Barcelona voor den val LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Bled Woensdag 25 Januari 1939 Franco staat voor de buitenwijken der stad RADIO |KUN/T IN ICTTIREN^j Rheumatische pijnen Catalonië is bij verrassing genomen Een neutrale zone voor de vluchtelingen uit Catalonië KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Vergadering der „E. V. K. R." De „Eierenvelling Koudekerk-Rijndijk" hield haar jaarvergadering op den boven zaal van den heer T. de Bruin, onder pre sidium van den heer W. Wille Jzn. Aan het jaarverslag van den secretaris ontleenen wij, dat het ledental stationnair is gebleven. Er werd geveild voor f. 8748.57, d. i. f. 868.76 meer dan in 1S37. Er werden ge veild 173.692 stuk kip- en eendeieren. 1189 K.G. boter, 1279 K G. kaas, 271 stuks pluim vee en 225 konijnen. De inkomsten bedroegen f. 519.50, de uit gaven f.490 01. batig saldo f.29 49. De be grooting 1938 werd vastgesteld od f.499 25 aan inkomsten en uitgaven. De heeren W. Dorrepaal en Joh. Hoogeboom bevonden alles in orde. Tot leden der kascommissie werden dit maal benoemd de heeren W. van Dam en C Menken. De aftr. bestuursleden de heeren W. Schellingerhout en A. C. v. d. Hulst wer den met alg. st. herkozen; in de plaats van den heer D. de Wit die bedankt, had, werd gekozen de heer P. van Kempen. Na een gratis verloting werd gestemd over de vraag om in het oude lokaal of in het nieuw aangeboden lokaal van den heer Wille te gaan veilen. Van de 25 uitgebrach te stemmen waren er 18 voor verandering. De nieuwe garage van den neer W. Wille Jzn. zal dus worden benut en wel met in gang van 31 Januari a.s. Naar aanleiding van dit besluit deelde de heer W. Schellingerhout mede. op staan de voet ontslag te nemen als lid van het bestuur. Als nieuw bestuurslid werd dan benoemd de heer W. Dorrepaal. De secretaris-penningmeester sprak woor den van dank tot het zoo plotseling ver trekkende bestuurslid. In hem verliest de veiling een zeer goede kracht. Hierop volgde sluiting tegen middernacht. In de verg. van de Cobmmissie tot Wering van Schoolverzuim zijn tot voor zitter en 2e voorzitter en 2e secretaris her benoemd de heeren N. P. Slegtenhorst. Jac. van Ommering en A. J. Lieverse. terwijl tot le secretaris in de vacature A. Mieog werd benoemd de heer E. A. Bloem. LEIMUIDEN. Burgerlijke Stand. Overleden: W. Roest. 87 jaar. wed.n. van G. van Schaik. Tot kerkvoogd bij de Ned. Herv. Gem. alhier is herkozen de heer M. Witvliet. NIEUWKOOP. Door den Keriseraad der Geref. Kerk ts tot scriba benoemd de heer M. v. d. Sar en tot lid der financieele commissie en penningmeester de heer H. Rigtering, zulks in de plaats van wijlen den heer B. A. C. Zaal. NOORDEN. Afscheidsavond van pastoor Borsboom. Op de St. Fransiscuszaal nam pastoor Borsboom afscheid van de bestuursleden van 20 vereenigingen. De zaal was goed be zet. Ook waren vele parochianen aanwezig. Pastoor Borsboom was vergezeld van kape laan C. Stet. Bij den ingang stonden de jongens van de Kruisvaart. Bij het binnen treden zongen allen het ..Aan U, O Koning der Eeuwen". Het tooneel was eenvoudig met bloemen versierd. De heer P. Pieterse. voorz. der Actie Roomsch-Noorden, heette den pastoor van harte welkom, waarna ka pelaan Stet er op wees dat de vereenigingen haar bloei hoofdzakelijk te danken heb ben aan pastoor Borsboom. Voorts merkte spr. op, dat vooral op geestelijk gebied de pastoor veel heeft gedaan. Veel menschen heeft hij gemaakt tot goede menschen en goede katholieken. De heer P. de Jong sprak namens den RE. Volksbond, die den pastoor hartelijk dankte voor zijn mede leven met de geheele parochie en met den Volksbond. Het is God alleen bekend wat U heb gedaan voor onze armen. Mej. Hak keling sprak woorden van dank namens den R.K. Vrouwenbond. Mej. M. van Leeu wen namens den R.K. Naaikrans. Ook de heer J. Pietersen namens R.K. de Hanze en het R.K. Zangkoor, de heer Voorn namens het Kruisverbond en de Mariavereeniging, de heer G. Vroonhof namens het zieken fonds St. Martinus, de heer C. de Koning namens het R.K. Bouwvakbond St. Jozef, de heer H. Knaap namens de R.K Begrafenis- vereeniging St. Barbara. Namens de Retraite-Club sprak H. van Leeuwen, Martha Leliveld namens de Maria Congre gatie. Namens het R.K. Kerkbestuur sprak de heer M. v. d. Weijden. Namens het Wit- Gele Kruis en de R.K. Tooneelvereeniging sprak woorden van dank de heer M. Baas. Meester Klaus, hoofd van de R K. School dankte eveneens den pastoor, evenals G. Leliveld namens de R.K. Voetbalbond. Namens den T.T.B. voerde J. Pietersen Sr. het woord. Nog spraken in denzelfden geest J. Mburits namens den Boerenbond, M. Verburg namens de Standsorganisaties, terwijl voor de Stille Omgang P. Pieterse een woord van dank bracht. Dezelfde spre ker dankte ook namens den Landarbeiders- bond. De Kruisvaart bracht nog een hulde aan pastoor Borsboom en vroeg aan den scheidenden pastoor voor het laatst zijn Priesterlijke Zegen, die hij gaarne gaf. Kapelaan Stet beschouwde deze bijeen komst als een soort van wapenschouw en overhandigde aan den pastoor f. 46. Hij hoopte, dat de pastoor daarvoor een pas send geschenk zou koopen. Ten slotte sprak de kapelaan de hoop uit, dat men pastoor Borsboom eens mag terugzien en dat de geloovigen trouw mogen blijven aan den nieuwen herder. Daarna sprak pastoor Borsboom een uitvoerig dankwoord en deelde mede. voor het geld een nieuw Mis saal te koopen. Dan kon het niet anders of tijdens het H. Misoffer zou hij steeds aan Noorden denken. Verder dankte hij alle sprekers voor hun woorden. Ook het kerk en armbestuur, speciaal den koster. •Na een ernstig slotwoord en het zingen van Roomsche Blijdschap volgde sluiting. TENTOONSTELLING „HET SCHIP" IN HET PRENTENKABINET. Nederland is een waterland. We hebben de zee; we hebben de meren en plassen, vroeger in nog veel grooter uitgestrektheid dan thans; we hebben onze tallooze na tuurlijke waterloopen vermeerderd met een groot aantal kunstmatige. We hebben ons vanaf de vroegste tijden der historie op het water als scheidend en verbindend element moeten instellen. Vanaf de holle boomstammen, waarmee men beweert dat de Batavieren den Rijn kwamen afzakken tot aan de „Nieuw-Am- sterdom" en den meest modernen oorlogs bodem loopt een lange ontwikkelingslijn. Eigenliik geloof ik geen sikkepitje van de uitgeholde boomstammen, waarin een geheele volksverhuizing plaats had. Het klinkt zoo romantisch legendarisch Maar goed! De Romeinen hadden hier toch ook al hun schepen, waarmee ze zich tusschen ae Friesche moerassen waagden. En dan zijn er zeer zeker geweest de Vikinger schepen, de Noorsche draken, die we hoe romantisch legendarisch ze ook aandoen, dan toch maar heel goed kennen uit allerlei beschrijvingen en uit exempla ren. die eeuwen lang onder het water of het ijs geconserveerd zijn gebleven. Het waren in den grond groote roelbooten, met hoog-opgaanden voor- en achtersteven, fantastisch uitgesneden en met 'n heel klein sprietzeil. In ieder geval is daar onze ge heele historische schepenserie uit te voor schijn gekomen. Evenals de Vikinger-schepen waren de eerste schepen onzer kustvaart uit de 10de en 11de eeuw van boven open, doch naar mate vooral van de 12de tot de 14de eeuw de scheepvaart toenam, werden ook aan den scheepsbouw hooger eischen gesteld, en dan zien we. dat de scheepsrompen overdekt worden al naar behoeften met een vast dek of een luikendek. terwijl de rie men plaats maken voor hooger masten met meer zeil. Het kan niet anders, of in een land als het onze zien we allerlei typen van schepen zich ontwikkelen. Het was er mee als met de dialecten, de kleederdrachten, de streek- gewoonten, etc. Bijna elke streek schiep haar eigen typen. Het Friesche. het Hol- landsche en het Zeeuwsche schip verschil den in vorm. Ten deele hield het vorm verschil ook verband met de meerdere of mindere diepte van het water, dat men het meest bevoer en verder met de soort der lading, die het meest werd vervoerd. Het is duidelijk, dat, om een sprekend voorbeeld te nemen, aan een houtschip geheel andere eischen werden gesteld dan aan een aak, die paling naar Engeland bracht. Bij de zeevaart ontmoeten we visschers- schepen. handelsschepen en oorlogssche pen. Tegenwoordig worden tallooze sche pen door motoren gedreven en zijn de vormverschillen niet zoo groot meer. Doch zij, die heugenis hebben van 40 a 50 jaren her. weten te spreken van bommen, bot tere, buizen, loggers, hoogaarzen, e.m.a„ alle voor de haringvangst. Zoo had men ook allerlei scheepstypen voor den handel. En verder niet minder voor de binnenvaart. Denkt u maar aan tjalken, koggen of kaag schepen, snikken, etc. En dan zijn er nog onze oorlogsbodems uit den ouden tijd. Uit den rijken schat van haar bezit heeft de Directie van het Prentenkabinet thans een uitgebreide en toch overzichtelijke ten toonstelling gevormd, waarbij wij een leven dig beeld krijgen van de scheepvaart in vroeger eeuwen op buiten -en binnenwa teren. We zien hier de sierlijke oorlogsbodems uit de dagen van De Ruyter en hoe in de 18de eeuw de slanke lijn de gedwongen kracht overwint. We zienNeen maar, u moet zélf gaan zien! Een gedetailleerde beschrijving ayu te veel ruimte vragen. Doch deze wordt u op zeer onderhoudende en zaakkundige wijze verschaft door den uitvoerigen cata logus. Weet u wat een poon is? een beurtschip? een heijnst? een snik? een kraak? een schietschuijt of een steygerschuyt? U kunt dat lezen in den catalogus en u hebt tegelijkertijd de prent bij de hand, waarop u zich dat verder kunt duidelijk maken. Het kan natuurlijk zijn, dat u dat alles niets interesseert, omdat de meeste van de historische scheepsvormen sinds de invoe ring van het motorverkeer verdwenen zijn. Wel nu, dan blijft u over een groot aan tal kostelijke gravures, getuigend van het vakkundig meesterschap der 17de en 18de eeuw, een aantal fraaie litho's, een serie prachtige schetsteekeningen van onzen zeeschilder bij uitnemendheid Willem van de Velde de Jonge Dan ziet u hier nog enkele fraaie teekeningen in waterverf, voorstellend trotsche driemasters ln volle zeilen. Technisch en artistiek is dat alles van groote bekoring en niemand zal er spijt van hebben als hij het hart van ons oude zeevaardersvolk weer eens een oogenblik hoog ln zich voelt kloppen. TER AAR. Raadsagenda. Vrij da? as des n.m te 2 uur komt de raad in openbare zitting bijeen. Mijnhardtjes doen deze snel verdwijnen, 12 stuks 50 ct. 7342 (Ingez. Med.) 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling aan tal opcenten gemeentefondsbelasting voor het belastingjaar 1939/1940. 3. Benoeming leden hoofdstembureau en stembureaux. 4. Opnieuw vaststellen van de verordening veldwachters. 5. Voorstel in verband met verzoekschrift om vergoeding van kosten bedoeld in art. 13 der L.O.-wet 1920. 6. Aanvrage van het bestuur der Ned. Herv. School om gelden op grond van art. 72 der L.O.-wet 1920 voor het aanschaffen van schoolboeken. 7. Voorstel tot het nemen van een besluit ingevolge art. 22 bis 2e lid der L.O.-wet 1920 inzake de instandhouding van de OX. school 8. Voorstel tot het nemen van een besluit Ingevolge art. 25 der Niiverheldsonderwijswet tot het ge ven van cursu'sen in Landtouwhuishoud- onderwijs. 9. Wijziging r'atuten van de Drinkwaterleiding De Elf Gemeenten" 10. Wijzig ng van de gemeer.tobegrooting over de diensten 1938 en 1939. De val van Barcelona schijnt aan staande, nu Franco's troepen tot vlak voor de buitenwijken zijn doorgedron gen. De laatste weerstandslinie van Barcelona zoo werd door het nationalistische hoofd kwartier verklaard, is onherstelbaar inge stort, Een leger van 100.000 man is over de rivier Llobregat getrokken, die langs de Westelijke buitenwijken van Barcelona stroomt en dan in Noord-Westelijke rich ting naar Manresa vloeit. Volgens in het nationalistisch hoofd kwartier ontvangen berichten is gisteren een der verwoedste veldslagen van den burgeroorlog geleverd om het bezit van Manresa. De legionarissen waren van Igua- lada opgerukt naar Manresa. terwijl de divisies van Maestrazco van de bergen in het Noord-Westen afdaalden. Zij stieten op de verdedigers, diet bevel hadden tot den dood weerstand te bi-eden. Den geheelen dag spuwden de machine geweren hun doodelijke ladingen langs de hellingen van het amphitheater, waarin Manresa gelegen is. Uit de batterijen ach ter de voorste linies werden tachtig gra naten per minuut afgeschoten, om de de fensie van Manresa murw te beuken. Bij het invallen van het duister baanden de nationalistische eenheden zich onder lei ding van generaal 'Valino een weg rondom de stad. optrekkende achter tanks. Bij het aanbreken van den dag waren de republikeinsche troepen in Westelijke richting afgetrokken, zoodat zij Manresa open lieten voor het binnentrekken der nationalisten. Dit geschiedde gistermiddag tegen half vijf. Ook het vliegveld van Bar celona is gisteravond om 7 uur bezet. De rechtsche troepen concentreeren zich thans om Barcelona te bestormen. Zij staan daar nog lVs mijl van de bui tenwijken der stad. Bij duizenden zouden de tegenstanders zich overgeven. De artillerie der Marokkanen is thans in duel gewikkeld met de linksche batterijen op het fort van Montjuich, dat de haven van Barcelona beheerscht. Uit de lucht wordt de haven zonder op houden gebombardeerd. De diplomaten hebben de stad reeds ver laten. uitgezonderd de Fransche gezant. Of de regeering reeds vertrokken is, ls on zeker. De archieven zijn naar Gerona over gebracht. Uit mededeelingen van personen die van Barcelona komen, blijkt, dat thans in be paalde wijken van de Catalaansohe hoofd stad gebrek aan water begint te heerschen. Op den weg, welke naar het Noorden van Catalonië leidt, ziet men onafzienbare rijen wagens, welke ambtenaren met hun ge zinnen vervoeren. Deze begeven rich hoofdzakelijk naar Gerona of gaan soms door tot Figueras. In enkele plaatsen zou groot gebrek heerschen en zou sinds twintig dagen geen brood meer verkrijgbaar zijn. Uit verschil lende berichten blijkt, dat de regeerings- troepen over onvoldoende wapens en mu nitie beschikken. Gisteren zijn de eerste burgerarbeiders begonnen met het aanleggen van loop graven buiten de stad om te pogen de troepen van Franco buiten de muren te houden. Alle mannen tusschen 43 en 55 en vrou welijke vrijwilligers tusschen 18 en 44 jaar kregen op hun gewone werkplaatsen be vel. naar de versterkingen te gaan om te werken. De overigen doen thans niets, aangezien alle niet militaire werkzaam heden zijn gestaakt. Het geheele door de republikeinen bezette gebied staat thans onder den staat van oorlog. De constitutioneele rechten en vrij heden zijn samengevat in vijf artikelenen de grondwet is buiten werking gesteld. De burgerlijke autoriteiten blijven haar werk gewoon doen, doch treden alleen naar buiten op met machtiging van de militaire autoriteiten. De Volkcnbonds-commissie uit Barcelona vertrokken. De internationale commissie, welke in opdracht van den Volkenbond de evacua tie van de buitenlandsche vrijwilligers uit Spanje moest controleeren, heeft Barce lona moeten verlaten, voor zij haar taak geheel had beëindigd. De commissie is gis teren met haar geheele archief te Perpig- nan aangekomen, waarzij zal blijven tot het einde van haar taak. De speciale correspondent van Reuter, die tot 24 uur geleden in Barcelona ver toefd heeft en gisteravond ln Perplgnan is aangekomen, telefoneert, dat slechts een wonder Barcelona kan redden. Catalonië, zoo zegt hij verder, ls bij ver rassing genomen. Tot het offensief op 23 December begon, verwachtten de regee- ringstroepen niet een zoo overweldigen den aanval en hadden zij zeer redelijk vertrouwen in de kracht van hun nieuwe modelleger om weerstand te bieden aan den vijand, gelijk geschiedde in Maart en April. E' werd dan ook geen algemeene mobilisatie afgekondigd, noch groote re serves geoefend en geen poging werd ge daan om forten te bouwen of doelmatige defensielinies aan te leggen nabij Barce lona. Eerst toen de rechtschen de stad nader den werd de algemeene mobilisatie afge kondigd en een begin gemaakt met het aanleggen van versterkingen; thans mar- cheeren zelfs jonge vrouwen naar het front, gekleed in nauwsluitende jumpers en broeken om zandzakken te vullen, de ravftailleerlngsdlensten te leiden en op andere manieren te helpen om den' vijand op een afstand te houden. Op het oogen blik echter ziet het er naar uit, dat al deze pogingen de rechtschen slechts kun nen vertragen tot de militaire voorraden en de zaken van waarde geëvacueerd zul len zijn. Een paniek onder de versclie troepen, die niet gewend waren aan het voortdu rende geschutvuur en de bombardemen ten, stelde de rechtschen in staat om de vitale stellingen heen te trekken, die den weg naar Montblanch en Tarragona ver dedigden. Vervolgens stelde een gebrekkige verbinding tusschen Llstor's vijfde leger corps en Taguena's vijftiende legercorps, van het „Ebroleger" van kolonel Modesto, de Italianen in staat een wig te drijven, Oostelijk van Montblanch, door de bergen naar Viilafranca en den gordel van open terrein binnen te rukken, die tot Marorell loopt. Op deze wijze trokken de rechtschen om de beide defensielinies heen en moes ten de regeeringstroepen op de derde linie terugtrekken. Dit was echter slechts een verdedigingslinie op papier. Zij was in wer kelijkheid niet voorbereid en er waren geen versche reserves om de linie te houden, zij werd bezet door dezelfde troepen, die dag aan dag, een maand lang, weerstand had den geboden aan het verschrikkelijke beu ken van het moderne rechtsche geschut dat van overweldigend veel betere kwali teit is dan de verouderde kanonnen van de regeering aan de uit de lucht neerre- genende bommen en het machinegeweer- vuur der vliegtuigen, zooals dat zijn weer ga waarschijnlijk niet heeft in de geschie denis. Toch is het regeeringsleger nog niet gebroken en zal het waarschijnlijk opnieuw stand houden op de berglinie. die op onge veer 65 mijl loopt van Solosona naar even ten Zuiden van Vlch en vervolgens naar Arenys de Mar aan de kust op 25 mijl van Barcelona. Van af gistermorgen zes uur is Barce lona zoo vaak gebombardeerd, dat de stad voortdurend in staat van alarm verkeerde. Tot dusverre hebben de aanvallende pilo ten slechts de havenzone gebombardeerd, die tot een bijna onherkenbaren puinhoop herschapen is, een hel van vlammen en rook en stof, waardoor de scheepvaart ver ward werd. Het lijdt geen twijfel, dat de rechtschen thans Barcelona sparen, om dat zij de stad, die waarschijnlijk spoedig in hun handen zal zijn, niet wilier, vernie len. Het voortdurend ronken der vliegtui gen, het gedreun der ontploffende bommen en het oorverdoovend geratel van de luchl- afweerkanonnen is bijna onverdraaglijk voor de bevolking, die nu al maanden lang op de grens van verhongeren leeft. Afgescheiden echter van den slag voor haar prestige, zou in sommige opzichten het verlies van Barcelona voor de regee- ringspartij een voordeel vormen, aangezien het haar bevrijden zou van het zeer groote probleem om ruim een mlllioen niet-slrij- ders te voeden. Toen ik uit Barcelona vertrok, verkeer de de stad in angstige afwachting van de eerste granaat uit het zware rechtsche ge schut. Er heerschte geen paniek, maar een doelbewust jachten, terwijl in de donkere straten heimelijk vlugge figuren voorbij gingen. Uit de regeeringsbureaux werden archieven, meubilair en voorwerpen van waarde in groote menigten op vrachtauto's geladen, die ze in Noordelijke richting ver voerden naar de dorpen, waar de presiden- tieele en regeeringsbureaux verspreid zul len worden. Mijn nachtelijke rit langs den kustweg werd niet door vliegtuigen onder broken. Er bewoog zich een gestadige, maar niet omvangrijke stroom van verkeer in beide richtingen. De opmarsch der rechtschen in Catalonië stelt de Fransche regeering voor het pro bleem van een eventueelen stroom van tal rijke vluchtelingen naar Fransch gebied. Vernomen wordt, dat de regeerlng van Barcelona vroeg of de Fransche regeering een contingent van ongeveer honderdvijf tigduizend uitgewekenen kon opnemen. De Fransche regeering antwoordde, dat het haar onmogelijk was een zoo groot aantal op te nemen, aangezien Frankrijk op dit gebied de limiet van zijn mogelijk heden bereikt heeft. Bijgevolg is de bewa king aan de Fransch-Spaansche grens ver sterkt. Er zijn echter instructies gegeven, dat vrouwen, kinderen en grijsaards, die zich aanmelden, niet teruggezonden mogen worden. Deze daad van menschelijkheid mag echter slechts tot een beperkt aantal worden uitgebreid. In de onmogelijkheid verkeerende om alleen dit probleem op te lossen, zou de Fransche regeering hebben voorgesteld om, na overleg tusschen de rechtsche autori teiten en de Spaansche regeering, de Spaansche vluchtelingen bijeen te brengen in een neutrale zone op Spaansch gebied. Daar zouden zij verzorgd en geholpen wor den door het daarvoor bestaande interna tionale organisme, dat ook het toezicht zou uitoefenen. Ofschoon geen enkel concreet plan in dezen zin nog formeel is ingediend door eenig land, gelooft men, dat het niet- inmengings-comlté aangewezen zou zijn om de practische uitvoering er van te be- studeeren. In verband hiermede merkt men op, dat de zone voor het bijeenbrengen der vluchtelingen waarschijnlijk op Fransch gebied zou moeten zijn gelegen, aangezien men sterk betwijfelt of de rechtsche auto riteiten het denkbeeld zouden aanvaarden. Het verblijf der vluchtelingen zou tot den minimumtijd beperkt moeten worden, welke noodig zou zijn voor een keuze be treffende de definitieve bestemming: rechtsch gebied, regeeringsgebied of eva cuatie naar een land, dat hen wil opnemen. Volgens inlichtingen uit goede, particu liere bron, zouden de regeeringen van Mexico en Chili bereid zijn contingenten vluchtelingen op te nemen, die in geval van een definitieve overwinning van Franco zouden weigeren naar Spanje terug te kee- ren. Naar vernomen wordt, heeft de Britsehe regeering een bedrag van 20.000 pond ster ling beschikbaar gesteld als eerste termijn van een onbepaald bedrag, bestemd voor hulp aan gevluchte Spaansche kinderen. Sinds de laatste vergadering van den Volkenbond zijn ook andere giften ge schonken. Zoo heeft Zweden 50.000 pond beschikbaar gesteld, België 15.000 pond, Noorwegen 10.000 pond en Denemarken 10.000 pond sterling. Andere landen hebben eveneens geldeiijken steun toegezegd, ter wijl men meent te weten dat de Ver. Staten beloofd hebben gedurende de eerstvolgende zes maanden tarwe tot een waarde van 300.000 dollar per maand te zullen zenden. Het beheer der schenkingen berust bij het internationale comité voor hulp aan gevluchte Spaansche kinderen, dat de gif ten uitreikt zoowel in het republikeinsche Spanje als in het door Franco beheerschte gebied. Het grootste deel gaat thans naar de republikeinsche zijde waar de voedsel- schaarschte het ernstigst is. VOOR DONDERDAG 26 JANUARL Hilversum I. 1875 en 301,5 M. AVRO-Uit- zending 8.00 Gram.muziek (C.a. 8.15 Berich ten) 10.00 Morgenwijding 10.15 Gewade muziek (Gr.pl.) 10.30 Voor de vrouw 10.35 Het Omroeporkest en soliste (In de pauze: De clamatie. Om c.a. 12.15 Berichten) 12.35 Gra- mofoonmuziek 1.30 Het AVRO-Aeolian-orkest 2.00 Voor de vrouw 2.30 Het AVRO-Aeo lian-orkest 3.00 Cursussen voor de vrouw 3.45 Gram.muziek 4.00 Voor zieken en thuis zittenden 4.30 Gram.muziek 5.00 AVRO- Weekkaleidoscoop 5.25 Gelukwenschen 5.30 Het AVRO-Amusementsorkest (Ca. 6.25 Be richten) 6.30 Sportpraatje 7.00 Voor de kinderen 7.05 Het AVRO-Dansorkest 7.30 Engelsche les 8.00 Berichten ANP., Radio journaal. Mededeelingen 8.20 Het Concertge bouw-orkest. In de pauze: Causerie ..Rabelais en wij" 10.30 Gram.muziek 11.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 Solistenconcert. Hilversum II. 415.5 M. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.000 NCRV. 8.00—9.15 Gram.muziek (ca. 8.15 Berichten) 10.00 Gram.muziek 10.15 Morgendienst 10.45 Gram.muziek 11.30 Godsdienstig half uur 12.00 Berichten 12.15 Gram.muziek 12.30 Het KRO-orkest (1.00—1.15 Gram. muziek) 2.00 Handwerkuurtje 2.55 Gra- mofoonmuziek 3.00 Voor de vrouw 3.30 Gram.muziek 3.45 Bijbellezing 4.45 Gram. muziek 5.00 Handenarbeid voor de jeugd 5,30 De Consonanten en gram.muziek 7.00 Berichten 7.15 Journalistiek weekoverzicht 7.45 Gram.muziek 8.00 Bochten ANP.. Her haling SOS-Berichten 8.15 Orgelconcert 9.00 Causerie „Wat lokt ons in den winter naar het bos?" 9.30 Oratorium-concert (opn.) 10.10 Berichten ANP., actueel halfuur 10.40 Gram .muziek 10.45 Gymnastiekles 11.00 Gram.muziek Ca. 11.50—12.00 Schriftlezing Droitwich, 1500 M. 11.40—11.45 Gram. muziek - 12.05 Het Philip Whiteway-ensemble 12.35 Gram .muziek 12.50 Harry Engle- maifs kwintet en solist 1.20—2.20 Het BBC- Wels-Orkest en soliste 3.10 Gram.muziek 3.20 Het Stratton strijkkwartet 4.20 Gra- mofoonmuziek 4.45 De BBC-Zangers 5.05 Causerie „Looking both ways" 5.20 Isidore Schwiller en zijn strijksextet en soliste 6.20 Berichten 6.40 Voor de boeren 7.00 Het BBC-Wels-Orkest 7.50 Variété-programma 8.35 Vroolijke voordracht 8.50 Causerie „The Pacific: Japan" 9.20 Berichten 9.45 De BBC-Zangers 10.20 Korte Kerkdienst 10.40: Uit Amerika: Causerie ..Mainly about Manhattan" 10.55 Het BBC-Harmonie-or kest 11.35 Billy Bissett and hls Canadians 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.). Radio-Paris, 1648 M. 9.00, 10.00. 10.25 en 11.20 Gram.muziek 12.35 Zang 1.05 Het Visclano-orkest 2.35 Zang 2.50 en 3.30 Gram.muziek 3.35 Cello-voordracht 3.50 Zang -jr- 4.35 Cellovoordracht 5.25 Kamer- muziele 6.05 Radiotooneel 7.20 Het Loca- telli-orkest 8.35 Cellovoordracht 8.50— 12.05 Uitzending uit het Théatre National de TOpéra-Comique. Keulen, 456 M. 5.50 Gram.muziek 6.30 Het Klein Dresdens orkest 7.50 Het Omroep- kleinorkest 9.20—9.50 Volksliederenconcert 11.20 en 12.35 Leo Eysoldt met ziin orkest 1.302.20 Populair concert 3.20 Gram.muz. 4.50 Mannenkoor en soliste 5.40 en 6.05 Gram.muziek 6.30 Winterhulp-programma 7.30 Gram.muziek 7.50 „Carmen", opera (opn.) 10.20—11.20 Dansmuziek. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gra- mofoonmuziek 12.50 Cabaretprogramma I.05 en 1.30 Omroepdansorkest 1.50 Vervolg Cabaretprogramma 2.052.20, 5.20 en 6.50 Gram.muziek 7.23 Zang 8.20 Gram.muziek 9.20 Gr am. muziek met toelichting 10.30— II.20 Gram.muziek. 484 M.: 12.20 Gram.muziek 12.50 en 1.30 Omroeporkest 1.50—2.20 en 5.20 Gram.muz. 6.35 Zang 6.50 en 7.35 Gram.muziek 8.20 en 9.40 Omroeporkest en Gram.muziek 10.3011.20 Het Gertler-kwartet. Deutschlandsender, 1571 M. 7.30 Het Omroeporkest (8.10—8.35 Declamatie) 9.20 Berichten 9.35 Sportreportage 9.50 Het Weinkauf-Trio 10.05 Berichten 10.20- 11.20 Gevarieerd concert (opn.). GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN BE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Voor Donderdag 26 Januari, le Programma: lederen dag van 824 uur A.V.R.O., V.A.R.A. enz. 2e Programma: lederen dag van 824 uur K.R.O.. N.C.R.V. enz. 3e Programma: 8.00 Keulen 10.00 Parijs Radio 10.50 Diversen 11.20 Parijs Radio 12.35 Brussel (VI.) 2.20 R. Danmark of div. 2.40 Radio Normandië of div. 3.20 Keulen 4.40 London Reg. 5.20 Brussel (Vl 6.30 Keulen 10.20 Brussel (VI.) 1120 R. Danmark of div. 4e Programma: 8.00 Brussel (VI.) 9.20 Di versen 10.35 London Reg. 12.05 Droitwich 2.20 London Reg. 3.15 Droitwich 640 Brussel (Fr.) 7.00 Droitwich 7.50 Straats burg of div. 8.20 Brussel (Fr.) 8.35 Bero- münster 9.20 Droitwich. Wijzigingen voorbehouden. 4-2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 8