"AKKERTJES" OPROEP! Niet wachten bij Griep De zitting van den Volkenbondsraad Adverteert in het Leidsch Dagblad LEIDSCH DA3BÜ.D - ïweeiie Biatl Donderdag 19 Januari 1939 •Öv&\tuig,2*td laga pKy&u1/ BALANS OPRUIMING LeidenBreestraat 99-101 - Telefoon 1770 China, Dantzig en Spanje Dagbladreclame is niet te vervangen LAND- EN TUINBOUW Tuinders leden groote schade CORRESPONDENTIE VRAGENRUBRIEK N.V. DE LANDB0UW6ANK IE UTRECHT Verstrekt CREDIETEN, ook BOUW- CREDIETEN - Neemt gelden a deposito :49c TER AAR. De tweede landstormavond. Ook aan den Aardam werd een land stormavond gehouden in café van Acker. De heer L Koning opende met welkomst woorden, inzonderheid aan overste Boots en kap. Karres van de Gewestelijke Com missie van den B.VL. Overste Boots haalde herinneringen op uit den mobilisatietijd en mevr. Segrève liet ook hier het talrijke, enthousiaste publiek genieten van haar kunst. De plaatselijk leider, de heer de Goede van Alphen a. d. Rijn, onderging een huldiging voor het feit, dat hij 12'/i jaar als zoodanig is opgetreden werd in dit verband door overste Boots hartelijk en waardeerend toegesproken. De heer Ver hoef bood den jubilaris een klokje aan en diens echtgenoote een bloemenmand. Voorts reikte overste Boots een wisselbe ker uit aan de beste schuttersgroep van dit gewest en aan den heer B Rietveld een horloge, zijnde deze de beste individueele schutter. Na propagandaredevoeringen van de landstormofficieren, vertooning van films en afdoening van eenige huishoude lijke aangelegenheden, werd deze opgewek te vergadering te ruim middernacht ge sloten. Slotavond cursus in Bloementeelt. In tegenwoordigheid van de rijkstuin- bouwconsulenten, de heeren Koeman en van der Helm, werd een slotavond gehou den van den door de plaatselijke afdeelin- gen van den L. T. B. en den C, B. T. B. georganiseerden bloemisterij-cursus, welke onder leiding stond van den heer van Loo. Na een examen, waarbij alle cursisten het praedicaat ,,met veel vrucht" verwierven, reikte ir. van der Helm, na een toepasselijk woord tot de deelnemers te hebben gespro ken, de diploma's uit aan de heeren A. den Haan, J. den Haan, C. van der Hoorn, H. van der Hoorn, C. van der Hoorn, C van Zaal, J. van Zaal, C. Fransen, Jac. Fran sen, J. Vergeer, R. Vergeer, L. Leliveld, J. van Harten, G. van Haarten, D. v Harten, J. Hoogervorst, Th. Hoogervorst, L. Rekel hof, M. Keijzer, Th. Lek, Th. Verlaan, J. v. Straalen, J. Vork en J. Bosland. Ook ir. Koeman sprak de geslaagden toe en spoorde hen aan de verworven ken nis nog meer uit te breiden. De voorzitters der tuindersorganisaties brachten dank aan de leeraaren voor hun toewijding, waarop de heer van Loo in een slotwoord de mogelijkheid en noodzakelijkheid van meer uitgebreid tuinbouwonderwijs voor deze gemeente besprak. In een besloten bijeenkomst heeft de Volkenbondsraad gistermiddag van ge dachten gewisseld over de wenschen, die de Chineesche gedelegeerde in zijn rede heeft geformuleerd. Deze gedachtenwisseling heeft tot geen enkel definitief resultaat geleid en zal heden voortgezet worden. Het ziet er niet r.aar uit, dat de raad, die zich tegenover een ongewijzigden toestand gesteld ziet, zich meer binden wil dan vroeger. In elk geval is het wel zeker, dat oo het verzoek der Chineesche regeering om instelling van een coördinatie-commissie, zelfs beperkt tot de meest betrokken mogendheden, niet of zwak zal worden ingegaan. Verder wordt medegedeeld, dat de Dant- ziger kwestie, welke oa. gaat over het al of niet handhaven van den hoogen commis saris van den Volkenbond, pas in de zitting van Mei zal worden behandeld Polen heeft er od doortastende wijze op aangedrongen, dat Burckhardt niet zal aftreden als hooge commissaris van den Volkenbond te Dantzig. In een besloten bijeenkomst van de com missie inzake Dantzig hebben Engeland en Frankrijk zich voor de handhaving van Burckhardt op zijn post verklaard, terwijl het derde lid, Zweden, voor zijn aftreden was. Waarschijnlijk zal besloten worden, dat Burckhardt blijft. Namens de Joden heeft Goldman, de voorzitter van den uitvoerenden raad van het Joodsche wereldcongres .die geaccre diteerd is als vertegenwoordiger bij den Volkenbond van de Palesrtijnsehe Joodsche organisatie, in den loop van de gisteren gevoerde besprekingen betoogd, dat de Dantzigsche grondwet onbetwistbaar ge schonden was, en dat, als de hooge com missaris zou worden gehandhaafd, dat hierop zou neerkomen, dat de Volkenbond billijkt hetgeen geschied is. De Volkenbondsraad heeft gisteravond een vergadering gewijd aan de conclusies van het Britsche onderzoek naar de bom bardementen op de burgerbevolking in Spanje. De Spaansche minister vanbuiten- landsohe zaken, Alvarez del Vayo, weesop de bombardementen, die door het rapport als „opzettelijk" erkend zijn. Hij voegde hieraan toe, dat de verantwoordelijken of wel de Spaansche rechtsche leiders zijn of hun Duitsche en Itallaansche medeplich tigen. Volgens den minister zijn de wer kelijke verantwoordelijken de Duitsche en Italiaansche vliegers. Ter staving zijner woorden haalde hij artikelen in de Itali aansche dagbladen aan. Voorts wees hij er op, dat de Spaansche regeering steeds weerwraak geweigerd heeft en „op mis daad niet met misdaad heeft willen ant woorden". Zij'is nog steeds vastbesloten om haar humane houding te handhaven. Verder deed del Vayo uitkomen, welke tegenstel ling er bestaat tusschen de maatregelen, die door de Soaansche regeering genomen zijn om haar leger voor 100 pet. te doen bestaan uit Spanjaarden en de kortelings te Rome afgelegde verklaring volgens welke „de Italiaansche hulp voortgezet zal worden tot de geheele overwinning der rechtschen". Het Spaansche volk, over tuigd van de noodzakelijkheid der verde diging der nationale onafhankelijkheid, zal antwoorden op den oproep der regee ring en kalmte en moed behouden. Del Vayo eindigde met trots uit te spreken over het feit, dat liij zijn land kan verte genwoordigen „ter verdediging van zijn belangen, niet alleen tegen Franco maar ook tegen hen, wier zwakheid de ontwik keling van den „opstand" mogelijk heeft gemaakt". De volgende spreker, Butler, ondersecre taris van het Foreign Office, herinnerde er aan, dat de commissie van onderzoek naar de luchtbombardementen in Spanje Ingesteld is op Initiatief van de Engelsche regeering. Het hing niet van de Engelsche regeering af, of deze commissie Interna tionaal zou worden. Spr. deed opmerken, dat het rapport niet noodzakelijkerwijze de opvattingen der Britsche regeering ver tegenwoordigt en niet op alle bombarde menten betrekking heeft. Hij erkende ech ter. dat de instelling der commissie doel treffend is geweest en hoopt, dat midde len gevonden zullen worden om de gevol gen der luchtbombardementen tegen te gaan. De Russische vertegenwoordiger, Soeritz, verklaarde, dat zoolang de Volkenbond zal bestaan, hij gehouden zal zijn het volken recht te doen eerbiedigen. De Russische regeering verklaart zich bereid deel te nemen aan ieder Internationaal optreden en aan iedere maatregel, die ten doel heeft een einde te maken aan dezen onmensche- lijken oorlog. De Chineesche vertegenwoordiger, Wel lington Koo, sprak vervolgens als zijn meening uit, dat de luchtoorlog de meest Zij kunnen deze onmogelijk zelf dragen, zegt de heer Wijnkoop. VRAGEN AAN DEN MINISTER. De heer Wijnkoop heeft aan den minister van economische zaken de volgende vragen gesteld Is het den minister bekend, dat vele tuinders door den vorst in het eind van het vorig en het begin van dit jaar weder om enorme schade hebben geleden? Is het den minister bekend, dat de tu'n- ders deze schade onmogelijk zelf kunnen dragen, omdat 1. zü reeds sinds 1933 wel eventueel steun op hun producten ontvangen, doch slechts tot een prijs die 10 procent of meer bene den den productie-prijs Ugt. zoodat zij in die jaren steeds meer moesten uitgeven dan ze ontvingen en er dus bij hen reeds daarom een geweldige achterstand heerscht: 2. De zomer van 1938 velen een mis oogst bracht, waardoor ondanks soms hooee prijzen over het algemeen te weinig door hen kon worden verkocht om hen over voldoende geld te doen beschikken? Is de minister derhalve onder deze om standigheden, nu deze tuinders in de eerste tijden over weinig of geen geld zullen be schikken, bereid om a. meer uitbetaling van steun op de pro ducten te geven en wel direct en dan tot een prijs die In elk geval niet meer beneden den productie-prijs ligt; b. waar het maximum-bedrag aan toe gedachten tuinbouwsteun over 1938 twaalf mlllioen bedraagt en dit voor genoemd doeleinde veel te weinig zal zijn, dit bedrag zoo spoedig mogelijk op voldoende wijze te doen verhoogen? EEN LABORATORIUM VOOR DE BLOEMENTEELT. Regecring overweegt stichting te Aalsmeer. Het „Alg. Handelsblad" verneemt, dat de Directie van den Landbouw overweegt, om te Aalsmeer een laboratorium voor bloe- nuttelooze van alle oorlogen ls. Hij be pleitte een embargo op benzine. De Fransche vertegenwoordiger, Chaver- tat, herinnerde er aan, dat Frankrijk her haaldelijk zijn afkeuring te kennen heeft gegeven over de bombardementen van weerlooze bevolkingen. De Fransche regee ring verklaart zich bereid deel te nemen aan Iedere procedure, die ten doel heeft er een einde aan te maken. menteelt te stichten ten behoeve der blos misterij in Nederland. Het door den in specteur voor den Tuinbouw, ir. A. W. van de Plassche, opgestelde plan, dat reeds met de betrokken organisaties ls besproken, wil oen laboratorium stichten op voorwaarde, dat de kweekersorganisaties bijdragen in de kosten. Eenige velllngsbesturen schij nen reeds belangrijken flnancieelen steun te hebben toegezegd. Het is de bedoeling, dat door wetenschappelijk gevormd perso neel allerlei vraagstukken grondonder zoek, plantenziekten, veredeling, belichting in studie zullen worden genomen, werk waaraan de rjjkstuinbouwconsulenten niet kunnen toekomen. Daarnaast wordt nagegaan de mogelijk heid, om in Aalsmeer een tulnbouwbedrljfs- school te stichten, zooals reeds te Tiel (fruitteelt) en Naaldwijk (bloementeelt) bestaat. Te Lisse is reeds een laboratorium voor bloembollen onderzoek als onderdeel van het Instituut voor Phytopathologle van de Wageningsche Landbouwhoogeschooi; daar worden echter alleen planter«lekten- kundige vraagstukken bestudeerd en dan van bloembollen Daarnaast is dezer dagen door de Ned. Ver. tot Wetenschappelijke Veredeling van Siergewassen het initiatief genomen om te Limmen, naast den Hor tus Bulborum een instituut voor veredeling van siergewassen te stichten- Ter illustratie van de belangrijkheid der Ned. bloemisterij wijzen wij er op, dat de export alléén van snijbloemen en snijgroen in het afgeloopen jaar een waarde van 3.1 mlllioen heeft vertegenwoordigd waarbij nog de potplanten enz. komen. Alléén te Aalsmeer werd ln het afgeloo pen jaar voor vijf mlllioen gulden geveild, waarbij dan nog komen die van andere centra, zooals Westland, Nijmegen, enz. N. L. Jr. te L. Waar ook wJJ de officieele tenlastelegging in extenso hebben gepubliceerd (Maandag 16 Januari. 4de pagina. 3e Blad), lijkt ons volledig tegemoet gekomen aan Uwen wensch tot verbetering van de ons door den commissaris van Politie verstrekte Inlichtingen. Wij beschouwen deze zaak hiermede als af gedaan. Fa. M. te L. Uw stuk kunnen wij niet plaatsen. Daarvoor dient de advertentie-rubriek J. S. te L. Of en hoeveel kostwinners vergoeding gegeven zal worden hangt af van allerlei omstandigheden, waarmede door dege nen. die daaromtrent een beslissing te nemen hebben, rekening wordt gehouden. L. J. te L. De medewerking van den patroon is noodzakelijk. Een andere oplossing is er in dit geval niet. „Als je je zoo onprettig voell, zoo rillerig, zoo'n zwaar gevoel, dan weer koud, dan weer warm, ga dan dadelijk naar bed kind en neem 'n "AKKERTJE" en vanmiddag en vanavond nog eenl" "AKKERTJES" zijn ware Griep-verdrijvers. Ze doen U 's-nachls ruslig slapen en onderwijl verdrijven ze Uw griep en gevatte kou. Den volgenden morgen voelf Ge U prettig en tien tegen één kunt Ge dan weer vroolijk en gezond opstaan, want "AKKERTJES" sloppen vaak zoo'n opkomende griep in één nacht. Ongeëvenaard door hun snelle afleidende en kooriswerende werking bij aandoe ningen xooals Griep, Kou, Spierpijn, Spil, Rheumatiek en dade- Üjk pijnstillende wer king bij Hoofdpijn, Tand- en Kiespijn, Vrouwenpijnen, Ze nuwpijnen,Migraine. -X" Hef it altijd goed om AKKERTJES" in hun te heb ben. Let op dit AKKER-merk. Per 13 sluks 12 stuivers Per 2 stuks - 2 stuivers HIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Raad van Commissarissen Jhr. Mr. J. K. H. de Beaufort van Leusden, Leusden. Mr. A. M. A. Baron van Boetzelaer van Loenen en Wolfëren (Ged. Comm.), de Bilt. Mr. W. I. Doude van Troostwijk. Nieuwensluis. Jhr. Mr. J. M. van Asch van Wijck, Amsterdam. A. tenNoever de Brauw, Wijk bij Duurstede. Agent voor Leiden en Omstreken de Heer A. J. DEN HOLLANDER, Fruinlaan 3, Leiden. De Directie: J. B. DE BEAUFORT 7060 N. C. DE RUIJTER De Reünie Commissie van het Leidsche Studenten Corps verzoekt hierbij nogmaals diengenen, die gedu rende het Eeuwfeest van het L. S. C-, van 15 Maart a.s., slaapgelegenheid ter beschikking heliben voor Reünisten, ten spoedigste invulformulieren hier voor af te halen bij den Pedel van het L.S.C., Bree- straat 41. Deze formulieren moeten uiterlijk 24 Ja nuari a.s. ingeleverd zijn bij bovengenoemd adres. 18c 12c jarretelgordels rose stof, 4 jarre- inc tellesIT IDEM broché met voerinastof, 4 jar-onc retelles0.49 O V bustehouders rose en bleu, goed qc model bustehouders witte katoen bustehouders witte katoen, met koordjes bestikt, 0.98, 0.78, oc 0.5848 zijsluiting-corsetten in effen stof, A Qc 4 jarretelles, vanaf 4 buikband-corsetten groote sorteering, «198 vanafI zijsluiting-corsetten mooie groote modellen, soliede broché, OQc vanaf7Ö lastex-instappers soepele, sterke elastiek, 4 jarretelles 2.39, jroc 1.79, 1.48, 0.89.... i)ö corselet rose stof prima model met rugvetersl. 4 jarr. I corselet lastex elast. met kant bustehouder 4 jarretelles 2.48, -148 1.89I ■vvjrtmy wjy trttcflci Ac*s o| 4^an consaiT M't «xc 1 zijden geplatteerde kousen sterk en elegant, 1.09, 0.89, nr\c 0.69, 0.44ZV waschzijden kousen met naad en mindering moderne kleuren, 0.87 0.78, 0.67, 0.56 bemberg zijden kousen, fijnste soorten, ook extra wijd 1.29, 1.17, 0.87, cri, 0.79, 0.69Oy kousen links-weefsel, prachtkleuren j nir 1.09, 0.95, 0.78... 4y directoires en hemd- jes mooie katoen interlock, 0.69, nn, 0.59, 0.49, 0.39... ZV directoires en hemd- jes zijde interlock i r\c o.594y directoires en hemd- jes fantasie-weef- nn( seizy verband enorme keuze o.a. badstof jc vanaf4 onderjurken fantasie zijde met p qc appliqueJO onderjurken charmeuse-zijde, ronde hals, met applique, rtr\e 1.78, 1.29by garnituren bestaande uit: onderjurk, hemdje en pantalon, charmeuse- zijde, 3 stuks, met appl., incompleet -58 moten-sortiment... I AMSTERDAM (10 Filialen), HAARLEM, LEIDEN, DEN HAAG (7 Fil.L ROTTERDAM (4 Fil.), ARNHEM, UTRECHT, APELDOORN, TILBURG, DEN BOSCH, HILVERSUM, - AMERSFOORT, - EINDHOVEN. V 42

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 8