Nieuws uit de Filmwereld „Drie Kameraden" LEiDSCH DAGBLAD, Vrijdag 13 Januari 1939 Derde Blad No. 24172 79sfe Jaargang GEMENGD NIEUWS Werkloozen-relletjes te Utrecht koop SUNLIGHT ZEEP LAND- EN TUINBOUW SPREEKCEL Politie moest krachtig optreden. MEN PROBEERDE BARRICADES OP TE WERPEN. Als protest tegen de opschorting van den betalingsdag van steungelden op den daar op volgenden Donderdag, demonstreerden gistermiddag ongeveer 2000 Utrechtsche werkloozen voor het stadhuis aldaar. Een deputatie van vier personen betrad het stadhuis en verzocht toegelaten te wor den tot den burgemeester, dr. G. A. W. ter Pelkwijk of wethouder Zegers. De burge meester achtte geen termen aanwezig de deputatie, welke een verzoekschrift wensch- te te overhandigen en nader toe te lichten, te ontvangen. Het verzoekschrift werd daarop ter plaatse afgegeven, waarna dc afgevaardigden zich verwijderden. Een en ander had tengevolge, dat in den loop van den middag ernstige rel letjes voorvielen, waarbij de politie krachtig moest ingrijpen om de orde te herstellen. Daar dc groote massa de monstranten een ernstige belemmering vormde voor het verkeer in de nauwe straten van de binnenstad en belang rijk nadeel dreigde te veroorzaken voor den winkelstand, trachtte de politie met vaste hand de demonstranten te verspreiden. Deze sloegen evenwel geen acht op de bevelen van de politie, welke tot straffe maatregelen overging, toen een der demonstranten een inspecteur van politie aanviel en men zich in ver schillende stegen, grenzende aan de groote woonhuizen, te buiten ging aan wandaden. Verschillende demonstran ten probeerden in deze stegen vracht auto's om te werpen en bakfietsen bij een te brengen om met deze barricades de politie bij het treffen van haar maatregelen ernstig te belemmeren. Met de blanke sabel en den gummi stok maakten de agenten schoon schip, waarbij gevoelige klappen werden uit gedeeld. Een der demonstranten zakte op den Steenweg ineen; hij werd een winkel binnengedragen, waar genees kundige hulp werd verleend. Voor zoover thans bekend, heeft het handgemeen geen ernstige gevolgen ge had. Er is geen enkele arrestatie ver richt. ONBEWAAKTE TRAMKRUISING OP VOORRANGSWEG. Auto uit 's-Gravenhage onder goederentrein. Op den rijks-voorrangsweg van Naaldwijk naar Maassluis heeft zich gisteravond een ongeluk voorgedaan, dat nog buiten ver wachting goed is afgeloopen. Hoewel deze rijksweg een voorrangsweg is, loopt daar kort voorbij het verkeers plein Westerlee een der 20 onbewaakte tramkruisingen, die het Westland rijk is. Te ongeveer half zeven reed daar de heer A. H. Kouwenhoven uit 's-Gravenhage met zijn auto, waarin de heer L. Heymans, eveneens uit Den Haag als passagier geze ten was. Even na het verlaten van het ver keersplein hoorde dc bestuurder het onaf gebroken fluitsignaal, dat aan de machi nisten van de Westlandsche Stoomtram wegmaatschappij is voorgeschreven bij het naderen van iedere onbewaakte kruising. De heer K verminderde de snelheid van zijn auto. doch verwachtte overigens op den voorrangsweg geen onbewaakte tram kruising. Later verklaarde hij de betrekke lijk kleine waarschuwingsborden niet te hebben gezien. Plotseling doemden voor de auto de lich ten van den goederentrein op; de auto werd in den flank gegrepen en opzij van de rails geslingerd. De gevolgen waren minder ernstig, dan gevreesd werd. De pas sagier werd licht gewond, terwijl de be stuurder met den schrik vrij kwam, hoewel de auto ernstig beschadigd werd. Den ma chinist van den goederentrein, die aan de verplichting tot het geven van signalen ruimschoots had voldaan, treft geen schuld. NEDERLANDSCH VLIEGER MAAKT NOODLANDING IN BELGIË. Koolhoven-toestel zwaar beschadigd. Wegens gebrek aan benzine heeft gister middag het Koolhoven-vliegtuig F. K. 58 een noodlanding moeten uitvoeren nabij Gent (B.) Aangezien de bestuurder, de fabrieksvlie ger Th. Coppers, geen behoorlijk landings terrein kon vinden, moest hij het toestel met staanden propeller in een weiland neerzetten. De machine werd bij het krui sen van een sloot en een dijk zwaar be schadigd. De piloot is er zonder eenig letsel afge komen. Het toestel zal per vrachtauto naar de fabriek te Rotterdam vervoerd worden om aldaar gerepareerd te worden. OF ZIJN VERJAARDAG VERDRONKEN. Gistermiddag om half vijf werd het zoon tje Berend van den koopman KI. Brouwer te Ruiterveen (Overijssel» dat gisteren zijn vierden verjaarden vierde, vermist. Daar men een ongeluk vreesde, werd de politie gewaarschuwd. Deze begon te dreggen. Na twee uur haalde zij het knaapje levenloos uit een sloot op. ELECTRISCHE BOVENLEIDING ONKLAAR TE ROTTERDAM. Vertraging in het treinverkeer. Tengevolge van een ongelukje met een luchtwlssel. is gisteravond tusschen de stations Feyenoord en Delftsche Poort te Rotterdam eenige vertraging opgetreden in het treinenverkeer. Het voorlaatste rijtuig van den trein uit de richting Dordrecht, die om tien uur van het station Beurs moest vertrekken, bleef met den beugel achter dc luchtwissel haken, waardoor de electn- sche geleidingen werden losgetrokken. De \oorste zes rijtuigen reden door naar het station D.P., de achterste twee moesten evenwel blijven staan. Spoedig daarop arri veerde een stoomtrein, die op verkeerd spoor werd geleid en met de res toerende passagiers uit de achterste twee rijtuigen van den electrischen trein aldus naar het station D. P. werd gedirigeerd. De twee rijtuigen werden spoedig weggehaald, maar men slaagde er niet in het mankement aan stonds te verhelpen, zoodat tusschen Feyen oord en D.P. de electrische treinen niet meer konden rijden. Deze zijn over ver keerd spoor naar D.P. geleid. De vertra ging heeft al met al ongeveer een kwartier tot twintig minuten bedragen. felle brand te huizen (n. H.) Gisteravond om kwart over negen is een felle brand uitgebroken in een perceel aan de Voorbaan te Huizen (N.-H.) waarin drie winkels met woning waren gevestigd. De brand ontstond door nog niet bekende oor zaak in de middelste woning, waarin een sigarenwinkel is gevestigd. In zeer korten tijd baande het vuur zich via de bovenver dieping een weg naar de aan beide zijden gelegen andere woningen. Aan den eenen kant had een rijwielhersteller zijn be drijfje Op het laatste oogenbük kon men hier een vierjarig jongetje dat men in de consternatie had vergeten, uit het bran dend perceel redden. Ook een zuurstofap paraat., dat gevaar voor ontploffing ople verde, kon bijtijds in veiligheid worden ge bracht. Aan de andere zijde van den si garenwinkel had een weduwe een manu facturenzaak. Alle drie woningen zijn met de voorgelegen winkels uitgebrand. De brand leverde door zijn felheid groot gevaar voor de omgeving op. Een woning met rieten dak, een hooiberg en verdere belendingen werden met twee stralen door de brandweer nat gehouden en aldus voor vernietiging gespaard. Na een half uur was men den brand meester. De nablussching vorderde nog geruimen tijd'. DE GARNALEN VERDUISTERING TE ROTTERDAM. Een tweede arrestatie. In verband met de verduistering van 12.000 balen gedroogde garnalen ter waar de van 30.000 gulden, ten nadeele van de Algemeene Veevoeder Maatschappij aan de Wijnhaven te Rotterdam waarvoor de ex pediteur A. R. in het huis van bewaring is opgesloten, is thans nog een tweede arres tatie gevolgd. De politie heeft aangehouden en in bewaring gesteld den 42-jarigen J. C. K.. een handelaar in veevoeder, die ge durende anderhalf jaar de 12,000 balen in kleine partijtjes van R. heeft gekocht te gen prijzen, die ver beneden het normale lagen. K. heeft toegegeven, dat hij ver moedde dat de balen van verduistering af komstig waren, zoodat er tegen hem een vervolging wegens heling zal worden inge steld. ONDER EEN AUTO GERAAKT. Gistenr.iddag stapte de heer De Jong uit Winterswijk nabij Quatrebras uit een auto bus van de lijn Zutfen-Deventer. Hij wilde achter de bus om den weg oversteken, doch werd gegrepen door een Shell-auto, die uit de richting Deventer kwam Het slachtoffer werd. nadat hij van de H.H. Sacramenten der Stervenden was voorzien, in ernstigen toestand naar het St. Josephziekenhuls te Zutphen overgebracht. Men vreest voor zijn leven. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE SPIONNAGE IN DE PANAMA- KANAAL-ZONE. Een van de vier Duitschers, die terecht stonden wegens spionnage in de Panama- Kanaalzone, Kuhrig, is schuldig bevonden, nadat de jury zeven uur lang beraadslaagd had. De vorige maand reeds was ook een der beklaagden schuldig bevonden en de twee overigen zullen waarschijnlijk binnen enkele dagen voor het gerecht verschijnen. De vier Duitschers waren 16 October JJ. gearresteerd. INFLUENZA-EPIDEMIE TE TOKIO. Een hevige koudegolf, die sedert den eer sten dag van het nieuwe jaar te Tokio heeft geheerscht, heeft een influenza-epi- demie veroorzaakt, die meer dan veertig dooden per dag heeft gekost. Volgens het departement tot bestrijding van epidemieën zijn te Tokio op Nieuwjaarsdag 23 influen- za-patiënten gestorven en heeft het aan tal dooden gedurende een volle week 298 bedragen. DE HITTEGOLF IN AUSTRALIË. Weer hevige boschbranden. 600 vacantiegangers uit Warburton Australië) bevinden zich op de rotsen langs de rivier daar hevige branden de stad insluiten. Gisteren zijn de boschbranden weer met volle hevigheid opgelaaid, daar het weer zelfs nog warmer is dan reeds het geval was. Er waaien krachtige winden en de toestand op sommige plaatsen is ernstig. Te Erica woeden verschrikkelijke bran den. Men verkeert in groote zorgen over 25 Grieken die vermist worden. Er is ook geen nieuws meer ontvangen van een aan tal moeders met kinderen, die getelefo neerd hadden, uit Timberhill te zijn ver trokken. De branden zijn het hevigst in de districten, waar hout wordt gekapt. Te Melbourne heeft de thermoter 114 graden Fahrenheit gewezen in de schaduw. Naar het Duitsche Nieuwsbureau nog meldt, werd de stad Kalgoorlie in West- Australië gisteren geteisterd door een he- vigen regenstorm De schade wordt ge raamd op 50.000 pond sterling. Ook boven Port Hedland (West Austra lië) heeft een hevige wervelstorm gewoed, welke alle verbindingen tusschen de stad en de buitenwereld heeft verbroken. Men vreest, dat ten gevolge van het noodweer groote verwoestingen zijn aangericht. In Nieuw-Zuid-Wales, waar ontzettende hitte heerscht, zijn de laatste paar dagen 21 personen door den bliksem getroffen en gedood. EH| MQOIT ZEE^A^ONBEKEND^jERKOMSTJ 6774 (Ingez. Med.) KLOPJACHT OP AUTO-BANDIETEN. Eindelijk gearresteerd. De omgeving van Parijs werd den laatsten tijd onveilig gemaakt door auto-bandieten, die zich telkens aan de politie-achtervol- glng wisten, te onttrekken. Een viertal auto's was reeds geroofd en de inzittenden be roofd! Gisteravond arresteerde de Parijsche po litie echter een 17-jarigen jongen en deze arrestatie bracht het gewenschte resultaat. Deze noemde de namen van diens mede plichtigen, allen nog geen 20 jaar oud, die in het departement Seine-et-Oise overval len hadden gepleegd. Deze drie individuen werden te Garches ingerekend. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hadden deze auto-bandieten twee auto's aangehouden, welker eigenaars zij plun derden Zij slaagden er zelfs in politiever- sperringen te forceeren, hoewel op hen werd geschoten. Zij reden met groote bru taliteit recht op de versperringen in en wrongen deze zoo op zij. Hun wagen werd teruggevonden in het bosch van St. Ger main. Er bevond zich een man in, die door revolverschoten was gedood. De politie begon direct een klopjacht, v/aaraan meer dan 100 gendarmen met zij- spanwagens deelnamen. Dit onderzoek leid de tot gemelde arrestaties, welke een einde zullen maken aan de overvallen. JACHT OP EEN ONTSNAPTE LUIPAARD. Het dier gedood. Uit den dierentuin van den heer Whitley in Paigaton (Engeland) was een luipaard ontsnapt. Aanvankelijk wilde men het dier levend vangen, doch dit is niet gelukt. Men had een kooi met een valdeur gemaakt, waarin een groot stuk vleesch was gesla gen, doch de luipaard weerstond de ver zoeking. Trouwens hij had zich schadeloos Overal rheumatische pijnen. gesteld door zes schapen in hun kooi to dooden en gedeeltelijk op te peuzelen. Nu wilde de politie niet langer van ge nade hooren en een groep jagers en met revolvers gewapende agenten begon het kreupelhout waarheen het spoor van de boerderij liep systematisch te doorzoeken. Dit werk heelt volle drie uur geduurd of schoon het terrein niet grooter is dan een paar H A. Het dier had zich zóó goed in het dichte struikgewas verborgen, dat het eerste wat men van hem te zien kreeg zijn staart was die juist boven de takken uit stak. Vijf seconden later stond majoor York, een bekend jager op grof wild op vijf meter voor den luipaard, die nu het ge vaar inzag en zich gereed maakte voor den sprong, die hem buiten de keten van zijn belagers moest brengen. De majoor legde aan en ofschoon hij voor zekerheid twee maal geschoten heeft, bleek spoedig dat het eerste schot het dier recht door het oog in de hersens getroffen had en dus onmid dellijk doodelijk geweest was. De eigenaar heeft den koenen jager de huid van den luipaard als aandenken aan het avontuur aangeboden en geheel Enge land heeft twee dagen zoozeer met den lui paard meegeleefd, dat de fortuinlijke schutter voor de radio is gekomen waar hij een kort relaas van de laatste oogenblik- ken van het prachtige wilde dier heeft ge geven. De toestand van een oppasser die bij de ontsnapping van het dier gewond was. en die eerst niet tot bijzondere zorg aanleiding scheen te geven, was gisteren minder goed. De man heeft een ernstige vleeschwond in het gelaat en is over zijn zenuwen heen. Kruschen maakte een ander mensch van hem. Rheumatische pijn is verraderlijk; zij treedt zonder waarschuwing op. Het komt in een arm of been en langzamerhand breidt het zich uit over het geheele lichaam, tenzij er iets gedaan wordt om het tegen te houden. Kies dan het juiste middel, evenals deze man, die ons schrijft: „Ongeveer 10 maan den geleden leed ik vreeselijke rheumatische pijnen. Mijn geheele lichaam deed pijn en soms kon ik niet eens naar mijn werk gaan. Men raadde mij Kruschen aan. Ik nam het en het gevolg was, dat de pijnen langzamer hand verdwenen. Ik ga sindsdien onafge broken naar mijn werk, dank zij Kruschen, en voel mij een ander mensch." A. R. Kruschen Salts spoort Uw afvoerorganen, lever, nieren en ingewanden aan tot krach tige, geregelde werking, waardoor Uw orga nisme gezuiverd wordt van schadelijke afvalstoffen, zooals urinezuur, dat de oor zaak kan zijn van Uw rheumatische pijn. Neem iederen morgen „de kleine dageiijk- sche dosis" en Uw pijnen zullen spoedig verminderen om tenslotte geheel te ver dwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten. 6773 (Ingez, Med.) VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Zou ik van U mogen vernemen welke insecten bijgaande torretjes zijn? Vooral in de provisiekelder komt dit diertje voor. Hoe het kwyt te raken? Ik bewoon een oud huis. Mevr. E. te L. Antwoqrd: De naam van h?t insect l> Niptua Kololencus en het wordt ook wel „diefje" ge noemd. Het diertje eet alles, wat het maar be machtigen kan en bij gebre* aan beter tast h«-i i_ok leer. wel u en rnz. aan. Het ziin nachtdieren. Vooral de .areen zijn -chadeujk. Indien dit insect veel voorkomt, wend 7 dan voor nadere inlichtingen in dezen tot den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen. Dit kost U niets. Vraag: Mijn pootaardappelen zijn meer of minder door de vorst aangetast. Kan ik ze nu nog voor dit doel gebruiken? P. v. 't W. te A. a. d. R. Antwoord: Houd bedoelde knollen op een koele, half donkere plaats en laat ze onaange roerd. U zult dan spoedig zien wat er van overblijft. Bij sterke aantasting zullen de knol len gaan rotten en niet spruiten. Zoolang dit laatste het geval is. zijn de poters te gebruiken. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". VAN DEN SCHOENMAKER In antwoord op de opmerking van een werk loos kappersbediende, schrijft ons de heer N. A. Muusse nog. dat z.i. het voorstel van zijn werk- loozen vakgenoot funest zou zijn voor de be staande kapperszaken en de werkloosheid onder de bedienden nog zou doen toenemen. Nacht", één van Bette Davis' vroegere suc cessen. De golfslag tegen de kaden, het doffe eentonige gemompel in Chinatown, al deze geluiden werden stuk voor stuk „gere gistreerd". Bepaalde geluiden op de film zullen de toeschouwers in Chicago de illusie schenken dat de opname daarvan in Chi cago plaats vond, o.a. het geluid van politie- fhiltjes, dat geheel afwijkt bij dat van an dere steden, het geraas van den luchtspoor- weg en het typische gehuil van den wind op den Michigan Boulevard". Het behoort tot de onmogelijkheden het geclaxon van de Parijsche taxi's te lmitee- ren. Een ieder, die in Parijs is geweest, zou dit onmiddellijk opvallen. De straat-gelui den te Parijs, verzameld in de bibliotheek, zijn stuk voor stuk authentieke opnamen. Het rumoer, veroorzaakt door het gerij en gedruisch in de straten van Londen, het slaan van de Big Ben en de verschillende fluitsignalen van de Engelsche locomotie ven zijn gecatalogiseerd en in de biblio theek voorradig. De muziek, waarmede elk schlo te Honolulu verwelkomd wordt, is eveneens op gramofoonplaten vastgelegd en is te hooren. wanneer Olivia de Havü'and daar in de Warner Bros-film Wings of the Navy' arriveert. De geluidsmenschen" houden er een be paalde meening op na, wat het geluid van het verzamelde rumoer der steden betreft. In Philadelphia domineeren bellen. Pitts burg is duideliik te herkennen aan rinke lende geluiden. Boston, voor overgevoelige ooren een gillende stad, veroorzaakt door het nemen van oer-scherpe bochten der auto's. Washington, stad der gedempte ge luiden: precies iemand, die op zijn teenen loopt Detroit is onmiddellijk aan het machine-lawaai te herkennen. Hollywood zeil. aldus deze .autoriteiten" is vol scherpe geluiden, het geluid van hooge hakken op het asphalt, stemmen van ambitieuze Jon gelui. die elkander tevergeefs trachten te overtuigen, vreemde accenten en het ge- bots van autobumpers. Los Angelos kunnen wij beschrijven a's een provincie-hoofdstad op Zaterdag een kleine stad een beetje uit haar kracht gegroeid, vol rumoer. New England, de bellen van arren-slede. het geknerp der voeten en het geknars der iOklahoma Kid" een film met James schaatsen en ski's in de sneeuw, opnamen Cagney in de hoofdrol van een'ge jaren geleden kwamen goed van Iedere stad en biir>~ cd rr rii-t of 'and pas in Bette Davis' hleuws'e Warner Bros- heeft zijn geluiden. En het zijn ju st de film Dark Victory". Het herkauwen van geluiden welke de ce'u dsn-er> chen" zorg- vee od de film is eveneen uit voorraad vuldig hebben opgenomen die de film leverbaar en vindt men inge'.ascht in realiteit schenken IEDERE STAD BEZIT HAAR EIGEN GELUIDEN. Hollywood legde ze op gramofoon-platen vast. Iedere stad heeft zijn individueele merk waardigheden en zijn bijzondere geluiden. De typische geluiden van bepaalde ste den zijn opgenomen, gecatalogiseerd en op geborgen in de geluidsbibliotheek van de Warner Bros studio's. Een paar maanlen geleden vertrok van Hollywood naar New York een opname gezelschap om om daar het sirene-geloei van groote oceaan-stoomers op te nemen. Atlantische-Oceaanreuzen hebben een die per, doffer geluld dan hun kleinere collega's van de „Pacific Coast" In films komt het sirene-geioei regel matig voor, o a bij de nieuwe Warner Bros film ..Blackwell's Island" waarin men her haalde malen opgeschrikt wordt door dat doffe naargeestige gelu'd. Het geraas van den ondergrondsche iets specifiek New Yorks, was ook een dankbaar object voor den opname-staf. Het rumoer uit East-S'de", zooals het venter- en kinder- geschreeuw. het geratel van karren-wielen en het met accent gesproken Engelsch van immigranten werd tegelijkertijd opgenomen en later bij een paar gedeelten van Angels With Dirty Faces" ingelascht. San Francisco heeft natuurlijk ook zijn biizondere ee'uiden. De bussen veroorzaken een kne-nend geluld en dit werd reed= jaren geleden opgenomen voor „Een kreet in den j Deze week wordt hier vertoond de veel besproken film „Drie Kameraden" naar het bekende beek ran Erich Maria Remarque, waarin vier sterren een hoofdrol vervullen, t.w. Robert Taylor, Margaret Sullavan Franchot Tone en Robert Young. De regisseur Frank Borsace maakie ran deze film een aangrijpend tijdsbeeld, niet van één land maar van alle landen na een oorlog, die door alle gelijkelijk verloren werd. En velen komen ongetwijfeld na het zien van deze film tot de kwellende vraag d e menigeen in de laatste jaren bezig houdt: tot we'ken orijs voeren menschen oorlog?.... Hierboven Franchot Tone Robert Taylor en Margaret Sullavan in een der scènes van deze indrukwekkende film. „DE DOCHTER VAN DRAGULA". „Griezeirums" hebben voor velen groote aantrekkingskracht. Tot dit genre behoort ook de film „De dochter van Dragula", die men hier deze week kan zien. Hierboven Nan Gray en Gloria Holden in een der spannende scènes.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9