KOPLU-KO NATIONALE TENTOONSTELLING Uit de Omstreken LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 18 Januari 1939 Officieele (risispublicafie Hedenavond 8 uur Opening WEERBERICHT. Katwijk morgenavond verduisterd NOVA-THEATER AGENDA Voorstraat - Garage De Hollander Barometerstand Gistermiddag 2 uur: 751. Hedenmiddag 2 uur: 750. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. De depressie welke gistermorgen ten Zuid westen van Ierland lag. trok langzaam Oost waarts. Haar kern ligt thans voor Het Kanaal. Hedenmorgen veroorzaakte zij nog zware storm in Bretagne. Over Frankrijk, ons land en Duitschland worden nog steeds warme lucht- massa's uit het Zuidwesten aangevoerd. Ge middeld waren de ochtendtemperaturen in deze gebieden 8.4 graden Celsius boven normaal. Het oude depressie-systeem over Scandinavië en de Noorsche Zee verplaatste zich naar de Poolzee. Over de Noorsche Zee voeren thans krachtige Noordwestelijke winden zeer koude luchtmassa's uit het Poolgebied naar Scan dinavië, zoodat de temperatuur daar plaatselijk veel daalde en de vorst weer tot streng toenam. Ver in het Westen op den Oceaan ligt een zeer diepe nieuwe depressie, welke echter voor- loopig nog geen invloed op het weer ten onzent kan uitoefenen. AALSMEER. Propaganda-avond der B.V.L. De drie afdeelingen van den B.V.L. or ganiseerden een propaganda-saanenkomst in ..De Oude Veiling". Burgemeester Kas telein sprak een inleidend woord, waarna de film van het Indische Leger werd ver toond. Hiervan is door de talrijke aanwe zigen veel genoten. Ook zijn o.m. de prij zen uitgereikt, behaald op de schietwed- wedstrijden. terwijl bij het begin en het einde het Wilhelmus is gezongen. WEERSOMSTANDIGHEDEN. Binnenland (7 u. 20 voorm.). Den Helder: Zwaar bewolkt, krachtige Z.Z.W. wind. temp. 8 gr. C., minimum 7 gr. C., neerslag 4 mm. Missingen: Zwaar bewolkt; krachtige Z. wind; Temp. 8 gr. C., minimum 8 gr. C., neerslag 1 m.m. De Bilt: Zwaar bewolkt: Matige Z.Z.W. wind; Temp. 10 gr. C.. minimum 9 gr. C.. neer slag 8 m.m. Groningen: Zwaar bewolkt; Matige Z.W. wind; Temp. 9 gr. C.. minimum 3 gr. C., neerslag 10 mm. Maastricht: Halfbewolkt; Matige Z.Z.W. wind; Tem. 11 gr. C., minimum 11 gr. C.f neer slag 3 mm. Buitenland (8 uur voorm.). Parijs: Z.Z.W.. 11 gr. C.. betrokken. Londen: Z., 10 gr. C., motregen. Berlijn: Z.. 11 gr. C.. betrokken. Nice: N.N.W.. 12 gr. C., betrokken. Stockholm: N.N.O.. 2 gr. C., zw. bewolkt. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 7 gr. C. <"45 gr. F.). 12 uur 's midd.: 9 gr. C. (48 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE Voor Donderdag. Voorm. te 2 uur 0,7 min.; nam. te 2 u. 28 m. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Woensdag: 4.48 nam. tot 7.30 voorm. MAANS OP- EN ONDERGANG. 18 Jan. op: 6 uur 14; onder 14 uur 49. WINTERSPORT. Duitschland. Marktredwitzer Haus: Sneeuw 24 c.M.. -2 gr. C„ helder. Heufuderbaude: Sneeuw 70 cM., -1 gr. C., bewolkt. Schierlichmiihle: Sneeuw 68 cM., -2 gr. C., helder. Hindelang: Sneeuw 30 cM.. -4 gr. C., 'helder. Oberjoch b. Hindelang: Sneeuw 45 c.M., -4 gr. C., helder. Schneefernerhaus: Sneeuw 160 c.M., 0 gr. C., bewolkt. Kitzbühel: Sneeuw 37 c.M.. -2 gr. C., bewolkt. Hofgastein: Sneeuw 15 c.M., -2 gr. C.. bewolkt. Schlossalpe: Sneeuw 100 c.M., -2 gr. C., bewolkt. Zwitserland. Adelboden: 9 gr. C., 1. bewolkt, dal 10 c.M., ski gebied 60 c.M. Grindelwald: 0 gr. C., betrokken, dal 40 c.M., skigebied 60 c.M. Gstaad: 2 gr. C., betrokken, dal 30 cM., skige bied 70 c.M. Gurnigelbad: 6 gr. C., föhn, dal 15 c.M., ski gebied 25 c.M. Kandersteg: 2 gr. C., betrokken, dal 30 c.M., ski gebied 50 c.M. KL Scheidegg: 4 gr. C., betrokken, dal 45 c.M., skigebied 45 c.M. Lenk-Zweisimmen: 4 gr. C., betrokken, dal 25 c.M., skigebied 45 c.M. Mürren: 5 gr. C., betrokken, dal 30 c.M., ski gebied 50 c.M. Wengen: 4 gr. C., betrokken, dal 20 C.M., skige bied 25 C.M. Arosa: 6 gr. C., bewolkt, dal 40 cM., skigebied 80 c.M. Davos: 4 gr.. C„ betrokken, dal 35 c.M., skige bied 80 c.M. Flims-Waldhaus: 8 gr. C., föhn, dal 30 c.M.. ski gebied 35 c.M. Klosters: 3 gr. C.p bewolkt, dal 35 c.M., skige bied 40 c.M. Lenzerheide-Parpan: 5 gr. C., Föhn, dal 30 C.M., skigebied 35 c.M. Pontresina: 1 gr. C.. betrokken, dal 60 c.M., skigebied 100 c.M. St. Moritz: 4 gr. C „bewolkt, dal 40 c.M., m. d. 100 c.M. UnterwasserWildhaus: 5 gr. C., bewolkt, dal 35 cM., skigebied 60 c.M. Caux sur Montrieux: 4 gr. C., betrokken, dal 20 c.M., skigebied 100 c.M. Chateaux d'Oex: 5 gr. C., betrokken, dal 30 c.M. skigebied 70 c.M. Les Diablerets: 3 gr. C., betrokken, dal 40 c.M skigebied 80 c.M. Leysin: 4 gr. C., betrokken, dal 30 c.M., skige bied m. d. 100 c.M. HAARLEMMERMEER. REDE VAN Dr. Ir. M. D. DIJT. ,,De noodzaak van economische hervorming". ,,De grootere mogelijkheden der produc tie moeten dienstbaar gemaakt worden voor het verbruik", zoo sprak dr. ir. M. D. Dijt uit Haarlem in de vergadering van de afd. Haarlemmermeer van Landbouw en Maatschappij, in hotel ,,De Beurs" te Hoofddorp. Na de opening door den heer P. C de Zeeuw, sprak de heer Dijt over „De noodzaak van economische hervorming". Van den huidigen economischen chaos moe ten de oorzaken worden opgespoord. Men moet niet denken, verschillende middeltjes toe te kunnen passen. Na een 6-jarigen arbeid is daardoor president Roosevelt nog net zoo ver als hij begon. In de eerste plaats moeten wij de verwording van een staat toeschrijven aan de verwording van het denken over het geldwezen het ver warren van middel met doel. Bij ten gronde gaande volkeren heeft men steeds weer kunnen constateeren. dat het geld als mid del voor den ruil was veranderd in het doel om het te bezitten. Het geld is slechts ruilmiddel. Zoo begint in onze samenleving de productie doel te woeden voor de wel vaart. inplaats van middel voor de con sumptie. Door beperking der productie, ver nietiging en contingenteering tracht men het groote overschot weg te werken. Het gevolg is slechts grooter werkloosheid, minder koopkracht en uiteindelijk nog grooter overschot. De negen mannen wisten het beter en draalden het rad van de andere zijde: Het levenspeil omlaag. Waar men ook be gint met de verlaging, achteruitgang in andere bedrijven is er het gevolg van. Zij hebben niet de algemeene welvaart op het oog en beschouwen het geld als doel. Wat bracht de Eeuw der Vrijheid? Het geld nam al spoedig de voornaamste plaats in. In 1885 was het crediet nog slechts 30"/n van het nationaal vermogen, in 1930 was dit al 70"/o. De schommelingen van het prijspeil worden steeds grooter, en kunnen door velen niet gedragen worden Het woord „failliet" is niet van de lucht. De meest in tensieve bedrijven (met hooge lasten, hy potheken en credieten) zijn het gevoeligst voor deze conjunctuur. Wij denken hierbij aan Aalsmeer. Productielanden geven credieten aan grondstoffenlanden, crediteur- en debiteur- staten. Na den oorlog kwam hierin veran dering, deblteurstaten werden crediteur- staten, b.v. Amerika. Deze, meestal demo cratische landen, stapelden het goud ln massa's opeen. Nu ls het credietwezen niet altijd in het belang van het land dat het geeft. Nog onlangs kon men vernemen, dat Frankrijk door een goudleening uit Neder land beter kon concurreerentegen Ne derland. De belangen der bemiddelaars zijn behartigd, maar die van het volk? De vrij heid is door gebrek aan beperking der vrijheid gevaarlijk geworden voor de volks welvaart. Economische hervorming is nood zaak. De grootere mogelijkheid van de pro ductie moet dienstbaar worden gemaakt aan de consumptie. Daarvoor moet het le venspeil niet omlaag maar omhoog, een hooger levenspeil met hooger prijzen en een hooger loonpeil. Het Plan-Westhoff noem de spr. slechts een lapmiddel, een para graaf van het plan van den Arbeid. Na de uitvoering hiervan zal men evenver zijn als daarvoor. Bond van Oud-leerlingen. De Bond van Oud-Leerlingen van de School met den Bijbel hield een feestavond in hotel De Beurs te Hoofddorp onder pre sidium van den heer S. Zijp. Na het openingswoord van den voorzit ter gaven enkele oud-leerlingen beelden weer uit hun ervaringen. De heer J. Deu- gerink, hoofd der school, hield een ge schiedkundige rede; de leden voerden een tableau Nova Zembla op, waarbij een dameskoor onder leiding van den heer N. v. d. Pol medewerkte. De heer Deugerink gaf uitlegging bij de verschillende fraaie tableaux De avond werd door den heer S. Zijp gesloten. Aanrijdingen. Op den Aalsmeerderweg werd de 5-J. knaap G C„ aangereden door een perso nenauto, bestuurd door den heer G. de N. uit Amsterdam. De jangen werd enkele meters meegesleurd, waarop hij, bloedend uit enkele hoofdwonden, tegen het wegdek werd geworpen. Dokter B. uit Aalsmeer constateerde een hersenschudding. Op het kruispunt KruiswegRijksweg nabij het viaduct had een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto en een Montana-Vermala-Crans: 1 gr. C„ betrokken. dal 30 cM., skigebied. St. C'erque: 6 gr. C-, betrokken, dal 40 c.M., skigebied 70 c.M. St. Croix les Rasses: 7 gr. C., betrokken, dal 5 c.M., skigebied 30 c.M. Villars-Chcsiéres: 6 gr. C.. regenachtig, dal 30 nc.M., skigebied 70 c.M. Zermatt: 0 gr. C., betrokken, dal 40 c.M„ ski gebied 60 c.M. Andermatt: 1 gr. C., 1. bewolkt, dal 40 c.M., skigebied 60 c.M. Engelberg: 4 gr. C„ föhn, dal 35 c.M., ski gebied 80 c.M. Rigi: 5 gr. C.. betrokken, dal 40 cM„ ski gebied 50 c.M. motorrijwiel, resp. bestuurd door de heeren C. L. uit Haarlemmermeer en N. V. uit Nleuwersluis. De motorrijder werd tegen den weg geslingerd, terwijl de motor zelf door de vrachtauto gekraakt werd. De motorrijder liep ernstige verwondingen op en moest door dr. N. uit Hoofddorp wor den verbonden, waarna hij per gem. zie kenauto naar zijn woning is vervoerd. Een duo-rijder liep slechts lichte verwondingen op. Het motorrijwiel was ernstig be schadigd. Een tweede kerkinbraak. Te Lijnden heeft een nachtelijke inbraak plaats gehad in het Ned. HeTv. Kerkgebouw Door het inslaan van een ruit wisten de dieven binnen te komen. Met de armerious- jes hadden zij geen succes, daar deze leeg waren. Achterin waren nog de goederen, onderkleeding, etc., van de naaikrans „Bidt en Werkt". Deze goederen, bestemd voor de minder gesitueerden, eigenden de dieven zich toe en maakten zich daarmee uit de voeten. Weer namen zij hun viucht door het raam. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in. EEN VERWOEDE STRIJD TEGEN DE GOLVEN. Ternauwernood gered. Op de Kleine Poel heeft een tweetal Haariemmermeersche kweekers een ver woeden strijd gevoerd tegen de golven. Het bleek, dat zelfs deze stoere lieden niet op gewassen waren tegen de kracht van het water. De heeren M. en K. zouden met een prauw, gevuld met koolasch, de Kleine Poel oversteken. De schuit was zwaar be laden. waardoor slechts enkele centimeters van de schuit boven water uitstaken. De reis door de Ringvaart verliep goed, doch eenmaal op de Kleine Poel kregen de schippers heftig te kampen met de golven. Hocge watermassa's sloegen over de schuit heen en zorgden er voor, dat de toch al zoo zware last, nog zwaarder werd. De rand boven water uit werd kleiner en klei ner en bij een volgenden hoogen golfslag gebeurde het onvermijdelijke. De schuit zonk langzaamaan naar de diepte De twee schippers zochten een goed heenkomen. Een flinke plank diende den een. die niet zwemmen kon, tot reddings gordel. Hierop zou de man wel eenigen tijd kunnen blijven drijven. Intusschen sprong de ander te water en zou trachten den wal te bereiken en hulp te halen. Gelukkig was deze lange tocht door het koude water niet noodig. Heel toevallig voer een motorboot, bestuurd door den kweeker v. d. M. uit Haarlemmermeer langs deze plaats en hoorde hulpgeroep. M. zette eerst den motor af om zich beter te kunnen oriënteeren en stevende daarop naai- de drenkelingen, die hij handig in zijn boot wist te werken. Hlema bracht de kloeke redder beide drenkelingen aan wal, waarop zij naar hun woning konden wor den vervoerd. HILLEGOM. 20-jarig bestaan van den R.K. Caféhouders bond. De afd. Sassenheim en Omstreken van den R.K. bond van hotel-, koffiehuis- en restauranthouders St. Petrus heeft haar 20-jarig bestaan gevierd met een bijzondere bijeenkomst in de zaal van den heer W. J. van Dril, die de cenige zaalhouder ls, die de afgeloopen 20 jaar onafgebroken lid is geweest. De belangstelling was groot. O.a. waren aanwezig de geestelijk adviseur ka pelaan Redeker, alsmede een der oprich ters, de heer Sneeboer. De voorzitter de heer Teemstra uit Sas senheim voerde het woord, terwijl de secre taris het verleden op rijm had gezet en voordroeg. De feestrede is gehouden door den heer Jac. P. van Dijk. bondsvoorzitter uit Hel mond. De voorzitter der plaatselijke Hanze de heer G. B. Kroon en de geestelijk advi seur voerden mede het woord, terwijl ver scheidene bloemstukken aangeboden wer den. Het vroolijke gedeelte van den avond ls verzorgd door een Amsterdamsch caba retgezelschap. Het succes was groot. Uitvoering Dameskoor „Cantabile". Het Dameskoor „Cantabile" gaf onder leiding van mej. Agaath van der Meij een concert in de zaal van hotel Sistermans. Er was een mooi programma samenge steld. De medewerkenden waren mej. Vic. Krans (zang) mej. Lena Krijgsman (piano) en mej. Annie Leegp-ooter viool). Het pro gramma bestond uit 16 nummers, de inzet door het koor met „Ave Maria" en „La Vierge a la crèche" was heel goed. Ook de solo-zang van mej. Vic. Krans, lid van het koor, moet geloofd worden. De piano-solo van mej. Lena Krijgsman en het vioolspel van mej. Annie Leegwater droegen veel tot het welslagen van het concert bij. Cantabila en haar leidster mogen terecht voldaan zijn over deze uitvoering. Het talrijke publiek toonde zich dankbaar. Verscheidene bloemen zijn aangeboden. Een jaar geleden waren er 670 werk- loozen, een week geleden 650 en op Zater dag 1.1. 620. De werkloosheid nam dus Iets af. van 8.3010.30 uur. Komt dus naar het 7023 Daar geeft men twee dol gezellige films KATWIJK. Vergadering Geitcnfokvereeniging „Vios". In de zaal van den heer Nic. Fennes heeft de Katwijksclie Geitenfokvereeniging „Vios" vergaderd onder leiding van den heer J. B. de Best. Aan het verslag van den secretaris ontleenen wij, dat het af geloopen jaar niet ongunstig was. Gewe zen werd op het coöperatief inkoopen van erwtenstroo en voederbieten, wat voor de STEUN KOOLZAAD OOGST 1938. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steun voor koolzaad van oogst 1938, hetwelk van 1 October tot en met 31 Dec. 1938 met Inachtneming van de gestelde voorschriften is verkocht, f. 5. per 100 K G. zal bedragen. 7021 Een zelfde steunbedrag is vastgesteld voor koolzaad, hetwelk op 31 December 1938 nog onverkocht was. alsmede voor koolzaad, hetwelk volgens artikel 8 lid 1 sub a van het steunreglement koolzaad oogst 1938 daarmede wordt gelijkgesteld. BETALING TEELTHEFFING AARDAPPELEN 1938. Aan telers van aardappelen wordt be kend gemaakt, dat degenen, die hun teelt heffing 1938 nog niet betaalden, vóór 29 Januari 1939 in de gelegenheid worden gesteld zulks alsnog te doen, hetgeen o.a, ook kan geschieden door storting van het verschuldigde bedrag op de postgirore kening van de landbouw-crisis-organisatie waarbij zij aangesloten zijn. Na dien datum zullen de landbouw-crisis- organisaties de nog niet betaalde bedragen lncasseeren Indien de teeltheffing na eerste aan maning niet is voldaan, zal voor iedere volgende aanmaning een bedrag van f- 0.90 voor incasso- en administratiekos ten in rekening worden gebracht. leden een belangrijke reductie mede brengt. Het verslag van den penningmeester ver meldde aan uitgaven f. 71.11, aan ontvang sten f. 84.45. Werd het vereenlgingsj aar in gezet met een nadeelig saldo van f. 7. aan het eind van 1938 kon een batig saldo van f. 5.34 geboekt worden, wat vooral te dan ken was aan den steun der donateurs. De aftr. bestuursleden. J. B. de Best. C. Hogewoning en Jac. Heemskerk, werden herkozen. In principe werd besloten zich aan te sluiten bij den kring „Voorhout en Om streken". Tot bestuurslid van dien kring zou dan worden aangewezen de heer Nic. Fennes. Besloten werd voorts den leden te verzoe ken een vrijwillige bijdrage te verleenen. De boklammeren van dit jaar zullen worden verkocht aan den heer Nouben te Noord wijk. KATWIJK VOORHEEN EN THANS door W. VAN BEELEN Nz. Vrijdag 20 Jan., in Chr. Prot. Bel., aanv. 8 u. 1. Oud Katwijk (bomschuiten-periode). 2. Een blijde gebeurtenis. 7026 3. Katwijk in feestgewaad. 4. Katwijk in wintertooi. Bew. v. toeg. f. 0.25 bij Van Beelen's Piano- en Orgelh. en 's avonds aan de zaal. KATWIJK AAN DEN RIJN. Bijeenkomst R.-K. Staatspartij. De afd. Katwijk a. d. Rijn der R.-K. Staatspartij vergaderde in het Parochie huis onder voorzitterschap van den heer G. A. Ouwerling. Door het jaarverslag van den secretaris den heer Caspers, bleek de aanwinst van 24 nieuwe leden, waardoor het ledental is gebracht op 254. Na beantwoording van verschillende vra gen inzake de propaganda, bracht de pen ningmeester de heer Nic. Oudshoorn het financieel verslag uit. Er was een batig saldo van f. 27 94. De heeren A. de Jong en F. Luyten, leden der controlecommissie, hadden alles in orde bevonden. Den pen ningmeester werd dank gebracht voor zijn accuraat beheer. Dan volgde het stellen van candidaten voor de groslijst der Prov. Statenverkiezing. Het bestuur had als can didaten gesteld de heeren mr. E. J. H. M. Bolslus te Leiden, J. W. A. Lefeber te Lisse, B. N. Loerakker te Hillegom en S. Neef jes te Noordwijk. Na discussie ging men accoord met de door het bestuur gestelde candidaten. De aftr. bestuursleden de heeren G. A. Ouwer ling, Jac. P Rietveld en W. Caspers, wer den met bijna alg. st. herkozen, de eerste als voorzitter. De contributie werd gesteld op het bedrag van vorig jaar. Na diverse huishoudelijke besprekingen volgde sluiting. Botsing. Uit de v. Egmondstraat kwam v. d. M. uit Rijnsburg met een met kisten waspeen geladen bakfiets; tegelijk kwam uit richting Voorsitraat-Zuld een vrachtauto, een van de zandauto's van de firma v. d. S. Rechts gaat voor en dus zou v. d. M. voor de nade rende auto remmen; hij greep echter niet de rem doch er naast en eer hij er op be dacht was had de auto de bakfiets met de peentjes te pakken en zag de Voorstraat rood van de waspeen! Geen persoonlijke ongelukken doch alleen een schadepost voor v. d. M. KATWIJK AAN ZEE. De winkeliersvereniging „Altijd pa rot" organiseerde in de zaal van Hotel du Rhin weer een feestavond voor haar af nemers. Bij muziek, zang, voordrachten en films werd door velen eenige zeer aange name uren doorgebracht, waarbij de noo- dige tractaties niet ontbraken. LEIDSCHENDAM. Bijeenkomst van den Chr. Nat. Werkmansbond. Voor de afd. van den Chr. Nat Werk mansbond sprak de heer K. Vink lid van den raad over „De leugen van het Nat. Socialisme", die er o.a. on wees, dat even als Hltler Mussert de massa beïnvloeden wil door steeds dezelfde dingen er in te ha meren. Mussert is in hooge mate zelfbewust van zijn verantwoordelijk werk. De N.S.B. beweert dat men de voorbeel den van Du'tschland en Italië niet wil volgen, doch waarom is men dan altijd vol lof over den arbeid door de groote voorgangers in die landen verricht? In het program zijn vele artikelen woor delijk overgenomen uil het program van Hltler. Het zwart in de vlag heeft men HEDEN: Evang. Gem.: Spr. ds. Vasseur. 8 uur nam. Gerecht 10: Theosophisch Genootschap. 81/4 uur nam. Nutsgebouw: Int. Orde van Goede Tempelie ren. Filmvertooningen 2 en 8 uur nam. Stadszaal: Chr. Zangver. ..Kerkkoor Ex Ani mo", uitvoering kleuterkoor en kinderkoor. 8 uur nam. Katwijk aan Zee (Garage de Hollander): Nat. Pluimveetentoonstelling 8—10 uur nam. Donderdag. Stadszaal: Mannenzangver. „Kunst na Arbeid". 8 uur nam. Katwijk aan Zee (Garage de Hollander): Nat. Pluimveetentoonstelling, 10 uur voorm.10 uur nam. Vrijdag. Stadszaal: L.KJK. „Voor Allen". Concertge bouw-trio, 8 1/4 uur nam. K a t w ij k-a a n-Z e e (Casa Cara)Geref, Bond. Spr. dr. J. Hooykaas. 7V6 uur nam. Katwijk aan Zee (Garage de Hollander): Nat. Pluimveetentoonstelling, 10 uur voorm.—10 uur nam. DAGELIJXS. Lakenhal: Tentoonstelling van schilderijen uit de collectie van H. P. Bremmer (tot 22 Jan.) 104 uur, 's Zondags 14 uur. DIVERSEN! 's Dinsdags, Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 9^—11 uur voorm. Arbeidsbeurs (Levendaal)Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol- waardigen, 78 uur nam. 'sWoensdags: Insfc. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebur. v. Alcoholisten 8 u. nam 's Donderdags: Inst. voor Praeventleve Ge neeskunde (1ste Blnnenvestgr.. 22). Inenting tegen dlphterie. 3% uur 's middags precies. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4—5 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam.: „Dragulla's Dochter". Eiken dag behalve Maandags ook om 2 uur, Zondag 2—7 en 811 uur. Trianon-Theater, Breestraat 31: 8 uur nam. Woensdag- en Zaterdagnamiddag 2 uur: „Verwaarloosde jeugd'. Zondag van 2—7 uur doorl. voorstelling. Lldo-Theater, Steenstraat 39: 8.15 uur nam.: „Drie Kameraden". Woensdag- en Zaterdagnam. 2.30 uur. Zon dag doorl. voorstelling van 2—7 uur en 8.15 uur. Casino-Theater. Hoogewoerd 49: 8 uur nam.: „Heerscher der duisternis". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 1-1 uur, Woensdag ook 2^ uur nam. Casino-Theater: Instituut voor CUHureele FUms Zaterdag nam. 2% uur. Rex-Theater, Haarl.straat: lederen werkdag 2 en 8 uur nam. „Maytime". Zondag 2—7 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Nova-Theater (Katwijk aan Zee): 8 uur n.m. „Welkom Vreemdeling". De avond-, nacht- en £ondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 14 t.m. Vrijdag 20 Jan. a.s. waargenomen door de apotheken tot Hulp der Menschheid. Hooigracht 48. Telefoon 1060; P. du Crolx, Rapenburg 9, Telefoon 85. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Telefoon 274. KATWIJKSCHE PLUIMVEE- EN KONIJNENFOKKERS VEREENIGING d«r groote 7030 Ruim 600 inzendingen. Geopend op Donderdag, .Vrijdag en Zaterdag v. 10 uur v.m.10 u. n.m. IE DE REN AVOND GRATIS VERLOTING! overgenomen van Mussolini. Men stelt de Nederlanders voor de keus: „Musseri of Moskou", maar tegenover beide staat het Christendom. Mussert wil het volk wijs maken dat ge wetens- en godsdienstvrijheid alleen veilig zij n bij hem. Geen polltiseerende kerk is zijn leus. Evenals Rosenberg spreekt hij van het positieve Christendom, doch dit is het Christendom van de kracht en niet dat der slaafsche joden, zooals Mussert telkens weer zegt. Geen dogma's, maar practisch Christendom, dat ls naastenliefde aldus het program. Maar het ware Christendom is God lief te hebben boven alles en den naaste als ons zeiven. Christus de eerste in ons leven, dat is positieve Christus-prediking. De opvoeding der jeugd moet ln Nat. Soc. geest geschieden, ook door den staat en niet door de ouders evenals in Duitsch land. De godsdienst, zoo wordt ln het program gezegd, is een onderdeel van de algemeene geestelijke ontwikkeling der naties. En dan zegt men God te aanvaarden als souverein over het geheele leven. De Staats-idee der NH3 wordt ge ïnspireerd door Christelijke denkers. Doch dit is niet de grondleer. Gods Woord alleen biedt houvast en geeft de juiste beginselen aan. Men predikt den absoluten staat op Hegeliaanschen grondslag. De Staat boven het recht. En ons Vorstenhuis? In het program wordt Oranje niet genoemd De minister president zal hoofd worden van de regee ring. De Kroon wordt uitgeschakeld. Dat ls dan nationaal. Spr, eindigde met een opwekking om de H. Schrift als richtsnoer des levens te aanvaarden, waardoor nien dan zal inzien dat het Nat. Soc. eer. g°"' deloos karakter draagt Na debat volgde sluiting van dezen avond, die geleid werd door den heer C. Oost- wouder. 2—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 6