STADSNIEUWS DONDERDAG 5 JANUARI 1939 No. 24165 Luitenant-generaal E. F. Insinger overleden HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79sfe Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD In den ouderdom van 68 jaar verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D cis.' per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35 per week .......ÏS. f.048 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f- portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 per 9 mndjt DE PROVINCIALE VERDUISTERINGS PROEF OP 19 JANUARI. Oefening van bet korps Motordienst. Ter gelegenheid van de provinciale ver- dulsterlgsproef op Donderdag 19 Januari as. houdt het korps Motordienst een spe ciale oefening, welke in scène ls gezet door den instructeur van den wintercursus. den sergeant S. Erkelens. Verondersteld wordt, dat de roode vijand noordwaarts oprukt in de lijn Terheijde PoeldijkWateringen en Delft, terwijl de eigen blauwe troepen de lijn Kijkduin 's Gravenhage—Voorburg bezet houden. Ten behoeve van dit front is een aanvuilings- plaats voor levensmiddelen Ingericht in het boschperceel te Meijendel onder Wassenaar, welke gevoed wordt vanuit een eindhavcn. gelegen op het terrein van de Vereenigde Houthandel aan den Hooge Moschweg te Oegstgeest. De oefening behelst nu een transport, opgedragen aan I Aut. bataljon dat gelegen is in een autopark aan den Hooge Rijndijk te Leiden. De bekende spe ciale verrassingen, welke een colonne kan ondervinden van vijandelijke patrouilles, gasaanwezigheid en gevaren uit de lucht zullen voor de noodige afwisseling tijdens den tocht zorg dragen. En het feit, dat al les geschiedt in het donker met wagens, welke, wat verlichting betreft, onderworpen zijn aan de bepalingen tijdens de verduis teringsproef. maakt, dat het alles bijeen een bijzondere oefening Is. welke dan ook aan de uitvoerders zware eischen zal stellen. WAAROM THEOSOFIE? Lezing van den heer Jeidels. Over bovenstaande onderwerp sprak gis teravond in het Federatiehuls. Gerecht 10, de voorzitter van de Delftsche Loge van het Theosofisch Genootschap (leider: G. de Purucker te Point Loma, Cal. U.S.A.), de heer Jeidels. De nooden onder het menschdom, al dus spr., zijn overal in de wereld gestegen. Twijfel, angst en vrees beheerschen de menschen zoowel in hun denken, als in hun doen. Dit zijn echter niet zoo zeer symp tomen van de laatste jaren, veeleer doen deze zich cyclisch, soms in mindere, soms In sterkere mate gelden, en wel leven te genwoordig in een cyclus, waar twijfel en vrees in bijzondere mate op de menschen inwerken. Vooral betreft deze vrees ons materieel bezit en de vele uiterlijke dingen in het leven. Sommige menschen zullen er wel over nadenken, of dergelijke toestan den rechtvaardig zijn en of het wel het doêl van ons leven zal zijn, dat wij zoo in onzekerheid verkeeren. Maar wanneer wij ons tot de mannen der wetenschap, poli tiek of theologie wenden, dan zullen wij geen bevredigend antwoord kunnen ver nemen. Men zal ons verwijzen naar hoogere machten, die een bestuur op de wereld hebben ingesteld, hetgeen voor ons ster velingen ondoorgrondelijk is en dat het daarom ook geen doel heeft, zich daarover het hoofd te breken. Spreker schetste dan de toestanden in Europa en Azië ongeveer 2000 jaar geleden, waar eveneens ongeloof, oorlogen en ver volgingen heerschten, en waar ook de geestelijke nood hoog was gestegen. En in deze tijden van hoogsten nood voor de men schen was een figuur verschenen, die de menschen op hun fouten wees en hun den weg voor teekende, hoe zij weer tot een meer geestelijke beschouwing van hun le venstaak konden geraken en daardoor hun twijfel en vjees konden leeren overwinnen. De leeringen van Christus vormden een nieuwen impuls op den grondslag van de zelfde waarheden, die reeds vroeger door andere groote godsdienstleeraren waren onderwezen, die allen culmineerden in deze groote waarheid, dat al het stoffelijke, ma- terieele illusie, begoocheling is, en dat al leen het geestelijke de werkelijkheid is en van blijvend bestaan. Mevrouw Biavatsky werd in de wereld gezonden op een tijdstip, dat de wereld wederom in geestelijken nood verkeerde, ja deze zelfs nog stijgende was. Het verschij nen van deze bijzondere figuren waar van sommige grooter, andere kleiner waren geschiedt niet toevallig, maar houdt nauw verband met den geestelijken toe stand der menschen. Mevrouw Biavatsky gaf de wereld niets nieuws, maar slechts de oeroude waarheid en zij deed dit, opdat de menschen antwoorden konden verkrij gen op hun vragen naar het „waarom" zoo dra zij daaraan behoefte gevoelden In haar leer van Karman de leer van oor zaak en gevolg gaf zij é"en helder ant woord. waarom de toestanden in de wereld zoo zijn geworden, als wij deze nu zien. Maar zij wees ons ook den weg, hoe wij uit deze menschonteerende toestanden kun nen geraken en weer een gelukkige en te vreden samenleving kunnen vormen. Hoe wij door een reeks van levens heen Re- ervarip"",n moeten verzame len er slechte daden moeten vereffenen, om onze ziel vrij te maken van alles, wat haar aan de stof heeft gekluisterd. Zij liet ons zien. hoe wij in ons diepste Innerlijk wezen goddelijk zijn, want wij zijn een afstraling van die hooge geeste lijke essence, waaraan al het geschapene is ontsprongen, en dat wij dus in ons de kracht moeten ontwikkelen, die ons via den weg van het stoffelijke weer terug zal brengen naar die sferen, waar rust en vrede ons deel zal zijn. Hierdoor wordt ge documenteerd, dat wij menschen in wer kelijkheid allen broeders zijn, aangezien wij van denzelfden ouder afstammen. En dit weten, diep innerlijk aangevoeld, zal ons anders doen staan tegenover het ge- heele menschelijke geslacht, ja tegenover alles, wat leeft. Wij zullen ons zelf moeten vergeten, om anderen, die zwakker zijn, te helpen; wij zullen ons levensdoel alleen nog in broederschap vinden en wij zullen ons. hierdoor steeds hooger stijgende in onze geestelijke ontwikkeling, tenslotte één gevoelen, met die wezens, die den top der hiërarchie vormen, die werelden besturen. Dit is de waardevolle boodschap der theosofie en dit is het antwoord op de vraag: Waarom theosofie? De leeringen der theosofie zijn geen utopie of fantasie, maar zij zijn werkelijkheid, waarheid; zij zijn waarheid, omdat zij gegeven zijn door hoogste wezens, die den hoogen stand van hun geestelijke ontwikkeling alleen heb ben kunnen bereiken door voor waarheid en broederschap te hebben gewerkt, Na de lezing werden nog verschillende vragen aan den spreker gericht, welke uitvoerig werden beantwoord. MILITARIA. Op 16 Januari a.s. komt bij het 6c Regiment Veldartillerie de lichting 1938 n (onbereden) onder de wapenen. De wachtmeester Dohmen van het 6e Reg.ment veldartillerie is op zijn verzoek overgeplaatst naar het 8e Regiment veld artillerie te Ede. Bti Kon. Besluit is aan den reserve- eerste-luitenant W. K. Batteljee, van het 4de regiment infanterie eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. HET 125-JARIG BESTAAN DER FIRMA ZAALBERG. Feestavond voor het personeel. Tot besluit van de feestelijkheden ter ge legenheid van het 125-jarig bestaan der N. V. Koninklijke Nederlandsche Fabriek van Wollen Dekens voorheen J. C. Zaalberg en Zoon, waren gisteravond het geheele personeel en enkele genoodigden in de Stadszaal vereenigd. De directie bood hier de groote Zaalberg- familie een feestavond aan. die klonk als een klok en die ongetwijfeld nog langen tijd In de herinnering van de feestvierders zal blijven voortleven. De groote zaal was op smaakvolle wijze door de firma Pander in een feestkleed ge stoken en tusschen het groen en de bloe men waren verschillende teekeningen. voor stellende de diverse behandelingen, die wol moet ondergaan, voor zij Zaalberg-deken is. opgehangen. De president-commissaris der N. V., de heer ir. Guljé. sprak een welkomstwoord, terwijl de directeur, de heer Schrandt een toelichting tot de reeds genoemde teeke ningen gaf en aan het slot van den avond de artlsten hartelijk dankte. Het programma, dat dezen avond werd afgewerkt, was buitengewoon geslaagd. Allereerst was daar het populaire duo Coos en Polly Speenhof! Jr., dat met enkele liedjes, waarvan wij speciaal willen noemen de actualiteiten-revue, weldra de bij derge lijke feesten onontbeerlijke stemming wist te brengen. De reeks van vroolijke nummers werd ge opend door den muzikalen clown Fantaslo. die zijn naam eer aan deed en toonde, dat het heelemaal niet noodig is, dat een viool speler zijn instrument altijd maar netjes onder zijn kin houdt. De drie Brions lieten de aanwezigen door hun verbluffende acrobatische toeren grie zelen, terwijl The Cavellis hun groote be gaafdheid in het bespelen van een accor deon demonstreerden. De opmerkelijkste prestatie leverde o. I. wel Victor Marchant. die werd aangekon digd als de koning der diabolo's Met ver bluffende vaardigheid speelde hij met zijn diabolo's en haaide er de meest wonderlijke toeren mee uit. Een lachnummer was het optreden van het duo Collins en Ray, die het slappe koord bewandelden en er ook wel eens afvielen. Johnny en Jones oogstten eveneens veel succes met hun Amerikaansohe jazz-songs, terwijl het refrein van de „Ode aan Zaal berg", gebracht dcor Bartoes, uit volle borst werd meegezongen. Miss Blanche ontpopte zich als een han dig goochelaarster en vooral haar bier- nummer - dat is nog eens de moeite waard biertappen uit een leeg vat - sloeg bijzon der in. De bekende Koos Koen sloot de lange artistenreeks met de transformatie-schets: „Het bruiloftsdmer". Hierin liet hij zijn be kende figuren een toespraak tot het jonge echtpaar houden. We meenen ons ontslagen te mogen achten hier de goede kwaliteiten van Koos Koen te noemen, zij zijn algemeen bekend en wat meer zegt: ze worden alge meen gewaardeerd. Zooais men ziet was het een avond vol afwisseling, waarop de firma Zaalberg met groote voldoening kan terugzien. „EÉN DAG KHALIF" Uitvoering ten bate der St. Lidwina-school. Voor een goed bezetten Schouwburg heeft het kinderzangkoor „Zing Mee" gisteravond een geslaagde opvoering gegeven van de de operette „Eén dag Khalif" van Otto Ludwig. Een openingswoord werd gesproken door pastoor Th. M. Beukers die het mooie doel waarvoor dezen avond wordt gegeven, n.l. het steunen van de St. Lidwina-school voor zwakzinnige kinderen, nog eens naar voren bracht. Het spel dat hierna door „Zing Mee' on der leiding van mej. J Kortman over het voetlicht werd gebracht, verdiende zoowel om de wijze van opvoering en de kleeding der medespeelsters geheel door mej. Kortman vervaardigd als voor den zang alle lof en de waardeering van de aanwezi gen bleek dan ook na ieder bedrijf uit een luid en langdurig applaus. Onder de jeugdige tooneelspeelstertjes bleken krachten te schuilen met wie „Zing Mee" de toekomst met een gerust hart kan tegemoet gaan. Tijdens de pauze werd eveneens ten bate der St. Lidwina-school een verloting ge houden. welke eveneens het gewenschte resultaat opbracht. Aan het slot van den avond werden mej. Kortman, mevr. van Zijp en de pianiste, die mevr. A. Sirksde Bock. die door onge steldheid verhinderd was, verving, in de bloemetjes gezet. Al met al een avond, die zoowel wat de opvoering als wat het doel betreft, zeer ge slaagd mag worden genoemd. BINNENLAND. Uitvaart van wijlen prof. Roland Holst (Kunst, 2e Blad). Bijzonderheden omtrent de in Juli te hou den expositie van „Ons Leger" (3e Bl.)# Drama's te Amsterdam en Schijndel (3e BI. en Laatste Berichten, le Blad). Urk krijgt gebrek aan levensmiddelen (Bin nenland, 3e Blad). Hoe Budge won van Vines (Sport, 2e Blad). Uitspraak inzake den moordaanslag te Leiden (Rechtzaken, le Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Geringe affaire - Nauwelijks prijshou dende markt - Weinig veranderde koersen - Suikerfondsen gedrukt - Amerika hooger - Beleggingsmarkt stil PONTSCHOOL. Luitenant-generaal E. F. Insinger. Gisteravond is te zijnen huize in de Johan van Oldenbarnevelditlaan te Den Haag na een kortstondige ziekte op 68-jarigen leeftijd overleden de gep. luitenant-generaal E. F. Insinger. oud commandant veldleger, oud-comman dant van de vesting Holland en oud gouverneur der residentie. De heer Insinger is 1 Mei 1870 te Amihem geboren. Na zfjn studies aan de Koninklijke Militaire Academie te hebben voltooid werd hij op 26 Juli 1890 benoemd tot tweede lui tenant bij het tweede regiment vesting artillerie. Op 2 November 1895 werd hij bevorderd tot eerste luitenant. Een jaar later werd hij voor den tijd van drie jaar gedetacheerd bij de hoogere krijgsschool. Op 6 October 1900 werd hij overgeplaatst naar het eerste regiment veldartillerie. Van 1 November 1901 tot 21 Mei 1904 bekleedde hij de functie van adjudant. Op 1 Juli 1905 werd hij overgeplaatst naar het tweede regiment veldartillerie. Op 20 Mei 1908 volgde zijn benoeming tot kapitein bij het derde regiment vestingartillerie. In het jaar 1910 werd hij benoemd tot adjudant bij dit korps. Op 1 September 1911 werd hij werk zaam gesteld ten bureele van den comman dant van de stelling Den Helder. Een maand later werd hij overgeplaatst naar den Oeneralen Staf. waar hij werkzaam bleef totdat hij in Augustus 1916 als majoor be noemd werd tot hoofd van de lie afdeeling van het departement van ooriog. Op 1 Mei 1919 werd majoor Insinger benoemd tot luitenant-kolonel. In 1921 overgeplaatst naar het derde regiment vestingartillerie, werd hij op 15 Juni 1922 belast met het be vel over de vierde artilleriebrigade en op 1 November van dit jaar benoemd tot kolo nel en commandant van die brigade. Op 1 Mei 1924 werd hij benoemd tot. In specteur der artillerie, van 1 November van dat jaar af met den rang van generaal- majoor. Sinds 5 September 1925 functionneerend als plaatsvervanger gouverneur der resi dentie, werd hij op 1 October 1926 als gou verneur der residentie benoemd. Op 1 Januari 1929 werd hij benoemd tot commandant van het veldleger en comman dant van de vesting Holland. Op zijn verzoek verkreeg hij op 1 Mei 1932 eervol ontslag uit den militairen dienst met dankbetuiging voor zijn gewichtige diensten. De overledene had de onderscheidingen voor langdurigen dienst als officier, was Commandeur in de Orde van Oranje-Nas- sau en Ridder in de Orde van den Neder- landschen Leeuw. Hij was tevens Commandeur 2e klasse van de Orde van het Zwaard van Zweden en Commandeur eerste klasse van de Orde van Sint Olaf van Noorwegen. De begrafenis zal Zaterdag a.s. om 12 u. plaats hebben op Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage. De stoet vertrekt te half twaalf van het sterfhuis. Voor het examen machineschrijven diplo ma B (tenminste 120 regels per uur), afge nomen door den Alg. Stenografen-Bond, slaagden: de dames E. Aalbersberg, Zoeter- woude, A. E. Brilman, J. C. v. Fraassen, Oegstgeest, C. de Gunst, A. J. C. M van Hamersveld, M. C. Hamming, A. E. Hokke- ling, D. Lepelaar, J. A. v. d. Poel. Oegstgeest, C. W. Rühl, Oegstgeest, M. A. F. Timp. E. A. v. d. Voort, Warmond, A. G. ten Wolde, J. M. Wijk en de heeren H. J. A. Bokern, J. C. de Bruyn, N. den Dikken. Katwijk a. Zee. L. M. Geluk. Roelofarendsveen. J. C. Juta. Oegstgeest, C. v. d. Mark. Lisse, H. A. Niersman. Voorschoten. C. H. Noort. Lisse, D. Oostergo. Voorschoten. B. W. M. de Roo. C. v. Wijk. Voor steno-typen in de Ned. taal (130 lettergr. per minuut)de dames A. Bonte, S. Coster, E. van Santen. Voor steno-typen Ned. taal 165 lettergr.: mej. C. Dubbeldam. Voor steno-typen in de Duitsche taal: mej. G. C. E. v. Koolbergen. Voor kantoorstenograaf in de Ned. taal (130 lettergr. p. minuut): mej. E. Dros, Oegstgeest en de heer P. E. H. Roelofs. Idem in de Engelsche taal: mej. C. M. Zandee. Idem in de Duitsche taal: mej. C. M. Zandee. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze alhier. Allen waren leerlingen van de Pont- school, Steenschuur 3. BUITENLAND. De boodschap van president Roosevelt. Voor behoud van religie, democratie en goede trouw (le Blad). In Duitschland groote verontwaardiging over Roosevelt's rede, warme ontvangst in Amerika, Engeland en Frankrijk (Buitenland, le Blad). Nieuwe beknotting der R.K. bladen in Duitschland (Buitenland, le Blad). Daladier schouwt in Tunis de troepen (Bui tenland, le Blad). Baron Hiranoema vormt een nieuw Japansch kabinet (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS EERSTE BLAD. LAATSTE BERICHTEN DE VAN HORN-KAZERNE TE WEERT. De naamgever was generaal der artillerie in 1672. Het in ons Blad van Dinsdag j.l. van militaire zijde uitgesproken vermoeden dat de in aanbouw zijnde Van Horn-kazerne te Weert haar naam zou ontleenen aan den ongelukkigen graaf van Hoorne, die op last van koning Philips II van Spanje werd onthoofd blijkt niet iuist te zijn geweest. W. A. Graaf van Hom (of Hornesi. naar wien de kazerne in Weert is gedoopt, heeft z.ch als artillerist naam verworven. Hij was ger.eraal-meester der artillerie in 1672 her overde Oudewater in Juli en vertrok in 1674 met 154 compagnieën infanterie en traal Israelietisch Wees- en Doorgangshuis mariniers naar de Fransche koloniën, waar alhier zijn benoemd tot leden van het he men echter op zijn hoede was. 27 Juni var. stuur: mevrouw Levisson—De Beer uit dat jaar landde hli echter opBelle-Isle aan Leeuwarden (in de vacature ontstaan we de Fransche Westkust, doch kon het kasteel gans het bedanken van mevr. v. d. Heijden- niet veroveren. Wei slaagde 4 Juli de bezet- Van Esso te Leeuwardeni.mr. W. G. Belin- tine van het eiland No.rmant ers waar hij fante uit Den Haag (in de vacature ont- 3 weken lang de Hollandsche vlag deed istaan wegens het bedanken van den secre- wapperen. Na aan de slagen bij Montcasse' taris der vereeniging, de heer L. Levisson Voor de Westelijke provincies: Krachtige tot matige Noordelijke tot Westelijke wind. Gedeeltelijk bewolkt. Aanvankelijk kans op buien met hagel of natte sneeuw. Des nachts temperatuur om het vriespunt. Overdag dooi. Voor het midden en Oosten: Matige tot zwakke Noordelijke tot Westelijke wind. Gedeeltelijk be wolkt, wellicht enkele lichte buien met natte sneeuw. Des nachts temperatuur om het vries punt tot lichte vorst. Overdag dooi. en St. Denis te hebben deelgenomen, is hij bti het beleg van Namen 30 Aug. 1695 ge wond. CENTRAAL ISRAELIETISCH WEES- EN DOORGANGSHUIS. Ledenvergadering. In de gisteravond onder voorzitterschap van dr. J. Teixeira de Mattos uit Den Haag gehouden ledenvergadering van het Cen- uit Den Haag) en de heer Alfred Cohen uit Amsterdam. Namens de aanwezige leden sprak de heer E. B. de Metz woorden van groote waardee ring voor het vele, dat de heer Levisson ge durende de twintig jaren, dat deze bestuur der van het weeshuis is geweest, heeft ge daan. De voorzitter onderstreepte deze hulde, er daarbij op wijzende, dat in een binnenkort te houden bestuursvergadering alsnog ge legenheid zal bestaan van den heer Levis son afscheid te nemen.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1