LEIDSCH DAGBLAD - Eerife Bid Donderdag 19 Januari 1939 De strijd in Spanje De strijd in het Verre Oosten sport De bedreiging van Barcelona RECHTZAKEN Laatste Berichten De sterrit naar Monte Carlo beursoverzicht Binnenland De oplichting van f. 180.080 Het Prinselijk paar naar Den Haag Van der Hoek—Ton Kopenhagen te Het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin De C.A.O. in het bakkersbedrijf Uit Ned. Oost-Indië Buitenland MARKT s-i Mist en slecht weer, waardoor van vlieg tuigen weinig gebruik kon bemaakt, belem meren thans Franco's opmarsch legen Oatalon/ië. Geheel stil staat het krijgs bedrijf echter niet. Twee divisies van het Meastrazgo leger corps hebben het kruispunt Pons en de electrische centrale ln de nabijheid bezet. Het legercorps uit Navarra rukt langs de kust op naar Vendrell. Omstreeks den mid dag bevond het legercorps zich eenige kilometers ten Oosten van Altafull, dat n den nacht is bezet. Dit corps ls thans ongeveer zestig kilometer van Barcelona verwijderd. De autoriteiten te Barcelona hebben bepaald dat alle particulieren radio toestellen binnen vier dagen moeten worden ingeleverd, ten einde te Barce lona de ontvangst te voorkomen van berichten door de „vijfde colonne", dc aanhangers der rechtschen. De strijdkrachten van Franco ontvangen steun van zee, waar drie oorlogsbodems de stellingen der regecrlngstroepen aan de monding van de rivier onder vuur nemen. Dit laatste maakt een bericht, dat 60.000 man uit Madrid over zee naar Barcelona zouden worden vervoerd, al zeer ongeloof waardig. China's financleele verplichtingen. De woordvoerder van het Chineesohe mi nisterie van financiën heeft verklaard, dat China al zijn verplichtingen, die door de douane-ontvangsten gewaarborgd zijn, wil voldoen en bereid is. Iedere billijke rege ling. om daartoe te tomen, te overwegen. De woordvoerder legde er echter den na druk op, dat het deel, dat ten laste behoort te komen van de door de Japanners be zette gebieden, ook daarvandaan moet komen en dat een einde moet komen aan bemoeiing met de Chineesche valuta. Tenslotte verklaarde de woordvoerder, dat China niet het voornemen heeft, een moratorium af te kondigen. Fransche nota overhandigd. Hot ministerie van buitenlandeche zaken deelt mede, dat de sepretaris der Fransche smbassade om lialftwaalf een nota aan het ministerie heeft overhandigd. Deze nota erkent seen eenzijdige wijzi ging van het negenmogendhedenverdrag fn is geheel dn overeenstemming met de nota's van Engeland en Amerika. Intusschen heeft de Japansche gezant tc Londen de Engelsch-Japansche vriend •"hap een der steunpilaren van den vréde genoemd en de tijd leek hem thans ge komen, deze vriendsohap te verstevigen Tegen hulpverleening aan Japan. Er is onder leiding van den vroegeren staatssecretaris Henry Stimaon een com missie van invloedrijke Amerikanen ge vormd. welke zich ten doel stelt den ver koop van ijzerafval. petroleum, staal en vrachtwagens aan Japan tegen te gaan. Dodd, de vroegere ambassadeur in Duitsch- land, Helen Keiler de schrijfster, en Gan nett, de uitgever, zijn leden -der organisa tie, welke zich „comité inzake niet-deelnc- ming aan de Japansche agressie" noemt. TENNIS. VON CRAMM GEEN BEROEPSSPELER. Het A.NP. meldt uit St. Louis: Budge verklaarde, dat hij een brief van von Cramm uit Duitschland had gekregen, waarin deze hem mededeelde, dit jaar niet voor zijn land te mogen uitkomen in de competitie voor den Davisbeker. Von Cramm deelde Budge ook nog mede. dat hij geen beroepsspeler zou wor den. Het ligt in zijn bedoeling binnenkort een positie bij een bankfirma te aanvaarden. De tiende ontmoeting tusschen Budge en Vines werd door Budge gewonnen (63. 6—3), zoodat Budge thans leidt met 6-^-4 overwinnin gen. BILJARTEN. TER AAR—NOORDEN. Een biljartwedstrijd in het café van A. Kuijf te Ter Aar tusschen Ter-Aar en Noorden, is ge wonnen door Noorden met 11 punten voor sprong. behandeling voor de rechtbank te breda. Vandaag is door de rechtbank te Breda behandeld de geruchtmakende zaak van een tweetal geraffineerde oplichters, die kans nebben gezien de bejaarde mej J. P. C. Kessler te Ginneken, een groot bedrag aan Beid afhandig tc maken. Aan de beide oplichters C H. F. A. Breyer, van beroep mijnbouwkundige en zijn zoon, - H. Breyer, resp. wonende te Amsterdam en te Haarlem, wordt ten laste gelegd, dat et) in de periode van 20 November 1937 tot oosiistus 1938 mej. Kessler hebben bewo- afgifte van verschillende aanzien- Jke sommen geld. In totaal werd mej. messier voor ongeveer f. 180.000 opgelicht. Na het voorlezen van de lijst van getui- ten bleek, dat de hoofdgetuige, de 80-jarige Kessler, niet verschenen was en dat n doktersverklaring was overlegd, waarin t Jvermeld, dat het voor den gezondheids- estand van mej. K. hoogst ongewenscht z1i om deze emoties mee te maken. Naar wij vernemen zal het Prinselijk paar zich met Prinses Beatrix in het laatst van deze maand naar Den Haag begeven om daar gedurende ongeveer eer, week ten paleize tc verblijven. HET FAILLISSEMENT VAN DE PROV. BANKVEREENIGING. Verdeeling van nagekomen baten. Na de beëindiging van het in 1929 uitge sproken faillissement van de N. V. Provin ciale Bgnkvereenlglng te Den Haag zijn nog eenige nagekomen baten beschikbaar gekomen, aangezien bij het overnemen van twee preferente vorderingen destijds geen rekening is gehouden met het feit, dat die vorderingen in het begin van 1930 zijn vol daan uit de opbrengst van verpande effec ten, Na aftrek van kosten komt daardoor aan de concurrente schutdeischers nog ten goede een bedrag van f. 18.213,12, ten aan zien waarvan de Haagsche rechtbank op verzoek van den curator heeft besloten dit te verdeelen op den grondslag van de vroe gere uitdeelingslijst. Aangezien de concurrentie sohuldeisohevs in dit faillissement in totaal opkwamen voor f. 1.038.968,75, wordt thans derhalve nog ruim 1,75 pCt. uitgekeerd. Tot dusver hadden de crediteuren bijna 14,39 pCt. van hun vorderingen ontvangen EEN SPOORWEGPOSTKANTOOR IN DEN HAAG. Naar wij vernemen zijn de plannen ge leed voor den bouw van een spoorwegpost kantoor op den hoek van het Rijawljksohe- pleln en de Waldorpstraat te Den Haag. In verschillende andere genieenten zooals Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, 's-Herto- genbosch, Zwolle en Eindhoven bestaat reeds een dergelijk kantoor, waardoor de expeditie van de post belangrijk ver sneld is. Het zou in de bedoeling liggen in den loop van April met den bouw te beginnen. Dit postkantoor is uitsluitend bestemd voor expeditie en vervoer Men kan er dus geen gewone zaken afwikkelen. Het zal worden ingericht naar het voorbeeld van het verleden jaar te Utrecht gebouwd kan toor en vermoedelijk over eenige jaren in bedrijf worden genomen. In het station Den Haag was den laat- sten tijd reeds een dergelijke dienst, welke op den duur natuurlijk naar het nieuwe kantoor zal worden verplaatst. af. De dames zijn om 5.59 uur vertrokken, richting Berlijn, een afstand van bijna 600 km., 1 minuut later vertrok Bakker Schut. Te 7 min. over zes reden StemerdinkKei zer weg,- tien minuten, later gevolgd door Krult—van Kampen. Tallinnrijders op tijd te Warschau. De equipe van der HoekTon met Ford is hedenmorgen vroeg in Kopenhagen aan gekomen. De controle was nog niet open toen onze landgenooten Kopenhagen bin nenreden. In den loop van den morgen heb ben zij den tocht voortgezét, waarbij Odense en vervolgens Hamburg de eerstvolgende controleplaatsen zijn. De Tallinnrijders hebben in den afgeloo- pen nacht, naar uit Warschau wordt ge meld, de etappe Koningsbergen-Warschau over ruim 300 K.M. afgelegd. Gemakkelijk was dit gedeelte niet. Niettemin kwam do equipe Bakker SchutNortier twee uren voor de openstelling der controle in de Poölsche hoofdstad aan. Het team StemerdinkKeizer arriveerde om half vijf. de damesequipe jkvr. v. Vre- denburchmej. van Stc/ékum te ruim 5 u., terwijl de ploeg Kruit^van Kampen met de Flat 300 zich kwam aanmelden, juist toen de éontrole werd opengesteld Alle vier equipes kwamen er dus zonder strafpunten I De drie Nederlandsche equipes, die te Palermo zijn vertrokken, kwamen alle op tijd te Padua aan. Op de etappe Rome en Padu over 520 k m., waarbij de Apenijnen werden overgetrokken, gebeurde niets bij zonders. De equipe Mutsaers-Kouwenberg- Lamberts Hurrelbrinck. kwam een uur voor de openstelling der controle te Padua aan. De equipe gir. SandersSmit met Ford volgde een minuut later, terwijl het team ZeehuizenJacobs met EMat om kwart over zes arriveerde. Onze landgenooten bevinden zich thans op weg naar Ljubljana in Joego slavië, een afstand van 330 km., waarbij men er op rekende, dat zij omstreeks 4 uur hedenmiddag zich aan deze controle zou den melden. Uit Londen wordt gemeld, dat de bekende vliegster Amy Johnson, die met mevr. Mac Evoy uit John O'Groats is vertrokken, een aanrijding met een der andere deelnemers heeft gehad. Het ongeval gebeurde bij In- verness. De spatborden aan den voorkant werden beschadigd. De automobiliste kon de reis voortzetten De verdediger van de verdachten, mr. Francois Pauwels, sprak hierover zijn te leurstelling uit en meende, dat de behande ling van déze zaak geen voldoende voort gang zou kunnen hebben, omdat het nood zakelijk is om mej. Kessler nog enkele vra gen te stqllep in het belang van de ver dachte. De rechtbank ging hierna in raadkamer, waarna de president mededeelde, dat de rechtbank geen termen had gevonden, om de behandeling van de zaak uit te stellen, en dat mej. K. door den rechter-commissa- r!s reeds onder eede ls verhoord, in tegen woordigheid van de verdachten Bij die ge- legei held hebben ook de verdachten aan mej. K. vragen kunnen stallen. Daarna werd overgegaan tot de behan deling van de zaak. Als eerste getuige werd gehoord de rijks rechercheur Hersmis uit Amsterdam. Reeds spoedig ontstond er een conflict tusschen mr. Pauwels en dezen rechercheur, omdat mr. Pauwels het onjuist vond, dat de re chercheur was afgegaan op anonieme me- dedeelingen. De president meende een der gelijk gesprek niet te moeten toelaten, het geen niet wegnam dat een scherpe discussie tusschen den verdediger en den rijksrechercheur ontstond. De officier van iustitie, mr. Van der Dussen, meende dat het er eigenlijk niet toe doet. van wie of waarvandaan de rijkspolitie inlichtingen ontvangt. Hoofdzaak is. dat deze worden getoetst op haar waarheid. Vervolgens werden gehoord de beide dienstmeisjes, die echter zeer gereserveer de verklaringen aflegden, wat voor den president aanleiding was een van deze meisjes speciaal te wijzen op liet gewicht van den eed. Gehoord werden verder twee chauffeurs uit Haarlem, die met den jongen D. per auto en per vliegmachine talrijke groote reizen hebben gemaakt. Door een der chauffeurs werd verteld, dat zij ook in Cairo zijn geweest waarop de officier van justitie vroeg, of zij bij die gelegenheid ook Rabat hebben bezocht. Beide chauf feurs antwoordden daarop dat zij niet in Rabat zijn geweest, omdat zelfs over Rabat niet gesproken is. Daarmede was het getuigenverhoor ge ëindigd en werd de zitting geschorst tot vanmiddag half drie. VARKENSME.STER HIELD 56 VARKENS TEVEEL. Tweeduizend gulden boete subs, vier maanden hechtenis luidde veertien dagen geleden de eisch tegen den 52-jarigen var- kensmeester en -handelaar P. F. te Zaan dam die te Haarlem terecht haa gestaan, omdat hij op zijn land in den Oostzaner- polder honderd varkens had gehouden, lioc- wel er hem door de crisisorganisatie slechts twee-en-veertig waren toegewezen. Nadat de overtreding geconstateerd was, waren alle varkens op last van den ambtenaar van het O. M. te Zaandam onmiddellijk ver kocht. De opbrengst was door deze gefor- ceerden verkoop ongeveer vijf- a zeshon derd gulden lager dan normaal. De verdediger had in zijn pleidooi dezen verkoop onwettig genoemd en gevraagd, de opbrengst van de verkochte varkens aan verdachte terug te geven en hem een kleine boete op te leggen, daar de man met zijn gezin in de diepste ellende verkeert. De rechtbank deed heden uitspraak en veroordeelde den varkensmeestei tot dui zend gulden boete, subs, negentig dagen hechtenis, met bevel tot teruggave van de in beslag genomen varkens, hetgeen dus neerkomt op teruggave van het geld, aan gezien de varkens verkocht zijn. GEDENKRAMEN IN DE NIEUWE KERK TE AMSTERDAM. De huldigingscommissie 1938 Amsterdam, welke de feestelijkheden in de hoofdstad heeft georganiseerd bij het 40-jarig regee ringsjubileum van H M. de Koningin, heeft besloten ter blijvende herinnering aan deze voor het geheele Nederlandsche volk onver getelijke gebeurtenis, een tweetal gebrand schilderde gedenkramen aan te bieden aan de Ned. Herv. Gemeente, ter plaatsing in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. De kerkeraad heeft met groote instem ming kennis genomen van dit voornemen en de huldigingscommissie 1938 doen weten dit geschenk gaarne te zullen aanvaarden. Ook in 1898 werd, ter herinnering aan de aflegging van den eed op de Grondwet door H. M. de Koningin bij Haar aanvaarding van de regeering, in deze kerk een gebrand schilderd raam aangebracht. Ter uitvoering van deze plannen, waar mede H. M. de Koningin bereids Haar in stemming heeft betuigd, heeft rich een commissie gevormd, bestaande uit de hee- ren: Mr. L. J. A. Trip. voorzitter en C. G. Vat- tier Kraane, algemeen-secretaris der hul- diglngscommissie 1938 Amsterdam; prof. dr. H. Brugmans, geschiedkundige, dr. N. Japikse, directeur van het Koninklijk huis archief en ds. A. H. G. van Iloogenhuyzen. als vertegenwoordiger van den kerkeraad der 'Ned. Herv. Gemeente. Op verzoek van deze commissie heeft de bekende kunstschilder W van Konijnenburg naar door haar verstrekte gegevens een eerste ontwerp voor de beide gedenkramen gemaakt. Getracht zal worden de ramen nog in dit jaar gereed te doen zijn. selstand. Hedenochtend vnoeg is het op- ruimingswerk met behulp van een hljsch- kraan uit Utrecht begonnen. De verkeers weg MeppelHoogevecn, die versperd was geraakt, is nog gisteravond laat vrij ge maakt. MILITAIRE JAGER BIJ LANDING OP SCHIPHOL OVER DEN KOP GESLAGEN. In de gisteren te Amsterdam gehouden vergaderingen van den Algemeenen Neder landschen bond van arbeidlstlers in het bakkers-, chocolade- en suikerbewerkings- bedrijf, den Nederlandschen Roomsch-Ka- tholieken Bond van brood-, koek-, banket bakkers en cacao-, chocolade- en suikerbe werkers en den Nederlandschen Centralen Bond van Christelijke arbeid (st)ers in de bedrijven van voedings- en genotmiddelen werd met algemeene stemmen een resolu tie aangenomen, waarin den besturen op gedragen wordt, krachtig te waken tegen verdere verslechting van de arbeidsvoor waarden en met spoed alle stappen te doen, die noodig zijn om tot de afsluiting van een collectieve arbeidsovereenkomst te geraken. Geconstateerd wordt, dat de verbindend verklaarde ondernemerSövereenkomst in het bakkersbedrijf een ordenende betceke- nis heeft en bepaalde misstanden er door zijn bemerkt of verdwenen, dat echter de waarde van deze overeenkomst voor de saneering van het bakkersbedrijf voor een belangrijk deel werd te niét gedaan door het ontbreken van een minimumprijs voor het brood. Met instemming hebben de le den vernomen, dat de minister van econo mische zaken zich in principe bereid heeft verklaard ook een regeling van minimum prijzen verbindend te verklaren. Zij wijzen er met nadruk op. dat de vastlegging van minimum broodprijzen alleen dan tegen over de consumenten te rechtvaardigen ls als alle bedrijven aan dezelfde arbeids voorwaarden hebben te voldoen, zoodat als sluitstuk van de ordening verbindend ver klaring van een collectieve arbeidsovereen komst met den meesten spoed moet wor den bewerkstelligd. Voorts wordt vastge steld dat ten gevolge van de prljzenconcur- rentie de overtredingen van de arbeidswet 1919 in het bakkersbedrijf sterk zijn toege nomen. dat het verkoopverbod van versch brood in zeer sterke mate wordt overtre den en dat de niet-naleving van de ar beidswet wordt bevorderd door de geringe straffen, die te Amsterdam ter zake dezer overtredingen worden opgelegd. Den besturen wordt opgedragen zich met alle autoriteiten te verstaan, die met het toezicht op de naleving van de arbeidswet zijn belast, ten einde overtreding van deze wet tot een minimum te beperken, daar deze de werkloosheid in het bakkersbedrijf onnoodig vergrooten. HET SPOORWEGONGELUK TE meppel. Verkeerde wisselstand de oorzaak. Uit het oiM»;oek is gebleken, dat het spoorwegongeval van gisteravond te Mep- pel veroorzaakt ls door een verkeerden wis- De vlieger ongedeerd Vanochtend omstreeks half twaalf is een militaire Fokker-jager D. 17 bij de landing op Schiphol over den kop geslagen en vrij ernstig beschadigd. De inzittende vlieger, reserve le luitenant Thate. bleef ongedeerd. Het gehavende vliegtuig is door perso neel van de J.A.V.A. geborgen. ONDERDIRECTEUR DER FOKKER FABRIEKEN NAAR INDIK VERTROKKEN. Met het KL.M.-vliegtuig „De Gier" is hedenmorgen de heer J E. van Tijen, on derdirecteur van de N.V. Nederlandsche vliegtuigenfabriek Fokker naar Indië ver trokken. Het ligt ln de bedoeling persoon lijk contact te zoeken met de luchtvaart autoriteiten van het Nederlandsch Indische leger en van de Koninklijke marine in Indië, ln verband met de levering van vliegtuigen ten behoeve van de Indische defensie. Hedenmorgen is te Gouda in het ge bouw der voormalige kazerne de nieuwe veiling inrichting geopend van de Coöp. Zuid-Hollandsche Eierenveilïng (C.Z.H.E.l. DE ZEDENMISDRIJVEN. BATAVIA. 19 Januari. (Anetai. In verband met de zedenmisdrijven is heden ook de resident van Bataria, die tegen eind Januari ontslag had gevraagd, in voorarrest gesteld. AMSTERDAM. 19 Januari. In weerwil van de iets betere houding, giste ren door Wallstreet tentoon gespreid, bestond heden op de Amsterdamsche effectenbeurs een zwakke stemming. De meeste fondsensoorten werden op een verlaagd peil afgedaan, waarbij echter in aanmerking dient te worden geno men. dat het gebrek aan kooplust voornamelijk verantwoordelijk was voor de vrij groote nadee- lige verschillen welke in sommige gevallen vie len waar te nemen, daar het aanbod geenszins groot was. Maar door de weigerachtigheid om het aangeboden materiaal op te nemen, was het absorptievermogen van de markt niet zoo groot. Naar het scheen moest de oorzaak voor de minder pleizierige beurstendenz worden ge- zocht in de politiek en meer in het byzonder in de berichten uit Frankrijk, omtrent de eischen van de linksche partijen ten aanzien van de Spaansche kwestie. Op de locale markt werd nóg goede belangstelling aan den dag ge legd voor aandeelen Heineken's Bierbrouwerij doch vergeleken met gisteren was de handel toch sterk ingekrompen en de koersstijging had plaats gemaakt voor een inzinking. Nadat bfj de opening reeds even beneden de vorige slot- prijzen was afgedaan, kon geleidelijk aan nog een verzwakking worden waargenomen. Van de overige industrieën hadden Philips-aandeelen van eenig aanbod te lijden, en de koers kwam ruimschoots beneden de 200% grens. Aku's wer den wat lager afgedaan, terwijl ook Unilevers zich wederom een opoffering moesten getroos ten. De affaire in deze fondsen was van kleine af metingen. Op de beurs was over het algemeen trouwens niet veel te doen. Koninklijken werden ongeveer een vijftal punten lager ingezet en maakten daarvan slechts kleine schommelingen mee. zoodat de marge tusschen de hoogste en de laagste noteering nauwelijks meer dan een vol procent bedroeg. Van affaire is Suikerwaarden was niet veel te bemerken. De incouranten wer den meerendeels iets lager genoteerd. HVA's. die onmiddellijk verscheidene procenten beneden gisteren werden ingezet, zagen zich nadien nog een paar punten ontgaan en hoewel midden- beurs een kleine verbetering intrad, werd die later gevolgd door een hernieuwde inzinking, zoodat tenslotte een vrij groot verlies moest worden opgeteekend. De affaire in Tabakken was vrijwel tot stilstand gekomen. Dit verhin derde echter niet dat de Sumatra-aandeelen speciaal Oude Deli's en Senembah's belangrijk lager werden afgedaan. Op de Rubberafdeeiing omwikkelde zich eenige affaire in Amsterdam Rubber, die tot in de nabijheid van 200% kwa men; de affaire in de incouranten was van be scheiden omvang. Door elkander genomen kwa men geen groote koersverschillen voor. De Scheepvaartmarkt lag geheel verlaten. De stem ming was echter aan den gedrukten kant. in velband met de algeheele beurstendenz. De Amerikaansche markt had een rustig ver loop Voor locale rekening was eenig materiaal aan de markt, dat slechts plaatsing kon vinden ten koste van een koersverlaging. Vrijwel over de geheele linie moesten kleine nadeelige ver schillen woi-den geregistreerd. De beleggingsmarkt was stil. In de koersen van de Nederlandsche staatspapieren kwamen geen veranderingen van beteekenis voor. Fran sche spoorwegobligattën waren prijshoudend. Duitsche fondsen hadden een ongeanimeerd voorkomen. Voor zoover ter beurze kon worden nagegaan, werd op de obligatieleening van de Bataafsche Petroleum-Maatschappij rijkelyk ingeschreven, zoodat men meende te mogen veronderstellen, dat deze emissie een groot succes zou worden, hetgeen dan in overeenstemming zou zijn met de verwachtingen. WISSELKOERSEN. Londen 8.61 7/8 (8.62 5/8). Berlijn 73.80 73.921/2) Parijs 4.86 7/8 (4.86 3/4). Brus sel 31.13 (31-15). Zwitserland 41.58 (41.61). Kopenhagen 33.47 1/2 (38.50). Stockholm 44.37 1/2 (44.421/2). Oslo 43.30 (43.35). N - York 1.84 1 8 <1.84 13 16' Praag 6.33 (6.32) Lire 5.75. Prolongatie 1/2. Part. disc. 1/8. Daggeld 1/4. Registermarken 311/8. Han- d elssper rma rke n 7 1/2. Reismarken 48. Bankpapier 20 1 '8. Tusschen haakjes rijn de koersen van gisteren. WEER EEN BOM ONTPLOFT. Vanochtend vroeg is bij een hotel te Tralee (graafschap Kerry, Ierland een ontploffing geweest. Honderden ruiten in de buurt zijn door de kracht der ontplof fing vernield. Frank Chamberlain, de zoon van den premier, had in het hotel een kamer. De ontploffing deed zioh voor bij een bouten poort in een doodloopend straatje, waar een of andere ontplofbare stof was neergelegd. Een vrouw werd door den krachtigen luchtdruk uit haar bed geslin gerd, doch aan het hotel werd geen schade aangericht. De straten in de nabijheid lig gen bearaid met glasscherven. Men gelooft, dat rich een paar lecher- cheurs in het hotel bevonden toen de ont ploffing rich voordeed, terwijl anderen ir. de omliggende straten liepen. Frank Cham berlain was op 14 Januari te Dublin aan gekomen voor zyn vacantïe. welke hij met jagen in Zuid-Iërland zou doorbrengen. CANADA BOUWT BOMMENWERPERS. De Canadeesche luchtvaartdeskundige Lewis Ord heeft bij zijn terugkeer uit Engeland verklaard, dat de aanmaak van bommenwerpers in Canada voor de Brit- sche luchtmacht over een paar weken zal beginnen en gedurende 1939 en 1940 zal worden voortgezet. Deze bommenwerpers zullen, naar hij zeide. als zij gereed zijn. hoogstwaarschijnlijk over den Atlantischen Oceaan vliegen, hetgeen voor deze toestel len in het geheel geen bezwaar zou zijn. GRAAF CIANO IN ZUID-SLAVIE. De Italiaansche minister van buiten- landsche zaken, graaf Ciano. is vanochtend om kwart voor negen met zijn gevolg per extra-trein te Beli Monastlr aangekomen, waar hij werd verwelkomd door minister president Stojadinowitsj Na de verwelkoming en een ontbijt be gaven graaf Ciano en Stojadinowitsj zich met de heeren van hun gevolg naar Knesjewo en vandaar naar het jacht terrein. Vanmiddag om drie uur zal een maaltijd worden aangericht. COMMUNISTEN TE WEENEN. De ..Daily Telegraph" meldt uit Weenen, dat de politie aldaar op zoek is naar lieden, die „hamers en sikkels" hebben geschilderd of gekalkt in vrijwel iedere straat tc Wee nen en zelfs in openbare gebouwen. Deze teekens verschenen ook op het plaveisel. Alle personen, die men er van verdenkt communistische sympathieën te hebben, worden scherp gecontroleerd. Des te op merkelijker wordt genoemd, dat overal communistische emblemen zijn versohenen. LEIDEN, 18 Jan. Coöp. Groenten-, Fruit en Bloemenveiling-Ver. ..Leiden en Omstreken Roode kool 4.506.90; Sav. kool 3.60—5.20; Boerenkool 715; Rapen 4.70; Prei 5.109.30; Kroten 0.802-80; idem gekookt 37; Uien 2.70—6.30; Peen 3.10—7.90; Spruiten 2—26; Andyvie 8—35; Nero 8; Witlof 11—29; Selderie 17.20. BOSKOOP. 18 Jan. Coöp. Ver. „De Boskoop - sche Veiling" Diversen: Wilh. Kordes 124 2.80; Gemengde rozen 4070; Mahonietakken 21; Seringen le srt. 0.73—120; id. 2e srt. 46 57; Kersentakken 1.90; Azalea Mollis 120. GOUDA. 19 Jan. Aangevoerd in totaal 1290 st. waarvan 51 slachtvarkens. Vette 2324 ct. per pond, levend met 2% kort.; 569 magere varkens 2032; 524 biggen 711; Geldersche biggen 14; 2 runderen 150225; 126 nuchtere kalveren 58 9 schapen; 9 bokken en geiten 26 per stuk. Handel redelijk. Algemeene markt. 115 partyen kaas. Pryzen le kwal. met rfjksm. 2626.50. 2e kwal. met ryksm. 2425. Crisisaftrek 8.5 ct. Handel vlug. 140 ponden boter. Goeboter 8085, weiboter 7580 per pond. 105.000 eieren. Kipeieren 3.504; Eendeieren 3.252.75 per 100 stuks. Handel matig. Coöp. Zuid-Holl. Eierveiling g.a. (C.Z.H.E.» te Gouda. Aanvoer 92.800 kipeieren. Pryzen: 56 58 kg. f. 3.15—3.60. 58 60 kg. f. 3.60—3.80. 60 62 kg. f. 3.80—3.90, 62 68 kg. f 3.90-4.40. Bruine 58 68 kg. f. 3.554.75; Kleine eieren f.3.45 3.5$ per 100 st. Aanvoer 1000 eendeneieren, prij zen f.33.45 per 100 st. KATWIJK a. d. RIJN. 18 Jan. Groenten- veiling Roode kool 3204.50; Gele kool 3.10—4.60; Groene kool 1.50—2.20; Uien 3.50—6; Waspeen 0.901.45; Kroten 5075; Knolsel- dery A 45.80; id. B. 33.60; Boerenkool 40-70. NAALDWIJK. 18 Jan. Alicante 27—40; Witlof 1923; Witte asperges 1; Uien: B 80. C. 30. D. 70—75; Spruiten 2.15—3.60. 2e srt. 1.451.80; Andijvie 84; Boerenkool 5764; Prei 3.70—6.60; Nero 11.80—16.50; Seldery 8.50; Eieren 4.505. NAALDWIJK 18 Jan. Coöp. Centr. Westl. Snybloemenvciling Spectrum 3.906.70; Salmon 45.50: Rose 6.707.20; Robert All- wood 6.306 90; Wit 5.506.50. Gemengd 4.30 4.60: Calla 1625; Narcissen 2024; Plumosa 1944; Ibis 16—29; Sprengerie 1427; Le Notre 4244; Freesia 1430: Geel 3946; Gele Prins 17—28; Copland 15—23; Rose 27—41; Roodc 30— Albino 43—53; Picrson 15—20; Vic- toire 2232. RIJNSBURG. 18 Jan. Groentenveiling Aardappelen 7080; Kroten 6070; Waschpeen 0.80—1.60; Roode kool 34.60; Gele kool 2.50 4.30; Uien 66.25; Knolselderv 38.50; Boeren kool 40—60. RIJNSBURG. 18 Januari. Bloemenveiling Copland 2126; Rose Copland 3142; Sonja 2432; Krelage 3138; Pierson 2024; Gele Prins 23—28; Yellow 20—23; Moore 13—21; Pr. van Oostenrijk 2428; Theeroos 3033; Witte Valk 3034; La Reine 13—21; Rose la Reine 1824. Due de Berlin 1015; l'Innocence 2.80 5.70; Bismarck 3.406.80; Lieber 2.204.30; Nimrod 2—2.40; Victoria 18—25; Alfred 17—31; Ornatus 1619. VOORSCHOTEN. 18 Januari. Veiling VP.V, Kippeneieren 44.30; Kuikeneieren 3.40 3.70; Konijnen 75; Duiven 4.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3