Het teeltplan akkerbouw oogst 1939 LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag li Januari 1939 Attlee tegen de politiek van Chamberlain Laatste Berichten Binnenland Nog meer gaatjes in de ruilen te 's-Gravenhage RECHTZAKEN De zaak van de Arnoud' BEURSOVERZICHT Thans door den minister vastgesteld De aanvaring van de „Tromp" Buitenland Rosenberg over een Joodschen staat Mussolini dreigt niet-inmengingsovereenkomst op te zeggen Csaky in Berlijn Engelsche persstemmen WAIKT fiKMCilïI* VEREENIGDE STATEN. Versterking defensie beslist noodig De onderstaatssecretaris van oorlog, Johnson, heeft in een radiorede ter ondersteuning van Roosevelts defensie- programma gewezen op de hoogst ern stige moeilijkheid van een nieuwe wereldbrand. Muenchen, aldus Johnson heeft de bcteekenis van den toestand, waarvan het gevaar in elk ander land wordt ingezien, slechts gedramatiseerd en onderstreept. Een vechtlustige natie, die op veroverin gen uit is. zoekt altijd haar plaatsen uit en wacht zich er wel voor In conflict te gera ken met een gelijke of een meerdere. Ver sterkte verdedigingsmiddelen waren daar om gebiedend noodzakelijk om eerbied af te dwingen voor de Amerikaanse he rechten. Johnson legde Duitse he statistieken over uit het archief van het departement van oorlog en verklaarde: Deze statistieken toonen aan, dat onze rechten volkomen door Duitschland terzijde gesteld worden, omdat wij in de Vereenigde Staten be schouwd worden aks zwak en lafhartig en men het niet noodig vindt om in ons een machtigen tegenstander te zien. Het is thans, zoo besloot Johnson onze taak een zoo sterke defensie op te bouwen, dat onze machtige vijanden zich tienmaal bedenken alvorens onze rechten te schenden. Besprekingen met Brazilië. Het ministerie van buitenlandsche zaken heef den tekst van telegrammen gepubli ceerd, welke zijn gewisseld tussohen de presidenten Roosevelt en Vargas. President Roosevelt heeft den minister van buitenlandsche zaken van Brazilië, Oswaldo Aranha, uitgenoodigd naar Washington te komen, teneinde de gemeen schappelijke vraagstukken te bespreken. Dit bezoek wordt omstreeks 1 Februari ver wacht- Naar verluidt zijn deze v - tuk ken: de Brazil!aansche wissel-con "ar- sterking van het handelsverdra de ontwikkeling van de in- en uitvc ENGELAND. In een te Seaham-Harbour gehouden rede heeft de leider van de arbeiders-oppo sitie Attlee verklaard, dat Chamberlain uit Rome Ls teruggekomen zonder iets tot stand te hebben gebracht. Het Engelsche publiek, aldus Attlee, heeft recht op waar heid. De waarheid ls, dat Hitler en Musso lini in Europa een politiek van agressie voeren. Zij bespotten openlijk alles wat En geland verdedigt: de vrijheid, de democra tie en de verdraagzaamheid. WIJ verheugen ons allen over goede betrekkingen tusschen het Engelsche volk en de Italiaansche en Dultsche volken, doch deze goede betrek kingen worden niet verstevig*! door geen rekening to houden met de werkelijkheid, noch door de Illusie, dat goede wil aanwe zig is daar, waar hij niet ls. Het ls niet goed voor het land, noch voor de zaak van den vrede, dat de Britsche minister-president een vriendschappelijk bezoek gaat brengen aan den man, wiens luchtmacht Britsche zeelieden en schepen aanvalt en onschul- digen doodt. Naar aanleiding van de kogelgaatjes in ruiten ln Amsterdam en Rotterdam bleek bij Informatie bij de Haagsche politie, dat dit euvel te Den Haag reeds langen tijd bekend ls. Op één dag. nl. Zaterdag JJ„ ls aangifte gedaan van niet minder dan vier gevallen. In de Van der Aastraat is een gaatje in de ruit van een woning ontdekt, de ruit van een publieke telefooncel aan de Slachthuis- kade is doorboord, vermoedelijk door een kogeltje uit een windbuks, terwijl aan den Schlmmelweg twee ruiten op de eerste etage en in de Zwolschestraat een ruit aan de achterzijde een gaatje vertooncn, ver oorzaakt door een windbuks of catapult. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP TE DEN HAAG. Hedenochtend omstreeks zes uur werd op den Haagweg te Den Haag een handwagen aangereden door een personenauto, be stuurd door den 43-jarigen G. de J„ te Loosduinen woonachtig. De bestuurder van den handwagen, A. van der R„ eveneens te Loosduinen, werd zwaar gewond naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. Zijn linkerbeen werd verbrijzeld. De oorzaak van het ongeval ls nog niet bekend. Om kwart over tien is het. slachtoffer aan de bekomen verwondingen bezweken. GROOT AANTAL DIEFSTALLEN IN' DE BETUWE OPGEHELDERD. HONGARIJE. Drie soorten burgers. Naar verluidt wordt een nieuw wetsont werp voorbereid, volgens hetwelk voor be langrijke openbare functies slechts toera- nische maglaren ln aanmerking komen, n.l. Hongaren, wier voorouders zich voor 896 ln Hongarije gevestigd hadden. Deze maat regel zou van toepassing zijn op alle poli tieke. juridische, administratieve en zelfs kerkelijke posten. Indien dit ontwerp zou worden aangeno men, zouden ln Hongarije drie soorten bur gers bestaan. Ten eerste de Toeraniërs, die de bestuursfuncties zouden bekleeden, ten tweede de Hongaren, wier voorouders zich na 396 in Hongarije hebben gevestigd en ten derde de Joden. Dader zat zelfs in het Venlosche garnizoen niet veilig. Reeds geruimen tijd worden de kippen houders in de Neder-Betuwe geplaagd door kippendieven, die, gezien dc groote veel vuldigheid van hun strooptochten, schijn baar goed weg weten met de door hen buit gemaakte dieren. Speciaal de streek Lienden-Maurik- Beuslchem en het gebied tusschen Buren en Tiel moesten het herhaaldelijk zwaar ontgelden, zoodat het vermoeden gewettigd is. dat de diefstallen door twee verschil lende personen of groepen van personen gepleegd worden. Voor het gebied tusschen Tiel en Buren zijn de diefstallen nog niet opgehelderd, maar naar het zich laat aanzien is dc rijkspolitie er thans eindelijk ln geslaagd den dader en anders toch in ieder geval den belangrijksten dader van de kip pendiefstallen in de streek tusschen Llen- den, Maurik en Beusichem op te sporen. Na een zeer uitgebreid onderzoek slaagde de brigadecommandant Slik uit Tiel er ten minste dezer dagen in den dader van een bepaalden kippendiefstal op te sporen. Het bleek een ongeveer twintigjarige arbeider L. uit Beusichem te zijn, die sedert eeni- gen tijd als milicien in Venlo in garnizoen ligt Bij zijn verhoor voor den burgemeester van Maurik, den heer Kamp, gaf de ver dachte den hem ten laste gelegden diefstal toe. Later, bij het voortgezet verhoor, kwam echter pas duidelijk aan het licht welk een goede vangst de brigade-majoor gedaan had want toen verklaarde de verdachte niet alleen, dat hij nog een groot aantal andere kippendiefstallen gepleegd had, maar ook. dat hij nog enkele andere kleine diefstallen op zijn kerfstok had. In afwachting van de verdere stappen van de justitie is het langvingerige Jong- mensch na zijn verhoor weer ter beschik king van de militaire autoriteiten gesteld en naar Venlo overgebracht. Arrest op 87 Februari a.s. ADVOCAAT-GENERAAL CONCLUDEERT VERWERPING. De advocaat-ger.eraal bij den Hoogen Raad, mr. Rombach, heeft heden conclusie genomen ln de bekende zaak van de kalk zandsteenfabriek „Arnoud" te Hillegom, wier directeur, baron van Hardenbroek van Ammerstol door de rechtbank te Haarlem tot drie geldboeten van vijftig cents was veioordeeld wegens overtreding van de Ar beidswet, door zonder vergunning nacht arbeid te laten verrichten. Naar het oordeel van mr. Rombach ls dt weerlegging, welke de rechtbank van het beroep op overmacht heeft gegeven, ln cas satie onaantastbaar. Wat het betoog van den requirant be treft, dat de rechtbank, door ln haar eerste vonnis te overwegen, dat baron van Har denbroek niet heeft kunnen voorzien dal hij na 27 November 1937 geen dispensatie meer zou krijgen, eigenlijk al beslist heeft, dat hij redelijkerwijs niet anders behoefde ts handelen dan hij gedaan heeft, mrrkle de advocaat-generaal op. dat de rechtbank met die overweging echter niet bedoelde dat baron van Hardenbroek tot het laat ste oogenblik op een dispensatie mocht .enen. De directeur wist immers al eenige r?gen te voren, dat hij geen dispensatie u krijgen. De rechtbank bedoelde alleen wJu toen hli de sraote orders aannam a[ *cne'hd November 1937 nog niet waren j 8"™, uog ln de verwachting verkeer ■dat hij dispensatie zou krijgen, zou h_00rdee' van de rechtbank, dat, ook al aron van Hardenbroek zonder de over- treding, welke hem wordt verweten, te be gaan, niet kunnen voldoen aan leverings plichten, die hij op zich genomen heeft, hij toch nog op een verlenging der dispen satie mocht rekenen en ook al zou hij, zon der deze overtreding te begaan, zelfs zijn bedrijf op den duur niet kunnen voortzet ten, dit geen overmacht ls, welke hein straffeloosheid brengt, achtte de advocaat- generaal begrijpelijk, omdat de Arbeids wet en eveneens de geheele sociale wet geving op het principe berust, dat onder nemingen, die de haar in het algemeen be lang opgelegde beperkingen niet kunnen dragen, ook geer. bestaansrecht hebben. Voorts is mr. Rombach van meening, dat de rechtbank volkomen terecht aan de ml- nlsterieele missives het karakter van wet telijk voorschrift heeft ontzegt; reeds uit wendig blijkt dit. omdat de beschikking niet ln de Staatscourant is opgenomen. Zoo als de rechtbank bovendien terecht consta teert, houden de missives niet een verplich ting of een bevoegdheid in om bij voltooide reorganisatie de fabrieken met twee ploe gen te doen werken. Zij zijn niet andeis dan een aansporing daartoe, die, zooals thans gebleken ls, beter achterwege ware gebleven. De Advocaat-Generaal concludeerde dan ook tot verwerping van het cassatieberoep. De Hooge Raad zal op 27 Febr. arrest wijzen. RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. Schipper van de KW 10 staat terecht. De Raad voor de Scheepvaart behandelde hedenmorgen een klacht van den inspec teur-generaal tegen den schipper-eigenaar van de „Annetje en Maria" KW 10, die in Juni van het vorige jaar de wacht aan dek aan één man heeft overgelaten, terwijl de logger bovendien het vischmerk droeg, hoe wel men aan boord niet visschende was. Deze overtredingen der schepenwet kon den worden geconstateerd, omdat de "logger .r aanvaring kwam meteen voeren logger, gelukkig zonder ernstige gevolgen. De schipper verklaarde vanmorgen, dat hij wel degelijk aan twee opvarenden de wacht had opgedragen. Dat een van hen naar beneden was gegaan om koffie te zet ten, terwijl alle andere opvarenden sliepen, kon hij niet helpen. De wnd inspeteur-generaai was echter van meening, dat de schipper te allen tijde en onder alle omstandigheden aansprakelijk blijft voor de naleving der reglementen. Later zal de raad uitspraak doen. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de minister van economische zaken de teelt- en steunregelingen voor den oogst 1939 voor akkerbouwgewassen vastgesteld. Wat de richtprijzen betreft, zullen dezelfde bedragen gelden als voor den oogst 1938 het geval was. terwijl voor de meeste produc ten ook de wijze van uitvoering der maat regelen geen of slechts geringe wijziging zal ondergaan, hoewel uiteraard de ontwikke ling der situatie gedurende de komende maanden het noodzakelijk kan maken, andere voorzieningen te treffen dan thans in het voornemen ligt. De richtprijs van gemiddelde kwaliteit tarwe van oogst 1939, geleverd ter plaatse van normale aflevering op omstreeks 1 Fe bruari 1949, zal dus weder f. 10 per 100 Kg. bedragen. Voor rogge en gerst, afgeleverd ter nor male marktplaats, zullen zoodanige maat regelen worden getroffen, dat de prijzen zich zullen bewegen tusschen f. 7,25 en f 8,25 per 100 Kg. Voor haver zullen, even als zulks tot nog toe het geval was, geen bijzondere maatregelen worden genomen. Wat de peulvruchten betreft, voor groene erwten en veldboonen zullen de richtprij zen gehandhaafd blijven. Voor groene erw ten zal derhalve een richtprijs van f. 9.25 per 100 Kg. voor erwten van gemiddelde kwa liteit worden gegarandeerd, met dien ver stande, dat die richtprijs maandelijks (van 1 September tot 1 Juni) met f. 0.10 per 100 Kg. wordt verhoogd, terwijl voor veld boonen een vaste richtprijs van f. 925 Is vastgesteld. De uitvoering van de steun regeling voor erwten en veldtfoonen zal naar alle waarschijnlijkheid weer door middel van denaturatie geschieden. Voor bruine boonen worden geen bijzon dere maatregelen in uitzicht gesteld. Evenals zulks de laatste jaren het geval was, zullen aan de met granen en peul vruchten beteelde oppervlakte geen beper kingen worden gesteld. Dc regeling voor aardappelen zal gelijk zijn aan die voor den oogst 1938, de teelt heffing blijft op f. 50 per H.A. gehandhaafd. Het beperkingspercentage voor de teelt van fabrieksaardappelen is nog niet vast gesteld Het areaal is bepaald op 26.500 h.a., met dien verstande, dat voortaan de toewijiingen voor nieuwe ontginningen niet meer ten laste komen van de bestaan de bedrijven. Het areaal, noodig voor gron den welke in 1939 eerste vrucht zullen dra gen valt dus bulten de genoemde 26.500 h a. Voor suikerbieten blijft de garantieprijs f. 10,25 per 1000 kg., terwijl ook de rege ling aangaande de verdeeling van de hoe veelheid garantiebieten practisch gelijk zal blijven. De hoeveelheid is nog niet defini tief vastgesteld. De situatie op de vlasmarkt is van dien aard, dat ook voor den oogst 1939 voorloo- plg geen maatregelen zullen behoeven te worden getroffen, wel zal de opbrengst van het te velde staangewas worden getaxeerd De regeling voor cichorei ls nog niet vastgesteld. Belanghebbenden kunnen er evenwel rekening mede houden, dat zij denzelfden prijs voor hun product zullen ontvangen als voor den oogst 1938. De richtprijzen zullen dus bedragen: Tarwe f. 10.per 100 kg. tev plaatse van normale aflevering omstreeks 1 Februari. Rogge f. 7,258,25 per 100 kg. ter plaatse van normale aflevering. Gerst f. 7,25—8,25 per 100 kg. ter plaatse van normale aflevering. Haver geen richtprijs. Groene erwten f. 9,25 per 100 kg. voor gemiddelde kwaliteit, met maandelijk- sche verhoogingen van f. 0,10 van 1 September tot 1 Juni. Veldboonen f. 9,25 per 100 kg. Bruine boonen geen richtprijs. Suikerbieten garantieprijs f. 10,25 per 1000 kg. netto. Cichorei garantieprijs c.a. f. 9per 1000 kg. groene wortelen. Koolzaad: richtprijs f. 15.per 100 kg. Blijkens een bij het departement van defensie ingekomen telegram omtrent de aanvaring van H. Ms. flottielje-leider „Tromp", door het stoomschip „Orlncco" heeft de aanvaring plaats gehad terwijl de „Tromp" gemeerd lag. De ijhado onder de waterlijn is oogen- schijnujk meegevallen.'doch het schip zal moeten dokken, waartoe het dok a.s. Don derdag beschikbaar ls. Met de herstelling zal vermoedelijk ongeveer vier dagen ge moeid) zijn. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. DE BEMANNING VAN DE „CONIFER". Naar gemeld wordt, zullen de -.ovarenden van het Engelsche ss. „Conifer" neden met de mailboot „Oranje Nassau" naar Londen vertrekken. BOERDERIJ AFGEBRAND TE IIEESCH (N.Br.). Vanmorgen is. vermoedelijk door kort sluiting. brand uitgebroken in de kapitale boerden) van J. van Orsouw in de Hond straat te Heesch. De brand ontstond in het achterhuis. Het vuur vond gretig voedsel in de daar aan wezige voorraden koren, hooi en stroo. De vlammen sloegen dan ook spoedig over op het voorhuis, dat ook in minder dan geen tijd in lichterlaaie stond. Men trachtte het vuur te blusschen met behulp van brand- blusch-apparaten, hetgeen echter niet ge lukte. De boerderij brandde tot den grond toe af. De veestapel, bestaande uit een paard, eenige koeien, eenige varkens en een aantal kippen, kwam in de vlammen om. De geheele inboedel alsmede landbouw-inven- taris, gereedschappen en machines zijn een prooi der vlammen geworden. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. AANBESTEDING. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben heden aanbesteed het onderhouden ge durende het jaar 1939 van de wegen: WassenaarN Hollandsche grens, ring vaart Haarlemmermeerpolder—Hillegom de Zilk Sassen heimNoordwijkerhout, Lelden—Nieuwe Wetering. LeiderdorpHee- renweg (Woubrugge)Alphen—Rijnsater - woude, Rijswijkde Vink met zijtak naar Den Deyl en de Van der Valk Boumanlaan te Woerden. Laagste inschrijver was P C. Langeveld, te Hardinxveld voor f. 32.409. Ia een te DatmoJd uitgesproken rede voering zeide Alfred Rodenberg, dat indien het Jodendom er naar streeft in Pa est'na een Joodschen staat te si chten dat is om naar alle landen diplomatieke agen ten te zenden di? exterritorialiteit zullen genieten en om alle Joodnche fles^chen- ^rekkers d'e door de polit'e over de ge heele ver?M worde - erht e h?b--trn Rosenberg voegde hier aan toe, dat het Joodschc vraagstuk in Europa zal zijn opgelost, wanneer de laatste Jood Europa zai hebben verlaten WANNEER FRANKRIJK IN SPANJE HULP ZOU VERLEENEN. De door de „Informmzione Diploma tic»" gepubliceerde verklaring men zie onder Buitenland wordt uitgelegd als een ernstige waarschuwing aan Frankrijk op het laatste oogenblik geen pogingen te doen de Spaansche regee ring te helpen, daar Italië zich anders genoopt zou zien, nieuwen steun te verleenen aan Franco en de niet-in mengingsovereenkomst, welke reeds als een mislukking wordt beschouwd, op te zeggen. Dit artikel wordt a&n den Duce zelf toegeschreven. Dit bericht kan wellicht slaan op ge ruchten, dat Leon Blum Daladier zou heb ben gevraagd in Spanje te intervemeeren De Hongaarsche min ster van buitenland sche zaken, graaf Csaky, is vanmorgen per trein in Berlijn aangekomen, waar Von Ribbentrop ter begroeting aanwezig was. Ook de Italiaansche gezant, Attolico, was aanwezig. In haar commentaar op de besprekingen te Rome schrijft de Times, dat het een ernstige fout is. juist omdat haar resulta ten niet zichtbaar zijn, deze besprekingen te beschrijven ln termen als overwinning of nederlaag. Het bezoek heeft nimmer beoogd een triomf te zijn In de beteekenis van een groote diplomatieke verrichting. Geen van beide zijden is de besprekingen begonnen als verzoeker en geen Ls winnaar geweest. Wat de resultaten betreft, zij komen bei den toe. De voordeelen van het bezoek, dat niet geschied is met het doel te onderhandelen, zijn in hooge mate psychologisch, doch dat zijn ook de zorgen van Europa. Het is van feitelijke zoowel als geestelijke waarde, dat Chamberlain op de volken der wereld op nieuw den indruk maakte van architect van den Europeeschen vrede. Door opeen- volgende bezoeken aan het vasteland deed hij den wensch naar vrede uitkomen, waar deze tevoren niet duidelijk was uitgespro ken. maar dat beteekent op zich zelf geen verrichting. De Daily Mail schrijft: de invloed der rechtstreeksche besprekingen tusschen twee mannen, die weten wat zij willen, zal waarschijnlijk morgen blijken bij de be handeling van internationale problemen. De reis van Chamberlain heeft bewezen de moeite waard te zijn. De News Chronicle daarentegen maakt melding van de jongste uitbarsting van verbittering der Italiaansche gecontroleer de pers tegen Frankrijk en verklaart, dat „Chamberlain herhaaldelijk door den duce is teleurgesteld, doch thans geloof hecht aan den goeden trouw van den duce". Het blad vreest, dat Chamberlain ten aanzien- van Spanje op een dwaalspoor is gebracht: ..öf de premier blijft onnatuurlijk onschul dig óf hij is bewust blind voor de groote gevaren, welke een overwinning der fas cisten in Spanje voor Frankrijk en Groot- Brittannië zal medebrengen. AMSTERDAM, 16 Januari 1939 De beurs te New-York staat tegenwoordig sterk onder den invloed van de politiek. Dit geldt niet alleen de verhoudingen tusschen de groote mogendheden, doch ook de Interne po litieke aangelegenheden van de Ver. Staten. De achter ons liggende week is door Wallstreet met een flinke stijging beëindigd. De reacties welke zich sedert den aanvang van het jaar hebben voorgedaan, zijn door deze verbetering evenwel nog niet gecompenseerd. En thans zal moeten worden afgewacht of het herstel van duurzamen aard is. De aangenamer tendens sproot voort uit de berichten omtrent de Britsch-Italiaansche be sprekingen. welke gunstig werden opgevat. Bovendien werd men te New-York beïnvloed door het feit. dat Roosevelt een politieke ne derlaag heeft geleden. Het Congres toch heeft de voorstellen Inzake de steun verleening. zooals door de regeering voorgesteld, niet aanvaard, doch te kennen gegeven, dat het aangevraagde bedrag dient te worden verlaagd. Men ver wacht. dat ook de Senaat zich niet met de voorstellen geheel accoord zal verklaren. Naar het schijnt, is hieruit de gevolgtrekking ge maakt, dat Roosevelt met het oog op de positie van de democratische partij ten opzichte van het zakenleven een gematigde houding zal aan nemen. en geen maatregelen zal treffen, waar door de particuliere ondernemers in een nóg enger keurslijf zullen komen te zitten. Bovendien vond het verbeterde sentiment te New York voedsel in hetgeen vernomen werd omtrent de wetgeving op het spoorwegbedrijf. En tenslotte ontleent de markt een steun aan de berichten, omtrent een toenemende produc tie van de automobielindustrie. Naast de poli tiek vormden de berichten van zakelijken aard blijkbaar voldoende grond voor een koersverbe- tering, waarvan voornamelijk de metaalaandee- len en de spoorwegwaarden profijt wisten te trekken. De middagbeurs. Het weekend was zonder gebeurtenissen van opzienbarenden aard verloopen en ten aanzien van de effectenbeurzen hadden zich dan ook geen nieuwe gezichtspunten geopend. Alleen had zich Zaterdag in Wallstreet een vaste stem ming baan gebroken en waar Amsterdam te genwoordig weer sterk Amerikaansch georiën teerd is, was dit een factor, die slechts op aan gename wijze kon worden uitgelegd. Uit deze gezichtshoek beschouwd had dan ook een vaster stemming verwacht kunnen worden. Dit was echter niet het geval en in dit opzicht viel de markt niet mee. De omzetten waren overi gens klein en de koersen weinig of niet noe menswaard veranderd, maar de animo om iets te ondernemen ontbrak geheel. En de algemeene tendens kon dan ook lusteloos worden genoemd. Hierbij dient echter in aanmerking te worden genomen, dat zich Zaterdag in anticipatie op een verbetering te New York reeds een gunsti ge stemming had geopenbaard, zoodat de stij ging in Amerika aldus bij voorbaat was ver werkt. In de Amerikaansche fondsen ging niet veel om en uit alles viel op te maken, dat men de ontwikkeling van de situatie op de Ameri kaansche beurzen nog even wenschte aan te zien. De Staalaandeelen en de Koperwaarden alsmede de spoorwegfondsen welke den laatsten tijd bijna geregeld wat leven in de brouwerij brengen, werden slechts op kleine schaal verhandeld. Daarbij konden wel koers- verbeteringen worden waargenomen, doch naar verhouding van de koersverheffing in Wall street bleven de noteeringen hier ten achter. Op óe locale markt was ook al niet veel te doen. Koninklijken werden iets lager ingezet en zakten daarna een kleinigheid in. om nader hand weer op te loopen tot ongeveer den ope- ningsprijs. In doorsnee onderging de koers vrij wel geen verandering. Van de Amerikaansche petroleum-aandeelen was niets te doen in Tide water Associated Oil, waarvan de noteering vrij wel niet afweek van die van den vorigen beurs- dag. De Suikermarkt was stil. H.V.A.'s openden iets lager maar konden zich later op den mid dag toch eenige procenten herstellen, zoodat zij tenslotte een kleine koerswinst konden aanwij zen. Ook voor diverse minder courante Suiker- aandeelen kwamen hpogere noteeringen tot stand. Het communiqué van den Internationalen Suikerraad. waarin wordt verklaard dat het eerste quotum jaar een goed eindresultaat heeft opgeleverd en het tweede quotum jaar zich gun stig laat aanzien, zoodat men ten aanzien van het derde jaar vertrouwt opbrengst en vraag met elkander in overeenstemming te kunnen brengen, oefenden een gunstig en invloed uit. evenals de verklaring van mr. Hart. de leider van de Nederlansche delegatie op de internatio nale Suikerconferentie, dat de resultaten van de vergadering zeer bevredigend konden worden geacht. Van de Rubberfondsen gaven, alleen Amster dam Rubbers openlijke affaire te zien en daarbij werd voornamelijk even boven het peil van den vorigen topkoers gehandeld. De incouranten waren uit het gezichtsveld verdwenen. Tabak ken waren geheel verwaarloosd. Op de In- dustrie-afdeellng zakten de Phillpsaandeelen na prijshoudende opening enkele procenten in. Unilevers waren nauwelijks prijshoudend. Aku's daarentegen waren vast gestemd. De hoogste koers van dit aandeel kon echter niet gehandhaafd blijven. De Scheepvaartmarkt was stil en weinig veranderd. De beleggings afdeling had een kalm verloop. De Nederlandsche staatsobligatiën waren over het algemeen aan den luien kant. Tra- nache fondsen hadden een beperkte markt en waren in enkele gevallen een kleinigheid lager. De Duitsche afdeeling had een ongeanimeerd aspect. WISSELKOERSEN. Londen 8.60 1/8: Berlijn 73.84; Parijs 4.86; Brussel 31.11: Zwitserland 41.56'/:; Kopen- ha 38.421/-; Stockholm 44.32l/j; Oslo 43.25; New York 1.84 1/16; Praag 6.31; Lire 5 75 Prolongatie Part, disc 1/8; Daggeld 1/4: Registermarken 31 1/8; Credit Soêrr- marken 713/16* Reismarken 48; Bank papier 20 7/0. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 4 van het Derde Blad. AMSTERDAM. 16 Jan. 524 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwal. 68—76, 2e kwal. 58—66. 3e kwal. 50—56 per K G. slachtge- wicht; 110 melk- en kalfkoeien 180—260 per stuk; 34 vette kalveren: 2e kwal. 64—72, 3e kwal. 5262 per K.G levend gew.; 100 nuchtere kalveren 59; 48 schapen 16—26 per stuit461 varkens: vleeschvarkens. wegende van 90110 K.G. 56—57; zware varkens 5556: vette var kens 54 per K.G. slachtgew. ROOTERDAM 16 .Tan. Aanvoer: Totaal 2385; Vette runderen 679: Vette kalveren 197; Nuch tere kalveren 7: Schapen en 'lammeren 716; Varkens 768. Prijzen per K.G.: Vette koeien le kw. 68 ct; 2e kw. 58 et; 3e kw. 3848 ct; Vette ossen 65. 58. 38—48 ct; Vette keiveren f. 1,20, f. 1.10. 780 ct: Varkens (levend gewicht) 48. 47. 45 ct; Schapen 47, 42 32; Lammeren 51. 45. 41 ct. Prijzen per stuk: Schapen le kw. f. 22, 2e kw. f. 19, 3e kw. f. 17; Lammeren f. 18, f. 15, f. 12. 3—I

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3