Zitting van den V olkenbondsraad De versterking van onze weermacht LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Bied Dinsdag f7 Januari 1939 Luchtaanvallen! Jeugdige diefjes te Alphen gesnapt RECHTZAKEN WEERBERICHT. Het vraagstuk der Spaansche vrijwilligers AGENDA Artikel van minister Van Dijk. Uitbouw van leger en vloot De Spoorbrug te Oude-Wetering CORRESPONDENTIE EEN ONGEOORLOOFDE, SLUWE TRUC. De politie te Alphen deed een goede vangst door de aanhouding van een vijftal kinderen die op sluwe wijze fietstasschen ledigden. Ket vijftal, w.o. twee meisjes, ging om een rijwiel dat tijdens den dienst in de R.-K. Kerk aan de Paradijslaan stond, heen staan. Een der kinderen haal de, terwijl de anderen rond het rijwiel stonden, de tasschen leeg. De politie, die gewaarschuwd was, kwam uit twee richtin gen naar de R -K. Kerk en maakte hier door wegloopen onmogelijk. De meisjes konden door de politie direct worden ge pakt, doch de Jongens hadden het slim mer aangelegd. Toen zij dg politie zagen, gingen zij vlug de kerk in: De politie wist echter na een verhoor van de meisjes, wie de Jongens waren en wachtte hen op. Bij het uitgaan van de kerk werden zij toen gepakt. Op hen werden verschillende voor werpen gevonden, terwijl zij tevens be kenden, deze truc reeds eerder te hebben toegepast. Proces-verbaal werd tegen hen opgemaakt. Het is te hopen, dat de kinderen thans hun ongeoorloofde handelwijze zullen staken! Beschermt U tegen de gevolgen van Bedenkt dat nalatigheid Uwerzijds in het nemen van beschermingsmaat regelen gevolgen met zich kan brengen voor U en tallooze anderen. Nadere inlichtingen verstrekt de secretaris van de aid. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, de heer D. C. Kok. Rapenburg 9. Leiden. Barometerstand Gistermiddag 2 uur: 748. Hedenmiddag 2 uur: 751. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Een gebied van hoogen luchtdruk ligt over Italië en den Balkan, overigens is in geheel Europa en op den Noord-Atlantischen Oceaan de luchtdruk laag. Dit uitgestrekte depressie- gebied heeft een centrum voor de Noorsche kust, de kern welke gisteren en ook vannacht nog voor de Iersche en Schotsche kust lag is snel opgevuld, doch een nieuwe kern kwam weer ten Zuid-Westen van Ierland tot ontwik keling. De warme Zuid-Westelijke luchtstroo- ming over West-Europa houdt derhalve nog aan, verschillende secundaire storingen trek ken achter elkaar over onze omgeving, afwisse lend zware bewolking met regen en opklarin gen veroorzakend. De temperatuur is in Duitsch- land en Scandinavië gestegen. In Engeland, om geving en Noord-Frankrijk is zij echter iets lager dan gisteren. In geheel West-Europa is de temperatuur echter nog plaatselijk zeer aanzienlijk boven normaal. Alleen op IJs land, de Faroer, in Noord-Scandinavië en Mid den-Zweden komt nog vorst voor. De krachtige depressie-activiteit veroorzaakt nog vrij veel regen, in het afgeloopen etmaal vielen plaatse lijk weer groote hoeveelheden. Brest had 18. Dyon 17, Le Havre en Zürich 15, Calshot 13. Croydon, Rochefort en Frankfort 12. Rinn 11, Valentia en Hernoesand 10 mM. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Bedorven haring cn augurken verkocht. Gistermorgen moesten voor het Kantongerecht alhier terechtstaan C. v. B. cn C. P., handelaren in haring en zuurwaren uit Amsterdam, omdat zij op het 3 Octoberfeest alhier op de Binnen vestgracht zure haring en augurken verkocht hadden, die ln ondeugdelijken toestand verkeer den. Het hoofd van den Keuringsdienst uit Haarlem, die als deskundige door den Kanton rechter gehoord werd. verklaarde dat hij met den keurmeester v. d. Broek op 3 October bij beide verdachten zure haring had aangetroffen, die in bedorven toestand verkeerde. Uit de reuk werd men reeds gewaar, dat de haring in rot- tenden toestand verkeerde: ook de augurken z.g. „zure bommen" waren voos en „papperig", zoodat ze ongeschikt waren voor de consumptie en schadelijk voor de gezondheid. Verdachte ver klaarde. dat het niet zóo erg met de zuurwaren was geweest: een klein kind had van de augur ken kunnen eten zonder er „onwel" van te wor den. Direct was alles met carbol overgoten en vernietigd, waardoor hij veel schade 'had gele den. Het O. M. vond het verkoopen van bedorven waren zeer ernstig en eischte f40 boete of 20 dagen hechtenis tegen ieder der verdachten. De Kantonrechter veroordeelde beide verdachten tot f. 30 boete of 10 dagen hechtenis, met verbeurd verklaring der in beslag genomen etenswaren. Uitlokken van diefstal. Een 18-jarige kantoorbediende uit Noordwij- kerhout moest terecht staan voor het uitlokken van diefstal. Op 27 Augustus had hij aan een minderjarigen jongen aldaar 9 cent beloofd als hij 15 appels voor hem uit een boomgaard wilde stelen. Het O. M. vond de overtreding bijzonder ern stig. waarom een strenge straf hier op zijn plaats was; het O. M. eischte f.20 boete of 10 dagen hechtenis. De Kantonrechter wees direct vonnis en ver oordeelde verdachte tot f. 15 boete of 5 dagen hechtenis. Onvoorzichtig gereden. Mevr. J. T. alhier moest terecht staan, omdat zij met haar motorrijwiel op den Warmonder- weg onder Oegstgeest, onnoodig het linkerge- j deelte van den weg had bereden en niet behoor lijk naar rechts was uitgeweken, waardoor z\J in botsing was gekomen met een auto. die geheel rechts van den weg reed. De heer J. J. de Grauw uit Alphen a. d. Rijn verklaarde, dat hij geheel J rechts van den weg reed, toen hij verdachte slingerend op haar motor op hem af zag ko men. De botsing was zeer hevig geweest: zoowel hij als verdachte waren over den weg geslingerd en bewusteloos blijven liggen. Verdachte ontkende links gereden te hebben; zij was verblind door het scherpe licht van de auto. Het O. M. wees er op dat de botsing bij zonder hevig was geweest. Verdachte kon niet door het licht verblind zijn, daar de heer Grauw met kleine lichten reed; was het wel zoo geweest, dan had zij niet mogen doorrijden, maar moeten stoppen; sub 2 niet behoorlijk rechts uitwijken achtte het O. M. niet bewezen en vroeg hiervoor vrijspraak. Voor het links rijden eischte het O. M. f. 20 boete of 10 d. h. De raadsman mr. van Stapel sloot zich bij de vrijspraak voor 2 aan. maar achtte het links rij den van verdachte ook niet bewezen, daar nie mand dit in het donker had kunnen zien en vroeg hiervoor ook vrijspraak Over 8 dagen zal de kantonrechter schrifte lijk vonnis wijzen. Ridder van den weg. N. H„ chauffeur uit Alphen a. d. Rijn, moest terecht staan omdat hü met zijn vrachtauto de bocht in de Voorstraat te Katwijk a. d. Rijn links had gereden, en hoewel de doorgang door een paar wielrijders niet vrij was. moedwillig gepasseerd was, waardoor hij over het rijwiel van den heer M. Durieux uit Katwijk a. d Rijn was heen gereden, dat daardoor vernield werd en waarvoor de heer D. een civiele vordering van f. 4.95 instelde. Het O. M. achtte de overtredingen wettig en overtuigend bewezen en eischte voor het eerste feit f. 5 boete of 2 dagen hechtenis, het 2de feit vond het O. M. veel ernstiger, omdat verdachte moedwillig het rijwiel had aangereden. Zooiets Is meer dan erg. waarom het O. M. hiervoor f. 20 boete eischte of 8 dagen hechtenis. De kanton rechter wees direct vonnis en veroordeelde ver dachte voor het 1ste feit tot f.5 boete of 2 dagen hechtenis en voor het 2de feit tot f. 15 boete of 5 dagen hechtenis met toewijzing der civiele vordering k f. 4.95. Dezelfde verdachte moest terecht staan, om dat hij op 8 November met zijn auto op den Wassenaarsche weg onder Katwijk, hoewel de Gisterochtend hebben zoowel Lord Hali fax als Bonnet besprekingen gevoerd met de vertegenwoordigers der verschillende landen te Genève. Te één uur heeft de secretaris-generaal van den Volkenbond Avenol, een lunch aangeboden aan de leden van den Raad. De Volkenbondsraad heeft om vijf uur een ooenbare vergadering gehouden onder voorzitterschap van den Zweedsehen minis ter van buitenlandsche zaken. Sandler. De leden van den raad namen kennis van het raoport der internationale militaire com missie. die er mede belast was de terug trekking vast te leegen van niet-Spaansche combattanten uit Snanje Het raooort ver klaart. dat op dit ooeenblik het aantal bui tenlandsche vrijwilligers, die uit het republikeinsche Spanje vertrokken zijn 4610 bedraagt. Het door de commissie ge controleerde getal vertegenwoordigt 47 pet. der in de Catalaansche zone gestationneer- de elementen, de eenige zone, waarin tot dusver evacuaties ten uitvoer werden ge legd. Het rapport doet opmerken, dat de evacuaties in den aanvang in vrij snel tempo geschiedden, maar dat zij een ver traging moesten ondergaan, die te wijten is aan den duur der diplomatieke onder handelingen, en dat in den huldigen staat der onderhandelingen de algeheele evacua tie onder oogen gezien kan worden. Het rapport kondigt aan. dat het ophanden zijnde vertrek van verdere buitenlandsche combattanten het totaal zou brengen op 6490. Het rapport verduidelijkt, dat op 1 Sep tember j.l. de Internationale brigades 25.499 officieren, onderofficieren en man schappen omvatten, waarvan 40 pet. vreemdeling was. Ten aanzien van de kwestie der algeheele terugtrekking der buitenlandsche vrijwil ligers verklaart het rapport: Onderscheid moet gemaakt worden tusschen algeheele terugtrekking van. het front en algeheele terugtrekking uit Spanje. Wat dit laatste betreft, moet uiteraard gewacht worden op de laatste evacuaties. Wat de algeheele terugtrekking van het front aangaat, heeft de commissie de overtuiging gekregen, dat de terugtrekkingsopcraties volledig geëin digd zijn. Zij heeft geconstateerd, dat de actie der Spaansche regeering is uitgevoerd en dat de uitvoering der maatregelen, vast gelegd in het terugtrekkingsplan, verwer kelijkt is in de lijn der verplichtingen, die door den Spaanschen minister-president voor de Volkenbondsassemblee aanvaard zijn." De Volkenbondsraad heeft goedkeuring gehecht aan het rapport der internatlonle militaire commissie over de evacuatie der buitenlandsche strijders uit het republi keinsche Spanje. De bevoegdheden der com missie werden met een maand verlengd. Bonnet legde vervolgens een verklaring af over de terugtrekking der vrijwilligers, waarbij hit er oo wees. dat naast de alge heele terugtrekking van vrijwilligers uit het republikeinsche deel van Spanje ook een algeheele terugtrekking van de buiten landsche strijders uit de zone van Burgos moet komen, eerst dan zal men bevrijd zijn van de gevaren voor internationale con flicten uit deze crisis, welker einde allen vurig wenschen, eerst dan zal het mogelijk zijn te spreken over een kalmeering in het westen der Middellandschc Zee, waar Spanie een essentieel element vormt van den status quo. Voorts wees Bonnet erop, dat Frankrijk Spanie humanitaire hulp blijft geven en o.m. 45.000 ton meel ter beschikking van de duizenden Soaansche vluchtelingen heeft gesteld, terwijl het niets zal nalaten om leed en eii-nde te verlichten. De Spaansche minister van Buitenland sche Zaken. Alvare Del Vayo, verklaarde, dat de Spaansche regeering niet alle facili teiten van diplomatleken aard heeft ge vonden. welke zij mocht verwachten voor de evacuatie der vrijwillige strijders. Hij besloot zijn rede als volgt: „De waarheid Is thans vastgesteld: het Spaansche leger, voor 100 pet. bestaande uit Spanjaarden, strijdt voor de onafhankelijkheid des lands. Het rapport der commissie heeft deze waarheid met zoo'n kra-M vastgesteld, dat het onnoodig is er een woord commentaar aan toe te voegen." In de rede, die Halifax voor den Volken bondsraad heeft gehouden, zeide de Brit- sche minister o.a. dat iedere kwestie, welke Spanie betreft Groot Brlttannië ten nauw ste raakt. Ten einde het Spaansche volk weder zijn eigen rol te doen vervullen en een einde te maken aan den burgeroorlog, is het. aldus zeide Halifax, noodlg, een einde te maken aan de buitenlandsche inmenging. Intusschen wil ik uiting geven aan mijn waardeering voor het werk der internationale commissie. Mijn land, aldus Halifax, waardeert het door de Spaansche regeering genomen initiatief. Halifax en Bonnet keerden 's avonds huiswaarts en in den trein zullen zij nog de gelegenheid hebben hun besprekingen voort te zetten. HEDEN: Gerecht 10: Theosofische Ver. 8 1/4 uur nam. Marekerk: Prot, Getuigenisavond. Spr. ds. Gravemeyer van Den Haag. 8 1/4 uur nam. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 8 u. n.m, Woensdag Evang. Gem.: Spr. ds. Vasseur. 8 uür nam. Gerecht 10: Theosophisch Genootschap. 81/4 uur nam. Nutsgebouw: Int. Orde van Goede Tempelie ren. Filmvertooningen 2 en 8 uur nam. Stadszaal: Chr. Zangver. „Kerkkoor Ex Ani mo". uitvoering kleuterkoor en kinderkoor, 8 uur nam. DIVERSEN: 's Dinsdags, Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 9 *4—11 uur voorm. Arbeidsbeurs (Levendaal)Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol- waardigen, 78 uur nam. 'sWoensdags: Inst. v. Praevcntieve Genees kunde. Consultatiebur v. Alcoholisten 8 u n i 's Donderdags: Inst. voor Praeventleve Ge neeskunde (1ste Binnenvestgr.. 22). Inenting tegen dlphterie. uur '«middags precies. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4—5 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater. Stationsweg: 8 uur nam.: „Dragulla's Dochter". Eiken dag behalve Maandags ook om 2 uur, Zondag 2—7 en 811 uur. Trianon-Theater, Breestraat 31: 8 uur nam. Woensdag- en Zaterdagnamiddag 2 uur: „Verwaarloosde jeugd'. Zondag van 27 uur doorl. voorstelling. Lldo-Theater. Steenstraat 39: 8.15 uur nam.: „Drie Kameraden". Woensdag- en Zaterdagnam. 2.30 uur. Zon dag doorl. voorstelling van 2—7 uur en 8.15 uur. Casino-Theater. Hoogewoerd 49: 8 uur nam.: „Heerscher der duisternis". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur, Woensdag ook 2% uur nam. Casino-Theater: Instituut voor CuHureele Films Zaterdag nam. 2% uur. Rex-Theater. Haarl.straat: lederen werkdag 2 en 8 uur nam. „Maytime". Zondag 27 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Nova-Theater (Katwijk aan Zee): 8 uur n.m. „Welkom Vreemdeling". De avond-, nacht- en öondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 14 t.m. Vrijdag 20 Jan. a.s. waargenomen door de apotheken tot Hulp der Menschheid. Hooigracht 48, Telefoon 1060; P. du Croix, Rapenburg 9, Telefoon 85, Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8. Telefoon 274. doorgang door wielrijders niet vrij was, toch ge passeerd was. waardoor hij den voerman D. M. v. d. Gugten uit Katwijk a. d. R„ die aldaar met paard en wagen passeerde, had aangereden, waardoor de voerman van den bok viel en de wagen beschadigd werd. Eisch O. M. f. 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak conform. Onvoorzichtig gereden. W. N. P„ chauffeur alhier, moest terecht staan omdat hij met zijn auto op de Voorstraat te Noordwijk-Binnen op ernstige wijze de veilig heid van het verkeer in gevaar had gebracht, waardoor hij de auto van den heer D. Taat had aangereden, die hiervooor een civ. vordering van f. 114.19 indiende. Daar het maximum, dat de kantonrechter kan toewijzen f.50 bedraagt, trok de heer Taat de vordering in. Het O. M. achtte de overtreding wettig en overtuigend bewezen en eischte f.20 boete of 10 dagen hechtenis. De raadsman van verdachte mr. v. d. Voort wees er op dat hier van overmacht sprake was. Over 8 dagen zal de kantonrechter schrifte lijk vonnis wijzen. WEERSOMSTANDIGHEDEN. Binnenland (7 u. 20 voorm.). Den Helder: zw. bewolkt, stormachtige Z.Z.W. wind. temp. 6 gr. C., min. 6 gr. C, neerslag 7 mM. Vlissingen: licht bewolkt, stormachtige Z.Z.W. wind. temp. 7 gr. C., min. 6 gr. C., neerslag 4 mM. De Bilt: zwaar bewolkt, krachtige Z.Z.W. wind, temp. 8 gr. C.. min. 7 gr. C., neerslag 3 mM. Groningen: zwaar bewolkt, stormachtige Z.W. wind. temp. 7 gr. C„ min. 7 gr. C.. neerslag 10 mM. Maastricht: licht bewolkt, matige Z.W. wind, temp. 8 gr C.. min. 8 gr. C„ neerslag 1 mM. Buitenland (8 uur voorm.). Parüs: Z.Z.W. wind, 9 gr. C„ zwaar bewolkt. Londen: Z.Z.W. wind. 9 gr. C„ opklarend. Berlijn: Z.Z.W. wind, 9 gr. C., opklarend. Nice: N. wind. 10 gr. C„ zwaar bewolkt. Stockholm: Z.W. wind. 5 gr. C., betrokken. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 5 gr. C. (41 gr. F.). 12 uur 's middags: 7 gr. C. <45 gr. F.). HOOGWATEKTIJDEN TE KATWIJK a ZEE Voor Woensdag. Voorm. te 1.28 uur; nam. te 1.49 uur. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a Dinsdag van 4.46 uur n.m. tot 7.31 uur v.m. MAANS OP EN ONDERGANG. 19 Januari: op 5.24 uur; onder 13.54 uur. In het gisteren verschenen nieuwjaars- nummer van het Soerabajasch Handels blad is een artikel verschenen van de hand van den minister van defensie, den heer Van Dijk, waarin de schrijver er op wijst, dat, bij het versneld tempo der bewapening het voor ons land zaak is te zorgen, dat de bescherming van de onafhankelijkheid en het ongeschonden bezit van het gebied in het moederland zoowel als overzee zoo goed mogelijk gewaarborgd zijn. Onze daden dienen een bevestiging te zijn van deze houding. Daartoe behoort in de eerste plaats de versterking van onze weerkracht. De heer Van Dijk schrijft dienaangaande onder meer het volgende: Wanneer ik zeer in het kort aangeef wat op dit gebied wordt verricht, moge. in ver band met de omstandigheid dat deze woorden tot Indië zijn gericht, de nadruk op de marine vallen. Immers, waar dit deel van onze weermacht voor een zoo belang rijk deel zijn taak in Indië vindt, is het niet meer dan natuurlijk, dat aldaar een bijzondere belangstellingnaar de vloot uitgaat Daarbij komt, dat een zeemacht is een machtsorgaan van den staat van bij uitstek imperiale beteekenis, dat op het gebied van de nationale verdediging de eenheid des rijks in het bijzonder be lichaamt. Immers, de vloot kan naar haar aard overal op de wereldzeeën worden ge roepen voor de bescherming van Neder- landsche belangen, terwijl zij alle deeien van het rijk ten dienste staat naar de mate waarin dit noodig is. De uitbouw van de marine is in 1937 met kracht ter liand genomen. In het afgrioopen Jaar is er in versterkte mate aan voortgewerkt. Niet minder dan 160 a 170 millioen zijn en zullen in de vier jaren van 1938 t/m 1941 voor den bouw van marine-materieel worden uitgegeven. Binnenkort zullen zich in bouw bevinden 2 kruisers, 1 flottielje leider, 4 groote torpedobootjagers, 9 onderzeebooten, 3 kanonneerbooten, benevens een niet geringe hoeveelheid lichter materieel waaronder een groot aantal vliegtuigen, motortorpedobooten enz. Het grootste deel van dit materieel is in de eerste plaats voor de verdedi ging van Indië bestemd. Een aanzienlijke uitbreiding van de per soneelssterkte vindt plaats De opleidingen werken daartoe op uiterste capaciteit. Niettemin zal de uitbouw van de vloot zoowel in materieel als in personeel op zicht eenige jaren vergen. Ook voor het leger in Nederland is de versterking in vollen gang. De eerste oefe- ningstijd, die voor het grootste gedeelte der dienstplichtigen 5'/« maand was, is ver dubbeld en dus op 11 maanden gebracht. De lichtingsterkte is met ruim 60 pet ver groot. Voor een bedrag van omstreeks 140 millioen wordt nieuw materieel aange schaft. Voor de grens- en kustbeveiliging zijn verschillende voorzieningen en maat regelen getroffen. Groote offers worden voor dit alles ge bracht en zullen ook ln de toekomst noodig zijn om het apparaat, dat wordt gescha pen, in stand te kunnen houden Zij vor men een nationale inspanning die ook in den legenwoordigen tijd van ten top gevoerde bewapening niet kan nalaten te getuigen van onzen vasten wil om baas in eigen huls te blijven. Het is telkens weer in de geschiedenis gebleken, dat een hoog moreel bij een strijdend volk in staat is den ongunst der getalsterkte tegenover een vijand voor een groot deel te compenseeren, waarbij nog te bedenken valt, dat de ontwikkeling van den modernen oorlog den ver lediger in niet geringe me te voordeel heeft gebracht tegenover den aanvaller. Overtreding Jachtwet. K. J. B. uit Alkemade moest terechtstaan om dat hü gejaagd'had op het jachtveld van den heer de Jong te Alkemadc zonder daartoe ge rechtigd te zijn. De heer B. ontkende aldaar gejaagd te hebben. Rijksveldwachter J. Geluk verklaarde dat ver dachte op het Jachtveld van den heer de Jong zttn geweer geladen had. later had hij ook ccn schot gehoord, dat door verdachte gelost was. Het O. M. achtte de overtreding wettig en overtui gend bewezen en eischte f. 20 boete of 10 dagen hechtenis De kantonrechter wees direct vonnis en veroordeelde verdachte tot f. 15 boete of 5 dagen hechtenis. Geen voorrang verleend. G. J. K. alhier moest terecht staan, omdat hij. komende met zijn auto van den Nieuwe Rijn, aan het rechter verkeer geen voorrang had verleend, waardoor hij de auto van dr. de Jager had aangereden. Eisch en uitspraak f. 15 boete of 5 dagen hechtenis. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Steungeval. Een arbeider uit Nieuwkoop had aan den dienst der steunverleenlng op een formu lier bevestigd, dat hij ln een bepaalde week geen gezinsinkomsten heeft gehad, zoodat hij volledige steun ontving Echter bleek dat er een verdiensten van f4.a f. 5 was geweest, zooals de patroon van ver dachte mededeelde. De Officier herinnerde eraan dat er al eerder iets met verdachte aan de hand was geweest, en daarom vor derde hij twee weken gevangenisstraf. De Politierechter veroordeelde conform dezen eisch. Waar muziek in zat. Een muzikant uit Leiden gaf aan den dienst der steunverleening op dat hij in een bepaalde week f. 9.had verdiend. Dat was in strijd met de waarheid, want de ontvangsten waren f.15.geweest. Hij had zelfs aan zijn werkgever gevraagd, een briefje af ts geven waarin verklaard werd dat f, 9.was verdiend. De verdachte bekende. De Officier wilde het nog eens probeeren met verdachte en stelde twee weken gevangenisstraf voor waardelijk voor met een proeftijd van twee jaar. De Politierechter besliste dienover eenkomstig. Bezoek. Het was geen erg vriendelijke ontvangst welke mej. G. A. G. te Leiden één van haar familieleden bereid had, toen deze bij een ander familielid, die in het huis beneden mej. G, woont, op bezoek kwam. Ze gaf n.l. met een stoel dien gast een klap op het hoofd. Mej. G. stond nu terecht en eenige getuigen kwamen het gebeurde ver tellen. De Officier vorderde een maand gevangenisstraf met het vooruitzicht, dat ook de drie maanden die voorwaardelijk zijn opgelegd, en waarvan de proeftijd nog loopt, ten uitvoer gelegd zullen worden. Het vonnis werd conform den eisch. Steundelict. Een Leidenaar had opgegeven aan den dienst der steunverleening, dat hij in een bepaalde week f. 9had verdiend, doch het was bijna het dubbele geweest. Nu stond hij terecht wegens valschheid in ge-, schrlfte Verdachte bekende. De Officier wees erop dat verdachte nog niet eerder Is veroordeeld, en daarom vorderde hij twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Het vonnis werd conform den eisch. MET INGANG VAN 1 FEBRUARI A.S. VOOR HET VERKEER GESLOTEN? Bij schrijven dd. 23 December 1938 is door B. en W van Alkemade tot belang hebbenden het verzoek gericht om de eer tijds door hen verleende bijdrage ln de exploitatie van de voormalige spoorbrug ook voor 1939 te verleenen, zulks met het oog op de omstandigheid, dat de overname van de brug nog steeds niet definitief was geregeld. Wilde de huidige exploitatie be stendigd worden, dan was het dus nood zakelijk, dat de particuliere bijdragen nogmaals werden verkregen. De medewer king, welke van particuliere zijde tot dus ver werd toegezegd is echter zóó gering, dat B. en W., alvorens tot stopzetting der exploitatie te besluiten zich nogmaals tot de belanghebbenden hebben gewend en hen in de gelegenheid hebben gesteld de gevraagde bijdrage nog vóór 25 Januari as. te verleenen. Mochten de belanghebben den nalatig blijven in het verleenen der bijdragen, dan zullen B. en W. zich tot hun spijt genoodzaakt zien de brug voor het verkeer te sluiten. Het plaatselijk en het algemeen belang is echter met de open stelling der brug ten zeerste gediend, zoodat het vertrouwen gewettigd is, dat de bijdragen ook voor dit jaax weer in vol doende mate zullen toevloeien. N. L. Jr. te L. Wij handhaven op gezag van den Commissaris van Politie volledig hetgeen wij Zaterdag schreven, n.l. dat de inhoud der artikelen beleedigend werd geacht voor den mi nister van Justitie en de R.K. geestelijkheid. Dat geen beleedigtng van de RK. geestelijkheid ten laste is gelegd, sluit niet uit bet geen de C. v. P. zeide, dat het artikel beleedi gend werd geacht. Gestoken. Tijdens een famiIie„oneenigheid" zou een juffrouw uit Leiden een mes gehanteerd hebben, en daarmee mej. de B. gestoken hebben. Ze ontkende dat nu, en betoogde dat als gevolg der „oneenigheid" het slachtoffer, dat twee flinke wonden aan het hoofd had, door scherven gewond was Eenige getuigen bestreden echter die ver klaring, en ook de Off. wilde er niet veel van gelooven. Over dit geval zullen nog meer getuigen worden gehoord. KANTONGERECHT TE HAARLEM. Overtreding Crisiszuivelwet. Voor den Haarlemschen kantonrechter moest terecht staan de melkhandelaar T. J. v. d. W. uit Hillegom wegens overtreding der Crisiszuivelwet. Verdachte had karne melk in voorraad gehad, welke niet aan de bepalingen voldeed van de Crisiszuivel wet. De ambtenaar van het O. M. deelde mede, dat verdachte reeds eenige male" een waarschuwing heeft gehad en eischte een geldboete van f. 30 subs 20 dage" hechtenis. De kantonrechter veroordeelde tot een geldboete van f. 20 subs. 15 dagen hech tenis. 2—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 6