STADSNIEUWS BUITENLAND De Verduisteringsoefening op 19 Januari a.s. r WOENSDAG 4 JANUARI 1939 No. 24164 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Strooit voedsel voor de vogels Dif nummer bestaai uit DRIE bladen EERSTE BLAD Algemeene Toestand De Fransch-Itaiiaansche wrijving. Nieuwe besprekingen. verwacht Voorschriften voor het verkeer te land Knipt dit uit en bewaart het! LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets; per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week t.0.1S Franco - per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten, (voor binnenland f.O.80 per 3 mnAJ) HET JUBILEUM VAN DEN GEM. REINIGINGSDIENST. Receptie en feestavond. De feestelijkheden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den Gem. Reini- glngs- en Ontsmettingsdienst werden gis termiddag voortgezet met een receptie in de als feestzr.al ingerichte garage aan de Noorderstraat, waar de directeur, de heer J. H. de Jong en zijn dagelijksche mede welkers temidden van een schat van bloe men de gelukwenschen in ontvangst namen Na de groote belangstelling in de morgen uren. had de receptie een merkwaardig rustig verloop. Onder hen, die persoonlijk hun opwachting maakten, bevonden zich om. de burgemeester en secretaris van Nieuwkoop, de heeren van der Weyden en Groenendijk en tal van oud-leden van het personeel. Namens de vier organisaties op het domein van overheidspersoneel, sprak de heer Forrer woorden van dank voor de prettige samenwerking. De meeste bezoekers namen ook een kijkje in de tentoonstelling van archiefstukken, waar mej. Ruys bereidwillig van voorlichting diende. Groote belangstelling bestond er begrij pelijkerwijze voor de avondbijeenkomst in den foyer der Stadszaal, alwaar het ge meentebestuur aan den jubileerenden dienst een feestprogramma aanbood. Behalve het voltallige personeel met naaste familie, waren o.m. de burgemees ter en de wethouders Verwey en van Stra len benevens vele raadsleden aanwezig. Allen werden welkom geheeten door den directeur, den heer J. H. de Jong. die te vens dank bracht aan het college van B. en W. dat deze bijeenkomst aanbiedt en voorts de medewerkenden begroette. Deze laatsten waren het orkest „Frans Schweitzer" en het duo Mr. Carter en Miss Corrina. dat in diverse prestaties zijn veel zijdigheid demonstreerde. Als goochelaar en medewerkende in het theater ..Fantoche" oogstte Mr. Carter grooten bijval, doch de meeste bewondering trok toch Miss Corrina in haar nummer gedachtenlezen, dat aan het ongeloofelijke grensde! Zij noemde zonder aarzelen den naam van personen, die zij nooit tevoren had gezien, het nummer van hun tram abonnement of paspoort, bijzonderheden over hun uiterlijk, kortom de tijd van de toovenarij scheen teruggekeerd! En wat te denken van de dame, die in horizontale houding in de lucht zweefde zonder dat meer dan een enkel steunpunt onder het hoofd viel waar te nemen? Na de pauze vertoonde het tweetal zijn bekwaamheden als imitator, jongleurs, kunstwielrijders, enz., waarmede zij het kunststuk wrochten om schier den geheelen avond op het too- neel te vertoeven en desalniettemin volop afwisseling te brengen. De bloemen, welke de voorzitter der feestcommissie, de heer J. H. Sloots aan Miss Corrina aanbood, wa ren evenzeer verdiend als het hartelijk ap plaus na elk nummer, dat beiden gold. Het beste bewijs, dat de aanwezigen zich opperbest vermaakten, was dat het pro gramma allen tothalftwee in feeste lijke stemming bijeenhield! Alvorens de nauze intrad vertoonde de heer van der Meer andermaal de Reini- gings-jubileumfilm, welke ook nu weer een spontaan anplausje kreeg. De heer de Jong sloot den zeer geslaag den avond met woorden van dank aan alle medewerkenden. VRIENDENKRING TER EERE VAN HET ALLERHEILIGSTE SACRAMENT. Gisteravond vierde bovengenoemde ver- eeniging haar jaarfeest in de groote Stads gehoorzaal, die ook dit jaar weer vrij goed met leden en belangstellenden was gevuld. Met den deken A. Homulle gaven vele geestelijken uit stad en omgeving door hun tegenwoordigheid blijk van hun be langstelling. Na een kort openingswoord door den geestelijk adviseur kapelaan Verhoofstad, werd door ..de Vereenigde Haagsche Spe lers" (dir. Pierre Balleduxl het spel in drie acten van Henri Chéon „Kermisvolk op Kerstmis" opgevoerd, waarmede dit gezel schap veel bijval oogstte. GEBRUIKT GIJ UW AUTO OF JACHT IN 1939? De inspecteur der directe belastingen alhier, 2de afdeeling verzoekt ons de hou der van motorrijtuigen en pleziervaartui gen er aan te herinneren dat, indien zij voornemens zijn deze objecten gedurende het geheele jaar 1939 niet te gebruiken en derhalve na afloop van het belastingjaar teruggave van belasting te verzoeken, zij vóór 20 Januari as. hiervan schriftelijk moeten kermis geven aan den Inspecteur der directe belastingen in wiens inspectie de aanslag voor het motorrijtuig of ple ziervaartuig zal worden opgelegd. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Gebroeders Bergman, Tey- lingerlaan 69. Sassenheim. Kweeken vanen handelen in bloembollen en aanverw. arti kelen en gewassen in binnen- en buiten land. Het bedrijf van bovengenoemde zaak is met ingang van 1 Januari 1939 ingebracht In de vennootschap onder firma: Firma Gebrs. Bergman, (Bekende Bepalingen), waarin vennooten zijn: W. Bergman, A. H. Bergman en H. A. Bergman, Sassenheim. „Modehuis Noordwijk Bad" (filiaal) (wed. J. v. d. Berg en Zoneni. Ouda Zeeweg 12, Noordwijk aan Zee. Hoofdzaak: Bakker straat 118120, Utrecht. Het filiaal te Noordwijk a. Zee, wordt thans gedreven onder den naam: „Noord- wijksch Modehuis". MILITARIA. De 2e luitenant H. H. Jetten van 6 R.V.A, wordt van 16 Januari tot 1 April gedeta cheerd bij het Kaderbataljon te Leger plaats bij Laren voor het volgen van een cursus in den verbindingsdienst. De le luitenant P. J. M. Schoonenberg van 6 R.V.A. wordt van 9 tot en met 21 Januari gedetacheerd bij het 2 R.V.A. te Den Haag voor het volgen van een cursus vuurregelingsdienst. Met ingang van 1 Januari j.l. zijn be noemd tot reserve le luitenant de res. 2e luitenants bij het 4e Regiment Infanterie T. Koopman. J. K. Paling. J. M. Castelein, W. F. ten Boske, B. C. Sliggers. T. J. de Beer, II. G. Hagens en D, van Driessen. Aan den sergeant le klasse J. v. d. Velde van het 4e Regiment Infanterie is met in gang van 8 Januari as. de zilveren me daille voor 24 jaar trouwen dienst toege kend. De sergeant-cap. F. J. Bokhorst van II 4 R.I. is aangewezen voor het volgen van een motor-technischen cursus van 16 Ja nuari t/m 25 Februari as. bij het korps Motordienst. De sergeant majoor administrateur A. M. H. van de Pavert, thans werkzaam ge steld als controleur bij de steunverleening in de gemeente Dongen is door den Minis ter van Defensie van laatstgenoemde func tie ontheven en op 1 Februari a.s. over geplaatst bij II 4 R.I, te Weert. Gisteravond omstreeks kwart over zeven is op den Rijnsburgerweg ter hoogte van het Academisch Ziekenhuis een tan dem, waarop een echtpaar uit Lisse was ge zeten, aangereden door een transportdrie wieler, bestuurd door den 21-jarigen J. den H. alhier. Door den schok vielen beide echt lieden op den grond; de man kwam goed terecht en kreeg geen letsel, doch zijn vrouw, de 44-jarige mej. G. H brak het linkeronderbeen. De Eerste Hulpdienstver- voerde het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis. Met ingang van 1 Januari j .1. is op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eer vol ontslag verleend als zoodanig uit den militairen dienst, aan den reserve-tweede luitenant F. Touber. van het 4e regiment infanterie en is benoemd en aangesteld: bij den plaatselijken staf, tot tweede-luitenant, plaatselij k-adjudant, de eervol ontslagen reserve-tweede-luitenant F. Touber, voor noemd. De motorspuit onder commando van inspecteur Couzy is gisteravond om kwart over tien uitgerukt voor een beginnenden brand in een slaapkamer van het perceel Rapenburg 47, waar het behangselpapier in de omgeving van een brandend gasstel had vlam gevat. De bewoner wist het vuurtje met water en natte doeken zelf te dooven, zoodat de brandweer niet meer behoefde in te grijpen Onze stadgenoot, de heer A. J. Anes is benoemd tot secretaris van de Ver. van Onderwijzend Personeel aan Prot. Chr. Kweekscholen. mmtmiKmKmmKmmmmmmmmmmmmmmm DE ONTVANGST VAN BODEGRAVENS NIEUWEN BURGEMEESTER. De betoogingen van aanhankelijkheid jegens Frankrijk tijdens Daladler's bezoek aan Tunis en Corsica hebben te Rome blijkbaar misnoegen gewekt. De fascisti sche pers zwijgt over de geestdriftfee be toogingen en zou haar lezers willen doen gelooven, dat Daladier niet ontvangen is op de wijze, die men in Frankrijk verwacht had. De „Tribuna" schrijft: .zoowel in Tunis als op Corsica zal Daladier zich moeilijk thuis hebben kunnen voelen". De redevoe ringen van Daladier bevallen Rome even min en men tracht de beteekenis er van te veTkleinen. De „Lavoiro fascista" zegt: ,-Alle verklaringen van den Franschen pre mier zullen de Italianen koud laten, daar de oplossing der hangende problemen niet afhankelijk is van het ja of neen van Parijs". Daladier gaat echter rustig zijn gang! De „Telegrafo", het blad van de familie van den minister van buiteniandsche zaken Ciano, verwijt den Engelschen radio-om roep, te veel belang te hechten aan de reis van Daladier naar het Middeilandsche Zee gebied. Het blad ziet daarin een anti-Italiaan- sche houding van Engeland. „Terwijl de Fransche pers een gematig den toon in acht neemt", aldus de „Tele grafo", .heeft de Britsche radio in de uit zendingen geprobeerd, het bezoek voor te stellen als een gebeurtenis van groot be lang in antwoord op de jongsrte Italiaan- sche eischen. Het doel van den Engelschen radio-om- roep is duidelijk: Men wil in het land den indruk wekken, dat Italië door zijn eischen inzake Tunis probeert een vijandige daad tegenover Frankrijk te stellen. Het zou niet anders dan redelijk zijn, indien nu de Italiaansche radio op deze Britsche uit zendingen zou gaan antwoorden met uit zendingen in de Engelsche taal". De ambassadeur der Vereenigde Staten te Rome, William Philips, is door Mussolini ontvangen. Van officieele zijde wordt omtrent dit bezoek het stilzwijgen bewaard, doch in sommige diplomatieke kringen brengt men het in verband met de fas cistische perscompagne tegen Roosevelt en de Vereenigde Staten, vooral ter gelegen heid van de Pan-Amerikaansche conferen tie. De betrekkingen tusschen Rome en Washington zijn, ronduit gesproken, slecht. Zij hebben in zekeren zin dezelfde ontwik keling doorgemaakt als de DuitechAmeri- kaansche betrekkingen. Nog kort geleden heeft de fascistische regeering door een harer woordvoerders doen weten, dat Italië solidair met Duitschland is. ook ten aan zien van Washington. De Amerikaansche politiek wordt voortdurend door de fas cistische pers aangevallen, soms in heftige bewoordingen, niemand, zelfs Roosevelt niet, werd in die aanvallen ontzien, en ook op de Amerikaansche politiek jegens Latijnsch Amerika wordt critiek geoefend. Italië volgt ten aanzien van Amerika de zelfde politiek als zijn spilgenoot. In verband met Philips' bezoek aan Mus solini doet men opmerken, dat de ambassa deur zeer onlangs van een reis naar Washington is teruggekeerd. Tal van besprekingen zijn in het voor uitzicht, behalve de reeds vastgestelde. De Poolsche minister Beek zal von Ribbentrop ontmoeten en waarschijnlijk Hitier, om eind Januari te Warschau Litwinof te ont vangen. Stojadinowitsj. de Zuid-Slavische premier, heeft Goering en Ciano op een jachtpartij genoodfed. De plechtfee installatie van Bodegraven's burgemeester. Wethouder Batelaan hangt Burgemeester Vonk den ambtsketen om. BINNENLAND. De verbouwing van het Paleis Soestdijk is gereed. (3e Bl-adJ. Mr. dr. L. E. Visser benoemd tot president van den Hoogen Raad. Binnenland, 3e Blad). Huldiging jhr. mr. dr. E. A. van Reresteyn bij zijn zilveren jubileum als voorzitter der Centr. Ver. voor openbare leeszalen (Binnenland, 3e Blad). Kampcommandant te Hoek van Holland ontslagen. (Binnenland. 3e Blad). Budge won in 3 sets van Vines. (Sport, 2e Blad). De intrede van den nieuwen Burgemeester van Bodegraven den heer J. R. Vonk (3e Blad en Laatste Berichten, le BI.). AMSTERDAMSCHE BEURS. Stille handel Onregelmatige markt Koninklijken vast HVA's zwak Amerika gedrukt Beleggingsmarkt stil. BUITENLAND. Daladier geestdriftig in Tunis ontvangen (3e Blad en Buitenland, le Bladi. Het Congres te Washington bijeen. (Bui tenland, le Blad), Het Japansehe kabinet Konoje afgetreden. Ook wijziging in de Chineesche regee ring? (Buitenland, le Blad). Succes voor Franco. (Buitenland. 2e Blad). Voor de kuststrook en het Zuid westen Aanvankelijk krachtigen later afnemende Zuidoostelijke tot Zuidelijke wind. Betrokken tot zwaar bewolkt. Natte sneeuw. Later regen. Iets zachter. Voor het binnenland en het Oosten: Meest matige Zuidooste lijke tot Zuidelijke wind. Betrok ken tot zwaar bewolkt. Aanvan kelijk sneeuw. Later sneeuw en regen. Temperatuur om het vries- vriespunt. Waarschuwing voor het verkeer: Gladde wegen in het geheele land, aanvankelijk het meest in Zee land. Het hoofd van den plaatselijken Lucht beschermingsdienst schrijft ons Zooals bekend, wordt op Donderdag 19 Januari as. tusschen 8.30 en 10.30 uur na middag in de geheele provincie Zuid-Hol land een verduisteringsoefening gehouden Men name er goede nota van, dat de ge dragsregels, welke gedurende de bovenver melde uren zullen gelden, eenigszins afwij ken van die, welke bij de laatstgehouden verduisteringsoefening hebben gegolden. Verlichting van auto's, rijwielen, enz. Van motorrijtuigen of andere rij- en voertuigen, welke zich buiten gebouwen be vinden, moet de inwendige en uitwendige verlichting zoodanig zijn afgedekt, dat niet meer dan de hoogst noodzakelijke directe omgeving wordt beschenen. Auto's mogen aan de voorzijde alleen de stadslichten voeren. Bij auto's, welke hun stadslichten in de z.g. koplampen hebben, dienen deze koplampen te worden afge schermd. Het verdient aanbeveling deze lampen te bedekken met zwart of blauw papier of andere vrijwel ondoorschijnende stoffen, waarin een spleet van ten hoogste 5 c.M. breed en ten hoogste 1 cm. hoog onder het brandpunt van de lamp kan worden vrij gelaten. Bij auto's, welke hun stadslichten niet in de z.g. koplampen hebben, doch af zonderlijke stadslichten bezitten, dienen deze lantaarns op dezelfde wijze te worden afgeschermd, terwijl de koplampen geheel gedoofd moeten blijven. De roode achterlichten (ook van rij- en andere voertuigen) moeten eveneens op dezelfde wijze worden afgeschermd. De nummerbord-verlichting kan blijven bran den. Op of met rijwielen, met inbegrip van bakfietsen, mag worden gereden, mits de daarop aangebrachte verlichting (ook de achterverlichting) geheel gedoofd is. Ook bij het stilstaan buiten gebouwen mag men op of aan rijwielen geen licht voeren. Rijdt voorzichtig - Rijdt veilig. Betracht bij het rijden groote voorzichtig heid. Het uitzicht is zeer beperkt. Houdt rekening met de mogelijkheid, dat b.v. spoorwegboomen neergelaten zijn. Bedenkt, dat het rijden met zoodanig snelheid, dat daardoor d~ verkeersveiligheid gevaar loopt, strafbaar is ook tijdens de verduisterings oefening. Parkeeren. Laat het parkeeren zooveel mogelijk ach terwege. De kans toch is groot, dat het ver voermiddel aangereden wordt. Laat in elk geval geen auto of ander voertuig op een weg bestemd voor doorgaand verkeer staan. Dit is strafbaar. Derhalve zeker niet par keeren op Hooge Rijndijk, Plantage, Plan tagelaan. Levendaal. Korevaarstraat, Bree- straat, Noordeinde, Noordeindsplein. Haag- weg, Kort Rapenburg. Prinsessekade, Steen- straat. Stationsweg, Rijnsburgerweg, Lage Rijndijk. Haven, Haarlemmerstr.. Morsch- straat, Morschweg en Heerenstraat. Vermijdt het geven van signalen- Het is verboden onnoodig lawaai te ma ken, waaronder is begrepen het langer dan hoogst noodzakelijk is. geven van geluid- signalen. Aanbeveling verdient in het ge heel geen geluidsignalen te geven. Laat ook knipper-lichtsignalen zooveel mogelijk ach terwege. Ge kunt Uw aanwezigheid voor waarneming uit de lucht daardoor ver raden. Voetgangers: op de trottoirs en voetpaden. Bij de voorgaande verduisteringsoefening zag men de voetgangers bij heeie groepen in de iengte-riohting op de rijbaan loopen. Dit. is verboden en zeer gevaarlijk. Moet ge de rijbaan oversteken, doet het dan langs d=n koristen weg, dus loodrecht

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1