BINNENLAND Roosevelt's minimum voor defensie 79sie Jaargang Nieuwe automatische verkeerslichten in Den Haag De erfpachtskwestie te Amsterdam De boter wordt goedkooper Rotterdam in 1938 Zilveren C.A.O. in de Typografie mm Tögaf/ Alleen voor verdediging van eigen land Federatref Bureau van de Kaashandelsorganisaties opgericht LUCHTVAART Hel drempelsysteem gisteren ingevoerd. VOORLOOPIG OP TWEE DRUKKE KRUISPUNTEN. Een gebiedende eisch. dien het zich steeds uitbreidende verkeer stelt, is de unifoi mi- telt van de verkeersregeling, niet alleen plaatselijke of landelijke, doch zelfs inter nationale uniformiteit. De Haagsche hoofd commissaris van politie, de heer N G van der Mey, heeft thans het initiatief geno men om deze eenvormigheid in de Haag sche verkeersregeling in te voeren. Gistermiddag is op enkele drukke kruis punten. geheel onverwacht voor het pu bliek. de automatische seininstallatie in werking gesteld. Blijkt nu, dat dit voor Den Haag nieuwe systeem aan de verwachtin gen beantwoordt, dan zullen langzamer hand de verkeersagenten van hun posten verdwijnen, tegelijk met hun stopborden en de Heemaf-signaallichten. De aanschaffingskosten van de nieuwe apparatuur ziin begrijpelijkerwijze zeer hoog. doch niC'emin mag men haar geen overbodige luxe noemen Op de centrale apparatuur aan het hoofdcommissariaat van politie zijn thans nog slechts twee kruispunten verbonden, doch zij biedt de mogelijkheid, in de toekomst op ongeveer honderd drukke kruispunten het verkeer automatisch te regelen. Deze centrale is een wonder van vernuft. Automatisch worden hier de kruispunten ingesteld en bestuurd. Men kan den gehee- len gang van zaken van brandende lampjes aflezen, terwijl men zich bovendien met den agent van politie, die op het kruispunt aanwezig kan zijn, telefonisch in verbin ding kan stellen. In de wegen, die narï het kruispunt voeren, zijn de drempels ge monteerd. lange contactdoozen, die de voertuigen registreeren. Hierdoor is het mogelijk, dat een kleur aangevraagd wordt, of verlengd, terwijl bovendien de voertui gen kunnen worden geteld. De kleuren, die door de lichten wor den aangegeven, zijn rood. groep en geel. Deze laatste kleur dient voor het ontruimen van het kruispunt alvorens het verkeer van den anderen kant, wordt vrijgegeven. Daar deze kleur een novum is in de Haagsche verkeersre geling. worden hiervan de grootste moeilijkheden verwacht. Ook voor de voetgangers is in dit systeem gezorgd. Kleine lampen geven door groen licht aan, wanneer de weg veilig is. Brandt er geen licht, dan mag men oversteken, doch op eigen risico. Rood licht be staat hierbij niet. Afbuigende trams boden nog eenige moei lijkheid. doch ook deze heeft men uit den weg weten te ruimen door speciale tram- seinen met roode knipperlichten. Voorts omvat dit systeem stopstrepen, voetgangersloopers van wit bestratingsma teriaal, verzonken vluchtheuvels en gestip pelde hulpstopstrepen. Thans is het drempelsysteem in wer king gesteld op het zeer drukke kruis punt SpuiGroote MarktstraatKal vermarkt en het kruispunt Wagen straatGroote Marktstraat. Het laat zich aanzien, dat het publiek, dat In het geheel niet op deze nieuwe regeling gerekend had, de moeilijkheden wel onder de knie zal krijgen, doch voorloopig zullen de aanwijzingen gevende politie-agenten vermoedelijk nog niet gemist kunnen worden. DE MIRANDA Jr. DIENT EEN AANKLACHT IN. Naar wij vernemen, heeft mr. A. R. de Miranda, de zoon van den Amsterdamschen wethouder, naar aanleiding van de dezer dagen in de „Telegraaf" verschenen arti kelen over de erfpachtkwestie, waarin zoo wel zijn naam als persoon In het geding gebracht zijn. besloten langs gerechtelijken weg tegen dit dagblad op te treden. Als zijn raadsman heeft hij gekozen mr. P. Heemskerk te Amsterdam. DE HEFFING MET 10 CENT PER KILO VERLAAGD. De commissie-noteering voor Nederland- sche boter is gisteren vastgesteld op 85 cent per k.g. Het bedrag der heffing en steunuit- keering is voor de week van 12 tot 19 Januari vastgesteld op 60 cent per k.g. De prijs van een k.g. boter in den groothandel komt dus op f.145 hetgeen een verlaging beteekent van 10 cent per k.g. tegenover de vooafgaande week. Zooals we dezer.dagen reeds meldden be droeg de wintergroothandelsprijs. dien de minister in uitzicht had gesteld ook f. 1.45 Per k.g. PRINS BERNHARD. Wii vernemen dat Prins Bernhard giste ren zijn werkzaamheden heeft aangevan gen in het Koloniaal Instituut te Amster dam. Hii hoopt daar in den vervolge ge- geregeld één dag in de week werkzaam te (tin. Zooals bekend, heeft Prins Bernhard het cerevoorz'tterschap van deze instelling aanvaard. INTERESSANTE CIJFERS. In de gistermiddag te Rotterdam gehou den raadsvergadering heeft burgemeester Oud In zijn nieuwjaarsrede enkele beschou wingen gewijd aan de belangrijkste feiten van het afgeloopen jaar. De bevolking van Rotterdam steeg van 605.733 tot 612.242 Het gemeentelijk budget bleef den zwaren druk van de werkloosheid ondervinden. In de periode van 1 Januari tot 17 December 1938 werd voor ondersteuning aan arm lastigen en voor werkloozen-uitkeeringen een bedrag gevorderd van f. 23.673.000 tegen f 23 221.000 over het overeenkomstig tijdvak van 1937. In 1938 werd voortgegaan met het uit voeren van werken in werkverschaffing, waarmede een bedrag van in totaal f. 775.000 gemoeid was. Voor het tram- en autobusbedrijf heeft het Jaar 1938 een aanmerkelijke verbetering van inkomsten gebracht. De vervoersopbrengst was f. 410.000 hooger dan In 1937, en over schreed het geraamde bedrag met f. 270.000. Het aantal vervoerde personen Is met 6 mil- lioenen vermeerderdd. Het electriciteitsbedrijf heeft in het af geloopen jaar zijn debiet zien groeien tot meer dan 300 millioen kwh., hetgeen t.o.v. 1928 een toeneming beteekent van bijna 80 pet. De Rotterdamsche veemarkt blijft nog steeds verreweg de grootste van ons land Het totaal aantal dieren dat er markt werd aangevoerd is gestegen van rond 294.000 stuks in 1937 tot 300.000 stuks ln 1938. Beziet men de totaalcijfers van het scheepvaart- en goederenverkeer in Rot terdam, dan blijkt dat de tonnenmaat der binnengekomen zeeschepen, welke over de jaren -1936. 1937 en 1938 in afgeronde cijfers resp. 23.1, 26,3 en 27,6 millioen n. r. t. heeft bedragen, na den betrekkelijk grooten sprong in 1937 nog een weinig is toegenomen. Het aantal binnengekomen schepen ver toont een vrijwel overeenkomstig beeld. De totale hoeveelheid verwerkte lading bleef ln 1938 vrijwel op hetzelfde niveau als ln 1937. Voor 1936. 1937 en 1938 bedra gen de hoeveelheden resp. 33,2, 42,35 en 42,3 millioen tonnen. Binnen het kader van het evengenoemde cijfer van rond 42.3 millioen ton van de totale goederenbeweging zijn enkele be langrijke verschuivingen op te merken. Zoo daalde de hoeveelheid behandelde kolen te Rotterdam met rond 2 millioen ton bij den uitvoer en met ongeveer 400 000 ton bij den invoer. Compensatie voor d'it be langrijk verlies werd in hoofdzaak geleverd door een vermeerdering van den ertsinvoer met ongeveer 1.700.000 ton, terwijl ook de aanvoer van hout een vermeerdering ver toont, zij het ook dat voor dit artikel het peil van 1936 nog niet werd bereikt. De uitvoer van metalen daalde verder in geringe mate. Naast de daim? van den zuiveren export van kolen valt voor Rotterdam ten aanzien van het bunkerbedrijf geen noemenswaar dige verandering te vermelden. De daling van den kolenuitvoer via Rot terdam met 2 millioen ton valt te meer op, indien men in aanmerking neemt dat voor de Duitsche Noordzeehavens gezamen lijk deze uitvoer vrijwel op peil bleef, zij het ook dat tusschen de havens afzonder lijk schommelingen vallen waar te nemen welke echter de grootte van een half mil lioen niet te boven gaan. Het nationale verkeer bleef met een totaal van ruim tien millioen ton ongeveer 400.000 ton beneden dat van 1937. welk nadeelig verschil door een bijna even groote toeneming van het transitoverkeer werd gecompenseerd. Met voldoening memoreerde spr. de vraag naar terreinen in de nieuwe petro leumhaven onder Perras. die het noodlg maakte den aanleg van een tweede petro leumhaven aldaar ter hand te nemen. DE COÖRDINATIE VAN HET GOEDERENVERVOER. Adres der Ned. Maatschappij voor nijverheid en handel. Het hoofdbestuur der Ned Maatschappij voor nijverheid en handel heeft een uitvoe rig adres gezonden aan den minister van waterstaat en aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het thans bij de Tweede Kamer aanhangige voorstel van wet ten behoeve van de coördinatie van het goede renvervoer. Hierin spreekt het hoofdbestuur als zijn meening uit. dat de maatregelen tot coördi natie van het goederenvervoer in beginsel beperkt dienen te blijven tot een zooveel mogelijk aanpassen van het aanbod van vervoerruimte aan de vraag door een ver gunningsstelsel. ook voor de binnenvaart, met daarnaast de bevoegdheid der regee ring om. in onderling overleg door de or ganisaties der vervoerbedrijven tot stand gebrachte regelingen, voor zoover het alge meen belang daarmede kan worden ge diend. bindend te verklaren. Voorts is het hoofdbestuur van meening. dat eenzijdige bemoeiing van de regeering met de vracht tarieven achterwege dient te blijven en dat de evenredige vrachtverdeebng in de bin nenvaart niet bestendigd mag blijven Ten slotte wordt verzocht in den tekst van het ontwerp nog eenige wijzigingen en beper kingen aan te brengen. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING VOOR DEN HEER TIIIEME. Aan het slot der openbare zitt.'ng te Am sterdam der centrale commissie voor het boekdrukkers- en rasterdiepdruktedrijf, d'e zooals reeds ?emeld. gistermiddag ter her denking van het 25-jarig bestaan eener collectieve arbe'dsovereenkomst en de uit oefening van 25 jaren bedrijfsrechtspraak in het boekdrukkersbedrijf in de aula van het Kolon.'aal Instituut te Amsterdam is gehouden, heeft de minister van just tie mr. C. M. J. F. Goseling namens de regee ring hulde gebracht aan het werk dat de centrale in de thans afgesloten periode heeft gedaan en welk werk hij- typeerde als gemeenschapswerk. Spr. zette uiteen, dat de regeering daarom reeds alleen niet on verschillig tegenover dezen arbeid kan staan. De erkenning van de verd ensten die de centrale op haar terrein heeft verricht, heeft de regeer.ng in een tastbaar bewijs willen uitdi ukken. Spr. deelde mede, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd om op voordacht van den m;nister van soc'ale zaken te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau het lid van de centrale commissie, den heer G. J. Thieme te Nijmegen. In het kader van de herdenking is 's avonds in Krasnapolsky' een feestavond gehouden. Aan het programma werkten om mede de nieuwe Amsterdamsche orkestvereni ging onder leiding van Nico van der Linden en Charlotte Kohier. De heer v. d. Most. vereeniging. De DE KWESTIE VAN IIET LUCHTVAART TERREIN IN DEN POLDER ZESTIENHOVEN. Gemeenteraad van Rotterdam machtigt B. en W. tot verzoek aan de regecring. Na een gemeenschappelijke verklaring, namens de raadsleden uitgesproken door het oudste lid, den heer T. Schalekamp, heeft de raad van Rotterdam gistermiddag besloten B. en W. te machtigen aan de regeering te verzoeken thans Rotterdam de gevraagde toestemming tot den aanleg van een luchtvaarthaven in den polder Zestien hoven spoedig te verleenen en voorts te kennen te geven, dat, indien de gevraagde toestemming wordt verleend, de gemeente bereid blijft Waalhaven aan defensie af te staan en mede te werken tot een regeling inzake medegebruik van dat terrein door defensie gedurende den overgangstijd. wordt voorkomen en bestreden door hef probate en onschadelijke middel BB Bij olie apoth. en drog. vanef f 0.80 p flac. (excI O.B.) 6784 (Ingez. Med.) 450 millioen voor het leger, waarvan 300 voor nieuwe vliegtuigen, 65 millioen voor de vloot en 10 millioen voor opleiding van civiele piloten Gisteren is in het congres de speciale boodschap van president Roosevelt betref fende de nationale defensie ingediend. Verwijzende naar het feit, dat hij in zijn recente boodschap aan het congres ge sproken heeft over de veranderde wereld toestanden buiten het Amerikaansche half rond. welke onmiddellijke stappen ter be scherming van de Amerikaansche vrijheden dringend noodzakelijk maken, misprijst Roosevelt leder toegeven aan hysterie. Waar echter de nadruk op gelegd moet worden, zoo zet Roosevelt verder uiteen. Is de groote verandering welke duidelijk is In de inter nationale conflicten sedert het einde van den wereldoorlog en in het bijzonder ge durende de laatste paar jaren. Voorts legt Roosevelt den nadruk op het feit, dat ofschoon de Vereenigde Staten op 67 April 1917 waren gaan deelnemen aan den wereldoorlog de Amerikanen geen enkel deel hadden genomen aan eenigerlei grooten strijd tot end Mei 1918 en dat tot in Auzustus 1918 de Amerikaansche legers aan het front biina uitsluitend gebruik hadden gemaakt van Fransche of Brltsche artillerie en vliegtuigen. Voortgaande verklaart Roosevelt, dat hij in de verste verte niet de gedachte wil wekken dat het congTes of de pre sident er ook maar aan denken deel te nemen aan een nieuwen oorlog op Europeeschen bodem. Genoemde feiten toonen echter aan. dat dc Vereenigde Staten in 1917 niet gereed waren, om operatics op groote schaal te land en in de lucht te voeren. In betrekkelijken zin, aldus de boodschap verder, zijn wij thans niet meer gereed dan toen wij het toen waren en wij kunnen niet ga randeeren, dat er ean lange periode komt, vrij van aanvallen, waarin wü ons zouden kunnen voorbereiden. Het w®dt noodzakelijk voor lederen Amerikaan, de huidige defensie te vergelij ken met dc mogelijkheden, welke tegen woordig een aantasting van de Vereenigde Staten heeft. Een nauwkeurig onderzoek van de drin gendste eischen van thans brengt Roosevelt ertoe aanbevelingen te doen in deze zitting van het congres, om zoo spoedig mogelijk omstreeks 525 millioen dollar uit te trekken waarvan 210 millioen zouden moeten wor den uitgegeven door dc schatk'st voor het einde van het begrootlngsjaar. dat eindigt op 30 Juni 1940. Een overzicht toont aan, zoo zegt Roo sevelt dan verder, dat van dit bedrag omstreeks 450 millioen uitgetrokken zou moeten worden voor de behoeften van het leger, 65 millioen voor de vloot en 10 millioen voor de opleiding van civiele piloten. Wat het leger betreft, brengen inlichtin gen uit andere landen ons ertoe te geloo- ven. dat er een volledige herziening moet komen van onze luchtvaartbegrooting. Geen verantwoordelijk officier bepleit het opbou wen van onze luchtmacht tot een totaal van de beschikbare toestellen of van de productiecapaciteit gelijk aan die van zekere andere naties. Wij denken in termen van de noodzakelijke defensies en de con clusie is onvermijdelijk, dat onze bestaande strijdkrachten zoo volstrekt onvoldoende zijn, dat zij onmiddellijk moeten worden versterkt. Voorgesteld wordt, dat 300 millioen wordt uitgetrokken voor den aankoop van verschillende typen legervliegtui gen. Dit moet voorzien in een minimale toeneming met 3000 vliegtuigen, doch gehoopt wordt, dat opdrachten op zulk een groote schaal de kosten per eenheid zullen drukken, dat derhalve meer vliegtuigen voor dit bedrag zullen kun nen worden aangekocht. De militaire luchtmacht wordt tegenwoor dig in een weergaloos, verontrustend tempo uitgebreid. De vergrooting van radius, snel heid en capaciteit der vliegtuigen van het buitenland hebben de Amerikaansche eischen voor een defensieve luchtmacht ge wijzigd. De aanbevolen aanvullende plan nen zullen de luchtverdediging van de Ver eenigde Staten, op het vasteland. Alaska. Hawaal, Puerto Rico en de Panamakanaal zone aanzienlijk versterken. Wanneer de inwilliging van de oreddeten snel afgehandeld kan worden, wordt voor gesteld 50 van de 300 millioen voor de vlieg tuigen onmiddellijk beschikbaar te stellen, teneinde verbetering te brengen in den be- staanden achtenstand van de vliegtuigen- productie tengevolge van nietgebruikte fa brieken. Van de ongeveer 150 millioen, die voor het eigenlijke leger noodlg zijn, stelt Roosevelt voor. credieten tot een bedrag van 110 millioen te besteden voor aanschaf fing van materiaal en uitrustingstukken, die onmiddellijk noodig zouden zijn in ge val van nood en die niet verkrijgbaar zou den zijn uit eenigerlei bron binnen den noodzakelijken tijd en in de noodige hoe veelheden. zooals luchtafweergeschut, semi- automatische geweren, antitankgeschut, licht en zwaar geschut, munitie en gas maskers. Voorts stelt Roosevelt voor omstreeks 32 nulToen te besteden, om dé industrie in staat te stellen, voorbereidingen te treffen voor de productie in geval van nood van een hoeveelheid van die militaire stukken, die geen commercieelen aard hebben en zóó moeilijk te vervaardigen zijn, dat zij een der moeilijkste punten vormen in het pro bleem der aanschaffing. Het saldo zou ge bruikt moeten worden voor verbetering en versterking van de zeekustdefensie van het Panamakanaal Hawaii en het vasteland. De geraamde credieten van 65 miilioen voor de marine moeten worden verdeeld in 40 millioen voor de oprichting en verster king van vlootbases in beide oceanen in algemeene overeenstemming met het rap port van de speciale commissie, dat reeds bij het Congres is ingediend. Voorts onge veer 21 millioen voor marine-vliegtuigen, luchtvaartmateriaal en proefnemingen. Ten slotte is voor de nationale defensie jaariijksche opleiding van aanvullende pi loten noodig, welke opleiding in de eerste plaats gericht behoort te zijn op het ver schaffen van de bekwaamheid voor civiele vliegtuigbesturing. In samenwerking met de opvoedingsinstellingen gelooft men, dat een uitgave van 10 millioen per jaar een pri maire opleiding zal geven aan omstreeks 20.000 burgers. Sprekende over de veiligheid van de Panamakanaalzone, die Roosevelt van het uiterste belang noemt, zegt de president, dat het vredesgarnizoen daar thans onvol doende is voor de defensie van deze vitale schakel. Het permanente garnizoen moet vergroot worden, zoodat een minimum wordt verkregen van het personeel, dat noodig is voor de bediening van de lucht afweer- en de zeekustbewapening voor de verdediging van het kanaal. Daarom stelt de president voor 27 mil lioen uit te trekken voor het garnizoen in vredestijd en voor een behoorlijke onder brenging daarvan. Van dit bedrag zou vijf millioen terstond beschikbaar moeten wor den gesteld, zoodat het noodige bouwwerk aangevangen kan worden. De voorafgaande aanbevelingen, aldus vervolgt de boodschap, vormen een goed- afgerond program, dat door mij als opper bevelhebber van leger en vloot en door mijn adviseurs beschouwd wordt als het mini mumprogram voor de behoeften der de fensie. Iedere Amerikaan is zich bewust van de vreedzame bedoelingen der regeering en het volk weet, dat wij niet denken aan agressie en geen wenschen hebben naar gebiedsuit breiding. Niettemin ben ik als uitvoerend hoofd der regeering gedwongen, de feiten onder de oogen te zien. Wij hebben een prachtig actief in de kwaliteit van onze manschappen, maar zonder moderne wa penen en behoorlijke opleiding der mannen, hoe prachtig hun type ook zijzouden wij hopeloos belemmerd zijn. wanneer wij werden aangevallen. Het zou economisch onverstandig zijn. om in vredestijd te voor zien in de geheele moderne uitrusting, dio in het noodgeval van oorlog vereischte zou zijn. Het zou echter eveneens onverstandig zijn in nationaal opz:cht, wanneer niet voorzien werd in de kritieke uitrustings- posten, die onmiddellijk noodig zouden kunnen zijn, en geen voorzieningen te tref fen voor massaproductie In geval van oor log. Zonder hysterie, zoo verklaart Roose velt tenslotte, is dit program slechts een minimumvereischte. Daarom vertrouw ik, dat het Congres snel zal handelen volgens dit noodprogrant ter versterking van do defensie der Vereenigde Staten. DE HEER v. d. MOST TOT DIRECTEUR BENOEMD. Thans Is definitief besloten tot de in stelling van een Federatief Bureau van de Kaashandelsorganisaties, dat te Den Haag gevestigd zal worden en daartoe in een be stuursvergadering van de inmiddels ge stichte Federatie tot directeur is benoemd de heer A. H. v. d. Most te Bodegraven. De heer v. d. Most, die reeds voorzitter is van ae Ned. Ver van Kaashandelaren is tevens benoemc tot directeur der Federatie, waaraan behalve de Nederl. Vereen, ook deelne men de Friesche Vereen, van Kaas handelaren in N.- Holland en de Friesch-Groningsche stichting van het bureau zal zoo spoedig mogelijk plaats hebben. Voor den heer v. d. Most, die zich op energieke wijze in de kaashandeLsorgani- satie heeft ingewerkt en als voorz. der groote Ned. Vereen, reeds de vertrouwens man der handelaren in de regeeringsin- s tan ties was en bovendien vrijwel al zijn beschikbaren tijd aan de belangen van den handel gaf, o.a. is hij ook secr. van de Amsterdamsche Kaasbeurs. ziet zijn levens werk bekroond door deze benoeming. De talrijke organisaties, die hij in Boaegra ven achterlaat zullen echter zijn vertrek ten zeerste betreuren. Vooral de laatste Jaren heeft de heer v. d. Most een groote werkkracht ontwikkeld als voorzitter van het bekende Oranjecomité, te Bodegraven, waarin hij als voorz. van de „Vijfjaariijk sche" zitting had. Mede door zijn werk kracht en uitnemende leiding is het ge lukt nu al jaren achtereen en juist bij groote gebeurtenissen in het Vorstenhuis, eendrachtige feesten te organLseeren. De „Vijfjaariijksche" zelf bloeide onder zijn leiding zeer snel en vierde tijdens zijn voorzitterschap haar 40-jarig bestaan. Niet minder is de heer v. d. Most de ziel van de actie voor Volksonderwijs, in welke organisatie hij eveneens het voorzitter schap vervult. Van de verdere organisaties, die de heer v. d. Most in Bodegraven dient. moet. ten slotte genoemd worden de rederijkerskamer H. K. Poot. die vooral door zijn vertrek een zeer ernstig verlies lijdt. TACHTIGSTE VERJAARDAG VAN DEN EX-KEIZER. Doom's burgerij biedt een tuinhuisje aan. Naar wij vernemen, is het plan van een. comité, dat z:ch onder voorzitterschap van den burgemeester van Doorn gevormd heeft, om den ex-keizer op zijn Lachtigsten verjaardag namens de burgerij een hulde blijk aan te bieden volkomen geslaagd. Óp den 27en Januari zal den ex-keizcr een tuinhuisje worden aangeboden dat ge plaatst zal worden in de nieuwe uitbreid ng van het pinetum in het oark van Hu;ze Doorn, Door de Nederlandsche relaties van den keizer is een bedrag bijeengebracht, waarvoor zeldzame naaldgewassen zullen worden aangekocht, eveneens ten behoeve van genoemd pinetum. HANDELSVERKEER TUSSCHEN NEDERLAND EN BELGIË. Besprekingen te 's Gravenhage. De regeeringspersdienst meldt: Op 11 dezer zijn te 's Gravenhage bespre kingen aangevangen tusschen een Neder landsche en een Belgisch-Luxemburgsche comm ssie. ter bespreking van verschillende aangelegenheden het handelsverkeer tus schen beide landen betreffende. De Nederlandsche commissie staat onder voorzitterschap van den heer A. Th. Lam ping terwijl van Belgische zijde als voorzit ter optreedt de heer A. Boutqu'n. De besprekingen worden voortgeze1 en zullen vermoedelijk morgen beëindigd zijn. MODESHOW VOOR HEEREN. Iets geheel nieuws voor ons land. waar van de Maasstad de primeur krijgt, is een „modeshow voor heeren", welke volgende week Dinsdag en Woensdag in de zalen van „Bristol" te Rotterdam zal worden gehou den. Dergelijke bijeenkomsten plegen in het buitenland veel belangstelling t-e trek ken. Vier a vijfduizend bezoekers is daar niet ongewoon en de Nederlandsche Bond van Kleermakerspatroons, die de~e natio nale tentoonstelling heeft geor^ni ~?rd, meent ook hier belangstelling te zullen trekken. De eerste dag omvat meer het of- ficieele gedeelte en is uitsluitend bestemd voor menschen van het vak. Des Woensdags heeft het publiek er toegang. VERKOOP VAN HET MIDDEN- DAMTERREIN TE AMSTERDAM. B. en W. van Amsterdam hebben ter ken nis van den gemeenteraad gebracht, dat de N.V. Assurantie Maatschappij ,,De Neder landen vari 1845" zich heeft aangemeld a#s gegadigde voor den aankoop van het mid- den-Damterrein, voor de stichting van een gebouw, waaraan de naam zal worden ge geven van „Het Huis 1845" en dat bestemd zal worden voor kantoor, café. restaurant en winkels. De N. V. heeft zich bereid verklaard voor dit terrein 400.000 gulden te betalen. DE BOTFRIIEFFING. Het bedrag van de heffing en de strun- uitkeering op botev. behoudens tussche"- tijdsche wijziging is voor de week van 12 tot 19 Januari vastgesteld op 60 r.t. per K G. DE POSTVLUCHTEN. Om 6 uur gisteravond is de ..Torenvalk" Schiphol geland.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13