STADSNIEUWS BUITENLAND 79ste Jaargang VRIJDAG 6 JANUARI 1939 No. 241(6 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De Leidsche „Overdekte' verklaard failliet Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD Algemeene Toestand Na Roosevelt's boodschap. Frankrijk en Italië. Beek bij Hitier. verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS, DER ADVERTENTIES: 30 Cts! per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk Jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 570S5 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn.: per 3 maanden f. 2.3S per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f* portokosten! (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd> GEVONDEN VOORWERPEN. HET BEDRIJF WORDT VOORLOOPIG VOORTGEZET. Nadat dezer dagen een aanvrage daartoe was ingediend, is gisteren het faillissement uitgesproken van de N.V. „De Overdekte Bad- en Zweminrichting" aan de Haarlem merstraat, alhier. Zooals men weet (ook in den ge meenteraad is dat indertijd ter sprake ge bracht) zijn meerdere leden van de directie en verder personeel van de door den heer Koster hier te lande (en dus ook te Leiden) gebouwde overdekte baden met aanzienlijke bedragen aan het bedrijf ver bonden. Wat voor hen de resultaten van dit faillissement zullen zijn is niet te voorzien. Het onderzoek zal vermoedelijk wel drie a vier maanden in beslag nemen, gedurende welke periode het bedrijf normaal zal wor den voortgezet. Naar men ons van de zijde der Overdekte heden nog verzekerde gingen de zaken den laatsten tijd bevredigend en is de situatie momenteel zoodanig dat het bedrijf zich bedruipen kan. Curator is mr. F. J. J. Trapman, alhier. LIEFDADIGHEIDSCONCERT IN DE STADSZAAL. Zang en harpspel. Slechts een gering aantal toehoorders was gisteravond naar de Stadszaal gegaan ter bijwoning van het Liefdadigheidscon cert, dat op initiatief van den heer Kreeft, voorzitter van het mannenkoor „De Ver- eenigde Zangers" georganiseerd was ten bate der vervolgde Joden. Niet minder dan vier zangvereenigingen het bovengenoemde, voorts het „Haagsch Tram Mannenkoor", „Hofstads a Capella- koor" en de Chr. Zangver. „Wassenaars Mannenkoor", allen staande onder leiding van den dirigent Piet Zwager, verleenden hieraan haar medewerking. De leden van deze vereenigingen vulden nagenoeg geheel het podium en ook onder het reeds kleine auditorium bleken zich nog vele zangers en zangeressen te bevin den, zoodat wij vermoeden, dat het finan- cieele resultaat van dit concert wel niet aan de verwachtingen zal hebben beant woord. Dit neemt niet weg, dat men zich met enthousiasme aan den zang heeft gewijd! De heer Kreeft opende met het verzoek, om bij het eerste nummer, het „Beati Mortui" (Zalig zijn de dooden) van Felix Mendelssohn, waarmee het programma in zette, een oogenblik in gedachten te ver wijlen bij de slachtoffers der laatste pogroms en uit eerbied voor hen, na afloop van deze compositie, niet te applaudissee- ren. De wijze, waarop dit nummer door de Ver. Zangers gezongen werd, geschiedde met de noodige wijding en getuigde van veel piëteit, zoodat het tot een schoone Inzet werd van een uitvoerig en toepasselijk gekozen programma, waarin alle koren, die zich onder de bekwame leiding van den heer Zwager hadden gesteld, zich van hun beste zijde deden kennen. Het is bij een liefdadigheidsconcert als dit niet gebruikelijk, critiek of lofprijzingen neer te schrijven en als gevolg daarvan wellicht het eene koor boven het andere te stellen. Het zij hier voldoende te constatee- ren, dat allen zich met groote liefde stel den in den dienst van het door hen be oogde doel: n.l. een steentje bij te dragen tot leniging van veler nood en zorgen. De vele nummers maakten in het algemeen een uitstekenden indruk, zoodat het succes telkenmale groot kon zijn. Rosa Spier, de bekende harpiste, ver leende haar uiterst gewaardeerde mede werking in een Schubertfantasie van Trnecek en de bekende compositie „Die Moldau" van Smetana, waarin zij ruim schoots gelegenheid vond, haar virtuose en muzikale eigenschappen te demonstreeren. Het applaus, dat zij verwierf, was dan ook enorm. Een ruiker bloemen met linten in de Leidsche kleuren werd haar door den heer Kreeft overhandigd: een welverdiend bewijs van dankbaarheid voor haar fraaie prestaties. Tijdens de pauze heeft in de solisten kamer de voorganger der Israël. Gemeente de heer V. E. Bloemkoper zijn dank betuigd aan de medewerkenden, evenals na afloop een der leden van de Commissie van Aan beveling, n.l. ds. H. A. Wiersinga, Ger. pre dikant alhier, die tevens een aanbevelend woord sprak voor de collecte, die aan den uitgang werd gehouden. Gistermiddag is de 68-jarige mej. A. M de N., bij het oversteken van den Sta tionsweg aangereden door een wielrijder, waardoor zij viel en verscheidene hoofd wonden bekwam. De Eerste Hulpdienst vervoerde haar naar haar woning aan de •Heerengracht. HERDENKING 125-JARIG BESTAAN 4 R.I. Aanbieding van het huldeblijk der burgerij. In verband met de beperkte ruimte heb ben, bij de aanbieding van het geschenk der Leidsche burgerij aan het 4e Regiment Infanterie, morgenochtend te 11 uur toe gang tot het Schuttersveld: lo. zij die in het bezit zijn van een toe gangsbewijs; 2o. ten hoogste een persoon onder geleide van een militair in uniform. N.Z.H.T.M. Reorganisatie der bedrijfsindeeling. Met ingang van 1 Januari j.l. zijn bij de N.Z.H.T.M. de navolgende wijzigingen in de bedrijfsindeeling gebracht: De af deelingen propaganda, dagelij ksche controle en statistiek worden van Algemee- ne Zaken naar Vervoer overgebracht. De afd. Wegen, bovenleiding en nieuwe werken en Technisch onderhoud van het materieel worden met den Dienst van Werkplaatsen, het materieel en de onderstations onderge bracht in een algemeenen Technischen Dienst. De magazijnadministratie wordt van den Technischen Dienst naar dien van Algemeene Zaken, die voortaan Administra tieve dienst zal heeten, overgebracht. Onder de met de leiding der diensten be laste hoofdambtenaren nl. mr. D. A. E. Immink voor den Administratieven dienst, ir. B. Nugteren voor den Vervoerdienst, mr. H. J. Mulder en ir. B. Nugteren voor den Technischen dienst, zullen te werk worden gesteld: bij den Administratie ven dienst als Administrateur de heer A. Steetskamp, bij den Vervoersdienst als Inspecteur van Vervoer de heer M. D. Constandse en bij den Technischen dienst als Inspecteur van Materieel de heer H. J. Kapteyn. In de maand December. Gevonden zijn: armbandhorloges, auto- velgband, actetasch, inh. pantoffels enz., autonummerplaat, actetasch, beenbescher- niers, bankbiljetten, blik spercieboonen, buitenbanden, boeken, breiwerk, brillen, damesparapluie, di*meshoedje, damestasch- jes, dennenboom, damesring met steentje, koperen gewicht, handschoenen, heeren- hoed, honden halsband, handwarmer, hor loge. handfietspomp, jongenspetje, kano, kruis van rozenkrans, kanarievogel, kin derschoentje, een paar kinder gymnastiek- schoentjes, koolschaaf, kwast van een vaandel, marmot, mutsen, missaal, porte feuille. portemonnaies, paardendeken, pas ser-étui, rijwielbelastingmerken, regen pijpen. rozenkrans, reclamebord, schaar, sokkenhouder, sjaal, sleutels, schaatsen, schaatssleutel, stormlantaarn. stofbril, sleutel voor een klok, teekening. tabaks pijp. vulpenhouders, vulpotlood, weeg schaal, zinken etensemmer. lepel en busje, zilveren ketting met hanger. Gevonden in het Postkantoor: 1 paar bruirne heerenhandschoenen, 1 paar da mesmofjes. Gevonden in de tram (stadslijn): hand schoenen. portemonnaie, damesparapluies, 1 blokkendoos, 1 rolletje papier. 1 vulpen in étui. 1 dameshoed, een dameshandtasch, 1 kalender. 1 sleutel. Terug te bekomen eninlichtingen te verkrijgen iederen werkdag van 13 uur nam., behalve Donderdags en Vrijdags. ZILVEREN JUBILEUM. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer P. Smit, wegwerker bij de Ned. Spoor wegen en werkzaam aan het station alhier, in dienst trad bij de Ned. Spoorwegen. Om ongeveer 4 uur gistermiddag ver voegde zich de heer Wijnnobel, assistent- opzichter Weg en Werken alhier, te zijnen huize om den jubilaris namens de directie der Ned. Spoorwegen hartelijk geluk te wenschen, onder aanbieding van het ge bruikelijke geschenk onder couvert, bene vens een oorkonde voor 25-jarige trouwe dienstvervulling. De heer Wijnnobel wenschte den jubilaris ook namens het personeel van Leiden har telijk geluk, en prees de goede verstand houding. waardoor de werkzaamheden op goede wijze verricht worden. Ook van andere zijde, ontving de jubila ris vele blijken van belangstelling. BONTE AVOND ROODE VALKEN BEWEGING. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der Roode Valkenbeweging is gisteravond in het Leidsche Volkshuis aan den Apothe- kersdijk een bont programma uitgevoerd, dat door een vrij talrijk publiek werd bij gewoond. Nadat een schets was gegeven van het ontstaan der R.V.-beweging en een aantal lichtbeelden was vertoond van het leven in de A.J.C.-kampen, bracht de heer A. J. Jon- geleen namens den L.B.B. en de S.D.A.P. de gelukwenschen over. Spr. wees op de groote beteekenis van het opvoedende werk der A.J.C., dat den steun der ouderen ten volle verdient. In het bijzonder bracht hij hulde en dank aan den leider der plaatselijke Roode Valken. Koos Webbers, die reeds tal van jaren zijn werkkracht en organisatie talenten beschikbaar stelt. Onder luiden bijval bood spr. hem een geschenk onder couvert aan, naar eigen goeddunken ten bate der beweging te besteden. De centrale leider W. van Halm bracht namens het hoofdbestuur der A.J.C. de feli citaties over. Daarna werd een aanvang gemaakt met de opvoering van het spel „De vliegende Hollander", waarin een indruk werd gege ven van het leven en de inrichting der troe pen en horden en van de wijze, waarop de jeugdige Valken in het tijdvak van hun 12- tot 16-jarigen leeftijd worden opgevoed tot Roode Wachten, die straks hun plaats zul len innemen in de rijen der arbeiders Jeugdcentrale. Na afloop werden nog eenige leekenspel- letjes opgevoerd, waarom braaf is gelachen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: N.V. Nationale Aannemings Maatschappij v.h. van der Velden en de Jong. van As- sendelftstraat 12, Oegstgeest. Uittredend waarnemer van de directie: H. Th. Kooy, Wassenaar, d.d. 30 Dec. 1938. Uittredend Commissaris: P. G. de Jong. Oegstgeest en M de Jong Voorschoten, d.d. 30 Dec 1938. Naamlooze Vennootschap Bloembollen- kweekerij en Handel voorh. van Zonneveld en Co., Wilhelminalaan 17. Sassenheim. Nieuwe directeur: W. van Zonneveld, Sas senheim. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders :Behangers 38: Baggerlie- den 1; Betonvlechters 32; Betonwerkers 70; Fundeeringwerkers ,1: Glazenmakers 2; Gla- zenwasschers 13; Granietwerkers 16: Grond werkers 118; Heiers 2; Metselaars 106; Opper lieden 112; Schilders 265; Sloopers 8: Steen houwers 2: Straatmakers 11; Hulp-Straat ma- kers 14; Stucadoors. Witters 76: Timmerlieden 259: Uitvoerders 11; Voegers 21; Ongesch. Bouwvakarb. 18. Totaal 1196. Fabrieksarbeiders: Lompensorteerders 20; Bleekers 20; Vellenblooters 4; Vuurwerkmakers 1; Steenfabr. Arb. 103; Zeepfabr. Arb. 3; .On gesch. Fabr. Arb. 66. Totaal 217. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 77; Rei zigers, Colp. 41; Winkelbedienden 27; Etaleurs 4; Incasseerders 17; Musici 8; Onderwijzers 1: Verplegers 1; Overheidspersoneel 11. Totaal 187. Hotel-Café-Personeel: Huispersoneel 11; Kell- ners 68; Koks 6. Totaal 85. Houtbewerkers: Beddenmakers 4; Houtbe werkers 71; Kistenmakers 8; Kuipers 5; Lijsten makers 3; Mandenmakers 1; Meubelstoffeer ders 19; Meubelmakers 37; Politoerders 2; On gesch. Fabr. Arb. 39. Totaal 189. Kleermakers; Kleermakers 79; Kappers 6; Schoenmakers 19. Totaal 104. Land- en Tuinarb.: Bloemisten 41; Landar beiders 52: Tuinlieden 29; Warmoeziers 14; Ongesch. Landarb. 6. Totaal 142. Metaalbewerkers: Bankwerkers 84; Blikbe- werkers 33; Burgersmeden 34; Electriciens 46; Gasfitters 12; Gasmetermakers 2; Gereedschap makers 1; Instrumentmakers 4; Isoleerders 4; Kettingsmeden 17; Klinkers 10; Koperslagers 4; Lab. Bedienden 3; Lasschers 11; Loodgieters 26; Machinisten 17; Metaalboorders 3; Metaal- draaiers 4; Metaalslijpers 2; Metaalzagers 1; Modelmakers 2; Monteurs 31; Pianostemmers 4; Polijsters 2; Ponsers 4; Rijwielherstellers 10; Rijtuigschilders 2; Scheepstimmerlieden 5; Sto kers 24; Tegenhouders 12; Hulp-Verw. Mon teurs 14; Voorslaanders 6; Voorwarmers 4; Vuurwerkers 7; Wagenmakers 3: IJzerwerkers 54: Zandvormers 5; Zilversmeden 2; Ongesch. Arbeiders 45. Totaal 554. Sigarenmakers: Sigarenmakers 21; Sigaren- sorteerders 1; Sig. Strippers 3. Totaal 25. Technici. Opzichters: Bedrijfsleiders 6: In genieurs 1; Teekenaars 10; Werkmeesters 8; Totaal 25. Textielarbeiders* Hekelaars 4; Katoendruk kers 20; Kluwers e.a. 7; Luikers 9; Plaatsnijders e.a. 9; Spinners 39; Spoelers 2; Sterkers 2: Staaldraaddraaiers 2; Strijkers 6; Wevers 69; Wolbewerkers 34; Ongesch. Textielarb. 64. Totaal 268. Transportarbeiders: Emballeurs 3: Chauf feurs 139: Exp. Knechten 23; Koetsiers 12; Loopknechten 40: Magazynknechten 65; Schip pers 102; Spoor- en Trampers. 16; Wakers 7: Transportarbeiders 66; Losse Arbeiders 498. Totaal 971. Typografen: Boekbinders 23: Boekdrukkers 11; Fotografen 5; Hulp-Vakarbeiders 4; Letter zetters 25; Steendrukkers 1. Totaal 69. Voedingsmiddelenarb.Bakkers 89; Ovenisten 3; Slagers 61; Suikerwerkers 17; Wynkoopers- knechten 11; Zoutzieders 1: Zuivelbereiders 6; Ongesch. Fabr. Arb. 48. Totaal 236. Vrouwen: Analysten 1: Kapsters (leerl.i 2; Naaisters 10: Winkeljuffrouwen 13: Serveersters 2; Ass. bij Tandarts 1; Kantoorbedienden 30; Verpleegsters 4; Biologen 1; Bedrijfsleidsters 1: Teekenaressen 1: Onderwijzeressen 2; Ass. en Huishoudsters 12: Dagmeisjes 8; Dienstboden 2; Kinderjuffrouwen 2; Werksters 37; Fabr. Arbeidsters 6; A.V.O. 7. Totaal 142. Alg. totaal 4410 6 Januari 1938 5205 6 Januari 1937 5083 Ben. 28 Ged. Werkloozen en 156 vorstwerk- loozen. Donderdag a.s. hoopt de heer J. Kreu- ger alhier den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar als vaartwerker in gemeente dienst trad. De heer Jean van Zijp heeft de zaal achter zijn magazijn in feestartikelen aan de Hooglandsche Kerkgraoht No 40 doen restaureeren en vergrooten, hetgeen een flinke verbetering mag heeten. De sportschool „Calosteno", van den heer J. Kooreman, welke tot dusver geves tigd was in het perceel Jan van Goyenkade 2", is thans verplaatst naar Breestraat 149. In het gebouw, waar voorheen een dans school was Ingericht, vond de heer Koore man een prachtige ruimte voor zijn zaak. die met deze wijziging ongetwijfeld een be duidende verbetering boekt. Gelijkvloers bevinden zich de ringzaal, alsmede de kleedkamer, een tweetal douches en een Zweedsch stoombad, terwijl de groote bovenzaal, waar het daglicht rijkelijk toe gang heeft door het glazen dak, bestemd is voor gymnastiek. Men treft daar o.m. aan: een rekstok, een wandrek, punchballs, halters, klimtouwen, enz. Daarnaast is een afzonderlijke ruimte ingericht voor mas sage, terwijl het tevens als kantoortje be nut zal worden. De heer Kooreman ver telde ons, dat er uitsluitend gediplomeerde krachten aan zijn sportschool verbonden zijn. In een verklaring, die Chamberlain heeft afgelegd naar aanleiding van Roosevelt's boodschap aan het congres, zegt de Brit- sche premier: „Niemand die belast is met zware regeeringsverantwoordelijkheid, kan niet onder den Indruk gekomen zijn van de plechtige woorden, waarmede de presi dent der Vereenigde Staten de gekozen ver tegenwoordigers van het Amerikaansche volk heeft begroet. Op deze eilanden, waar men zoo duidelijk inziet, dat wij slechts door vrijheid en vrede de zegeningen, waarvoor wij generaties lang hebben gezwoegd voor ons zelf en voor hen, die na ons komen kunnen hopen te behouden en uit te breiden, worden de gevoelens, welke door den president tot uiting gebracht zijn, verwelkomd als een nieuw bewijs van de vitale rol van de Ame rikaansche democratie in de wereldaange legenheden en van haar toewijding aan het ideaal van geordenden menschelijken vooruitgang". Terwijl de Duitsche diplomatieke kringen ontstemd zijn over de door Roosevelt ge houden rede. wordt, naar Reuter meent weten, niet verwacht, dat een officieel protest daarvan het gevolg zal zijn. Het waarschijnlijkst is, dat Hitier op de bood schap van Roosevelt zal antwoorden in de rede, die hij ter gelegenheid van de ope ning van den Rijksdag op 30 dezer zal houden. Intusschen nadert het oogenblik. waarop Chamberlain en lord Halifax zich naar Rome zullen begeven. Men blijft in diplo matieke Engelsche kringen verklaren, dat in overeenstemming met de door de Fran- sche regeering uitgesproken wenschen. de Britsche regeering niet alleen geen bemid delingsactie tusschen Parijs en Rome in de kwestie der Italiaansche eischen zal leenen tot een Italiaansche manoeuvre, die er uit zou bestaan, Chamberlain tot tolk of pleitbezorger te maken van een Romein- sche these, hoe gematigd die ook moge zijn. Men geeft te kennen, dat Chamberlain's streven vooral de Spaansche kwestie zal betreffen en de noodzakelijkheid van een terugtrekking van vrijwilligers en van oorlogsmateriaal. Het zou met nadruk wij zen op het feit, dat een opheffing der bui- tenlandsche inmenging het zekerste middel zou zijn om een nuttige hervatting van de FranschItaliaansche onderhandelingen mogelijk te maken. De Fransche premier heeft intusschen zijn bezoek aan Tunis beëindigd, na nog in enkele plaatsen geestdriftig te zijn toe gejuicht. Van boord van den kruiser „Foch" heeft Daladier een telegram gezonden aan presi dent Lebrun, waarin hij zich gelukkig prijst te kunnen getuigen van de gevoelens van aanhankelijkheid jegens het moeder land van het geheele protectoraat. In een telegram aan den Franschen resi dent-generaal van Tunis zegt Daladier: „Voor de geheele wereld heeft het volk van Tunis zich kunnen toonen zooals het ls: onwankelbaar gehecht aan zijn bestem ming als lid van de groote Fransche ge meenschap. Namens mijzelf en namens de regeering zult gij uitdrukking geven aan mijn zeer groote voldoening jeg"ns al de genen. wier organisatie-talent de bevol king in de gelegenheid stelde, haar wen schen te vertolken in zulk een grootsche manifestatie van zulk een geweldige sym bolische draagwijdte. Daar. waar het moet, zal ons glorierijke leger van Afrika te land, BINNENLAND. De Eerste Kamer over de rijksbegrooting; algemeene beschouwingen (4de Blad). Te Noordwijk is, 66 jaar'oud, overleden mr. J. C. A. Everwijn. oud-gezant te Washington (3de Blad). Het werk van den spoorwegdetective (3de Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Beperkte handel - Zwakke markt - Suiker flauw - Meerendeels lage koer sen - Amerika gedrukt - Beleggings- markt stil. BUITENLAND. Roosevelt heeft zijn begrooting ingediend. Tekort van bijna 4 milliard (4de Blad). Chamberlain over Roosevelt's boodschap (Buitenland, 1ste Blad). Daladier heeft Tunis verlaten (Buiten land. 1ste Blad). De Poolsche minister Beek bij Hitier (Bui tenland, 1ste Blad). Verklaring van Japan's nieuwen premier (Buitenland, 1ste Blad). Franco's troepen bezetten Borjas Blancas; offensief van Barcelona in Estrema- dura (Buitenland, 1ste Blad). Ernstig grensincident tusschen Hongaren en Tsjechen (Laatste Berichten, 1ste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor de kuststrook: Meest ma tige Noordwestelijke tot Weste lijke of Zuidwestelijke wind. Ge deeltelijk bewolkt, mogelijk nog lichte sneeuwbuitjes. Lichte dooi overdag. Des nachts temperatuur om het vriespunt. Voor het binnenland, het Oosten en het Zuiden: Meest zwakke Noordwestelijke tot Westelijke wind. Helder tot licht of half be wolkt. Weinig of geen sneeuw overdag. Temperatuur om het vriespunt, des nachts lichte vorst. Waarschuwing voor het verkeer: Gladde wegen in het geheele land in den namiddag, avond en nacht. ter zee en in de lucht een nieuwe bladzijde toevoegen aan zijn boek van verdiensten." Daladier zal nu nog even Algiers aan doen en keert dan huiswaarts. De Italiaansche pers laakt de „anti-Ita- iiaansche provocaties" in Tunis. In hun commentaren wijzen de bladen op de fiere pro testmotie, welke is aangenomen door de vertegenwoordigers der instellingen en or ganisaties, welke alle Italianen in Tunis omvatten en op de plechtige bevestiging m die motie van de onaantastbaarheid van hun rechten, geheiligd door de ver dragen en door het gewoonterecht. „De rekening van Italië met Frankrijk", aldus schrijft de „Stampa", wordt langer, maar Frankrijk zal haar naar billijkheid tot de laatste centime betalen". De „Popoio d'Italia" schrijft o.a.: „De reis van den Fransehen minister-president heeft het karakter van een openlijke vij andige manifestatie jegens Italië aange nomen, welke in scherpe tegenstelling staat tot de officieele terughoudendheid van Italië". De „Stampa" schrijft voorts nog: „De nieuwe anti-Italiaansche tumulten, welke tegen het Italiaansche volk en den duce gericht waren, hebb'n öc spanning na de gebenrienissen var v-aember, welke bet geduld der Italianen reed' tot het uiterste op de proef hebben gesteld, nog meer doen toenemen". „La Sera" constateert, dat „de demon stratie in Tunis ter eere van Daladier in

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1