BUITENLAND LEID5CH DAGBLAD - Eersie Blad Woen'üag 25 Januari 1939 De strijd in het Verre Oosten Luchtaanvallen! Algemeene Toestand Weinig verandering Von Ribbentrop naar Warschau Spaak's verklaring Nobelprijs voor den vrede voor Chamberlain Interview met Beek Geweigerd ontslag aan von Krosigk Seipel en Dollfus Prins Konoye treedt al SPORT THEOSOFISCHE VEREENIGINQ. Vergadering van het Centrum Leiden. Gisteravond hield mej. H Gautvoort uit Utrecht een voordracht voor bovengenoemd centrum over „Voorbeschikking en Vrij heid". Spr. begon met een aanhaling uit de Bhagavad Gita ..Nadat ik het Heela! door drongen heb met een deel van mijzelf, blijf Ik" en wees er op hoe het Goddelijke alles doordringt met zijn geest. Doode stof be staat niet alles leeft en trilt in het rhythme van den kosmos. Het. groote licht verdeelt zich in vonken cn elke mensch is zulk een vonk. die op zich zelf weer schept en vormt, en dus het vermogen heeft zich te ontwik kelen en te bouwen door de kracht welke hij ontvangen heeft welke kracht verwant is aan den Vader. De mensch Is dus vrij in handelen, voelen, denken, liefde, wijs heid en wil. In al deze uitingen werkt het permanent atoom, een lichtende straal, ons kleine heelal Als de mensch gebonden is door conventie, dan moet hij trachten daaraan te ontkomen, zich niet te laten binden door wat vroeger geweest is, maar door een krachtige impuls zich daarboven te verheffen en te leven in het nu. Wan neer een kunstenaar, b.v. een violist, tech nisch zeer mooi speelt, maar zijn ziel er niet ln legt, dan zal zijn spel u niet ont roeren. De zang moet van binnen uit ko men en wie geleerd heeft te luisteren naar dien zang van binnen, zal deze ook uitdra gen in de wereld. Al denkt men, dat er geen harmonie in de wereld is, die zang der eeuwigheid ls er toch en kan wel eenigszins gedempt maar niet verdrongen worden. Indien er in een kamer geen radio ls. dan hoort men niets, maar toch zijn de trillingen 'n de lucht, want men heeft slechts het radiotoestel op de antenne aan te sluiten en klanken, welke ln de lucht trilden, worden verstaanbaar en dringen tot u docr. Zoo klinkt de zang der eeuwig heid altijd door; het is slechts aan ons om ons daarop aan te schakelen. Wij moeten bestudeeren, hoe de ons gegeven krachten te gebruiken, opdat wij niet geleefd wor den, maar leven als vrije menschcn doende wat het hoogere in ons vraagt. Wij zullen dan wel vele moeilijkheden ontmoeten, maar wij vragen dan niets voor ons zelf, wetende, dat wie veel geeft, rijk wordt. Wanneer wij zoo het egoisme uit ons zelf wegbannen cn den zang van het eeuwige laten doorklinken, dan zullen wij leven als vrije menschen, liefde uitstralende, trach tende de wereld op een beter plan te bren gen ter bevordering van de broederschap onder dc menschen. Dr. B B. Stokvis, toegelaten als pri vaat-docent in de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit alhier om onder wijs te geven in de experimenteele psycho logie zal zijn colleges aanvangen met het houden van een openbare les op Woensdag 15 Februari a s. des middags om 4 uur in het klein auditorium van het Academie gebouw. Voor het Mercurius diploma Fransche Handelscorrespondentie slaagde mej. I. Taconis alhier. In ons raadsverslag is door een nul te veel de indruk gewekt, dat mevra Brag- gaar zou hebben verklaard, dat de schoei sel-dienst werk geeft aan 200 menschen. Dit moet zijn 20. Door de politie is gisteravond aange houden de 22-jarige Rotterdamsche schip persknecht A. v. d. R.. verdacht van het plegen van een zedenmisdrijf. Voor het federatie-examen Duitsch slaagden de heeren A Crama en mej. A. de Vries, voor het federatie-examen Ne- derlandseh de heer C. Admiraal en de da mes E. M. F. Clemens en A. de Vries, voor het federatie-examen Fransch de hecrcn A. N. van Adrichem en L. J. J. Prenen. De berichten over Duitsche leger-ma- noeuvres worden beslist tegengesproken, de berichten van Italiaansche mobilisatie van 200.0C0 man vinden gedeeltelijk bevestiging in het feit, dat eenige lichtingen voor her halingsoefeningen onder de wapenen zijn geroepen. Het heeft betrekking op de lich tingen 1901 en volgende, die geen oorlogs ervaring hebben. Hun opleiding moet door een oefening gedurende verscheidene we ken worden opgefrischt gelijk dat ln de laatste jaren regelmatig voor andere lich tingen is geschied. Men ziet opnieuw, hoe voorzichtig men moet zijn ten aanzien van vele berichten in de buitenlandsche oers! Nu Barcelona niet meer te redden schijnt, verzwakt de actie om nog hulp te verleenen. doch straks zal deze wel weer herleven voor Madrid en Valencia1 De gewezen Britsche onderstaatssecre taris van buitenlandsche zaken, lord Cran- botne, heeft te Weymouth een rede gehou den. waarin hij o.m. zeide; Het is van het grootste belang, dat wij beslist niets doen, dat den indruk zou kunnen geven van zwakheid van den kant van Engeland, want zwakheid zou op dit. oogenblik den oorlog slechts naderbij brengen. Hoewel ik het, zoo zeide Cranborne verder, toejuich, dat te Rome besprekingen zijn gevoerd, was ik eenigszins verwonderd te vernemen, dat de minister-president verklaard heeft, meer dan ooit overtuigd te zijn van de goede trouw en bedoelingen van de Italiaansche regeering. Ik geloof, dat ons een jaar van groote zorg niet de mogelijkheid van een crisis te wachten staat. De dictators, al dus spr.. hebben bloed geproefd. Zij heb ben gebruik gtmaakt van geweld en ecnig succes gehad. Waarom zouden zij de poli tiek, die zoo goed gewerkt heeft, opgeven1 Indien wij. zoo besloot Cranborne. de vrij heden van ons land en de Europeesche be schaving in stand willen houden, zullen wij. wat het ook moge kosten, dit land moeten maken tot een onneembare vesting. Vanochtend is de Duitsche minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, ver gezeld van zijn echtgenoote. voor een be zoek van twee dagen naar Warschau ver trokken. Hij wordt bovendien vergezeld door eenige vooraanstaande ambtenaren van het ministerie van buitenlandsche zaken. Vanmiddag zal von Ribbentrop een be zoek brengen aan zijn collega Beek en van avond zal de Poolsche minister van buiten landsche zaken een diner aanbieden. Daar bij zullen toasten worden gewisseld. Morgen zal minister von Ribbentrop be zoeken afleggen bij den Poolschen minis ter-president en maarschalk Rydz-Smigly en morgenmiddag zal hij door den presi dent van de Poolsche republiek worden ont vangen. Amerika en de Oostenrijksche schulden. De Vereenigde Staten hebben den tekst gepubliceerd van een op 20 Januari aan Duitschland gezonden nota, waaruit blijkt, dat het staatsdepartement geweigerd heeft het Duitsche standpunt te aanvaarden, dat de Duitsche regeering niet wettig aanspra kelijk zou zijn voor de Oostenrijksche schulden, waartoe behooren een herstel- leening ten bedrage van 26 millioen dollar, welke Duitschland wilde uitschakelen, om dat dit een oorlogsleening zou zijn. De Vereenigde Staten hebben deze op vatting niet aanvaard. De overige schuld aan de Vereenigde Sta ten beloopt 20.575.000 dollar en bestaat uit Oostenrijksche regeeringsleeningen en dol- larleeningen aan Oostenrijksche publiek rechtelijke organen ten bedrage van 18 millioen dollar. De Vereenigde Staten bren gen met deze nota dus opnieuw een klap toe aan de pogingen van Duitschland zijn uitvoerhandel uit te breiden door deze met andere ondernemingen te verbinden. Duitschland heeft getracht de Vereenig de Staten en andere landen er toe te bewe gen in te stemmen met een verhoogden uit voer uit Duitschland, waarvoor Joodschen vluchtelingen zou worden toegestaan het rijk met een zeker bedrag te verlaten. Rublee en zijn medewerkers zijn vanoch tend te Berlijn teruggekeerd. Te halftwaalf vanochtend hadden zij hun eerste onder houd met Wohlthat, op het ministerie van economische zaken. BELGIË. Gisteren is de Kamer bijeengekomen. De voorzitter bracht hulde aan de nage dachtenis van Emile Vandervelde, waarbij Spaak zich namens de regeering aansloot. Hun woorden Werden door de Kamerleden staande aangehoord. Vervolgens nam Spaak het woord voor de regeeringsverklaring. Hij zeide, dat de politiek der regeering niet aan een nieuwe oriënteering onderhevig is. De regeering stelt zich voor. een ge mengde commissie in te stellen, die belast zal zijn met de bestudeering van de kwes tie der politieke hervormingen. Spaak sprak er zijn voldoening over uit, dat de wet op het gebruik der talen in het leger aangenomen is en dat de Vlaantsohe Academie officieel erkend is kunnen wor den. Er ls een onderzoek ingesteld naar het gebruik der talen op het gebied der admi nistratie. Er is niet veel inspanning voor noodig om te bereiken, dat de wet op de talen eerlijk wordt toegepast. In 1940 zal de telling gehouden worden, die op taal gebied de gewenschte ophelderingen zal verschaffen. De regeering zal de Kamer verzoeken, het wetsontwerp over de speciale be voegdheden. die de tenuitvoerlegging van de begrooting moeten mogelijk maken, aan te nemen. Het is verder volkomen onvermijdelijk. dat de landbouw een zekere mate van protectie blijft genieten. De kostprijs 'moet verlaagd worden en de kwaliteit verbeterd. Spaak sprak verder over den ernst van het probleem der economische politiek De crisis is teruggekomen en de handel maakt moeilijkheden door. De plannen, die ten uitvoer gelegd moeten worden, hebben betrekking op beroepsorganisatie verplichte werkloosheidsverzekering, den raad van state, de jpassieve landsverdedi ging en de wet op den verkoop van alcohol. Evenals ln haar eerste verklaring zegt de regeering, dat zij wil laten arbeiden. Spaak's rede werd langdurig toegejuicht. ZWEDEN. Twaalf leden van den Zweedschen rijks dag hebben voorgesteld, den Nobel-prijs voor den vrede voor het jaar 1938 toe te kennen aan Chamberlain. Zij hebben dit voorstel ingediend bij de Nobel-commissie van het Noorsche parle ment. waarbij zij de meening uitspraken, dat „Chamberlain ongetwijfeld ln Septem ber 1938 Europa voor een ramp heeft be hoed". FRANKRIJK. Het debat over de buitenlandsche politiek Gisteren heeft de Fransche kamer de debatten over de buitenlandsche politiek hervat. De onafhankelijke afgevaardigde. Delaunay maakte zich ongerust over den oeconomischen toestand van sommige landen, welke naar hij zeide, tot een oor log zou kunnen leiden. Inzake Spanje drong hij aan op een politiek van niet- inmenglng. Xavier Vallat (rechterzijde) zeide, dat de Fransch-Britsche samenwerking haar doel treffendheid kan toonen bij de oplossing van het Roetheensche vraagstuk. Een ge- meenschapp>elijk Poolscli Hongaarsche grens kan de Duitsche bedoelingen slechts dwarsboomen. Wat het Lithausche vraag stuk betreft, zeide spr., dat Frankrijk en Engeland aan de zijde van Polen moeten staan, dat wordt bedreigd met een omsin geling. Inzake Spanje vroeg hij een Fran sche vertegenwoordiging in Burgos. De socialistische afgevaardigde Grum- bach verklaarde, dat de op Barcelona ge richte kanonnen eveneens gericht zijn op de Fransche veiligheid. Men kan niet ge- looven. dat de beloften van Mussolini be treffende ontruiming van Spanje door zijn troepen onvoorwaardelijk zijn. Spr. haalde Italiaansche dagbladen aan, die geschre ven hebben, dat de overwinning van Franco m staat zal stellen de Italiaan sche eischen te verwezenlijken. Spr. maakt onderscheid tusschen het Italiaansche volk en het fascistische regiem De socialisten willen een oorlog met Italië vermijden. „De gedachte aan een oorlog met Italië is ab surd." Het zou spr. verheugd hebben, wan neer het te Parijs met Duitschland onder- teekende accoord werkelijk het begin ware geweest van een toenadering tusschen beide landen, piaar. aldus spr., Duitsch land heeft afJCAten van geen enkele der doelstellingenwelke Hitier voor zijn poli tiek heeft aangegeven. Zijn rede besluitende, verklaarde Grum- bac-h, na nog gewezen te hebben op de noodzakelijkheid van eenheid der demo cratieën, dat iri de onmisbare samenwer king van Frankrijk met Engeland het niet mogelijk is. dat het altijd Frankrijk is, dat de concessies doen moet. Wanneer Frank rijk Engeland noodig heeft, heeft Enge land Frankrijk evenzeer noodig. Frankrijk zal niet ln een formule gevangen blijven en even goed de eene grens als de andere weten te verdedigen Louis Marin (rechterzijde) zeide, dat Frankrijk zijn veiligheid opnieuw ln be schouwing moet nemen. Wij zijn, aldus Marin. een spil van den vrede, terwijl de totalitaire regimes een oorlogsgevaar voor de wereld zijn. Wij moeten een ramp voor komen en daarvoor moeten wij een mili taire macht hebben, die sterker is dan die der totalitaire staten. Dat ls het eenige middel om de oorlogschantage te verhin deren. Ik zie geen enkel bezwaar, waarom men niet met Duitschland zou gaan praten. Alle middelen zijn goed, als de oorlog ver meden moet worden, doch voor onderhan delingen met Duitschland moet men bond- genooten en kracht hebben Gelooft gij, dat Polen, Roemenië. Zuid-Slavië, België. Nederland en Zwitserland zich niet be dreigd achten? Frankrijk kan niet leven zonder te werken aan het tot elkaar bren gen van al deze volken. Marin zeide te gelooven. dat Italië door de fout van Frankrijk tot het bondgenoot schap met Duitschland gekomen ls. Daar om moet niet dezelfde fout ten aanzien van Spanje begaan worden. Franco, die geen dictator van een totalitair land is, moet erkend worden. Er moet onverwijld een ambassadeur naar Burgos gezonden worden. De debatten werden daarna verdaagd tot morgenochtend. Daladier sprak den wensch uit, dat zij dan beëindigd zullen worden. POLEN. De minister van buitenlandsche zaken, Beek, heeft de vertegenwoordigster van de „North Am er loan Newspaper Alliance" en de „Daily Telegraph" een interview toe gestaan. Op een vraag betreffende den invloed van zijn militaire vorming op zijn optreden als staatsman, verklaarde Beek, dat de er varing van den oorlog kostbaar is voor een ieder. Persoonlijk, zoo zeide hij, heb ik een gedragslijn aangenomen, die gebaseerd is op het militaire reglement. In de eerste plaats moet een toestand bestudeerd wor den, dan moet snel een besluit worden ge nomen en dit besluit moet niet veranderd worden tijdens de uitvoering er van. Op een vraag betreffende de leidende beginselen der Poolsche buitenlandsche jjolitiek verklaarde Beek: het fundamen- teele beginsel is handhaving van goede be trekkingen met de naburen. Daarom hecht de Poolsche regeering dan ook zoo veel be lang aan haar betrekkingen met Duitsch land en de U. R. S. S. Een tweede beginsel is trouwe inacht neming van de bondgenootschapen, die Polen gesloten heeft met Roemenië en Frankrijk. Het derde beginsel tenslotte bestaat er in. verzet te bieden tegen ieder besluit ln een kwestie, die voor Polen van belang ls, zonder dat Polen geraadpleegd ls. Voor een groot gedeelte wordt de mate van belangstelling, die Polen toont voor elk probleem, bepaald door den afstand, die het scheidt van de Poolsche grenzen. Ten aanzien van de algemeene vooruit zichten en de mogelijkheid voor Polen om het evenwicht te handhaven tusschen zijn beide groote naburen, zeide de minister van buitenlandsche zaken: Ik ben niet pessimistisch Onze taak is de handhaving van den vrede, die onmis baar ls voor opbouwend werk. Het even wicht van Polen tusschen Rusland en Duitschland is een natuurlijk element, dat voortvloeit uit de algemeene overtuiging, dat wij ons onttrekken aan iedere mede werking aan agressieve plannen, welke ge richt zouden zijn tegen één van onze beide naburen. Omtrent de rol, die het koloniale pro bleem zou kunnen spelen in de buitenland sche politiek van Polen, verklaarde Beek, dat Polen zich om twee redenen voor het koloniale probleem Interesseert: in de eer ste plaats zoekt het gebieden voor emigra tie en in de tweede plaats bronnen voor grondstoffen voor zijn industrie. Uitgaande van deze beginselen streeft Polen thans naar samenwerking met de landen, die koloniale gebieden bezitten. DUITSCHLAND. Bekend is geworden, dat de Duitsche rijksminister van financiën graaf Schwerin von Krosigk. de vorige week zijn ontslag heeft gevraagd, toen dr. Schacht ontheven werd uit zijn functie van Rijksbankpresi dent. Hitler weigerde echter het ontslag te aanvaarden. De Poolsche Joden. Thans is een Poolsch-Duitsche regeling ten aanzien van de 10,000 Poolsche Joden, die einde October plotseling over de Duit sche grens werden gedreven, geteekend. De regeling bepaalt, dat de In October uit Duitschland gezette Joden zullen kun nen terugkeeren om hun roerende have te halen. Zij zullen ook een zekeren termijn krijgen voor de regeling hunner zaken. De waarde hunner onroerende goederen zal op een speciale rekening worden gestort die later volgens een nog niet bekende pro cedure zal worden overgemaakt. Men gelooft, dat nog onderhandeld zal worden over het meer algemeen? vraagstuk der 60 000 Poolsche Joden, die nog in Duitschland wonen. Dwangarbeid voor de jeugd De staatssecretaris van het ministerie van justitie, dr. Freisler, heeft tijdens een bijeenkomst van leiders van de Hitler-jeugd de instelling van dwangarbeid voor de Jeugd aanbevolen. Deze straf zou dan toegepast moeten wor den bij buitengewoon ernstige misdaden, zooals beroovingen en brandstichting. Zij zou moeten worden ondergaan in speciale jeugdgevangenissen. Dr Freisler was voorts van meening, dat na aanhouding de opsluiting niet zou moe ten worden beschouwd als een gevangenis straf en dat de gestraften niet zouden moeten worden ingeschreven in het straf register. De kisten met de stoffelijke resten van de vroegere Oostenrijksche bondskanseliers dr. Seipel en dr. Do 11 fuss, welke tot dusver in de z^. Seipel-Dollfuss-Gedachtniskirche door iedereen te bezoeken waren, zijn naar de oorspronkelijke graven overgebracht. Het Duitsche Nieuwsbureau, waarvan dit bericht afkomstig is, teekent er bij aan: „Het indertijd door de regeering Schusch- nigg genomen besluit de stoffelijke resten der beide bondskanseliers in de naar hen te noemen kerk te plaatsen, ontmoette reeds toentertijd verzet in zeer uitgebreide kringen van de Oostenrijksche bevolking". Er komt weer koffie Een der verblijdendste berichten, die de Duitsche bevolking sedert langen tijd ver nomen heeft, was de gisteren bekend ge worden tijding, dat de koffie-import uit Brazilië hervat zal worden. ENGELAND. De vrijwillige dienst Men is begonnen met de verspreiding van 20 millioen exemplaren van den „gids voor den nationalen dienst", die uitvoerige bij zonderheden bevat over de wijze, waarop millioenen mannen en vrouwen hulp kun nen bieden aan het groote regeerings- schema voor den nationalen vrijwilligen dienst. Hét plan heeft ln de eerste plaats de be doeling. dat open plaatsen ln de verschil lende takken van militaire en burgerlijke verdediging worden opgevuld, en in de tweede plaats, dat de belangrijke In dustrieën in oorlogstijd beveiligd worden zoodat men recruteering van personen, die in het openbaar belang hun oorspronke- lijken post moeten blijven bezetten, wil vermijden. In de inleiding schrijt Chamberlain: „Wij allen verlangen ln vrede met onze buren te leven, doch om den vrede te verzekeren moeten wij sterk zijn. Het land heeft uw diensten noodig". Sir John Anderson schrijft: „Wij roepen op tot vrede, niet tot oorlog. Wij moeten onszelf sterk maken, zoodat anderen niet verlokt kunnen worden tot aanvalsplan nen". Men wil den vrijwilligers vragen, welken post zij thans bekleeden en in welken tak van dienst zij willen worden ingedeeld. Het ministerie zal beslissen over de plaatsen. De gids geeft bijzonderheden over voor zorgsmaatregelen tegen luchtaanvallen, het werk van jioUtie. brandweer, ambulance, eerste hulp enz. Hij geeft verder aan. hoe oudere menschen zich nuttig kunnen maken- Bouwvakarbeiders tusschen 25 en 50 jaar zijn noodig voor het opruimingsc- en reddingswerk bij luchtaanvallen Vrou wen kunnen tusschen een dozijn diensten kiezen. Haar diensten zullen ln ongekende mate noodig zijn met het oog op de plan nen tot het vervoer van kinderen naar vei liger plaatsen In oorlogstijd zal een land leger van vrouwen ln uniform gevormd worden. In totaal zullen bijna twee millioen menschen noodig zijn, van wie 600,000 voor de reserves. Er zijn thans reeds 1,200,000 vrijwilligers, doch in belang rijke diensten heeft men nog groote tekorten. De fabriek voor Bren-geweren werkt reeds op oorlogspeil. Economische besprekingen met Duitschland. De vertegenwoordiger der Duitsche in dustrie Hipp, die gisteren te Londen is aangekomen, heeft ln een interview met de „Financial News" verklaard, dat aan het einde van de volgende maand een Britsche delegatie Duitschland zal bezoeken. De voorloopige regelingen voor dit bezoek wer den on een bijeenkomst met de vertegen woordigers van den bond van Britsche In dustrieën getroffen. Eiland Wai-Tsjou bezet door de Japanners, Uit Zuid-China wordt gemeld, dat Ja- pansche troepen het eiland Wal-Tsjou voor de kust van de provincie Kwangsl bj| Pakhol hebben bezet Men veronderstelt dat dit het voorspel ls van een landlngsjaoglng op groote schaal op deze kust en tevens wordt het beschouwd als een bedreiging van het eiland Hainan. De Chineezen zijn geheel voorbereid. Japanneezen van spionnage verdacht. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen dat de Japansche regeering een vertoog zal richten tot de Britsche regeering in Londen en tot de Britsche autoriteiten in Singapore wegens de willekeurige vasthouding van een zestal Japanneezen die van spionnage ver dacht worden. Deze Japanneezen zijn mee- ^ndeels vertegenwoordigers van groote Japansche handelszaken. Dc .Nitsji-Nitsji" meldt, dat de kanselier van het Japansche consrulaat-generaal te Hanoi, die in December door Chlneesche troepen aan de grens van Fransch Indo- Cliina en de provincie Kwangsi is ontvoerd, door de Chineesche autoriteiten naar Tsjoengking gebracht is, waar hem spion nage ten laste gelegd wordt. De Fransche autoriteiten hadden op verzoek der Ja pansche regeering tevergeefs om zijn vrijlating gevraagd. Geruchten volgens welke prins Konoye zou aftreden als minister zonder porte feuille, worden vandaag bevestigd in een interview dat prins Konoye aan het dag blad Asahi heeft toegestaan en waarin hij verklaarde, voornemens te zijn voor het einde van de landsdagzitting te zullen af treden. SCHAATSENRIJDEN. CECILIA COLLEDGE EUROPEESCH KAMPIOENE KUNSTRIJDEN. In de Empresshall te Londen werden de Euro peesche kampioenschappen ln het kunstrijder! voor dames gisteravond voortgezet met de oefeningen naar keuze. Cecilia Colledgc wist den Europeeschen titel te veroveren dank zjj haar weergaloos schitterend rijden, waardoor zi) Megan Taylor, die na dc verplichte figuren de leiding had genomen, nog voorbijstreefde. Het resultaat luidt: 1. en Europeesch kampioene Cecilia Col ledgc (Engeland! 1848,5 punten: 2. Megan Tay lor (Engeland) 1837.4 punten; 3. Daphne Wal ker (Engeland! 1757,6 punten: 4. Hannle Nlern- bergcr (Duitschlandi 1717.2 punten: 5. Emmy Putzlnger (Duitschland) 1701.6 punten: 6. An gela Andcres (Zwitserland) 1701, 9 punten: 7. Eva Nyklova (Tsjecho-Slowakijei 1691.3 punten Beschermt U legen de gevolgen van Bedenkt dat nalatigheid Uwerzijds in het nemen van beschermingsmaai* regelen gevolgen met zich kan brengen voor U en tallooze anderen. Nadere inlichtingen verstrekt de secretaris van de afd. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, de heer D. C. Kok, Rapenburg 9, Leiden. LITHAUEN. Lithauers in Memel moeten zich bij nazis aanpassen. Bertuleit, de president van het directo rium voor het Memelgebied, heeft in een rede voor ambtenaren verklaard, dat de Lithauers in het Memelgebied zich bij het nationaal-socialisme moeten aanpassen. Alle anti-nationaal-socialistische propa ganda. aldus Bertuleit, js ontoelaatbaar en zal uitgeroeid worden. ZUID-AFRIKA. Na de Dingaansdagvicring. In zijn hoedanigheid van voorzitter van den adviseerenden raad aan den rand. heeft ds. du Tolt, naar ,Die Transvaler" meldt, den volgenden oproep uitgevaardigd: ..Wat een gevoel van Afrikaansche trots hebben de ossewagens en de eeuwfeesten niet bil ons gewekt. Wat hebben wij niet kunnen leeren uit het optreden van onze voorouders, die voor ons een nationaal te huis in Zuid-Afrika hebben opgericht. En nu mogen wij niet zijn als een zoon die een rijke erfenis ontvangen heeft en daarmede niet verder gewoekerd heeft, wij hebben een taak te vervullen. Wij moeten o.a. zorg dragen, dat wij zooveel mogelijk schouder aan schoifder staan om het blanke Zuid- Afrika te bestendigen en vooral om de economisch zwakkeren onder ons to be schermen tegen uitbuiting. Zullen wit dit doen door onze Afrikaansche krachten noodeloos te verbrokkelen tegenover de uitbuiters? Onze Afrikaansche zonen en dochters vaders en moeders, ook aan de" rand, moeten een billijker aandeel krijgen in het goud. dat verkocht wordt. Laat ons samenwerken en samenstaan ook oo 0°"' tiek gebied. De nationale partij van d'n rand zal de samenwerking verwelkom ~n en gebruiken tot verbetering van veler lot. B zie een nieuwen dag aanbreken voor de» werkenden stand aan den rand en voor hel Afrikanerdom ln Transvaal, als wij noodige samenwerking verkrijgen". 2-1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2