BINNENLAND De tachtigste verjaardag van ex-keizer Wilhelm I9sfe Jaargang LEiDSCH DAGBLAD, Woensdag 18 Januari 1939 Derde Biad Ho. 24176 De Tulpententoonstelling in Bloemlust te Sassenheim De „Tromp" te Lissabon Na tomatensoep: pronk- en snijboonen Het burgerwacht-conflict te Amsterdam Rheumatische pijnen SPREEKCEL De uitreiking der prijzen Plannen voor het groote feest op Huize Doorn. Bekende gasten worden verwacht PRESIDENT VAN PORTUGAL BOOD EEN NOENMAAL AAN. Gisteren heeft de president der Portu- geesche republiek in het Belempaleis te Lissabon een noenmaal aangericht ter eere van kapitein ter zee L. A. C. M. Doorman, commandant van Hr. Ms. „Tromp" en de officieren van dezen bodem. Voor den maaltijd overhandigde president Carmona aan kolonel Doorman de versierselen van grootoficier van de militaire orde van St. Benedictus van Aviz. Aan het noenmaal zaten aan minister-president Dalazar, de ministers van buitenlandche zaken en van marine, de Nederlandsche gezant, mr. J. G. Sillem, en admiraal Ollveira, vlootvoogd van de Portugeesche marine. Aan het einde van den maaltijd brach ten president Carmona en de Nederland sche gezant hartelijke toasten uit, waarin zij den nadruk legden op de vriendschap tusschen beide landen. President Carmona verklaarde, dat „de orde en de vrede onze voornaamste zorgen behooren te zijn. Zoo wel de een als andere is voor een ieder noodig, maar vooral voor landen als Ne derland en Portugal, die een groot bescha vingswerk hebben te volbrengen in hun koloniale rijken". Mr. Sillem antwoordde, dat „de banden, welke beide volken en beide vloten binden zeer talrijk en zeer oud zijn. Nog heden ten dage herinnert de Nederlandsche marine zich met trots de eerste te zijn geweest om de traditie van de groote Portugeesche zee vaarders te volgen." Des namiddags werd aan boord van de „Tromp" gerecipieerd. HET REGEERINGSBEDRIJF WORDT UITGEBREID. Gelijk bekend wordt er van regeerings- wege reeds geruhnen tijd soep in blik ver kocht. welke vervaardigd is van tomaten, die op de veilingen den vastgestelden mi nimumprijs niet zouden opbrengen en der halve zouden doordraaien. Wij hebben reeds gemeld dat er van de 4'/e mlllioen blikken thans bereids 1.800.000 zijn afgele verd. hetgeen als een succes wordt be schouwd. Hierdoor aangespoord, zal bin nenkort een ander product aan de markt worden gebracht. Het centraal bureau voor de veilingen heeft namelijk pronk- en snij boonen laten inmaken, welke ingaande Fe bruari zullen worden verkocht De vereeniging Vrijwillige Burgerwacht Amsterdam heeft gisteravond haar aige- meene vergadering gehouden in het gebouw aan den Singel te Amsterdam. Deze druk bezochte vergadering besprak het schor singsbesluit t.a.v. eenige leden van de V.B.A., genomen door het hoofdbestuur. De bijeenkomst werd geopend door den commandant, kolonel b. d. H. R. Boeree. Na het lezen van de notulen, handelende over de vorige vergadering, waarin een felle aanval op het bestuur is gedaan, gaf com mandant Boeree nog een uitvoerige uiteen zetting van het huidige conflict. In deze uiteenzetting somde de voorzitter de grie ven op. die het hoofdbestuur tegen de ge schorste leden heeft en die reeds eerder in hoofdtrekken zijn gepubliceerd. Ook be sprak kolonel Boeree het conflict met den Nederlandschen Bond van Vrijwillige Bur gerwachten. een conflict, dat tot het tre den van de V.B.A. uit den bond leidde. Na de schorsing van de eerste drie leden ontving het hoofdbestuur dreigbrieven. Men belegde geheime vergaderingen, die een maal werd bijgewoond door een lid van het bondsbestuur. Op een dezer geheime ver gaderingen was al een nieuwe commandant aangewezen. Namens de infanteriebrigade diende de heer da Silva Soles een motie in, waarin de vergadering zich uitsprak voor het schrap pen als lid van de drie geschorste leden. Met algemeene stemmen werd deze motie aangenomen. De voorzitter deelde hierop mede, dat de vergadering met algemeene stemmen heeft besloten de drie leden te schrappen. Onder daverend applaus der vergadering verzocht de heer Bokma de heeren Fuld en Rahusen, die als leden van het hoofdbe stuur hebben bedankt per 1 Januari, op hun besluit terug te komen en weer zitting in het hoofdbestuur te nemen. Na eenige dis cussies over formeele moeilijkheden ver kreeg de heer Fuld het woord. Onder dank- egging aan de vergadering verklaarde hij zich mede uit naam van den heer Rahusen bereid in het hoofdbestuur den stryd aan te binden tegen insinuaties en moeilijkhe den. die van binnen en van buiten de V.B.A. bedreigen. De vergadering werd een oogenblik ge- schorst om het hoofdbestuur gelegenheid te geven zich over deze kwestie te beraden. I Na heropening deelde de voorzitter mede, dat de heer Fuld door het H.B. is herkozen, een besluit, dat door de algemeene vergade- hng bij acclamatie bekrachtigd werd. De heer Rahusen heeft zijn herintrede in het hoofdbestuur in beraad gehouden, zoodat over diens herverkiezing geen be sluit kon worden genomen. Met een driewerf hoera op H. M. de Koningin ging de vergadering uiteen. BOND VAN WINKELIERS IN DE HEEREN- EN KINDERCONFECTIE. Te Utrecht werd een vergadering gehou den waarbij de mogelijkheid van de oprich ting van een landelijken bond van winke liers in de heeren- en kinderconfectie be sproken werd. Gedurende de vergadering, alwaar vertegenwoordigers van de coöpera tieve inkoop-vergadering St Homobonus en de manufacturen organisatie Noord-Neder land aanwezig waren, werd met algemeene stemmen besloten, om tot oprichting van een dergelijken bond over te gaan. Tevens werd een comité benoemd, dat voor de verdere ontwikkeling van de ver- eischte werkzaamheden van deze bond zal zorg dragen. In dit comité werden door de vergade ring aangewezen de heeren: W. Berbers, Roermond. B. Kamerbeek, van de coöpera tieve inkoopverceniging St. Homobonus te Amsterdam. W. Voss, Leeuwarden F. Wit- teveen voorzitter van de manufacturen- organisatie Noord-Nederland, te Heeren veen. M. Sakkers en J. Heeger te Zwolle. Het voorloopig secretariaat wordt waar- gennomen door mr c A. S. Martens. Hee rengracht 388, Amsterdam. N.S.B.-KLACHT TEGEN OUD-MINISTER VERSCHUUR. Namens ir. A. A. Mussert, leider der N.S.B., heeft mr. A. J. van Vessem, rechtskundig raadsman der N.S.B., bij den Officier van Justitie te 's-Gravenhage een klacht inge diend tegen mr. T. J. Verschuur, voorzitter der Roomsch-Katholieke Staatspartij en oud-minister van Economische Zaken, met verzoek tot vervolging wegens laster op grond, dat deze in eene vergadering dei- Indische Katholieke Partij te Medan op 2 November 1938 heeft verklaard, dat de N.S.B. over buitenlandsche geldbronnen zou beschikken. Aangezien het feit ter zake waarvan deze klacht wordt ingediend door de Nederlandsche strafwet als misdrijf wordt beschouwd en daarop ook door de in Ned - Indië vigeerende wet straf is gesteld, ter wijl mr. Verschuur de Nederlandsche natio naliteit bezit, is in deze de Nederlandsche strafwet toepasselijk, zoo schrijft ons de N. S. B. VERSPREIDE BERICHTEN. De Zuid-Afrikaansche gezant, te Den Haag. dr. H. D. van Broekhuizen, heeft gistermiddag in het gezantschapsgebouw een groep van ongeveer 85 mannelijke en vrouwelijke Zuid-Afrikaansche studenten ontvangen, die op haar rondreis door Europa, thans in ons land vertoeft. GEVOLGEN VAN IJSGANG. Groote schade langs Schipbeek en Buurserbeek. Als gevolg van den zwaren ijsgang op de Schipbeek en de Buurserbeek zijn, naar uit Markelo (O.I wordt gemeld, op verschillen de plaatsen de kaden dezer pas genormali seerde beken zwaar beschadigd en op som mige plaatsen bijna geheel weggeslagen. De beschadigingen, die vooral daar zijn voorgekomen, waar de verbeterings-werken pas waren uitgevoerd, zullen naar een op gemaakte begrooting f. 68.000 moeten kos ten aan herstel. Het dagelijksch bestuur van het water schap „De Schipbeek" deed reeds stappen, om de herstelwerkzaamheden zoo mogelijk in werkverschaffing te doen uitvoeren. Door de rijks-inspectie voor de werkverschaffing is aan den minister van sociale zaken het verzoek van „De Schipbeek" reeds met een advies in dezen geest doorgezonden. Bij toekenning van rijkssubsidie van 10 pCt. in de arbeidsloonen zal echter voor het waterschap „De Schipbeek" nog te be talen blijven plm. f. 13.000 voor de kosten der sociale verzekering. Mijnlhardtjes doen deze snel verdwijnen. 12 stuks 50 ct. 7010 (Ingez. Med.) TEGEN DEN SCHOEISELDIENST. De heer H. Slegtenhorst steunt gaarne den heer Muusse in diens aanvoelen, dat van den Dienst, voor Sociale Zaken ook voor de kappers weinig goeds is te verwachten, en „Schoen maker" in zijn strijd tegen den schoeiseldienst. Hij meent, dat het niet aangaat een midden stander te laten werken voor steun, terwijl dit van de werklooze arbeiders niet wordt gevraagd. Gelijke rechten! Hij hoopt, dat de besturen der schoenmakersvereenigingen evenveel succes zullen hebben als destijds de groenten-klein handelaren. DEFECTE RIOLEERING. Een bewoner van de Langegracht klaagt over de langzame werkwijze van den dienst van Ge meentewerken. 4 weken geleden diende hij aldaar schriftelijk een klacht in over een defecte rioleering van perceel Langegracht 222 en nog is het euvel niet verholpen. Tijdens de opening der tulpen tentoon stelling in ..Bloemlust" te Sassenheim, waarover wij gisteren reeds schreven, merkten wij o.a. op: prof. Van Slogteren, dr. A. Verhagen en de heer H. J. Voors, voorz. en secr. van Bloembollencultuur, de besturen van de Veilingsvereenigingen ,.H. B.G." en „Hillegom". F. Limburg, hoofd van den keuringsdienst ..De Narcis", H. J. A Vooren, oud-directeur van het postkan toor. de gemeentesecretaris W. Los, die B. en W. vertegenwoordigde en vele anderen. De jury, bestaande uit de heeren J. F. A. Dix, Heemstede, J. W. A. Lefeber. Lisse, W. A. Philippo, Heemstede. L. van Leeuwen Jr. Sassenheim en W. Jonkheer, Hillegom. kende de volgende bekroningen toe: le pr. Beker van de Ver. „De Tulp". „West-Friesland", welke tevens een certi ficaat ontving voor de beste roode tulp en THEE doel je 7015 (Ingez. Med.) (Van onzen Berlijnschen correspondent). Nu de das nadert, waarop Duitsch- land's voormalige keizer, Wilhelm II van Hohenzollernhet voorrecht eeniet bij lichamelijken en geestelijken wel stand zijn 80sten geboortedag te vieren, hielden wij het oogenblik voor gekomen te bevoegder plaatse eens op informatie uit te gaan. We begaven ons tot dit doel naar het „Niederlandische Palais" Unter den Linden, waar 's keizers tweede gemalin. Prinses Hermine, tijdens haar verblijf te Berlijn ook haar intrek neemt en werden hier op voorkomende wijze te woord gestaan P.T.T. EXPOSEERT TE NEW-YORK. Het Staatsbedrijf der P.T.T. heeft aan de a j Technische Maatschappij Marchand- Andriessen opdracht gegeven op de wereld tentoonstelling, die dit jaar in New-York Behouden wordt, een stand in te richten, om ae bezoekers een beeld te geven van de nieuwste methode van sortceren en bunde- onoViïïP0St' zooaIs deze in ons land op het wo dt °P somm'Ee Plaatsen gevolgd Ex-keizer Wilhelm. door 's keizers zaakgelastigde. Herrn Von Sell. De heer Von Sell was juist uit Neder land teruggekeerd, waar od Huize Doom besprekingen hadden plaatsgevonden over de wijze, waarop men den dag op „Huize Doorn" denkt te vieren en wij kregen dus de gewenschte informaties uit allerbeste bron. De eerste ontvangsten. „Het ligt voor de hand zoo deelde 's keizers zaakgelastigde ons mede dat velen het op prijs zullen stellen, den voor- maligen keizer op dien dag persoonlijk ge luk te wenschen, doch op één enkelen dag zou dat moeilijk gaan en derhalve zullen de min of meer officieele ontvangsten reeds op Dinsdag 24 Januari een aanvang nemen. Op dien eersten dag verwacht men te Doom den 89-jarigen generaal-veld- maarschalic Von Mackensen als voor naamste representant van het voor malige keizerlijke hoofdkwartier. HU zal waarschijnlijk vergezeld zijn van eenige hooge officieren uit dien tijd. die tot 's keizers onmiddellijke omgeving behoorden. „Op de eerstvolgende dagen komen de naaste familieleden der keizerlijke familie en het zal ongetwijfeld niet gemakkelijk vallen, deze allen goed onder te brengen. De beschikbare ruimte op Huize Doom en het daartoe behoorende porthuis is uiterst gering en het aantal kamers in het nabij gelegen hotel is ook niet zeer groot. Sedert eenigen tijd is echter eveneens een nabij gelegen landhuis als hotel ingericht en dat vergemakkelijkt de zaak voor ons. Boven dien ligt de stad Utrecht niet al te ver af en ook Zeist biedt nog eventueele moge lijkheden. Vorstelijke gasten. Van de vele gasten, die op den eigen lijken feestdag verwacht worden, noemde men ons den kroonprins met zijn gemalin en hun kinderen, de prinsen Oscar. Eitel Fritz, Adalbert en Augustus Wilhelm (die als S.A -man meestal familiair „Auwie" ge noemd wordt)-. Voorts noemen wij Prinses Heinrich. de weduwe van 's keizers eenigen broeder, die tijdens den oorlog een hooge positie bij de Marine bekleedde, den land graaf van Hessen, die 's keizers zuster tot gemalin heeft en bij een ander verloop van den laatsten oorlog waarschijnlijk koning van het toen door Duitschland veroverde Finland geworden zou zijn. Kroonprins Rupprecht van Beieren wordt zonder zijn gemalin verwacht, terwijl het voormalige koninkrijk Saksen door wijlen koning August's tweeden zoon. den Markgraaf van Meissen, vertegenwoordigd zal zijn. Zooals men zich herinneren zal. is diens broeder, de voormalige Kroonprins van het konink rijk Saksen Jesuiet geworden. De vorst Friedrich Christiaan van Würtemberg en hertog Albrzcht van Saksen waven tijdens den oorlog beiden generaal-veldmaar- schalk en vormen dus ah het ware met den hoogbejaarden Von Mackensen een trio van historische militaire beteekenis. de beste rose; 2e pr.: Beker, beschikbaar gesteld door de firma L. van Staalduinen: Gebr. Eggink, Voorschoten, die tevens een certificaat ontvingen voor de beste rose tulp. Een certificaat voor een verdienste lijke inzending ontvingen voor: Tulpen: Fr. Roozen, Vogelenzang, benevens een certifi caat voor de beste oranje en de beste witte tulp; A. v. Schouwen, Zuid-Beyerland, be nevens een certificaat voor de beste witte tulp; Gebr. Nijssen, Santpoort, benevens een certificaat voor de beste roode tulp; Narcissen: A. Frijlink en Zn., Sassenheim en de Ver. de Culturen te Noordwijk; Nar cissen en Tulpen: D. W. Lefeber en Co. Lisse. benevens een certificaat voor de beste roode tulp: Wamaar en Co. Sassen heim, benevens een certificaat voor de beste witte tulp; Hyacinthen: G. v. d. Mey's Zonen, Lisse, een certificaat voor de beste oranje-roode en W. H. Ruigrok, Hillegom. De expositie is een bezoek meer dan waard; elke inzending komt ten volle tot haar recht! Hierboven het oogenblik, waarop ir. Vol- kerz de prijzen uitreikt. (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie). Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. STADSSCHOON. Geachte Redactie. Vanmorgen bij het in oogenschouw nemen van den herbouwden Stadhuisgevel aan de Breestraat. trokken de daartegenover gelegen panden, Breestraat 117 en 119, mijn aandacht. Belde panden zun eigendom van de gemeente en beide verkeeren ln een staat, m i. alleen ge schikt voor amoveering. No. 117 is in gebruik als bouwbureau van den architect van den Stadhuisbouw en 119 schijnt leeg te staan. Tegenover den prachtigen Stadhuisgevel past een mooie. z. m. eén artistieke gevel, doch niet twee verwaarloosde (opgelapte 1 gevels. Het komt my voor, dat na slooping van die twee perceelen pl.m. 1500 M. 2 bouwgrond zal ontstaan, waarop één monumentaal gebouw be hoort te verrijzen. In dit gebouw zou een com binatie van gemeentediensten, die niet in het Stadhuis gehuisvest kunnen worden, zijn on der te brengen. Daarbij komt. dat. dan tevens de onooglijke Wolsteeg verbreed kan worden, De viering van den dag. Nadat de tachtigjarige voormalige keizer in den vroegen ochtend de gelukwenschen van zijn gemalin en zijn allernaaste fami lieleden in ontvangst genomen zal hebben, zal in de tot kerk ingerichte hall een plechtige godsdienstoefening plaats vinden onder leiding van den Berlijnschen Dom- prediker D. Döhring. die reeds meermalen od Huize Doorn voorging sedert de voor malige hofprediker Vogel uit Potsdam drie jaar geleden is gestorven. Aan dezen dienst wordt door de keizerlijke familie, de gasten en het gezamenlijke personeel van Huize Doorn deelgenomen. Het déjeuner te half twee zal het gebruikelijke eenvoudige karakter dra gen en vindt in den intiemen familie kring plaats. Het hoogtepunt van den feestdag is dan 's avonds het gala diner, waarbij de voormalige vorsten en prinsen allen in uniform, de dames in groot toilet verschijnen Tót besluit van 's keizers tachtigsten geboortedag wordt na tafel een film vertoond, welke 's keizers grooten voorganger, Frederik den Groote, tot thema heeft. Graaf van Aldenburg Bentinck, bij wien de keizer met zijn naaste gevolg in No vember 1918 tijdelijk verblijf vond. zal door zijn lichamelijke gesteldheid hij hoopt in Augustus 82 iair tg worden maar be weegt z'ch slecht", niet aan de vierin: hetgeen door de keizerlijke familie ten zeerste betreurd wordt. Nog niet vergelen Wij wenschen er tenslotte op te wijzen, dat er in Duitschland nog altoos heel wat mensehen zün, di- op dezen 27sten Januari met hun gedachten bii cftn Hohenzollcrn- vorst zullen verwijlen die ongeveer dertig jaar naar zün beste kunnen het Duitsche volk heeft geregeerd! iNadruk verboden). hetgeen niet alleen het aspect ter plaatse zal verbeteren, maar vooral het rijverkeer ten goede zal komen. Ik denk hierbij aan het uitrijden van de brandweerwagens, politie-auto's e.a. voer tuigen. die thans om de Breestraat te bereiken over liet Steenschuur of de Papengracht, dus over de smalle Langebrug. een weg moeten banen. Een voordeel zou ook zijn. dat het ge bouw 'gelegen aan 3 straten) dadelijk van uit het Stadhuis en omgekeerd te bereiken zat zijll en in de onmiddellijke nabijheid staat van het Politiebureau, de Brandweerkazerne en de Bank van Leening. ook gemeente-instellingen, die ge regeld met het Stadhuis in contact zijn. Mijnheer de Redacteur, misschien is mijn denkbeeld voor een nadere beschouwing door deskundigen in overweging te nemen. Hiervoor zou dan dadelijk een plan moeten worden ont worpen, zoodat betrekkelijk korten tijd na de opening van het nieuwe Stadhuis, deze ..stads verbetering" gereed zou kunnen zijn. B. Noot van de Redactie Wij zijn het met den geachten inzender eens, dat deze per ceelen er inderdaad momenteel niet op hun voordeeligst uitzien, hetgeen temeer zal opval len. wanneer het Stadhuis zal zijn voltooid. Het ls echter onjuist om te veronderstellen, dat verschillende gemeentediensten wegens plaatsgebrek niet in het Stadhuis kunnen worden gehuisvest: hier worden wel degelijk alle administratieve diensten geconcentreerd. HET VRAAGSTUK TRAM OF BUS. Mijnheer. In het Leidsch Dagblad van 11 Januari las ik het stuk over Tram of Bus. Bij al deze beschouwingen werd. vind ik. het voornaamste eigenlijk over het hoofd gezien en wel wat toch het bestaan der Mij. verzekert, d.i. het aantal te vervoeren passagiers. Het bleek wel, dat in Utrecht by de bus het vervoer sterk was afge nomen. doch waardoor kwam dit? Hoe zit men in een bus en hoe zit men in een tram en hoe rijdt men er in? Doordat bij een bus over alle hobbels wordt heen gereden, vliegt men erin zittende van links naar rechts: dit is misschien niets voor zakenmenschen. doch in Lelden, waar vele dames en oudere menschen van de tram gebruik maken, zullen deze bij enkel busverkeer liever een taxi nemen, daar men zich in een bus niet behoorlyk bewegen of verplaatsen kan. Het vervoer met bus en tram is voor Jan en alleman, doch men kan zich in een tram beter een geïsoleerd plaatsje uitkiezen dan in de bus. Men zit niet graag naast een minder frisch persoon of iemand, die rumoerig is of vloekt. Ook kan de controle op het. rijden met de bus niet zoo goed zijn als met de tram en men is dikwijls van de gunsten en grillen van den bestuurder afhankelijk. Velen weten dit nog uit ervaringen met de vroegere Brockway-bussen opgedaan, welke van Sassenheim naar Leiden liepen. Dikwijls stonden menschen op den weg teekens tot stoppen te geven, doch de bus reed dooi". Of het. kwam dat het stoppen mid den op den weg gevaarlijk was of dat de be stuurder voor een kort traject niet geliefde te stoppen, wist men niet. maar men bleef stcan. Over dit laatste traject gesproken, zien wij tot onze vreugde bij de halte Wyttenbachweg een wachthuisje verrijzen, een sedert lang ge- wenscht iets, doch wij vinden het jammer, dat dit huisje zoo weinig beschutting tegen de Westenwinden biedt en de voeten er geen be schutting in vinden. Misschien wordt ook de plaats mettertijd wel eens verbeterd en em beetje dichter bij de halte-paal bepaald. Zu'k wfon-Vmïa 1 een 'aaB glazen huisje beltt toch zeer weinig kunnen deelnemen, het .uitzïcht va? d-n Wyttenbachweg bij een eventueele verplaatsing. In de meeste geval len zou deze afstand wel kunnen, doch voor de Wyttenbachweg-halte is dit een bijzonder geval. Deze halte is voor den tram-conducteur geen geliefkoosd punt. De trams van de kleine blauwe zorgen hier altijd zoo spoedig mogelijk weg te komen, dikwijls wordt de rem niet aan gezet. en wordt, er niet naar de passagiers om gekeken. Ook voor de komende Haarlemn-r- is de plaats niet geriefelijk; deze rijdt snel cn voordat men het weet is deze voorbij. In de verwachting, dat deze regelen U van eenig nut kunnen zijn, verblijf ik EEN GEREGELD TRAMGEBRUIKER.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9