnet zijn rede hervatten». Hij zeide dat het den Franschen min:s- ters een eer is den vrede verdedigd te hebben De kamer heeft hen gesteund, toen Frankrijk het eenige leger van Europa had. Nu Europa gewapend is. weegt deze plicht zwaarder dan ooit. In de naaste toekomst kunnen zich moeilijkheden voordoen. Wij zullen die onder het oog zien met den moed van een volk. dat zeker is van zijn bestaan. Die moeilijkheden waren aangekondigd en voorzien. Het is een kwestie van kracht. Dit moet men weten: het is niet voldoende een offervaardigen geest te toonen. De kracht van de productie en van den arbeid moet vergroot wor den. Sedert de beproevingen van Septem ber is het Fransche herstel begonnen. Het prestige van Frankrijk herstelt zich. Het land is voorbereid: het zal in zijn plichten niet tekort schieten. De mobilisatie van September heeft ge toond. hoe Frankrijk zich als één man verhief. Dat zou opnieuw het geval zijn. De buitenlanders, die zouden rekenen op het verval van Frankrijk, zouden voor vreeselijke verrassingen komen te staan. Men zij er zich van bewust, zoo be sloot de minister, dat de Franschen den roep van het vaderland eenstemmig zouden hooren, indien het tot de zwaar ste proef zou komen. ®Het Echie Natuurlijke Let op is alleen verkrijgbaar in H.nd'.i.- vierkante glazen flacons. Prijs per flacon f 1.10. 7440 (Ingez. Med.) dat een aanslag wordt gepleegd op zljft territoriale onaantastbaarheid, noch op zijn rijk in Afrika, noch op de vrije verbindings wegen, of die nu over zee loopen of niet, tusschen het moederland en het rijk" (de afgevaardigden van het centrum, rechts en links stonden op en juichten Dalad er langdurig toe waarop Herriot constateerde dat de Kamer eensgezind is). Frankrijk, aldus vervolgde Daladier, zal niet dulden, dat men aan zijn rijk of aan zijn rechten raakt. Ik ben er mij van bewust, niet alleen een land te ver dedigen van gebieden, die een erfdeel vormen, maar tevens, dat ik die soli dariteit verdedig, die zich langzamer hand gevestigd heeft tusschen het moe derland Frankrijk en alle Fransche landen, die geboren zijn aan de over zijde der zee door den zelfden vrij heidszin. De regeering noch Frankrijk zullen dulden, dat de minste aanslag gepleegd wordt op dit rijk. Ik weeg den ernst der huidige omstandigheden af, wan neer ik dat verklaar. Men kan niet over een offer spreken, wanneer dat offer de onmisbare handhaving is van zijn on afhankelijkheid en zijn waardigheid, (algemeenc toejuichingen). Morgen zal de taak zwaar en hard zijn. Ik wil niets aanvaarden, dat een verzwak king zcu kunnen zijn van de solidariteiten, die bevestigd worden, naarmate het gevaar nadert. Toen Bonnet het spreekgestoelte verliet, verhieven zich de afgevaardigden en juich ten zij hem langdurig toe. Hierop werd de zitting voor korten tijd geschorst. Daarna spraken noe Blum en Duclos en tenslotte beëindigde Daladier het debat. Na gezegd te hebben, dat hij van gan- scher harte een algemeene conferentie onderschrijft, gelijk die door Blum is voor gesteld en welker taak het zou zijn te zeg gen. dat alle geweldacties slechts ephemeer zijn, verklaarde hij onder luide toejuichin gen. dat Frankrijk kalm de dreigende woor den van Italië vernomen heeft. Niet ieder, die wil. beleedigt Frankrijk. Frankrijk be schikt over een kracht, die het in staat stelt met kalmte dergelijke beleedigingen te ontvangen. Ik heb mijn gevoelens van vriendschap voor het Italiaansche volk niet vergeten", (algemeene applausI. Als oud-strijder bracht Daladier in het j bijzonder hulde aan de Italiaansche solda ten. die hii heldhaftig heeft zien strijden. .Dat veroorlooft mij", zeide hij .met kracht te verklaren, dat Frankrijk niet kan dulden Daarop volgde stemming. Chichery had namens de rad.caal-soc.alisten volgende motie ingediend die door de regeering werd aanvaard en waarvoor zij de kwestie van ver.rouwen stelde: .De Kamer keurt de verklaringen der regeering goed. vertrouwt op haar waak zaamheid om de onaantastbaarheid van het Fransche Rijk èn de veiligheid van zijn imperiale wegen te handhaven, weigert iedere toevoeging en gaat over tot de orde van den dag". Het gedeelte van motie Chichery:en weigert iedere toevoeging...." werd aan genomen met 360 tegen 234 stemmen. Met handopsteken werd vervolgens goedkeuring gehecht aan het tweede gedeelte van de motie, dat de goedkeuring behelst van de verklaring der regeering. en ten slotte werd met algemeene stemmen n.l. 609. het laat ste gedeelte aangenomen, dat inhoudt, dat de Kamer vertrouwen heeft in de waak zaamheid der regeering voor de handhaving van de onaantastbaarheid van het Fran sche rijk en de veiligheid van zijn imperiale wegen. Bij de stemming over de geheele mo tie, waaraan de regeering de kwestie van vertrouwen had verbonden, be haalde de regeering ten slotte de meer derheid met 374 tegen 228 stemmen. Volgens de verstrekte inlichtingen be stond de minderheid bij de eerste stemming in de Kamer, waarbij de regeering met 360 tegen 234 stemmen in de meerderheid bleef, uit alle communisten en socialisten, alsde eenige leden van de socialistische en republikeinsche unie en de onafhankeiijk- linksche partij. In deze beide laatste frac ties, alsmede in de radicale fractie waren er enkele onthoudingen. Bij de stemming over de motie in haar geheel stemden alleen de communisten en socialisten tegen. DE ZATERDAGSCHE MARKT, Een lezer bepleit, wanneer het Stadhuis het volgende jaar klaar zal zijn, verplaatsing van de Zaterdagsche markt naar het Levendaal. De kramen kunnen dan tegen den trottoirband ge plaatst worden met de open zijde naar het trottoir, zoodat de rijweg vrij blijft voor het doorgaand verkeer. ZOO NABIJ EN TOCH ZOO VER. Wij kinderen uit de Eeuw der Techniek curven ieder plan aan. Wij hebben den hefboom en het zwaartepunt, die de klas sieke voorwaarden vormen, tot de wonder lijkste wonderwerken en we hebben nog veel meer bovendien. Wij herinneren ons hiet langer, dat wij zwakke menschenhan- ?en hebben, wij kennen geen afstand meer ^chen droom en werkelijkheid, tusschen wensen en mogelijkheid: alles is binnen ons bereik. De beroemde veertig eeuwen, waarvan napoleon gewag maakte, scheiden ons van Egyptische koningspyramiden. In de cagen van Cheops had de mensch wèl het Sjstf van zijn twee handen.... maar ceinsciehij voor eenig ingenieurswerk terug? zij het wonderwerk voltrokken, blijft 2? Jaackel> maar de Pyramiden staan er wt den jonigsten dag, om met fiërheid te er kondigen, wat in de Oudste Oudheid hogelijk is geweest. De jongste tijd vestigt onze aandacht ?,!Ür °P het Suez-kanaal, nu Italië over dit trin IiWerP den trom geroerd heeft. En het Tm wn> dat juist terzelfder tijd een 'hpremiëre is te wachten van de film: i.oUSZ rrFF' oaar zUn rï" alles onsamenhan- »?üle Sin3en, maar in werkelijkheid is het Vert r toten», Immers: de film „Suez" 'Wint de wordingsgeschiedenis van het het Panama-kanaal, dat veel modernere hulpmiddelen zou krijgen. Domheid, be krompenheid en bijgeloof waren vijanden, waartegen De Lesseps moest strijden. Maar évenzeer tegen list, lage politiek, intrigues. En bij dit alles kwam het eindelooze woestijnzand, kwam het afschuwelijke kli maat, kwam de SimoenDeze film biedt ons een wervelstorm van een ontzet tende vernietigende kracht Volledigheidshalve vermelden wij Tyrone Power. Loretta Young en Annabella. die de hoofdrollen vervullen. Maar het boeiendst van al is het onderwerp: „Suez".... kanaal. En dit ingenieurswerk is feitelijk een der allerlaatste ingenieursprestaties van vóór het technische tijdperk. Wij bedoelen qua techniek staat het graven van dit ka naal dichter bij den pyramidenbouw, dan bij onze moderne ingenieursverrichtingen. De groote evolutie in de gereedschappen dateert juist van na dien tijd „Zoo nabij en toch zoo ver" is de titel van dit opstel, maar hij zou het tevens van deze film kunnen zijn. Zoo nabij, want de tweede helft der negentiende eeuw behoort voorzeker tot de allerjongste geschiedenis.. Zoo vér, zoo onmetelijk ver. want die tijd is ons onbegrijpelijk vreemd. In dien tijd leefde en streefde Ferdinand de Lesseps. Film is romantisch en daarom dichten de makers van deze rolprent den genialen Franschman een liefde toe voor Eugénie de Montijo, de latere gemalin van Keizer Napoleon III. Deze film brengt ons inderdaad een ver zonken wereld terug uit het Niet. De Twee de Fransche Republiek en het Tweede Kei zerrijk, Disraeli. Gladstone, Franz Liszt, Victor Hugo.namen en gestalten, schimmen uit het jongst verleden zij leven voor ons op in een voor hen her bouwde wereld. We rijden in een rijtuigje door Parijs van 1860 en verbazen ons over de realiteit ervan, tegelijkertijd: over het ten eenenmaal voorbije. Middelerwijl gaat het om het Suezka- naal. Een grootsch project omdat het lo gisch en voor de hand liggend was en niemand er aan wilde. Een merkwaardig plan, omdat het zulk een victorie werd. die zou worden gevolgd door de nederlaag van „DAAR WAAR MIJN SAKIE WOON.' Er wordi zoo af cn roe stevig gevochten in de Gracie Fields-film DAAR WAAR MIJN SARIE WOON', uitgebracht door 20th Century-Fox. De bekende Engelsche film- en revue actrice Gracie Fields. ..Our Gracie", zooais zij aan den overkant van den Oceaan ge noemd wordt, speelt een hoofdrol in de film „Daar waar mijn Sarie woon". Het verhaal speelt zich af in het Zuid- Afrikaansche land, toen dit nog voor een groot gedeelte bewoond werd door avontu- Dezer dagen kan de première tegemoet worden gezien van de nieuwe Ufafilm „Land zonder vrouwen." Zij werd geregisseerd door Erich Wasch- neck De geschiedenis van dezen regisseur is eigenlijk de geschiedenis der filmkunst zelf. Hij is zelf den tijd nog niet ver geten, dat hij het statief achter den cameraman Wagner aan moest dragen. In den tijd der stomme film maakte hij o.a. „Mein Freund der Chauffeur" met Hans Albers en „Brennende Grenze". Tot zijn bekendste films hooren vooral „Acht meisjes in een boot" en ,,Re- gine." Kirstin Heiberg, die de vrouwelijke hoofdrol vervult in „Land zonder vrouwen", treedt daarmee voor het eerst in de Duitsche film op. Zij Is in Noorwegen geboren en heeft op het tooneel in haar vaderland vele en rijke rol speelt, is verre van een onbeken de. Hij is in Frankfort geboren en heeft na enkele jaren aan het tooneel verbonden te zijn geweest reeds tal van rollen voor de Ufa vervuld. Wij herinneren slechts aan Kirstin Heiberg, Victor Staal en Karl Martell in de film „Land zonder vrouwen". groote successen geboekt Zij is zeer veel- „De eeuwige strijd". „Het. Meisje van het zijdig ontwikkeld en speelt, zingt en danst Ballet", „De laatste Nacht". „Verbannen!", zeer goed. Zij heeft een donkere altstem „Drie gezworen kameraden" enz. en doet met haar zang veel aan Zarah Otto Gebuhr vervult eveneens een be- Leander denken. Zij krijgt in deze film ge- langrijke rol. Deze heeft vooral bekendheid legenheid. van haar talent blijk te geven verworven door zijn creaties als de Pruisi- Viktor Staal, die eveneens een belang- sche vorst, „de oude Frits". riers, die er op geruchten van goudvond sten heen waren getrokken. Zij zingt haar liedjes men heeft haar in ons land ook reeds voor de radio kun nen beluisteren en draagt natuurlijk ook het beroemde „Daar, waar mijn Sarie woon" voor. terwijl zij ook het Afrikaan- sche liedje „Vat je hoed en trek" doet hooren. Nu ook in ons land Zuid-Afrika weer terecht zoo in de belangstelling staat, zal deze romantische iilm met haar vele schil derachtige tafereeltjes ongetwijfeld veler belangstelling trekken. DE BIOSCOOP ONDER DEN GROND. Naar aanleiding van het bericht in onze filmrubriek van verleden week, inzake een I bioscoop onder den grond te Oberhausen (Beieren) deelt een abonné uit Warmond ons mede. in 1936 en 1937 met een speciale vergunning bezoeken gebracht te hebben aan een uitgewerkte mijn der Mijnbouw- maatschappij Gute Hoffnungshütte te Ober. hausen (Ruhrgebied). waarin zich op een diepte van 609 M. een bioscoopzaal bevond, waar zoowel films over het mijnwezen als andere vertoond werden.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13