BUITENLAND ELTAX 666 LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 19 Januari 1939 TIJDENS VERDUISTERING MAGGI5 JULIENNE-SOEP Algemeene Toestand De mét-Inmenging in Spanje gehandhaafd. Verbetering of geen verbetering RIJDEN ONZE TAXI'S EN AUTOBUSSEN NIET, Luchtaanvallen! De Hongaarsche minderheid Arabieren te Cairo KON. NED. MIJ .VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De heer J. Jonker aanvaardt het afdeeiingspresidiuni. De eerste maandeiljksche bijeenkomst van de afd. Lelden van bovengenoemde Mij. in 1939. was zeer goed bezocht Nadat de oud-voorzitter, de heer J G. Ballego, de aanwezigen met een hartelyken nieuwjaars- wenseh had toegesproken, en de werk zaamheden van zijn voorganger den heer E. Th. Witte had herdacht, richtte spr. zich tot den nieuw gekozen voorzitter, den heer Joh. Jonker, daarbij den wensen uitspre kende, dat hy den voorzittershamer zou mogen hanteeren in het belang van de af- deeling. die steeds op de hoogste sport heeft gestaan. De heer Jonker dankte voor de bartelyke woorden, verzekerde de belangen van de afd steeds te zullen behartigen en ver trouwde daaiby op den steun van zyn me debestuurders en de leden. Na voorlezing der notulen vond ballo- tige van eenige nieuwe leden plaats en deelde de voorzitter mede. dat de redac trice van het, weekblad, mej. M. C. Harsten Vrydag 10 Febr. as. een lezing zal houden over haar reis in Zuid-Afrika, terwyi het bestuur ^voorstelt om den heer J G. Bal lego m zyn functie ais voorzitter van de comm. v. toezicht op de Tuinbouwcursussen te bestendigen tot na afloop der loopende cursussen. Hiermede kon de vergadering aceoord gaan. Vervolgens bracht de heer Jan Kriest Jan.. financieel verslag uit over het jaar 1938. -waarna by -monde van den heer A. Galjaard als lid van de kascommissie werd medegedeeld, dat alles in correcte orde was bevonden en voorgesteld den penningmees ter te dechargeeren. Aldus werd besloten De hierna ingediende begrooting voor het jaar 1939 werd na eenige bespreking goed gekeurd. Uit liet jaarverslag van den secretaris, den heer Jan Kriest Jzn.. bleek dat de af- deeling het vorig jaar veel en nuttig werk heeft verricht en dat de samenwerking met de Tuiniers- en Bloemlstenvereeniging en de afd. Leiden van den Bond var. Oud leerlingen zeer vriendschappelijk was ge weest. Na de pauze werd in de plaats van den heer A. Galjaard de heer J. v. d. Berg be noemd tot lid van de kascommissie. Op voorstel van het bestuur werden de heeren R. C. v. d. Most van Spyk. P. Ver ver en M. Galjaard benoemd tot leden van een commissie tot het organiseeren van excursies. Op een vraag van het bestuur „welke on derwerpen de leden interesseeren om op volgende vergaderingen te worden behan deld" kwamen de tongen los en werd vrij- uit de meening gezegd, De hierbü naar voren gebrachte denkbeelden zuilen door het bestuur in overweging worden geno men. Na de rondvraag, die nog heel wat op leverde. volgde sluiting van deze eerste, zeer leerryke by eenkomst. UITVOERING KINDERKOOR „Ex Animo". Telkenjare komt „Ex Animo" ons met verschillende uitvoeringen verrassen en ieder keer kunnen wy over de vorderingen ln gunstigen zin berichten Het kleuter- en kinderkoor van „Ex Animo" mogen zich thans wel in een byzonderen bloei verheu- I gen. want het ledental ging in het laatste I jaar weer enorm vooruit, zoodat het podium der Stadsgehoorzaal gisteravond weer met een groote schare kinderen bezet was. De talryke ouders, vrienden en belang stellenden vulden deze zaal weer grooten- deels. zoodat er voor den aanvang reeds de gezellige stemming heerschte, die deze uit voeringen steeds kenmerkt. De avond werd geopend door den voor zitter, den heer Th. Brandt, die er op wees, dat het kleuterkoor kerngezond is en voorts de successen memoreerde, die dezen zomer op het concours behaald waren. Dan was de beurt aan de belde koren, die afwisselend een schat van liedjes ten gehoore brachten, onder de bekendé cor recte wyze van den heer De Wolff, die. ge- iyk reeds herhaaidëlük door ons uitvoerig beschreven, er bijzonder den slag van heeft met het jonge volkje om te gaan en steeds voor gevarieerde programma's weet zorg te dragen Wat tegenwoordig bijzonder tot het succes van uitvoeringen ais deze bij draagt, zyn wel de nummers met „speciale attracties en grapjes", waarbij de verkleed- partyen niet slechts door de jeugdige deel nemers zelve, maar ook door het publiek in hcoge mate gewaardeerd worden Zoo wil len wy byv. noemen het nummer ..Con cert", waarby een der jongens zélf als dirigent optrad, in gekleede Jas en met een hoogen hoed op! De heer De Wolf kon ge rust de leiding aan dit kranige ventje over laten en ergens achter in de zaal den zang beluisteren, zóó vlot liep alles van stapel. Groot succes oogstte ook „Op het ys" van H. van Tussenbroek, waarin de baanveger en anderen alleraardigst voor den dag kwamen. Terwijl bovendien vooral het slot nummer de Wolff's „Bruiloft" byzonder in den smaak viel Aan de costuums was by- zondere aandacht besteed: deze getuigden van veel smaak en van liefdevolle voorbe reiding. Dat er ook, wat den zang betreft, ern stig gestudeerd was en allen bun uiterste best deden, om zoo goed mogelijk voor den dag te kernen behoeven wy. na de vorige successen nauwelyks te vermelden. De kin derkoren van „Ex Animo" verheugen zich in een toenemenöen bloei en dat is begry- peiyk onder zulk een voortvarende leiding als die van den heer De Wolff. Al met al was het weer een prettige en vrooiyk gestemde avond, waarbij vanzelf sprekend by tyd en wyle ook de ernst niet ontbrak. Het slotwoord werd uitgesproken door ds. Riemens. Dankbaar en opgewekt trok de kinderschaar huiswaarts, vol goeden moed voor een Volgende uitvoering! Mevr. M. de GraaffSchroot uit Rotter dam heeft wederom voor een betrouwbare begeleiding aan den vleugel zorg gedragen. MAGGIS JULIENNE-SOEP is een heerlijke, volledige soep. Bevat het beste wat Hollands groentetuin ons biedt. Per tablet voor 2-3 borden 8 cent. pak 9-6 15 7046 (Ingez. Med.) THEOSOPHISCH GENOOTSCHAP. „De mensch. wie en wat is hij?" Men schrijft ons: Gisteravond werd in het Federatiehuis, Gerecht 10. de veertiendaagsche openbare studie-avond van het Theosophlsch Genoot schap (leider dr. G. de Purucker) gehou den, met als onderwerp: „De mensch, wie en wat is hy?" De vraag, aldus spr„ „wie en wat ben ik elgertiyk," komt in ieder den kend mensch wel eens op. De opvatting, dat de mensch een zuiver stoffelijk wezen zou zyn en ook de 'opvatting, dat hy is samen gesteld uit lichaam en .ziel, zyn algemeen verbreid. Een oplossing van de vele inge wikkelde problemen geven beide echter totaal niet. Uit de verschillende wijzen, waarop de menschelijke natuur zich kan uiten, kunnen -wy opmaken, dat de mensch een meer samengesteld wezen moet zyn. Het stoffelijk lichaam buiten beschouwing la tende, kennen wij den mensch in de eerste plaats als een denker; dit denkend vermo gen kan by zoowel ten goede als ten kwade en op de meest uiteenloopende wyzen ge bruiken. Hy bezit echter tevens de gave der intuïtie, die duidelyk boven het denkver mogen uitgaat. Iedereen kent ook de stem van het geweten en de kracht die hem soms onweerstaanbaar tot het kwade aan zet Een verklaring voor deze en de overige vele uitingen van de mensehelyke natuur, vinden wij in de leer van de theosophie, die ons zegt dat de mensch uit zeven verschil lende principen bestaat. Kennis van deze leer is noodig om een inzicht in de andere theosophische leeringen te verkrijgen. Spr. behandelt dan achtereenvolgens de ver schillende menschelijke principen en de plaats, die zy nu in 's menschen natuur in nemen. Daarvan zyn de vier lagere volledig in den mensch ontwikkeld, de hoogere drie slechts ten deele. De schakel tusschen den hoogeren, onsterfelyken mensch en den la- geren, vergankelij ken mensch. wordt gevormd door het denkvermogen, dat de macht van keuze en onderscheid heeft. Het denkver mogen neemt een voorname plaats in, want hierin bezitten wy het middel om daad- werkelyk aan eigen evolutie mede te wer ken. Door middel van dit principe kan de mensch zich met zyn Hooger Ik in verbin ding stellen, totdat hy zich, door de tyd- perken van evolutie heen, na vele levens van groei en zeif-overwinning, bewust zal hebben veresnigd met den innerlijken God, zyn wezenlyk Zelf. Na de inleiding werden vragen over de theosophie beantwoord en hierna sloot de president de vergadering. uitgezonderd IN NOODGEVALLEN 1 7057 (Ingez. Med.) HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Mercurius". Pieterskerkgracht 2a—2b, Lelden Rijwielhandel en reparatie-inrich ting. Vennooten: J. A. M. van Heeringen Sr. en J. A. M, van Heeringen Jr., Leiden. Wijzigingen: Boekhandel en Drukkerij voorheen E. J. Brill Oude Rijn 33 a, Leiden. De statuten zijn gewijzigd Wijziging handelsnaam in: N V Boekhandel en Drukkerij voorheen E. J. Brill. D. Ladan. Molensteeg 27, Leiden. Jalou- zleën, markiezen, zonneschermen. Het be- dryf omvat thans: vervaardigen van japou- zieën, markiezen, zonneschermen, rollui ken en aanverwante artikelen als zeildoek, enz., en kleinhandel in onderdeden daar voor. Kaashandel „Den Tol" N. J. Verkley v.h. J. van der Linden. Prins Hendrlkstr. 96, Alphen a. d. Rijn. Het bedryf omvat thans: fabricage van en handel in zuivel en zui velproducten en aanverwante artikelen. Behalve links-Frahkryk begint ook links- Engeland zich thans te roeren. Attlee. de leider van Labour, heeft den premier ge vraagd het parlement byeen te roepen om de volgende redenen: le de ernst van den huidigen toestand in Spanje: 2e. het voortdurend gebruik van Ita- liaansche troepen om Franco de overwin ning te bezorgen, hetgeen is toegegeven Het wordt thans duidelyk dat de politiek van niet-inmenging 't de Spaansohe regee ring onmogeiyk maakt zich de middelen tot verdediging aan te schaffen tegen een aanval van een buitenlandsche mogend heid; 3e. het is niet in overeenstemming met de eer en het belang van Groot Brittan- nie. dat de Spaanscheregeering niet het recht heeft vry wapens en voorraden te koopen. welke zy noodig heeft voor haar verdediging; 4et. het voortdurend vermoorden van vrouwen en kinderen door het niet goed te praten bombardeeren van niet-militaire objecten. Chamberlain heeft echter, zooals te ver wachten was, geweigerd. Hy zegt in zyn antwoord aan Attlee. dat de opheffing van het embargo op wapenen en munitie voor de Spaansche republikeinen naar het oor deel der Britsche regeering onvermijdelijk zou leiden tot uitbreiding van het con flict De gevolgen daarvan zouden niet nauwkeurig zijn te overzien, maar zeer ern stig zouden ze in ieder geval zyn. De regeering is niet bereid zoo'n koers in te slaan en ziet onder deze omstandig heden geen voordeel in een vervroeging van den datum, waarop Sét parlement zal by- eenkomen. Ten aanzien van de kwestie van hon gersnood in het republikeinsche Spanje schryft Chamberlain o.a.: „Het leek duidelyk, dat er ophetoogen- bllk geen kans was op het opstellen van een plan op den grondslag van een in on derling overleg verleende internationale hulp op groote schaal. Zoo'n plan zou in ieder geval veel tyd kosten, om doelmatig georganiseerd te worden. Wy hebben ons echter reeds aangesloten by andere regee ringen voor bijstand aan en financiering van het werk van inofflcieele organisaties, die reeds werkzaam zyn en wij stellen ons voor, deze politiek voort te zetten. Chamberlain voegt hieraan toe, dat de regeering zal voortgaan, den toestand in Spanje in zyn ontwikkeling te bestudee- ren. Mochten de omstandigheden een ver vroeging van den datum, waarop het par lement byeenkomt, noodzakelijk maken, dan zal de regeering niet aarzelen zulks te doen. b Ook Frankrijk, dat nauw verbonden blyft met Engeland, zal niet over stag gaan. De legercommissie uit de Kamer heeft met een overweldigende meerderheid de communistische motie verworpen, waarin openstelling van de Spaansche grens en het zenden van materiaal naar de stryd- krachten van Barcelona werd geëischt. Ook de Kamerfractie van de .Gauche riémocratiqué et radicale indépendante" heeft de door Montigny ln de Kamer afge legde verklaringen goedgekeurd en besloten by de regeering aan te dringen op: hand having van de neutraliteit ten aanzien van Spanje en de noodzakelijkheid van verte genwoordiging der Fransche belangen by de regeering te Burgos. Dat de Spaansche ambassadeur te Lon den nog eens zyn beklag heeft gedaan over den „verkoop" van vier torpedobootjagers en twee onaerzeeers met name genoemd door Italië aan Franco, legt geen ge- wicht meer in de schaal. Evenmin als een byeenkomst te Parys van de partyen van het Volksfront. Daar eischten Thorez. Jouhaux en Blum opening der Pyreneeën-grens. Pirow. de minister van defensie van de Unie van Zuid-Afrika. wiens pessimistische verklaringen na een bezoek aan de voor naamste hoofdsteden van Europa eenlgen tijd geleden nogal opzien hebben gebaard, heeft gisteravond het woord gevoerd op een banket ter eere van Lord Nuffield. De minister zeide om., dat. tenzy Spanje een onverwachte crisis oplevert, de besprekin gen te Rome tot verminderde internatio nale spanning moeten leiden. Nagr de meening van Pirow is er sedert den "aan vang van het nieuwe jaar een verbetering in den Europeeschen toestand ingetreden, doch de toekomst hing af van de oplos sing van het vluchtelingenvraagstuk, dat van de grootste beteekenis is. Pirow ziet de oplossing in een autonomen vluchtelingen- staat. vooral daar het probleem zich tot Midden- en Oost-Europa uitstrekt. Minder optimistisch is de aartsbisschop van Canterbury. Deze zeide ln het Britsche Hoogerhuls, dat de internationale betrek kingen nog steeds worden bedreigd door dezelfde gevaren van oorlog als verleden jaar. Nog bestaan de agressieve nationale ambities en in een groot deel van Europa zyn dé Ohristelyke waarden, en standaard- maten weloverwogen terzyde gezet, zoo zij niet word„u ontkend. Nieuwe afgoden van ras, macht en gewapende kracht zijn hier voor in de plaats gesteld en de menigte wordt gedwongen deze te aanbidden. De primaat drong er ten slotte op aan, dat nieuwe bronnen van geestelyke kracht worden gezocht in het Christendom om de bedreigde beschaving te redden. DS A. v. d. WISSEL. Morgen herdenkt onze oud-stadgenoot ds. A. v. d. W.'ssel. em. credikant te Bilt- hoven den daz waarop hy voor 50 jaar het predikambt aanvaardde 'oii de Doopsgezin de gemeenten. I: jubilaris werd in 1882 geboren en in 1888 oropor.cnt om 20 Jan. 1889 zün intrede te doen in zijn eerste ge meente te Tjalle'eerd. In 1890 vertrok hii naar Drachten, waar hy in 1903 zyn ambt neerlegde en emeritaat verkreeg wezens het aanvaarden van een benoeming tot voor ganger ras de afdeelir.g Leiden van de Ver. van V 'jr. Hervormden, welke funct hij tot 1925 heeft bekleed. Na zyn emeri taat veet'rde hy z'ch metterwoon te Bilt- hovm. De jubilaris wenscht zijn gedenkdag geheel onopgemerkt te doen voor'oygaan. Geslaagd voor het Mercurius examen Enge'eehe Handelscorrespondentie, de heer P Krom. INTERNATIONALE ORDE VAN GOEDE TEMPELIEREN. Gistermiddag gaf de Loge Tot Aller Welzijn" No. 134 een kinderfilmvoorstelling in de groote Nutszaal welke goed bezet was. De kinderen hebben braaf gelachen om de komische films; na afloop sprak de heer Gaykema de kinderen toe en kregen allen een exemplaar van „Blauwe Jeugd". 's Avonds werd een filmvoorstelling gege ven voor volwassenen; de zaal was weder om goed bezet. De voorzitter, de heer H. Zundermar .i Jr. heette de talrijke aanwe zigen hartelyk welkom, inzonderheid den1 spreker den heer J. H. Antonisse van Am sterdam Vertoond werden een film Drankbe strijders Allerlei" en een film genaamd „Taxe" De heer Anton'sse hield een rede over de drankbestrijding. Het drankleed aldus spr. heerscht in du'zenden gezinnen. De I.O.G.T. in Leiden heeft 2 afdeeingen. Zij kweekt ce broederschap aan en Is een veilige haven voor allen d!e hulp en steun noodig heb- ben. Wordt drankbestrijder-geheelonthou- i der, sluit u aan bu de Orde der Goede Tempelieren aldus besloot spr. De voorzitter dankte den spreker voor zyn woorden Ook den heer Harders van het R: zend Drankweer Museum die de films vertoende, werd dank gebracht. Vandaag heeft de conducteur C. M. de Boer zyn zdveren jubileum in dienst der N. Z. H. T. M. herdacht. Hedenmorgen werd hij te zynsn huize on 1 :r aanbieding van een geschenk en een bloemenmand gehuldigd door het bestuur van het Jubi leumfonds, terwyl vanmiddag vele supe rieuren en collega's hun felicitaties kwamen aanbieden. UTHAUEN. Een haven naast Memel Op voorstel der regeering heeft dc Kamer een crediet van 2 millioen Litas goedgekeurd voor den aanleg van een haven te Swieta. Tot dusver was Memel de een-ige haven, waarvan voor den uitvoer van Lithauen ge bruik kon worden gemaakt. TS JECHO-SLO W A KI JE. De Slowaaksche Landdag byeen. Gisteren is vpor het eerst de Landdag van het autonome Slowakye byeengekomen. Tot voorzitter werd gekozen Martin Sokol. Hij hield een rede, waarin hy er o.m. op wees. dat de byeenroeping van den Slo- waakschen Landdag de periode van den strijd om de Slowaaksche vernieuwing in leidt. Slowakye moet zorgvuldig alles uit den weg gaan, wat de vrijheid van het Slowaak sche volk in gevaar zou kunnen brengen. Het zal de taak van den Landdag zyn, om waakzaam te bhjven tegen de vyandenvan deze vryheid in binnen- en buitenland. Het zal echter ook de taak zyn van den Landdag er op te letten, dat op gehjke wijze ook de vrijheid der bevolking door andere nationaliteiten in Slowakye. geëer biedigd wordt; wie thans in Slowakye on rust verbreidt of het proces der vereeniging van het volk verstoort, is een vyand van het nieuwe Slowakye. De president der re publiek, Hacha, geniet als hoofd van den staat het volledige vertrouwen van het ge- heele Slowaaksche volk. Sokol herdacht vervolgens Hlinka. die ook na zyn dood het program der Slowaken op stelt. De zitting werd daarop gesloten. De mi nister-president der centrale regeering, Beran en de overige gasten uit Praag, be nevens de leden der Slowaaksche regeering begaven zich naar het Carltonhotel, waar een banket werd aangeboden. Op het balkon sloeg de regeering een op tocht gade van de Hlinkagarde, dé Hlinka- jeugd en den vrywilligen beschermings- dienst der Duitsche partij, welks leden in bruine hemden opmarcheerden. Beschermt U legen de gevolgen van Bescherming daartegen is alleen mogelijk als ieder zeli daadwer kelijk meehelpt. Nadere inlichtingen verstrekt de secretaris van de aid. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, de heer D. C. Kok. Rapenburg 9, Leiden. ROEMENIË. Dé regeering heeft met de leiders der Hongaarsche volksgroep een overeenkomst onderteekend, die vrijwel denzelfden tekst heeft als het accoord met de Duitschers, met dit verschil, dat de Hongaren, die grooter in aantal zyn, in den hoogen natio- nalen raad van het „front der nationale wedergeboorte", die uit 150 leden bestaat, niet door zes, maar door tien afgevaardig den vertegenwoordigd zullen zyn. In het bestuur van het front, bestaande uit 24 personen, zullen de Hongaren, evenals de Duitschers, één vertegenwoordiger hebben. Ook de Hongaren zullen het recht hebben een eigen organisatie voor cultureele en sociale doeleinden te bezitten. DUITSCHLAND. De Kerkstrijd. Ds. Muller, de leider van de kerkoppo- (ie en nog twee predikanten zullen binnenkort voor het gerecht verschijnen wegens „misbruik van den kansel". De aanklacht is het gevolg van het feit. dat Muller op 30 September een verzoek gericht heeft tot zijn parochianen om te bidden voor het behoud van den vrede en voor een slagen van het Internationale streve* naar wede. Op grond hiervan is de uitbe taling van Muller's salaris stopgezet. Wat Nlemöller betreft men gelooft niet, dat het waarschynlyk is, dat hy ln vrij heid gesteld zal worden uit het concentra tiekamp van Sachsenhausen, tenzij hij een document onderieekent. waarin hy vrij willig afstand doet van zijn herderlyk ambt en verklaart zijn parochie nooit weer te zullen betreden Aan deze meening wordt vrijeiyk uiting gegeven door zijn parochianen, die by lederen dienst de beide kerken van Dahlem geheel blijven vullen. Dageliiks worden gebeden uitgesproken voor Niemöller, Gisteren heeft hij bezoek mogen ontvangen van zyn vrouw en zijn broeder. De lange gevangenschap is niet zonder sporen na te laten aan hem voorby gegaan, hij is echter niet ernstig ziek. Niemöller is de eenige gevangene ln het concentratiekamp van Sachsenhausen, wiens haar niet gemillimeterd is. Tot dusver heeft men bij 40 predikanten de uitbetaling van salaris stopgezet. MAATREGELEN TEGEN JODEN. Volgens een vandaag gepubliceerd rijkswetten blad zullen Joodsche tand artsen, veeartsen en apothekers na 31 dezer geen practijk meer mogen uit oefenen. ENGELAND. De bomaanslagen Zooals gemeld zyn in verband met d» geheimzinnige bomaanslagen der laatste dagen, zeven verdachten gearresteerd. Beschuldigd van overtreding van de wet op de springstoffen, zyn ze in den loop van den dag voor den politierechter m Bowstreet geleld. Daar werden, ais bewijsstukken tegen d« zeven arrestanten, pistolen, slaghoedjes, een hoeveelheid explosieve stoffen, als mede copleën van de proclamatie van het Iersche republikeinsche leger ter tafel ge bracht. De beklaagden, wier leeftijd varieert tusschen 17 en 36 jaar, zullen 28 Januari weer voor moeten komen. Geweigerd 1» hen op borgstelling vrij te laten Later is nog een achtste persoon aange houden. Gisteravond zijn drie auto's, waarmede bladtin van Swansea naar Londen werd vervoerd, in het onbewoonde gebied tus schen Cambridge en Cardiff beschoten. De chauffeurs bleven ongedeerd. Ook hier stelt de politie een onderzoek in. Voorts Ls nog een bom ontploft, welke het moment, dat op de katholieke begraaf plaats te Belfast is opgericht ter herinne ring aan de Iersche republikeinen, heeft beschadigd. Een kleine hoeveelheid ontplofbare stof fen en een alarmklok zyn gisteren laat op den dag gevonden aan den voet van een paal der electrische leiding in de buurt van East Didsbury by Manchester. De politie in het westen des lands zoekt naar een auto met vier inzittenden, in ver band met een incident dat zich vroeg in den ochtend heeft voorgedaan in een voor stad van Liverpool. Bij de Marshland-brug stopte de auto. Er stond politie op post. Nadat geweerschoten waren gehoord, reed de auto snel weg. Aan beide zijden van de brug zyn de gasfabrieken van Bootle. een der grootste ondernemingen in Noord- Engeland. PALESTINA. De conferentie der De regeering van Egypte heeft namens de delegaties der Arabische landen, die thans te Cairo beraadslaagden, aan de Britsche regeering de basis voorgelegd voof de bespreking op de as. rondetafelconfe rentie te Londen. Deze basis zou met name inhouden: 1. de stopzetting der Joodsche immigra tie in Palestina; 2. de verleening van politieke autonomie aan Palestina onder handhaving van het Britsch mandaat voor ten hoogste vijf jaren en 3. de sluiting van een Engelsch- Palestijnsch verdrag naar het voorbeeld van het Engelsch-Irakee.sche verdrag. Dit program zou de minimumeischen der Arabieren bevatten en daarmede het ken merk dragen van den matigenden invloed der Arabische landen. Gezaghebbenden kringen weigeren echter lederen commentaar en verklaren niets te weten van de resultaten der besprekingen te Cairo, welke te Londen nog al ongunstig worden beoordeeld. VEREENIGDE STATEN. Roosevelt keurt aanleg van vlootbases goed President Roosevelt heeft een wetsont werp goedgekeurd, dat voorziet in den aan leg van een aantal nieuwe vlootbases in den Atlantischen Oceaan. Vanmiddag zal het desbetreffende wets ontwerp by het congres worden ingediend De correspondent van de New York Times te Washington verneemt, dat het wetsvoorstel een machtiging inhoudt voor de directe uitgave van 60 millioen dollars. Vice-admiraal Kanazawa. de woordvoer der der Japansche admiraliteit, heeft in antwoord op een desbetreffende vraag ver klaard, dat indien de Ver. Staten het eiland Guam gaan versterken, dit niet slechts een onvriendelyke, doch een zeer dreigende handeling legen Japan zou zijn. Kanazawa wees erop dat Guam ver verwijderd is van de Ver. Staten, doch dicht by ae Japan sche mandaateilanden in het Zuidelyke deel van den Stillen Oceaan is gelegen, welke omgeven zijn door Amerikaansche bezittingen. Wordt Guam versterkt, dan zyn de Japansche mandaateilanden aldaar onverdedigd. Zulk een toestand zou Japan ten zeerste verontrusten. ,r -3—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2