BINNENLAND dank wü-eerb "AKKERTJE" is z'n HOOFDPIJN LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 17 Januari 1939 Derde Blad No. 24175 79ste Jaargang De Rijksmiddelen in 1938 Waardeering voor minister Patijn Een record-temperatuur voor Januari V. Mr. dr. van Geuns overleden Hei aftreden van jhr. Rendorp als directeur van de K.N.I.L.M, Verkeersongevallen in November LAND- EN TUINBOUW Tuinders vragen meer steun raming steeds overschreden. Blijkens het overzicht van den stand der rijksmiddelen op ultimo December van het dienstjaar 1938 was de op brengst der directe belastingen plm. 123.274.577 tegenover f. 110.564.848 over 1937, hetgeen voor 1938 een voor- deelig verschil van f. 12.709.729 betee- kent. Tot deze meerdere opbrengst hebben alle directe belastingen bijgedragen en wel de grondbelasting voor 1.154.339.de inkom stenbelasting voor f. 11.164.711, de vermo gensbelasting voor f. 682 813, de verdedi gingsbelasting voor f. 580.212 en de belas ting van de doode hand voor f. 127.652. De raming der directe belastingen werd met. ruim f. 6.8 millioen overschreden. Wat de overige middelen betreft, de divi dend- en tantièmebelasting bracht over December j.l. een bate van f. 1.312 598, te genover f. 822.746 over December 1937. De rechten op den invoer leverden over De cember j.l. een opbrengt van f. 8.222.170 if. 7 768.611), het statistiekrecht f. 181.768 (f222.844), de accijns op zout f. 107.574 (f 73.683), op geslacht f 639 179 (f 165.135) op wijn f. 465.069 if. 411.260). op gedistil leerd f. 3.308.294 f. 3.220.818), op bier f. 650.252 (f. 617.7521, op suiker f 5.154.039 (f. 5 084.8441 en op tabak f. 2.822.378 (f. 2.926.120). De belasting op goud en zil veren werken bracht over December J.l. op f 59 259 (f. 54.040), de omzetbelasting f 6015.016 If. 6.864.0611, de couponbelas ting f. 281.410 (f. 428.894), de rechten en boeten van zegel brachten op f. 1.481.371 (f. 2 035.9371die van registratie f 1 954.255 if. 1.703.518), die van successie, van over gang bij overlijden en van schenking f 3 900.310 'f. 4 660.8481 en de loodsgelden f 77.782 (f88.112). In totaal was de opbrengst dezer „ove rige middelen" in December jJ. f33.632.772 tegenover f 37.605.231 in December 1937. terwijl de raming per maand voor 1938 op f. 36.768.750 was gesteld. De gehcele opbrengst van deze midde len over 1938 heeft f. 440.143.673 be dragen tegenover I. 436.835.901 in 1937 alzoo in het afgeloopen jaar ruim f. 3.3 millioen meer dan In het daaraan voorafgegane. De raming over 1938 was f. 429.225.000 en zij werd derhalve met bijna f. 11 millioen overtroffen. De dividend- en tantièmebelasting bracht ever 1938 ruim f. 4 millioen meer dan de raming bedroeg, de rechten op den invoer leverden ruim f. 1.1 millioen meer op. de accijnzen op geslacht f 223.844, op wijn f 63.352. gedistilleerd f. 921.255, bier ruim f. 1.1 millioen, suiker ruim f. 1.8 millioen en tabak ruim f. 1.5 millioen méér dan de raming. Voorts overschreden de raming: de be lasting op gouden en zilveren werken met f. 2.095, de omzetbelasting met ruim f. 2.1 millioen en de rechten boeten vam suc cessie enz. met niet minder dan ruim f 4.3 miliioen. Daarentegen brachten de rechten en boeten van zegel ruim f. 4.8 millioen min der op dan de raming over 1938 heeft be dragen. terwijl voorts minder dan de ra ming opbrachten het statistiekrecht (f. 40.810). de accijns op zout (1.11.687), de couponbelasting (f. 998.332), de rechten en boeten van registratie (f. 394.390) en de loodsgelden (f. 86.775). De inkomsten ten bate van het gemeen tefonds voor den dienst 19381939 be droegen tot en met Dec .j.l. f60.895.792 aan gemeentefondsbelasting en f 5.140.844 aan opcenten op de vermogensbelasting ten getale van 50, die ten bate van het werkloosheids-subidiefonds voor den dienst 1938 f. 50.775.937. De ramingen waren resp. f. 63 millioen, f. 57 millioen en f52.3 millioen. De motorrijtuigenbelasting heeft over December j.l. f. 1.217.385 en de rijwielbe- iasting heeft over die maand f. 10.017 op gebracht. Over 1938 bracht de motorrijtui genbelasting f. 22.996.878 en de rijwielbe- lastlng f. 7.779.325 op, tegenover een ra ming van respectievelijk .f 23.200.000 en f. 7.800.000. ZETEL VAN PHILIPS' GLOEILAMPEN FABRIEKEN NAAR DEN HAAG. Aan aandeelhouders in de Philips' Gloei lampenfabrieken te Eindhoven wordt voor gesteld wijzigingen in de statuten aan te brengen, welke beoogen. naast de bestaande statutaire bepalingen, het nationale karak ter der N.V. meer te waarborgen. Daartoe wordt o.m. voorgesteld den formeelen zetel der N.V. in Den Haag te vestigen, zulks om vooral in dezen crisistijd steeds direct con tact met de departementen te kunnen heb ben Het bedrijf blijft echter, zooals wel vanzelf spreekt, te Eindhoven gevestigd. In de statuten van Gemeenschappelijk Bezit van Aandeelen Philips' Gloeilampen fabrieken is thans bepaald, dat in het bui tenland wonende Nederlanders geen hou ders van prioriteitsaandeelen of leden van den raad van beheer van deze N.V. kunnen zon. Hiertegen zijn. aldus vernemen wij, vaak bezwaren gevoeld en het wordt thans wenschelijk geacht deze bepaling te schrap pen. verder wordt voorgesteld het aantal prioriteitsaandeelen te verhoogen van 6 op J z0°dat meerdere personen de gelegen heid krijgen, houder van deze stukken te URK ZONDER TELEFOON. dat in dezen strengen winter, vooral "at IJselmeer minder zout is, reeds oon last van het Ijs heeft gehad, heeft pVr"? met een andere moeilijkheid te doen 1-iS.i e?' Verm°edelijk doordat het ijs de «'cpn i .beschadigd, kon men gisteren dm Cie verbinding met en van lirvmt ï'5? wal tot stand brengen. Men zeniUt- °,n °P Urk een rij kstelefonie- foni«/>\. Plaatsen, doch voordat het tele- kunnen 5°"" wecr Bewoon doorgang zal verloopen zullen wel eenige dagen IN HET VOORLOOPIG VERSLAG DER EERSTE KAMER. Blijkens het voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van buitenland- sche zaken spraken velen leden hun waar deering uit voor de welbewuste wijze, waar op de minister leiding geeft aan de burten- landsche politiek van ons land, Eenige leden legden den nadruk op het belang van goede betrekkingen met het Dultsche rijk en bepleitten, dat van de zijde der regeering zou worden tegengegaan al datgene wat die betrekkingen kan vertroe belen. Zoo betreurden deze leden, dat de burgemeester van Rotterdam den voetbal wedstrijd tusschen Nederland en Duitsch- land welke op 11 December 1.1. was bepaald, had verboden. Zij vestigden er de aan dacht op, dat bedoeld verbod, blijkens uitingen in de Duitsche pers. daar te lande den indruk heeft gemaakt van een on vriendschappelijke gestie. Verscheidene leden waren van oordeel, dat het verbod terecht was uitgevaardigd, namelijk tot handhaving van de rust en ter voorkoming van onrust. Verscheidene leden, hoewel der regeering erkentelijk voor hetgeen deze ten behoeve van de vluchte lingen heeft verricht, waren nochtans van meening dat te dezer zake harerzijds nog grootere voortvarendheid kan worden be tracht. Zulks ware, zoo spraken zij, ook in overeenstemming met het treffende getui genis van solidariteit te dezen aanzien, het welk het Nederlandsche volk onlangs bij de nationale inzameling ten bate der wegens ras of geloof vervolgden heeft gegeven. Andere leden, die uiteraard zouden heb ben toegejuicht, indien de regeering over eenkomstig de beproefde nationale traditie zoo ruim mogelijke gastvrijheid had kun nen verleenen, erkenden dat gewichtige bezwaren van practischen aard ditmaal in den weg staan. Het K.NJVIJ. in de Bilt meldt: In den nacht van 15 op 16 Januari is omstreeks 3 uur in De Bilt de maximum temperatuur 13.0 gr. Celsius geweest en hetzelfde maxi mum is te ongeveer 13 uur opnieuw waargenomen. Hiermede is voor Januari de record-temperatuur be reikt sedert het begin der waarnemingen in 1849. Een gelijk tempcratuurmaximum is op 21 Januari 1899 over dag waargenomen. OUD-PROCUREUR-GENERAAL BIJ HET AMSTERDAMSCHE GERECHTSHOF. Gisterochtend is te Amsterdam op 74- jarigen leeftijd overleden mr. dr. s. J. M. van Geuns, oud-procureur-generaal bij het Gerechtshof aldaar. Mr. Steven Jan Matthijs van Geuns werd op 18 Juli 1864 te 'sGravenhage geboren. Na aldaar het gymnasium te hebben be zocht, zette hii zijn studie voort aan de Leidsche Universiteit, waar hij in 1888 pro moveerde in de staatswetenschappen op een proefschrift: „Het staatstoezicht op de krankzinnigen" en in de rechtswetenschap op stellingen. Zijn rechterlijke loopbaan begon hij in 1892 als ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het kantongerecht te Zierik- zee. In 1899 werd hij subst. officier van Justitie in Den Haag, in 1912 officier van justitie te Zierikzee, in 1913 advocaat- generaal te 's Hertogenbosch en in 1916 werd hü in dezelfde functie overgeplaatst naar de hoofdstad. In April 1927 werd hij als opvolger van mr. A. A. baron van der Tetz benoemd tot procureur-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam. In 1934 legde hfj deze functie neer. Mr. van Geuns legde zich vooral toe op de bestudeering van psychlatrisch-juridi- sche vraagstukken, waarover vele artikelen in dagbladen en tijdschriften van zijn hand zijn verschenen. Over onderwerpen op dit terrein hield hij tevens herhaaldelijk voordrachten Voor de Maatschappij tot Nut van het Algemeen schreef hij een populaire studie over „Onze Staatsinstellingen in Vogelvlucht". Tot drie malen toe was mr. van Geuns bestuurslid der Nederlandsche Juristenvereeniglng. In 1928 werd hii benoemd tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. De teraardebestelling zal geschieden op Donderdag 19 Januari om twaalf uur op de begraafplaats van de Nederlandsche Her vormde Kerk te De Bilt. BOND VAN JONG-LIBERALEN. In de voortgezette algemeene vergadering van den Bond van Jong-Liberalen te Soes- terberg heeft mr. W. C. Wendelaar, lid van de Tweede Kamer gesproken over: „Poli tiek van den dag". Aan de gemeenschap pelijke koffietafel heeft prof. mr. B. M. Telders, de voorzitter van de Liberale Staatspartij, de noodzakelijkheid van sa menwerking tusschen deze partij en den Bond van Jong-Liberalen bepleit. De voor zitter van den B. J. L.. drs. H. A Kort hals, sloot zich hierbij geheel aan. In de middagvergadering voerde het woord de heer C. G. Roos. lid van Ged. Staten van Zuid-Holland, die sprak over „Het werk loosheidsvraagstuk". in een paar minuten, zóó vlug werken "AKKERTJES" bij hoofd- en zenuwpijnen, kiespijn, rheumatische pijnen, spit in den rug, enz. Bovendien verdrijven ze ook snel en zeker gevatte kou, koorts en griep. Overal verkrijgbaar in doosjes van 2 stuks - 2 stuivers kokers van 13 stuks - 12 stuivers AKKER"-WERK 6964 CIngez. Meel.) ZIJN BETEEKENIS VOOR DE LUCHTVAART. Na reeds geruimen tijd door ziekte tot werkloosheid gedoemd te zijn geweest, is omstreeks de jaarwisseling de directeur van de Koninklijke Nederlandsch-Indische Luchtvaart-Maatschappij, jhr. H. K. B. Rendorp, officieel als zoodanig afgetreden. Tengevolge van bijzondere gebeurtenis sen aan het einde van het jaar, den ge zondheidstoestand van jhr. Rendorp en verblijf buitenslands van verschillende leden van den raad van bestuur van de K. N. I. L. M„ kon van een officieel af scheid van den scheidenden directeur niets komen. In een onderhoud, dat hij ons na terug keer uit het buitenland toestond, heelt de voorzitter van den Raad van Bestuur van de K.N.I.L.M.. de heer E. Enthoven, ons een overzicht gegeven van de beteekenis, welke de achtjarige werkzaamheid van jhr. Ren dorp zoowel voor de K.N.I.L.M. als voor de ontwikkeling van de verkeersluchtvaart in Nederlandsch-Indië in het algemeen heeft gehad. In de algemeene vergadering van aandeelhouders van 24 Sept. 1930 benoemd, heeft jhr. Rendorp gedurende acht jaar zijn beste krachten gewijd aan de K. N I. L. M. Ofschoon de commercieele lucht vaart voor den heer Rendorp nog vrijwel terra incognita was, heeft hij zich in kor ten tijd zoodanig ingewerkt, dat zijn wel doorwrochte rapporten en voorstellen bij den raad van bestuur op hooge waarde werden geschat. Gekomen in den tijd, waarin reeds aan de V internationale uit breiding gedacht moest worden en het in terne luchtverkeer in Nederlandsch Indië geconsolideerd en vergroot werd, heeft hij met nimmer versagenden arbeidslust zijn volle persoonlijkheid aan zijn werk ge geven. Voelden sommigen in zijn daden de con servatieve rem. het was altijd zijn groot verantwoordelijkheidsgevoel, dat hem tot voorzichtigheid maande en zoodra dit ver antwoordelijkheidsgevoel gedekt was, was hij bereid tot daden,'die blijk gaven van een vooruitstrevenden geest. Zoo wijs ik op het belangrijke aandeel dat hij gehad heeft in de totstandkoming en de ontwikkeling der karteeringsafdeeling van de K.N.I.L.M.. welke een zeer belangrijke afdeellng van het bedrijf geworden is. Zeer nuttig werk is door den heer Rendorp ook verricht bij de onderhandelingen nopens de verlenging van het contract met de Nederlandsch-In dische regeering in 1933 en 1936, waarvoor hij geruimen tijd in Indië vertoefde. Dat door de besprekingen, in 1936 ge voerd, de subsidie over den contracted 1937-1939 zoo abnormaal laag was gesteld, ls zeker niet aan gebrek van zijn voort varendheid te wijten, integendeel, hij heeft onverpoosd voor onze belangen bij de re geering op de bres gestaan, doch de om standigheden waren destijds nu eenmaal van dien aard, dat op dat moment niet meer te bereiken viel. De heer Rendorp smaakte de voldoening onder zijn mededirecteurschap de tot standkoming der luchtverbinding met Australië en met Indo-China verwezenlijkt te zien. Zooals bekend, is de heer H. Nieuwen- huis, laatstelijk vertegenwoordiger der K.N.I.L.M. in Indië, thans als opvolger van den heer Rendorp naast den heer Ples- man tot directeur benoemd. DE K.LJH. KOOPT DOUGLAS D.C. 5-VLIEGTUIGEN. Naar de „N.R.Ort." verneemt heeft de K.L.M. het voornemen vier vliegtuigen van het type Douglas DC 5 te bestellen, welke tegen September a.s. geleverd zullen wor den. m De DC 5, welke bestemd is om dienst te doen op z.g.n. aanvoer-lijnen in het lucht verkeer, is, een neuswiel-viiegtuig. Het voorste wiel kan in den bodem van de be stuurderscockpit worden ingetrokken, de beide andere wielen verdwijnen na de op stijging in den vleugel, waarna zij aan de buitenzijde van de motoren zijdelings wor den Ingeklapt. In dit laatste opzicht ver schilt de DC 5 dus ook met de vorige typen DC 2 en DC 3 De vleugelspanning van de DC 5 be draagt 23 meter (bij de DC 2 25 meter). Het vleugeloppervlak bedraagt 825 vierk. voet. De vleugel-belasting is iets hooger dan bij de DC 2. Het totale gewicht be draagt 8200 K G. De motoren kunnen van het type Wright Cyclone F 62 of G 2 zijn. Ook Pratt and Whitney Hornet motoren kunnen worden ingebouwd Met Wright Cyclone G2 motoren uitgerust en met een benzinelading voldoende voor een vliegbe- reik van 1287 K.M., kan de DC 5 een kruis snelheid van 325 KJM. per uur bereiken, waarbij 12 passagiers met bagage en 280 K.G. vrachtgoed kunnen worden vervoerd. De totale nuttige lading bedraagt ongeveer 3300 K.G. De K.N_A.C. schrijft: De door het Centraal Bureau voor de Statistiek verstrekte voorloopige gegevens omtrent het aantal verkeersongevallen over de maand November 1938 geven een stij ging ten opzichte van het voorgaande jaar te zien. Daarentegen is het aantal dooden en gewonden gelukkig beduidend lager dan in de vorige maand. De cijfers voor de laatste zes maanden met daarachter de overeenkomstige cijfers van het vorige jaar, zijn als volgt. Uiter aard dient bij deze cijfers rekening te wor den gehouden met de toeneming van de verkeersintensiteit op de wegen sinds het voorafgaande jaar. gedood ernstig gewond Juni 66 (41) 384 1543) Juli 71 (47) 401 (390) Augustus 68 64 429 (471) September G8 (61) 452 (417) October 90 (47) 408 (404) November 68 62 365 329) Het aantal doodelijke slachtoffers in de" groote steden met meer dan 100.00 inwo ners is sedert vorig jaar gedaald. Hoeveel der ongelukken binnen de bebouwde kom men en hoeveel daarbuiten zijn voorgeval len, is uit de gegevens niet op te maken. In dit donkere jaargetijde wil de K.N.A.C. nogmaals een dringend beroep doen op de weggebruikers om bij nacht, waar eenigs- zins mogelijk, gebruik maken van de par keerplaatsen of de parkeerbermen. wan neer men genoodzaakt is op den buitenweg te stoppen. Waar geen parkeerplaatsen aanwezig zijn, plaatse men het voertuig in ieder geval zoo ver mogelijk op den berm van den weg. Stilstaande voertuigen van eiken aard vormen op de buitenwegen een bron van ernstig gevaar. JHR. G. A. BOWIER. Districtscommandant van de Kon. Marechaussee te Nijmegen, naar Groningen. Naar wii vernemen, zal de districtscom mandant van de Kon. Marechaussee te Nij megen. kapitein jhr. G. A Bowier, binnen kort in dezelfde functie worden overge plaatst naar Groningen. Jhr. Bowier. die reeds verscheidene jaren districtscommandant te Nijmegen is, heeft daar zeer verdienstelijk werk gedaan. Het uitgestrekte district omvat. o.a. ook Oss en omstreken en in den strijd tegen het be ruchte milieu heeft jhr. Bowier een zeer belangrijk aandeel gehad. Het was op zijn herhaald aandringen, dat na een reeks ont stellende misdrijven, die door de plaatse lijke politie niet tot klaarheid konden wor den gebracht, in 1934 de brigade Oss aan zienlijk werd versterkt. Jhr. Bowier stelde een uiterst doeltreffende en strenge sur veillance in. Op het beruchte Schaiksche- veld te Oss. waar de gevaarlijkste misdadi gers woonden en de bende gewoonlijk haar bijeenkomsten hield, werd bij voortduring gewaakt, doordat in een boerderij een af- deeling marechaussee gehuisvest werd, terwijl de bekwaamste onderofficieren van deze brigade met de recherche werden be last. Geen oogenblik werden de misdadigers uit het oog verloren en de controle op hun doen en laten was zoo doeltreffend, dat zij geen kans kregen misdrijven van beteekenis meer uit te voeren. Het eerste resultaat van den maatregel was. dat het vertrouwen van de bevolking in het gezag, dat in den loop der jaren danig was ondermijnd, terugkeerde. De ter reur van het milieu, dat de menschen tot verzwijging van zijn wandaden dwong uit vrees voor wraakoefening, werd gebroken en langzaam slaagde de marechaussee erin door krachtig recherchewerk en het winnen van het vertrouwen der bevolking een reeks misdrijven op te helderen, hetgeen leidde tot een aantal arrestaties, de bekende groote schoonmaak van Oss in 1935 Men zal zich herinneren, hoe jhr. Bowier toen de hooge eer te beurt viel zijn kranige brigade ten paleize het Loo aan de Konin gin te mogen presenteeren. waarbij wel verdiende onderscheidingen werden uitge reikt. Mogen deze feiten den heer Bowier aan leiding geven met groote voldoening od zijn werk in het district Nijmegen terug te zien, teleurstelling is hem niet bespaard ge bleven. Jhr. Bowier n.l. was ten nauwste betrok ken bij de zoo geruchtmakende zaak-Oss, die in April vorig jaar de gemoederen in beweging bracht. Het ontnemen \-an de op sporingsbevoegdheid aan de brigade-O's heeft hem wel zeer pijnlijk getroffen. „Vad." NEDERLANDSCHE BOND VAN KLEER MAKERS PATROONS. De Nederlandsche bond van kleermakers patroons hield te Rotterdam zijn algemeene vergadering in Bristol. Nadat dc heer Jac. M. Meijnders. voorzitter der afdeeling Rot terdam. de aanwezigen had welkom ge- heeten, sprak de bondsvoorzitter, de heef MAXIMUM VAN 12 MILLIOEN NIET VOLDOENDE GEACHT. Volgens „Het Vaderland" zullen de veilingorganisaties, vereenigd in het Centraal Bureau voor de Veilingen in Nederland, in samenwerking met de neutrale, Christelijke en R.K. stand organisaties zich tot den minister wen den met een dringend verzoek om ver hooging van den tuinbouwsteun. Tot dusver heeft de steun aan den tuin bouw over 1938 f. 10 millioen gevorderd, doch naar het oordeel der betrokken orga nisaties zal dit niet voldoende blijken. Er is op verschillende producten misoogst ge weest, o.a. op boonen, augurken en fram bozen. Verder wordt reeds van 1933 af de steun niet gegeven tot aan den productie prijs, maar tot een prijs, daar 10 tot 15 pet. onder, waardoor de achterstand zeer groot is geworden. Daar komt bij. dat door de geweldige vorstschade de tuinders in het eerste kwartaal van 1939 op zeer weinig inkomsten mogen rekenen, hoewel deze schade uiter aard op de rekening over 1939 komt. Hierbij zii aangeteekend dat de tuin bouwsteun ovey 1937 f. 12 millioen bedroeg. Dat cijfer was ook als maximum voor 1938 genoemd. Het laat zich aanzien, dat voor 1938 dat maximum niet toereikend zal zijn. Productiviteit van dagbladreclame. Ook voor de allerkleinste zaken blijft verstandig toegepaste dagbladreclame het meest productieve verkoops-hulp- middel. In een onzer provinciale hoofdsteden belegde een rijwielhan delaar onlangs f.21.in dagblad reclame. Het directe resultaat daar van was, dat hij voor ongeveer 350 gulden fietsen verkocht. Daarbij leverde deze doelmatige dagblad reclame natuurlijk een ruime Winst aan „good-will" voor zijn zaak. 6965 J. H. van Oostrom, uit Den Haag een pro pagandistische openingsrede uit. Bede sprekers gewaagden van de belangstelling, die de heden te openen nationale tentoon stelling ran maatkleeding. welke georgani seerd is door den Nederlandsehen bond van kleermakerspatroon.' in samenwerking met den bond van maatkleedingbedrijven en den R.K. bond van kleermakerspatroons, in vakkringen trekt. Na afwerking van de agenda vereenigden de afgevaardigden zich aan een koffietafel, terwijl gistermiddag gezamenlijk een boot tocht door de havens gemaakt werd. Mr. P. J. OUD EN DE VERKIEZINGEN. Mr. P. J. Oud. die zich aanvankelijk be reid had verklaard als lijstaanvoerder voor de lijst van den Vrijz. Democratischen Bond in de geheele provincie Zuid-Hoiiand op te treden, heeft, in verband met z;jn benoe ming tot burgemeester van Rotterdam, in overleg met het bestuur der federatie Zuid- Holland van den Vrijz. Dem. Bond beslo ten de candidatuur in den kieskring Rot terdam niet te aanvaarden, daar hij het on- gewenscht acht in de gemeente, waarin hij als burgemeester is opgetreden, een candi datuur te aanvaarden, waardoor hij inden politieken strijd wordt betrokken. In alle andere kieskringen van Zuid-Holland blijft mr. Oud lijstaanvoerder van de Vrijz. Dem. lijst. In den kieskring Rotterdam zal de eerste plaats worden ingenomen door mr. G. J. C. Schilthuis te Rotterdam. ERSPREIDE BERICHTEN. Naar wij vernemen is de minister van Waterstaat voor eenige wekzn met vcijof naar het buitenland vertrokken. Bij Kon Besluit is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille in goud aan H. Zegerius. voorzitter van de Algemeene Nederlandsche Doofstommen Vereenigine „Guyot" te Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9