Uit den Leidschen Raad LEIDSCH DAGBLAD - Derde Biad Dinsdag 24 Januari 1939 De electriciteits-tarieven goedgekeurd De schoeiseldienst voor een jaar verlengd DE ELECTRICITEITSTARIEVEN. 16a. Voorstel tot het wijzigen van de Electrlclteitsverordenlng, tevens praeadvles op het voorstel van de heeren van der Tas en Tobé en op de adressen van de Leidsche Middenstands-Centrale inzake verlaging van de electriciteitstarieven voor mldden- standsbedrijven. 116) ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. De heer TOBÉ dankt B. en W. voor hun prae-advies, maar het is nog niet zoo een voudig als gewenscht werd. Het is nog een onzeker en onbegrijpelijk tarief, meent hij, voor het publiek, zoodat hij vreest voor verlies van populariteit door de Lichtfa brieken. Spr. dringt alsnog aan op vereen voudiging. Hij vraagt: le. Wat is de reden van het nemen van een nieuwe basis voor het vaste recht? De aangegeven twee redenen houden z.l. geen steek. 2e. Hoe kunnen commissarissen weten, dat er f. 30.000 mee gemoeid zal zijn aan winstderving? Cijfers hadden z.i. oeter achterwege kunnen blijven, daar het toch een slag in de lucht is. De heer ELKERBOUT begrijpt dc bere kening van een verlies van f. 30 000 ook niet, het is zeer weinig overzichtelijk. Spr. berekende overigens, dat het nieuwe recht onvoordeeliger is in vele gevallen, hij geeft cijfers daaromtrent. Mogelijk, dat de win keliers voordeel hebben, doch mag dit gaan op kosten van anderen? Spr. is daarom op deze regeling niet gesteld, speciaal niet wat het woonhuistarief betreft. De heer DE REEDE onderschrijft de be zwaren van den heer Eikerbout voor een deel, weer komen er tendenzen om den een te ontlasten op den ander, al wil men dit blijkbaar laten corrlgeeren Hij vraagt ech ter stelliger toezeggingen, dat dit niet de bedoeling is. De heer v. ECK wijst er op. dat de voor naamste wijziging is ln het winkeltarief een verlaging, die het winstcijfer der fa brieken niet zal aantasten. Dat lijkt hem alleszins te verdedigen. Uit technisch oogpunt zal moeilijk zijn te voldoen aan de wenschen van den heer Tobé inzake verdere vereenvoudigingen. Wel heeft spr. eenige bezwaren tegen de voorgestelde wijzigingen ln het woonhuis tarief al wil hij deze tenslotte toch nog aanvaarden. Het oppervlakte-tarief staat immers buiten het gebruik Maar gelukkig is de verordening zoo. dat het oude tarief ook nog een Jaar blijft bestaan, zoodat er nog tijd is om na opgedane ervaringen te wijzigen. Gelet op deze mogelijkheid zal spr. meegaan met. het geheele voorstel, zich het recht voorbehoudend, desnoods later op deze kwestie terug te komen. De heer v. d. Tas dankt B. en W. voor de wijze waarop zij hebben geprobeerd aan de wenschen tegemoet te komen. Hij kan ech ter meegaan met hetgeen de heer Tobé reeds zolde. Enkele steekproeven hebben overigens al uitgewezen, dat voor groote winkels er een voordeel ls. n.l. langer bran den voor hetzelfde geld. niet direct een verlaging van kosten. Een tarief dient ln zijn geheel te worden bezien, niet individueel. Volgens het nieu we tarief zullen groote schommelingen worden vermeden en dat ls z.i. van meer beteekenis dan eenig individueel nadeel. De heer HESSING ls het opgevallen, dat ook de sper-tijd-tarieven weer afhankelijk zijn van zekere vaste rechten, waardoor z.i. de beteekenis grootendeels weer verloren gaat. Is dat bedoeld als rem? De heer MANDERS meent, dat aan het euvel van onoverzichtelijkheid moeilijk zal zijn te ontkomen. Tegenover de voorbeel den van den heer Eikerbout zijn z.i. andere te stellen, die we] voordeel opleveren. Een lichtje meer of minder zal bij het nieuwe tarief er niets toe doen en dat is toch een voordeel. Groote gezinnen zullen echter last hebben van het oppervlakte-tarief. Is aat niet te wijzigen? De heer v. WELZEN meent, dat dit voor stel niet brengt een tarief-heffing, geba seerd op het inkomen, waarvoor spr. steeds pleitte. Technisch heet dat onmogelijk, hiaar is deze voorgestelde wijziging niet even ingrijpend? Spr. wil zijn eind-oordeel opschorten tot het jaar om is. Hij Juicht toe. dat een deel der bevolking wordt ge baat, n.l. de winkelstand, doch betreurt dat anderen meer zullen hebben te betalen door het woonhuistarief. De VOORZITTER erkent de weinige over zichtelijkheid der tarieven, al zijn ze niet onbegrijpelijk, als men zich eenige moeite getroost, maar daar de liohtfabrleken voor een deel door winst de gelden voor de ge meente moeten opbrengen, is moeilijk an ders denkbaar. De tarieven willen zooveel mogelijk aan alle behoelten en vele mo gelijkheden voldoen en dat staat vereen voudiging in den weg. Dat de winkelstand wordt bevoordeeld op kosten van anderen ls onjuist. De fabrie ken berekenden het verlies op f. 30.000 na zorgvuldige calculatie en dat verlies wordt geaccepteerd, haalt men niet terug op an deren. Er is echter de gelukkige omstan digheid dat dit voor dit jaar is op te van gen. waarna men hoopt door grooter de biet voortaan dit verlies op te vangen. Het woonhuis-tarief zou verslechteren, zegt men Dat is geenszins de bedoeling geweest. Alleen men gaf de voorkeur aan een oppervlakte-tarief zonder op meer winst daaruit te rekenen. Inderdaad zullen er eenige gevallen van verslechtering zijn, doch daarom is de overgangsbepaling op genomen dat het oude tarief blijft bestaan. Weliswaar voor een jaar, doch in dien tijd kan uit ervaring verder worden gehandeld, "an individueele gevallen mag men niet bitgaan, de lichtfabrieken gaan uit van het geheel aan de hand der statistieken. De gevallen van den heer Eikerbout zijn uit zonderingen. De aangevoerde argumenten ln het stuk van B. en w. zijn z.i. overtuigend. Ook de vast -rechten voor gebruik In sper-tijd zljr verantwoord, ai wil men het verloop vai vaken in dit opzicht ook nader onder oogen z'en. Een rem ls werkelijk noodlg, althans vooreerst. Wat groote gezinnen betreft, en wordt niet gedacht aan verhooging van Indirecte belastingen, zoodat dit vraagstuk hier bulten staat. Tegen een tarief op Inkomen bestaan Inderdaad te groote technische be zwaren. De heer De Reede geeft spr. de gevraag de verzekering. De heer v. ECK waagt, wat er geschiedt als men niet kiest. De VOORZITTER: Dan blijft het tarief gelden, dat men heeft. De heer v ECK vraagt dan of het niet beter is de fabrieken te doen adviseeren. De VOORZITTER: Dat ligt ln de bedoe ling. De heer ELKERBOUT. meent, dat opper vlakte-tarief voor groote gezinnen altijd nadeellger is. En wat voor zekerheid heeft men, dat over een jaar het nieuwe tarief niet bindend zal zijn? Spr. vraagt of iedere aanvrage om Inlichtingen zal worden on derzocht? De VOORZITTER: Ja. De heer GROENEVELD zou inlichtingen willen zien verstrekt ook als men niet vraagt. De VOORZITTER wil dat wel onder het oog brengen der fabrieken, doch kan nog geen toezegging doen Na nog eenige dupliek worden de alge- meene beschouwingen gesloten. Dan volgen de artikelen De heer HESSING stelt voor in art. 10 Woonhuistarief het verhoogde recht ad f 0,50 voor een meter met dubbel telwerk te laten vervallen. De heer TOBE vindt het niet juist, dat men bij uitbreiding van het gezin en dus bij grootere woning meer zal moeten beta len. Een voorstel doen zal spr. niet, doch wel vraagt hij toezegging hiernaar nog eens een onderzoek te doen instellen Hij stelt nog een redactie-wijziging voor in de voorlaatste alinea. De heer ELKERBOUT wil na de gedane toezeggingen van den voorzitter meegaan. De heer DE REEDE heeft bezwaar tegen het voorstel Hesslng, gelet op de kosten van vervanging der meters etc. Het college neemt de redactie-wijziging- Tobé over. Het verzet zich tegen het voor- stel-Hessing, althans nog op dit oogenblik. Er zijn inderdaad meer kosten bij een me ter met dubbel-telwerk. Den heer Tobé geeft het de gevraagde toezegging. De heer HESSING wil zijn voorstel thans wel terugnemen tot de kwestie opnieuw aan do orde zal komen. De heer TOBE stelt eenige redactie-wij zigingen voor in het tarief voor winkels etc. om dit lastigste tarief voor allen over zichtelijker te maken. De VOORZITTER zegt. dat het college bereid is dit over te nemen, behoudens één enkel deel. waarin een wijziging wordt voorgesteld, waarmee de heer Tobé accoord gaat. Nog geeft de heer TOBÉ ln overweging na te gaan of het niet verstandig zou zijn na winkelsluiting goekooper tarieven te geven. Een verlichte stad ls beter dan een verduisterde stad. De heer v. ECK heeft bezwaar tegen dit overnemen door het college, daar hij deze verandering niet kan overzien. Blijkbaar heeft het college tevoren kennis er van genomen1 De VOORZITTER erkent dit laatste en zet nog eens de beteekenis van de wijzi ging uiteen, die in hoofdzaak slechts een redactloneele vereenvoudiging beoogt, op ondergeschikte punten alleen iets aange vuld. De heer v. ECK wil liever aanhouden tot de avond-zitting en doet een voorstel daartoe. Dit wordt aangenomen met 1816 stem men. Nog vraagt de heer TOBÉ eenige punten nader onder de loupe te nemen, hetgeen wordt toegezegd. SPORTVELDEN IN DEN HOUT. 17o. Voorstel: a. tot het beschikbaarsrtellen van gelden ten behoeve van den aanleg ln werkver schaffing van een complex sportvelden na bij den Leidschen Hout; b. tot het beschikbaarstellen van gelden ten behoeve van den aanleg van verbin dingsstraten langs dat sportterrein; c. om het verzoek van de Leidsche Stu denten Scherm- en Gymnastiek Vereeni- ging „Arena Studiosorum" inzake het aan leggen van een sintelbaan. als afgedaan te beschouwen. (17) De heer TOBÉ had liever ook particu lieren gevraagd willen zien. Waarom heb ben B. en W. dat nagelaten? De heer v ECK ls verheugd, dat deze kwestie eindelijk in orde zal komen. Reeds ln 1935 werd het besluit ln principe geno men! Maar een bittere bijsmaak Is de uit voering in werkverschaffing met een loon van f. 0 38. Was het besluit van den raad er niet. dan zou spr. niet aarzelen tegen te stemmen, doch nu dit besluit er is, zal hij tegen zijn zin ln meegaan. Hier ls z.i. toch sprake van een nuttig werk ln het alge meen belang. De heer BEEKENKAMP wil zich voor een deel aansluiten bij den heer v. Eek, n.l. de klacht, dat dit voorstel zoo lang ls onder weg gebleven. Spr. verdedigt arbeid in werkverschaffing boven steun. De heer v. WELZEN heeft in 1935 zich verzet, met het oog op de mogelijkheid var. uitvoering in werkverschaffing en hij blijft dit doen. De VOORZITTER wijst er den heer Tobé op dat het college de overtuiging heeft gekregen, dat de Nederl Heidemaatschap pij in deze materie betrouwbaar en goed Is, terwij] bij particulieren eenig risico aan wezig is. vooral gelet op den toestand van den grond bij drainage etc. Ook de direc teur der Werkverschaffing was het met ■leze houding eens. Wethouder v. STRALEN zal op dc slrijd- raag van werkverschaffing niet ingaan, daar de heer v. Eek zich nlft zal verzetten, dit latende rusten tot een andere gelegen heid. Flnar.rieel zou trouwens uitvoering niet In werkverschaffing onmogelijk zijn geweest. spr. genoegen dat de wethouder zooveel ding komt. Spr. betreurt den naam .schoei- _i.i r*1„„1 „Ke J1 knl .-laakts ncn voelt voor werken voor steun! Spr. bere- Dat zoolang is gewacht. Is alleen geko- kent daarop, dat deze dienst duur is, waar- men door allerlei technische moeilijkheden tegen de voordeelen niet opwegen, als anderszins. Het grootste deel der schoenmakers De h"cr WILMER neemt het op voor de er zijn er te veel lijdt gebrek, een klein particuliere aannemers. Daar zijn er toch deei slechts kan bestaan en nu dit voor zeker bij, die voor dit werk opgewassen s[e] (jat het bestaan dezer weinigen nog zouden !«ntn hij raadt den heer Tobe aan bedreigt In de Kamer is de S.D.AP voor tCo" ÜEK de vestigingswet, hier handelt zij in strijd daarmee Deze wet verzet zich tegen dit voorstel. Consequent doorredeneerend. zou men even goed diensten kunnen organi- seeren ln andere bedrijven Het ls allemaal valsch sentiment. Om f. 1.extra te krij gen, moet men f.6— afnemen van wer kende schoenmakers! Zoo is het in wer kelijkheid De S.D.A.P. snijdt riemen van ander mans leer, wordt gezegd; als deze dit voor stel inderdaad steunt, blijkt het maar al te zeer Met f. 1000.subsidie kan men de scha de niet vergoeden, afgezien dat zoodoende weer anderen worden benadeeld. En ge zwegen van moeilijkheden en willekeur. M. H. kan zelfs dezen steun niet uitkee- ren, naar spr. aan de hand van de wet uiteenzet. Tenslotte geeft spr. nog eenige beschouwingen over den schoeiseldienst. waarin herhaald wordt hetgeen reeds ls opgemerkt. De heer v. d. KWAAK heeft met genoe gen den heer Wilmer gehoord, doch hij zal meegaan met het voorstel van B en W„ al is het met minder enthousiasme dan vorig maal. Z.i. wegen de voordeelen op te gen de nadeelen. Hij erkent, dat er schade is geleden door enkelen en vandaar zijn steun voor de extra-subsidie van f. 1000. die voor hem een maximum is. Mevr. BRAGOAAR erkent dat er eenige schade is geleden tengevolge van den schoeisel-dienst (Wat bezwaar tegen over heidsdienst betreft, laten de tegenstan ders bedenken, dat de regeering zelf het voorbeeld geeft). Maar de voordeelen we gen h. i. niet alleen op tegen de nadeelen. overtreffen deze zelfs. In totaal zijn 9000 paar schoenen gerepareerd op vakkundige wijze, waarvan anders weinig terecht was gekomen. Want zelf-reparatie geldt alleen zolen en lappen en brengt ook den leer handel geen voordeel. Ruim 200 menschen vinden er werk door waarbij voor spi. vooral de moreele waarde van het werken geldt, meer dan het karige loon, al is niet beneden den maatstaf betaald. Spr. ver wijst ook naar den Haag, waar zoo'n dienst prachtig werkt. Met genoegen besprak spr. het voorstel tot uitbreiding, waardoor tegemoet wordt gekomen aan hen, die schade ondervinden. Êr heeft geen aanwas van schoenmakers plaats, alleen het geven van werk en dat heeft met de vestigingswet niets te ma ken. Ook veTder bestrijdt zij het betoog van den heer Knibbe en de door dezen ge geven cijfers, zoo wat betreft de f. 1.en f 6 en ten stelligste ontkent zij, dat voor andere reparatie dan zolen en hakken apart moet worden betaald. En wat zegt men dan van de adressen der R.K. en Chr. vakorga nisaties? De heer SNEL huldigt B. en W. voor hun voorstel. Met dezen dienst zou een stukje sociale zorg verdwijnen. Hoewel de bestrij ders het niet zeiden, gaat het om den mid denstand! Vandaar ook het adres van die zijde, dat spr. bestrijdt. Steun verieenen aan kleine middenstanders is geenszins tot een aanbesteding, al zal dit eenigen tijd kosten. De heer KNIBBE steunt deze Idee, voor al nu men toch ervaring heeft opgedaan. De VOORZITTER: Slechte ervaring! De heer KNIBBE: Men heeft er toch uit kunnen leeren! Spr. vraagt naar de gevolgen bij aanne men van de idee. De heer JONGELEEN vraagt, wat bedoe ling is bij een loon van f. 0.38 voor werk- loozen voor de aannemers? f. 0.40 per uur? Een van beiden: of als normaal werk uit voeren en dan kunnen de particulieren meedingen, of in werkverschaffing door de Ned. Heide Mij. De heer TOBÉ wijst er op. dat de Heide Mij. niet inschrijft, eigen voorwaarden stelt. Hij stelt voor alsnog particuliere aanne mers te doen inschrijven. De VOORZITTER noemt het werk moei lijk en ongewoon, dat heelt de ervaring al geleerd. De Heide Mij. ls hierin juist ge outilleerd. Zij heeft ook geen ongecontro leerde eisohen gesteld, integendeel. Wat de gevolgen betreft, het zal zeker een uitstel van eenige maanden geven, af gezien van andere diverse moeilijkheden. De heer WILBRINK kan in algemeenen zin de idee-Tobé steunen, mede waar de Ned. Heide Mij. soms de som overschrijdt en men dan eenvoudig betalen moet. Doch op dit oogenblik zal hij niet mee gaan. daar er dan practisch van het werk dit jaar niets meer terecht zal komen. De heer WILMER meent, dat een stem ming thans over het voorstel Tobé een ver keerd uit te leggen stemming zou kunnen veroorzaken en raadt aan, het voorstel thans terug te nemen. Spr. neemt boven dien aan, dat met den heer Wilbrink aan Fabricage herhaling zal zijn uitgesloten. De VOORZITTER ontkent nogmaals, dat het college de Heide Mij. bevoordeelt. Slechts in dit speciale geval is aan haar de voorkeur gegeven, anders niet. De heer TOBE trekt zijn voorstel ln. Het voorstel van B. en W. wordt Z-h-St. aangenomen. De heer v. Weizen wü geacht worden te hebben tegengestemd. Hierna even voor half zes schor sing. AVOND ZITTING. De VOORZITTER komt even terug op de kwestie der notulen. De begin-datum is 24 Januari en bedoeling was dezen datum te handhaven. Abusievelijk is van 22 Jan. gesproken door den wethouder. Daarom stelt hij thans voor de notulen onveran derd te handhaven. Aldus wordt z. h. st. besloten. DE ELECTRICITEITSTARIEVEN AANVAARD. De heer VAN ECK zegt, dat hij na le zing geen bezwaar,,heeft tegen de redactie van den heer Tobé zoodat deze z. h. st. wordt aangenomen. De gansche verordening wordt z. h. st. goedgekeurd. DE SCHOEISELDIENST. 18o. Voorstel: a. tot het toekennen van een extra sub sidie voor het jaar 1939 aan de Gemeen telijke Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon ten behoeve van de voortzet ting van de proef met den schoeiseldienst op den bestaanden voet; b. tot het boven het sub a bedoelde be- dTag toekennen aan die commissie van een extra-subsidie ten behoeve van het geven van eenige uitbreiding aan den schoeisel dienst; c. tot het vaststellen van den desbetref- fenden begrootingsstaat. (18) De heer WILMER kan herhalen, wat hij vorig jaar zeide en dit mede door den loop van zaken in het afgeloopen jaar. De voordeelen wegen niet op tegen de nadee len. Kort zet. hij de voordeelen. die er zijn, nog eens uiteen. Werklooze schoenmakers kunnen 10 pCt. boven den steun verdienen, afgezien van eenige kleine onkosten. Daar naast staat de moreele steun van arbeid. Bovendien kunnen de werkloozen en door M. H. gesteunden voor weinig geld doen repareeren. Gemiddeld per gezin is zes maal daarvan gebruik gemaakt, dit afge loopen jaar. Daartegenover de nadeelen. Het hoogste percentage van den dienst wordt onttrokken aan de particuliere schoenmakers, die dus van werk worden beroofd.Men steunt een bepaalde cate gorie op kosten van een andere categorie, die het ook zwaar heeft en dit is sociaal niet te rechtvaardigen. B. en W. willen nu de schoenmakers eenigszins tegemoet ko men. Spr. betwijfelt of het uitgetrokken bedrag ad f. 1000— zal voldoen aan de elschen en hoe ls uit te maken, wie schade heeft en dan voor hoeveel? Dit uit te ma- geven en HHPH reden tot ontevredenheid. B. en W. willen belangrijke schade hebben geleden eri met dus corrigeeren, maar deze correctie zal hun klachten zal rekening gehouden mce- weer een nieuwe correctie uitlokken. Een sel-dienst". terwijl het slechts betreft een kleinen orisismaatregel. Nu spreekt men zelfs van overheids-bedrijf! De middenstand doet verstandig zoo hij zich met zijn belangen bemoeit, doch ver der moet hij niet gaan. Hier wordt van overheidswege met middenstandsbelangen altijd terdege rekening gehouden, zie ook de goede betrekkingen met de K. v. K De nu geopperde bezwaren noemt hij on gemeen overdreven. Deze actie doet den ken aan die tegen het beschikbaar stellen van groenten tegen lagen prijs, die helaas gelukt is, want de gelegenheid is er niet gekomen! Spr. gaat dan de geuite bezwaren na. Van eenig oonflict met de vestigings wet ls geen sprake, vandaar ook dat de minister geen bezwaar had. De crisis was oorzaak van zelf-reparatie, tot nadeel voor de schoenmakers en voor de menschen zelf. Daarom vroegen de sohoenmakers inderdaad zelf om maatrege len en zoo werd deze „dienst" geschapen tegen het euvel van zelf-reparatie. Het ge vraagde systeem was financieel niet te ver wezenlijken. Deze „dienst" geeft werk in eigen vak: wil men ze dan liever werkloos laten? Voor gezinnen In zoo'n situatie be- teekent de 10 pCt. nog heel wat! Betrokke nen zijn best tevreden, al hebben zij nog wel eenige wenschen. Voor de gezinnen beteekent het finan cieel voordeel niet veel, doch daarnaast staat toch, dat nu 9000 schoenen zijn ge repareerd, die tot de slechtste behooren en anders geheel verlaren zouden zijn gegaan tengevolge van niet-repareeren. Vorig jaar waren 7 raadsleden tegen dezen maatregel, doch een jaar ervaring heeft geleerd, dat goed werk is verricht. Een enquête heeft dat overduidelijk aange toond; spr. noemt de cijfers dezer enquête. De grootste schade bleek 100 p. schoenen per jaar. aannemend nog. dat er geen afvallers" zouden zijn geweest. Met de schade schikt het dus nogal. Maar waar er schade is. komen B en W. met hun klein aanvullingsvoorstel. Er is twijfel uitgespro ken, of het bedrag van f 1000 wel vol doende zou zijn, spr. gelooft het wel. waar niet boven de schade uitgegaan zal wor den. Spr. wil wel toezeggen niet verder te zullen gaan. Het adres van de Middenstands-centrale werkt met grof geschut, zie ook hoe de schoenmakers-organisaties oordeelden voor de centrale haar actie begon! Eén organi satie heeft trouwens het adres niet ge steund. In M. H. zijn 6 voor-, 5 tegenstanders van voortzetting; wat de uitbreiding betreft is de verhouding andersom, maar B. en W. oordeelen dit laatste niettemin zeer wen- schelijk, zooals ook alle vak-centrales heb ben onderschreven. Hier werkt men voor steun in eigen be roep en tegen normaal loon en daar is toch niets tegen? Sipr. betreurt, dat telkens en telkens weer eenzelfde debat geopend wqrdt ten koste van kostbaren tijd der gemeente. Dat M. H. den steun der uitbreiding rüet zou kunnen uitbetalen, zooals de heer Knibbe beweerde, betwist spr. Het voorstel is volkomen wettig te verdedigen. De heer v. d. REYDEN kan niet tegen het voorstel van B. en W. stemmen, gelet op de stemmen uit de arbeiderskringen zelve. De heer KNIBBE zal met het oog op den tijd kort zijn. Zijn betoog omtrent de f. 1 in strijd met de vestigingswet. Moet men en f.6 is door niemand weerlegd. Geroep deze dan laten ondergaan? Het zelf-repa- dat kan immers niet!) en dat typeert toch reeren had al veel kwaad gedaan. de situatie zeer bijzonder. Er ls eenige schade, maar niet van zoo- Spr. handhaaft zijn oordeel inzake de veel beteekenis. dat de dienst daarom moet verdwijnen. De uitbreiding zal de schade trouwens opvangen. De dienst zou een daverend succes zijn geweest, als Iedere werklooze zijn schoenen had kunnen aanbieden, wanneer het noo- dig was. vestigingswet. Met belastinggeld maakt men deze hier illusoir. De heer WILMER gaat ln het kort op enkele opmerkingen in om zijn standpunt- te handhaven. Hij blijft de nadeelen groo ter achten dan de voordeelen. vooral ook waar van den een wordt genomen voor Spr ziet het verzet als een uiting van den ander, verzet tegen de sociale bemoeiingen. Fel De heer WILBRINK zal in deze omstan laakt hij. dat de gebruikers van den dienst volgens den heer Knibbe onfatsoenlijk wa ren «Deze ontkent beslist dat te hebben gezegd of bedoeld). De heer VAN WELZEN meent, dat de discussie dient gebracht te worden op het plan. waar zij behoort: n.l. wat kan de gemeente doen voor steunverleening aan hen, die daarom vragen Het zijn de schoen makers zelf geweest, die dezen dienst mede hebben gevraagd! Niet alleen de crisis ls oorzaak, dat de schoenmakers ln slechte conditie kwamen, ook de regularisatie en perfectioneering en z. i. is het taak der overheid hulp te bieden. De heer Knibbe ls principieel tegenstander van overheids bemoeienis. De heer KNIBBE: Louter fantasie. De heer VAN WELZEN: dan Is u niet geslaagd duidelijk te maken in uw schrif telijk betoog wat u bedoelt. De heer KNIBBE: De vestigingswet dan? De heer VAN WELZEN meent, dat deze dienst daarmee niets uitstaande heeft, ge lijk hü uiteenzet. De critiek op het voorstel van B. en W. is. dat op één lijn gesteld worden arbeiders en kleine middenstanders. Dat had onder vangen kunnen en moeten worden, meent spr. Er zijn inderdaad schoenmakers, die andere categorie zal weer schade lijden en om steun vragen. Men zal van kwaad tot erger komen. Spr. zal daarom niet voor dit voorstel kunnen stemmen. Spr. verdedigt tenslotte de C. v. M. H., ten worden met behoud van het principe van dezen dienst. Zij vragen een systeem, waarin het werkloozen mogelijk wordt ge maakt te doen repareeren bij hun vroege re n schoenmaker D> heer dat. zij op een simpele mededeeling van B ste' van dezen dienst niet de bedoeling was en W. overstag is gegaan. Dit komt alleen 'der schoenmakers, die er inderdaad zelf doordat op de eerste vergadering de samen- J voor pleitten. Deze dienst is een overhelds- stelllng anders was dan op de tweede, toen bedrijf en dat doet spr. huiveren. De re- sche Staalindustrie, te Rotterdam 2 leden aanwezig waren, die op de eerste pfrihg heeft den middenstand lngescha- vergadering ontbraken keld, dat is iets anders. Z 1. moet de over- De heer TOBÉ vraagt of het niet moge- De heer KNIBBE beschouwt den schoei- beid blijven van het vrije terrein. Hier lijk w^het werk.in Lelden te houden, sel-dienst ais een soort overheidsbedrijf. Tordt Kn deeI der bevolking geholpen ten De VOORZITTER zegt. dat dit geprobeerd zooals hij nader verklaart. Dit is een nieuwe *°ste v!an Mn ^dff ,d«"L De voordeelen daarentegen oordeelt hij miniem. digheden zijn stem geven aan voortzetting van de proef hij wil niet terugkomen op gegeven voordeelen doch niet voor de uitbreiding, die z.i. niet zal brengen wat men verwacht. Hij hoopt overigens, dat men een nieuw systeem in het komende jaar zal vinden. De WETHOUDER zegt, dat een ander systeem zeker te vinden is, doch deze zou niet te betalen zijn ln deze tijden. De schade voor de sohoenmakers is per persoon 3'4 p. per week, de cijfers der en quête geven dat zuiver aan. 180 p. per week, waarvan 120 p onttrokken aan 200 schoen makers. globaal genomen. Doch de schade is natuurlijk niet even groot. De heer Knibbe geeft een onjuiste berekening. Voor dengene. die de meeste schade lijdt, is het 2 p. per week. En f. 1000 om de schade te vergoeden ls daarom zeker voldoende Sub a (verlenging van de proef met 1 jaari wordt aangenomen met 228 stem men. Tegen de heeren Lombert. Knibbe. Bee kenkamp, Tobé, v. d. Tas, Wilmer. Coster en Bergers. Sub b (extra bedrag van f.1000 voor ge leden schade) wordt aangenomen met 1911 stemmen. Tegen dezelfden en de heeren Wilbrink, v. d. Reyden en De Reede. Sub c wordt z.hst aangenomen, evenals het gansche voorstel. Voorstel tot het onderhands opdragen van het maken, leveren en bedrljfsvaardig opstellen van den ijzeren bovenbouw met bewegingsinrichting ca van de nieuwe Schrijversbruz aan de N V De Nederland- soort van steunverleening. waarvan velen echter geen gebruik hebben willen maken. Maar goed ook, anders zouden er niet meer dan 2 paar schoenen per gezin gerepareerd kunnen zijn. Trouwens, zelfs nu kan men maar een bescheiden deel aan reparatie genieten, feitelijk alleen voor zolen en hak ken. daar andere reparaties apart betaald moeten worden. Spr. huldigt die werkloo zen, die geen gebruik maakten. Zij waren te fatsoenlijk bij eigen schoenmaker weg te gaan. Dc schoenmakers, die te werk ge steld worden, worden bovendien in ernstige verleiding gebracht, daar zij slechts eenig werk hebben en veel vrijen tijd over heb ben om voor anderen te werken! Het doet De heer HESSING bestrijdt, dat deze dienst in strijd is met de vestigingswet en verwijst naar het debat in de Kamer De heer v. ROSMALEN spreekt niet veel doch oordeelt liet thans toch wensohelijk. HU vond den toon der debatten zoodanig, dat hij uit protest alleen al vóór zou wil len stommen, gelet op de vele tegenstrij digheden en het opkomen voor den mid denstand Wethouder VAN STRALEN was op een breed debat voorbereid, doch de wijze van debat steekt toch thans wel zeer ongunstig af bij het debat van vorig jaar. De mid denstand ziet steeds zijn belangen be dreigd, zoodra hulp in natura in het gc ls. doch de Leidsche firma's waren bedui dend hooger. Conform wordt dan besloten. 19o. Voorstel tot het vaststellen van een verordening, regelende de gevallen, waar in en de voorwaarden, waaronder door of vanwege de gemeente Leiden Indienstne ming op arbeidsovereenkomst naar burger lijk recht kan plaats hebben Arbeidsover- eenkomstenreglement), tevens prae-advies op het voorstel van den heer Schüller in zake het loon van losse of op arbeidsover eenkomst te werk gestelde, of te werk te stellen werklieden. (186 van 19381 Aangehouden. Hierna om half twaalf sluiting. 3—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11