STADSNIEUWS Eeuwfeest Leidsch Studentencorps Auto gestrand! DONDERDAG 19 JANUARI 1939 No. 24177 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt SCHENKER C2's 79ste Jaargang Nadere bijzonderheden over de viering Hedenavond verduisteringsproef Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ctsrper'regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarlet. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10^ ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 3.35 per week f. 0.1S Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f portokosten.1 (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.t Het onlangs door ons gepubliceerde pro- gtamma der feestelijkheden ter gelegen heid van het 100-jarig bestaan van het Leidsche Studentencorps, dat begin Maart zal worden herdacht, heeft bij de burgerij een spontane reactie gewekt, welke op veel zeggende wijze de goede verhouding tus- schen Corps en burgerij illustreert. Er is namelijk van vele zijden een groot aantal prijzen beschikbaar gesteld de meeste in natura die bestemd zijn voor de winnaars der door het Corps uitgeschre ven sportwedstrijden voor werkloozen. Deze reactie heeft de Eeuwfeestcommis sie gestimuleerd om in nog meerdere mate dan in den aanvankelijken opzet ernaar te streven de burgerbevolking in de festivi teiten te betrekken. In dat licht moet worden gezien de overeenkomst, welke de E. C. heeft geslo ten met een organisatie van kermis-ex- ploltanten teneinde gedurende de geheele feestweek op het Schuttersveld een Luna park in te richten, dat op den Zaterdag avond zal worden besloten met een luister rijk vuurwerk. Voorts ligt het in de bedoeling om in overleg met den middenstand een vrijen etalagewedstrijd te organiseeren, waarin corpsleden als juryleden zuilen fungeeren, terwijl als bijzondere noot ter onderstree ping van de ..Kermesse de siècle" in de Ge hoorzaal het verleden ook In het Stads beeld zal herleven in den vorm van het oude paardentrammetje! De reconstructie van Oud-Leiden" in de Stadszaal ls opgedragen aan den heer H. Schroder, ale indertijd op Houtrust ook „Oud-'s-Gravenhage" bouwde. Van verscheidene reeds eerder aangekon digde onderdeelen is de voorbereiding thans in een meergevorderd stadium ge treden. Wij zullen deze „aanvullingen" hier even in chronologische volgorde vermelden. Het programma vangt aan met een daad, welke alweer de goede verhouding Corps- burgerij symboliseert, n.l. de aanbieding van een huldeblijk door een aantal werk loozen, vereenigd in de sportclub C. G. W.. De organisatie van den fakkeloptocht der burgervereenigingen aan den vooravond, Dinsdag 28 Februari, berust in de ver trouwde handen van het bestuur der 3 October-Vereeniging. De Leidsche Gymnastiastenbond „Uno Sumus Animo" zal hieraan medewerking verleenen door een symbolische groep, uit beeldende de verhouding tusschen Corps en •Leidsche Joffers" (Ter toelichting voor hen, die minder goed bekend zijn met de geschiedenis van het Corps zij hierbij ver nield. dat ,.de Leidsche joffers" behalve in het privé-leven van tal van leden! meermalen een rol hebben gespeeld in de historie van het L.S.C., doordat zij bij diverse gelegenheden representatief optra den namens de burgerij. o.a. bij de aanbie ding van vaandels e. d - Red.i. Na afloop van de Corpsvergadering op Woensdag 1 Maart in het groot-auditorium der Universiteit, begeven alle aanwezigen, t.w. het Collegium met eereleden. Eeuw- feestcommissie en alle sub-vereenigingen met haar vaandels zich t e v o e t langs Ra penburg, Steensohuur en Breestraat naar oe Sociëteit „Minerva". Na beëindiging der diverse diners vindt in het Rex-theater de première plaats van de Historische Corps film. vervaardigd door de leden Bram Seret en Hans W. de Monchy Jr. met als camera man de heer Croiset. Onze stadgenoot, de heer A. P. A. Eskens stond uit eigen verzameling voor deze voor stelling diverse films af. betrekking heb bende op Koninklijke bezoeken aan de Sleutelstad. 3 Octoberfilms, e. d. 's Zater dags wordt een reprise gegeven voor de reünisten. Donderdagmiddag 2 Maart geeft een kamer-orkest, samengesteld uit leden van „Sempre Crescendo" in de Lakenhal voor de autoriteiten en hoogleeraren een con cert, gevolgd door een receptie der Eeuw- leestcommissie. De verdere dag wordt door gebracht in de Gehoorzaal, waar de „Ker messe de Siècle" is ingericht. De Vrijdag is de dag der sportwedstrij- rfb. Het begint 's morgens met hengel- weostrijden. waarvoor Woensdag 25 dezer ^inschrijving plaats vindt, gevolgd door ™dtt>alwedstrijden voor werkloozen. een "Pen wielerwedstrijd op het parcours Ga- renmarkt - Steenschuur - Douzastraat - ™a,bateeg, een wedloop voor kellners met f »Irre servcerbladen en een estafette voor athletaekclubs. m de middaguren maakt de Eeuwfeest commissie een rijtoer door de stad, waarbij tevens de prijzen zullen worden uitgereikt. Het doorgaan van den voetbalwedstrijd Leidsch K.N.V.B.-elftal—Ned Studenten XI is zeer problematisch, daar de meeste clubs in verband met het stadium, waarin zich alsdan de competitie bevindt, er bezwaar tegen maken haar spelers in andere ont moetingen te laten uitkomen dan in het eigen competitieverband. 's Avonds geeft het Leidsche Studenten- tooneel in den Schouwburg een uitvoering ran Shakespeare's blijspel ..Much ado about nothing" (..Veel leven om niets") In de vertaling van Burgersdijk en onder regie van Ad. Hooykaas. De keuze viel op Shakespeare's evenge noemd blijspel, als zijnde een luchtig stuk, dat zeer goed aansluit bij het feestelijk karakter dezer week. Zondag en Maandag wordt voor de bur gerij een tweede en derde opvoering ge geven. Zaterdag, de laatste dag. staat geheel in het teeken van de reünisten, die plus minus 2 uur aan het station arriveeren. Als praeses der reünisten zal optreden de commissaris der Koningin in cle provincie Friesland, mr. P. A, V. baron van Harinxma thoc Slooten. Na den gebruikeiijken intocht begeeft de stoet zich naar de Remonstrantsche Kerk aan de Hooglandsche Kerkgracht. welwil lend door het Kerkbestuur voor dit doel afgestaan, waar de offkdeèle ontvangst plaats vindt. Wij herinneren er thans voor de laatste maal aan, dat hedenavond van half- negen tot halfelf geheel Zuid-IIolland behoort te zijn verduisterd. Voor de verkorte gedrags regels zie men ons Blad van gisteravond. MICROSCOOPCLUB „ANTONY VAN LEEUWENHOEK". Gisteravond is alhier als onderaldeeling van de afd. Leiden van den Ned Bond van Aquariumverecnigingen opgericht de .mi croscoopclub .Antony van Leeuwenhoek". Deze club stelt zich ten doel de micros copische studie in het algemeen en de studie ran infusoren en vischzlekten in het bijzonder te bevorderen. In nauwe samen werking met de aquarium en terrarium- houdersvereenlging „Natuurgenot" alhier en na ernstige studie hoopt ..Antony van Leeuwenhoek' binnen afzienbaren tijd verschillende vraagstukken in de aqua- ristiek op te lossen. De leiding berust bij den heer I. Kristensen. biologisch student. MILITARIA. Zilveren medaille voor 24 jaar trouwen dienst. Op den Cour der Doelenkazeme ls »is- termiddag voor het front van het geheele Se Regiment Veldartillerie de zilveren medaille uitgereikt aan den wachtmeester- hoefsmid W. Th. Bucksteeg. Nadat de waarnemend majoor-hoofd instructeur, de kapitein J. van der Meulen het regiment, dat onder commando stond van den kapitein J. M. Mante. had ge ïnspecteerd. las de luitenant-adjudant H. Heins. de desbetreffende beschikking voor, waarna kapitein van der Meulen den iu'oi- laris de medaille op de borst spelde en hem uit aller naam van harte gelukwenschte. Spr. wees er vervolgens op. dat het groot ste gedeelte van zijn diensttijd door den jubilaris was doorgebracht bij 6 R.V.A. en steeds tot volle tevredenheid van zijn chef. Na hem ais voorbeeld te hebben gesteld aan het regiment, eindigde de spreker, met den wensch dat het hem gegeven moge zijn nog vele jaren zijn vakbekwaamheid aan het leger te geven. Nadat officieren en onderofficieren hun gelukwenschen hadden aangeboden, defi leerde het regiment voor den jubilaris. Na deze uitreiking verzamelden de ondeioffi- cieren van het regiment zich in de onöer- officierscantine. alwaar in intiemen kring de huldiging werd voltooid. Namens de onderofficieren van het 8e Regiment Veldartillerie sprak de adjudant- onderofficier van Maarle eenige hartelijke woorden van kameraadschap en wensthte hem en zi>" vrouw na overreiking van het stoffelijk huldeblijk toe dat dit jubileum veel prettige herinnering zal schenken Mevrouw Bucksteeg werd eveneens toege sproken en mocht een bouquet bloemen in ontvangst nemen. De heer J. Ebbink. direc teur der Leidsche Universiteits-Manége wilde bij deze huldiging niet achterwege blijven en dankte onder aanbieding van een stoffelijk huldeblijk den jubilaris voor de goede zorg, die hij reeds tal van laren voor zijn paarden heeft gehad. De te hcuden oefeningen van 6 R.V.A. te Ede op 6. 7 en 8 Februari zijn afgelast. In de plaats daarvan zullen deze oefenin gen gehouden worden od 24. 25 er. 26 Januari eveneens te Ede. Afdeelingscom- mandant is de kapitein J. M. Mante Bij aanschrijving van den Minister van Defensie zijn de volgende burgerschoen makers alhier aangesteld tot militair werk man (schoenmaker) met den rang van korporaal: J. Regeer: G. Cornelissen; J. T. van der Werf: C. P. Jegers; E. M. Noor- dergraaf. De laatstgenoemde zal te werk gesteld worden in de gamizoens-verkplaatstn te Nijmegen. Aan den hoofd-opzichter van fortifica tiën in het garnizoen Leiden II- Grtive is met ingang van 21 Januari a.s. de gouden medaille voor 36 jaren trouwen dienst toe gekend. De sergeant le klasse D. H. Blotkamp van 4 R.I. is bij beschikking van den comman dant der Ie Divisie met ingang van 23 Januari a.s. overgeplaatst naai d.e Lucht vaart-brigade. met standplaats Soesterberg. DE VERSCHILLEN TUSSCHEN C.H. EN A R. DE ONBEKENDE MAN AANGEHOUDEN. Door de politie is aangehouden de 13- jarige J. G. E. uit Léimuiden, de .onbe kende man", die zooals gemeld Zondag avond j.l. In de omgeving van de spoorlijn naar Utrecht nabij het Delftsch Jaagpad een meisje heeft lastig gevallen. G. is na verhoord te zijn op vrije voeten gesteld. Een uiteenzetting voor de C.H. Jongerengroep. In het gebouw voor Chr. Soc. Belangen hield de Chr.-Hist. Jongerengroep gister avond een vergadering, welke op de ge bruikelijke wijze en met een kort inleidend woord werd geopend. De heer Tijmstra, voorzitter der C.-H. Kiesvereeniging heeft fn deze samenkomst een uiteenzetting gegeven voor de verschil len die tusschen C.H.. en A R. bestaan. In het begin van zijn inleiding merkte spr. op, dat het niet de bedoeling was. de verschillen te accentueeren of toe te spitsen. Bedoeling is alleen om te laten zien, dat de C.H. anders staat dan de A.R., al is er ge lukkig veel gemeenschappelijks. De verschil len liggen reeds in de historie van het ont staan der C.H. en dragen het zeer persoon lijk stempel van de toenmalige leiders. De A.R. scheurden in twee groepen door de persoonlijk verschillende inzichten van dr. Kuyper eenerzijds en de Savornin Lohman anderzijds, in A.R. en Vrü A.R. Voortgaande wees spr. op het ontstaan, in 1908, van de C.H. Unie uit de volgende partijen: I. Vrij A.R. onder Lohman, II. C.H. Kiezersbond onder De Visser en III. Friesch C.H. onder Schokking. Kuyper, aldus spr., bracht steeds het Führerprincipe naar voren. Er moet zijn een van God gegeven leider en de propa ganda wordt ingezet onder het breed uit meten van de voortreffelijkheden van den leider. Zoo zien wij, dat bij een verkiezing Colijn den volke wordt voorgesteld als ,,'s Lands stuurman". Vervolgens wees de heer Tijmstra er op, dat menschep van dezelfde belijdenis apart worden gesteld, hun wordt de leer van den leider ingehamerd. De scholing bij de A.R.- discipelen begint dan ook al jong. Zij blij ven in de lijn: school, kerk. jongelingsver- eeniging, partij. Aldus worden zij stevig in de leer der A.R. De methode is duidelijk: door strenge discipline tot krachts ontplooiing. Spr. wees er voorts op, dat de A.R. actief is. de partij van de vaste lijn. organisato risch werkend en offervaardig. Volgens dr. Schokking in zijn brochure ..Het voorname punt van verschil tusschen A.R. en C.H.", ligt het groote verschil in de tegenstelling Kuyper-Hoedemaker. Hij zegt, dat beide partijen Nederland voor Christus willen, het verschil zit in de methode. Kuy per wilde dit doen met een stoutmoedige Gideonsbende en Hoedemaker wilde het zoutend zout blijven in geheel ons volk. Dus niet separeeren of scheiden, maar samen binden; niet uitwerpen maar redden. Niéts prijsgeven in ons volk en alleen in uiterste noodzaak apart gaan staan. Alzoo: „Heel de kerk en héél het volk." Vervolgens zette spr. uiteen dat de A.R. het onmiddellijk in succes zoekt, de C.H. doet dat niet in de eerste plaats: de autori teit van Gods gezag moet tot in de fijnste zenuwen van ons volksleven doordringen en het gaat de Unie dus niet zoozeer om de majoriteit, het groote aantal kiezers. De A.R.-methode brengt dan ook allerlei ..apart-stellingen" mede als daar zijn: een krachtig aangesloten partij, een aparte kerk. een aparte vrije chr. school, een aparte vrije universiteit, een groep aparte wetenschap pelijk geschoolde mannen, een uitpeilen van het christelijk volksdeel. Deze apart-stellingen zijn echter niet alle bereikt. De A.R. staat anders tegenover den Staat dan de C.H. en ook anders tegenover de openbare school. Tenslotte toonde spr. aan. dat er een ken tering bij de A.R. in de richting van de C.H is waar te nemen. Vele scherpe tegenstellin gen slliten langzamerhand af en daarover verblijden wij ons als C.H, De basis van een toekomstige samenwerking wordt daardoor breeder. De tijden zijn echter nu nog niet rijp voor een volledige samenwerking of zelfs samensmelting. Na afloop van deze lezing was er gelegen heid tot gedaehtenwisseling. wa-.'-na slui ting op de gebruikelijke wijze volgde. BINNENLAND. Nieuwjaarsrede van den voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. (3e Blad). Opnieuw critiek op minister Slotemaker. (3de Blad). De sterrit naar Monte Carlo (Sport, 4de en lste Blad). Voorloopig verslag der Tweede Kamer over de Indische begrooting '3de Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Beperkte handel - Flauwe stemming Algemeene inzinking - Amerika_lager Beleggingsmarkt kalm. BUITENLAND. Engeland en Frankrijk wijzigen de niet- inmengingspolitiek niet (Buitenland, le Blad). China. Dantzig en Spanje in den Volken bondsraad (Buitenland, 2de Blad I Arrestaties in verband met de bomaansla- slagen in Engeland (Buitenland, lste Bladl. Slecht weer belemmert Franco's opmarsch. (lste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor Groningen, Friesland, Drenthe en Overijssel: Kouder. Plaatselijk mistig. Overigens neve lig tot betrokken of zwaar be wolkt. G«en regen van beteekenis. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Voor de overige provincies: Iets kouder. Nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt Green regen van beteekenis. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Foto van Vliet. HGÜkHfC SLWAikCipLAAr Een zwaar beladen verhuisauto van de Fa. Schenker en Co. te Rotterdam is vanmor gen om ongeveer 12 uur op de Molensteeg- brug het bruggetje over de Vliet, tus schen de Molensteeg en de Bakkersteeg gestrand. Toen de auto die uit de Molen- steeg kwam, midden op het steile brugge tje was, raakte de onderzijde van den laad bak het brugdek met het gevolg dat de auto bleef hangen en muurvast zal: de voorwielen van den aanhangwagen waren zelfs nagenoeg vrij van den grond. Na aanvankelijk gepoogd te hebben op eigen kracht weg te komen, is de gestrande wagen tenslotte even na twee uur door een andere verhuisauto van dezelfde firma „vlotgesleept". CHR. FRÖBELSCHOOL „PRINSES JULIANA" HEERENSTRAAT. KRING LEIDEN VAN A. R. PROPAGANDA-CLUBS. Ouderavond. Deze druk bezochte ouderavond werd ge leid dcor het bestuurslid van de Ver van Chr. Fröbelscholen, den heer J. Wessel. Na het zingen van het Lutherlied, ging deze. na een gedeelte uit Gods Woord ge- lezen te hebebn, voor in gebed en heette daarna de aanwezigen hartelijk welkom. In zijn openingswoord wees hij op de- vele zegeningen, ons in het afgeloopen jaar geschonken. Bovenal ook op hèt grooie voorrecht, dat in ons land. dit in tegen stelling met andere landen, het Christelijk Onderwijs rustig voortgang kan hebben. Hierna hield het hoofd van de school, mei. Jansen een inleiding over „Onze school". Zeer duidelijk liet de inleidster het groote nut van het voorbereidend onderwijs uitkomen. Het spontaan applaus bewees, dat de, aanwezigen deze inleiding met zeer veel genoegen hadden aangehoord. Na nog eenigen tijd gezellig samen te zijn geweest, sprak de heer J. Wessel nog een kort dankwoord en werd op zijn ver zoek deze zeer geslaagde ouderavond door den heer G. H. Pothuis, voorzitter van het bestuur met dankgebed gesloten. Na afloop werden de ouders in de gele genheid gesteld om het werk van hun kin deren te bezichtigen, waarvan een dank baar gebruik werd gemaakt. De jaarvergadering. Gisteravond hield bovengenoemde Kring zijn jaarvergadering in de bovenzaal van de Geref. Kerk te Oegstgeest. De voorzit ter. de heer D. Algera. opende de verga dering en sprak een woord van welkom. Daarna kwamen de traditioneeie versla gen, die getuigden van menige actie op politiek terrein. Vervolgens hield de voor zitter een inleiding over „Politieke ver antwoordelijkheid". Spr. betoogde, dat we de politieke verantwoordelijkheid allen hebben, maar dat het meerendeel van ons die verantwoordelijkheid weinig gevoelt. Daarom wekte hij met het oog op den ernst der tijden ieder op zich welbewust in de politieke actie te werpen, door ernstige studie der beginselen en door de voorman nen bewust te volgen in den polltieken strijd Van de gelegenheid tot gedachten- wisseling werd een druk gebruik gemaakt. Na de pauze was het woord aan ds. H. Weggemans om te spreken over „Geloof en actie". Spr. betoogde, dat beide onafschei delijk aan elkaar verbonden zijn. De Schrift leert zelfs, dat het geloof zonder actie dood is. Wanneer echter belde ver eenigd zijn is het geloof een wereldover- winnende macht, die ook de groote stuw kracht is in den politieken strijd. Met een levend geloof staan wij als geharnaste strij ders in dien strijd en dienen wij de poli tieke beginselen. Met een geloof zender actie dienen we echter den dood. Spr. wekte daarom op tot vernieuwde actie met het oog op de komende electorale campagne. Hierna ging ds. Weggemans voor In dankgebed.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1