LEfDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 6 Januari 1939 De strijd in het Verre Oosten De strijd in Spanje PERZISCHE TAPIJTEN Duitsch—nationalisme Tegen de regeeringspolitiek Verklaring van Hiranoema Borjas Blancas genomen Republikeinsch offensief in Estremadura PEREZ_ OPRUIMING Laatste Berichten Binnenland een atmosfeer van ijzige koelte zijn ver- loopen, welke slechts door het enthou siasme van eenige duizenden Fransche b<- ambten en van de Joden-massa gered kon worden „Geen Italiaan en geen Arabier", aldus dit blad, „heeft zich tijdens den tocht van den minister-president en bij de mili taire parades opgesteld onder de rijen juichende toeschouwers. De afwezigheid der Arabieren is symptomatisch geweest." Het slechte humeur der Italianen toordt ook nog door het volgende bewezen: De Intransigeont meldt, dat de Fransche schrijver en journalist Jerome Tharaud.die zich per vliegtuig op weg had begeven naar Dzjiboeti. bij de landing te Genua is ge arresteerd en zonder eenlgen uitleg door twee politiebeambten naar de Fransche grens teruggeleid De academicien, waar van alle papleren in orde waren, en de visa droegen van de Italiaansche ambassade te Parijs, zal nu zijn reis per schip voort zetten Omtrent het bezoek van den Poolschen mi nister van buitenlandsche zaken, Beek. aan Hitier wordt van semi-officieele zijde ver klaard, dat dit van particulieren aard was. Bij het onderhoud, dat de Poolsche minis ter met den Fuehrer heeft gehad, waren ook tegenwoordig von Ribbentrop en de Duitsche ambassadeur te Warschau, als mede de Poolsche ambassadeur te Berlijn. Omtrent den aard der besprekingen wordt niets medegedeeld. Het spree al dus verklaart men van semi officieelf jde. vanzelf, „dat een dergelijk particulle be zoek van den minister van buitenlar he zaken van een met Duitschland bev, nd land absoluut geen verrassing is of iets sensationeels beteekent en het zou daarom volkomen misplaatst zijn, er grooie poli tieke combinaties ban vast te knoopen. Men kan natuurlijk aannemen, dat het onder houd de gelegenheid bood. verschillende kwesties waarbij de beide landen betrok ken zijn. ter sprake te brengen". Verder wordt er, van semi-officieele zijde, medegedeeld, dat Hitler en Beck met de overige heeren na hun besprekingen de thee gebruikt hebben. Tegen kwart over zes vertrok Beck. Hitier en von Ribben trop begeleidden hem naar zijn auto en. namen daar zeer hartelijk afscheid van hem. Beek reed naar het station Berchtes- gaden. vanwaar hij met een specialen trein naar München ging, vergezeld door den Poolschen ambassadeur te Berlijn den Duitschen ambassadeur te Warschau, den kabinetchef van Beck, den chef van het protocol en de overige leden van het gevolg van den Poolschen minister van buiten landsche zaken. Hedenavond reist Beek door naar Warschau. Natuurlijk wordt veel gegist naar wat besproken is. Zoo wordt o.a. de Oekraine genoemd Hitler zou Beek hebben verklaard dat het Duitsche streven naar zelfstandig heid der Oekraine niet het Poolsche deel der Oekraine zou insluiten. Maar als zoo n beweging eenmaal op gang is gebracht Ook de Don-kozakken roeren zich. Heden begint te Praag een driedaagsch congres. De ataman der Don-kozakken, generaal Popof, verklaarde aan Havas: „Ik ben niet de leider van een politieke partij, doch de leider van een geheele natie Ik ben leider van een volk van meer dan 15 millioen, dat woont op een gebied van meer dan 500 vierk. kilometer tusschen Oekrajina en den Kaukasus, tusschen de Zwarte zee en de Kaspische zee. Mijn doel is opnieuw den onafhankelijken staat der Kozakken in het leven te roepen en de grondwet, welke in 1918 ls aanvaard door de Kozakken, ln te voeren. Het eerste artikel van deze grondwet verklaart, dat het gebied bewoond door de Kozakken souverein en onafhan kelijk ls. geregeerd door een Ataman en een raad van Kozakken. Ons eerste doel is het gebied der Kozakken te bevrijden van de communistische heerschappij. In dezen strijd kunnen wij niet alleen staan en daarom willen wij goede betrek kingen onderhouden met al onze anti-com munistische buren in het bijzonder met de Oekrajieners, met wie wij in 1918 een ver drag hebben gesloten. Ik weet, dat op het oogenblik onze rijkste gebieden door Oekrajieners worden opgeëischt, o.a. het Dongebied. Ik geloof evenwel, dat wij over de grenzen met hen tot overeenstemming zullen komen overeenkomstig het verdrag van 1918, waarbij het Dongebied aan den Kozakkenstaat werd afgestaan. Onze betrekkingen tot het buitenland? Ik weet, dat wij alleen ons vaderland zul len kunnen bevrijden, wij zullen op nie mand kunnen rekenen. Wanneer wij even wel sterk zijn, dan zullen anderen ons bondgenootschap zoeken. De zucht naar zelfstandigheid is in be weging HONGARIJE. Nationalisme en In de grootste vergaderzaal van Boeda pest zal minister-president Imredy heden de oprichting mededeelen en de richtlijnen aangeven van een actieve nationaal-Hon- eaarsche beweging, welker taak het zal zijn. de regeering od extra parlementair terrein te steunen. Imredy zou, naar men verze kert een pregramma afkondigen, dat tege lijkertijd racistisch en katholiek is. De be weging zou vooral een beroep doen op de jeugdige elementen, die zich tot de radicale uiterst rechtsche bewegingen aangetrokken voelen. Binnenkort zullen onderhandelingen aan vangen tusschen Imredy en dr Franz Ba=ch den leider van de Duitsche minder- he'd in Hongarije die de investituur van Berlijn ontvangen heeft Hst kr t ek- ount waarover de onder- hardriln-en zullen loopen is het recht voor de Cu'.sc.ters in Hongarije, liet. nationaa'- sc: al'sme te belijden d.w.z z ch met de getdkeuring der Hongaarsche regeering officieel te verklaren tot leden van het Duit che. volk. waarvan Hitier de opperste leider is. Naar men weet heeft Imredy reeds een aa- atoez-'gingen gedaan betreffende de D- sh° stho'l het ze'-ru'k van de Duit sche »*a' bij de besturen en rechtbanken de ooTi hting van een reeeringscommis- sar ar' voor de naf o.ra! triton. doch tot, dusver heeft hii vermeden zich ln de kwestie van het nationaai-sociallsme te binden. DUITSCHLAND. Ontdekten de sovjets nazi-geheimen? De „Daily Herald" meldt, dat vele ge heime gegevens der nationaal-socialistische partij in de laatste weken zyn vernietigd. Sommige hadden betrekking op geheim zinnige ontwikkelingen van de buiten- en binnenlandsche politiek der nationaal- socialisten. Er werd tot die vernietiging besloten, toen eenige ..lekken" waren ontdekt. De geheime politie van Himmler had er een onderzoek naar ingesteld, doch zonder succes. De feit-en werden toen tei- kennis ge bracht van Hitler, die besliste, dat het beter was het gevaarlijke materiaal op te ruimen. Een speciale correspondent van de „Daily Herald", welke deze mededeelingen doet zegt vernomen te hebben, dat de autoritei ten der geheime politie de sovjet-unie verantwoordelijk stellen voor de steeds toe nemende spionnage in Duttschland. Inlich tingen. welke de buitenlandsche pers heb ben bereikt, zouden, naar beweerd wordt-, verschaft zijn door sovjet-diplomaten. Nadat het bestaan der lekken gebleken was. werden wel eenige arrestaties verricht, doch de Gestapo is niet voldaan Gezegd wordt, dat Himmler zoo woedend is geweest over dit falen en zóó overtuigd, dat de sovjets de hand in de zaak hadden, dat hij Hitler vroeg, hem toe te staan een inval te doen in het sovjet-ambassade te Berlijn, doch Hitier weigerde. Men heeft intusschen gemerkt, dat vele Duitsche militaire geheimen in sovjet-Rus- land bekend waren. Bijzonderheden over duikbootbouw zijn ook uitgelekt. Gezegd wordt, dat de stap van Berlijn om wijziging te krijgen in de Duitsch-Engelsche vloot- overeenkomsl het gevolg is van een dreige ment der sovjets onthullingen te doen. Onnoodig te zeggen dat wij dat geheel voor rekening laten van het Engelsche Labour-blad ENGELAND. Od de jaarlijksche vergadering van con servatieve umversiteitsvereenigingen, waar ook twee ministers aanwezig u-aren, is gis teren breedvoerig over de regeeringspolitiek gediscussieerd die wat het binnenland be trof niet veel bestrijding ondervond, maar een door minister Browm voorgestelde motie van goedkeuring der buitenlandsche poli tiek werd heftig bestreden en is ten slotte met 14 tegen 10 stemmen de aanwezigen stemden per vereeniging verworpen. Later is een motie tegen de teruggaaf der voormalige Duitsche koloniën met alge- meene stemmen aangenomen na indiening van een amendement met de beperking ..zoolan-' het Duitsche rassenpolitlek-stand- punt niet gewijzigd wordt". Onder voorzitterschap van Duncan San dys is te Westminster een bijeenkomst ge houden van Lagerhuisleden en politici, die het niet eens zijn met Chamberlain's poli tiek Er warer. ongeveer 300 menschen. van wie bijna een derde vrouwen. Het doel van de bijeenkomst was een lichaam te vormen, dat den naam zou krijgen van De Honderd duizend. Als gTonds'az van de discussie werd een beginselverklaring van 10 punten voorgelegen, welke in hoofdzaak neerkwa men op samenwerking bij de landsverdedi ging en handhaving of herstel van de vrij heid Nadat verscheidene aanwezigen het woord hadden gevoerd, stelde Sandys voor, dat zij niet bereid waren de beweging te steunen, de vergaderinz zouden verlaten, waarop zeer velen heengingen. De overge blevenen besloten, dat Sandys voorloopig voorzitter zal zijn van de beweging en de hertogin van Atholl penningmeesteres. LUXEMBURG. De meerderjarigheid van prins Jan. In verband met de meerderjarigheid van den kroonprins, bevat het Memorial groot hertogelijke besluiten, waarbij prins Jan tot vermoedelijke troonopvolger verklaard wordt met den titel erfgroothertog van Luxemburg, erfprins van Nassau, prins van Bourbon-Parma. Tegelijkertijd is den achttienjarigen erf prins de honoraire rang van luitenant der Luxemburgsche gewapende macht ver leend. De Belgische gezant heeft ZK.H. gisteren uit naam van Koning Leopold IH het groot kruis der Belgische Leopoldsorde over handigd. VEREENIGDE STATEN. Het Hooggerechtshof Roosevelt heeft Felix Frankfurter, die hoogleeraar is aan de rechtskundige hooge- school van Harvard, tot plaatsvervangend rechter in- het Hooggerechtshof benoemd, in de plaats van Cardozo. die in Juli J.l. over leden is Frankfurter, die van Oostenrijksch-Jood- sche afkomst ls, staat uiterst welwillend tegenover de doeleinden van den New Deal. Zijn benoeming zal in den Senaat, wanneer zij daar bevestigd moet worden, waar schijnlijk tot wrijving leiden. Tegen immigratie. Senator Reynolds heeft bij het presidium van den Senaat verscheidene wetsontwer pen ingediend inzake de immigratie van vreemdel.ngen. Een dezer ontwerpen beoogt met name de voortdurende immigratie voor den duur van tien jaren op te schorten althans tot dat de werkloosheid in het binnenland ver dwenen zal zijn. Vordering van koopvaardijschepen. Het departement van mar ne heeft het congres aanbevolen een wetsontwerp te aanvaarden waa dcor de maritieme com missie gemachtizd wo;d .-oopvaardijsche- pen te vorderen !n dr ngento gevallen om redenen van nationaal belang". Hiervan zou sprake kunnen zijn vóór een oorlogs verklaring. Na de eerste vergadering van het nieuwe Japansche kabinet heeft minister-president Hiranoema een verklaring afgelegd, waarin hit o.a, zeide: „Het is nauwelijk noodtg te vermelden, dat Japan staat tegenover een kritieken toestand, die zijn weerga niet heeft in de Japansche annalen en het is geen gemakke lijke taak, dien te boven te komen. Ik aelool echter stellig, dat het niet on mogelijk is deze moeilijkheid te overwin nen, wanneer regeering en volk zich slechts hecht aaneensluiten onder den keizerlijken invloed en volledig ruimte geven aan den traditioneelen geest. De geschiedenis toont dat de Japansche natie tot dusverre iedere nationale crisis beantwoord heeft met hechte eenheid en duidelijke solidariteit en dat zij de natio nale structuur met haar bewustzijn verder versterkt heeft. De tegenwoordige aangelegenheid is uiterst dringend en eischt een verdere een heid en solidariteit der natie. De algemeene politiek van het nieuwe kabinet zal te gelegener tijd worden gepu bliceerd. Intusschen echter is het onnoodig te zeggen, dat de algeheele nationale hu*.- bronnen geconcentreerd behooren te wor den ter bereiking van het doel der Japan sche expeditie in China. Wat de beëindiging betreft van het Chi- neesche incident, zal het nieuwe kabinet de onveranderlijke politiek voortzetten die door den keizer is goedgekeurd. Het nieuwe kabinet heeft ook besloten, alle reeds opgestelde programma's ten uit voer te leggen en hééft zijn taak aangevan gen in overeenstemming met deze onver anderlijke politiek. Ik ben diep onder den indruk van de angstvallige zorg. die door de natie besteed wordt aan het verrichten van haar plicht als volk achter de kanonnen, waarbij zij zich de ontberingen en nooden. die geleden worden door de expeditietroepen in China, voor den geest houdt en bereidwillig de ongemakken verduurt, die de crisisorgani satie van haar land begeleiden. Onder de huidige omstandigheden ben ik vastbesloten, mijn best te doen, om de moeilijkheden te boven te komen, waar tegenover Japan zich geplaatst ziet. met grooten moed en hoop. in samenwerking Te Burgos wordt gezegd, dat de rechtsche troepen Borjas Blancas zijn binnengetrok ken, waarbij talrijke krijgsgevangenen werden gemaakt. Borj as Blancas ls een sleutelstelling ln de linksche verdedigingslinies aan den zuid kant van het Catalaansche front. De noor delijke arm van den tang, die zich om Barcelona dreigt te sluiten, reikt thans, volgens de rechtsche berichten, tot Ana, dat voorbij het belangrijke knooppunt van wegen Artesa ligt, en de Zuidelijke arm tot Borjas Blancas en de heuvels van Uazgas, ten zuiden van deze stad. Aan den noord kant van het front drongen de rechtsche troepen de vruchtbare vlakte van Urgell binnen en bezetten zij Artesa de Lerida Gemeld wordt, dat een groot aantal krijgs gevangenen is gemaakt. De correspondent van Reuter te Barce lona meldt, dat de val der steden Artesa de Segre en Borjas Blancas het voor de regeeringstroepen raadzaam heeft ge maakt. zich uit het platte land terug te trekken langs de rivier Segre, teneinde hun linies te versterken. De troepen zouden op gunstiger stellingen, welke reeds gereed zijn, daar de mogelijkheid van een derge- lijken terugtocht reeds sedert April onder oogen was gezien, terugvallen. Er was dan ook al overgegaan tot den aanleg van ge weldige verdedigingslinies. Een stroom van vluchtelingen trekt uit de door de rechtsche troepen bedreigde dorpen. Ouden van dagen en heel kleine kinderen zitten bovenop door muilezels ge trokken karretjes welke tjokvol huisraad en voorwerpen voor persoonlijk gebruik zijn. Havas meldt uit Valencia: Aan het front van Estremadura hebben de linksche troe pen na drie uren harden strijd den Patu- dapas in den sector van Valsequlllo bezet. De aanval was gisterochtend om half negen ingezet, de rechtschen leden ernstige verliezen en lieten een aanzienlijke hoe veelheid materiaal en tal van gevangenen achter. Gistermiddag slaagden de republikeinen er in door het rechtsche front in de Sierra Noria te dringen. De troepen van Franco moeten wijken voor de linkschen. die blijven oprukken in de richting van Valsequlllo in het Noorden der provincie Cordoba. Rapport van Britsche enquête commissie. De Britsche commissie van onderzoek naar de luchtbombardementen in Spanje verklaart in een door het Foreign Office gepubliceerd rapport, dat alle bewijsmate riaal, dat in haar bezit is, er op wijst, dat het bombardement van Barcelona op Oudejaarsavond een opzettelijke aanval was op menschelijke levens met speciaal tot dit doel vervaardigde bommen. Het rapport voegt hieraan toe, dat de aanval plaats vond op een oogenblik, dat men verwachten kon. dat de straten meer dan gewoonlijk bevolkt zouden zijn en op en deel van de stad. waar de burgers zich cillg voelden. Daar er tusschen liet alarmsi 'naal en len eigenlijken aanval acht minuten ver- '.iepen, bedroeg het aantal slachtoffers echter 44 dooden, 66 ernstig en 25 Ucht geworden. met de geheele natie en tor uitvoering van de keizerlijke wenschen". Omtrent de kabinetswijziging te Tokio merkt de vertegenwoordiger van Havas al daar op. dat het zeer moeilijk is, de juiste politieke kleur van het nieuwe kabinet te bepalen. Het verlangen der natie is evenwel aldus wordt officieel verklaard, „reconstructief werk te verrichten" hetgeen zeggen wil de practische regeling van de Chineesche kwes tie. In dit opzicht bevindt Hiranoema zich in een gunstiger positie dan Konoje. De verklaring van 22 December i 1resultaat van de keizerlijke conferentie van 30 No vember, geeft hem groote vrijheid een ter rein te zoeken voor het voeren van onder handelingen met de leiders van China, met inbegrip van de leiders der Kwo Min Tang terwijl Konoje gebonden wa; door de ver klaring van 16 November, welke het voeren van iedere onderhandeling met het regime van Tsjang Kai Sjek uitsloot Het leger en de nationalisten anderzijds verwachten van de nieuwe regeering dat zli den landdag onder curateele zal stellen en de beweging zal aanmoedigen welke streeft naar de oprichting van een eenheidspart waarvoor Konoje weinig bleek te voelen. De houding van Japan jen ocz'chte van de groeiende pressie van de zijde der Ver- eenigde Staten en Engeland talijft echter een der onbekende grootheden van de huidiee situatie. In een onderhoud met de pers heeft baron Hiranoema nog verklaard, dat hij ten aanzien van het incident in China de politiek van zijn voorganger zal voortzetten met eerbiediging van de grondwet en de parlementaire grondslagen. Evenwel zal hij. ten aanzien van den toestand ln China, een nieuwe politiek inslaan, indien de om standigheden dit zouden verelsohen. Ge vraagd naar zijn houding Jegens de poli tieke partijen, zeide Hiranoema, dat hij met. slechts de grondwet maar ook het par lement zal eerbiedigen. Het ligt niet in zijn bedoeling de politieke partijen voorbij te gaan. Evenmin wil hij een soort totalitaire partij oprichten of een nationale reorga nisatie doorvoeren. Alle eigenbelangen ver dwijnen, indien het land de belangen der keizerlijke familie en van den staat voor oogen houdt. Het onderwijs en ook de so ciale en politieke opleiding moet langs deze lijnen geschieden. Het nieuwe kabinet zal de gewone begrooting 1939/40, zooals opge steld door het vorige kabinet, overnemen. De financieele politiek wordt op denzelfden voet voortgezet. Wijzigingen ln het kabinet moeten worden voorkomen wegens den moeilijken toestand waarvoor Japan in China staat, doch nu het kabinet gewijzigd is, moet de continuïteit der Japanscihe po litiek, vooral ten aanzien van China, over tuigend worden aangetoond, hetgeen ge schied is door de opneming van prins Konoje als minister zonder portefeuille in de nieuwe regeering. 'S-G RAVENHAGE- NOORDEIN'DE 140 C ook in Amsterdam, Rotterdam, Utrecht 6458 (Ingez. Med.) HOOGE RAAD. Bij den' aanvang van de civiele zitting van den Hoogen Raad der Nederlanden zijn hedenochtend de nieuwbenoemde president mr. dr. L. E. Visser en de nieuwbenoemde vice-president prof. dr. B. M. Taverne, als zoodanig geïnstalleerd. ARBEIDER GEDOOD TE HAARLEM. De 51-jarige pakhuisknecht S. T., werk zaam bij de kaasexporteurs gebrs. S aan de Houtmarkt te Haarlem, was bezig een was- trommel, die met een electro-motor gedre ven wordt, te reinigen Terwijl de trommel draaide, boog hij zich voorover om een putje schoon te maken Zijn kleeren kwamen ln aanraking met de as van den motor en rolden zich op, waar door een strop onstond Vervolgens werd de arbeider met kracht tegen den trommel geslagen. Toen een collega later in de fabriek kwam, vond hi.1 S. dood. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen achter. „STICHTING KRUIDENIERSEXAMEN". Gisteren vond te Haarlem plaats de op richtingsvergadering van de Stichting krui deniersexamen", welke zich ln de toekomst zal belasten met het onganiseeren van examens In vakbekwaamheid voor kruide niers, in vea'band met de toepassing van de vestigingswet kleinbedrijf of het kruide- nlersbedrijf. Tot de stichting traden toe de Neder- landsche kruldeniersbond de federatieve bond van winkeliers ln koloniale waren, de Ned. R.K. Kruldeniersbond, de vereeniging van grootwinkelbedrijven in levensmidde len. de Ned. grossiersbond. de Sparcentrale de vereeniging Centra de coöperaties en de drie werknemersorganisaties. Tot leden van het dagelijksch bestuur werden gekozen de heeren P. van der Linde voorzitter C. W Jacobsen en mr W G Wendelaar terwijl tot secretaris der stich ting werd benoemd mr. J. Verkerk te Am sterdam. EEN KLACHT TEGEN „DE TELEGRAAF". De heer S. R. de Miranda, wethouder van Amsterdam, heeft bij de justitie een klacht ingediend tegen de hoofdredactie van het dagblad „De Telegraaf", dat hedenmorgen meldde dat wethouder De Miranda en het raadslid S. Gulden verdacht worden be trokken te zijn bij onregelmatigheden te Amsterdam bij de uitgifte van bouwgiond, waarnaar (zooals elders ln ons Elad. onder „Gemengd Nieuws" wordt medegedeeld) door de Justltle-autorltelten een onderzoek wordt Ingesteld. VERGADERING „DE KLEINE ZELF STANDIGEN" TE KATWIJK a. d. RIJ* Deze vereeniging hield te Katwijk a. I Rijn een belangrijke ledenvergadering in het gebouw van den heer C. J. Boskamp aan den Nieuwen Duinweg. Daar de voor zitter, de heer H. de Mooy, verhinderd was tijdig aanwezig te zijn, opende de secretaris de heer G. Varkevlsser de vergadering. Hij heette inzonderheid den heer L. v. d. Zwan lid van den gemeenteraad welkom. Spieker wees op den droeven toestand in land- en tuinbouw, vooral door het afgeloopen sei zoen en aangezien de perspectieven voor de toekomst donker zijn, ls het dringend noodig alles in het werk te stellen om in onderling overleg en langs organisatorl- schen weg de belangen van het vak meer dan ooit goed onder het oog te zien. De notulen der vorige vergadering wer den gelezen en vastgesteld Het uitgebreid jaarverslag werd met belangstelling be luisterd. De secretaris herinnerde aan de besprekingen, die gevoerd zijn met het Departement van Economische Zaken naar aanleiding van het Rijksvoorschot dat door den Directeur-Generaal van Economische Zaken en den Inspecteur van Land- en Tuinbouw, den heer v. d. Plasse, met me- werking van den heer Volkerz, Rijkstuin- bouwconsulent door het bestuur ln Den Haag werd voorgesteld. Onvoldoende orga nisatie in dit district was wel de hoofd oorzaak. waardoor dit plan niet ten uit voer kon worden gebracht. De commissie tot verlaging der vaste lasten welke ook in deze gemeente werd ingesteld, ging zoo als zij gekomen was, zonder een levens- teeken na te laten. Als een lichtstraal San den donkeren lulndershemel verscheen „de steun aan kleine tuinders", maar bij nadere kennis making verdonkerde ook dit licht. Droevig is het te moeten vaststellen, dat met het practische levenspeil van deze omgeving, die zoo'n hemelsbreed verschil laat zien met het levenspeil ln onze Oostelijke pro vincies, geen rekening werd gehouden. Is het wonder dat het bestuur, zegt de voor zitter onomwonden bij het bekend worden van het basis-bedrag van f.4 f.7.— en f. 9.— per week aan de betroken Instan ties hun leedwezen kenbaar maakten? 8oms heeft het den schijn dat de tuin der in zijn noodtoestand geholpen wordt. Maar een feit ls het, dat waar ons de ver plichting opgelegd wordt aan een werkne mer f. 17per week te betalen, de Re geering negen gulden per week (het hoog ste basisbedrag, want er zijn ook catego rieën die aan f.4 of f.7.— genoeg moe ten hebben) voldoende acht voor een werk gever. Er wordt een actie gevoerd, vooral ln Noord-Holland, om dit bedrag verhoogd te krijgen tot f. 14.Spreker hoopte dat onze ministers van Econ. Zaken en Sociale Zaken In staat zullen zijn, hierin verbe tering te brengen. Dan volgde verslag van den penning meester, den heer C. Kuyt. Dit werd in orde bevonden. Er is een batig saldo van f. 7.06. Den penningmeester werd dank gezegd voor zijn accuraat beheer. De contributie werd vastgesteld op het bedrag van vorig Jaar. De secretaris werd met op één na alg. st. herkozen, terwijl voor den heer E. v. d. Vijver, die zich op grond van zijn hoogen leeftijd niet meer herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer A. Boezaard. Een voorstel om drie leden van den Raad, zijnde de heeren J. v. d. Perk, H. Grimbergen en L. v. d. Zwan als commissieleden van advies aan het bestuur toe te voegen, vond alge- meenen bijval. Bij de bespreking over het Gemeentelijk voorschot werd er door het bestuur ernstig op aangedrongen den se cretaris direct kennis te geven en opgaaf te doen van het verlangde voorschot. Ver schillende verbeteringen zijn besproken en aan B. en W. kenbaar gemaakt. Na rondvraag volgde sluiting. „RHIJNVREUGD" TE ZOETERWOUDE VERDWIJNT. Men is thans begonnen met het sloopen van het bekende prachtige „Rhijnvreugd" van wijlen H. graaf Van Bylandt aan den Hoogen Rijndijk alhier. Het daarbij behoorende bosch ls reeds gedeeltelijk gerooid. Een en ander geschiedt met het oog op den aanleg van den nieu wen snelverkeersweg door deze gemeente. VOETGANGER STAK PLOTSELING DEN WEG OVER, Gisteravond ls op den straatweg En- sohe—Buurse de 68-jarige J. Hardlck aan gereden door een hem achterop rijdende auto. H„ die aan de linkerzijde van den weg liep, was hardhoorend en begaf zich plotseling naar rechts. Hij werd aangere den en met een schedelbasisfractuur naar het ziekenhuis vervoerd. Vanmorgen is hij aldaar overleden. DE OPLEIDING VAN VERKEERS VLIEGERS. Naar wij vernemen, is ter voorziening in de. leemte, ontstaan door het overlijden van den vliegtuigbestuurder der KI M Van der Sijde, die beiast was met het geven van instructies aan in opleiding zijnde verkeersvliegers en aan de leerlin gen van de rijksopleiding van verkeers vliegers, tijdelijk met-het geven van instruc tie belast de Indië-gezagvoerder K. Par- men tier- Inmiddels zal echter een geheele veran dering worden gebracht in het tot nog toe gevolgde systeem, waarbij In hoofdzaak één vliegtuigbestuurder met de opleiding werd belast. Verschillende vliegtuig-bestuurders, dio de daarvoor noodige eigenschappen bezit ten, zullen bekwaamd worden in hengeven van instructie, zoowel aan leerlingen van de rijksopleiding als aan jonge verkeers- piloten, die nieuwe vliegtuigtypen mo?ten leeren besturen, op de verschillende vlieg tuigtypen Zij zullen bij het werk als instnetour rculeeren en tusschen de perioden, v-nin zij opleiding geven, normaal als vli'-duig- irestuurdei hun lijndiensten b' "n ver richten. Binnenkort zal men dairdoor over een zestal instructeurs beschikken, welk aantal zoo noodig verder kan worden uit gebreid. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2