Chamberlain en Lord Halifax te Rome LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 13 Januari 1939 Geen directe resultaten? De strijd in Spanje De strijd in het Verre Oosten Herriot bepleit eenheid Reynaud spreekt tot de Vereenigde Staten Falset genomen r Naar aansluiting bij anti-komintern-pact Herbewapening het eerst noodige Ook in Canada Cedillo doodgeschoten Een Chineesch offensief FRANKRIJK. Herrlot. herbenoemd als Kamervoorzit ter. heelt gisteren een rede geheuden, waarin hii o.m. zeide: Frankrijk zou allen landen zijn stem van redelijkheid en wijsheid willen doen hooren en willen verzekeren, dat het in harmonie met hen zou willen leven zonder één uit zondering. De vrede is voor Frankrijk geen ontkenning, maar eerbiediging van alle vaderlanden. Na eenige woorden ten gunste van ontwapening verklaarde Herriot. dat de Fransehen eensgezind zijn in hun irede!levendheid, maar niet minder in den wil om niet te wijken voor dreige menten. Een vrij volk laat niet loven en bieden om zijn grenzen, het ver dedigt ze. Herr.ot legde den nadruk op de onaan tastbaarheid van het Fransche rijk en her innerde er aan. dat Frankrijk weldra den 150sten verjaardag der revolutie zal her denken Eens te meer. zoo zelde hij. leven wil in een tijdperk van de kracht. Een recente ervarmg heeft aangetoond, dat een materieele macht zonder lacunes een on misbaar element is voor de actie der regee- ringen en voor haar diplomatie in moeilijke uren. Voortgaande deed Herriot een beroep op de vaderlandsliefde der werknemers en werkgevers tgn einde een niet alleen nor male maar een heldhaftige" productie te verkrijgen, ten einde „een wapenrusting te vormen voor Frankrijk, die geen enkel ge brek heeft". Herriot constateert, dat men nog verre is van een ideale politiek een betere verdee ling der rechtvaardigheid. Zelfs in vrede hebben contracten seen waarde meer. be loften geen draagwijdte. De politieke en godsdienstige vrijheid wordt belaagd, ach tervolging en ballingschap woeden. Laten wij er voor op onze hoede zijn: het recht sterft en met het recht worden de verwor venheden van het oude humanisme be dreigd de leeringen van het evangelie, de veroveringen var. de wijsgeerige rede. In deze anarchie hebben slechts enkelen de stem verheven om te protesteeren. Te Rome vernieuwt een grijsaard, naar wien onze vrije huldebetuigingen uitgaan, gesteund door zijn geestelijken moed. de traditie der groote pausen, de beschermers der belaagde zwakheid. In de nieuwe wereld verheffen de recublieken. terwijl z!1 haar solidariteit bevestigen, het prestige der democratie en spreken een waarschuwing uit jegens de kampioenen van het geweld. De president der Vereenigde Staten betuigt krachtig zijn gehechtheid aan het regime der vrijheid en der moreele wetten daarvan. Ik denk. dat de Fransche Kamer deze stemmen zal wil len beantwoorden. Moge deze gehechtheid aan alles, wat de waardigheid van de men- schelijke persoon uitmaakt, ons nader tot elkander brengen en ons verzoenen. De re publiek is geen regime van gemakzucht. De vrijheid wordt verdiend" Berluitende legde Herriot nogmaals den nadruk op toenadering en eenheid. In de oovenblikken. waarop het nationale belang overheerscht. vervagen onze gewettigde oneenlgheden en denkbeelden om slechts onze gemeenschappelijke toewijding aan de Republiek en het vaderland aan den dag te laten treden". De minister van financiën Reynaud heeft gisteravond in het Engelsch een voor het Amerlkaansrhe publiek bestemde radio-rede gehouden. Reynaud begon met erop te wijzen, dat „het herstel van Frankrijk van be lang is voor alle democratieën, omdat haar solidariteit de eenige barrière is, die verhindert, dat het ruw geweld op nieuw losbreekt". Hij zelde. dat niemand ter wereld onver schillig is gebleven voor de groote stem, die zich een week geleden verhief op het vrije gebied van Amerika, om uiting te geven aan de solidariteit van de volken, die het ideaal der vrijheid in het hart dragen". Reynaud herinnerde aan den toestand, zooais hij dezen had gevonden, toen hij het ministerie van financiën overnam. „Onge twijfeld, zeide hij. was de toestand ernst ger dan in 1926. toen Poincaré zich gesteld zag tegenover een crisis, die slechts van finan- cieelen en monetairen aard was. N ettemin had men pas na vier maanden den indruk, dat de maatregelen van Poincaré zouden slagen. Gij zult daarom wel begrijpen, waarom wij een termijn van drie jaren hebben gevraagd". De minister wees vervolgens op de reeds bereikte resultaten en deelde o.a mede. dat de goudvoorraad van het egalisatiefonds voor de wisselkoersen nu viermaal zoo groot is als op 2 November j.l. Na betoogd te hebben, dat de regeering haar politiek zal voortzetten zonder zich door onvermijdelijke hinderpalen van haar weg te later^brengen besloot. Reynaud: de vraag die gesteld kan worden is of de dem?- "t!: ?.l dan niet in staat is. zich met e'gen m "Melen te redden. Frankrijk is bez'g h erop te antwoorden. De Britsche ministers werden hartelijk toegejuicht door 20,000 toeschouwers, toen zfj gistermiddag naar het Forum Mussolini reden om daar een gymnastiekdemonstra- tie van de fascistische jeugd te aanschou wen. Na de demonstratie reden de Britsche ministers met Mussolini naar het Palazzo Venezia. ter hervatting van de politieke be sprekingen- Vroeger op den dag had Halifax nog een bezoek gebracht aan den Britschen gezant bij het Vat,icaan en vergezeld van den pas benoemden apostolischen gedelegeerde in Engeland, mgr Godfrey, aan het Engelsche college. In de koninklijke opera is gisteravond een galavoorstelling gegeven ter eere van de Britsche ministers, waarbij Falstaff van Verdi werd opgevoerd. Tot de aanwezigen behoorden Chamberlain. Mussolini. Halifax, Ciano. verscheidene leden van het diplo matieke korps en van de Italiaansche re geering. alsmede tal van andere vooraan staande Italiaansche en Britsche figuren. In de opera hadden de Britsche gasten een hartelijke ovatie in ontvangst te nemen. Na afloop van de voorstelling heeft Ciano nog een groot, banket in het hotel Excelsior ter eere van de Britsche ministers aange boden. In het offieieele Italiaansche communi qué, dat na afloop dezer tweede bespreking is uitgegeven, wordt alleen maar gezegd, dat het één uur en een kwartier heeft ge duurd. Naar verluidt is de Italiaansche minister van bultenlandsche zaken, Ciano, bezig met het uitwerken van een communiqué, dat vandaag gereviseerd en uitgegeven zal worden Chamberlain is licht verkouden en ziet er nogal vermoeid uit. Hij hoopt vandaag een bezoek te brengen aan het Engelsche college. Havas zegt, dat de besprekingen geen enkel positief resultaat hebben opgele verd. „De sfeer, waarin de gedaehtenwisselin- gen gistermiddag in het Palazzo Venezia gevoerd worden was gekenmerkt door de bijzonderheid, dat Chamberlain en Musso lini slechts weinig woorden hebben gewis seld. Ciano gaf een uiteenzetting van het Italiaansche standpunt en Halifax van het Engelsche ten aanzien van de belangrijke Europeesche en Middellandsche Zeeproble men". Verder verluidde, dat van geen van beide zijden gevraagd is om, of toege stemd is in het aangaan van eenigerlci verplichting, regeling of overeenkomst. De vier staatslieden vervolgden en be ëindigden, volgens Reuter op tevreden stellende wijze de Woensdag aangevan gen taak van het instellen van een onderzoek naar den Europeesehen toe stand. Beide partijen bleven hun stand punt handhaven en begrepen volkomen elkanders opvattingen. Er worden geen verdere formeele besprekingen ver wacht. Dat het Spaansche vraagstuk een voor naam deel van de besprekingen heeft uit gemaakt wil men afleiden uit het feit, dat Chamberlain gistermiddag den gezant van het natiollstlsche Spanje ontvangen heeft ln de Villa Madama, waar, gelijk men weet de Engelsche gasten hun intrek hebben genomen Ciano heeft nog den Duitschen ambassadeur ontvangen «en hem op de hoogte gebracht van de besprekingen Overigens zijn omtrent de gedachten- wisselingen verschillende lezingen ln om loop. die, in afwachting van meer stellige mededeelingen. althans een beeld kunnen geven van de opvattingen in goed ingelich te kringen te Rome. Twee hypothesen, zoo meldt bijv. Havas, werden tot nog toe aan gehangen omtrent de tactiek, die Mussolini zou volgen bij zijn besprekingen met Cham berlain: te trachten zijn tegenpartij te imponeeren door een gereserveerde en intransigente houding of wel te trachten den Britschen eersten minister te overtui gen van de zuiverheid zijner bedoelingen en den vredeswil van Italië. Het is de laatste methode, welke Mussolini gekozen zou hebben. Herinnerend aan zijn tus- schenkomst van j.l. September heeft hij erop gewezen, dat Italië nimmer iets anders dan den vrede heeft gewild, maar het wil vrede met recht, dw.z. het wil herstel van de onbillijkheden, waarvan het meent het slachtoffer te zijn geweest na den wereld- oorlog en erkenning door alle mogendhe den van zijn imperiale positie in de Mid dellandsche Zee. Italië bedreigt niet den status quo in die zee en de elschen die ten aanzien van Tunis bestaan zijn in de eerste plaats van jurldlschen en oeconomi- schen aard. De correcties, die zouden moe ten worden aangebracht in de zuidelijke grens van Tunis, hoe belangrijk deze ook zijn. kunnen niet worden beschouwd als een wijziging te brengen in den status quo. Hetzelfde geldt voor Dzjiboeti. Ook wat Spanje betreft moet Engeland vertrouwen hebben in Italië, want zijn actie daar wil slechts het Marxisme verdrijven en is ver der belangeloos. Het wil al zijn troepen uit Spanje terugtrekken maar slechts onder de voorwaarde van het terugtrekken van alle vrijwilligers aan republikeinsche zijde en de toekenning aan Franco van oorlogs rechten. De Engelsche ministers moeten, volgens denzelfden berichtgever, dit alles aandach tig aangehoord hebben en niet verheeld hebben terwijl zij er zich overigens wel voor wachtten de kwestie in den grond aan te roeren dat naar hun mpenlng het eenige middel om de kwestie op te lossen bilaterale onderhandelingen met Frankrijk zijn. Reuter geeft nog volgtnde lezing: In den loop der besprekingen hebben zoo wel Mussolini als Chamberlain ongetwijfeld uitdrukking gegeven aan hun verlangen om den vrede te handhaven en de verzeke ring gegeven, dat de verschillen van regime geen hinderpaal vormden voor vriend schappelijke betrekkingen. Ook meent men. dat Mussolini zijn be loften herhaald heeft betreffende hand having van den status quo in de Middel landsche Zee en betreffende het niet stre ven naar speciale voordeelen ln Spanje. Voorts gelooft men, dat men aan belde zijden de stijgende kosten betreurd heeft van de bewapeningen, echter zonder dat men in staat was, eenigerlei constructieve voorstellen te doen. Ook de kwestie der Joodsche vluchtelingen is te berde ge bracht. maar het schijnt niet. dat er een bepaalde bespreking van handelsaangele genheden gevoerd is. ondanks het klaar- blij-kelijke verlangen in Italië, dat Enge land zijn aankoopen zou vergrooten. Wanneer dus de ontmoetingen niet zoo profijtelijk zijn geweest als Chamberlain had gehoopt, hebben zij tenminste iederen twijfel weggenomen uit de gemoederen der beide regeeringshoofden omtrent elkanders opvattingen. De nauwkeurige voornemens van Italië blijven nog een geheim, maar men neemt aan, dat ondanks Engeland's solidariteit met Frankrijk. Italië actief zijn aspiraties zal nastreven, vertrouwende op steun van zijn spilgenoot. De negatieve atmosfeer der besprekingen wordt onder het publiek weerspiegeld, waar een gevoel van teleurstelling ondervonden wordt. Falset, dat den Zuid-Oostelijken toe gangsweg naar Tarragona beheerscht, is bezet door de Spaansche en Marok- kaansche divisies van generaal Yague. Deze troepen bevinden zich nu nog slechts tien mijlen van de kust der Middellandsche Zee verwijderd. De republikeinsche troepen, die in den „zak" van Tortosa met omsingeling be dreigd worden, trekken zich, naar ge meld wordt, hals over kop terug. sëctor Falset-reus i HONGARIJE. D? minister van Bultenlandsche Zaken, C"-':y. heeft gisteravond verklaard, dat I "!g?-;je tot het anti-kominternpact zou t: "d i als 'iet daartce in geschlkten vc'.'ii d 'i de tegenwoordige onderteeke naars, Dultschland Italië en Japan, zou worden uitgenoodigd. ENGELAND. Hudson, de minister van overzeeschen handel, heeft in een te Liverpool gehouden rede o.m. verklaard: Wij zien thans, hoe landen terugkeeren tot het systeem van ruilhandel, hetgeen een stap achteruit is en een terugkeer tot de methoden der middeleeuwen. Zulke methoden verhoogen de productiekosten en verlagen den levensstandaard in de landen, welke haar toepassen. Ik heb eenige hoop. dat wij in den loop van dit jaar sommige landen ertoe zullen kunnen bewegen, terug te keeren tot normale en economischer methoden. Een krachtige economische druk wordt uitgeoefend op vele onzer klanten, vooral in Europa. Zij willen onder zulke bedrei gingen geen concessies doen en breken van oudslher bestaande handelsbetrekkingen af. doch wat moeten wij doen? Er kan geen afdoende verbetering in gebracht worden, zoolang wij niet werkelijk weer sterk zijn. In een te Kenilworth uitgesproken rede voering heeft oud-minister Eden verklaard, dat hij, met het oog op het bezoek van Chamberlain aan Rome, niet over den In ternationalen toestand wilde spreken. Hij verklaarde echter, dat het helaas waar is, dat een ieder, die den internationalen toe stand volgt, wel ernstig ongerust moet zijn over de vooruitzichten. Dit is in het bij zonder van toepassing op den toestand van Spanje, die thans een eerste plaats in onze gedachten neemt. In feite, aldus Eden schijnt het mij toe, dat de tijden zoo ernstig zijn. dat het zeker een eerste pljpht moet zijn. om opbouwend bij te dragen in het dienen ran den staat om te helpen en niet te hinderen. Eden wekte het Britsche volk op als zijn motto voor 1939 de woorden van den aarts bisschop van Canterbury te aanvaarden: „Hoopt het beste, maar bereidt u voor op het ergste". Ten aanzien van de bewapeningen zelde Eden: „Wanneer wij onzen achtersband ln dit opzicht niet inhalen, kunnen wij dan ooit werkelijk sterk zijn in een wereld, zoo als die thans is? Want kracht is slechts betrekkelijk. Helaas is er niemand, die zou beweren, dat de strategische positie der Westerscihe democratieën in het afgeloc- pen jaar verbeterd is. Juist het tegenover gestelde is waar". In de Troonrede heeft gouverneur-gene raal lord Tweedsmulr aangekondigd dat de regeering voornemens is, het parle ment voorstellen te doen toekomen betref fende een uitbreiding van het defensie program, waarbij in het bijzonder de na druk zal worden gelegd op de luchtverdedi ging. Wetgevende maatregelen zullen wor den ingediend tot Instelling van een aan koopcommissie voor de defensie, die be voegdheid zal hebben tot het aankoopen van uitrustingstukken voor de verdedi- dlngsdiensten en om bij particulieren vervaardiging van oorlogstuig te verzeke ren. dat winst voor zoover die noodlg is, redelijk blijft en billijk en dat het open baar belang beschermd wordt. TURKIJE. Roesjdi Aras naar Londen. De vroegere minister van bultenlandsche zaken Roesjdi Aras is tot gezant te Londen benoemd. TSJECHO-SLOWAKIJE. Een sovjet protest De sovjet-gezant te Praag heeft een pro test overhandigd naar aanleiding van het optreden van Popow, den onlangs gekozen hetman van een Kceakkenorganisatie in de Vereenigde Staten, die te Praag een con gres bijeengeroepen heeft ter vereeniglng van de verschillende organisaties, waarin de Donkozakken in de emigratie georgani seerd zijn. Verscheidene van deze organisaties wil len eohter niets weten van de door Popow gevolgde politiek van ondersteuning van het Dultsche denkbeeld van een Groote Oekraine en zijn eerder geneigd om den raad van Denikin te volgen, die meent, dat de Wit-Russen nog eerder met Moskou zou den moeten samenwerken, dan een ampu tatie van Rusland gedoogen. De sovjet-regeering meent, dat op grond van het bestaande vriendschapsverdrag Tsjecho-81owaJdje niet mag dulden, dat op zijn grondgebied intrigues tegen de Sovjet unie worden gesmeed. NOORWEGEN. De begrooting OVERSCHOT VERWACHT De begrooting voor het belastingjaar 1939'40 is door den minister van finan ciën Bergsvlk bij het Storting ingediend Het totaal der begrooting bedraagt 635..5 millloen kronen, 69,7 millioen meer dan de begrooting van het loopende jaar. Het grootste deel van deze vermeerdering is bestemd voor het aanleggen van wegen, verbetering van het electrlclteitsnet, uit breiding van het telegTaaf- en telefoonnet, het bouwen van hulzen, landbouwkoloni- satie aan de kust e.d. Over een tijdvak van drie Jaar wil men hiervoor 100 millioen kronen ter beschikking stellen, waarvan 40 millioen gedurende 1939/40- Voor het komende jaar worden geen nieuwe belastingen voorgesteld. De moge lijkheid is niet uitgesloten, dat de openbare schuld met 35 milioen kronen vermeerderd zal moeten worden, doch de minister van financiën hoopt met minder toe te komen. De huidige restaurant-belasting van 10 procent op maaltijden en drank in restaurants zal worden afgeschaft, doch een belasting van 15 procent zal worden geheven op alcoholische dran ken. geschonken in restaurants. De begrooting voor landsverdediging zal met twee millioen kronen worden verhoogd De minister van financiën zeide, dat 1938 een tamelijk goed jaar is geweest. De toe komst hangt af van den internationalen toestand en van de mogelijkheid arbeids conflicten te vermijden, wanneer dit Jaar de loonen herzien zullen worden De minister durfde geen jaar van vrede ln de bultenlandsche politiek voorspellen, doch wat het binnenland betreft zijn de voor uitzichten goed te noemen. Hij verwacht, dat het komende jaar een overschot zal opleveren. CUBA. Anti-Duitsche betooging te Havana. Eenige duizenden personen trokken gis teravond door de stad Havana. Zij droe gen rouwbanden, waarop vermeld stond: „wegens den dood der beschaving in Dultschland". Deze betooging geschiedde ter gelegenheid van het bezoek van het Dultsche opleidingsschip Schleslen. MEXICO. De beruchte Mexikaansche opstandelin genleider Saturnino Cedillo is. naar uit Meixco City gemeld wordt, gedood in de bergstreken van den staat San Luis Potosl. Cedillo was vroeger divisie-generaal in het Mexicaansche leger. Met een kleine groep aanhangers is hij bijna een half jaar ln openlijken opstand tegen de regeering van Cardenas. Totdusverre ontsnapte hij steeds aan de pogingen hem in handen te krijgen. Met den dood van Cedillo is thans alle op positie tegen de bestaande regeering uitge roeid. Waarschijnlijk zal het lijk van Ce dillo naar Mexico-City gebracht worden en aan zijn verwanten ter beschikking worden gesteld voor de ter aardebestelling. Na het einde van den sneeuw en regenval aan het oorlogsfront in SJansi hebben de Chineeeen plotseling 60.000 man versche troepen ln den strijd geworpen en onverwacht een offensief geopend aan de overzijde van de Gele Rivier. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn deze troepen over een front van 60 mij len 20 mijl vooruitgerukt. De Japanners zijn van de rivier weggedreven en de Chineezen hebben meer dan 60 steden, waaronder Tsji Hsien, Poe Hsien, Ta Ning en Siang Ning, heroverd. Het Chineesche offensief is, naar de cor respondent van de „Daily Telegrahp" te Hongkong meldt, voor de Japanners een volkomen verrassing geweest. Zij hadden voorbereidingen getroffen voor een op- marsch ln de richting van de provincie Sjansi, o.a. door gedurende de afgeloopen 'veertien dagen de Chineesche stellingen aan de overzijde van de rivier te bombar deeren en door groote voorraden op te slaan, welke benoodigd waren voor het oversteken van de rivier. De plotselinge actie der Chineezen heeft hen thans ge dwongen groote hoeveelheden materiaal achter te laten met Inbegrip van vele vrachtauto's en tanks. Dat Barcelona inziet, dat het ernst wordt, blijkt uit het volgende: De ministerraad heeft goedkeuring gehecht aan mobilisatie van de lichtin gen van 1921 tot 1915. Deze lichtingen omvatten de mannen van 38 tot 44 jaar. In verband hiermee wordt bekend, dat het personeel der fortificatie-brigades naar de infanterie gezonden zal worden en zal worden vervangen door Spanjaarden tot den leeftijd van vijftig Jaar, die niet voor de frontlinie geschikt zijn. De politie achter het front en vijftig procent van de gespe cialiseerde fabrieksarbeiders zullen ter stond naar het front worden gezonden. Het kabinet heeft tevens toegestemd in het uittrekken van een bedrag van vijf millioen peseta voor het aanleggen van bomvrije ruimten achter de linies. Kolonel Modestos. wiens afdeeling de we gen bij den Ebro verdedigt, heeft een op roep gericht voor 10.000 vrijwilligers om een nieuwe verdedigingslinie op tc werpen dwars door Catalonië. De inwoners van Reus hebben beloofd te zullen zorgen voor 5000 vrijwilligers. Officieel wordt te Rome medegedeeld, dat sedert den aanvang van het rechtsohe of fensief in Catalonië op 23 December tot 9 Januari door de divisie Littoria volgens dit bericht de eenige divisie, welke geheel uit Italiaansche vrijwilligers bestaat de volgende verliezen zijn geleden: Gedood 27 officieren en 217 onderoffi cieren en soldaten: gewond: 141 officieren en 1160 onderofficieren en soldaten. Ver mist: een officier en 29 onderofficieren en soldaten. Van het Estremadurafront feitelijk niets dan onbestendig nieuws. meestal toegepasten sleepbeugel, bestemd voor de twee trolleys van de bus. levert geen onoverko melijke bezwaren op. Ook dc trolleys zelf. de kruisingen en wissels ln de bovenleiding be- hooren thans tot de op bevredigende wijze op geloste onderdeelen. Zelfs is er waarschijnlijk ook geen bezwaar meer tegen spanningen van 1000 tot 1500 Volts. Groote voordeelen z^jn, behalve vanzelfspre kend het ontbreken van rails, wissels, etc., fun deering en afwatering, in de eerste plaats de geruischlooze gang, het veel geleidelijker en toch snel versnellen van de trolleybus en na tuurlijk het ontbreken van uitlaatgas. Hier te lande is in Groningen een dergelijke bus in bedrijf, maar voor een goed oordeel zal men naar Groot-Brittannië moeten gaan of in België naar Luik, waar eenige trolleybussen in bedrijf zijn. die zelfs gedeeltelijk gewone electrische tramroutes volgen, zonder dat be zwaren met de bovenleidingen bleken te ont staan. Een ieder, die naar de watertentoonstelling te Luik zal gaan. of om welke reden dan ook, neme dit trolleybedrijf eens ernstig in oogenschouw. Behalve deze trolleybus beproeve men ook de goede, goedkoope en snelle tram langs de Maas naar Seraing. België blijkt op technisch gebied van het vervoer vele nieuwe nuttige en doelmatig en sierlijk uitgevoerde dingen te hebben, waard om bestudeerd en hier toegepast te worden, zooals de betere spoorwegr ij tulgen. vastere onderbouw, in het telefoonverkeer de auto matische gesprekkosten-drukkers in dc telefoon centrales en voor een goed waarnemer n5g vele zaken. J. JESSE. Naschrift van de Redactie Uit verkeers- oogpunt zouden trolleybussen stellig de voor keur verdienen boven trams doch ook deze omzetting zou vrij veel geld kqsten en het lijkt ons hoogst twijfelachtig, dat de N.Z.H. daar toe bereid zal zijn. Bovendien zou daarmede het vraagstuk niet afdoende zijn opgelost; er blijft dan nog altijd de interlocale lijn, tenzij de N.Z.H. zou overgaan tot het maken van overstapperrons zooals wij reeds schreven. Het standpunt, van de directie laat overigens geen ruimte aan twijfel: ln onze stad blijft in de naaste toekomst de tram in haar huldigen vorm gehandhaafd. i Bulten veraniwuurdeUjkneia aei tteaactiei Copie van de aJ of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. HET PROBLEEM: TRAM OF BUS. Beschouwingen over Tram of Bus zullen zich ook dienen uit te strekken over de Trolleybus. Dit soort rijtuig, aangedreven door electro motors, welke stroom ontvangen uit één van twee bovenleidingen en waarbij de stroom teruggaat, in plaats van door rails, door een tweede parallel gespannen bovenleiding, kan in vele uit te kiezen gevallen een ln alle opzichten doelmatig middel van vervoer opleveren. Het bijspannen van twee contactdraden zelfs naast de gewone contactdraad voor den hier te lande VERJAARDAG PRINSES BEATRIX. Hooggeachte Redactie. Nu over enkele weken ons Prinsesje Haar verjaardag hoopt te vieren, zou ik enkele vra gen willen stellen en enkele opmerkingen ma ken. Zoo verzoek ik vriendelijk doch dringend den muziekcorpsen, die bij de feestdagen hun muzikale medewerking verleenen. om geen straatliederen ten gehoore te brengen, maar onze prachtige populaire liederen. Christelijke liederen, militaire marschen, plechtige liede.en enz. Dat zyn liederen die in een beschaafde stad gezongen moeten worden. Ik zou eens een voorstel willen doen aan ae contactcommissie en andere Oranje-vereenigin- gen als de Oranje-Garde en Princevlag, die van al die Oranjedagen een feest weten re maken en wien daarvoor alle eer en dank toekomt, n.l. om een massa-zangavond te organlseeren. Net als In KaLwyk aan Zee. Daar heeft men ook zoo'n avond georganiseerd in 1938 met veel be langstelling. Of neemt deze zangavond te veel tijd in? Zoo niet, dan zou ik willen vragen, als de commissie en de vereenlgingen het voor stel aanvaarden of dc zangavond dan zou plaats kunnen vinden op den verjaardag van de Prinses. Ook vraag ik vriendelijk of B. en W. bereid zijn om den scholen vrijaf te gpven en een optocht van versierde fietsen te doen plaats vinden of een taptoe. Dan zal het pas een stadsfeestdag zijn. Bij voorbaat dank aan de Redactie voor de plaatsing in Uw Blad. AR. ZEILER. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2