Waar de Vrouw belang in stelt De feërieke mode-1939 No. 24177 79sie Jaargang LESDSCH DAGBLAD, Donderdag 19 Januari 1939 Vierde Biad Uitverkoop en nog iets Hoe we van oud nieuw maken Tule, kant en borduursel zijn zeer geliefd Waar komt de wind vandaan Een vrouw die werken kan! Kleine wenken voor de huisvrouw Ruileneen moderne ziekte van het zwakke geslacht. We hebben nu eindelijk eens rust ln huls h:„ is ultversooptijd. Ja. rust! De meeste gehuwde mannen zullen het niet met me eens zijn: d.e zien de Januari maand als een periode van laaiende on rust. Hun vrouwen zl.in permanent weg. koopjes Jagende, in tiles staande, teaende om van echte of vermeende vermoeienissen te bekomen. Het eten smaakt dientenge volge slecht en de maaltijd wordt bovendien nog vergald Hoor jammerklachten over rouw'koopjes. Maar bij mij thuis heerschen thans, meer dan ooit. vrede en harmonie. 01 mijn vrouw dan zoon uitzonderlijk engelachtig wezen is. dat zij alleen niet ten prooi valt aan de uitverkoophartstochten, waardoor alle vrouwen vroeger of later wor den opgejaagd? O neen! Mijn vrouw iaagt ook op koopjes, maar ze doet he,, bescheiden en gezellig, ge armd met een vriendin en gedurende al dete weken staat haar gezicht sereen en gelukkig. En telkens herhaalt zich de dank bare uitroep: „Heerlijk toch, dat er niets geruild mag worden!" Ja wat de wanhoop van andere vrouwen uitmaakt, het feit, dat uitverkoop-aankoo- pen meestal niet mogen worden geruild, aeefr haar een ongekende rust. Wonderlijk? O. neen. het is psychologisch zeer verklaarbaar.... Zat ik u het geheim onthullen? Nu dan: mijn vrouw heeft de ruilziekte. Een véél ernstiger kwaal dan griep of ..zenuwen". In de laatste dagen van het jaar was ze doodop van het sjouwen, omdat al haar Sinterklaas- en Kerstgeschenken eenige keeren moesten worden geruild. Maar ook de rest van haar leven staat in het teeken van een zeer levendtgen ruilhandel. Mijn vrouw is nooit tevreden met wat ze koopt. Als ze een paar handschoenen moet hebben, aatzelt ze lang, zéér lang tusschen twee paren. De verkoopster vindt belde pa ren precies even mool: en ook kwaliteit en prijs zijn hetzelfde. Eindelijk koopt mijn vrouw het eerste, neen tóch het tweede neen. tóch het eerste paar. Maar als ze twee huizen ver is. keert ze op haar schre den terug en gaat de handschoenen ruilen. ..Iets in haar" heeft zeer duidelijk gezegd, dat het tweed® paartje toch beter was. De nieuwe paraplu, waarmee mijn vrouw 's middags een winkel verlaat, is altijd een. andere dan die, waarmee ze 's avonds thuiskomt. Zoo ruilt ze alles: japonnen, kant, schoenen, boeken. In de winkels noemt men haar „dle-damc-mag-het ge ruild". „Maar zegt mijn vrouw Lily is t'och noe erger. Die kan nóóit besluitenDaarom heeft Lily ook nog geen man. Zoodra ze verloofd is, krijgt de ruilziekte haar te pakken en Ik ben blii, dat het bij mij niet zóó ehg li Maar dat, komt misschien omdat we elkaar leerden kennen.... in Januari. Denk ie ook niet?" BOB. Warm vest voor koude doffen. Ditmaal geven we oen modelletje van een vost, dat voor verschillende doeleinden, b.v. schaatsen, wandelen en ook voor koude <&gen in huis geschikt is. Het beste materiaal is een oude jurk van jersey of tricot of misschien oen oude mantel. De ingezette stukjes op de borst loopen in dwarse draad-richting. De hals van het vest is heel eenvoudig in V-vorm en wordt verder gesloten met knoopen en knoopsgaten. Dc rug wordt van achteren met ruimte aan den taillenaad gezet, zoodat we een iets °ver'olousenden rug krijgen. Vóór de wintermode afscheid neemt om plaats te maken voor de echte lentemodel len vormt zii een gracleuzen overgang van midwinter tot voorjaar door gebruik te maken van allerlei sierlijke, luchtige echt vrouwelijke stoffen. Tule. kant en borduursel zlj.n thans fa voriet. ook en vooral voor middagjapon netjes. Kant geeft Immers altijd een vroohjke toets aan een degelijk stijlvol wintertoiletje en doet de lente voorvoeten, ook in het uiterlijk der vrouw. Onze teekening geeft hiervan een aardig beeld. V. 1. n. r.: japonnetje van zwarte tule met zwart fluweel, zwarte kant. gegarneerd met, zwart satijn; zwarte kant met zwarte tafzij; zwarte tule met dito crêpe, opge fleurd door een ceintuur met drie witte bloemen. Charmante kleedjes, vindt u niet? Kindervragen en ouderstrjjd. Een kind, vroolijk en pienter vijfjarig kereltje kan in vijf minuten méér vragen stellen, dan twee intelligente ouders kun nen beantwoorden Het waait tamelijk hard en Otto'tje ver veelt zich en staat dus écht manlijk met de handen in de zakken voor het raam uit te kijken. Moeder heeft nJ. gezegd, dat hij niet uit mag. Hij staart naar de dikke, grauwe wolken, die voorbijvliegen en vraagt „De lucht gaat ook wandelen, waarom i k dan niet?" „Zie je dan niet, hoe vreeselijk het regent?" zegt moeder. „Heb laatst ook in den regen gewandeld" houdt het kereltje vol. „Maar de wind blaast zóó hard! Die zou je kunnen wegbazen" probeert moeder hem te overreden. Daarop klinkt maar één woord: „Onzin". Het klinkt resoluut en erg wijs voor een dreumes van vijf. Het mist z'n uitwerking dan ook niet. Vader komt tusschenbeide en zegt: „Hoor eens. als jij brutaal tegen moeder wordt, krijg je een pak voor je broek". Otto zwijgt en kijkt weer naar buiten. Dan zegt hij opeens: „Waar komt de wind vandaan?'' We voelen allemaal, dat hc-t gewone vraagspelletje nu weer gaat beginnen, het speletje, waar de meeste vaders wanhopig onder worden. Geen antwoord. En Otto vraagt voor de tweede maal: ..Zeg, paps. waar komt de wind vandaan?" „Er staat een reus te blazen aan het eind van de wereld" zegt moeder Dat vindt hij leuk! Z'n fantasie wordt door dit antwoord opeens Ingeschakeld. Maar vader ls het er heelemaal niet mee eens. „Onzin!" zegt vader en nu begrijp ik de bezoekster opeens, hoe Otto aan die brutaliteit tegen z'n moeder komt. En dan zegt vader tegen moeder: „Je moet dien jongdn niet van die malligheden leeren" „Verklaar Jij het hem dan eens duidelijk" vindt moeder Vader begint. Hij houdt een voordracht over weervorming in het algemeen en over storm in het bizonder. Na drie minuten interesseert het geval Otto heelemaal niet meer. En vader ver wart zich in een chaos van luchtstroomin- gen en hoogen en lagen druk en depressies. Ik zie Otto's moeder een beetje spotach tig lachen. Dat had ze nu niet moeten doen! Want nu verdubbelt vader z'n ijver om don jongen een wetenschappelijke ver klaring over het ontstaan van den wind te geven. Ik probeer de situatie te redden. Ik vertel over een ouden oom, die altijd zei: „Ja. Ja, sedert de menschen de depressies hebben uitgevonden, is het altijd slecht weer!" Maar het helpt niet. De vader trekt Otto naar zich toe en begint hem opnieuw te instrueeren. Ik help mee. zoo goed ik kan. Ite verkla ring wordt hierdoor niet bepaald overzich telijker. Dolgraag waren we nu op den blazenden reus teruggevallen. Maar dat gaat niet meer. Als vader met z'n lang verhaal klaar is, maakt Otto zich los, rent naar moeder en fluistert haar iets in. Dan holt hij met een echt kwajongensgezicht de kamer uit. Moeder lacht. We voelen, dat ze ons uit lacht. En vader wordt bijna boos. „Wat heeft hij gezegd?" vorscht hij. „En het is lekker tóch een reus!" heeft Otto z'n moeder in het oor gefluisterd. We zijn verslagen. Vader vreest voor zijn autoriteit. „Jij hebt de gedaehtenwereld van het kind door je rare verhaaltjes al heelemaal bedorven!" begint hij. En dan volgt een vrij denigreerende voordracht over het gebrek aan intelligentie bij de vrouw. Heten* Rubinstein: een schoonheid en een merkwaardig persoontje. Een specifiek vrouwenberoep is dat van schoonheidsspecialiste. Een der allereerste schoonheidsexperts was wel Helena Rubin stein: een merkwaardig persoontje, die door haar schoonheid èn buitengewoon karakter schatrijk werd. Zij was de dochter van welgestelde Polen en studeerde medicijnen in Zwitserland, toen een jeugdliefde voor eeu studiekame raad haar loopbaan veranderde. Haar ouders vonden haar te jong om te trouwen en bii wijze van compromis werd besloten, dat Helena .een jaartje" naar Australië zou gaan om haar hart te leeren kennen. Het „jaartje" groeide uit tot vele Jaren en toen Helena nadien nog een reis om de wereld had gemaakt, waren intusschen in alle groote steden van de oude en nieu we wereld schoonheidsinstituten op haar naam verrezen. Deze merkwaardige loop baan begon hiermede, dat. zoodra het twin tigjarige meisje in Australië voet aan wal had gezet, al haar kennissen haar vroegen: „Wat doe je toch om zoo mooi te zijn?" Ze gebruikte een eigen crème en liet die goedig door een paar vriendinnen probee- ren. Deze vriendinnen praatten erover met andere vriendinnen enz. enz. De vraag werd zóó groot, dat Helena na enkele maanden te Melbourne een schoonheidssalonnetje met laboratorium inrichtte. Na een jaar had zij 20.000 pond netto winst gemaakt. Ze liet haar zuster aan het hoofd van het instituut en keerde naar Europa terug, om verder te studeeren in de dermatologie. Haar collectie kostbare recepten groei de met den dag. In 1906 opent zij een in stituut te Londen, in 1908 te Parijs, in 1910 te Weenen. in 1912 te New York. En nu heeft zij 10.000 menschen in haar dienst! Het geheim van haar succes? Werk en nog eens werk: Helena Rubinstein werkt 18 uren per dag en slaapt van 2 tot 5 uur 's nachts. Zij is getrouwd en de gelukkige moeder van twee zoons. Vier levensregels geeft zij. ten behoeve van werkende vrouwen, die succes willen hebben: le. Oefen u voortdurend lichamelijk en geestelijk om alles te verdragen. 2e. Stel belang in verschillende dingen, maar concentreer u steeds volkomen op datgene, waarmede ge bezig zijt. 3e. Verwen uw kinderen 'liet. 4e. Laat het zaken doen u nooit onge voelig maken voor de schoonheid van de wereld om u heen. Helena Rubinstein, die op haar recepties te Parijs of New York vijfhonderd men schen tegelijk ontvangt, heeft een sterk ge loof in de vernieuwende kracht der een zaamheid. Ze zorgt steeds haar weekends voor zich en haar gezin te reserveeren. Zij heeft een hekel aan ijdel gepraat en ze leest veel, vooral 's nachts, want zij heeft zich net zoo lang getraind tot ze bijna geen slaap meer noodig heeft. Dit laatste voorbeeld niet ter navolging. Halve uien die men heeft overgehouden, blijven lang frlsch, als men er een beetje boter op smeert. Mosterd kan men veel langer goedhouden door er een paar druppels citroensap door te men gen. De geur blijft er ook langer aan. Hebt u geen tijd om iederen dag het water in uw bloem vazen te ververschcn? Doe dan een cent in het water; u zult dan nooit last hebben van een onaangenamen geur. Cokes brandt beter en rookt minder, indien u een weinig pekel erover hebt gesprenkeld. De wasch kan nooit in den waschketel bevriezen, als u zorgdraagt een flinke hand zout in het wasch wat er te doen. Schoensmeer die ingedroogd is, behoeft u niet weg tc gooien. Als u er een paar druppels azijn bljdoet, kan ze nog heel goed worden ge bruikt. Moedor laat zich dit vast niet zeggen ze wordt ook boos: „Je ként Otto niet", zegt ze. „Je ziet hem alleen op Zondag en dan ben je verbaasd dat hij je niet begrijpt. Ik vind, dat je een kind altijd nog beter een verkeerd antwoord kunt geven dan een antwoord, dat hij niet begrijpt. En uit Jouw verward gebrabbel over het weer ben ik zelf niets wijzer geworden". Dat ls tenminste duidelijk. Er ontstaat nu een regelrecht echtelijk ruzietje, waarbij vader moeder nog eens precies gaat uitleggen, hoe de wind in de wereld komt. Ik laat de strijdende partijen liever 1 alleen en ga in de andere kamer, waar Otto voor het raam staat. „En wat voor haar heeft de reus, die zoo vreeselijk hard blaast?" vraagt hij me. „Hij is stokoud en heeft een kaal hoofd. Hij is de kameraad van alle zeilschepen, die op zee zijn!" zeg ik. „De kameraad van de zeilschepen!" zegt de jongen. Ik voel. dat deze opmerking hem bizon- der vroolijk stemt. 's Avonds in het bad laat hij houten blok jes met papieren zeiltjes varen. En hij blaast in de zeilen. „Vader, ik ben de reus, die den wind maakt!" roept hij verrukt. Vader geeft nu ook toe. „Fijn, jongen! Zeker, zeker!" zegt hij. En Moeder lacht. „Jullie vrouwen hebben gelijk" zegt deze Vader later tegen me. ..Jullie begrijpen meer van kinderen dan wij". MAJA. Zondag: Geroosterd brood met sardientjes Ossenhaas Doperwten uit de bus Aardappelen Sinaasappelvla. Maandag: Koude ossenhaas Stoofperen Aardappelen Ohocoladepuddmg met vanillesaus Dinsdag: Hutspot Klapstuk Broodschotel •Sinaasappel Woensdag: Runderrollade Spruitjes Aardappelen Bitterkoekjes- pudding Donderdag: Hcché Roode kool Aardappelen Custardvla met rozijnen Vrijdag: Gekookte eieren Brusselse h lof Aardappelen Gewelde boter Wentelteefjes Zaterdag: Dikke groentesoep Rijst met krenten met boter #n suiker VEGETARISCHE MENU'S. 1. Eieren in vuur vasten schotel met kaassaus Schorseneeren Aardappelen Warme appelpud- ding met vanille saus 2. Knolselderijsoep Sla van Brusselsrh lof Aardappelpuree Gesmolten boter Pannekoeken 3. Bruine boonen Uiensaus Aardappelen Beschuit met bessensap 4. Bruine boonen soep Aardappelgehakt Bieten Bruine boter Vanillevla met vruchten RECEPTEN. Sinaasappelvla. Benoodigdheden (5 personen)5 sinaas appelen. 1 citroen, plm. 125 gr. suiker, 6 blaadjes gelatine. 1/4 L. slagroom Bereiding: De sinaasappelen en de ci troen uitpersen. De geweekte gelatine in d L. water oplossen, de suiker toevoegen en als deze gesmolten is het vocht bij het sap schenken. De room stijf kloppen en langzaam het sap er bij schenken Onder telkens roeren koud laten worden en als het vocht niet meer uitzakt overdoen in een vlaschaal. De vla gameeren met schijfjes sinaasappel. Appelpudding. Benoodigdheden 15 personen): 150 gr. oud brood. 120 gr. gesnipperde zure appelen, 100 gT. krenten. 00 gr suiker. 3 eieren, ge raspte nootmuskaat, 50 gr. boter, paneer meel. Bereiding: Het brood fijn verdeelen (ras pen op een grove rasp), gesnipperden appel, gewasschen krenten, suiker en gesmolten boter toevoegen en alles door elkaar men gen. Dan de eieren er één voor één door roeren. Lijkt de massa wat stijf, dan kan men 1 of 2 eiwitten er stijfgeklopt door mengen. Nootmuskaat en citroensap naar smaak er bij doen en de massa overdoen in een beboterden en met paneermeel bestrooi den warmen puddingvorm De pudding au bain Marie plm 2 uur koken. Voor het keeren even op laten dro gen. Warme vanillesaus er bij geven. Kruidnoten. Benoodigdheden: 125 er. bloem, 75 gr. basterdsuiker. 50 gr. boter. 1 theelepel ka neel. i/t theelepel nagelgruis. 2 theelepels anijszaad. 1 theelepel bakpoeder, zout. Bereiding: De bloem met het bakpoeder zeven, suiker, boter, kruiden en zout toe voegen en alles doorkneden met de hand tot men een samenhangend deeg heeft. Hiervan kleine balletjes maken en deze op een beboterd bakblik leggen. Ze in een vrij walmen oven in plm 20 minuten gaar bakken. Ze koud laten worden en in een goed gesloten trommel bewaren. Theekoekjes, Benoodigdheden: 125 gr. boter, 125 gr. suiker. 125 gr. bloem. 2 eieren. 60 gT. kren ten. geraspte citroenschil, zout. Bereiding: De boter tot room roeren, de suiker en één voor één de heele eieren de bloem, het zout en de citroenschil er door roeren. Dan de goed gewasschen en ge droogde krenten er bij doen en van deze massa kleine bergjes leggen, (een thee lepel vol) op een beboterd bakblik .De koek jes loopen uit. dus mogen niet te dicht bil elkaar eelegd worden, waar ze dan in elkaar zouden vloeien. Ze lichtbruin en gaar bak ken in een matig warmen oven. <15 a 20 minuten). Eenvoudige wafeltjes voor bij de thee (zoet en zout). Benoodigdheden: Vj oud casinobrood, boter, zout, een paar lepels suiker en ka neel. een paar lepels geraspte kaas. Bereiding: Het casinobrood zoo dun mo gelijk snijden of laten snijden in den win kel De korstjes er afsnijden en de boter hammen smeren met wat week gemaakte boter. De helft van de boterhammetjes be strooien met geraspte kaas, de andere helft met suiker en kaneel. Ze doorsnijden en de helften stevig op elkaar drukken. Zoet en zout goed gescheiden houden. Daarna de sandwiches aan den buiten kant met boter besmeren en tusschen een wafelijzer doen. dat boven een gasvlam goed heet gemaakt is. De boterhammetjes vlug lichtbruin bakken, uit het ijzer halen en warm opdienen. Vruchtenbrood. Benoodigdheden- 100 gr amandelen of andere noten. 150 gr. abrikozen. 100 gr. vijgen. 100 gr. dadels of pruimen 50 gr. sucade Bere.ding: De vruchten met lauw water wasschen. de pitten uit de dadels ha'en. Dc amandelen of de noten pellen Ir 'en vleeschmolen vruchten en noten 1 of 2 keer malen, met een houten lepel goed door mengen en een rol er van ma':en Core et den volgenden dag laten staan om or tc drogen Met een srherp mes er dunne plakjes van snijden, die op de boterham gegeten kunnen worden.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13