THERMO KIIRA De Indische begrooting voor 1939 Kent gij de beteekenis der verkeersborden IEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Donderdag 19 Januari 1939 Bescherm U tegen Hoest GEMENGD NIEUWS MIJNHAR DT 'S laxeer- tabletten Financieele toestand weinig rooskleurig BURGERLIIKE STAND VAN LEIDEN Tuinbouw in de gemeente Alkemade. Met voldoening kan worden geconsta teerd dat de toestand in de tuinbouwbe drijven in 1938 minder ongunstig was dan In het voorgaande jaar Intusschen blijft de algemeene toestand nog veel zorg baren, in verband met de be perkte uitvoermogelijkheden en de steeds verder voortschrijdende uitputting der be drijven. Doordat voor de grootste aanvoeren de vastgestelde richtprijzen werden bereikt zijn de steunbedragen van weinig beteekenis geworden, waardoor vele kleine tuinders vooral gedurende de wintermaanden, nog ernstige moeilijkheden zullen hebben met betrekking tot de voorziening in hun le vensonderhoud. De omzet van de Veiling te Roelofarends- veen bedroeg in het afgeloopcr. jaar f. 556 441.68. Coöp. Groentenveiling Leiden en Omstreken. In het afgeloopen jaar was de omzet circa f- 50 000 hooger dan in het voorgaande jaar en bedroeg in totaal f. 1.102.743.06. Veilingsver. Flora, te Rijnsburg. De omzet op deze veiling bedroeg in het afgeloopen jaar f. 1.062.047.25. hetgeen 1.15615.08 meer bedroeg dan in 1937. De export der bolbioemen ondervindt ernstige schade door de heffing van hooge invoerrechten; het gevolg hiervan is dat het binnenland des te intensiever wordt bewerkt: dagelijks vertrekken Rijnsburgsche auto's met bloemen naar alle deelen des lands om afzetgebied te vinden. Alhoewel in het begin van het tulpen seizoen de prijzen niet laag genoemd kon den worden, bleef de opbrengst beneden de gestelde verwachting, daar de tulpen slecht forceerden, waardoor verscheidene kassen niets opleverden. Het nieuwe tulpenbroeiseizoen is tenge volge van de hevige koude slecht ingezet, zoodat de Kerstweek, die veelal een gunstige tijd vormt voor den verkoop van bloemen, een geringe opbrengst vertoonde. In het algemeen bestaat er instemming over het feit, dat minimum-prijzen vast gesteld zjjn. Kaashandel. De prijzen, waarmede het nieuwe seizoen in April inzette, waren hooger dan ver leden jaar. In het begin 1938 was de voor raad van 1937 vrijwel geruimd. De prijzen bleven op een behoorlijk niveau. Op de buitenlandsche markten heerscht een zeer scherpe concurrentie. Omdat de prijzen, welke men in Duitschland voor het product kan bedingen, vrij goed zijn. tracht men den afzet naar dat land te bevorderen. door den verkoop naar andere landen tegen lage. zelfs verliesgevende prijzen op te voeren. Een firma deelde mede dat zij in den laatsten tijd zeer veel last ondervindt van de consulaire voorschriften, welke veel moeilijker worden, terwijl de kosten daar aan verbonden, hooger zijn geworden. De imitatie van de echte Boeren-Leidsche Kaas door de eroote fabrieken en coope rates hier te lande, berokkent aan de prima soorten kaas, welke hier worden gemaakt, schade. De binnenlandsche han del voor deze betere soorten Leidsche kaas is dan ook slecht te noemen. Bevrachtingscommissie. Door de Bevrachtingscommissie te Leiden werden in het jaar 1938 tot en met eind November bevrachtingen tot stand gebracht tot een totaal van 37082 ton. welk kwantum iets lager is dan in 1937. VERKOUDHEID, BRONCHITIS met het Pijrrverdrijvende borst*«n rugbedekking, een bron van warmte. VérltfïjgVïBr bij alle Apothekers en Drogisten I f T.TÖ FABRIKAAT „THERMOGENE" 4374 (Ingez. Med.) Vreemdelingenverkeer. Voor Katwijk is het afgeloopen jaar over het algemeen genomen een goed seizoen geweest. Het aantal badgasten bedroeg in totaal 14503. Voor de badplaats Noordwijk was het seizoen veel ongunstiger dan het voorgaande jaar. Voor het hotelwezen zijn de resultaten beneden verwachting geble ven. Het aantal bezoekers bedroeg ruw geschat circa 13000. Markt- en Havendienst. Evenals het voorgaande jaar, was de gang van zaken op de verschillende mark ten en aan de hiermede nauw verband houdende Waag, weinig voldoening gevend; de aanvoer van kaas en boter liep eeniger- mate terug. Het scheepvaartverkeer door de stad nam toe zooals blijkt uit de hoogere ont vangster van havengeld. Dit wijst op een verlevendiging van het zakenleven. Posterijen en Telefonie. Het aan het Postkantoor te Leiden uit het binnenland ontvangen aantal poststuk ken is in vergelijking met het jaar 1937 teruggeloopen. Minder werden ontvangen 289 497 brieven en 153.010 brielkaarten De totalen hiervan bedroegen resp 5.084 170 en 2.085.109. Ontvangen werden 8.072.649 gedrukte stukken. Het aantal locale telefoongesprekken be droeg voor het net Leiden 4.045.808; het aantal uitgaande interlocale telefoonge sprekken 468 057. Een belangrijke toename over het afgeloopen jaar valt te consta- teeren. Aan het Postkantoor te Alphen a. d. Rijn werd over het tijdvak van 1 Januari tot 30 November ontvangen: 509.984 brieven. 259 254 briefkaarten. 920.592 druk.werken. Het aantal locale telefoongesprekken be droeg 218.436. terwijl 139.182 uitgaande interlocale telefoongesprekken werden ge voerd: ook te Alphen a. d. Rijn nam het telefoonverkeer over dit jaar toe. Spoorwegvervoer. De ontvangst voor reizlgersvervoer aan het station H.S M. te Leiden bedroeg over de eerste 11 maanden in 1938 f. 869.091.33 tegen f. 844 487.23 over dezelfde periode in 1937. Evenals in het voorgaande jaar, is ook thans weder een flinke toename te con- stateeren. Aan vracht- en snelgoed werd vanuit Leder, over de zelfd° reriode verzonden 7 771.724 KG. tegen. 6.882.000 in 1937. H. T. M. Het aantal re zigers od het traject Leiden —Den Haag bedroeg in 1938 1.555.031 tegen 1.478.293 in het voorgaande jaar. De ont vangsten bedroegen f. 217.785 toger. f. 208.984 in het jaar daarvoor. N. Z. H T. M. Od de lijn Scheveninger.Den Haag- LeidenKatwijkNoordwijk incl. de stads- lijn LeidenOegstgeest werden in de eerste 11 maanden vervoerd 8 870 813 reizigers met een opbrengst van f- 953 207. Op de lijn LeidenHaarlem werden vervoerd 1 317 053 reizigers met een totale opbrengst van f 265 140. De opbrengst per dag-kilometer op de lijn ScheveningenDen HaagLeiden— KatwijkNoordwijk bedroeg f 69.95 tegen f. 70.84 ir. het voorgaande jaar. Voor de lijn Leiden—Haarlem waren deze cijfers resp. f. 26.46 en f.26 10. Het op de belde lijnen vervoerde aantal passagiers vermeerderde in vergelijking met het voorgaande jaar met 428 689. Geld- en Effectenhandel. Voor liet Bankbedrijf is het jaar 1938 over het algemeen weinig bevredigend ge weest. Van een opleving in het zakenleven kon weinig worden bemerkt; nieuwe vesti gingen van eenigszins belangrijke bedrijven bleven uit. zoodat van een toeneming van credietvraag nauwelijks gesproken kan worden. De rente-inkomsten waren om deze redenen teleurstellend. De andere bronnen van inkomsten waren evenmin bevredigend. Het effectenbedrijf heeft den ongunstigen invloed ondervonden van de telkens optredende onzekerheden op internationaal gebied. De resultaten over 1938 blijven bri die van 1937 ten achter. De vooruitzichten voor 1939 mogen niet hoog worden aangeslagen. Spr. gaf vervolgens een uitvoerig over zicht van de werkzaamheden der Kamer in het afgeloopen jaar, o.a. ten aanzien van de brochure der industrie-terreinen, de tentoonstelling „Leyds Goedt", de lucht haven Holland, de telefoon- en electrici- teitstarieven. de winkelsluiting op Zater dagavond. de landbouwcrisismaatregelen, de werkverruiming voor middenstandsbe- drijven en de proeven met pepermuntolle- winning. Het aantal dossiers in het Handels register nam met 189 stuks toe en bedroeg od 31 December 1938: 7281. In den loop van het jaar werden inge schreven 1470 opgaven, waaraan 1280 wijzi gingen. 47 opheffingen en 143 nieuwe in schrijvingen. Het aantal persoonlijke inzagen der in het Handelsregister berustende dossiers bedroeg: 2542, terwijl het aantal afgegeven uittreksels en afschriften 680 bedroeg. Het aantal ten behoeve van het Handels register verzonden brieven bedroeg 1217. dat der ingekomen brieven 2497. Deze cijfers bedroegen ten aanzien van de brieven der Kamer resp. 2639 en 2872. Afgegeven werden voorts 1938 certifi caten van oorsprong (vorig jaar 1767) waarvoo aan leges f. 1198.75 werd ontvan gen (f. 1098.50): en 209 legalisaties van handteekeningen i vorig jaar 135) met een ontvangst van f. 52.25 if. 33.75). Ingevolge de bepalingen van de Vesti gingswet kleinbedrijf 1937 werden geduren de het afgeloopen jaar 10 vergunningen aangeviaagd voor de vestiging van slagers- bedrijven en 3 voor de vestiging van brood bakkers- en broodverkoopersbedrijven. In totaal werd tienmaal een vergunning verleend. Het aantal uitgesproken faillissementen in het distriet der Kamer bedroeg 44. tegen 65 in het jaar 1937. Voorts werd in 6 ge vallen surséance van betaling verleend. Spr. besloot met woorden van dank aan zijn medewerkers in het Bureau der Kamer, het personeel en de leden en met den wensch. dat het. bemoedigend resultaat van het afgeloopen jaar de voorbode moge zijn van een meer normale opleving in het be drijfsleven. Oo het verdere verloop der zitting komen wij moigen terug. De Amsterdamsche rechter heeft korten tijd geleden enkele bakfietsberijders schul dig verklaard aan een overtreding zonder oplegging van straf. De overtreding bestond uit het rijden met een bakfiets op een weg, die voor deze categorie voertuigen gesloten was. Des rechters lankmoedigheid om geen straf op te leggen, niettegenstaande de schuldigverklaring, vloeit vermoedelijk voort uit de overtuiging, dat de overtreders te goeder trouw waren, omdat zij de desbetref fende verbodsborden niet kenden, of niet hadden begrepen Uiteraard kan deze lankmoedigheid niet overal worden verwacht, noch ten eeuwigen dage zonder schade voor de verkeersveilig heid worden gehuldigd, temeer niet, daar een ieder wordt geacht de wet en dus ook de daarbij behoorende verbodsborden te kennen. De kwestie, waar het in de bovenstaande gevallen om ging. was de volgende, schrijft de K N A.C Wegen, welke uitsluitend voor motorrij tuigen zijn bestemd, zooals bijv. de nieuwe autosnelwegen, worden aan het begin en bij de opritten voorzien van borden, waar mede de weg gesloten wordt verklaard voor alle rij- en voertuigen, geen motorrijtuigen of rijwielen zijnde, en voor rij- en trekdie ren en vee. Een dergelijke aanduiding be staat uit een rond bord met rooden band. terwijl op het middenveld drie figuurtjes zijn afgebeeld, t. w. een met een paard be spannen wagen, een handkar en een koe. Een bakfiets, een bereden- of onbereden paard, een rijwiel met aanhangwagentje en dergelijke meer, komen op het bord niet voor en toch geldt het bord ook voor deze categorieën, hetgeen zij dus dienen te weten en te onthouden. Een bakfiets is volgens de wet „een rij wiel op meer dan twee wielen, ingericht voor het vervoer van goederen." Dit voertuig mag niet anders rijden dan op wegen, die openstaan voor het verkeer mei rij- en voertuigen, geen motorrijtuigen of rijwielen zijnde. In het algemeen dus niet op rijwiel paden en op wegen, welke worden aange duid met een bord, waarop een bespannen voertuig en een handkar gezamenlijk voor komen. omdat deze combinatie niet alleen aanduidt een verbod voor bespannen voer tuigen en handkarren, maar meer algemeen geldt voor „alle lij- en voertuigen, geen motorrijtuigen of rijwielen zijnde Overeenkomstige regels, waarbij een bord tevens geldt voor categorieën, die niet op het bord zijn afgebeeld, vindt men nog meer in onze verkeerswetgeving. Dit is ook wel begrijpelijk, aangezien het vrijwel ondoen lijk geacht moet worden om de vele soorten Dit bord geldt ook voor bakfietsen En dit bord ook voor Motorrijwielen en Motor-bakfietsen van vervoermiddelen alle in teekening op de verbodsborden aan te geven. De K.N.A.C. wijst in dit verband bijv. op het bord „inhalen verboden", waarop twee personenauto's naast elkaar zijn afgebeeld. Toch geldt dit bord voor alle motorrijtui gen, dus net zoo goed voor vrachtauto's, motorrijwielen en motor-bakfietsen. Een der overeenkomstige voorbeelden vindt men nog in de „gesloten verklaring voor motorrijtuigen op meer dan twee wie len", aangeduid door een teekening van een auto maar natuurlijk evenzeer geldend voor motorbakfietsen of andere motordriewie lers. SCHILDERSLEERLING GEDOOD. Van 7 Meter hoogte neergestort. Bij het verrichten van schilderswerk aan de overkapping van het station te Haarlem is gistermiddag een ernstig ongeluk gebeurd, dat den 16-jarigen schildersleerling S. uit Haarlem het leven heeft gekost. De jongen stond met twee werklieden op een steunbalk onder de overkapping. Plot seling verloor hij het evenwicht. Hij stortte van een hoogte van zeven meter, na eerst nog met de electrische bovenleiding in aan raking te zijn geweest, met het hoofd op de rails. Hij was op slag dood. Vermoedelijk is de dood reeds ingetreden toen de jongen in aanraking kwam met de stroomdraad, waarop een spanning staat van 1500 volt KOLENTREIN DOOR STOOTBLOK GEREDEN. Ongeval even ten Noorden van het station Meppel. Gisteravond omstreeks tien uur is. ver moedelijk tengevolge van verkeerden wis selstand, een kolentrein, bestemd voor Groningen, even ten Noorden van het sta tion Meppel en vlak bij den spoorwegover gang bij de Hoogeveensche vaart, op dood spoor gereden. Met een hevigen slag botste hij hier op een stootblok. Doordat de snel heid van den trein zeer gering was, stond hij vrijwel onmiddellijk stil. De locomotief schoof het stootblok weg en boorde zich diep in den grond, waarbij een seinpaal werd geveld. De spoorboom voor den overgang, waarvoor een aantal mensehen stond te wachten, kreeg een fik- schen duw. waardoor hij dwars over den overgang kwam te liggen. Achter de locomotief volgde een dichte wagon. Deze werd door den schok opge licht, de volgende open kolenwagen schoof er onder. De dichte wagon werd vernield. Alle kolenwagens bleven in de rails. Be halve de machinist, die een kleine wonde boven het oog bekwam, kreeg niemand letsel. Het treinverkeer over beide hoofdsporen vindt gewoon voortgang, ofschoon er z.eer langzaam gereden moet worden. Het ry verkeer MeppelHoogeveen werd tijdelijk omgelegd, totdat de autoriteiten zich van de aangerichte schade op de hoogte hebben gesteld en de situatie heb ben opgenomen. ONVEILIG STRAND. Het strand te Scheveningen is onveilig OD 23 24 en 26 Januari a.s tot den Wasse- naarschen Slag van 9 tot 16 uur en op 27 Januari tot Katwijk van 9 tot 16 uur De aandacht wordt erop gevestigd, dat het strand eerst weder toegankelijk is na dat de roode vlaggen, welke de onveilige strook aanduiden zijn ingehaald VAN STAPEL STROO GEVALLEN. Gistermorgen is de 57-jarige gehuwde ar beider J. W. te Uithuizermeeden (Gr.), in dienstbetrekking bij den landbouwer R. Siemens, in de schuur van eenige hoog op gestapelde pakken stroo gevallen en op den betonnen vloer terecht gekomen, waar hij bewusteloos bleef liggen. Hij liep een wer velfractuur op en werd naar het acade misch ziekenhuis te Groningen overge bracht. Zijn toestand is zorgwekkend. DOOR DE TRAM GEGREPEN EN GEDOOD. Gisteravond omstreeks zes uur is de veer tigjarige landbouwer J. de Jong, toen hij nabij de Papelaan te Muiden achter een auto vandaan kwam en den weg wilde over steken, door de Gooische tram gegrepen en gedood. BUITENLANDSCH GEMENGD. ALGEMEENE STAKING VAN RADIO- ARTISTEN IN AMERIKA AANSTAANDE. Zij willen collectieve contracten. Er wordt op het oogenblik in Amerika een algemdene staking van radio-artisten voorbereid, in verband met de weigering van de reclame-bureaux, met de artisten een collectief contract aan te gaan, waarin de arbeidsvoorwaarden en de minimum gages worden vastgelegd. Aan de reclame- bureaux is eenige dagen bedenktijd gege ven, opdat zij op hun besluit kunnen te rugkomen. De eischen der artisten worden gesteund door de lilmspelers in Hollywood. VERGIFTIGING ONDER SCHOOL KINDEREN. Op een school van mijnwerkerskinderen te Lievin bij Arras (Frankrijk) hebben zich 25 gevallen van vergiftiging voorgedaan. De lessen zijn voorioopig gestaakt. De arts heeft de oorzaak van het ziektegeval, dat in de streek grooto opschudding verwekt, niet kunnen vaststellen. Men meent, dat de kinderen meisjes van 9 tot 11 jaar op weg naar school giftige gassen uit een fabriek hebben ingeademd. werken zacht en zeker DOOS 60CT Va 7045 (Ingez. Med.) De ontwikkeling van Siam's macht. GEBOREN: Sara, d. van G. Ie Maitre en S. M. Gerritsen Elke Annemarle Lily, d. van A. A. Sohns en L. A. E. M. Weier - Johanna, d. van T. C. van Engeisdorp Gastelaars en J. Zwiggelaar Eleonore Louise Emille Petronella, d. van A. C. den Hertog en E. L. E. P. Stiel Huig. z. v, A. C. Wat senaar en H. Ouwehand Katarina Maria. d. van G. de Graaft en J. K O. Rosier Gerarda Margaretha. d. v .J. v. Muijden en B. Wesselius. ONDERTROUWD: N. J. van der Steen jm. 22 j. en E. Nieuwen- burg jd. 22 j. GEHUWD: J. Snoek jm. en J. M. A. Hobroken Jd. J. de Graaf jm. en J. M. W. van Kampen jd. J. H. A. Kettenis jm. en E. R. H. Alberts jd. N. de Ren. jm. en E. W. Ncuteboom. jd. A. de Vries jm. en M. Wassink jd. J. Wilbrink wed. en M. de Jonge jd. W. van' Weeren Jm. en C. W. M. Velthuijsen jd. OVERLEDEN: T. H. I. van Ruiten zn. 5 m. M. H. Voorham d. 29 J. Aan het voorioopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Ned.-Indië voor 1939 Is het volgende ontleend: Zeer vele leden waren teleurgesteld door de voorstellen tot een nieuwe verdeeling van de vlootkosten, welke zij zeer ongun stig voor Ned.-Indië achtten. Ofschoon de verdediging van dat gebiedsdeel alle aan dacht verdient, is een financieel beleid, waarbij versterking van de defensie leidt lot sociale verzwakking van het volk onge- wenscht. Ook het economisch beleid van den Mi nister bevredigde deze leden niet. Zeer vele andere leden betuigden daar entegen hun waardeering voor het uit de begrooting blijkende regeeringsbeleid. Vrij algemeen bracht men den Gouver neur-Generaal hulde voor zijn rustig, rechtvaardig en tactvol optreden, waar door hij zich een goeden naam heeft ver worven bij de Indische gemeenschap de nationale volksbeweging inbegrepen. Het economische en financieele beleid. Verschillende groepen van leden vestig den er de aandacht op, dat de nieuwe erisisvla.ee opnieuw heeft aangetoond, dat Ned -Indië in economisch en financieel op zicht in te groote mate afhankelijk is van crisisinvloeden van buiten af- Tegenover aandrang van verscheidene leden tot een krachtiger ingrijpen volgens een vast economisch plan stelden vele andere leden als hun overtuiging, dat de economische opbouw geschiedt volgens een weloverwogen en sluitend schema, dat nochtans soepel genoeg Is om met wijzi gingen in handel en bedrijf als gevolg van buitenlandsche Invloeden rekening te houden. Verscheidene leden achtten den budge- tairen toestand van Nederlandsch-Indië weinig rooskleurig Zij hebben den indruk gekregen, dat de Regeering op papier een solide politiek wenscht te voeren, doch in werkelijkheid onmachtig schijnt te zijn dit voornemen in daden om te zetten. De internationale politieke toestand. Verscheidene leden vestigden de aan dacht op de groote ongerustheid, waarvan de Indische pers heeft blijk gegeven, ook nadat het dreigend gevaar voor een onmid- dellijken oorlog in September was afge wend. Als diepere oorzaak van deze onrust zagen sommige leden het nog in vele krin gen heerschende onjuiste inzicht in de verhouding tussohen de overzeesche gewes ten en het moederland. Sedert de Grond wetsherziening van 1922 is een principieele wijziging in de verhouding tot stand ge komen, waardoor de gelijkwaardigheid van alle deelen en onderdeelen van het Rijk wettelijk is vastgelegd. Het is daarom ook onjuist Nederland nog een koloniale mogendheid en de betrekking van Neder land tot Indië een koloniale verhouding te noemen. De Nederlandsche Repeering heeft deze eenheid van het Koninkrijk en de on aantastbaarheid van het rijksgebied, waar ook geiegen, tot grondslag van haar beleid aanvaard, maar dit opzicht heeft niet alom erkennin" gevonden, in het bijzonder niet bij gedachtenwisselingcn, die een in ternationaal karakter dragen. Vele leden waren van oordeel, dat de ont spanning, welke de strijd tusschen Japan en China in het Zuidelijk deel van den Stillen Oceaan tijdens 1938 had doen ont staan, meer schijnbaar dan werkelijk moet worden geacht. Al Is het waar, dat de naderende vo1- looilng van de Engelsche viootbasis te Singapore en de uitbreiding van de Engel sche vloot, de balans der militaire en mari tieme krachten In het Verre Oosten wel licht weder Iets meer in evenwicht zal brengen wat slechts aan onze positie kan ten goede komen het is ook waar, dat nieuwe Aziatische machten binnen zeer afzienbaren tijd eveneens gewicht in de schaal zullen leggen. In dit verband werd de vraag gesteld, of de minister in staat is de Juistheid te bevestigen van de geruchten, dat het Siameesche leger in de laatste jaren veel aan kracht en goede organisatie heeft gewonnen en de Sia meesche luchtvloot reeds bestaat uit 350 vliegtuigen ln de eerste linie en tevens een aanvang is gemaakt met den bouw eener niet onbeteekenende Siameesche vloot. Ls het waar. dat de Siameesche regeering in 1937 aan Japan.sche werven opdracht heeft gegeven tot den bouw van 12 tor pedojagers en dat onlangs in Italië de contracten werden afgesloten voor den bouw van twee lichte kruisers, gevolgd door den bouw van twee snelvarende „zak- formaat"-slagsehepen van 10.000 tan? Deze ontwikkeling van een nieuwe macht zeer dicht in de nabijheid der Ned.-Indische wateren is van te meer beteekenis, omdat alle verschijnselen er op wijzen dat er zeer intieme betrekkingen bestaan tusschen Siam en Japan en via Japan met Italië en misschien Duitschland. Is de regeerin" van oordeel, dat deze ver schijnselen aanleiding behooren te zijn tot herziening van ons Nederlandsch vloot- program? De inwendige politieke toestand. Algemeen stemde het tot voldoening, dat verschillende groepeeringen der nationale beweging, welke tot dusverre een afzijdige houding tegenover het Nederlandsch be stuur aannamen, blijk geven van een betere waardeering en bereid zijn tot op bouwende medewerking. Verscheidene andere leden juichten het toe, dat in vooraanstaande inheemsche kringen het bewustzijn sterker wordt, dat niet de uitbreiding van'staatkundige rech ten, doch de verhooging van het welvaarts peil voor de inheemsche bevolking he» eerst noodige ls. Vele leden betuigden hun instemming met de houding der Indische Regeering tegen over de politieke partijen en groepen. Vele leden achtten het wenschelijk, da» krachtig worde opgetreden tegen de actie van de extremistische groepen, zy vrees der, dat de Minister en de G.G. de gevaren ondersehatten. welke In het bijzonder van de zijde der N.S.B. dreigen. Voorts dient bedacht teworden, dat tegenover den lpvloed van de N.S.B in Indië niet even sterke en strydbare krach» ten staan als hier te lande. 2—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10