ELTAX-BUS BUITENLAND IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Biaa Dinsdag t7 Januari 1939 VERDUISTERINGSPAPIER PHILIPS 0&OÜctoc' LAMPEN De beste verbinding tnsschen alle stadswijken Algemeene Toestand De ronde-tafel-conferentie DE TOER DER ZUID-AFRIKAANSEHE STUDENTEN. Brzoek aan Leiden. De Zu:d-Atrikaansche studenten, die, onder auspiciën van hei Neaeriandscn bureau voor buiteniandscne siuaentenoe- trekkingen. een toer door ons land maken, zijn gisteravond in onze stad gearriveerd, waar zij de gasten zijn geweest van het Leidscn Studentencorps en ae V.V.S1. Hedenmorgen is het gezelschap in de Senaatskamer van de Leidsche Academie officieel door den Academischen Senaat, in tegenwoordigheid van den Zuid-Atrikaan- schen gezant, dr. H. D. van Broekhuyzen. ontvangen. Ter begroeting waren aanwezig de wnd. rector-magnifieus, prof. dr. J. de Zwaan, ae secretaris van den Acad. Senaat, prof. dr. F. Muller Jzn. en de hoogleeraren dr L. Knappert, mr. F. D. Holleman en dr. G. G. Kloeke benevens mr. p. J. Idenburg. secre taris van het college van curatoren. Ook was tegenwoordig de ZuidrAfrikaansche geleerde, prof. van den Heever. Prof de Zwaan heette de circa 85 gasten hartelijk welkom op deze gewijde plek, aan den haard van den Nederlandschen geest, waar ons aller geestelijke voorvaderen om ons heen zijn. Spr. wees erop hoe allen zich gebonden weten door een gemeenschappelijke levens taak. daar de universiteit niet slechts is een onderwijsinrichting, doch ook de ver plichting oplegt om na volbrachte studie te getuigen van denzelfden geest van weten schap. dien ook onze voorvaderen bezielde. In dien zin beschouwd zijn wij. aldus spr hier in eenheid des geestes bijeen. Gij Zuid-Afrtkaanders. hebt kort geleden den Grooten Trek herdacht: de tijd der Neder- landsche voortrekkers ligt al vier eeuwen achter ons. Maar nog altijd geldt, dat wie waarlijk studeert, een voortrekker is in het onzicht bare rijk des geestes. Spr. besloot met in het bijzonder zijn vreugde ie u'ten over de aanwezigheid van dr van Broekhuyzen. De gezant der Unie dankte daarna in een ernstige en tevens gemoedelijke toe spraak voor de hartelijke ontvangst. Hij wekte op om na afloop der studie in Zuid- Afrika eenige jaren in Holland te gaan studeeren waar zoovele vooraanstaande landgenooten hun opleiding genoten. (Ook dar. van Broekhuyzen studeerde alhier en promoveerde bij prof. Knappert, die nu mede aanwezig was! Red.) Holland is altijd een gastvrij land ge weest, waar „ons zich thuis voel". Wij zul len nooit vergeten, wat Nederland heeft gedaan voor president Kruger evenals wij de vertegenwoordiging van H.M. de Konin gin bij den Dingaansdag-herdenking op hoogen prijs hebben gesteld. Spr. heeft den indruk, dat de bezoeken der Zuid-Afrikaan- sche studenten ,baje" goed zijn voor de verhouding, mits de deelnemers zich in al hun gedragingen bewust zijn op te treden als vertegenwoordigers der Unie. Namens de deelnemers sprak tenslotte dr. Look nog een kort dankwoord. Nadat het groot-auditorium was bezich tigd vertrok het gezelschap té voet naar den Burcht", waar de lunch werd gebruikt. Hedenmiddag verliet het gezelschap onze stad. CHR FABRIEKS- EN TRANSPORT ARBEIDERS. Druk bezochte jaarvergadering. De grootste zaal van het Gebouw voor Chr. Soc. Belangen was gisteravond niet groot genoeg om alle leden van de plaat selijke afdeeling van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders te bergen. Men moest zelfs in de gang en 07 d" trap plaats nemen! De vergadering, welke onder leiding stond van den heer Jac. van Es en die opgeluis terd werd met muziek van „Symphcnia" o. 1. v. den heer v. d. Waas, werd geopend met het zingen van Ps. 65 vers 1 en het lezen van dien Psalm. De voorzitter sprak, na in gebed te zijn voorgegaan, het ope ningswoord uit. Na de beste wenschen voor 1839 te hebben aangeboden, gaf spr. een overzicht van het jaar 1938 Het ledental steeg van 233 tot 294. Nadat spr. gewezen had op de steunverleenlng en de samen werking met den Leidschen Chr Besturen bond waarin dit jaar een groote verbete ring kwam. eindigde de heer Van Es met er op te wijzen, dat ook in 1939. onder bid dend opzien tot God. de strijd voor de Chr. sociale actie dient voortgezet te worden. De secretaris, de heer W Breedijk. bracht vervolgens het jaarverslag uit. dat zeer uit voerig de vereenigingswerkzaamheden in het afgeloopen jaar memoreerde en waar uit o.m. bleek, dat de aldeeling een waar dige plaats ln het bondsleven en de samen leving Inneemt. Tenslotte spoorde spr. allen aan om met kracht gemeenschappelijk mede te werken aan den uitbouw der orga nisatie. Bij monde van den voorzitter werd de secretaris bedankt voor zijn uitgebreid en nauwkeurig jaarverslag. Aan de leden der propaganda-commissie, die heel veel werk hebben verzet, werd een vulpotlood aange boden. Bij acclamatie werden de aftr. bestuurs leden. de heeren Breedijk. Batenburg en Schcllingerhout herkozen. Na een gunstig rapport van de controle commissie bij monde van den heer Vooys bracht de penningmeester, de heer Baten burg hef financieel overzicht uit, dat bij een uitgave van ruim f. 481.een batig saldo van f. 188.opleverde. Tot leden der kascontrole-1939 werden aangewezen de heeren Dingemans en Biag- gaar. De heer Van Es. die als beheerder der werklcozenkas verslag uitbracht, deelde mede, dat ln 1938 in totaal aan 4356 werk- loozen over 26298 dagen ruim f. 50792 werd ui' "ekeerr". Nadat de voorzitter nog het con en ander over het jaarfeest had medegedeeld, volgde rondvraag en sluiting. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe Inschrijving: Scheepswerf Gebr. Akerboom (Beperken de Bepalingen), Hooge Morschweg 66 Oegst- geest. Vennooten: J. C. Akerboom en J. A. Akerboom, Oegstgeest. SCHOENMAKERSVEREENIGING D.V.V. Moge de tijd nimmer komen, dat elk uitstralend licht een doelwit zal zijn voor vijandelijke vliegers! NU REEDS, bij verduisterings oefeningen, is het zaak, Philips „Protector" lampen toe te passen. Deze lampen geven voldoende licht in huis, zonder dat eenig schijnsel van uit een vliegtuig zichtbaar is. VOOR WERKPLAATSEN, FABRIEKEN, WINKELS, MAGAZIJNEN EN KANTOREN, waar het werk moet kunnen doorgaan, maakt de toepas sing van Philips „Protector'Mampen voortgang van den arbeid mogelijk, zonder dat uit de lucht eenig licht waarneembaar is. Zendt ons onderstaande coupon en wij zijn gaarne bereid, zonder eenige verplichting een onzer verlichtings experts te Uwer beschikking te stel len voor het vinden van de beste oplossing voor Uw verduisterings- vraagstuk. Verzoeke i\ S,^eercmr»°Lompen. TYPE II VOOR BINNENVERLICHTING F. 337 6959 (Ingez. Med.) NED. CHR. REIS VEREENIG ING. Zwitsersche kunstavond. De plaatselijks afdeeling der Ned. Chr. Reisvereeniging belegde gisteren in de groote Gehoorzaal een Zwitserschen kunst avond, waarvoor zoodanige belangstelling bestond, dat de zaal reeds dagen tevoren uitverkocht was. Het afdeelingsbestuur had zorg gedragen voor een zeer smaakvolle opstelling van het projectiescherm temidden van een groote palmengroep, hetgeen al direct een sfeer van gezelligheid wekte. De voorzitter der plaatselijke afdeeling de heer Joh. Vooys. liet zingen Ps. 19 1. ging voor in gebed en sprak vervolgens een openingswoord, waarin hij wees op de toe nemende belangstelling onder het Neder- landsche volk voor de reizen naar Zwitser land. Het maximum-aantal reizigers, dat ln vorige jaren naar Zwitserland trok in het N.C.R.V.-verband, werd in het afgeloo pen jaar met 400 overschreden. Ten deele wordt deze groeiende belangstelling ver klaard door de in menig opzicht frappante overeenkomst in geaardheid van het Zwit sersche en het Nederlandsche volk. Na er op te hebben gewezen, dat in 1939 de groote vereenlgingsreis eveneens naar Zwitserland wordt ondernomen, n.l. naar Montreux en Ziirich, en speciale welkomst woorden te hebben gericht tot de hoofd bestuursleden. de heeren Baas en Roosjen, den chef der propaganda, den heer Wes terhout, de afgevaardigden der zusterver- eenigingen en de Jodelgroep uit Neumünster verklaarde spr. den avond voor geopend. Het hierboven genoemde dubbelkwartet zorgde vervolgens voor een passenden in zet van het programma door een drietal coupletten van het oude Wilhelmus in onberispelijk Nederlandsch ten gehoore te brengen, hetgeen al direct een uitbundig applaus oogstte. Ook de andere liederen, meest eenvoudige volkswijsjes, verwierven daverenden bijval, waarbij de bewondering ln het bijzonder den eenigen „echten" Jodelaar gold, wiens eigenaardige kop stem ook in c'.e hooge registers volkomen zuiver bleef. Dit vocale optreden werd af gewisseld met de vertooning van prachtige films over Zwitserland en zijn bewoners, w.o. een uniek-mooie kleurenfilm. Het is niet aan twijfel onderhevig of deze films, waarin de sklsport een ruime plaats Innam, vormden een warme propaganda voor het gebenedijde Zwitsersche landschap, waarvan de aanschouwing velen verlangend moet hebben gemaakt naar een persoon lijke kennismaking. Alvorens de pauze inging sprak het hoofd bestuurslid, de heer Roosje, een kort pro pagandistisch woord. De zeer geslaagde avond werd besloten met gemeenschappelijk zingen van Gez. 180 1 en dankgebed door den heer Vooys. Feestavond in „den Burcht". De groote Burchtzaal was gisteravond bijna geheel gevuld met schoenmakers en hun huisgenooten. die daar te zamen waren gekomen om het Jaarlljksche feest van hun vereeniging. de schoenmakersvereeniging „Door vriendschap verbonden", die thans 56 jaar bestaat, te vieren. De feestavond werd geopend door den voorzitter, den heer P. L. Haneveld. die een speciaal welkomstwoord sprak tot de afge vaardigden van de militaire schoenmakerij, en verschillende zusterverenigingen. Spr. memoreerde dat een vijftal leden thans on geveer 50 jaar lid van D.V.V. is en dat de heeren Hakkaart, Spaanderman en Schil p nu ongeveer 25 jaar een bestuursfunctie hebben bekleed. Hierna was het woord aan de artisten, die de aanwezigen op zeer onderhoudende wijze hebben bezig gehouden en den avond ge zellig hebben doen verloopen. Daar waren dan in de eerste plaats de onvolprezen Hofenk's Melody Makers die met hun vroolijke muziek de korte pauzes vulden en die tijdens het bal, waarmede de avond werd besloten, voor de onontbeerlijke muzikale medewerking zorgden. De humorist Johny Rovo zong tal van aardige liedjes en met zijn talrijke be schaafde grappen deed hij de aanwezigen alle dagelijksche zorgen vergeten en dat was. zooals de voorzitter het in zijn ope ningswoord zeide, toch de bedoeling van dezen avond Goochelaar Leberto gaf verschillende staaltjes van vingervlugheid en speciaal de truc met zijn horloge, dat maar telkens uit de zakken van een zijner helpers te voor schijn kwam. sloeg in. Het dubbel-mannenkwartet „Sempre Avanti" bracht onder leiding van zijn directeur, den heer Joh. v. d. Broek enkele aardige liederen. Hun slotnummer de be kende operette „Een Plattelandsrepetitie" vormde tevens een aardig besluit van dezen geslaagden avond. 3155 (Inges. Med.) KAMER VAN KOOPHANDEL. De eerstvolgende vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland zal a.s. Donderdag worden gehouden des namiddags 2 u. 30 in de vergaderzaal der i Kamer. Stationsweg 43. De agenda luidt: 1. Opening. 2. Nieuwjaarsrede 3 Verkiezing Voorzitter en Onder-Voorzit ters. 4. Verkiezing Onder-voorzitter Grootbedrijf. 5. Verkiezing Onder-voorz. Kleinbedrijf 5. Verkiezing Leden der Commissies: Afgetreden zijn als Lid van de: a. Commissie voor het Handelsregister: C. G. J. Alkemade Sr., B. J Dijkdrent. J. B de Koning, D. Raaphorst Sr., J H. A. Schoondergang. J. van der Steen: b. Commissie voor Vervoer Post en Telegr. C. G. J. Alkemade Sr.. W. M. van Appel, P. A. de Gooijer. Dr. L. P. Krantz, J. F. X. Sanders, P. A. Wernink Jr. en H. van Zonneveld: c. Comm. betr het uitverkoopen en oprui men in het winkelbedrijf: H. M. Simonis, M. van den Hoek Jr., J. B. de Koning, Dr. L. P. Krantz en J. van der Steen: d. Comm. v. advies inzake de Vestigingswet: H. M. Simonis, Th M. W. Bergers, Dr. G. C. A. van Dorp, M. van den Hoek Jr. en J. van der Steen. e. Commissie voor het Verslag: D. ten Cate Brouwer. N. Parlevliet Jr., H. M. Simonis, J. F. X. Sanders, Dr. P. G. Knibbe; f. Commissie van Financiën: D. ten Cate Brouwer, N. Parlevliet Jr.. H. M. Simonis. Dr. P. G. Knibbe. 6. Notulen. 7. Ingekomen Stukken. 8 Mededeelingen. 9. Prae-advles v. h. Bureau op het verzoek van de heeren van Appel en van der Kloot, Inzake actie tot verlaging van het vastrecht van het winkeltarief te Leiden. 10. Rondvraag. 11. Huishoudelijke vergadering. 12. Sluiting. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het doctoraal examen geneeskunde de heeren D. Rollema (Was senaar) en C. J. M. Berger (Lelden). Zaterdagavond heeft op de Doeza- straat een onbekend gebleven juffrouw bij een automatiek uit een fietstasch een handtasch ontvreemd. Dit werd opgemerkt door een burger, die de benadeelde waar schuwde. Deze ging de dievegge achterna en wist haar tasch terug te krijgen. De politie heeft reden aan te nemen dat de juffrouw zich aan meer dergelijke feiten heeft schuldig gemaakt en verzoekt degene, wier tasch ontvreemd werd, zich tot het geven van inlichtingen op het politie bureau afd. Recherche te vervoegen. 10 Meter f. 0.G0. Verduisteringskapjes f. 0.20. L. DEMMENIE Zn. Haarlemmerstraat 169 6979 Telefoon 1400 (ingez. Med.) HET ZILVEREN FEEST VAN DEN CHR. BOND IN DE KLEEDINGINDUSTRIE. Het gouden C.N.V.-insigne aan drie veteranen uitgereikt. Onder groote belangstelling en op fees telijke wijze is gisteravond in Prediker het zilveren jubileum van de afd. Leiden van den Ned. Chr. Bond in de Kleedingindustrie herdacht. Tegelijkertijd vond de huldiging plaats van een drietal veteranen in de Christe lijke vakbeweging, de heeren H. W. de Nic, Ph. J. de Leeuw en Kokkedee, die allen 25 jaar lid van de organisatie zijn. Onder hen, die deze samenkomst bij woonden, merkten wij o.m. op den bonds voorzitter, den heer I. Rijpstra, den bonds- penningmeester, den heer C. Grashoff, den oud-bondsvoorzitter, den heer W. Nieuw- land en de heeren H. G. Wessel, W. Veer man en I. Tuinhóf de Moed. die den Chr. Besturenbond vertegenwoordigden. Het feestelijk samenzijn werd geopend met het zingen van Pe. 68 vrs 10, Schrift lezing van Ps. 27 en gebed. De voorzitter, de heer H. W. de Nie. heette vervolgens al len welkom in het bijzonder de afgevaar digden van den Bond en den Leidschen Chr. Bond, den oud-afdeellngsvoorzitter, den heer G. van Zwieten en enkele jubi larissen. In aansluiting op dit welkomst woord gaf spr. een vluchtig oveizicht van het werk, dat in de afgeloopen vijf en twin tig jaar is verricht. Met dankbaarheid maakte spr. voorts melding van het werk, dat in het belang van de werkloozen werd gedaan. In dit verband bracht spr. in het bijzonder dank aan den heer De Leeuw. Overziet spr. den weg, dien de vereeniging ln de afgeloopen 25 jaar Is gegaan, dan ls er reden tot grooten dank aan God, die het al zoo wel heeft willen maken. Met den wensch, dat allen een prëttigen avond mochten hebben, besloot de voor zitter zijn toespraak. De heer G. van Zwieten, die de afdee ling de eerste twaalf jaar geleid heeft, gaf een beschouwing over de oprichting van de afdeeling. Spr. besloot zijn toespraak met de jubileerende afdeeling zijn gelukwen- schen aan te bieden. De bondsvoorzitter, de heer I. Rijpstra, bood vervolgens de gelukwenschen aan. Ook spr. wees er op hoe ontzettend veel er in de afgeloopen 25 jaar op sociaal terrein is gebeurd en veranderd. Veel in het belang van den arbeider is in dien tijd verbeterd. Er mag dan ook gewag gemaakt worden van veel zegen. Met nadruk stelde spr. in het licht, dat het in de Chr. vakbeweging gaat om het principe, welk beginsel zich heden ten dage nog handhaven kan. Onder groote instemming der vergade ring reikte spr. vervolgens aan de bestuurs leden, de heeren H W. de Nie, Ph. J. de Leeuw en het lid. den heer Kokkedee, ln verband met hun 25-jarig lidmaatschap het gouden C.N.V.-lnsigne uit. Namens den Leidschen Chr. Besturen bond bracht de heer W. Veerman de ge lukwenschen over. Als blijk van waardee ring bood spr. een bloemenmand aan. De heer Piket, die namens de leden het woord voerde, huldigde de Jubilarissen voor hun plichtsbetrachting en dankte hen voor al den arbeid in het belang van de afdee ling verricht. Onder hartelijk applaus bood spr. namens alle leden den Jubilarissen een vulpenhouder aan. De heer De Leeuw sprak een persoonlijk woord waarin hij er op wees, dat hij steeds met vreugde in het belang van de Chris telijke vakbeweging werkzaam ls geweest. Hartelijk dankte spr. voor de medewer king, welke hij van zoovele zijden heeft mogen ondervinden. De oud-bondsvoorzitter, de heer W. Nieuwland heeft, na zijn gelukwenschen aangeboden te hebben, nog in het kort ge wezen op den hechten vriendschapsband, die nu al zoovele jaren bestaat. In een ern stige toespraak heeft hij er verder nog op gewezen, dat al zal men de stoffelijke be langen nooit mogen verwaarloozen de gees telijke zijde van het sociale vraagstuk al tijd op den voorgond dient te blijven staan. Indachtig aan de initialen van het Chr. Nat. Vakverbond zullen wij in onzen strijd het devies laten gelden: „Christenen, niet versagen". Voorzitter De Nic dankte alle sprekers.' Na dit officieeje gedeelte heeft een klein- kunst-gezelschap uit Den Haag een aan trekkelijk programma, dat allen aange naam bezig hield, afgewerkt. Spanje vertroebelt de situatie. Het Jodenvraagstuk. De Spaansche kwestie beheerscht mo menteel geheel de situatie! Van Italiaan sche zijde blijft men waarschuwen tegen hulp aan Catalonië en dat in zeer heftige taal. Zoo schrijft de „Trlbuna" o.m.: De oorlog in Spanje moet zijn logische conclusie hebben binnen het kader van de thans strijdende troepen. Zooveel te erger voor hen, die gewed hebben op de kaart van de nederlaag. Schrijvende over zekere uitlatingen in de Fransche pers merkt het blad op, dat het gemakkelijker is het Ita- liaansche leger in de dagbladen te belee- digen dan er tegen te strijden op het slag veld. Naar aanleiding van een uitlating in de „Paris Midi" van 14 Januari, welk blad schreef, dat slechts een dwingende nood zaak de Itallaansche vloot er toe kan brengen de vaderlandsche kust uit het oog te verliezen, publiceeren de bladen voorts heftige replieken. De generaal der artillerie, Silvio Lucco, heeft oen directeur der „Gazetla del Popoio" in Turijn zijn Fransche oorlogsonderscheidingen gezon den, met het verzoek het initiatief te ne men om alle Fransche decoraties in te za melen, teneinde ze op te sturen naar den president der Fransche republiek. ..Die ze kan uitdeelen onder de laffe lasteraars van het Italiaansche leger." De „Trlbuna" schrhft. dat waarlijk de noodzaak voor de Italiaansche marine cim de vaderlandsche kust uit het oog te ver liezen dagelijks dwingender wordt. Wan neer Frankrijk een afrekening wil ver haasten, zooveel te erger voor Frankrijk. Van Duitsche zijde steunt men gematigd. Geen enkele oplossing van het probleem 1 der Middellandsche Zee kan onder oogen gezien worden, zoolang het Spaansche probleem niet geregeld is door een alge- heele overwinning van Franco, aldus luidt liet thema, dat door de Duitsche avond bladen ontwikkeld wordt. De „Boersenzeitung" schrijft: „Duitsch- land en Italië zijn eensgezind van oordeel, dat een overwinning van Franco noodza kelijk U. Zij worden niet bezield door stra tegische of territoriale overwegingen, maar vastbesloten het bolsjewisme, hun doods vijand. uit Spanje te jagen". De bij het Fransch-Italiaanseh verbond aangesloten oud-strijders hebben een mo tie aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen het kort geleden in het Ita llaansche blad „Tevcre" verschenen arti kel getiteld: „Frankrijk is goed cm op te spuwen". Geen Italiaan, die waardig is om dezen naam te dragen, aldus de motie, kan zulke vulgaire en zulke lage woorden als ln de „Tevere" gepubliceerd, goedkeuren. Zij, die als oud-strijders contact met de Franschen hebben gehad en met hen heb ben geleefd, kennen hun mentaliteit cn rekenen het zich tot plicht, hun opnieuw de verzekering te geven van hun gevoelens van verknochtheid en trouw Het republlkelnsche Spanje wil volhou den. Zoo publiceerde de ambassade te Londen een verklaring, dat zij, die denken, dat de oorlog zijn einde nadert, zich op nieuw zullen blijken te vergissen". „De laatste successen van den vijand zoo vervolgt de verklaring, „hebben nau welijks de effectleven of de strijdvaardig heid van het republlkelnsche leger vermin derd. De Spaansche regeering verklaart plechtig, dat het Spaansche volk. ln weer wil van de krachtige Interventie van uit stekend gewapende bultenlandsche infan terie en in weerwil van de pogingen, die de totalitaire staten thans aanwenden om de Spaansche republiek te vernietigen, heldhaftig verzet zal bieden tot het ten slotte de oogmerken van den overweldiger en zijn Spaansche bondgenooten zal heb ben verijdeld." Men moet eenigszins „durven na Fran co's succes in Catalonië Graaf Csaky wordt te Berlijn warm ge fêteerd. Hij sprak 2 uur met von Ribben- trop en werd door den Fuehrer ontvangen. Men poogt Hongarije zoo dicht mogelijk bij de as Rome-Berlijn te betrekken. Donderdag arriveert Ciano ln Zuid-Sla- vië voor de jachtpartij met StoJadLnowitsj. De besprekingen te Berlijn inzake het Joodsche vraagstuk duren geregeld voort en de verwachtingen zijn wat optimisti scher geworden. Maar zoo men te Berlijn al tot eenig constructief plan komt, zal het dan uitvoerbaar blijken, gelet op het ver zat der Joden? Het uitvoerend comité van het Joodsche wereldcongres heeft onder voorzitterschap van Goldman besloten: 1. Ieder plan van de hand te wijzen, dat, onder het mom van een oplossing te bren gen voor het vluchtelingenvraagstuk, het nazi-regime economische voordeelen zou opleveren. 2 Het denkbeeld van Joodsche koloni satie in Abessynië te bestrijden. 3. Samenwerking met de regeeringen te aanvaarden met het doel de Joodsche emi gratie te organiseeren, alleen voor zoover zij aan haar Joodsche staatsburgers het beginsel van rechtsgelijkheid toekennen. De regeering van de West-Indische republiek Dominica heeft zich in over leg met de intergouvernementeele vluclitelingencommissie, bereid ver klaard 100.000 Joodsche vluchtelingen uit Europa op te nemen. DUITSCHLAND. Wiedemann niet naar Londen. Officieeie lezingen te Berlijn en kringen, die in contact staan met den adjudant van Hitier. kapt. Wiedemann verklaren niets te weten omtrent een binnenkort aan Lon den te brengen bezoek van Wiedemann. PALESTINA. De door den oppersten Arabischen raad geaccrediteerde gedelegeerden voor do ronde-tafelconferentie zijn naar Cairo ver trokken met nauwkeurige instructies om trent de standpunten, die zij gemachtigd zijn, uit naam der nationalistische Pales- tijnsche Arabieren te verdedigen. De besluiten en wenschen van den op persten raad omvatten: de verplichting tot rechtstreeksche onderhandelingen met de Britsche regeering in het kader van het door het congres te Bloedan aangenomen en door het Arabisch parlementair congres te Cairo geratificeerde minimum program ma en uitslu'Vng bij de toekomstige onder handelingen te Londen van alle personen, die beweren de gematigden te vertegen woordigen. Deze uitsluiting heeft betrek king op de gedelegeerden van de groep van Fakhry bey Nasjasjibi. Over het algemeen heerscht te Londen een pessimistische verwachting. POLEN. Ongeregeldheden in de Oekraïne. Uit Brzezany wordt gemeld, dat in Urman een groep Oekrainsche jongelieden den chauffeur heeft aangevallen, van een auto van het gemeentebestuur van Brzezany. De chauffeur trok zijn revolver ter ver dediging en doodde een zijner aanvallers. De aanvallers en de volksmenigte gingen toen over tot het kapotslaan van dc ruiten der plaatselijke school, waarbij zij een agressieve houding aannamen tegenover de politle-agenten, die ter plaatse versche nen waren. De politie was gedwongen van de wapens gebruik te maken. Daarbij wer den eenige personen lioht gewond. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2