STADSNIEUWS De nieuwe Electriciteitstarieven De Visehstand in den Rijn DINSDAG 17 JANUARI 1939 No. 24175 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79ste Jaargang 0AGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN A.s. Donderdag verduisteringsproef Nadere toelichting van directie der Lichtfabrieken Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets'per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mntD In aansluiting aan de publicatie van het officieele voorstel aan den raad, zendt de directie van de Lichtfabrieken ons nog en kele nadere inlichtingen omtrent de nieuwe electriciteitstarieven Zooals uit de toelichting op het voor stel blijkt, was de directe aanleiding daartoe het verlangen naar een beter tarief voor winkelzaken, waarom ook uit middenstandskringen herhaaldelijk werd verzocht. Het winkeitarief onder gaat dan ook een aanmerkelijke ver laging en voor groote groepen van win- kerzaken, die goed worden verlicht, zal het nieuwe tarief voordeel geven. De andere tarieven kunnen voor verschil lende groepen van electriciteitsverbruikers wel eenige vermindering der stroomprijzen meebrengen, doch een algemeene tariefs verlaging is niet het doel van de wijziging. Da/t is veeleer een reorganisatie van het be staande tarievenstelsel, waardoor dit op beteren grondslag komt te rusten en de weg geëffend wordt naar mogelijke verla ging der tarieven in de toekomst. Bij aanneming der thans aan den Ge meenteraad gedane voorstellen zal de Elec- triciteftsverordening drie groepen van elec triciteitstarieven kennen, t.w.: Ie. het metertarief, gesplitst ln enkel tarief en dubbeltarief 2e. het vastrechttarief, uiteenvallend in kortweg genoemd het woon'huistarief, het winkel tarief en het boerderijtarief 3e. het kW-maximum-tarief, met kW- prijzen per jaar of per inaand en een prijs per verbruikte kWh. Daarnaast blijft nog de mogelijkheid om voor groote verbruiken of voor stroom- afname onder bijzondere omstandigheden, een speciale overeenkomst aan te gaan. Nu zal men missdhien vragen: waarom zooveel verschillende tarieven Is dat niet onnoodig gecompliceerd gemaakt Het was inderdaad eenvoudiger te zeg gen: 1 kilowattuur kost. 25 cent, honderd kilowattuur kosten dus 25 gulden, enz. Al tijd en in alle gevallen! Maar het eenvou digste is niet altijd het beste! En zeker niet in dit geval. Men weet, dat eleotricitedt niet bewaard kan worden, doch wordt opgewekt op het oogenblik zelf waarop er vraag naar is. Deze vraag wisselt tusschen „veel" en „wei nig". De centrale is berekend op „veel" en dit bepaalt voor een groot deel haar kost prijs, terwijl deze op zijn beurt weer den verkoopprijs bepaalt. Daarom houdt de stroomprijs voor de klanten niet alleen ver band met de hoeveelheid die gekocht wordt, maar ook met den tijd waarop wordt ge kocht. Stroom wordt goedkooper naarmate zij in, een voor de centrale .gunstiger tijd wordt afgenomen. Vandaar die verscheidenheid in de tarie ven. Zonder die verscheidenheid zouden de verbruikers nooit een tarief met een lagen eenheidsprijs naast het aandeel in de vaste kosten van het Centrale-bedrijf hebben ge kregen, zooals bij het vastrechttarief en het kW-maximumtarief het geval is. D.w.z. men had ook nooit op ruime schaal gebruik kunnen maken van stofzuiger, strijkijzer, radio, straalkachel e.d. Want dit alles is bij een hoogeren eenheidsprijs in het algemeen te kostbaar. Daardoor zou ook de groei van het electriciteitsbedrijf in sterke mate zijn belemmerd. Het is dus zoowel ln het -belang van de verbruikers als van het bedrijf, dat lang zamerhand voor de meest uiteenloopende doeleinden een tariefsvorm ontwikkeld is, die zoover mogelijk tegemoet komt aan de bijzondere eischen van elke groep verbrui kers. Hoe grooter de verscheidenheid in de tarieven (natuurlijk binnen zekere grenzen) hoe grooter de mogelijkheid eiken verbrui ker een billijken stroomprijs te laten beta- len en hem in de gelegenheid1 te stellen voor alles wat daarvoor in aanmerking komt de e'.ectriciteit te hulp te roepen, zonder het bezwaar van stroomprijzen, die een ruimer gebruik in den weg staan. Waimeer wij thans de nieuw voorgestelde tarieven nog even de revue laten passeeren, dan valt omtrent de voornaamste wijzigin gen het volgende op te merken. I. Enkcltarief. Het tarief voor kleine verbruiken (in hoofdzaak voor verlichting) blijft onge wijzigd. H Dubbeltarief (voor kleine industrieën, sommige winkels, e. d.). - De nrijs volgens normaaltarief (avondtarief) blijft ongewij zigd, evenwel wordt die volgens verlaagd- tarief aanzienlijk verlaagd door alle buiten avonduren (z.g. spertijd) afgenomen kWh boven 100 per maand, tegen 4 cent per kWh te berekenen. III. Woonhuistarief. IV. Winkeltarief, ook bestemd voor café's restaurants, lunchrooms, kapperssalons, bioscopen, sociëteiten. V. Boerderijtarief, voor boerderijen, tuin derijen en soortgelijke bedrijven. Voor deze drie vastrechttarieven geldt dezelfde grondgedachte, nl. naast een vast recht, een lage prijs per verbruikte kWh. In dit verband moge worden herinnerd aan de uiteenzetting van het vastrecht-prin cipe, welke den bezoekers van den stand der Lichtfabrieken op de tentoonstelling „Leyds Goedt" werd getoond. Meterhuur eigenlijk een verouderde benaming, want het zou beter zijn van „aansluitrecht" te spreken is bij toepas sing van een dezer vastrechttarieven niet meer afzonderlijk verschuldigd; deze kos ten zijn verdisconteerd in het vaste recht. Het vaste recht wordt in alle gevallen berekend met als maatstaf de oppervlakte. Evenwel is de wijze, waarop de gemeten oppervlakte in rekening wordt gebracht, by de onderscheidene tarieven verschillend, omdat het duidelyk is, dat men voor een woonhuis niet denzelfden maatstaf voor de verschillende ruimten kan aanleggen als voor een winkel of een boerderij of tuinderij. De kWh -prijs is echter in alle gevallen dezelfde. Bij het woonhuistarief valt nog een verbetering van beteekenis te melden, namelijk dat de prijs van 10 cent per kWh. die volgens het oude tarief voor een zeker aantal kWh iedere maand verschuldigd is, komt te vervallen. Men betaalt dus direct den lagen kWh-prijs. Daarby kan men bij alle drie vastrecht- tarieven nog kiezent uit twee mogelijk heden. Zonder extra telwerk aan den meter geldt over het geheele etmaal een zelfde, niet hooge kWh-prys (in Leiden 4 cent). Neemt men een extra telwerk, waarvoor een tydschakeling noodig is en waardoor het vaste recht met 50 cent per maand wordt verhoogd, dan kan men 's nachts, d.w.z. van 11 uur 's avonds tot 7 uur 's mor gens en (behalve in drie wintermaanden) ook nog overdag van 7 uur 's morgens tot 3 uur 's middags, van laagtariefstroom ge bruik maken voor verlichting, een heet- watertoestel, huishoudelijke apparaten, byverwarming, enz. Tydens deze laag- tarief uren geldt een verlaagde kWh-prys van 2 cent. Dit tarief opent ongetwyfeld ook per spectieven voor electrisch koken, vooral In verband met de pro- r E vinciale luchtbeschermings- 1 S oefening op Donderdag as. §j doen wij IN HET ALGE- j MEEN LANDSBELANG een klemmend beroep op allen, E die dit lezen, om na te gaan I j| of in de eigen omgeving Is voldaan aan de te dezer E zake voorgeschreven ge- 1 1 dragsrege's, zooals deze her- 1 haaldeliik in ons Blad zijn I E afgedrukt. E iüüiüiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiii,mining voor die gezinnen, waarin het middagmaal tusschen den middag wordt gebruikt. VI. kW-jaarmaximum-tarief. 311. kW-maandmaximum-tarief. Volgens deze tarieven wordt voor het afgenomen maximum-vermogen een kW- Drijs berekend, in het eerste geval naar het hoogste in een jaar afgenomen vermo gen, in het tweede geval naar het vermo gen in iedere maand afgenomen. In het laatste geval worden verschillende kW- prijzen in de drie wintermaanden en de overige maanden berekend. Afhankelijk van de bedrijfsomstandig heden bij den verbruiker zal in het eene geval tarief VI en in het andere geval ta rief VII het voórdeeligst zyn. Bovendien wordt de verbruikte stroom berekend tegen een lagen kWh-prijs, hetzij uniform ad 4 cent, hetzij tegen 4 resp. 2 cent met berekening van een vastrecht van 50 cent per maand, precies zooals dat voor de vastrechttarieven (III. IV en VI geldt. Zooals reeds in het voorafgaande werd medegedeeld is het de bedoeling als overgangsbepaling het bestaande woonhuistarief en. het winkeltarief nog het geheele jaar naast de nieuwe ta rieven te laten voortbestaan. De gebruikers, die reeds thans den stroom volgens een dier tarieven be trekken, behouden voorloopig hun oude tarief. Zi.i zullen vanwege de Lichtfabrieken worden bezocht en ingelicht, waarbij hun voorloopig nog de keuze zal worden gelaten om al dan niet op een nieuw tarief over te gaan: deze overgang zal dan ingaan in de maand, waarin men het nieuwe tarief aanvraagt. Evenwel behoeft men dit bezoek niet af te wachten; men kan desgewenscht reeds eerder aan de Lichtfabrieken in lichtingen over het nieuwe tarief vragen en zijn besluit omtrent overgang nemen. In dat geval zal het nieuwe tarief ook zoo veel vroeger worden toegepast. Dit laatste geldt niet alleen voor de be staande winkeltarief- en woonhuistarief- klanten. doch voor iederen verbruiker, die van oordeel is, dat een der nieuwe tarieven voor hem voordeeliger is dan het tarief, volgens hetwelk hy thans den stroom be trekt. De binnenkomende aanvragen worden in volgorde van ontvangst afgewerkt en zoo noodig r"vangen aanvragers het nieuwe tarief jr. t 'erugwerkende kracht, d.w.z. verrekening tot de maand, waarin zy hun aanvrage inzonden. Foto van Vliet. MUZIEKSCHOOL VOOR TOONKUNST. De Hengelaarsbond voor Leiden en Om-, streken heeft vanmorgen in den Ryn en kele trekken gedaan met den zegen, ten-1 einde na te gaan of het water rijk aan visch is en of er van alle soorten voldoende is. wy zijn van de eerste trek die gedaan werd. getuige geweest. Een prachtig gezicht was het .toen onze foto toont dit oogen blik de zegen zoover was ingehaald, dat de vangst zichtbaar werd. Een groote hoeveelheid witvisch (brasem, voorn en bliek) maar ook baars en een viertal snoeken werden gevangen, doch natuuriyk ook weer in vryheid gesteld. Een enkel ziek of te oud exemplaar werd echter meegenomen. Uit deze proef is wel duidelijk gebleken dat de Ryn voor de leden van den Henge laarsbond een vischwater is by uitnemend heid. 10-jarig beslaan Klas „prima-vista"-spel, Gisteravond is het 10-jarig bestaan her dacht van de klas voor „prima-vista"-spel, die op enthousiaste wijze geleid wordt door den heer Franco Mendes, thans directeur dier school. De ter herdenking van dit feit georganiseerde les was bedoeld als een demonstratie van de manier, waarop het onderwys in deze klas geschiedt. De avond werd ingeleid door een be schouwing van den leeraar, waarin deze er op wees. dat hij in 1928 het initiatief nam tot de oprichting van deze klas en in deze onmiddellijk den steun mocht onder vinden van mej. v. d. Sande Bakhuyzen. Als doel stond voor oogen niet slechts het van blad spelen, doch ook het leeren ken nen van weinig gehoorde muziekwerken. De vertolkingen geschieden vierhandig op twee vleugels (dus te zamen acht-han- dig). Op 22 Januari 1929 werd de eerste les gegeven. Uitvoerig besprak de heer Franco Mendes de voordeeien van dit genre van onderwys, dat ln ons land een unicum is. Nadat hy een opsomming had gegeven van de vele componisten, wier werken in het tydsverloop van 10 jaren zijn gespeeld deelde hy mede. de z.g. „avondboeken" dezer klas. waarin veel wetenswaardigs staat opgeteekend, aan de muziekbiblio theek der school te schenken. Spr. ge waagde van zyn waardeering voor zijn lievelingsklas", waaraan de dames-leer lingen zulk een groote getrouwheid by voortduring betuigen. Hierna konden de aanwezigen doormid del van de uitvoering van verschillende composities een goeden indruk verkrijgen van dit onderwijs. Wy constateerden met genoegen de pianistische vaardigheid der leerlingen en de voortvarendheid, waar mede dit onderwijs geleid wordt. De voorzitter van het College van Com missarissen, dr. De Jong. heeft in een van groote waardeering getuigend toespraakje, den heer Franco Mendes hulde gebracht, voor hetgeen hij met deze klas gepresteerd heeft. In het byzonder wees spr. er op. welk een enorm overzicht van de muziek literatuur op deze wyze door de deelne mende dames verkregen wordt. Mevrouw Hannivoort heeft namens de leerlingen den heer Franco Mendes de partituur van Hindemith's „Mathis der Maler" aangeboden, als bewijs van bijzon dere erkentelykheid voor het met zooveel genoegen volgen der lessen, terwijl mevr. Franco Mendes een bloemenhulde ge bracht werd. Op dezen avond is voorts met de gebrui- keiyke animo gemusiceerd. PROF. Dr. A. J. WENSINCK. Na een verblyl van ongeveer drie maan den in Algiers en Egypte zal prof. dr. A. J. Wensinck. hoogleeraar in het Arabisch en den Islam aan de Rijksuniversiteit alhier, Vrijdag a.s. in onze stad terugkeeren. Prof. Wensinck vertrok in begin November van het vorig jaar naar Algiers, waar hem door de universiteit van Algiers een eere-docto- raal is verleend. In Algiers hield de Leid- sche hoogleeraar verschillende lezingen over de theorie van den Islam. Hij begaf zich in December naar Egypte, waar hy door wetenschappelyke vereeni- gingen werd ontvangen. Prof. Wensinck be studeerde daar ook de belangrijke politieke vraagstukken, Egypte betreffend In den loop van de volgende maand zal de hoog leeraar zyn colleges hervatten. BINNENLAND. Minister Van Dijk over de versterking on zer weermacht. (2e Blad). De opbrengst der rijksmiddelen boven de raming. (Se Blad). Tuinders vragen meer steun. (Land- en Tuinbouw, 3e Blad). De schade aan de „Tromp" valt mee. (Ge mengd, 3e Blad.) Hevige brand te Zandvoort. (Gemengd, 3e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Stille handel - Zwakke markt - Lager koers peil - Amerika lusteloos - Beleg- gingsmarkt stil. BUITENLAND. Verdere vorderingen van Franco. Doet Negrin een laatste beroep op Parijs? (Buitenland en Laatste Berichten, le Blad). De zitting van den Volkenbondsraad. (2e Blad). Bomaanslagen in Engeland. Zijn de Ier- sche republikeinen de schuldigen? (Buitenland, le Blad). ZEE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 2 VAN HET DERDE BLAD. ADRES AAN DEN RAAD. Betreffende de Ulo-school aan de Drittstraat. Aan den Raad dezer gemeente is onder staand adres gezonden: „Ondergeteekenden. I. Filippo en H. Klom resp. voorzitter en secretaris van de Ouder commissie van de Opleidingsschool v. Ulo aan de Driftstraat 77, hoofd de heer F. J. Riks, enz., in aanmerking nemende, dat bedoelde school overbevolkt raakt; dat 1 Sept. 1938 reeds een gedeelte van klasse 1 met een gedeelte van klasse 2 ge combineerd moest worden tot een klasse van totaal 34 1.1.; dat 1 September 1939 bij een normale toe lating van pl.m. 50 leerl. verdere combinatie onmogelyk is; dat dan minstens 1 klasse kinderen niet geplaatst kan worden; dat er redenen te over zyn. die de veron derstelling wettigen, dat binnen afzienbaren tijd uitbreiding beslist noodzakelyk zal zyn: nemen met gepasten eerbied de vrijheid zich tot Uw College te wenden met het be leefd verzoek een lokaal by te bouwen, be nevens, zoo mogelyk, een gymnastieklokaal en hopen, dat dit geschieden kan vóór 1 September 1939". Het adres gaat vergezeld van een memo rie van toelichting. Voor het geheele land: In den avond en den nacht betrokken met regen. Morgen overdag opkla rend. Zacht weer. Meest krachti ge, tijdelijk stormachtige Zui delijke tot Zuidwestelijke wind. P.T.T.-DIENST TIJDENS DE LUCHTBESCHERMINGSOEFENING. Maatregelen der Ned. Spoorwegen. Tijdens de verduisteringsproef op Don derdag a.s. zal de bezorging van telegram men en expresse-stukken beproefd worden, waarbij op vertraagde overkomst valt te rekenen. De aflevering van telegrammen zal, voor zoover mogelijk, per telefoon wor den beproefd. Voor zoover de expresse-be stelling niet tijdens de verduistering kan geschieden, zal deze na 22 uur 30 mm. plaats vinden. Teneinde de aansluiting op de nacht posttreinen te verzekeren, zullen de bij- bussen, die anders te 20.30 gelicht worden 45 minuten vroeger, dus 19.45 uur worden gelicht. De bus voor het bijkantoor te Oegstgeest zal te 20 uur inplaate van te 21 u. 30 min. worden geliicht. De publieke telefooncellen op den open baren weg. hoewel niet verlicht, blijven voor het voeren van gesprekken beschik baar. Op den avond der verduistering zal ook het Station geheel in duister gehuld zijn. Op de plaatskaartenbureaux. bagage-, in- en uitgangscontrole zullen alle lichten ge doofd worden. Op de perrons zullen breed© witte strepen aangebracht worden voor af scheiding der perrons. De treinen zullen geheel in donker aankomen, de verlichting der locomotieven en electrische treinen zal afgedekt zijn. De dienstdoende chefs zullen ae reizigers met electrische zaklantaarns bijlichten. De lichten aan de overwegen zullen afgedekt of geheel gedoofd worden. Tegen reizigers, diie zcih niet aan de voor schriften willen onderwerpen, zal proces verbaal worden opgemaakt. Alleen de lichten in de seinarmen zullen, geheel afgedekt, blijven branden. MILITARIA. De onderstaande dienstplichtige sergean ten, leerlingen der S.R.O.I. behoorende tot het 4de Regiment Infanterie zijn geslaagd voor het examen voor vaandrig en wor den met ingang van 19 Januari a.s. voor het verrichten van practischen dienst ge detacheerd bij het regiment achter hun namen vermeld: H. J. Doedens 11-10 R. I.; A. J. H .van Bergen van Henegouwen II-7 R. I.; P. P. v. Eisen II-2 R. I.; F. J. M. van Beurden II-R. Gr.; J. E. Andela IE-6 R. I.: J. v. d. Stam II-2 R. I.; L. W. Rietdijk II-7 R. I.; H. A. v. Maarle 11-17 R, I.; D. Koe- lewijn II-7 R. I.; W. Pera II-4 R. I.: W. F. v. Lieshout 11-15 R. I.; J. L. Cusell 11-12 R I. De 1ste luitenant H. Heins van 6 R.V.A. wordt van 13 tot 25 Febr. gedetacheerd bij 2 R.V.A. te Den Haag voor het volgen van een cursus Artillerie Inlichtings-Dienst".

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1