STADSNIEUWS BUITENLAND 79ste Jaargang MAANDAG 16 JANUARI 1939 No. 24174 Luchtaanvallen HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN OFFICIEEd KENNISGEVING De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Zilveren aftsjubileum De verduisteringsoefening Valls, Reus en Tarragona bezet met Brandbommen Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht Algemeene Toestand Na Chamberlain's bezoek aan Rome. Het Joodsche vraagstuk. L.EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd rijn: per 3 maanden f. 2.3S per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.89 per 3 mndj VAN DOKTER A. J. B. POORTMAN. Med. drs. A. J. B. Poortman. Een onzer Leidsche huisartsen, med. drs. A. J. B. Poortman, herdenkt heden den dag, waarop hij 25 jaar geleden aan de Univer siteit alhier het artsdiploma verwierf. A. J. B. Poortman werd 22 Mei 1886 te Rotterdam geboren. Hij doorliep de H B S. te Schiedam en studeerde vervolgens aan de Leidsche Universiteit in de medicijnen, waar hij op 16 Januari 1914 het artsexamen aflegde om terstond daarna een assistent schap bij prof. dr. W. Nolen te aanvaarden. De mobilisatie riep hem onder de wapenen, doch prof. Nolen slaagde erin hem naar zijn kliniek terug te halen, waar hij hoofd assistent werd. Toen in 1918 dr. G. Fabius naar Arnhem vertrok, nam dokter Poort man diens praktijk over en sindsdien is hij praktiseerend geneesheer gebleven. Dokter Poortman heeft zijn aandacht In het bijzonder gewijd aan de bestrijding der gevreesde volksziekte, de tuberculose. Vóór dp omzetting van het consultatie bureau voor bestrijding der t.'b.c. aan de Hooilucht later Middelweg in een districtsoonsiütatiebureau was hij daarvan de leider; sedert de reorganisatie is hij secretaris-penningmeester van het be stuur. Voorts is hij gemeente- en school arts, sinds 20 jaar behandelend genees heer van het inwonend personeel van het Academisch Ziekenhuis en controleerend arts voor het P.T.T.- en spoorwegpersoneel alhier. Hedenmiddag heeft een kleine commis sie, optredend namens zeer vele patiënten en oud-patiënten den jubileerenden arts een huldeblijk aangeboden in den vorm van een schilderstuk. GOUDEN DOCTORAAT. Zaterdag 21 Januari as. zal het vijftig jaar geleden zijn dat mr. A. A. Cnopius, oud-procureur-generaal van het Gerechts hof te Arnhem, thans wonende te Groene- kan, Utrecht, aan de Rijksuniversiteit al hier promoveerde tot doctor in de rechts geleerdheid. HET OPTREDEN TEGEN HET „NATIONALE DAGBLAD". Als verdediger van mr. M. M. Rost van Tonningen, hoofdredacteur van het „Na tionale Dagblad", tegen wien op grond van beleedigende artikelen vermoedelijk een strafvervolging zal worden geopend, zal optreden mr. W. J. C. A. Nijgh. WIE KENT DIEN MAN? Gisteravond omstreeks halftien is een meisje in de omgeving van de spoorlijn naar Utrecht nabij het Delftsche Jaagpad, lastig gevallen door een man. die haar vastgreep, op den grond trachtte te gooien en haar het schreeuwen belette door haar een zakdoek in den mond te duwen. Het meisje beet den aanrander in een van zijn vingers, hetgeen blijkbaar zooveel pijn ver oorzaakte. dat de man den aftocht blies. De man was 1,60 M. lang. had een schraal postuur, droeg donkere ratiné-jas. grijze gleufhoed en das, zwarte lage schoe nen. Zij. die inlichtingen kunnen geven, worden verzocht zich te melden aan het -politiebureau, afd. recherche. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging Metsel- en betonbedrijf I. Mooten en m' Kle*nman- Timorstraat 64. Leiden. Wegens het overlijden van den vennoot i. Mooten. wordt de zaak thans voortgezet ™or den overblijvenden vennoot: C. S. Kiemman, als eenig eigenaar. WAAR E.H.B.O.-POSTEN GEVESTIGD ZIJN. Op den avond der verduistering zullen van 8 uur n.m. af eersle-hulpposten ge vestigd zijn op de volgende plaatsen: 1. Politiebureau (B); 2. Archiefgebouw, Boisotkade 2a (Vi; 3. Landbouw, Rijnsbur- gersingel iB); 4. Hema, Haariemmerstraat- zijde v. d. Werfstraat (V)5. Bewaarschool Atjehstraat (B): 6. Geref. Minnehuis Kaar- semakersstraat (Vi: 7. Garage Elect% Faor. Cobetstraat (Bi: 8. Wijkgebouw Levendaal (V): 9. Garage Da Costastraat 16 (B); 10. Evangelisatiegebouw Morschwee (V); II. Leidsche Houtschool, Adr. Pauwstiaat B 12. Wijkgebouw Hoelstraat (V): 13. Wijk gebouw le Binnenvestgracht (Bi: 14. Wijk gebouw Oude Vest (V); 15. Wijkgebouw Oostdwarsgracht IB); 16. Wijkgebouw Lan- gestraat (V); 17. Wijkgebouw Middelweg (BI. B E. L. E.H.B.O.-Brigade. V Afd. Leiden v. d. Nederl. Ver. van E.H.B.O. In elke eerste-hulppost zullen aanwezig zijn één leider, 3 leden en één ordonnance, voorzien van een brancard, verbandmidde len, een petroleumlantaam en een elec- trische zaklantaarn. Het personeel draagt een band om den arm met L.G.D. (Luchtbeschermings-Ge- neeskundige Dienst i. Verder zal de Leidsche Reddings Brigade posten uitzetten op de volgende plaatsen: 1. Lammenbrug Zoeterwoudsche Weg; 2. Wilhelmina-brug. Hooge Rijndijk; 3. Span- iaardsbrug Lage Rijndijk; 4. Groote Haven- brug: 5. Blauwpoortsbrug6. Rhijnzicht- brug. Haagweg; 7 Janvossenbrug: 8. Wou- tcrenburg, einde Rijn- en Schiekade; 9. Trekvltetbrug; 10. Politiebureau. Deze posten zullen van lantaarns en van materiaal voor redding van drenkelingen zijn voorzien. De Eerste Hulpdienst werkt op de ge wone wijze door. Men wordt dringend verzocht zich de plaatsen waar posten zijn goed in het geheugen te prenten, want er zullen geen roode lantaarns of borden worden aangebracht. De Apotheken en de Verduisteringsproef. De apothekers te dezer stede hebben be sloten om aanstaanden Donderdagavond den nachtdienst eerst te laten ingaan na het einde van de verduisteringsproef. Alle apotheken blijven dus tot omstreeks half elf geopend. De geneesmiddelvoorziening in tijden van dreigend gevaar moet gewaar borgd zijn en de apothekers hebben ge- gemeend deze algemeene verduisterings proef te moeten gebruiken om na te gaan of de maatregelen, die zii genomen hebben om hun arbeid onder deze omstandigheden te kunnen verrichten, doeltreffend zijn. De apotheken zullen bij deze proef nog niet van een opvallend herkenningsteeken voor zien zijn; echter weet ieder Leiden aar wel de ligging van de naastbijzijnde apotheken en men kan zich Donderdagavond tot iedere apotheek om hulp wenden, ongeacht of men regelmatig geneesmiddelen uit die apotheek betrekt. Het hoofd van den Luchtbeschermings dienst verzoekt plaatsing van het navol gende: Waar ieder voor te zorgen heeft en wat een ieder te doen en te laten heeft gedu rende de verduisteringsoefening, welke Donderdag 19 Januari a s. tusschen 20.30 en 22.30 uur wordt gehouden, is gepubli ceerd in de door den Burgemeester terzake uitgevaardigde „Openbare Bekendmaking". Ook in ons Blad is telkens op die verplich tingen gewezen, zoodat geëischt kan en mag worden en het wordt geëischt dat de gedragsregels stipt worden nage leefd. Scherpe controle zal wederom door de politie, die met 150 leden van de Leid sche Burgerwacht wordt versterkt, worden uitgeoefend (De leden der Leidsche Bur gerwacht dragen een witten band om den linkerbovenarm, waarop met zwarte letters „Hulppolitie"). Zij. die nog inlichtingen wenschen te ontvangen, hoe gebouwen en woningen verduisterd kunnen worden, kunnen deze bekomen aan het Bureau van Politie, afd. Brandweer; de Verkeersafdeeling heeft ma teriaal beschikbaar om te toonen, hoe de autoverlichting afgeschermd kan worden. Ten slotte moge nog eens gewezen wor den op de fout. welke bij de vorige verduis teringsoefening veel werd gemaakt: het plotseling ontsteken van lichten in halls en gangen (b.v. wanneer de hulppolitie aan belde om op een tekortkoming te wijzen), in slaapkamers, op zolderkamertjes enz. In dien voor dergelijke vertrekken geen bij zondere maatregelen ter voorkoming van lichtuitstraling zijn genomen, neme men de lampen eruit. Werkt allen mee! Doet Uw plicht. TENTOONSTELLING „HET SCHIP". In het Prentenkabinet der Universiteit wordt tot einde Maart een tentoónstelling gehouden van prenten en teekeningen uit de 15de tot 19de eeuw, uitsluitend betrek king hebbende op „het schip". ,,iq Franco's troepen hebben Valls, Reus en Tarragona bezet en zijn in verderen opmarsch tegen Barcelona. (Men zie het 2de Blad). CENTRAAL ISRAËLIETISCH WEES- EN DOORGANGSHUIS. Huldiging van den heer L. Levisson. In een gistermiddag gehouden bestuurs vergadering van het Centraal Israelietisch Wees- en Doorgangshuis, welke door tal van bestuurderen uit het geheele land werd bijgewoond, is op hartelijKe wijze afscheid genomen van den heer L. Levisson, die ge durende bijna twintig jaar deel van net bestuur heeft uitgemaakt, waarvan tal van jaren als secretaris. Bij deze huldiging ware mede aanwezig mevrouw Levisson. een zoon en een doch ter van den scheldenden bestuurder, de directie en het personeel van het weeshuis, alsmede mej. C. Verberg, die gedurende vele jaren, geheel belangeloos den heer Levisson bij de behartiging van het secre tariaat terzijde heeft gestaan. Na een woord van welkom schetste de voorzitter van het bestuur, prof. dr. J. L. Palache uit Amsterdam het vele, dat het weeshuis aan den heer L. Levisson te dan ken heeft gehad. Spr. heeft groote bewon dering, soms ook verwondering voor het geen de scheidende secretaris, naast diens toch reeds zeer drukke werkzaamheden op velerlei gebied, voor de inrichting heelt kunnen doen. Bij alles wat hij in den loop der jaren heeft gedaan, sprak het warme hart. dat de heer Levisson het kind toe draagt en in tal van gevallen, waarin vol gens het nuchter verstand, uit allerhand officieele en finari8j£elë redenen een op neming van kinderen zou moeten zijn afge zien, was het aan den heer Levisson vaak te danken geweest, dat alle bezwaren opzij werden geschoven en tot opneming beslo ten werd. Met een geestig woord, met een zachten wenk, wist hij anderen te bewe gen hulp te verleenen, maar ook zelf stelde hij tijd, moeite en financiëëele hulp ruim schoots ter beschikking. Het is de heer Levisson geweest, die den grootsten stoot heeft gegeven tot den bouw van het nieuwe gesticht. Uit waardeering voor zijn werk hebben de meesten zijner medebestuurderen beslo ten tot de oprichting van een Levisson- Bibliotheek-fonds. Als eerste aanwinsten van dit fonds is aangekocht een fraaie boe kenkast, waarop een bronzen plaquette een opdracht vermeldt, terwijl reeds een aantal boeken kon worden aangekocht. Het geschenk heeft een plaats gekregen in de bestuurskamer van het gesticht, terwijl den heer Levisson een bijzonder fraaie uit gevoerde oorkonde werd overhandigd. De heer S. Duits uit Dordrecht sprak ver volgens persoonlijke woorden van waar deering en vriendschap, waarna de direc teur van het gesticht, de heer N. Italië on der meer wees op de aangename samen werking, welke er met den heer Levisson heeft bestaan. Namens de directie en per soneel bood spr. tenslotte een oorkonde aan. Nadat de voorzitter aan mej. Verberg een souvenir had aangeboden als erkente lijkheid van het bestuur voor de mede werking aan den secretaris verleend, kwa men de weeskinderen en een kleine depu tatie van oud-verpleegden binnen, uit wier naam mej. E. van Zanten den heer Levis son toesfffak en hem zijn goed-gelijkend portret aanbood, hem tegelijkertijd verzoe kend dit geschenk te willen teruggeven daar het in de bedoeling ligt het een plaats te geven in de eetzaal van het gesticht. Volgaarne voldeed de heer Levisson aan dit verzoek, waarna hij woorden van dank bracht voor de hem gebrachte hulde, daar bij de verzekering gevend, dat het weeshuis ook na zijn uittreden uit het bestuur steeds zijn warme belangstelling zal blijven be houden. Hierna werden ververschingen rondge diend. MILITARIA. Van 24 tot en met 26 Januari zal door 6 officieren, 10 onderofficieren, 14 korpo raals en manschappen en 22 paarden van 6 R.V.A. worden deelgenomen aan de oefe ningen van de lie Infanterie-brigade; het geheel onder commando van kapitein J. M. Man. te. Aan de oefeningen van de He Infanterie Brigade op 6 en 9 Februari a.s. zal door 6 R.V.A. worden deelgenomen door een af- deeling, bestaande uit den afdeelingsstaf en 3 batterijen, bestaande uit: 2 stukken en bevels- en verbinddngsmiddelenwagen, het geheel onder commando van kapitein J. van der Meulen. Op de Hooigracht reed in den nacht van Zaterdag op Zondag, door onoplet tendheid van den bestuurder v. d. G., een vrachtauto bij het achteruitrijden tegen den gevel van een hoekpand aan de Nieuwstraat, bewoond door den winkelier B. De onderpui werd ontzet, een ijzeren hek vernield en eenige ruiten vielen in scher ven. De politie maakte proces-verbaal op. YEREENIGING „KATHOLIEK LEIDEN De Stadsgehoorzaal was gisteravond tot de uiterste hoeken bezet bij den tweeden avond van het R.K. Winterprogram. geor ganiseerd door de vereeniging „Katholiek Leiden". Deken A. Homulle. pastoor Th. M. Beukers, benevens vele geestelijken uit stad en omgeving waren aanwezig. De avond werd geopend door den voor zitter den heer W. Kriek, die zijn vreugde uitsprak over de groote opkomst. Hierna werd een aanvang gemaakt met het filmprogramma, dat verzorgd werd door „Klank en Beeld". Enkele natuurfilms en een teekenfilmpje vóór de pauze en het Fransche dramatische filmwerk „Maria Chapdelaine" daarna, vormden te zamen een interessant programma. Te ongeveer half twaalf werd deze avond gesloten. A.s. Zondag hoopt de heer A. Koet den dag te herdenken, dat hij vóór vijftig jaar als letterzetter in dienst trad bij de firma J. J. Groen en Zoon. P.K. Koorsteeg, alhier Maandag a.s. zal de heer A. Brinks, seinhuiswachter le klasse bij de Ned. Spoor wegen na een diensttijd van 31 jaar wegens invaliditeit dezen dienst met pensioen verlaten. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen: Maandag 9 Jan. 55 volwassen personen; Dinsdag 10 Jan. 58; Woensdag 11 Jan. 58; Donderdag 12 Jan. 58; Vrijdag 13 Jan. 58; Zaterdag 14 Jan. 58 volwassen per sonen. Totaal 345 personen. Op de tentoonstelling te Den Haag van de Nedeilandsehe Foxterrierclub wer den door onzen stadgenoot, den heer J. Rijnbende met Saratoga-Picher (reu) en Saratoga-Pap (teef) twee eerste prijzen Z. G. behaald. Wist U, dat bij de best uitgeruste brandweer niet in staat is alle branden tegelijk te blusschen en daarom de ge heele bevolking moet trachten in eigen huis zelf ieder begin van brand te blusschen Nadere inlichtingen verstrekt de secretaris van de afd. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, de heer D. C. Kok, Rapenburg 9, Leiden. BINNENLAND. M. Ms. „Tromp" bij Lissabon aangevaren en ernstig beschadigd. (4e Blad). De te water lating van de „Koningin Emma"; pas na meer dan 3Vt uur gleed- het schip van de helling. (4e Blad). Ruim 700 Nederlandsche arbeiders in Duitschland met ontslag bedreigd. (Bin nenland, 4e Blad). Engelsch stoomschip in het Kanaal aange varen; de bemanning te Vlissingen aangekomen. (Gemengd. 4e Blad). Het teeltplan akkerbouw oogst 1939 vast gesteld. (le Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Kleine omzetten - Lustelooze markt - Nauwelijks gewijzigde koersen - Ame rika prijshoudend - Beleggingen stil. BUITENLAND. Scherpe Britsche nota aan Japan. (4e Blad). Na Chamberlain's terugkeer te Londen. (Buitenland, le Blad». De Duoe waarschuwt Frankrijk Spanje hulp te verleenen. (Laatste Berichten, le Blad). De Belgische socialisten aanvaarden het zenden van een gedelegeerde naar Burgos. (Buitenland, le Blad). De Fransche radicaal-socialisten achter Daladier. (Buitenland, le Blad). De Arabieren komen naar Londen. (Buiten land. le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Leiden brengt ter aigemeene kennis, dat een ontwerp tot herziening van het plan van uitbreiding voor de gemeente Leiden, ten aanzien van gronden, gelegen ten Zuiden van den Was- senaarscheweg, met ingang van 17 Januari a.s. tot en met 13 Februari da.v. voor een ieder ter inzage zal liggen ter gemeente secretarie (afd. Algemeene Zakeni. A. TEPE, Weth. lo. Burgemeester. Leiden, 16 Januari 1939. 6954 Voor het geheele land: Zacht weer, zwaar bewolkt tot betrok ken met tijdelijke opklaring. Nog regen. Meest krachtige tijdelijke stormachtige Zuidelijke tot Zuid westelijken wind. Chamberlain is gisteren te Londen terug gekeerd waar hij door een menigte van ver scheidene duizenden personen bij het Vic- toriastation en langs den weg naar Dow- ningstreet toegejuicht werd. Chamberlain droeg een rose anjelier in zijn knoopsgat en had zijn parapluie in de hand. Hij glim lachte en zag er gebruind en gezond uit. Ook bij Whitehall stond een menigte van omstreeks duizend personen die hem toe juichten toen zijn auto Downingstreet bin nenreed. De premier zag er zeer opgewekt uit. Parijs heeft hij niet aangedaan. Maar Parijs is op de hoogte gesteld door den Brit- schen premier en tevens heeft lord Halifax te Genève met Bonnet gedineerd en hem uitvoerig den gang van zaken te Rome mee gedeeld. Lord Halifax bevestigde, dat de on derhandelaars bij hun besprekingen gespro ken hebben over de aanwezigheid van Ita- liaansche soldaten in Spanje, hebben onder streept, dat het Encr^lsch-Italiaansche ver drag besta? t en d?t beide nartiien wen schen, dat het geheel zal worden uitge voerd. Mussolini heeft overigens de formeele verplichting op zich genomen, dat de Italianen zich na de overwinning van Franco, welke hij trouwens als aan staande beschouwt, uit Spanje zullen terugtrekken. Chamberlain zal, in overeenstemming met de Italiaansche autoriteiten, van deze plechtige belofte melding maken in een in het Lagerhuis af te leggen verklaring: er zal geen enkele stelling op het schiereiland de Balearen of in de koloniën van Spanje in de macht van Italië blijven. Mussolini heeft verder de verzekering ge geven, dat hij geen versterkingen meer naar Spanje zou zenden; daarentegen beklaagde hij zich over de beweerde wapenzendingen aan de regeeringstroepen door Frankrijk. Wat Frankrijk aangaat, Mussolini formu- I leerde geen enkelen nauwkeurig omschreven eisch. Hij beperkte zich er toe te kennen te geven, dat de opzegging der Fransch- Italiaansche overeenkomst van 1935 het aanbod van onderhandelingen inhield, welke, naar hij betreurde, niet door Bonnet was iil aanmerking genomen. I Er werd op geen enkele wijze een beroep

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1