79sfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad FEUILLETON Het Blauwe Teelten EJEN AMERIKAANSCUE IN ST. MORITZ. die ook haar witten poedel van een sneeuwbril heeft voorzien. TE GRAVE dat onlangs garnizoensstad is geworden, heeft de burgerij drie diepe trommen aan de militairen geschonken. Tijdens het défilé. HISS CECILIA COLLEDGE de Britsche kampioene kunstschaatsenrij- den rijdt een baantje met Sabu, bekend uit de film The Elephant Boy, die zich oefent voor de junioren-wedstrijden, welke deze maand in Londen worden gehouden. HET IJS 01' IIET 14 SSELMEEH KRl'IT. Een poollandschap voor Harderwijk. Meters hoog liggen de schotsen opgestapeld. DRIE KLEINE KONINGEN TREKKEN ER OP UIT. Op Driekoningenavond gaat de jeugd te 's-Hertogenbosch volgens de oude traditie met lampions zingend langs de huizen. EEN BASE-BALL- WEDSTRIJD TE ROTTERDAM gespeeld door de be manning van een aldaar in de haven lig gend Japansch schip. DE POOLSCHE MINISTER VAN R 11TENLANDSCHE ZAKEN BIJ HITLER TE BERCHTESGADEN. Op doorreis van Monte Carlo naar Warschau, verbleef de Poolsche minister Beek twee dagen te München om met Hitier te oonfereeren. De roman van een ultgestootene door HUGO BETTAUER. 33) Na eenige dagen van hopelooze apathie en woeste drinkgelagen had de taaie, buig zame wil van den jongen emigrant ook Lisl op den achtergrond gedrongen. Hij nam zijn beste kleeren over den arm, verkocht deze, verhuisde in Hotel St. Helena naar een klein achterkamertje op de bovenste verdieping, waarvoor hij slechts een dol lar per dag behoefde te betalen en maakte zich op een betrekking te zoeken. Ten slotte moest er In een stad van zes mil- lioen menschen ook voor hem een be staansmogelijkheid zijn, zonder dat hij bij negers zijn toevlucht zou behoeven te zoeken. 's Morgens vroeg om vijf stond hij op om zich naar Park Row te begeven, waar het eene krantengebouw aan het andere grenst en daar kocht hij dan het nog vochtig van de pers komende nummer van de „World", welk blad de meeste aange boden betrekkingen bevatte. In de steeds kouder wordende ochtend uren wachtte hij dan met honderd anderen voor kantoren, fabrieken, wolkenkrabbers en particuliere woningen tot hij aan de beurt kwam om zijn lesje op te zeggen. En dan die teleurstellingen! Grove beleedlgin- gen, geringschattende en spottende op merkingen daalden op hem neer, tot hij er schier immuun voor werd. Een groote school zocht een onderwijzer ln de Fransche en Duitsche taal. Er waren nog geen twintig sollicitanten en de slan ke, nog steeds elegante Carlo maakte ongetwijfeld de beste kansen. Onmogelijkmijn leerlingen zijn allen Jongedames van de beste families U begrijpt zelf wel Een reclamebureau zocht Intelligente krachten, die over een goeden stijl be schikten. De maneger zag In Carlo onmid dellijk den gewenschten man, aarzelde even en zei ten slotte: Wat kan mij het ook schelen, ik neem U! Met zeldzamen ijver wierp Carlo zich op zijn. met zooveel moeite verworven taak. ontwierp reclame-ideeën en verrukte den maneger, die in hem eindelijk de kracht had gevonden, waarnaar hij maandenlang tevergeefs had gezocht. Reeds den tweeden dag echter voelde Carlo zich door vijandige blikken vervolgd, hij hoorde smoezen en fluisteren in de groote zaal om zich heen en bemerkte hoe in de lunchpauze de der tig meisjes en mannen, die in het kantoor van de firma werkzaam waren, zich naar de kamer van den manager begaven in- plaats van het korte halve uur te gebrui ken om te eten. En in den namiddag schudde de manager hem de hand, betuig de zijn spijt en verzocht hem heen te gaan Mijn menschen willen niet met een kleurling samen werken, zij dreigen mij de vereeniging van kantoorbedienden op den hals te zullen sturen en ik moet toegeven, of ik wil of niet. In het grootste Boek- en Tijdschriftver zendhuis van de Vereenlgde Staten was een betrekking vrij voor een ontwikkelden jongeman, die Engelsch, Fransch. Duitsch en zoo mogelijk ook Italiaansch sprak. Carlo bood zich schriftelijk aan voor alle talen en werd bij den directeur generaal ontboden. Deze, een Dultscher, die zelf pas eenige jaren in Amerika was, zag in het halfduister van het kleine kantoor het blauwe kenteeken niet, ontdekte in Carlo's gelaat evenmin het gemengde ras, ver heugde zich er over met hem over Weenen te kunnen spreken, was overtuigd een uit stekende kracht te hebben gevonden en engageerde Carlo op een salaris van twin tig dollar per week. Tenslotte was het Carlo zelf, die den Dultscher op zijn af komst opmerkzaam maakte en op de mo gelijkheid van conflicten, welke daaruit zouden kunnen voortvloeien. De directeur weerde zijn bezwaren lachend af. Hier zult u geen tegenwerking onder vinden De helft van de duizend bedien den, die lk heb, zijn Greenhorns, die blij zijn behoorlijk hun brood te verdienen. En de anderen, de Amerikanen, zullen zich wel wachten te protesteeren, omdat ze drommels goed weten, dat lk hen er dan uitgooi. Voorzichtigheidshalve echter zal ik u op de Duitsche afdeeling in een klein kantoor met. drie of vier jonge meisjes laten samenwerken. Carlo was den koning te rijk Voor het eerst sinds langen tijd doorstroomde hem weer hetzelfde gevoel als vroeger in Weenen. wanneer hij, goed uitgeslapen, na een smakelijk ontbijt langs den Graben promeneerde. Toen hij de trap naar de luchtspoor was opgeklommen, kwam hij bijna in botsing met een jong meisje, dat zich, evenals hij zelf, haastig langs den controleur, die de plaatsbiljetten in ontvangst nam, wilde heen dringen om den trein, welke op het punt stond te vertrekken, nog te halen. Beleefd liet hij haar voorgaan en daar door kwamen zij beiden tegenover elkaar te zitten. Het meisje glimlachte vriende lijk, terwijl zij een lok van het gitzwarte haar uit haar voorhoofd streek. Dat gaf Carlo een sdhok. Een vrouw, die tegen hem lachte, drommels, dat was hem sinds Ham burg niet meer overkomen! Maar dit her nieuwde gevoel van mannelijke ijdelheid werd spoedig gevolgd door een lichte ont nuchtering. Het meisje met de olijfkleurige teint, de groote, door lange wimpers over schaduwde oogen, de blinkend witte tan den en de al te volle lippen was een Mu lattin! Niet. zooals hij, een kleurling van den derden graad, maar het kind van een negerin en een blanke. Deze ontdekking riep merkwaardige, tegenstrijdige gevoelens in hem wakker. Op de een of andere manier voelde hij zich tot het nauwelijks volwassen kind. dat over het algemeen een zeer fatsoenlijken indruk maakte, aangetrokken. En zij lachte nog steeds zoo vriendelijk tegen hem, dat hij er zeker van kon zijn niet bruusk te zullen worden afgewezen, als hij haar aansprak. En Carlo overlegde: Als lk den laatsten tijd niet al die ver schrikkelijke ervaringen had opgedaan, als de blanken mij niet aan de zijde der kleurlingen plaatsten, dan zou ik niet aarzelen dit knappe, aardige meisje aan te spreken en bij baar mijn troost, te zoe ken. Maar het mag en kan niet, want deze Mulattin zou in mij niet den vereerden, aangebeden blanke zien, naar wien immers, zooals algemeen beweerd wordt, het ver langen van alle zwarte vrouwen uitgaat, maar een van haar rasgenooten, den man van haar eigen volk en zij zou mij omlaag willen trekken naar dien zwarten afgrond, waarvan ik huiver als ik er aan denk. Het gelaat van den jongeman verander de plotseling en het stond nu zoo koel en afwijzend, dat de glimlach het meisje op haar lippen bestierf en zij hem met ver schrikte oogen aanstaarde. Zeiler stapte bij de drieëntwintigste straat uit en verdreef de onaangename gedachten, welke hem hadden bezig ge houden. Hij telde zijn bezit. Uit de op brengst van zijn kleeren waren hem nog drie dollars overgebleven en twee daarvan wilde hij vandaag eens genoeglijk uitgeven, want morgen zou hij immers zijn nieuwe betrekking aanvaarden! Morgen was het Woensdag; Zaterdag zou hem voor het eerst zijn weekloon worden uitbetaald en tot zoolang zou hij zich wel op de een of andere manier weten te behelpen. Hij lachte vergenoegd, amuseerde zich over zijn eigen lichtzinnigheid, glimlachte tegen zijn spiegelbeeld, dat. hem wat slanker en bleeker. maar desondanks niet minder knap deed lijken en promeneerde voldaan door het Venderloin met zijn charmante vrouwen, goed gekleede man nen en fraaie automobielen. Hij bedwelm de zich aan prachtige étalages, knisterende toiletten, aan het fijne parfum, dat deze of gene schoone achterliet, aan het fonkelen van goud en diamanten en hij voelde zich plotseling weer in staat de geheele wereld te veroveren. iNadruk verboden). (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 5