BUITENLAND LEiDSCH DAGBLAD - Eerste Biad Woensdag 18 Januari 1939 De strijd in het Verre Oosten Redactie 1507 Directie en Administratie2500 Benoeming tijdelijk wethouder Algemeene Toestand Nog een arrestatie Onze telefoonnummers niet vallen onder de bestaande wettelijke bepalingen t.a.v. ongevallenverzekering, ei. De kosten voor het onderwijs aan de avondschool zullen voor de leerlingen maximaal f. 8 's Jaars bedragen. Tenslotte deed de heer Kuyntjes in zijn nieuwe functie van controleur een beroep op de medewerking der werkgevers, waarbij hij erop wees. dat de vakbekwaamheid der werknemers mede de welvaart van ons volk bepaalt. Zijnerzijds gaf hij gaarne de verzekering, dat de belangen van de bedrijven stellig niet uit het oog zullen worden verloren. Moge. aldus besloot spr„ deze nieuwe vorm van vakopleiding uw aller belangstel ling hebben en mogen onze toekomstige vaklieden en zeker niet in het minst de be drijven en de patroons van deze bemoeiin gen de rijpe vruchten pukken. Ir. van Hoek sloot hierna de vergadering met woorden van dank voor de opkomst. TWEEDE PROT. GETUIGENISAVOND. Ds. K. H. E. Gravemever over: ..Een kerk van knechten en de kerk der kinderen". De Marekerk. waar gisteravond de twee de Protestantsche getulgenisavond werd gehouden, was reeds een half uur voor den aanvang geheel bezet. Tegen het uur van aanvang was de belangstelling zóódanig aangegroeid, dat geen vierkante meter in het ruime kerkgebouw onbezet bleef, ja, zelfs moesten velen terugkeeren. Ook thans woonden'vele predikanten en kerkeraadsledèn deze samenkomst bij. Als spreker Vbar dezen tweeden getuigenis avond was door den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te'dezer stede 'uitgenoodigd ds. K. H. E. Gfavemeyer. Ned. Herv. pred. te 's-Gravenhage. die het onderwerp in leidde: „Een kerk Van knechten en de kerk der kinderen". Ds. Gravemeyer opende met de lezing van Gal. 4 vers 2131. Het gaat .hier. aldus begon spr.. om tweeërlei verhouding tot God Het wezen van het evangelie is hier in het geding. In de formuleering van knechtenkerk en kin- derkerk ligt een gevaar, n.l. dat wij elkaar gaan beoordeelen en veroordeelen. Wrevel en hoogmoed zouden dan de harten ver vullen, maar God wil verslagen harten. Wij norden te zamen gesteld onder Zijn oor deel. Waar het hier gaat om het hoogste en diepste in de religie, waar de tegenstel ling: „knechten of kinderen" volstrekt is. waar het de beslissing is over onze gemeen schap met God. op aarde en in de eeuwig heid. daar moeten wij een duidelijk ant woord hebben wat eigenlijk bedoeld is met deze tegenstelling van knechten en kinde ren welke in hét evangelie staat aange geven. Aan de hand van enkele voorbeelden uil den Bljbèl toonde spr. vervolgens aan, dat God geen knechten wil. die Hem dienen om iets, wat Hij heeft .of geeft; God wil kinderen, die Hem dienen en liefhebben om Zijns zelfs wal. Wat zegt hu de kerk? Zij heeft in de volgende eeuwen het woord van Paulus vergeten. De kerk van Christus werd hoe langer hoe meer de kerk van Rome. de kerk van de verdienstelijkheid voor God. van de goede werken. Het ge heim van Luther is, dat God hem van knecht tot kind gemaakt heeft. Wat zegt God„ aldus spr., nu opnieuw tot de kerk der reformatie? Dat wie met Hem verkeert als een loondienaar, in zijn huis niet thuis is: alleen die mensch, wien het alleen om Hemzelven te doen is gelijk Hij Zich in Christus Jezus aan ons geeft, alleen wie door genade uit het geloof leeft, is als kind bii God in Huis. Wat zal nu ons antwoord zijn? Wij moe ten ons allen gelijkelijk, zonder onder scheid.. stellen onder het oordeel van den heiligen God. Wij kunnen Hem niets dan zonde laten zien, ook wij Protestanten, onder wie ook nog zoovele knechten zijn. die God dienen om 'iets, om loon. Maar het is God. die uit loutere genade, godloozen rechtvaardigt in Christus en die van knechten kinderen maakt. Christus heeft, aldus eindigde spr., tot het groote doel al les volbracht. Wie den Zooh heeft, heeft het leven der kinderen! WEGENS ONGESTELDHEID VAN DEN HEER SPLINTER. Aan de agenda voor de a s. Maandag te houden zitting van den gemeenteraad is toegevoegd de benoeming van een tijdelijk wethouder wegens ongesteldheid van den wethouder van fabricage, den heer J. Splinter Gzn. Aangenomen mag worden, dat evenals tijdens een vorige ziekte van den heer Splinter, diens plaats tijdelijk zal worden bezet door den heer Jac Wilbrink. THEOSOFISCHE VEREENIGING. Vergadering van het Centrum Leiden. In het Federatiehuis hield gisteravond het Centrum Leiden van bovengenoemde vereenlging een openbaren cursusavond, waarin als spreker optrad de heer W. J. G. Vreeswijk uit Utrecht. Spreker hield een inleiding over Karma en Reïncarnatie en zette duidelijk uiteen hoe het permanent atoom van den mensch uit het ego. het hooger zelf, reïncarneert in den mensch, het lager zelf en dan medebrengt zijn er varingen uit vorige levens om deze in het nieuwe leven te verwerken en tot, betere ontwikkeling te brengen. De primitieve volken zijn nog in de eerste stadia en leven eenvoudig in de natuur. Zoodra echter d» mensch bemerkt, dat er iets hoogers is, dan komt het conflict en de strijd. Het gewone leven leert ons dat dezelfde oor- Zaken ook dezelfde gevolgen hebben. In het geestelijke leven leidt de wet van karma dit alles. Dit zijn de karmische banden, die bestaan voor menschen, volken en rassen. In de verschillende godsdiensten komt men telkens weer gezegden en stellingen tegen, die op karma en reïncarnatie wijzen. Wie aandachtig den Bijbel leest, komt meer malen uitspraken tegen die aan de leer van Karma en reïncarnatie verwant zijn. Hetgeen de mensch als ervaring uit vorige levens (het rijpe Karma! medebrengt zou men ook het geweten kunnen noemen, want deze ervaringen trachten den mensch ervan te weerhouden weder in dezelfde fouten of tekortkomingen te vervallen. Dit zoh men ook kunnen noemen het eeuwig heidsbesef, de trillingen van het hooger zelf, van het ego. Het komt ook wel voor, dat de mensch slecht handelt met goede bedoelingen Bij alles wat men doet. moet echter de liefde, de broederschap op den voorgrond worden gesteld. Dit geldt niet alleen voor menschen, maar ook voor vol ken. Geen egoïsme, geen concurrentiezucht geen chauvinisme, maar waarachtige liefde voor den medemensch kan alleen tot de ware eenheid, de ware broederschap leiden. De toon om -éte «enschheid tot eenheid te brengen voor het "komende, nieuwe ras heeft geklonken, maar tot dusver heeft men het verkeerd begrepen en zijn toevlucht genomen tot overdreven nationalisme en tot autarkie. Dit moet nog omgezet worden in eenheid voor de geheele wereld, tot de ware broederschap onder de menschen. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd een ruim gebruik gemaakt. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: J. Langenberg, De Kempenaerstraat 87, Oegstgeest. Slagerij. Eigenaar: J. Langen berg, Oegstgeest. Wijziging L. Beuk, Jan Kroonsweg 76, Noordwijk. Stalhouderij en melkhandel: autoverhuur- inrichting; handel in automobielen; meu beltransport; touringcarbedrijf. De melkhandel is met ingang van 1 Ja nuari 1939 overgegaan aan C. J. Beuk. OPDRINGERIGE COLPORTEUR. De commissaris van politie waarschuwt de ingezetenen tegen een colporteur, die valschelijk voorgeeft een bepaalde zeep fabriek te vertegenwoordigen en tegen veel te hoogen prijs zeep te koop aanbiedt. Hij treedt zeer brutaal op en is zelfs tot handtastelijkheden overgegaan. Tot dus verre is het de politie niet gelukt den man aan te houden; wie hem ontmoet, doet goed daarvan de politie onverwijld in kennis te stellen. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getield: „Ver band tusschen smaak en structuur van eenige derivaten van Metanitranline", de heer P. W. M. van der Weijden. geboren te Oss. Geslaagd zijn voor het candidaats- examen wis- en natuurkunde, letter L. mejuffrouw C Scholte iLeiden); idem. let ter K. mejuffrouw J. J. E. Wiegand Bruss (Boskoop): doctoraal examen wis- en na tuurkunde ihoofdvak botanie) de heer H L. Booy iSchevenlngen)idem (hoofdvak wiskunde) de heer R. i. Wille (Leiden). Wij vernemen dat de Maatschappij der Neder'andsehe Letterkunde alhier bij de plechtige opettingszitting der Koninklijke V!-ac--'u Academie voor Wetenschappen Letteren en Schoone Kunsten, alsook voor Geneeskunde. Zaterdag as. zal worden ver tegenwoordigd door haar voorzitter, prof dr. J. de Vries. In verband met het gouden jubileum van den heer Arend Koet bij de N.V. Druk kerij voorheen J. J. Groen en Zoon, bericht men ons nog, dat de aanstaande jubilaris sedert tientallen jaren aan het hoofd staat van de afdeeling „inslaan der vormen", welke taak hij met buitengewone nauwge zetheid en ijver vervult. Bovendien is hij plaatsvervangend algemeen chef en sinds de oprichting van het Pensioenfonds de officieele vertrouwensman. De herdenking zal as. Maandagmorgen om 11 uur plaats vinden, tegelijk met de huldiging van den smoutzetter A Leemans, die dezer dagen zijn 40-jarig jubileum in dit bedrijf mocht herdenken. In onze Maandag gepubliceerde op gave van de plaatsen, waar morgenavond tijdens de verduisteringsoefening posten van de Leidsche Reddingsbrigade gevestigd zullen zijn, is een tweetal wijzigingen ge komen. De post van de Janvossenbrug is ver plaatst naar de Marebrug en die van de Trekvlietbrug naar de Trekvaartbrug. Op uitnoodiging van het Leidsch Comité voor Indische lezingen zal a.s. Maandag prof. J. van Gelderen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het Academiegebouw een lezing houden over „Arbeid in Ned.-Indië". Alle studenten hebben tot deze lezing vrijen toegang. Met ingang van Vrijdag as. worden de heer J. L. W. Lut, arbeider-telegrafist der Ned. Spoorwegen te Ten Teuge, en de heer W. Kuik, arbeider-telegrafist te Voorst, als zoodanig overgeplaatst naar het station H.S.M. alhier. De Spaansche kwestie. Ministers op reis. Triomf der techniek „Als ik de machine aan den gang maak, is de noot binnen vijf minuten gekraakt I" Zooals elders is vermeld, heeft de Fran- sche Kamer Spanje in behandeling geno men. Natuurlijk pleitte Blum voor opening der grenzen, terwijl Flandin de niet-inmen- ging verdedigde. Men neemt aan, dat de regeering en de radicalen cok voor hand having der niet-inmenglngspolitiek zullen opkomen. Zoo schrijft de „Matin": Frankrijk moet zich er meer dan ooit voor wachten in den Spaanschen oorlog te intervenieeren. De inmenging zou slechts een gevolg kunnen hebben: den burgeroorlog verlengen en misschien een buitenlandschen oorlog ont steken. Bailby („Le Jour") schrijft: De totali taire staten hebben de gewoonte aangeno men krachtig te spreken. Italië, een Mid- dellandsche Zee-mogendheid. verheft nog meer zijn stem dan zijn Noordelijke bond genoot en aldus waarschuwt Rome, met de oogen rollend, de landen die de regeering van Negrin zouden willen steunen „ni»t het onherstelbare te bewerken". Wij hebben geen enkele behoefte aan waarschuwingen van Rcme om ons te wachten voor deze domheid, welke betaald zou worden met Fransch bloed. Andere zaken elschen ons op, al zou het slechts zijn het in staat van verdediging brengen van ons rijk tegen buitensporige ambities". Zoo is blijkbaar de meening der meer derheid De Kerillis verklaart in „l'Epoque" de meening te deelen van zekere nationale Franschen, die meenen te kunnen rekenen op de goede persoonlijke gezindheid van Franco tegenover Frankrijk, doch hij vraagt zich af, in welke mate Franco zich zal kunnen onttrekken aan de Itallaansch Duitsche invloeden en zelfs aan de pha- lanxisten. die, goedschiks of kwaadschiks hem direct na de gemeenschappelijke over winning zouden willen meesleuren in een operatie tegen ons. De Kerillis voegt hieraan toe: Het is thans ongetwijfeld te laat om te probeeren op doeltreffende wijze bij Franco de Ita- haansch-Duitsche Invloeden te bestrijden. Thans is het te laat en het zou overigens funest voor den vrede zijn te probeeren nu nog de republikeinen op nuttige wijze te helpen. Alleen de socialistische communistische bladen evenals de C.G.T. pleiten voor ope ning der grenzen, opdat Barcelona wapens kan krijgen. Frankrijk gaat groote vloot-manoeuvres houden in de Middellandsche Zee, waaraan 25.000 opvarenden deelnemen! Bovendien zal langs de kust van Afrika vlagvertoon op groote schaal plaats hebben! De Hongaarsche minister Csaky heeft te Berlijn Goering en Hess ontmoet. Heden vertrekt hij weer. Over het resultaat van zijn bezoek, dat gelegenheid bood tot een breedvoerige, openhartige en vrlendsdhappelij ke gedach- tenwisseling, toont men zich zoowel ill Duitsche als in Hongaarsche kringen zeer voldaan. Men neemt aan, dat aan het slot van het bezoek nog een officieel commu niqué zal worden gepubliceerd. Te middernacht is de Italiaansche mi nister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, naar Zuid-Slavlë vertrokken. De gezant van Zuid-Slavië te Rome is met denzelfden trein vertrokken. De „Giornala d'Italië" zegt, dat men ver wachten moet „een daadwerkelijke ontwik keling van de nieuwe strooming van poli tieke, economische en cultureele harmo nieën". Het blad verklaart, dat de omvang van den ItallaanschZuid Slavischen handel moet worden uitgebreid. Eveneens verwacht het, dat Italië inge nieurs en geschoolde arbeiders naar Zuld- Slavië zou kunnen zenden om daar wegen en spoorlijnen aan te leggen. Tenslotte ver zekert het. dat de ontmoeting van Invloed zal kunnen zijn op de betrekkingen van Zuid-Slavië met zijn naburen. Wat dc be trekkingen tusschen Zuid-Slavië en Hon garije betreft, schrijft het blad o.m.: „liet gaat er om een stabiliseerende formule te vinden, die de door Zuid-Slavië gevraagde eerbiediging der grenzen verzoent met de legitieme Hongaarsche minderheidsrechten in Zuid-Slavië, die door Hongarije geëischt worden". ENGELAND. De bomaanslagen Gistermiddag is-gepoogd een paal van het electrïclteltsnet te Greatbarr aan den weg van Birmingham naar Wall-sail, met een bom te vermelen. De ontploffing is over een groot gebied gehoord. Een der steunen van de pilaar werd weggeslagen. Een schooljongen heeft een beschadigde koffer met een klein wekkerklokje gevon den. vermoedelijk de overblijfselen van een tijdbom. Het koffertje lag bij den ernstig beschadigden paal van het electriclteltsnet. De bom was van een rudimentair type. In Whitehall heeft de politie gisteren bizondere voorzorgsmaatregelen genomen; Downingstreet werd aan belde zijden- be waakt en alle voetgangers werden nauw keurig gadegeslagen Bij een onderzoek in een centrale te Bir mingham heeft de politie een groot aantal niet-ontplofbare bommen gevonden. Sir Samuel Hoare heeft zich gistermiddag naar Downingstreet begeven, waar hij een onderhoud had met Chamberlain, dat. naar men meent, betrekking had op de terroris tische aanslagen. Een speciale afdeeling van Scotland Yard heeft haar amlbtenaren in verschillende havens van Groot-Brittannië gewaarschuwd speciaal het oog te houden op reizigers. In derdaad werpt de politie een geheel net om de kust van het land. Dit is een der groot ste razzia's der laatste jaren. Vrijwel iedere Iersche kolonie en iedere haven der Brlt- sche eilanden heeft bezoek van recher cheurs. Te Barton is gisteravond een zak, waarin zich zeer ontplofbare stoffen bevonden, vastgemaakt aan een groeten mast van een electrische leiding over het scheepvaart kanaal naar Manchester De poging mis lukte echter, daar de tijdklok, welke naar het schijnt op 6 uur was afgesteld, lang tevoren was blijven stilstaan. Men gelooft, dat de bommen in Londen zijn vervaardigd. Voedselvoorziening in oorlogstijd. Auckland Geddes, een der adviseurs van minister Anderson, heeft in een te Becken- ham in Kent gehouden rede gezegd, dat de regeering alle maatregelen trof voor de voedselvoorziening in oorlogstijd, doch dat men diende te -beden-ken dat dergelijke regelingen wel eens niet zouden kunnen werken. Het zou. aldus Geddes. een ontzaglijk verschil maken, indien de huis-vrouwen thans langzaam, teneinde het evenwicht op de markt niet te verstoren, een weinig meer levensmiddelen, die lang bewaard kunnen worden, in de provisiekast zouden opslaan Ook wees Geddes op de wensche- lijkheid. middelen te beramen om in de woonhuizen de beschikking te hebben over een reservevoorraad water, b.v. in flesschen. Vorming van een hulp-luchtreserve. De minister van luchtvaart heeft de vorming bekend gemaakt van een hulp- luchtrs-serve om oud-vliegers de gelegen heid te geven in geval van noodzaak weer in dienst te treden bij de hulpescadrilles. PORTUGAL. Invoer van Russische goederen verboden. Bij decreet van het Portugeesche minis terie van koloniën wordt verbod-en, in de Portugeesche koloniën goederen in te voe ren, afkomstig uit sovjet-Rusland, met welk land Portugal geen d-lplomatieke en han delsbetrekkingen onderhoudt. BELGIË. De politie heeft een zekeren 8allnger van Britsche nationaliteit gearresteerd in ver band met de zaak Imianitoff. Deze Salin ger verklaart ingeschreven te staan bij de balie te Londen en heeft zijn kantoor op het Koningsplein te Brussel. Tijdens huiszoekingen bij Imianitoff en Salinger heeft men gedrukte formulieren gevonden, welke dienden voor het vervaar digen van de militaire papieren van den „dokter". PALESTINA. De Arabieren bijeen Na de eerste bijeenkomst, welke een urn en drie kwartier heeft geduurd, heeft de conferentie der Arabische leiders te Cairo, welke gehouden wordt onder voorzitter schap van den Egyptischen premier, een officieel communiqué uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat de beraaadslagingen gehouden werden in een atmosfeer van vriendschap, openhartigheid, oprechtheid en volkomen wederzijdsch begrip. De volgende vergadering ls op morgen bepaald. Naar verluidt, hebben alle Arabische lei ders een beroep gedaan op den Egyptischen premier, Mohammed Pasja, om de leiding op zich te nemen van de Arabische dele gatie naar Londen. Het blad „Almokattam" schrijft, dat de premier eveneens een schrijven van Cham berlain heeft ontvangen, waarin hem ver zocht wordt, naar Londen te komen, om in het Palestijnsche conflict te bemidde len. Het heet echter, dat de premier aar zelt, een reis naar Londen te ondernemen in deze wintermaanden, met het oog op zijn gezondheidstoestand. De Arabische leiders zijn van meening, dat zij eensgezind tot overeenstemming moeten zijn gekomen, vóór zij naar Lon den gaan. Zij hebben gisteren het noen maal gebruikt in het koninklijk paleis, waar zij zich vrijelijk met koning Faroek over het Palestijnsche probleem onderhiel den. TSJECHO-SLOWAKIJE. Tegen derden Roetheenschen minister. In Karpatho-Rusland is een krachtige actie ingezet tegen de benoeming van ge neraal Prchala als derde Roetheensch mi nister. Zelfs beide andere ministers nemen daaraan deel. VEREENIGDE STATEN. Benoemingen bekrachtigd. De Senaat heeft zoowel de benoeming van Frank Murphy tot attorney-generaal als die van Felix Frankforter tot rechter in het Hooggerechtshof, bekrachtigd. As met Brazilië. Bij het bezoek van den Brazllaanschen minister Aranha zal gesproken worden over de vorming van een as Rlo de Janeiro- Washington, teneinde van buiten het we relddeel komende invloeden te weren. Ook zullen handelsvraagstukken bespro ken worden. Nisuw Chineesch beroep op den Volkenbond. In de vergadering van den Volkenbonds raad heeft de Chlneesche gedelegeerde, Wellington Koo, een oproep uitgesproken ten gunste van een embargo op vliegtuigen en benzine voor Japan, aangezien dit de eenige doeltreffende methode vormt om te verhinderen, dat de Japansche luchtstrijd krachten voortgaan met hun vernielings werk. Hij zeide nog. dat de Japansche wenschen uitgaan naar een onderwerping van Azië en eventueel een overheersching van de wereld. Voorts vroeg Wellington Koo een boycott van den Japanschen export, finan- cieelen en economischen steun aan China en faciliteiten voor den doorvoer naar China en het transport van Chineesch oorlogsmateriaal. Een andere, gelijkelijk be langrijke maatregel, welke spr. noemde, is een embargo op leveringen aan Japan, in het bijzonder leveringen van grondstoffen die noodig zijn voor de Japansche oorlogs industrie Wellington Koo stelde voor een coördinatie commissie te benoemen welke de, in het bijzonder in het Verre Oosten belanghebbende regeeringen zou vertegen woordigen en die tot taak zou hebben het probleem te behandelen van steun aan China. Waarschijnlijk zal in een besloten ver gadering hierover worden beslist. Een Japansch driejarenplan. Het Japansche kabinet heeft goedkeuring gehecht aan een driejarenplan ter uitbrei ding van de productiecapaciteit in Japan Mandsjoekwo en China. Het program be gint 1 April a.s. en behelst uitgaven tot éen bedrag van ruim een milliard yen. Chineesch optimisme. Prof Tsjangpengtsjoen, lid van den Chlneeschen politleken volksraad, heeft tegenover een vertegenwoordiger van Reu ter verklaard: „zelfs wanneer wij geen hulp krijgen uit het buitenland, zijn wi) er nog zeker van, dat wij ten slotte kunnen zege vieren". Tsjang zeide verder: de oorlog verkeert thans in zijn tweede phase. De eerste, de defensieve phase, eindigde met den val van Hankau, de tweede phase, die thans begonnen is, ls er een van voorberei ding voor het tegenoffensief over het ge heele land; China heeft thans ongeveer 42 divisies van 10.000 man elk, die in het veld gebracht kunnen worden Dc komende campagne zou een nieuw soort oorlogvoering brengen, die men een oorlogvoering van ruimte en snelle bewe ging zou kunnen noemen, waarbij geen veldslagen om stellingen geleverd zullen worden en geen frontlinie zal worden ge vormd. doch waarbij talrijke troepenafdee- lingen, over het geheele land verspreid en alle door draagbare draadlooze Installaties met elkander in contact er op uit zouden zijn óm den Japanneezen geen rust te gunnen. Ik heb het vertrouwen, dat de Japan neezen niet genoeg manschappen hebben voor een doeltreffenden tegenstand. Bij de verdediging van Sjanghai stonden de Chineesche verliezen tot de Japansche als drie tot c-en. Bij den slag van Sjoetsjau daalde dit tot een verhouding van twee tot een, en in den slag om Hankau waren de verliezen ongeveer gelijk. Dit toont aan, dat de Chineezen militaire vaardigheid verwerven. Onze hoop, aldus voegde Tsjang hier aan toe, is niet alleen, dat wij de Ja panneezen uit ons land zullen verdrijven, maar ook, dat wij een nieuwen staat zullen opbouwen. Tsjoenking weer gebombardeerd. Gisterochtend is de zetel der Chineesche regeering. Tsjoengklng opnieuw door 26 Japansche vliegtuigen bestookt; 58 bom men werden omlaag geworpen, waardoor 120 burgers werden gedood en 166 gewond. De autoriteiten hebben per familie dertig dollar ter beschikking gesteld voor een doode, 20 dollar voor een zwaargewonde en 10 dollar voor een lichtgewonde. De meisjesschool, welke onder leiding van de Amcrikaansche methodisten staat, is vernield. (op 2 lij non) FRANKRIJK. Verlenging dienstplicht gehandhaafd. De regeering heeft een wetsontwerp in gediend, waarin voor onbepaalden tijd de bepalingen van de wet van Maart 1936 ver lengd worden. Deze wet voorzag in de tekorten der z.g. „recrutenarmejaren" o.m door de dienst plichtigen tot October 1939 gedurende twee in plaats van één jaar onder de wapenen te houden. Jeanneney's installatie. Bij zijn installatie als voorzitter van den Senaat zeide Jeanneney o.a „Frankrijk wordt van buiten belaagd. Het kan thans geen Inwendige twisten dulden, noch aan partijstellingen de voorkeur ge ven boven de moreele eenheid des vader lands. In Europa, waarin sedert twintig jaar zooveel diplomatieke accoorden straffeloos geschonden en verscheurd werden, waarin zoovele moreele begrippen zijn vergaan, waarin begeerten rechten genoemd worden, waarin fatsoenlijke lieden wreed vervolgd worden, waarin het geweld ten troon ls ge heven. Is de vrede wankel. Frankrijk wil den vrede en volgt den rot- sigen vredesweg. Frankrijk begeert n!c- mands gebied of goederen. Voor Frankrijk ls het voldoende, zijn zending voort te zet ten in het koloniale rijk, dat het zich ver worven heeft".

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2