LAATSTE BERICHTEN Spanning ■=en Ontspanning LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 24 Januari 1939 Het middel Stadsnieuws RECHTZAKEN CORRESPONDENTIE SPREEKCEL De verzakkingen naast den Stadhuisbouw Buitenland De situatie te Barcelona BEURSOVERZICHT Binnenland Militair vliegtuig neergestort in Indië De Poolsche regeering draagt kennis van de aspiraties der Hongaarsche re- gcering, strekkende tot het terugkrijgen van sub-Karpathisch Roethenië, om al dus een gemeenschappelijke grens met Polen tot stand te brengen. Zoolang de Hongaarsche regeering actief dit pro bleem te berde brengt, zal zij altijd kunnen rekenen op een welwillende houding van de Poolsche regeering ten aanzien van die eischen. Onder de huidige omstandigheden for muleert de Poolsche regeering geen enkelen territorialen eisch jegens Tsjecho-Slowaklje. De regeering slaat de ontwikkeling der ge beurtenissen ten Zuiden van de Karpathen gade en wanneer de daar bestaande toe stand, in welk opzicht ook, de belangen mocht bedreigen van Polen, zou de regee ring gepaste maatregelen nemen om die bedreiging op te heffen. LITHAUEN. De installatie van het nieuwe Memel directorium. De nieuwe gouverneur van het Memel- gebied, Gailius, heeft het nieuwe directo rium geïnstalleerd. In zijn rede wees hij op de groote offers en de vérgaande conces sies. welke de regeering van Lithauen heeft gedaan. Hij voegde hieraan toe. dat door het getrouw naleven van het statuut, het Memeiland een schakel zou kunnen vor men. welke Duitschland en Lithauen ver bindt. In zijn antwoord zeide Bertuleil, dat de grondslag voor het directorium zal zijn het Memel-statuut en het nationaal-socia- lisme. PALESTINA. De moefti en de ronde-tafel-conferentie. Naar verluidt, heeft Noerl Said den moefti overreed in te stemmen met het ver zoek der Brltsche regeering om twee leden der oppositie van de Arabische partij aan wezig te doen zijn op de Palestijnsche con ferentie. RUSLAND. Handelsdelegatie naar Moskou. Einde dezer maand zal een Duitscihe handelsdelegatie te Moskou aankomen. Het handelsverdrag van 1938 dat voor den duur van een jaar werd verlengd, is gebaseerd op gelijkheid tusschen sovjet-Rusland en Duitschland. Het handelsverkeer is echter bijna tot niets teruggebracht. Toch schijnt het niet, dat een delegatie noodig is om het volume van het handelsverkeer tusschen de beide landen vast te stellen. Daarom gelooft men veeleer, dat de a.s. onderhandelingen meer zullen geschieden op politiek dan op handelsgebied. Dit is eveneens het geval met de onder handelingen, welke thans worden gevoerd tusschen Polen en sovjet-Rusland. Deze onderhandelingen hebben in een zeer haltelijken geest voortgang. Tenslotte is sprake van de komst van een Engelsche handelsdelegatie. HAAGSCHE RECHTBANK. Oud-veilingmeester veroordeeld. Terzake het wegmaken van kwitanties, overtreding der zegelwet en verduistering, heeft terecht gestaan een oud-veilingmees ter uit Katwijk. De Officier had drie maanden gevange nisstraf geëischt. De rechtbank heeft verdachte veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. OP RIJKSVELDWACHTER GESCHOTEN. Tot drie jaar met aftrek van voorarrest veroordeeld. Het gercehtshof te Amsterdam veroor deelde een jeugdigen notarisklerk, die ver leden jaar te Everdlngen vier schoten op een rijksveldwachter heeft gelost tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van tien maanden voorloopige hechtenis. De veldwachter had hem aangehouden wegens een overtreding. Na een korte woor denwisseling had de klerk zijn revolver ge- fokken en op korten afstand schoten ge lost. De veldwachter werd ernstig gewond doch herstelde. STEEKPENNINGEN AANGENOMEN. Oud-wethouder veroordeeld. Do Rotterdamsche rechtbank veroor deelde heden den zeventlgjaxigen oud-wet houder van Hellevoetsluis. D. de B. die er van verdacht wordtin November en Decem ber 1937 steekpenningen te hebben aange nomen van een sollicitant naar de betrek king van directeur van de waterleiding en gemeente-architect te Hellevoetsluis. waar oor hij in den raad voor hem zou stem s'' '°t.zes weken gevangenisstraf. De officier van justitie had tegen de B. tn gevangenisstraf van twee maanden geelscht. sJÜPJ" N- te L. Wij kunnen uw inge- onderteekerit alleen Plaatsen- wanneer u het het stadhuiscarillon. L-ini^itad8enoot oppert het denkbeeld om de hrvJl!* vaLn het carillon tegen een niet te biiv e.ntreeP*'iJ£ ter bezichtiging te stellen, carriiü? Stadhuisterrein, ten bate van het ziin a?" vermoedt, dat er velen zullen J me hi«rvan gebruik zullen maken. PLEIDOOIEN BEPAALD OP 24 APRIL. De Eerste Kamer der Haagsche Recht bank heeft ter behandeling gekregen een civiele procedure, welke gevoerd wordt tus schen de firma's Zandvoort en Feid alhier «enerzijds en de gemeente Leiden en de aamneemster van den Stadhuisonderbouw anderzijds. Tijdens de werken voor den bouw van het nieuwe stadhuis is door het graven van een werkput schade ontstaan voor ge noemde firma's, als gevplg waarvan een eisch tot schadevergoeding werd ingesteld, waarin ook de aanneemster van het werk is betrokken. In de hedenmorgen gehouden zitting zijn thans de p'eidooien in deze zaak bepaald op Maandag 24 April des mor gens 10 uur voor de Vierde Kamer der Haagsche Rechtbank. Hermine, bood hem bloemen aan. Per auto begaf het gezelschap zich naar Huize Doorn. Tot de verdere gasten van den ex-keizer behooren admiraal Von Schmidt. Fürst Hohenlohe Langenberg Fürst Loewenstein, generaal von Dommes luitenant-generaal Dramon, Ober-Leutnant Meves, majoor Von Usemann en dr. Green Om een uur vereenigde men zich in gala uniform aan een lunch waarbij den ex- keizer een zilveren herinneringsbeker werd aangeboden zooals vroeger onder de keizer lijke regeering bil eiken verjaardag ge schiedde. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Morgen hoopt het echtpaar W. Rensinck- Wamer. wonende De Genestetstraat 27. zijn vijftigjarig huwelijksfeest te herden ken. EEUWFEEST L. S. C. In den tekst van de circulaire betref fende het Eeuwfeest van het Leldsohe S.udentencorps, zooals wit deze gisteren afdrukten, is een storende zetfout geslopen. Het adres van het kantoor der N V. Noord- hollandsch Landbouwcrediet alwaar bij dragen kunnen worden gestort Is n.l. niet Kort Rapenburg nr. 9, doch nr. 20. De polltiebrandweer is hedenmorgen uitgerukt voor een brandje in een studen tenkamer op de tweede verdieping van het perceel Schelpenkade 46. bewoond door dén heer J. H. de W. Een student had een gas- comfoor ontstoken, waarvan de vlam zich had medegedeeld aan een schoorsteenloo- per en een divankleed De hospes, die een brandlucht waarnam, slaagde erin met be hulp van den student de brandende stuk ken te verwijderen en de Wammen te doo- ven, zoodat de motorspuit niet in d'enst behoefte te worden gesteld De wethouder van Sociale Zaken de heer J. J, van Stralen is verhinderd mor gen spreekuur te houden. Volgens de laatste vanochtend uit Spanje ontvangen berichten, blijft de republikein- sche regeering nog steeds te Barcelona zetelen. Toch zijn de ministeries naar het Noorden overgebracht Waarschijnlijk zul len zij te Gerona of Figuera worden ge vestigd. De ambassade van Frankrijk is eveneens geëvacueerd. Zij zal de regeering volgen. Jules Henry, de ambassadeur, vertoeft nog te Barcelona. De stad werd vanochtend ge bombardeerd. Over den militairen toestand is niets bekend geworden. De Marokkaansche troepen hebbep Gava in bezit genomen. DE GERUCHTEN OVER OPROEPING VAN 200.000 RESERVISTEN. In officieele kringen te Rome verklaart men niets te weten van een op groote schaal onder de wapenen roepen van reservisten, waarover in het buitenland een bericht was gepubliceerd en dat. Indien reservisten ón der de wapenen werden geroepen, slechts sprake kan zijn voor normale oproepingen voor herhalingsoefeningen. Ongetwijfeld zijn te Rome desbetreffende geruchten in omloop geweest Men sprak met name van lichting 1901. dat zijn de mannen die in 1901 zijn gebo ren. Dat noemt men echter tamelijk on waarschijnlijk. daar deze mannen thans 37 jaar en ouder zijn. Voorts wordt melding gemaakt van jonge lieden die een indivldueele oproepingskaart hebben ontvangen. Het betreft hier radiotelegrafisten, het personeel van gevechtswagens enz. De drukte, welke in de kazernes te Rome heerscht, komt althans ten deele voort uit de aanwezigheid van 20.000 fascistische mi liciens. die te Rome zijn geconcentreerd om deel te nemen aan den jaarlijksche schouw ter gelegenheid van den verjaardag der stichting van de militie, 1 Februari Van deze concentratie is gebruik gemaakt i om de miliciens een periode te laten door- j maken van oefeningen met automatische en andere wapens. BLADEN IN BESLAG GENOMEN. De Times en verscheidene andere builen- landsche bladen zijn vanochtend door de Gestapo bij aankomst in Duitschland in beslag genomen Deze maatregel werd waarschijnlijk ge nomen op grond van in de bladen ver schenen artikelen over den economischen tosstand in Duitschland. SOCIALISTEN SLUITEN ZICH AAN BI* DE NATIONAAL-SOCIALISTEN. De afdeelingen van het sociaal-democra- tisch verbond van vakvereendgingen te Me mel. welke tot nu toe aangesloten waren bij de tweede internationale, hebben besloten zich aan te sluiten bij de nieuw opgerichte nationaal-socialistische arbeiders-organi satie. DE ORGANISATIE VAN HET BRITSCHE LEGER. Het Engelsche ministerie van arbeid heeft een schema gepubliceerd van de organisatie van de Britsche mannen voor den lands dienst in bepaalde beroepen. Personen van een bepaalden leeftijd, die werken in be drijven, welke van levensbelang zijn voor het land, mogen in vredestijd zich niet ver binden voor voüedlgen dienst in oorlogstijd. Zes tot zeven millioen mannen tusschen 18 en 64 jaar. worden door dit schema ge troffen. waarvan drie millioen ouder zijn dan 45 jaar. Het aantal mannen, dat ondsr deze be palingen valt. stijgt snel met den leeftijd. Slechts een op vijf op een leeftijd tusschen 18 en 25 jaar valt er onder. Ongeveer de helft van de mannelijke be volking heeft niets hiermede te maken, aan gezien hun beroep niet onder de bepalingen valt. of omdat zij nog geen achttien jaar oud zijn. IIET Tl'RKSCHE PARLEMENT ONTBINDT ZICH ZELF. Er loopen hardnekkige geruchten, dat het parlement, na ernstige beraadslagin gen, tot zijn ontbinding zal besluiten De motie inzake een ontbinding zal de hand- teekenlngen dragen van meer aan twee derden van het aantal afgevaardigden. Tegen midden Februari zullen dan nieuwe verkiezingen worden gehouden. Het nieu we parlement zal einde Maart bijeenkomen. KOUDE EN STORM IN AMERIKA. In de Oostelijke Staten van Amerika is I het zeer koud en woeden hevige stormen. Er zijn reeds zes personen om het leven gekomen. Op de wegen naar het Noorden, welke be dekt zijn met sneeuw, doen zich vele ver keersongelukken voor. Te New-York vriest het ten minste 13 graden. I Op Mount Washington i bij Boston i is de I temperatuur gedaald tot 37 graden. I De wind heeft een snelheid van 190 K.M. per uur. De In de havens van Niauw-Engeland I aankomende schepen zijn met ijs bedekt. Aneta meldt uit Bandoeng: Een militair vliegtuig van het type- C. 10 is heden -bij Bandoeng neergestort. De be stuurder, een reserve-officier, is omgeko men. De monteur wist zich door een sprong met een parachute te redden. De C. 10 is een tweepersoons verkenner, uitgerust met een Rolls Royce motor. De bestuurder van de C 10, het Fokker- jaehtviiegtulg. dat bij Bandoeng is neerge stort. was de reserve luitenant F. Korff. Deze is bij den val om het leven gekomen. De tweede inzittende, de sergeant-monteur den Hollander heeft zich, zooals gemeld, met een parachute kunnen redden. Nader vernemen wij nog dat wijlen de heer F. Korff te Soesterberg is opgeleid tot reserve-officier waarnemer. Hij is daarna naar Indie vertrokken doch niet in militair dienstverband. Dit verband heeft hij eerst in Indië wederom aangegaan. CHR. NATIONAAL ZENDINGSFEEST. Het Chr. Nationaal Zendingsfeest zal dit jaar worden gehouden Woensdag 5 Juli op het Landgoed „Raaphorst' onder Wasse naar, dat H.M. de Koningin voor dit doel welwillend beschikbaar heeft gesteld. DUBBEL WOONHUIS AFGEBRAND TE BERCHEM (N. BR.) In den afgeloopen nacht is door nog niet bekende oorzaak een dubbele arbeiderswo ning op het Molenveld te Berchem door brand vernield De brand is ontstaan in de woning van het gezin Brok. Door den vrij krachtigen wind stond ook het huis van de familie Nellssen weldra in brand. Beide woningen brandden tot den grond toe af. De geheele inboedel is verloren. Den bejaarden Nellssen die bedlegerig is. kon men nog tijdig in veiligheid brengen. Het vuur werd bestreden met brana- bluschapparaten, waardoor men er in slaagde, den brand, die oversloeg op de nabij gelegen boerderij van den landbou wer Vos. in de kiem te smoren. De bewoners waren slechts laag verze kerd. DE TACHTIGSTE VERJAARDAG VAN DEN EX-KEIZER, Met den D-trein uit Berlijn is vanmor gen te Amersfoort aangekomen de grijze generaal-veldmaarschalk Von Mackcnsen, die, naar men weet, namens het voorma lige keizerlijke hoofdkwartier de feesten ter gelegenheid van den tachtigsten ver jaardag van ex-keizer Wilhelm op Huize Doorn ra' bijwonen De generaal-veld maarschalk, in uniform gekleed en verge- zeld.door Oberst Leutnant vaq Lutzow. werd op het tweede perron verwelkomd door graaf Schwerin, lid van den vroegeren Duitschen generaien staf. Mevrouw Seivur die nauwe betrekkingen onderhoudt met de gemalin van den gewezen vorst, prinses Door JOH. W. BROEDELET. Bernard Dinters schoof ongeduldig heen en weer op z'n schrijfstoel. Die boekhouder van 'm had altijd wat. Voor drie maanden was-ie twee weken thuis gebleven met 'n gezwollen voet, daarna had-ie 'n paar da gen vrij gekregen voor de bruiloft van z'n zoon, die in Brussel woonde en in het begin van de maand was-ie zoó verschrikkelijk verkouden geweest, dat al z'n klanten van den weeromstuit begonnen te niezen en zei den, dat ze voorloopig niet meer op z'n kan toor kwamen. Wat dééd je eigenlijk met zoo'n boekhouder? Dien gaf je langs een zacht lijntje zijn congé. Ja, de menschen hadden mooi praten. Maar hij kon dien verwenschten Burkman niet missen. Die kende zijn zaak op zijn duimpje, wist er haast nog meer van dan hij zelf. Met dien Burkman behoefde hij nooit iets na te slaan. Die had een geheugen waar je ver steld van stond. En actief als-ie was en eerlijk! Nee, Dinters zat voor z'n leven aan hem vast, voelde-ie. Al zou die hem hij wist niet wat aandoen, dan liet-ie hem nóg niet gaan. Maar nu ergerde Burkman hem toch al heel bijzonder: hij had op schrikbarende wijze den hik. En niet maar zoo'n doodge- wonen hik, als ieder mensch op zijn tijd kan hebben. Nee, dat was een voortgezette, eindelooze, zich tot in eeuwigheid repetee- rende hik. Als je er naar luisterde en dat moést hij wel werd je er op den duur stapel van. „Hoe kómt u daar toch aan?" riep Din ters na een kwartier wanhopig uit „Wéét-ik-niet," hikte Burkman en keek geslagen naar zijn patroon. „Misschien verslikt". Het hield niet op. Op 't laatst scheen 't zelfs, of ook Burkman's schrijfmachine hikte. Telkens als de boekhouder weer zoo'n scheut kreeg, schokte ook het tik-in- strument mee door de hortende beweging van zijn bespeler. Het was niet meer om aan te hooren. „Is daar geen middel tegen?" vroeg Din ters buiten zichzelf en hij sprong van zijn stoel op. „Er moet toch iets aan te doen zijn!" „Nooit van gehoord." hikte 'Burk man en hij staarde dof voor zich uit i „Wacht eens!" herinnerde Dinters zich i en hij liep nadenkend heen en weer. Er .bestaat een rijmpjeIk heb de hik, ik heb hem dik.„Hoe was het ook weer?" „O," viel Burkman 'm nu bij, „nu u het zegt. Ik hik weet het, ja. Als u hik permitteert?" Burkman stond eveneens op. liep naar zijn patroon toe en bracht er met horten en stooten uit: „Ik heb de hik. ik heb hem dik, Ik heb hem nou, ik geef hem aan jou. Ik geef hem aan Jan, die hem dragen kan." Daarbij raakte-ie zijn patroon eerbiedig even met de vingers aan. Doch 't hielp niet. „Doe het nog us." moedigde Dinters hem aan. die er pleizier in kreeg Hij zag ineens zijn jongen tijd terug en dat krapte hem op Zoo'n verzetje op je kantoor kon je best gebruiken. Ik heb de hik, ik heb hik hem dikbegon Burkman weer. m?tar hield er dan mee op. Het middel bleek te falen. Hij zat weer, hikte. Daar schoot Dinters plots Iets te binnen. Achter Burkman's rug nam -ie een paar kolossaal zwarë boeken op en liet die onverwachts vallen. Burkman dacht een opgenblik, dat-ie er van den schrik in bleef. Maar den hik was-ie kwijt. „Dat ik daar niet eerder aan heb ge dacht," sprak Dinters en hij wreef zich in de handen. „Iemand laten schrikken, dat is de manier." Burkman zweeg. Maar in zijn binnenste schold hij zijn patroon uit. Wat zijn patroon hem daar had aange daan! Hij had er iets van kunnen krijgen. Het was gewoonweg een schandaal. Maar wat hoorde-ie nu? Burkman spitste de ooren. Nee. hij had zich niet vergist. Zijn patroonhikte. Burkman verkneukelde zich van de pret, al liet-ie het niet merken. Net zijn ver diende loon! Zoo kwam Boontje om zijn loontje. „Hikhik." liet Dinters hooren met steeds korter tusschenpoozen. Hij had het op zijn beurt geweldig te pakken. Burkman beleefde een volkomen triomf. „Dat heb ik hik van jou!" be klaagde Dinters zich. ,,'t Is hik ver schrikkelijk. Hoe kom ik er van af?" Burkman keek rond. Nee. zoo kon-ie zijn patroon niet laten zitten. En zijn blik bleef rusten op de zware kantoorboeken, die op een rij tegen den wand naast hem stonden. Maar Dinters zag, waar-ie naar keek. „Datlap Je 'mniet," waar- schuwde-ie hem. „Daar kan ik hik niet tegen. Ik ben in mijn jeugd hik van een plof geschrokken hik dat ik er naar aan hik toe ben geweest. Burk man,, pas hik op. hoor!" Burkman begreep, dat-ie dat zijn patroon dus niet mocht aandoen. Het speet hem anders wel. Het was zoo'n aardige wraak neming geweest! Dinters kreeg het intusschen met de mi nuut zwaarder te verantwoorden. Je kon het haast geen hikken meer noemen, wat-ie deed. 't Was iets veel hevigers. Of 'n mi trailleur in zijn keel voortdurend schoten afzond „Je hebt me hik aangestoken," hakkelde Dinters. „Ga weg! Doe die hik boodschap voor me bij hik van Hasteren. Wie weet hik lucht 't me wat op!" „Ik kan 't haast niet denken." bracht Burk man er onderwerpend tegen in. „Hóé zou dat nu „Ga weg!" beval Dinters en hij snakte naar «idem. Haastig verdween de boekhouder uit het kantoor. Volle vijf minuten bleef Dinters door hik ken. Hij werd er angstig van. Had-ie niet wel eens gehoord, dat iemand er drie dagen en nachten aan één stuk mee behept was? Dat zou hij niet overleven. Hij was zijn einde al nabij, voelde-ie. Daar ging de telefoon. Dinters zigzagde er op af. „Hier hik Dinters," kon-ie zich nog verstaanbaar maken. w Een onbekende stem en hij had de gewaarwording, dat zijn haren ten berge rezen deelde hem mee: „Weet u, dat de bankier Lusma er van door is?" Dinters stond als aan den grond gena geld. Lusma, Lusma, in wien ieder zoo'n onbegrensd vertrouwen had! „Mear." sprak Dinters, toen-ie zijn geluid eindelijk terug had, werktuigelijk: „Hoe kar dat. hoe kon dat? Maar dan ben ik alles kwijt, alles kwijt!" En nog méér zei-ie, zon der het zelf goed te weten. Aan den anderen kant van de telefoon bleef het stil. „Wie is u?" vroeg Dinters gespannen. Dan hoorde-ie zijn boekhouder, die niet '«neer met veranderde stem sprak, zeggen: „U bent maar één ding kwijt, meneer. En weet u wat dat is? De hik!" (Auteursrecht voorbehouden). (Nadruk verboden). AMSTERDAM. 24 Januari. Op de beurs te New York heeft zich gisteren eer. scherpe reactie voltrokken en verscheidene aandeelen kregen zware verliezen te boeken. Van het begin van dit jaar af is het verloop van Wallstreet. behoudens enkele kleine inter mediaire verbeteringen, in hooge mate teleur stellend geweest en van de optimistische voor spellingen is tot nog toe niets uitgekomen. In tegendeel is de werkelijke gang van zaken ge heel tegenovergesteld geweest aan hetgeen men in breeden kring had verwacht. De daling, die gisteren viel waar te nemen, moest grooten- deels worden toegeschreven aan het zwakke ver loop van de Europeesche beurzen. Waar de fondsenmarkten aan deze zijde van den Oceaan echter in hooge mate beïnvloed worden door de koersontwikkeling te New York. kan hier dus inderdaad gesproken worden van een funeste wisselwerking. Een gevoel van onzekerheid wordt te voorschijn geroepen, dat aan een her stel niet bevorderlijk is. Het geringe weer standsvermogen. dat in de financieele centra aan den dag treedt, moet voor een groot ge deelte worden toegeschreven aan de geringe bereidwilligheid om het materiaal, dat geregeld wordt aangeboden, en dat meestentijds slechts van beperkten omvang is, op te nemen. Maar met dat al volgt de eene daling op de andere en zijn de koersen in betrekkelijk korten tijd belangrijk naar beneden gegaan. En het is een open vraag of de reactie reeds ten einde is geloopen of spoedig tot stilstand zal komen. Wat Wallstreet aangaat, zoo schijnt het. dat de verschillende beurscontrole-maatregelen en de bemoeilijking bij het aangaan van baisse- transacties. aan de veerkracht van#de fondsen- markt toch niet onverdeeld ten goede komen. Bovendien zijn de berichten omtrent het zaken leven evenmin geheel in overeenstemming met de optimistische uitlatingen, zoowel van voor aanstaande politici als zakenlieden. De middagbeurs. De scherpe reactie in Wallstreet en de zwakke stemming, die hedemnprgen viel waar te nemen te Londen, ging, zooals verwacht kon worden, niet onopgemerkt aan de effectenbeurs te Am sterdam voorbij. De koersen kwamen meeren- deels beneden het peil van de vorige slotkoersen te liggen, maar. rekening houdende met de heftige daling te New-York, viel de stemming aan het Damrak bepaald mee en verhoudings gewijze werden slechts geringe verliezen ge leden. De Amerikaansche fondsen golden alge meen lager, doch op basis van de Amerikaan sche noteeringen was de daling hier niet groot. Waarbij er rekening mee moet worden gehou den. dat de Amerikaansche shares gisteren aan het Damrak ver beneden de New-Yorksche pa riteiten waren afgedaan. In de Staalaandeelen, Aanaconda's en diverse spoorwegshares ont wikkelde zich nogal wat affaire en daarbij werd onder beurstfjd een opwaartsche richting gevolgd, daar het Nederlandsche publiek tegen de lagere koersen op bescheiden voet als kooper optrad en ook voor Londensche reke ning eenig materiaal uit de markt werd ge nomen. Op de locale markt was de handel wederom van kalmen aard en ondanks de kleine daling, die aanvankelijk kon worden waargenomen, maakte de beurs niet zulk een teleurstellenden indruk als gisteren het geval was geweest, daar thans wederom de noodige veerkracht kon wor den bespeurd. Koninklijken openden enkele pro-* centen beneden het slot van gisteren en maak ten vervolgens slechts kleine schommelingen mee, waarbij in hoofdzaak werd afgedaan tegen koersen, loopende van 297% tot 298%%. In Amerikaansche petroleumaandeelen was weinig te doen: de koersen waren vrijwel onveranderd. De Suikerafdeeling maakte een kalmen indruk. H.V.A.'s openden weliswaar verscheidene pro centen onder de vorige slotnoteering. doch reeds spoedig liep de koers naar boven en later op den middag werd de 400% grens in opwaartsche richting overschreden. In de minder courante Suikeraandeelen was geen sprake van open lijken handel. Van de Rubberfondsen gaven Amsterdam Rubbers eenige affaire te zien. Aanvankelijk werd een zestal punten beneden het vorige slot afgedaan, doch ook hier kon geleidelijk aan een vrij flinke verbetering worden geconstateerd. De minder courante soorten zagen zich meeren- deels een paar punten ontgaan. De Tabaksmarkt was stil; slechts enkele transacties werden afgesloten in de Sumatra- aandeelen, waarbij in het bijzonder voor aan deelen Deli Mij. en Senembahs nadeelige ver schillen moesten worden opgeteekend. Scheepvaartpapieren trokken slechts geringe attentie. De koersen waren niet veel veranderd. Op de Industrie-afdeeling openden de Philips- aandeelen eenige punten beneden de vorige topkoersen, waarna een herstel intrad. In doorsnee verschilde de koers vrijwel niet bij dien van gisteren. Aku's waren prijshoudend, terwijl Unilevers gemiddeld slechts weinig ge wijzigd waren. Aandeelen Heineken's Bierbrou werijen konden zich een kleinigheid verbeteren. De beleggingsmarkt was stil. De koersen van de Nederlandsche Staatspapieren en de daar mede in rang gelijkstaande obligatiën ver schilden nie tgf niet noemenswaardig bij die van gisteren. De Fransche spoorwegobligatiën werden iets lager afgedaan Voor de nieuwe 4 pCts. Fransche conversie-obligatiën. die nog niet officieel wer den genoteerd, werd een prijs genoemd van ca. 93';%. De obligatiën uit de Youngleening wer den voornamelijk afgedaan omstreeks het peil van de laagste noteeringen van gisteren. WISSELKOERSEN. Londen 8 653 4 <8.6414»; Berlijn 74.— (73 90); Parijs 4.89% <4.893Brussel 313° <31.25) Zwitserlmd 41.79 <41.78)Konenhrgen 33.65 (38 60); Stockholm 44.60 <44.52'.%: Oslo 43.50 <43.45)New York 1.85 1 4 (1.84 7 8); Praag 6.35 (6.34); Lire Bankpapier 5.70 <5.70). Prolongatie Part. disc. 1 8: Daggeld 1 4. Registermarken 28 1^8; Handelssperrmarken 6 15/16; Reismarken 46%: Bankpapier 18 1 4. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. 9 1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3