Uit de Rijnstreek LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Woenrdag 18 Januari 1939 ^KIN/T EN LUIEREN^ BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN BOEKBESPREKING. „Achter den Waaldijk", humor van van het Platteland door mr. J. H. van Doorne. met een woord ter ge leide van jhr. Jan Feith. Omslag- tcekening en bandversiering van Koen van Rees. Uitgave van Loon. Tiel. De verhalen in dit boekje, sprankelend van humor, goedsmoedsheid en levensspirit, waar van het sappige dialect ons stijve Hollanders aan dien anderen kant van den Waaldijk toch wel regelrecht tot het hart spreekt, dragen een zeer eigen karakter. Overgezet in zuiver Nedcr- landsch zouden ze vijftig procent minstens van hun charme verliezen en zou men dit brave boerenvolk in een ander milieu laten optreden, dan zouden daarmede de vertelsels uit hun ver band gerukt werden. De auteur bracht zijn jeugd door in die streek en kent het Betuw- sche platteland en zijn bewoners van haver lot gort. Met het vertellen van wat hij er hoorde en zag brengt hij ons een stukje vader land nader, dat ongetwijfeld groote sympathie bij alle lezers zal vinden. „En altijd roept de Zee.roman uit het land van Dorus Rijkers, door Klaas Smelik. Uitgave Ned. Uitgeverij Baarn. Dit boek vertelt niet over het varen op zee of het leven aan boord, maar over het eenvou dige zeemansvolk aan den wal. van onze Noor delijkste marinehaven. Den Helder. Wij krijgen een kijk in de verschillende kringen van de laagste rangen en standen, wier voorouders of ouders of zij zelf opgetrokken zijn naar dat „neusje van Noord-Holland", die er zich ge nesteld hebben en wier wel en wee nauw ver bonden is met onze zeemacht. Wier leven be- heerscht wordt door orders van boven-af. door storm of een goede haringvangst en door de „termen' die het mansvolk in Indië door brengt. Het is een apart wereldje daar op dien zelfkant van ons land. van armen onder de armen, van uit-gestootenen ook. die emotioneel en hevig beroerd toch critiekloos hun lot aan vaarden. En dat lot was vaak lang niet malsch. Het geploeter in het zwerverslogement „De Houten Lepel", waarvan de baas ten koste van alles zijn kinderen een fatsoenlijk vak laat leeren; de triestheid van het bestaan der ach tergebleven vrouwen, die vaak drie jaar lang niets hooren en geen geld toegezonden krijgen van hun mannen in de Oost; het geschetter van de ..branikragen". die 's avonds de steegjes van Den Helder bevolken, het is alles levend in dit verhaal en we mogen aannemen, dat Klaas Smelik. door zyn hoorspelen geen onbe kende. die zelf een geboren ..jutter" is. de toe standen en verhoudingen die hij beschrijft, kent en juist weergeeft. Maar is het alles nu nog zoo als vijftig jaar terug? Het boek wekt den schijn in den tegenwoordigen tyd te spelen, doch wanneer men het nauwkeurig leest en terugrekent, dan is dat niet zoo. Dat ons dit intrigeert is wel een bewijs, dat het werk de belangstelling krijgt die het vraagt! De stijl is vlot en de dialoog voortreffelijk. Niet vrij van sentiment, dikt de schrijver de gevoelige kantjes gelukkig niet aan. Een prijzenswaardig boek. dat men echter objectief moet lezen en waar bij men vooral niet vergete, dat een en ander niet het leven van thans weergeeft. „Een man en een tjalk", door Jan van Rheenen. Uitgave Leopold. Den Haag. Waar we tegenwoordig zooveel te lezen krij gen over de groote vaart en de wilde vaart en de koopvaardij en de marine en het leven op zee in het algemeen, treft het buitengewoon aan genaam. dat hier een schrijver naar een onder werp grijpt, dat op het eerste oog wellicht min der grootsch en wydsch aandoe^ maar dat toch zeker zijn eigen aantrekkelijkheid bezit en waard is meer bekendheid te genieten bij ons landrotten. Het gaat hier namelijk om de binnenvaart. Het schippersvolk is exclusief. Het heeft eigen zeden en gewoonten en vele ongeschre ven wetten. Wanneer een van hen daartegen zondigt, laten de anderen hem daarvoor zwaar boeten, onverbiddelijk, desnoods het heele lange leven. Hard tegen hard gaat het. Geloo- vig zijn ze. Maar het is een God der wrake die deze schippers in hun hart dragen, geen God der liefde. Bijgeloovig zyn ze ook. Dat is altijd zoo bij hen wier levens door tij en wind worden geregeerd en die geleerd hebben aan ieder natuurverschijnsel een zekere beteekenis te hechten. Toch was het schippersleven zoo slecht niet. schipper zijn op een eigen, onbelaste tjalk van een paar honderd ton, beteekende een aardige kous te kunnen maken in den tijd, dat de zeil vaart nog niet door de motorvletten verdrongen werd. Maar het geld werd hun waarlijk niet in den schoot geworpen. Hun dag begint vaak als die' van een gewoon mensch eindigt en duurt soms zesendertig uur aaneen, met laden en lossen en sjouwen. De onzekerheid van vrachten. De afhankelijkheid van weer en wind. Het water, dat haast van ieder schippers- gezin zijn offers vraagt. Het schoolgaan der kinders beteekent hen ergens achterlaten, ze in geen jaren dikwijls terugzien en ze dan vervreemd van het eigen terugvinden. De tragiek van het schippersleven. de harde werkelijkheid, worden in dit boek sober en treffend beschreven. De pêrsonen zijn ieder voor zich in hun onvolmaaktheid en in hun levenskleinheid menschen. maar menschen uit één stuk, die men niet licht vergeet. Een sterk boek. „Op den Dam No. 1". door Ro van Oven. Uitgegeven bij de Ned. Keur boekerij. Amsterdam. Het huis op den Dam No. 1 was aan het einde der 18e eeuw het bezit van een kunst handelaar, later ook uitgever. Evert Maas kamp. en dit boek verhaalt zijn leven, zijn strijd, zijn huwelijk, alles in de omlijsting van die woelige tijden, toen Oranje en Napoleon, de Pruisen en de Franschen elkaar afwisselden in ons land. Tijden waarvan de felheid der bewogenheid en de zin der meeningsverschillen vaak aan het tegenwoordige doen denken. Dit boek is dan een historische roman en wij nemen graag aan dat alle gegevens juist zijn. De auteur had gelegenheid ze te verzamelen in den tijd toen ze op een antiquariaat werkte en zij gelegenheid had belangstelling te gaan koesteren in haar held. En hoewel dit boek niet bepaald slecht is. het is vlot en gemakke lijk geschreven, mist het toch die psychologi sche bezonkenheid, die een figuur als Maas kamp. behalve de antiquarische gegevens, eischt. De ontwikkeling van zijn jeugd, de in vloeden die zijn studententijd beheerschten en hem naar Amsterdam dreven, en die uitvoerig beschreven zijn. te uitvoerig in verhouding tot de rest. verantwoorden niet plotselinge karak tertrekken die wij voorgezet krijgen omdat de schrijfster gegevens heeft gevonden die die karaktertrekken noodig maakten, zonder dat ze voor ons uit den mensch Maaskamp naar bui ten zijn gegroeid. En dan het slot! Daar wordt ons verteld dat Maaskamp nog vijf jaar leefde na de officieele publicatie van zijn overlijden door zijn weduwe geteekend, „omdat we die advertentie niet goed gelezen hebben". We hebben het nog eens overgelezen, maar het boek is er toch niet om raadseltjes op te geven! Het. is volkomen onbegrijpelijk. Het geheel geeft de impressie, dat Ro van Oven zich zóó heeft ingeleefd in menschen en tijden die ze beschrijft er zelf zóó van door drongen is, dat zij alles, wat naar buiten toe gebracht moet worden om den lezer het onder linge verband en den groei te verklaren, uit het oog verliest. En ze zal niet begrijpen, dat we het niet begrijpen. Zoo gaat hét. Ci. *T. NIEUWE UITGAVEN. Verschenen bij: N.V. Kemink en Zoon. Utrecht: ..De Politie der Wildernis" (oorspronkelijke titel: „The Royal Canadian Mounted Police"), door R. C. Fetherstonhaugh. vertaald door K. H. Broekhoff. commissaris van rijks- en ge meentepolitie te Amsterdam. Een zeer interessant en boeiend boek over een politiecorps met een ongewoon rijke en spannende geschiedenis. De inhoud van dit boek is ontleend aan zuiver authentieke bron nen. n.l. de archieven in het hoofdkwartier van het corps te Ottawa, waarover de schrijver d^ toestemming kreeg te beschikken. W. J. Thieme en Cie. Zutphen: „Wat bloeit daar?" Zeshonderd planten vol gens de kleur der bloemen. Lijsten voor het bepalen van belangrijke planten naar den bloei, door A. Kosch en drs. J. R. Müller. Dit is een zeer origineele „Flora" Men is uitgegaan van den allereersten indruk, die men krijgt by het zien van een plant. n.l. de klem- van de bloem. Naar deze kiemen zijn de plan ten gerangschikt, terwijl het opzoeken zeer ge makkelijk is. daar de diverse kleuren aange bracht zyn op de snede van het boekje. Spe ciaal voor leeken en beginners, die met groote determineerboeken vaak moeilijkheden hebben, is dit een buitengewoon geslaagd boekje. J. Philip Kruseman. Den Haag: ..Als Liefde Wijkt", door M. Greig. Vert. door I C. Kroesen. ..Sharon", door H. Topping Miller. Vert, door J. de Kruyff. „Door Nancy's Invloed", door E. Loring. Vert. door C. Dumoulin-Goedkoop. ..Kogel of strop", door E. B. Mann. Vert. door Ad. Vorstman. „Diana's Liefde", door Edison Marshall. Vert. door Ad. Vorstman. B. te L. I. Voor het beroepschrift in cas satie gaan is geen vorm voorgeschreven. II. In te zenden aan den raad van beroep. Een af schrift voor het beroepschrift in cassatie en een afschrift der aangevallen uitspraak moet daar bij worden overgelegd. Niet portvrij. Aantee- kenen is niet voorgeschreven. III. Van belang hebbende wordt een griffierecht van f. 2.50 geheven. IV. Uit uw schrijven blijkt niet. of door den R. v. B. al of niet een feitelijke be slissing werd genomen. Cassatieberoep is al leen mogelijk ter zake van verkeerde toepassing of schending der wet. Mej. L. te Z. Vetmesten is verkeerd. Een konijn moet slachtrijp zijn en hieronder wordt een dier verstaan dat goed in zijn vleesch zit en een goede pels heeft. Hiervoor dient op de meest doelmatige wijze te werk gegaan. Men moet voor dit doel uiterst geschikte, maar tevens goedkoope voeders gebruiken. U plaatst de konijnen in een tochtvrij en droog hok. liefst buiten en niet in een warme of half warme stal of schuur en geeft ze volop stroo. zoodat zij zich hierin kunnen nestelen. Geregeld het hok schoon houden en het vuile strooleger verwijderen en nieuw stroo geven. Bij de voedering moet U zorgen voor afwisse ling. niet steeds hetzelfde voeder geven en met mate. zoodat er geen voer vertrapt, wordt. Het menu bestaat uit aardappelen met schil gekookt, tot een brij gekookt en rul aangemaakt met tarwe-zemelen of tarwegrint. of aardappe len met voederbieten of aardappelen met wor telen gekookt, gestampt en daarna met tarwe zemelen of tarwegrint aangemaakt. Tijdens het koken een weinig zout er door gemengd, ver hoogt de afscheiding van verteeringssappen. Dit voer moet in steenen bakjes worden gege- ven. die lederen keer gereinigd moeten worden, ter voorkoming van het geven van zure etens resten. Voor afwisseling geeft U wat hooi. ge- I droogd erwtenstroo, een blaadje boerenkool. seldery e.d. Afval van brood en keuken doet U door de stamppot. I Goed verzorgde dieren zullen in de maanden NovemberFebruari goed in vleesch en pels zijn. U kunt dit controleeren door in de haren te blazen, waardoor de huid zichtbaar wordt en deze moet wit zijn. Is het dier niet goed doorgehaard dan zullen er donkere plekken te zien zijn. Maar vóór alles, zorg voor een droog en zindelijk hok en afwisseling in het dage- lijksche menu. I. V. te L. Boele Van Eesteren N.V.. Delist raat 33. Den Haag; Ingenieursbureau v. Bouwnijverheid N.V., Haagsche Schouw. Oegst geest. Wilt U echter een volledig overzicht hebben van alle bouwondernemingen dan raden wij U aan te informëeren aan de Kamer van Koophandel. I J. T. O. te L. Postzegelrubrieken werden door ons gepubliceerd op 25 Maart en 29 April. In September verscheen geen rubriek in ons Blad. Z.O.Z. is Tourner 's il vous plait; copie is la copie. Wie Delcour is is ons niet bekend. Waaraan men kan zien of batik echt is of gedrukt is, is ons niet bekend. Verschillende lezers Naar ons thans van alleszins geloofwaardige zijde wordt medege deeld is „Joe Petersen met de jongensstem", die dikwijls voor de radio te hooren is. een ge huwde vrouw. J. van W. te L. Een bouvier is een Vlaamsche koehond. Voeding: Rijst met paardengehakt. honden brood en een kalfsbotje om op te bijten. Eiken dag een lepel levertraan om hondenziekte te voorkomen. Niet in aanraking laten komen met andere honden en zoo weinig mogelijk laten aanhalen door andere menschen. Tweemaal in de week flink dik zuiver stroo om op te liggen. H. W. te L. Zwart rouw; rood liefde; geel haat; blauw trouw; groen hoop en wit onschuld. Een porto van 1 cent bestaat in ons land niet. De postzegel van 1 cent is dus uitsluitend te gebruiken in combinatie met een of meer andere zegels. C. L. te L. ^Een gevonden voorwerp wordt na 1 jaar en 6 weken eigendom van den vinder. W. F. S. Ingevolge het contract moet de werkelijke schade vergoed worden. Het bedrag, dat de verkooper voorstelt in mindering te bren gen. is onvoldoende. Waarschijnlijk is een rede lijk bedrag zoo hoog. dat U thans in elk geval niets behoeft te betalen. Tracht de zaak eerst nog eens in der minne te schikken. De politie kan U niet helpen, want het gaat niet om een straftea'k, doch om een burgerrechtelijke zaak. W. W. H. te L. Voorzoover ons bekend, is dit niet het geval. H. A. te L. U dient per giro f. 2,75 te zen den aan het ..Centraal Bureau voor de Afgifte van Bewijsstukken van Rijvaardigheid" te 's Gra- venhage, gironummer 124149. Ter toelichting meldt U dat de aanvrage geldt ..voor rijproef rijbewijs A". Tevens geeft u volledig op uw naam, voornamen en adres. Na ongeveer drie dagen ontvangt u een kaart, welke ingevuld moet wor den gezonden naar den examinator, weins naam op de kaart vermeld staat. Deze geeft U dan nader dag en uur op. waarop de rijproef moet worden afgelegd. Daarby moeten aan den examinator worden overgelegd een ongebruikte pasfoto en een uit treksel uit het bevolkingsregister (hetwelk U na controle terug ontvangt). De candidaat krijgt na eenige dagen bericht of hij al dan niet geslaagd is. eventueel met vermelding der punten, waarop zijn rijden onvoldoende is ge bleken. Is hij niet geslaagd dan kan hij direct een tweede rijproef aanvragen. Slaagde hU wel GEBOREN: Johanna, d. van J. Kapaan en J. v d. Bom Petrus Franciscus Antonius, z. v. P. H. C. Ver hoef en E. A. J. v. Loon Dirk Johannes Peter z. van D. Melet en A. W. Starrenburg Johan nes Israël, z. v. P. den Oude en A. J. Erades Johannes Antonius. z. van J. W. Jansen en K. Arval Theodorus Gerardus, z. van P. J. Jan sen en J. S. Klaverwijden Marinus Jacobus, z. van M. H. Kouters en J. Ruijgrok Martinus z. van J. L. Tetteroo en A. M. Meyer Hen drik Alexander, z. van J. Robbers en A. Ouwer- kerk Peter, z. van L. v. Berkel en P. Faas Cornelia Johanna, d. van J. A. v. d. Meij en C. J. v. d. Geer Catharina, d. v. J. Beekman en A. Crama Jacoba Johanna, d. van W. Pijn akker en S. S. Kok Elisabeth, d. v. H. Brou wer en J. M. Kabel Jacob Klaas. z. van S. N. van Oosterom en J. T. Knor Teunis. z. van J. de Jong en G. Verzaal Helena Rosetta Maria. d. v. J. v. Deudekom en R. M. MathUsen Maria Elizabeth Hendrika. d. van H. C. Ver- r,unst en M. H. Bos Jobje. d. v. Q. v. d. Meu- len en M. Koper Hendrik, z. v. J. Slootweg en J. Velthuyzen Johanna Saartje Susanna, d. van M. Hoogstad en K. Singeling. ONDERTROUWD: W. A. Hofland jm. 28 j. en K. A. Zingl jd. 24 j. GEHUWD: W. v. Weeren jm. en C. W. M. Velthuysen jd. A. W. dë Haan, Wedn. en Jkvr. C. W. van Weiier, Wede. OVERLEDEN A. Hartkoorn m. 56 j. P. de Wolf wedn. 75 j. J. de Haas, wed. van J. Sloos, 79 j. GEVESTIGD: D. B. Abegg, Boerhaavelaan 27 A. Baas. dienstbode, Hecrcnstraat 48 A. de Bats. Bree- straat 47 A. P. v. d. Berg. bruineerster. Stieltjesstr. 11 P. W. J. Bergers, de L. de Kanterstr. 28 S. S. D. P. H. Boks. ass. univ. bibl., Groenhovenstr. 10 A. Bos. werktuigkun dige. Haarlemmerstr. 122a E. G. v. Breukelen. Rynsb.weg 56 C. SladekBroekhuis. Raam- steeg 43 A. S. Brugman, hulp in de hulsh., Pietersk.choorsteeg 15 C. de Bruijn, korp. mil. politie. Weddesteeg 2 M. M. v. Burkom. Kagerstr. 12 H. By. fabr.arb.. Evertsenstr. 6 D. W. Cornielje, Rijnsb.weg 10 M. P. den Dekker, dienstbode. Apothekersdijk 27 A. v. d. Dop. landarbeider, Brederostraat 36 N. Emmer, fröbelonderw., Boerhaavelaan 17 J A. M. de Graaf. Zijlsingel 37 J. Groen, dienstbode. Burggravenlaan 12 A. M. Groos. vakwerkman P.T.T.. Roodborststraat 37 J. C. M. B. Gründemann. Lorentzkade 32 W. J. i Hoogervorst en fam., constr.-teekenaar. Cobet- straat 54 J. v. Hoven en fam., Pakhuisstr. 2 M. J. v. Hoven, waschvrouw. Pakhuisstr. 2 G. Hennik—Hovestad. Alexanderstraat 3a C. v. d. KruijkJesse en fam., 4de Binnenvestgr. 46 A. H. de Jong. korp. mil. politie. Weddesteeg 2 H. M. de Jongh. Rijnsb.slngel la J. de Jongh, instr.maker, Oude Vest 27a J. C. de Koekkoek en fam.. machinist, Haarlemmerweg 64 G. A. Kolmus. arts z. p.. Mariënpoelstr. 9 M. H. v. d. Linde, tandtechniker, Oude Rijn 138a H. Noordervliet, los werkman. Kolf- makerssteeg 22 Wed. M. Th. KriestOlivier. W. Rozenstr. 39 J. A. Polderman, werktuig kundige. St. Jaepbsgr. 18 L. J. Poort, onder wijzer U;L.O„ Wasstr. 23 A. G. Portier. Bil- derctejkstr. 13 W. G. Schermerhorn, werktuig kundige. Plantsoen 93 R. A. H. Schimmel, winkeljuffr., B. Rozeboomstr. 13 W. A, Spie ring. St. Jacobsgr. 18 J. P. Stam en fam reiziger in naaim.. De Sitterlaan 8 G. J. M. BenderStierhqut. J. de Wlttstr. 21 H. A. Stikkelorum, dienstbode. Da Costastraat 26 M. J. Strampraat, dienstbode. P. de la Court- straat 24 M. E. M. Tans, werktuigk. ing., Witte Singel 94 M. J. M. v. Tol. Rijnsb.weg 107 J. C. Vente, korp. mil. politie. Weddesteeg 2 A. Veth, De L. de Kanterstr. 2 Wed. J. BoeveVisser. Kam. Omneslaan 7 M. v. Vliet, dienstbode. H. Rijndijk 10 A. Vonk en fam.. chauffeur. Levendaal 193 A. v. Voorbergen, dienstbode. Rynsb.weg 15 G. Wallbach, Was str. 10 M. M. Waszink, onderwijzeres, Lo rentzkade 43 M. C. v. Well. 1.1. retoucheur. Brederodestraat 28 W. M. Wiemer, Boter markt 15. VERTROKKEN A. Adler, Rotterdam. Zwaanehals 337a C. Bakker. Leeuwarderadeel. v. d. Helststr. 3 -• N. C. Beud^ker en fam., N. O.-Indië C. J. M. Beukers, Gemert. Nieuwstr. B 51 A. A. Boere. Hazerswoude. A 44a J. H. v. Bolhuis. Deven ter, Parkweg 8 G. A. Brandt. Velsen, Duln- vlietstr. 110 P. v. d. Burg. Rotterdam. Boer- goenschevliet 88 J. M. Buys. Soerabaia, N.-I. A. P. Bijl en fam.. Den Haag, Kempstr. 32 Wed. J. M. BrusseCaron, Den Haag. Langhek- straat 5 A. W. R. Declemy, Arnhem. Wll- lemspl. 27 E. Fiöhlinghaus, Wanne Eickel, Hermannstr. C. M. v. Geel, korp. milit. po litie. Liniedijk 497 J. Gorree en fam.. Am sterdam, Kuiperstr. 53 I D. Th. Goudrlaan. Deventer. Bergschild 49 Th. A. J. v. Haaste ren, Rotterdam. Oostplein 14 L. Haksteeg en fam., Leiderdorp, Eikenlaan 13 H. W. Hannivoort, Utrecht, Cathrijnesingel 115 J. H. C. Heerius. Utrecht. Croeselaan 361 bis E. Hermans, Rijnsburg, Oegstgeesterweg 29 H. Houwing. Leidschendam. Pr. Julianaweg 45 C. Jansen. Bodegraven. Prlnsenstr. 75 J. L. Jansen, Boxtel. Meikernstr. 17 C. H. v. d. Klugt, Roelofarendsveen. B 171 S. H. Huis manKuijvenhoven. Bandjer Massin P. J. M. Melkert en fam., Utrecht, Nachtegaalste. 94 J. Overduyn. Ogden Utah. P 42. 29e street M. Pritz, Gastein F. Rempt, Rotterdam. Maaskade 77b S. P. Robbers. Curacao H. W. Roozen, Djocjakarta, N.-I. G. M. A. Rijkse. Rotterdam. Bergweg 323 P. J. Schmit, Den Haag. Archimedesstr. 49 C. W. Schoorel en fam.. N. O.-Indië K. H. Schumann en fam.. Den Haag. Soestd.kade 685 C, A. Schuurmans, O&s. Rozenstr. 2 N. H. Stol, Zoeterwoude. Vlietweg E 6 P. D. Stijger en fam., Valkenburg, Valkenb.weg 57 S. H. Tjoa, Parijs. Fr.. 12 Rue Gay Lussac S. M. Verbeek. Wassenaar, LangstT. 109 J. Verkoren. Voor schoten, Leidscheweg 141 J. W. F. Verwer en fam.. Katwijk. Duinoord 13 b L. de Visser en fam.. Den Helder. Begorüastr. 1 J. M. E. Wakka. Oegstgeest, Laan v. O. Poelgeest 28 M. C. Slotboomv. d. Wedden, Ede. Bisschops- weg 3 Wed. A. M. Segaar—Weijers, Am sterdam. Amstelv.weg 1006b hs A. F. Wich- mann en fam". Zuid-Afrika A. A. Goldschel- derWolf en fam.. Parijs. Rue Malakoff 156 G. C. M. R. v. Wijhe, Oegstgeest. Regentesse- laan 14. II dan moet hij met het verkregen „bewijs van rijvaardigheid" naar de secretarie gaan. waar hem een formulier wordt overhandigd voor een geneeskundig onderzoek. Is de vereischte doktersverklaring verkregen (deze verklaring ls niet noodig indien de can didaat reeds in het bezit is van een ander rij bewijs) dan gaat hi| daarmede opnieuw naar de secretarie, waar hij het ingelevert. vergezeld van twee pasfoto's en onder betaling van een gul den. Een week later ontvangt men dan ten slotte het rijbewijs thuis na eerst nog eens f. 1.15 te hebben geofferd aan den betrokken postbesteller. G. A. te L. - Ondertrocven is bij jassen te allen tijde verboden, tenzij U niet anders kunt. In dit geval moet U derhalve den boer bijspelen. A, v. d. B. te S. - Het adres der N.H. Ver. Het Witte Huis luidt: Koninginneweg 13, Hil versum. Dat der Ver. Rotterdamsche Schouw burg Ls ons onbekend. Het beste kunt. U zich om inlichtingen over de premieleeningen wen den tot een bankinstelling. ALPKEN. Burgerlykc Stand. Overleden: Anthonia Ram. 81 jaar. gehuwd met Wilhelmus Emans; Dirk Jacobus van der Helm. 55 jaar. gehuwd met Jakoba Agatha Bos. Loop der Bevolking. Gevestigd: Jacobus G. E. Handgraaf, Stations straat 4. Maria van der Velden. Hooftstraat 125; Catharina W. M. Kölker, Pr. Hendrik straat 69; Anna Meerding. Julianastraat 67. Gevestigd; Willinklaan 1, Grietje de Vos Trompstr. 3, Johannes P. v. d. Zon Hoorn 79, Cornells van den Oever. Raadhuisstraat 44. Vertrokken: Naar Bandoeng. N. O.-IWillem H Doeland Oegstgeest. Julianalana 6. Pieter Couwenhoven Bandoeng. N. O.-I., Lcendert de Wit Zwammerdam. A. 112. Arie Graafland *s-Gravenzande. Sandambachstr. 116, Arentje Sekerls. Vertrokken: naar Lelden, de Meij van Streef kerkstraat 31. Jacoba M. Spaan: n. 's-Graven- hage. Anton de Haenstraat 45. Willem J. C. van Steenes en gezin. Zilveren jubileum. Dc heer J. Horstman herdacht den dag dat hij vóór 25 jaar in dienst trad als ma chinist bij de N.V. Stoomzagerij en schaverij ..De Vlijt" alhier. Des morgens werd de jubilaris gecomplimenteerd door den direc teur der fabriek; deze schetste tevens de goede verstandhouding. De heer L. Sprey sprak als vertegenwoordiger van zijn va der den heer Jetze Spreij, ook hartelijke woorden tot den jubilaris, wien de traditio- neele enveloppe met inhoud en een zilve ren horloge werden aangeboden. De heer Horstman ontving van het personeel een horlogeketting. Door den Kerkeraad der Geref. Kerk is een Uitbouw-Comité gevormd met als doel t. z. t. te komen tot nieuwbouw of uitbouw van de bestaande kerkgebouwen in ver band met het steeds groeiende aantal lid maten. Maandelijks zal voor dit. doel een collecte worden gehouden tot vorming van een fonds of reserve. In gebouw Concordia vergaderde de Ned. Chr. Vrouwenbond, waar als spreker optrad dr. F. H. Bakker, zendeling-theo loog. die eerlang professor te Djokja zal worden. Spreker behandelde in het alge meen den arbeid van de zending in Indië. Alhier werd opgericht een afdeeling van den Ned. Chr. Bond van Handels en Kantoorbedienden. Secretaris is de heer H. Kruit, van Genderenstraat. ALKEMADE. Burgerlijke Stand. Geboren: Geertruida Johanna. D. van J. E. van der Meer en C. Bouwmeester Cornelia Helena. D. van J. H. G. Wortman en C. van der Zwet Haria Anna. D. van C. Duiven voorden en W. C. van Sch^e Gehuwd: Johannes Gerardus Spruit 24 1. en Cornelia Helena van der Klugt 23 j. Aritho- niu6 Leonardus den Haan 27 j. en Alida Cor nelia Wesselman jd. 28 j. BODEGRAVEN. Tot rector van het St. Joseph's Huis alhier is benoemd de heer J. Konijn, thans rector der St. Johannesschool te Amster dam. BOSKOOP. Samenwerking tusschen het Oranje-comité en de plaatselijke Buurtvereenigingen. Tusschen het Bestuur van Boskoops Oranje-comité en afgevaardigden van 13 buurtvereenigingen heeft in hotel Neuf een bespreking plaats gevonden over de te vol gen wijze van samenwerking in de toe komst, welke onontbeerlijk zal zijn voor het welslagen van een feest. Inzake de te houden kinderspelen zeide de voorzitter, dat de positie van elke buurt- vereeniging niet dezelfde ls. De eene buurt- vereeniging zal wel in de gelegenheid zijn door de beschikking over een goed terrein en de noodige kasmiddelen kinderspe len te organiseeren. de andere echter niet, omdat haar hetzij een geschikt terrein, hetzij de noodige geldmiddelen ontbreken. De kwestie van de kinderspelen zal ech ter nader worden bezien en redelijkerwijze kan men wel aannemen, dat een modus zal worden gevonden, om tot een goede oplos sing te komen. Voor de buurtvereenigingen zal echter in hoofdzaak wel als taak blijven toebedeeld: „de versiering en verlichting van straten en wegen". De taak van het Oranje-comité is meer het organiseeren van de algemeene feeste lijkheden. Mooht het Oranje-comité hier niet toe in staat zijn, wegens het ontbreken van de noodige geldmiddelen, dan zijn hiermede de buurtvereenigingen in hooge mate ge schaad. Want dorpsversieringen en -ver lichtingen zonder feestelijkheden zijn zoo iets als een bruiloft, zonder bruidspaar. Nu bestaat eenige vrees, dat het Oranje comité door de oprichting van de vele buurtvereenigingen eenigszlns op den ach tergrond zal geraken. Met name bestaat de vrees, dat, waar een groot deel der inge zetenen contribueert aan de plaatselijke buurtvereenigingen, het Oranje-comité in de tweede plaats zal komen. Hiertegen moet worden gewaakt Want zonder geld kan het Oranje-comité geen feesten organiseeren en wanneer dit niet plaats vindt, kunnen op haar beurt de buurtvereenigingen haar taak niet naar behooren vervullen. Algemeen werd deze moeilijkheid ge voeld. Vandaar ook dat enkele afgevaar digden der buurtvereenigingen met het voorstel kwamen om een bepaald percen tage van de gelden, welke de buurtvereeni gingen Inzamelen, af te dragen aan het Oranje-comité. De voorzitter van het Oranje-comité gaf hierop in overweging dit punt eens nader in de buurbvereerügingen te bespreken. Vast staat, dat voor een normaal Oranje feest een bedrag van minstens f. 500 noo dig is. De afgevaardigden der buurtvereenigin gen konden zich hiermede vereenigen. Zij zullen de kwestie van de financieele ver houding nader in hun vereenigingen be spreken, waarop later nog een gemeen schappelijke vergadering zal worden ge houden. Hierop volgde nog een geanimeerde na betrachting. Een der afgevaardigden gaf het Oranje comité in overweging de noodige stappen te doen tot het verkrijgen in eigendom van een centraal terrein in de gemeente, waar in de toekomst feestelijkheden kun nen worden georganiseerd, alsmede con certen e.d. worden gegeven. In Boskoop wordt het gemis van een centraal terrein zoo sterk gevoeld. De voorzitter beloofde zijn voelhorens eens te zullen uitsteken, al was hij erg be vreesd. dat de financiën een groot struikel blok zullen zijn. Weer anderen zagen hier een taak voor de gemeente wegelegd. Een dei' afgevaardigden adviseerde de buurtvereenigingen tot onderlinge samen werking. Hij dacht hierbij aan centralen inkoop, hetgeen zijn voordeelen voor de buurtvereenigingen zeker zal afwerpen. Na discussie sloot de voorzitter de ver gadering met den wensch. dat de prettige verstandhouding mag blijven bestaan en dat in de toekomst nog menig aardig feest mag worden gevierd. Burgerlijke Stand. Geboren: Theodorus Martinus Jacobus z. van B. J. Steenkamer en S. Hoogenelst: Jan Pieter en Petronella Grietje z. en d. van H. Rijns- burger en G. Wagenaar: Gerrlt z. van C. Ra venhorst en W. G. van Dam. Ondertrouwd: P. van der Wolf en A. Verbure. Overleden: A. Stalker, echtgen van C. Klljn 75 jaar: C Blonk wed. van J. Blljleven, 65 jaar; Willem Radder. 79 Jaar. HAZERSWOUDE. Een zware snoek! De hengelsport-beoefenaars in het Riet veld alhier wisten een snoek te verschal ken. die niet minder dan 20 pond woog! Het bouwen van 12 arbeiderswoningen alhier voor rekening van de bouwvereenl- glng „Volksbelang", is opgedragen aan de laagste inschrijver den heer S. Tromp uit Alphen aan den Rijn. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Geboren: Theodorus z. van W. J. Habraken en J. van Alphen. Overleden: M. J. E. Karman. 92 jaar, weduwe van P. de Regt. LEIMUIDEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Teunis z. van A. Braam en L. Swier Hermijntje d. van L. Koole en J. Koole. Loop der Bevolking. Vertrokken: n. Rjjnzaterwoude Vrieseweg 74, A. van Zanten en gezin. De voorzitter van den gemeentelijken Luchtbeschermingsdienst, de heer J. W. de Ren, hield een voordracht over „Luchtbe scherming", ingeleid door den Burgemeester. De heer de Ren spoorde allen aan lid te worden van de Ned. Ver. v. Luchtbescher ming. In samenwerking met dr. Stapensea zal een lezing gehouden worden over de ver pleging in verband met gasaanvallen. OUDE-WETERING. Geslaagde Muziek- en Tooneeluitvoering. De muziekvereenlging „Door Gunst Ver kregen" van Nieuwe-Weterlng gaf een uit voering in Hotel Klein. De avond werd ge opend door den voorzitter, den heer Spring in 't Veld. Onder de bekwame leiding van den heer Ruyten werd het programma uit gevoerd, dat weer ten zeerste te loven viel. Voor de pauze werd opgevoerd „De moderne Huisknecht" van Herman de Vries. Na de pauze volgde het blijspel van denzelfden schrijver „Een misverstand". Onder aan voering van den onvermoei.den voorzitter werden beide stukken vlot vertolkt. De voorzitter sprak een slotwoord. Wij vragen ons wel eens af wat „Door Gunst Verkregen" zou beteekenen zonder dezen voorzitter. Hij speelt een eerste partij in de muziek, dan nog twee hoofdrollen op het tooneel en ten laatste verschijnt hij weer op het spreekgestoelte om de vereeniging, waaraan hij zijn hart verpand heeft, in ieders blijvende belangstelling aan te be velen. Na afloop van het officieele programma volgde nog een gezellig samenzijn. TER AAR. Landstormavond. In café Hoogendijk werd de eerste land stormavond gehouden. Burgemeester Hoogenboom begroette als voorzitter van de pl. commissie van den B.VL. de vrij talrijk opgekomen landstor- mers en andere belangstellenden, w o. zich bevonden kap. Karres, seer, van de ge westelijke landstormcommissie Zuid-Hol land West, de heer Zandbergen, secr. van de afd Den Haag van den B.V.L., de de- clamatrice, mevr. Segrèvc. leden van de commissie en anderen. Nadat de burge- gemeester had herinnerd aan doel, streven en nut van den B.V.L., droeg mevr. Segrève „Belsazar" voor, waarnaar met groote aan dacht werd geluisterd. De heer Zandbergen sprak over de tot standkoming van de B.V.L. en haar ver band met de Novemberdagen 1918. Eenige levensliedjes van Clinge Doorenbos en een komische Chaplinfilm volgden, waarna de gebruikelijke speldjesverkooping plaats had Kap. Karres wekte in aansluiting op het door den heer Zandbergen gesprokene op, tot trouw en tot steun aan den B.V.L. De afd. Ter-Aar met haar 180 vrijwilli gers noemde spr. een der mooiste in het gewest, dat. in zijn geheel ongeveer 10.000 B.V.L.ers telt. Deze zijn op hun beurt weer onderdeel van een leger van 94000 mannen die klaar zijn om, wanneer dat noodig is. het wettig gezag en de volksvrijheden te dienen, waar die ook belaagd worden. Ob het gewicht van dit laatste wees ook de burgemeester, die alle medewerkenden dankte. Hierna bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen. -*•- 24

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 14