"AKKERTJES" Ons Kort Verhaal LEIDSCH DACBUD - Derde Bled Dinsdag 24 Januari 1939 Nachtelijk drama KERK- EN SCHOOLNSEUWS RECHTZAKEN LUCHTVAART KANTONGERECHT TE HAARLEM. Overtreding Visscherijwet Voor den Kantonrechter moesten terecht Staan twee personen uit Aalsmeer. Zij had den in den nacht van 13 op 14 Dec. j.l. met een roeiboot over de Westeinderplassen een Tg blieknet vervoerd. Verdachten lieten verstek gaan. Eisch 2-maal f. 5 subs. 2-maal 3 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van het in beslag genomen blieknet. Overeenkomstig den eisch werden zij veroordeeld. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Gistermorgen moest voor het Kantongerecht alhier terecht staan P. V.. arbeider te Leider dorp. omdat hij een gestorven koe over een land van den landbouwer J. C. Koot te Lei derdorp, dat door mond- en klauwzeer besmet was. vervoerd had naar de noodslachtplaats aldaar. Het O. M. achtte de overtreding wettig en overtuigend bewezen en eischte f. 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak conform. J. W. alhier moest terecht staan, omdat hij. komende met zijn auto van het Rapenburg, aan het verkeer van rechts geen voorrang had ver leend. waardoor hij de auto van J. Hoogen- boezen. koopman uit Den Haag. had aangere den. Eisch en uitspraak f. 15 boete of 5 dagen hechtenis. Overtreding Leerplichtwet door lid vanSchoolbestuur. H. H van H.. uit Noordwijkerhout. moest te recht staan wegens ernstige overtreding der Leerplichtwet. Niettegenstaande verdachte op 22 Augustus 1938 wegens herhaalde overtreding van de Leerplichtwet tot f. 10 boete was ver oordeeld, had zijn dochtertje de school niet meer bezocht, maar werkzaamheden thuis ver richt De Kantonrechter verklaarde er niets van te begrijpen; verdachte is zelf lid van het Schoolbestuur, moet dus anderen een goed voorbeeld geven en overtreedt zelf op zeer ern stige wijze de Leerplichtwet. Het O. M. eischte f. 25 boete of 10 dagen hechtenis. Verdachte verklaarde door den dienstbodennood geen geschikte hulp in de huishouding te kunnen krijgen en daarom zijn dochtertje te hebben thuisgehouden. In een gezin van 12 kinderen kan de huisvrouw geen hulp missen. De Kantonrechter veroordeelde verdachte tot f. 20 boete of 8 dagen hechtenis. Een moedwillige aanrijding. A. van D.. chauffeur van een autobus alhier, moest terecht staan, omdat hij een wielrijder, die voor de gesloten boomen op de verkeers- streep nabij den overweg Rijnsburgerweg stond te wachten, moedwillig had aangereden. De heer F. Robbers, alhier, die door ver dachte was aangereden, verklaarde dat deze. terwijl hij voor den overweg stond te wachten, moedwillig op hem was ingereden. Dc heer J. Piekaar alhier, die als getuige gehoord werd. verklaarde dat verdachte zelfs tweemaal moed willig op den heer Robbers was ingereden. Ver dachte erkende moedwillig den heer R. te hebben aangereden. Het was een fout van mij. maar ik wilde den heer R. een les geven in het. gebruik der verkeersregels, want hy stond niet voldoende binnen de afscheiding. Het O. M. eischte f. 15 boete of 5 dagen hech tenis. De Kantonrechter veroordeelde verdachte tot f. 10 boete of 4 dagen hechtenis. Overtreding Arbeidswet. P. C.. banketbakker alhier, moest terecht staan wegens overtreding van de Arbeidswet. Hoewel op Zaterdag 12 November de arbeids tijd om zes uur geëindigd moest zijn. was om 11.15 nog een knecht in de banketbakkerij werkzaam geweest. Verdachte erkende de over treding. Zijn knecht had na afloop der werk zaamheden de bakkerij schoongemaakt. Het O. M. wees er op. dat dit nu de zesde herha ling binnen 2 jaar was: op 18 Juni was hij bij vijfde herhaling veroordeeld tot f. 12 boete. Het O. M. had eerst principale hechtenis willen eischen. maar voor dc laatste maal eischte het een boete. n.l. f. 40 of 20 dagen hechtenis. Ver dachte verzocht ditmaal nog clementie, omdat het zoo'n slechte tijd was. De Kantonrechter veroordeelde verdachte tot f25 boete of 10 dagen hechtenis. Ergerlijke baldadigheid. P. K., een 13-jarige arbeider alhier en J. N., een 15-jarige jongen moesten terecht staan we gens ergerlijke baldadigheid. Op 21 November 's avond om halftien was K. tegen een huis op de Haarlemmerstraat opgeklommen en had een groot reclamebord van perceel 97 afgerukt. N. had daarop het bord door de ruiten geslingerd. Het O. M. vond dergelijke baldadigheden meer dan ergerlijk, waartegen met kracht moet wor den opgetreden. Gezien den zeer slechten finan- cieelen toestand van verdachte K.. eischte het O. M. f. 4 boete of 2 dagen hechtenis en tegen J. N. teruggave aan de ouders met een beris ping. Uitspraak tegen K f. 3 boete of 1 dag hechtenis en tegen J. N. teruggave aan dc ouders zonder straf. Een weigerende waiergebruiker. J. H.. landbouwer uit Voorschoten, moest terecht staan, omdat hij. ondanks een aanma ning van B. en W. van Voorschoten geweigerd had zijn perceel aldaar aan de drinkwaterlei ding aan te sluiten. Verdachte verklaarde goed water te hebben en nooit te hebben geweten, dat hii verplicht was om zijn perceel te laten aansluiten. Eisch O. M. f. 10 boete of 5 dagen hechtenis. Dc Kantonrechter veroordeelde ver dachte tot f.5 boete of 3 dagen hechtenis met de bepaling, dat hii zijn perceel onmiddellijk aan de drinkwaterleiding moet laten aansluiten. Een bouwvallig huis. H. de J.. aannemer te Voorschoten, moest terecht staan, omdat lui ondanks de aanma ning van B. en W. van Voorschoten, een huis. dat in bouwvalligen toestand verkeerde, en dreigde in te storten, niet h?.d afgebroken. De heer A. Turion. gemeente-opzichter te Voor schoten. verklaarde, dat verdachte oo herhaalde aanmaningen van E. en W. eindelijk de boven verdieping had afgebroken maar dat er no? gevaar bestond, dat het overige deel van her huis zou instorten, waarom B. en W. verdachte hadden bevolen het huis geheel te sloopen. Na 27 Augustus was er mets meer gedaan om het gevaar te verminderen en op 8 Doe 1933 was ook nerr nite aan het bevel van B, en W. vol daan. Het O M eischte f.5 boete of 3 dagen hechtenis. Uitspraak conform. Dat valt r.oe;1 nte?. zei verdachte en be taalde direct dc bcctc. Een duur konüntjo. P. D., landarbeider te N oord wij kern out. meest terecht staan, omdat hij te Noordwijk. hoewel hij geen vergunnin" en jachtacte bezat, een dood konijn vervoerd had. D" jschtODrkner Nonp^ uit Noordwfjk. verkterrdc. dat 'lachte hei koniln had gp- hacld -1" ror> 'he hii nroteriri had in r]r dutecn. tc?hrhccr-nc'c aan dc gcntecntc Am- sterdam. He1. O." *"CCr r~ en. dsf. 'techte a1- rtrcbekend wacrorr» het f.20 boete eischte of 8 dacr-1 hechtenis met verbeurdver klaring van het in beslag genomen konijn. Uitspraak conform. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Hulst gestolen. Een Leidschendammer had een hoeveel heid hulst gastolen, waarvoor hij nu te recht stond. De Officier vorderde twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk met een pioeftfjd van drie jaar. Er was al eer der een veroordeeling geweest tegen ver dachte, maar de Politierechter wilde hét toch nog een keer probeeren. en legde de twee weken voorwaardelijk op met den proeftijd van tw«| jaar. Steundelict Omdat hij zijn gezinsinkomsten niet juist had opgegeven, stond iemand uit Rijns burg terecht. Zelf had hij van zijn onjuiste handeling mededeeling gedaan, zooals een ambtenaar uit Rijnsburg vertelde. De Offi cier wilde met deze goede verstandigheid rekening houden, door twee maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk te vragen, met een proeftijd van twee jaar. De verdachte had daar geen bezwaar tegen en de Poli tierechter veroordeelde conform dezen eisch. Melkhandelaren in conflict. Een melkhandelaar te Boskoop had het blijkbaar bij zijn collega's verkorven door zijn optreden. Dat was aanleiding gewor den dat e collega tegen een klant zei: ..Als je bij hem melk koopt, krijg je voor vier cent water". Dat was smaad, waar voor de tweede melkhandelaar terecht stond. Hij gaf toe dat hij beter niets had kunnen zeggen, maar verweet zijn collega diens minder juiste handelingen in de con currentie. De Officier vorderde f. 15. boete subs. 15 dagen hechtenis, waarna veidachte een pleidooi voorlas, waarin hij ontslag van rechtsvervolging werd gevraagd subs, clementie, omdat de woorden niet beleedigend konden zijn. De Politierechter veroordeelde tot f. 10.— boete subs. 10 da gen hechtenis. De niet betaalde termijnen. Toen de termijnen van een fiets nog niet geheel waren afbetaald, had een inwoner van Alphen a. d. Rijn dit voertuig ver kocht, zoodat hij wegens verduistering te recht stond. Nu zei verdachte dat de rij wielhandelaar had betoogd geen „werk" van de zaak te maken, indien de termijnen als nog werden betaald. Door werkloosheid kon dat niet. en toen volgde toch de aangifte. De Officier vorderde vier maanden gevan genisstraf, zulks omdat er al eerder iets met verdachte te doen is geweest. De Po litierechter wilde echter eerst een rapport over verdachte hebben, alvorens vonnis te wijzen. Mishandeling en bedreiging. Terzake mishandeling moest een Oegst- geestenaar terecht staan, doch hij liet ver stek gaan. De U-jarige Arie Glasbergen vertelde dat er ruzie was geweest, en toen kreeg hij slaag van verdachte, die bij zijn ouders inwoont. Het bleek dat verdachte bedreigingen had geuit, indien hij voor dit feit zou worden gestraft. Na raadkamer, deelde de Politierechter mede dat ver dachte nader als getuige zal worden ge hoord. Daarom werd nu de verdere be handeling der zaak aangehouden. Het gevolg van ruzie. Terzake mishandeling stond terecht een inwoner van Bodegraven. Er was ruzie ge weest over een schaap en toen had ver dachte mishandeling gepleegd op den vee houder M. W. K. uit Bodegraven. Die kon zich niet verweren, omdat een arm in het verband zat. De Officier vond verdachte een ruwe klant, want er is nog een ander geval aanhangig over hem. En daarom vor derde de Officier twee maanden gevange nisstraf. De Politierechter wilde het nog met een geldboete probeeren, en legde f. 15 boete subs. 15 dagen hechtenis op. Geen „officieel" scheldwoord Terzake van beleediging had zich te verantwoorden een inwoner van Alphen a. d. Rijn. Toen hij bij de brug aan de Gouwe kwam, was even voor hem een sleepboot. Er ontstond een ruzie tusschen vèrdachte en den kapitein van deze sleepboot, waar op verdachte een beleediging aan den ka pitein toeriep. Nu beweerde verdachte dat de kapitein was gaan schelden, maar deze ontkende dat. De Officier vorderde f. 8 boete subs. 8 dagen hechtenis, doch de ver dediger betoogde dat het woord „bietser", hetwelk verdachte gebruikt had, geen „of ficieel" scheldwoord is. De Politierechter was het daarmee eens, en sprak verdachte vrij. Clandestien gas. Terzake diefstal had zich te verantwoor den een inwoner van Leidschendam. Ver dachte zou op clandestiene wijze gas heb ben betrokken. De meteropnemer Leliveld verklaarde dat verdachte In plaats van kwartjes, een aantal centen in den meter had gestopt en daardoor dus op goedkoope wijze gas betrok. Verdachte verklaarde het verschil te hebben willen bij-betalen, maar de Politierechter merkte op dat verdachte ook met den electriciteitsmeter eenzelfde truc uitgehaald heeft, en hij dus best wisi; dat het niet mocht. De Officier vorderde vier maanden gevangenisstraf voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar. met verplichting om het verschil alsnog te be talen. De Politierechter legde twee maan den gevangenisstraf voorwaardelijk op met een proeftijd van 3 jaar. en verplichting tot bijbetalen. Een lastige knaap. Terzake mishandeling stond terecht een inwoner van Leidschendam. Eenige jon gens waren aan het spelen op een vlot van verdachte. Deze waarschuwde om daarvan af te gaan, en toen de 10-jarige Z. daaraan niet voldeed, gaf verdachte hem eenige klappen, terwijl de knaap in een doornen haag terecht kwam. De Officier merkte op dat de knaap nu niet bepaald als een brave jongen bekend staat. Maar verdachte is toch te ver gegaan in zijn maatregelen, en vorderde f. 5.subs. 5 dagen hechtenis. Verd. betoogde dat hetgeen hij deed niet zoo ernstig is geweest, hij heeft alleen den jongen maar beetgepakt. De Politierechter achtte geen bewijs voor de mishandeling geleverd, omdat de jongen zeU zeide, dat het geen erge pijn had gedaan, zoodat ver dachte werd vrij gesproken. Knoopen-puzzle. Terzake diefstal van een aantal bossen ruigt had zich een Nieuwkooper te ver antwoorden. De diefstal was in Januari van het vorig al gebeurd, maar geruimen tijd later had J. van V. de bossen aangetrof fen in een landbouwschuur van verdachte. De ruigt stond op het land in den Nieuw- koopschen polder en het Noorden, en was eigendom van J. Lansing. Nu verklaarde verdachte dat hij het ruigt herkende aan de knoopen die om de bossen gelegd waren. De verdachte ontkende echter beslist den diefstal te hebben gepleegd. L. B., die het ruigt gesneden had. herkende echter even eens zijn bossen. Maar een getuige a dé charge bestreed weer dat men op knoopen de bossen kan herkennen. De Officier meende dat het bewijs voor den diefstal wel geleverd is. temeer omdat verdachte zelf tegen iemand had gezegd de dader te zijn. De Officier vorderde tegen verdachte eenzelfde straf als bij verstek opgelegd, n.l. twee maanden gevangenisstraf. De Poli tierechter besloot eerst een rapport over verdachte in te winnen alvorens vonnis te wijzen. Hij stopte niet. Een inwor.er van Ter Aar was bij ver stek veroordeeld tot drie weken gevangc- öp >zu£k& dagen neemt een verstandige vrouw 'n Êaar maal daags een "AKKERTJE", 'an kent zij geen nare dagen. 15 atnks 13 »luiv«rs 3 •tuki 3 «tuivers Lot op het AKKER-xnerk 1 7314 (ïngez. Mod.) nisstraf, omdat hij geen gevolg had gege ven aan het bevel van een ambtenaar, om stil te houden met zijn fiets. Van dit vonnis kwam hij in verzet. De ambtenaar W. A Mmnaar vertelde dat hij verd. duide lijk had aangeroepen, doch hij reed rus tig door, na eerst wat gelachen te hebben. De Officier besloot een psychiatersrapport te vragen. De verdediger en ook de Poli tierechter gingen hiermede accoord, zoodat de beslissing nog aangehouden werd. Onvriendelijkheden Het waren weinig vriendelijke woorden welke een inwoner van Leidschendam een daar wonenden handelaar had toegevoegd. Het was beleedigend, zooals dc handelaar als getuige nu vertelde. De Officier vroeg f. 8— boete subs. 8 dagen hechtenis, waar na verdachte betoogde dat de handelaar het er eigenlijk naar gemaakt had. De Po litierechter vond echter dat er niet zooiets van een ..noodweer in schelden" bestaat, en legde f4.boete subs. 4 dagen hech tenis op. DEPOSTVLUCHTEN. De „Nandoe" is vanmorgen van Tjililitan naar Nederland vertrokken met medeneming van 331 kg. post. 2 kg. pakketpost. en 29 kg. vracht. Een passagier maakt de reis mede tot Amsterdam, terwijl dertien passagiers geboekt zijn voor tusschentrajecten. Hedenmorgen om 7 uur vertrok van Schiphol de ..Zilverreiger" met als gezagvoerder te Roller. Aan boord van dit vliegtuig bevond zich 379.358 kg. briefpost, 40,325 kg. pakketpost en 381.024 kg. vracht. Vijf passagiers maken de reis mee. Er hebben 2 passagiers voor tusschentrajecten geboekt. door J. P. BAUÉ. Hoe langer Van Grol er over nadacht, hoe meer hij tot het besef kwam, dat hU zijn goeden, ouden vriend Kees Torenburg niet zóó had mogen laten weggaan. De kerel was méér dan down geweest en hij zag er nog slechter uit, dan den laatsten tijd toch ai het geval was. Somber en met een kwaad gezicht had hij met duidelijken tegenzin rijn glaasje mineraalwater gedronken en op van Grol's vraag had hij geantwoord dat het meer dan beroerd met hem ging. „Wat wil Je?" zei hij, „ik ben zoo lang zamerhand een levende doode. Ik loop van den dokter naar den apotheker, ik moet dieet houden voor dit en rust voor dat. Omhanden heb ik niets, want ik rentenier. Maar er van profiteeren kan ik niet, want dat schaadt mijn gezondheid. Wat dacht je, dat ik zoo nog een greintje lol in mijn leven kan hebben? Hier?" hij knikte vol verachting naar het glas mineraalwater „hier, dat bocht moet ik drinken, zulk kin derachtig spul schrijven ze me voor. Want koffie is slecht voor mijn hart, bier voor mijn ingewanden en sterken drank mag ik heelemaal niet hebben, want dan wordt mijn bloeddruk te hoog". Hij zette met een klap het glas op tafel. „En merkte ik nou nog maar, dat ik voor uitging. Maar ik voel me met den dag el lendiger. Leven? Noemen ze dat leven? Ik kan je zeggen, dat het me tot hier zit". En zijn hand maakte een vage beweging naar zijn hals. Dirk van Grol had hem probeeren op te monteren, maar Kees Torenburg was na de vele woorden, die uit zijn opgekropt ge moed waren opgeweld, in een star, somber stilzwijgen verzonken. Zoo down, zoo vol komen apathisch en zonder den minsten le venslust, had van Grol hem nog nooit ge zien. En toen was hij plotseling opgestaan, had van Grol zwijgend de hand gedrukt en was de straat opgegaan. Langs de dooi den fijnen motregen besprenkelde ruiten van het café had Van Grol zijn gebogen, vroeg-oude gestalte zien schuiven en het had hem een gevoel van oneindige deernis gegeven, zijn goeden, ouden vriend zóó tc zien loopen. Er was iets triests In zijn fi guur geweest. Naderhand had hij er spijt van, hem te hebben laten gaan. Als hij maar geen gekke dingen deed! Hij was er toe in staat. Hoe vaak had hij al niet ge zegd. niet meer aan het leven te hechten. En vanavond was hij wel heel erg wanho pig geweest. Die blik in Kees' oogen, die oogen. waaruit het leven al scheen weg gevloeid te zijn, zóó flauw en triest ston den ze achtervolgde hem. En een hevige onrust maakte zich van hem meester. Hij beide Torenburg's huls op, maai het meisje zei, dat hij nog niet thuis was. Van Grol dwaalde door de stad, zonder hem te vinden. Zoek maar eens iemand In een groote stad, als je niet precies weet, waar Je moet zoeken! Hij belde op tien uur op, en hij herhaalde het om elf uur. Maar telkens was het ant woord hetzelfde: „Meneer was nog altijd niet thuis". En weer vervolgde Van Grol zijn zwerf tocht door de stad. HIJ was er nu bijna ze ker van. dat Torenburg iets wanhopigs ge daan had. Hij trachtte zich te herinneren, wat hij precies gezegd had, en uit die flar den gesprek meende hij steeds zekerder Torenburg's noodlottig voornemen te kun nen afleiden. Met een angstig gevoel keek hij in de donkere grachten, en telkens meende hij in het grauwzwarte v)ater een lichaam te zien drijven, iederen keer speel den de Iichtfiikkcringen van de straatlan taarns hem parten. Om half één probeerde hij het nog eens met de telefoon. Het was of er een looden last van zijn hart viel, toen de stem van zijn vriend hem antwoordde. Het was wel iswaar een knorrige stem, maar in ieder geval lééfde Kees Torenburg nog. „Hallo? Wat zeg je? O, Dirk, ben Jij het? Raar uur, om me op te bellen. Hoe ik me voel? Nog altijd miserabel, natuurlijk'. Hè? Ja, ik heb den heelen avond door de gtari gedwaald, weet ik veel waar. in de buitenwijken geloof ik. Mij gezocht? Waar om? Bang, dat ik piekerde? Ja, ik héb loo ien piekeren, maar het is afgeloopen. Dirk. Ik ben tot een besluit gekomen! Welk be sluit?" Even was het stil. Toen klonk er een droog, sinister lachje langs den draad. „Ik maakte er definitief een eind aan! Mijn besluit staat vast. Ik heb er genoeg van, Dirk, genoeg „Maar beste jongen", pleitte van Grol. „wees toch verstandig. Neem toch geen overijld besluit, ik. Toen klonk plotseling een knal, en van Grol hoorde door de telefoon nog even een lichten kreet. Het was of hij verstijfde. „Kees!" riep hij. „Kees!" Maar er kwam geen antwoord! Als een waanzinnige holde hij het café uit. „Taxi!" gilde hij. „Taxi!" Er kwam een taxi aanrollen. Nog voor de wagen stilstond, had hij het portier al opengerukt. Hij schreeuwde het adres. „Zoo hard als je kan!" De auto raasde door de nachtelijke stra ten. Vijf minuten later rende hij op de deur van Torenburg's woning toe. Dreigend schrilde het belletje door de stille gang. Kees Torenburg deed hem zelf open. Eerst stond Dirk van Grol verbluft. Toen werd hij kwaad. Hij vloekte zelfs. „Dat is de smerigste grap, die je ooit uit gehaald hebt, Kees!" zei hij. „Je hebt me de doodstuipen op het lijf gejaagd met je mededeeling. dat Je er een eind aan ging maken. En de luguberste grap was wel, dat revolverschotNee, Kees, dat was geen grap meer, dat ging te ver Een beetje verbaasd keek Torenburg zijn vriend aan. „Revolverschot?" vroeg hij verwonderd. „Maar beste Jongen, ik zei je toch. dat ik er een eind aan ging maken, ik heb genoeg van al die kwakzalvers met. hun dleetjes, mlneraalwatertjes en rustkuurtjes, Ik lap ze aan mijn laars, die heeren aesculapen. Ik ga weer werken, eten, drinken. En toen jij me opbelde, was ik juist bezig, het Ijzer draadje los te peuteren van een fijn flesch- je champie. waarmee ik mijn „wederge boorte" wilde vieren. Tijdens het telefonee- ren vloog de kurk van de flesch en ik schrok me dood, dat het kostelijke vocht verloren zou gaan. Daarom Het ik je even aan de telefoon hangen, want ik inoest mijn champie redden. Wat klets jij nou van een revolverschot?" En hij sleepte den totaal verbluften Van Grol naar binnen. „Kom, kerel, zooiets goddelijks heb ik in jaren niet geproefd. We maken er samen nog een t.je open. Een geur, meneertje, een geu: (Auteursrecht voorbehouden) (Nadruk verboden). PREDIKBEURTEN. VOOR WOENSDAG 25 JANUARI. Leiden Geref. Gem. <N. Rijn): Nam. 8 uur, ds, H. Ligtenberg van Lisse. Aarlandcrvecn Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur, ds. K H. E. Gravenmeyer van Den Haag. Alphen aan den Rij» Lokaal van Han- dersloostraat: Nam. 7.15 uur ds. v. d. Hoogt van Utrecht. Gebouw „Jonathan: Nam. 7,30 uur ds. G. Ph. Scheurs. Bodegraven Ned. Herv. Kerk: Nam half acht. ds. v. Lokhorst van Hilversum. Boskoop Chr. Greef. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Kleisen. Geref. Kerk: Nam. half acht. ds. H. A. Wier- singa van Leiden. Hazerswoudc Salvatorl: Nam. 7 uur, ds. Verkerk van Moerkapelle. Lisse Oud Geref. Gem.: Nam. 7 uur. lees- dienst. Noordwük aan Zee Geref. Bond (Juliana- weg 27): Nam. halfacht. ds. Bout van Delfs- haven-Rotterdam. Oude Wetering Geref. Kerk: Nam. half acht. dr. Sijtsma van Amsterdam. Rijnsburg Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur. ds. Van Niftrik Chr. Ger. Kerk: Nam. 7 uur. ds. I. de Bruino van Sassenheim. Ter Aar Ned. Herv. Kerk: Nam. 71/4 uur, dr. P. J. Kromsigt van Den Haag. Waddinxvcen Oud-Geref. Gemoente: Nam. 7 uur ds. van der Kraats. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur, ds. de Geus van de Bilt. Zoetermeer Vereen, tot Verbreiding der Geref. Waarheid nam. 7 uur ds. de Graaf te Schoonhoven. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Arnemuiden M. J. Lekkerkerker te Oosterwolde «Geld.); te Doeveren mr. E D G. v. d. Horst te O. en N. Gastel; te Nleuw- Buinen W. Sybrandy te Exmorra. Aangenomen naar Den Bommel P. M. v. Galen, cand, te Monster, die bedankte voor' Hagestein. Nieuwpoort- en Waverveen; naar Lutjegast (als hulppred.) P. C. S. v. d. Hoff. cand. te Veenhuizen. Bedankt voor Groote Lindt (toez.) J. N. de Ruiter te Aalsum. GEREF. KERKEN. Beroepen te Kantens H. Hekman, cand. ert hulppred. te Dedemsvaart. Aangenomen naar Hardenberg (2e pred.pl.) D. Vreugdenhll te Appelscha. BAPT. GEMEENTEN. Aangenomen naar 's-Gravenhage Jac. do Jong te Stavoren. Ds. A. A. HUMME. A.s. Vrijdag herdenkt ds. A. A. Humme, em. predikant te Bilthoven, den dag waar op hij voor 50 jaar het predikambt bij de Rem. Geref. Gem. van Oudewetering aan vaardde. Ds. Humine werd in 1864 geboren en in 1888 proponent om 27 Jan 1889 zijn ambt in zijn eerste en eenige gemeente te aan vaarden. 19 Febr. 1893 verkreeg hij wegens overgang tot een anderen staat des levens eervol ontslag. PROF. DR. J. VERSLUTS TE WEENEN OVERLEDEN. Te Weenen, waar hij sedert dertien jaren als hoogleeraar verbonden was aan de uni versiteit, is op 65-jarigen leeftijd overleden prof. dr. J. Versluys. Prof. dr. Jan Versluys werd op 1 Septem ber 1873 te Groningen geboren. Na de hoo- gere burgerschool te Amsterdam te hebben doorloopen, studeerde hij aan de universi teit aldaar in de zoölogie. In 1898 promo veerde hij te Oiessen (Duitschlandi tot doctor in de natuurphllosophle, na de twee voorafgaande jaren als assistent verbonden te zijn geweest aan het zoölogisch labora torium van de universiteit te Amsterdam. In 1899 was hij eerste assistent van de Slboga-expedltie. Van 1900 tot 1907 was dr. Jan Versluys assistent aan het dierkundig laboratorium van de Amsterdaansche universiteit, terwijl hij in diezelfde jaren privaat-docent voor dierkunde aan deze universiteit was. De volgende vier jaar verrichtte hij deze taak te Giessen. waarna in 1911 zijn benoeming volgde tot buitengewoon hoogleeraar al daar In 1916 werd prof. Versluys gewoon hoogleeraar aan de Vlaamsche universiteit te Gent, waarna hij ten slotte in 1925 tc Weenen werd benoemd tot hoogleeraar in de dierkunde. Prof. dr. J. Versluys was lid van de Koninklijke Akademie van Wetenschappen, correspondeerend lid van de Akademie der Wissenschaften te Weenen en van de Zoological Society of London. Van zijn hand zijn vele wetenschappelijke publicaties verschenen. ZENDINGSBUREAU OEGSTGEEST. Het Zendingsbureau te Oegstgeest vraagt ons plaats voor het volgende Nu 15 Januari achter den rug is, en het boekjaar 1938 dus is afgesloten, is het mo gelijk bekend te maken, dat de totaal inkomsten over dat jaar hebben bedragen f.790760.55, De begTOotlng. die oorspron kelijk f. 920.000 bedroeg is per 1 Juli 1938 teruggebracht tot f. 860.000. Mede op dien grond Is niet te verwachten, dat de Indi sche rekeningen straks meevallers zullen geven en er is dus met vrij groote zekerheid aan te nemen, dat het tekort over 1938 zai bedragen bijna f. 70.000. Daar ook het te.toit over 1937 ad f. 50.000 niet meer uit reserves kon worden aangevuld is er nu dus een sohuld van f. 120.000, Toch Is er ook een andere zijde, waaioP licht moet vallen. De ontvangsten over 19J( hebben nl. bedragen f. 745.224 en er is over 1938 dus een stijging ten bedrage van ruim f. 45.000. Hoe teleurstellend het ook is dat 1938 nog niet weer het cijfer van f. 800.009 heeft bereikt, toch zijn wij daarheen weer sterk op weg. Wat het laatste half iaar reeds duidelijk scheen wordt door da eind' uitkomst bevestigd, nl. dat wij het d'cn te punt bereikt hebben en dat de verbreeding van de basis zich reeds doet blijken in ver hooging der inkomsten. 2—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10