Nieuws uit de Filmwereld „The March of Time" Victoria-Water 79sfe Jaargang LE1DSCH DAGBLAD, Vrijdag 6 Januari 1939 Derde Blad No. 24166 Mr. J. C. A. Ever wijn te Noord wijk overleden Mister X" van de Nederlandsche Spoorwegen J STEGEMAN'S échte GELDERSCHE Oud-gezant te Washington FAILLISSEMENTEN Honderden groote en kleine delicten zijn door den Spoorwegdetective ontraadseld.... „Z wij gen is zilver, spreken goud...!" VRAGENRUBRIEK Danielle Darrieux Nu in Nederland als „De Loop der Tiiden" Gistermiddag is te zijnen huize aan den Goowee te Noordwijk in den ouderdom van 96 iaar plotseling overleden mr. J. C. A. Everwijn. oud-gezant van Nederland te Washington. Wijlen mr. J. C. A. Everwijn. Mr. J. C. A. Everwijn heeft op verschil lende belangrijke posten den lande gediend. Geboren den 15en November 1872 te Noordwijk binnen, studeerde hy van 1892 1897 aan de Leidsche universiteit, alwaar hij in Mei van laatstgenoemd jaar tot doc tor in de rechtswetenschappen promoveerde op de dissertatie over „Het samentreffen van preventief en repressief toezicht op de lagere besturen". Hierna vestigde mr. Everwijn zich als advocaat-procureur te 's Gravenhage. doch reeds na korten tijd in 1898zag hij zich benoemd tot adjunct-commies aan het departement van waterstaat, handel en Nij verheid, als hoedanig bij geplaatst werd bil de afdeeling handel en nijverheid. Hier werd de heer Everwijn werkzaam gesteld bij de onderafdeeling voör de economische spoorwegaangelegenheden, alwaar hem spe ciaal de voorbereiding werd opgedragen van de wetsontwerpen en overeenkomsten, ver band houdende met het streven van den toenmaligen minister dr. Lely naar krach tige bevordering van den aanleg van locaal- spoorwegen en tramwegen door toekenning van voorschotten vanwege het Rijk. Onder minister de Marez Oyens werd de heer Everwijm in 1901 belast met de alge- meene handelsaangelegenheden bij de af deeling handel en nijverheid van het de partement en nog hetzelfde jaar werd hij secretaris van de commissie voor de han delspolitiek. in welke functie hij jhr. S. van Citters, den toenmaligen commissaris der Koningin in Gelderland opvolgde. Door zijn nauwgezette studie en zijn scherp oordeel weid de heer Everwiin in deze commissie al spoedig de man wiens woord gezag had en een willig oor vond. Inmiddels was de heer Everwijn geleidelijk opgeklommen tot den rang van hoofdcommies en werd hij be noemd tot sous-chef van de afdeeling han del en nijverheid, terwijl hij daarnevens lid-secretari- der commissie voor handels politiek bleef Toen in 1895 het departement van landbouw, nijverheid en handel werd ingesteld ging hij in vorengenoemde functie naar dit departement over. doch spoedig daarop in November 1906 werd de heer Everwijn reeds bevorderd tot chef van de door mr. Veegens nieuw ingestelde afdeeling handel. In verband hiermede legt hij zijn ambt van lid-secretaris der commissie voor de handelspolitiek neer. welke gelegenheid de regeering te baat nam zijn, in deze kwaliteit verrichten verdienstelijken arbeid door een benoeming tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw te huldigen. Groot is de stuwkracht geweest die op velerlei gebied van den heer Everwijn. als chef van de afdeeling handel is uitgegaan. In 1919 is mr. Everwiin. die in de vooraf gaande jaren verschillende regeeringscom- missariaten had bekleed, benoemd tot voor zitter van den nijverheidsraad. In de jaren 1920 tot 1921 was hij voorzitter van de Nederlandsche organisatie van de inter nationale kamer van koophandel. In 1920 vertegenwoordigde hij onze regeering op de conferentie van Parijs voor de steunverlee- ninz aan de Co?t-Europee?che landen. In 1921 was hij regeeringscommissaris voor het Nederlandsch-Duitsche cred:etver- drag. In datzelfde jaar volgde zijn benoe ming tot gezant te Washington, het vol gende jaar werd hij benoemd tot directeur van de Nederlandsche Handelsmaatschappij welke functie hij bekleed heeft tot 1929. Hij was daarenboven gedurende vele jaren 'id van het dagelijksch bestuur van de Ver- eeniging voor Volkenbond en Vrede In No vember 1935 werd hij tot president dezer vereeniging gekozen. welke functie hij twee jaar vervuld heeft. Op verschillende samen komsten van de Unie van volkenbondsver- eenigingen vertegenwoordigde hij de Neder landsche afdeeling. Hij leidde de eerste iongerenconferentie betreffende volken bondsvraagstukken. welke in September 1937 op Woudschoten te Zeist werd gehou den. Mr. Everwijn was Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Commandeur in de Kroonorde van België en Officia* in het Legioen van Eer. Van ziin hand verschenen: als dissertatie „Het samentreffen van preventief en re pressief toezicht op lagere besturen". ..Be schrijving van handel en nijverheid in Nederland" 1912.Handel en nijverheid in Nederlandsch bestuursrecht" (1932), Her stel- en oorlogsschulden in „Internationale vraagstukken van dezen tijd" (1933). Mi'. Everwijn was Commanditair Vennoot der firma Groeneveld en Lindhout te Noordwijk. alsmede lid van het Scheids gerecht als bedoeld in art. 101 van het Ambtenarenreglement der gemeente Noord wijk. Naar wij vernemen zal het stoffelijk over schot van mr. Everwijn a.s. Maandag om half twaalf bijgezet worden In den familie grafkelder op de Alg. Begraafplaats te Noordwijk. DE GEZONDSTE TAFELD ANK. 6445 (Ingez. Med.) Volgens „Handelsbelangen" werden gedurende de maand December by de gezamelfjke griffier in Nederland gedeponeerd: 97 crediteuren- lijsten met een totaal passief van f. 974,616.00%, waarvan preferent f. 142.882,88%. Vanaf 1 Januari 1938 werden in totaal ge deponeerd 1277 credlteurenlijsten met een to taal passief van f.26.470.016.85. waarvan pre ferent f. 4.439.306,34%. Opgeheven wegens gebrek aan actief: J. C. van Kley. Haarlemmermeer. G. A. Boing, Zwanenburg, Haarlemmermeer. i. (Van een G.P.D.-redacteur). „Mister X" van de Nederlandsche Spoor wegen.... Het klinkt heel erg mysterieus, roept zelfs herinneringen op aan menigen sensatloneelen filmtitel enhet is heel gewoon de naam, gegeven aan een man, die zijn beroep uitoefent, precies zoo als U en ik. Alleen dat beroep: daarin zit de mysterieuze kneep! Wie „Mister X" is? Het is gauw gezegd: zijn naam Neen, de stellige belofte dezen niet te zullen noemen, mag niet verbroken worden. Het was op die voorwaarde, dat de Spoorwegdetective erin toestemde, een tip op te lichten van den sluier, hangend over zijn arbeid, welke hij, sinds het jaar 1910, in het belang van het per trein reizend pu bliek verricht heeft en nog verricht. Deze „Mister X" vertelt En in zijn kantoor, dat zich bevindt in het tweede Hoofdgebouw der Spoorwegen aan den Catharijnesingel te Utrecht, doemt in ru wen omtrek een leven op, gewijd aan de bestrijding van de ongure elementen, die in treinen een prachtig arbeidsveld zien voor hun minderwaardige praktijken. Een leven, gewijd ook aan de ontraadseling van de honderd-en-één groote en kleine delicten, welke zich in een reeks van jaren bij Nederland's grootste vervoersorganisatie hebben voorgedaan en nog wel eens voor komen, zij het dan in mindere mate dan vroeger. Opsporing van zakkenrollers, ontmaske ring van bagagedieven en verzekerings zwendelaars. het onderzoeken van fraude gevallen met plaatskaartjes of abonnemen ten: ziedaar enkele grepen uit de praktijk van „Mister X", grepen, gedaan in de vele dossiers, welke hier veilig bewaard blijven, evenals de honderden en honderden foto's van bekende internationale individuen, die zoo graag in treinen opereeren. „Controleur van de beweging, ambtenaar, o.a. belast met den opsporingsdienst der Nederlandsche Spoorwegen, wiens naam niet ter zake doetDat is het ant woord van den Spoorwegdetective op de vraag, hoe hij het best aan de lezers voor gesteld kan worden. Er vonkt een stille humor in de pientere oogen, die den kran tenman zoo rustigjes opnemen. Een oogen- paar, dat op taxeeren en sorteeren getraind is en dat zich daarbij maar heel zelden vergist „Wat ik gedaan heb en nog doe? Het per soonlijk onderzoeken en afdoen van per- sonenreclames en klachten over diefstal len. beroovingen en aanrandingen in den trein. Bij de Spoorwegen kennen wij name- lijke behalve de veiligheid van het ver keer, ook nog de veiligheid van de reizigers zelf. Deze laatste komt tot uiting in het politioneel toezicht op verschillende delic ten". Bladerend in één der dossiers en tege- gelijkertijd zware rookwolken aan zijn pijp onttrekkend valt de man, die in zoo vele duistere zaken licht heeft weten te bren gen, zichzelf in de rede: „Hier, ter illustratie, een geval uit de praktijk: van een gestolen koffer, welke bij zijn eigenaresse terugkwam en van een eisch tot schadevergoeding, welke niet ontvankelijk was Het begon zóóMet een internatio nalen trein arriveerde aan één der Neder landsche hoofdstations een dame, die bij het uitstappen een koffer miste. Haar echt genoot, die haar kwam afhalen, deed hier van onmiddellijk aangifte bij den stations chef die navraag bij de kruiers liet doen. Eén hunner wist zich te herinneren, dat een collega-kruier een paar koffers voor een reizigster had gesjouwd, waarbij er één was die beantwoordde aan de beschrijving van den verdwenen koffer. Een rechercheur wist. via dezen kruier en een taxi-chauffeur in wiens wagen de reizigster was wegge reden, het adres te ontdekken, waar zij uitgestapt was. Daar werd aangebeld en inderdaad: de vermiste koffer werd in de woning aangetroffen! Neen. zei de dame die den koffer van j het station mee naar huis had genomen, neen. dit is mijn eigen koffer" Na de opening moest zij echter toegeven, dat zij zich vergiste. Toen kwam zij op een andere gedachte. ..Men heeft mij dan precies zoo'n koffer ontstolen", aldus formuleerde zij deze en zij diende, daarop voortbordurende een klacht bij de Spoorwegen in, tevens een gepeperde rekening ..ter voldoening van het geleden verlies" bijvoegend. Dsze klacht werd naar mij doorgestuurd, waarna ik mij in verbinding met de in- dienster poogde te stellen Het bleek mij, dat zij in Duitschland vertoefde, waarom ik eveneens naar Duitschland vertrok. In de plaats, waar zij was kreeg ik haar te spreken. .Ja. zij miste een koffer, welke er zóó en zóó uitzag en waarin zich dat en dat bevond!" Helaas: een bepaalde uitdrukking tijdens het gesprek wekte precies als het thans met inspecteur ..Vlijmscherp" van de radio gaat mijn argwaan en ik stelde in Nederland een nauwkeurig onderzoek in. Daarbij ontdekte ik. dat de reizigster aan één der tusschenstations op nogal teedere wijze afscheid van een heer had genomen. Ik slaagde erin dezen heer te vinden en hoorde van hem. dat hij er pertinent van overtuigd was dat zijn reisgenoote in wier gezelschap hii eenige dagen vertoefd had, maar één koffer bij zich had gehad. Toen wist ik genoeg: de zaak was uit! De Spoor wegen hebben de geëischte schadevergoe ding niet uitgekeerd! Verzekeringszwendel. Ofschoon over het algemeen de oplich ters niet zoo heel erg slim te werk gaan menigmaal probeeren zij een oude truc nieuw leven in te blazen kan dit niet gezegd worden van den verzekeringszwem- delaar. die een Verzekeringsmaatschappij trachtte op te lichten. Het geval is nog niet zoo lang geleden gebeurd en de hoofdper soon was een Amerikaan, die zonder vaste verblijfplaats door Europa reisde. Hij had bij een Berlijnsch filiaal van een Neder landsche Verzekeringsmaatschappij zijn bagage voor 1500 Marl: verzekerd Enkele dagen later schreef hij naar Berlijn, dat hem. op een treinreis van Rotterdam naar Amsterdam, twee handkoffers waren ont stolen: „de schade bedroeg 1425 Mark, over te maken aan het Amerikaanse he Consu laat te Antwerpen". Berlijn gaf de zaak aan het hoofdkantoor te Amsterdam door. dat mijn hulp inriep. Bij mijn onderzoek ontdekte ik. dat er geen sprake van diefstal was geweest, ja. op een Vrijdagochtend kreeg ik zelfs de Neen, het staat er niet ver keerd, want zóó en niet anders moeten wtf het zeggen nu de man, die 28 jaar lang èn in het belang der Nederland sche Spoorwegen èn in dat van de treinreizigers over de veiligheid der passagiers waakt, één onzer redacteuren heeft ontvangen om iets te vertellen van zün werk: een strijd tegen de ongure elemen ten, die in een trein een prachtig arbeidsveld zien voor hun praktijken. In een tweetal artikelen het doek, dat tot nu toe den arbeid van den Spoorwegdetective aan het oog onttrok gaat in het bijgaand stuk voor de eejste maal op zal men enkele staaltjes vernemen van oplichterijen en zwendelprak- t ijken. Een korte entr'acte tusschen dit twee bedrijven tellend „leesspel" was noodzakelijk. Na het bordje „Pauze" leze men echter: „Wordt vervolgd" zekerheid, dat de gestolen" koffers rustig in een Rotterdamsch hotelletje bewaard werden. Nu wist ik dat de Amerikaan van plan was dienzelfden Vrijdagavond de boot naar Amerika te nemen, 's Middags om vier uur hield ik hem in een reisbureau te Rot terdam aan en het duurde niet lang. of hij gaf toe, dat ziin aangifte valsch was ge weest. Een schriftelijke bekentenis was spoedig opgesteld en door den Amerikaan geteekend. waarna hli per taxi naar zijn boot werd gebracht: hij vertrok naar Amerika, zonder in zijn zwendel geslaagd te zijn1" Hier pauzeert de spreker een oogenblik. Hii pakt ziin tabakszak en stopt zijn pijp met geroutineerde vingers. En juist als hij een aanloopje neemt voor een andere zaak. ontdekt de interviewer die gedachtenloos lijntjes op zijn papier heeft getrokken dat die Hintjes een soort bordje vormen. Op dat bordje blijken precies vijf letters te gaan. die samen een woord vormen. Hoe dat woord luidt? Hier is het: Pauze!" (Nadruk verboden). D. S. te L. Dergelijke adressen kunnen wij niet verstrekken. C. H. te L. Stenografie wordt volgens ver schillende systemen onderwezen. Stenografie- leerboeken zijn bij den boekhandel verkrijg baar. Over het algemeen zullen romanschrijvers geen gebruik maken van stenografie. N. P. S. te L. Lisse. Leimuiden. Uithoorn, Mijdrecht. Vinkeveen, Vreeland. Kortenhoef, Hilversum. Pl.m. 48 KM. N. v. d. R. te L. Wij raden U aan te in- formeeren bij de Kamer van Koophandel. I. V. te L. Bataafsche Import Mij, Gevers Deynootweg 59. den Haag; Nederlandsche Vliegtuigfabrieken Fokker N.V. Papaverweg. Amsterdam Noord: Koolhoven Vliegtuigen N.V.. Waalhaven Rot terdam Zuid: Uw laatste vraag kunnen wij zoo niet beant woorden. Bedoelt U woningbouwmaatschappijen of maatschappijen tot uitvoering van waterwer ken. ijzerconstructies, of wegenbouw? IN WINKELS MET ONS RAAMBILJET DE ROOKWORST MET DE FIJNE ZACHTE ROOKSMAAK 6441 (Ingez. Med.) Nog geen 4 jaar geleden werd „The March of Time" alleen in de Vereenigde StaUn vertoond in 432 theaters. Thans wor den deze gedramatiseerde filmactualitei ten in meer dan 11.000 bioscopen (35 lan den) over de geheele wereld gebracht, net- zij in de Engelsche. Fransche of Spaansche taal en nu brengt RKO hier de Neder landsch gesproken versies onder den titel „De Loop der Tijden". Hoe komt het dat deze films in zoo'n korten tijd zoo'n populariteit hebben ver worven? Omdat de uitgevers van „The March of Time" van het standpunt zijn uitgegaan, dat de menschen van heden de waarheid willen weten omtrent de wereld waarin zij leven. Het doel van de uitgevers van „The March of Time" is het publiek van alle landen ter aarde, wereldnieuws in zijn ware gedaante te brengen niet slechts de feiten. Deze films verschillen daarin van het gewone f lmjournaal dat, terwijl laatstgenoemde in snelle opeenvol ging beelden toont van het nieuws van iedere week, „De Loop der Tijden" zich op ten bepaalde actueele gebeurtenis concen treert en de geschiedenis die zich hier om heeft afgespeeld, hierop opbouwt: de oorzaken hetgeen een teruggang van tien, twintig en meer jaren met zich mee kan brengen de groei, de beteekenis en de gevolgen er van. i In „Oorlog in China" bijvoorbeeld, waar in het Aziatisch vraagstuk ontleed wordt, geeft „De Loop der Tijden" in korte trek ken de geschiedenis weer van het Wester- sche contact met China, teruggaande tot 1842. in welk jaar de Westersche landen handelsbetrekkingen met het Oosten aan knoopten. Daarop volgt het op den voet de bedreiging van Japan in 1910, toen Korea geassimileerd werd, het jaar 1931 en de in neming van Mandsjoerije tot aan Japan's huidige Invasie. „De Loop der Tijden" vervangt het ge wone filmjournaal niet. De Rochemont, een volleerd filmer en veelzijdig producent met internationale er varing, verstond de kunst nieuwsopnamen samen te voegen tot korte films van een sterk dramatische en realistische werking. Volgens dit principe geproduceerd werd de eerste „March of Time" in 1935 in Amerika in roulatie gebracht. Het oogenblikkelijk succes van deze noviteit leidde tot de op richting van ..March of Time" kantoren te Parijs en te Londen, nu twee en een half jaar geleden. Richard de Rochemont, de broer van den productieleider Louis, ging naar Engeland om de onderneming in Europa te leiden. Geleidelijk aan, naarmate de filmtech niek zich ontwikkelt, komt „Tire March of Time" verder van het gewone filmjournaal af te staan en dichter bij de normaio film en de documentaire. Iedere uitgave heeft een lengte van ongeveer 600 meter, het geen een vertooningsduur van circa 20 minuten vordert. Aanvankelijk waren er drie of vier nieuwsepisoden in één „March of Time", maar de uitgevers realiseerden zich, dat om een veelzijdig en objectief standpunt weer te geven het noodzakelijk is, dat men zich tot ten hoogste drie of soms zelfs tot een enkel onderwerp bepaalt. Zelfs dan moe ten er nog duizenden meters film opge nomen worden om hieruit alleen alle es- sentieele gegevens te „distilleeren" tot één editie van „De Loop der Tijden". Niet alleen politieke onderwerpen wor den benut, maar ook sociale en economi sche vraagstukken worden in liun werke- v™- - •'-:•••» Mannen der Weten schap" en „Plagen in 1938" bijvoorbeeld behandelen problemen die het menschdom in zijn geheel raken. De bekende actrice Danielle Darrieux is deze week hier te zien in de film „Abus de Confiance" (Misbruik van Vertrouwen), waarin zij opnieuw de aandacht trekt door haar sterk spel. Hierboven Danielle Da- rieux in deze film. Een imponeerend beeld van Rockefeller Center uit de „Loop der Tijden"-episode „Rockefeller's Millioenen".

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9