ELTAX-BUS TRIUMPH WOENSDAG AVOND IS TRIUMPH AVOND DAARBIJ BEHOORT De strijd in het Verre Oosten DE BESTE P SIGARET LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 3 Januari 1939 Aanbieding van een huldeblijk Bankkantoor staakt betalingen De beste verbinding tussehen alle stadswijken De Kwo-Min-Tang voor doorzetten Gaat Konoje heen Laatste Berichten Binnenland overwegen Diverse plannen werden voor de vuilverwijdering voorgedragen, waarvan echter geen enkel volkomen bevrediging gat Op voorstel van den D recteur van Ge meenten-erken. den heer Ir. Driessen be sloten B. en W. tenslotte een tweetal des kundigen te benoemen, teneinde dit College van advies te dienen omtrent de princi- pieele vraag: „Op welke wijze moet de dienst van reinigings- en ontsmetting in de toekomst worden uitgevoerd?" Hiertoe werden aangezocht de heeren V. ae Groot en G. A. de Monyé, resp. Di recteur der Gemeentereiniging en Ontsmet ting te 's-Gravenhage en te Zutphen. waarvan laatstgenoemde hier thans aanwezig is Met spoed togen beide heeren aan het werk en reeds in In November 1931 werden dezerzijds de r.oodige voorstellen tot reorganisatie van den dienrt bij B. en W. aanhangig ge maakt. Na advies van de Commissie van Fabri cage en die van Financiën werd op voorstel van Burgemeester en Wethouders bij be sluit van den Raad dd. 4 Jul. 1932 het hier voor benoodigde crediet groot rond f 120 000 verleend Hiervoor werd het moge'ijk den dienst van reiniging alsook van ontsmetting te brengen op het huidige peil. Het aantal vaste werklieden bedraagt thans 73, terwijl de pachter van het hand- baggerwerk 10 werklieden te werk heeft ge steld De administratieve werkzaamheden worden uitgevoerd door den kassier-boek houder met behulp van twee klerken. Spr. gaf vervolgens, mede aan de hand van kaarten en voortreffelijk statistisch materiaal, een uitvoerig overzicht van de organisatie van den huidigen dienst, waar over wij te dezer plaatse terwille van de ruimte bezwaarlijk kunnen uitweiden. 6307 (Ingez. Med.) April 1911 konden zij B. en W. een uitge breid, zeer gedocumenteerd rapport aan bieden. Eenstemmig kwamen zij tot de con clusie. dat het geheele bedrijf van reini ging en ontsmetting moest worden samen gevoegd en gesteld onder zelfstandige des kundige leiding, waardoor het mogelijk zou worden een uitvoering te bereiken, passend bij het zooveel hooger ontwikkeld hygiëni sche begrip van deze eeuw. Als gevolg van dit rapport werd op voor stel van B en W. reeds op 15 Juni 1911 door den Raad besloten, de openbare rei- n ging in eigen beheer te nemen. Als aan vangsdatum werd bepaald 1 Jan. 1914. Al leen het handbaggerwerk in grachten zou, evenals voorheen geschiedde, weer worden verpacht, hoewel gesteld onder toezicht van de Directie van den nieuwen dienst. Inrichting van den nieuwen dienst. Reeds op 16 October 1913 werd de dage- lijksche leiding van den nieuwen dienst in handen gelegd van den heer C. de Koning, den toenmaligen Hoofdopzichter van de Gemeentereiniging te Utrecht, wien het is vergund geweest zijn krachten 17 jaren te wijden aan ons bedrijf. Geheel overeenkomstig het rapport van de beide voornoemde adviseurs, werden de bouwplannen door den Directeur van Ge meentewerken in teekening gebracht en aan B. en W ter goedkeuring voorgedra gen. Op voorstel van dit College werden o.a. credieten verleend voor: den bouw van een vuilverbrandingsoven op het terrein van de Lichtfabrieken aan de Langegracht; inrichting van een centraal terre'n voor den dienst, waartoe werd gekozen de toen malige boomkweekerij aan de Nooi der- straat: stichting van een posthuis in het Zuidelijk stadsdeel aan de St Jacobsgracht; aanschaffing van materieel en paarden HET TWEEDE BATALJON VAN 4 R.I. Wordt gelegerd in de Van Horn-kazernc. De kazerne te Weert, welke momenteel in tanibouw is en welke omstreeks Mei van dit jaar gereed moet zijn om het tweede batal jon van het 4de regiment infanterie te huis vesten. zal den naam dTagen van Van Hom-kazerne. Bij informatie vernamen wij, dat met dezen Van Horn vermoedelijk de graaf van Hborne wordt bfedoeld, dae tegelijk met den graaf van Eg mond te Brussel werd ont hoofd. Weert maakte indertijd deel uit van de heerlijkheid'van het geslacht Moniüigny, waartoe ook de 'gTaaf- van Hoorne behoorde. BEROEP AANGENOMEN. De heer A. Hordijk, Candida at alhier, heeft het beroep naar de Geref. Kerk van Loenen aan de Vecht aangenomen. VOOR DE DÜITSCHE VLUCHTELINGEN. De penningmeester van het plaatselijk comité voor een nationale inzameling voor vervolgden vóór geloof en ras bericht ons, dat. als gevolg van verschillende ingekomen giften het totaal der alhier gehouden col lecte is .gestegen tot f3489.87. (Ingez. Med.) Uit dit overzicht bleek ons evenwel opnieuw ook al was deze conclusie allerminst het doel van het beloog; van dezen bescheiden hoofdambtenaar! hoe de thans jubileerende dienst zich onder de voortreffelijke leiding van den heer de Jong heeft ontwikkeld tot een in alle opzichten gemoderniseerd bedrijf waarvan de lasten op de burgerij rela tief per inwoner desondanks niet onbe langrijk zijn gedaald, trots hoogere uit gaven voor rente en aflossing der ge voteerde kapitalen! Spr. besloot met den wensch, dat de Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst zich ook in de toekomst zal blijven ontwikkelen in het belang der volksgezondheid en dus tot heil der burgerij (applaus). Nadat een door ..Polygoon" opgenomen en zeer geslaagde film van het bedrijf was vertoond, nam de heer de Jong andermaal het woord en sprak tot den burgemeester als volgt: Het geheele personeel, ook dat werkzaam is bij den pachter van den vuilafvoer en het handbaggerwerk. heeft behoefte om op dezen dag zijn gevoelens van aanhanke- ER ZIJN NOG GEEN BIJZONDERHEDEN BEKEND AANGAANDE DEN OMVANG DER VERPLICHTINGEN. Naar wij vernemen heeft het bank kantoor van de firma J. Brugman en Co.. commissionnairs in effecten en coupons, aan de Hooigracht 58, alhier, met ingang van gistermorgen zijn be talingen gestaakt. De directie heeft de loopende zaken ln handen gesteld van het advocatenbureau mns. E. J. M. H. Bolsius en H. F. A. Don ders, alhier, dat streeft naar een minne lijke liquidatie van de vrij talrijke, dooh meest kleine relaties. Mr. Donders achtte zich hedenmorgen in het huidige stadium van het onderzoek niet gerechtigd tot het doen van mededeelingen aangaande den omvang der verplichtingen. In afwachting van het resultaat van dit onderzoek ls het kantoor voorloopig ge sloten. Tot onderwijzeres aan de Chr. School aan den Morschweg ls benoemd mej. C. H. Ziens te Llsse. 3155 (Ingez. Med.) (Ingez. Med HET JUBILEUM VAN DB FIRMA ZAALBERG. In h't «eheel werd voor de outillage van I en dankbaarheid tegenover de ge- j j u- voltage, a" meente en haar dienst te toonen. dienst, daarbij met gerekend jjet verzoekt u als bewijs daarvan dit ue waarde van de daarvoor aangekochte tweetal bronzen gedenkplaten voor de ge- peiceelen en die van den reeds beschik- meente wel te willen aanvaarden baren grond, een som gevoteerd groot f. 318.500—, Geschiedenis over de laatste 25 jaar Het personeel bestond bij den aanvang uit 6 ambtenaren, 66 werklieden en 9 bel- ienjongens. Bovendien had de pachter van het handbaggerwerk nog 15 arbeiders te werk gesteld, zoodat in totaal aan 96 per sonen de zorg voor een reine Sleutelstad was opgedragen. Aan de hulp van dr. Horst den directeur van den Geneesk. en Gezondheidsdienst heeft ons bedrijf het te danken, dat na Naar het ontwerp van den heer H. W. Stöxen is hierop afgebeeld üe Reinigings- en Ontsmettingsdienst in zijn oude en nieuwe outillage. Dat hiervan een tweetal werd gemaakt vindt zijn oorzaak in den bouw van het nieuwe Raadhuis. Algemeen zal het door het geheele per soneel worden gewaardeerd, wanneer een plaouette straks een plaats waardig kan worden gekeurd in een der vele kamers van ons nieuwe Stadhuis, waartoe ik oe- leefd uw medewerking verzoek. De andere zag het gaarne geplaatst in ele teTeürsteMnVen«n"ltuT7aien tam hS van administratie-gebouw van worden gedesinfecteerd in een oud gebouw den thans jubileerenden dienst, waarvoor aan de Lange Vrouwenkerksteeg, al was namens het personeel, eveneens uw toe- het dan ook op primitieve en bescheiden stemming beleefd verzoek, wiize. In 1929 nam de Raad op voorstel van B en W. een zeer gewichtig besluit. nJ. op- heffing van de vuilnisverbrandingsinstal- burgemeester dankte voor dit hulde- tie. nadat in 1928 door B en W. een com- b"ik' 031 het gemeentebestuur gaarne aan- missie was benoemd, welke tot taak kreeg vaardt en waaraan de bestemming zal een onderzoek in te stellen naar de wijze worden gegeven, welke de schenkers wen- waarop de verwijdering van de afvalstoffen schen. der gemeente in de toekomst het best zou Het spijt kunnen geschieden Eenstemmig kwam deze commissie, na velerlei onderzoekingen, tot de conclusie: le. dat de vuilverbranding moest worden stopgezet: 2e. dat de afvalstoffen moesten worden gebruikt voor het ophoogen van rietlanden en vruchtbaar maken van gronden; 3e. dat de afvoer zou moeten geschieden naar de gemeente Nieuwkoop. Bij de behandeling in den Raad vond de meening van deze commissie in haar voor zitter, den wethouder J. Splinter Gzn..- een spr., dat wethouder Splinter door ongesteldheid verhinderd is hier tegenwoordig te zijn, daar deze dienst tot zijn ressort behoort en aan zijn stuwkracht en doorzicht veel te danken heeft. Spr. wees vervolgens op den geweldigen vooruitgang in de afgeloopen kwart eeuw, waarvan de zoo juist vertoonde film zulk een voortreffelijken indruk gaf. De ontwik- Keling van het bedrijf ware ondenkbaar ge weest. ware niet bij de leiding en het per soneel zulk een groote mate van toewij ding en plichtsbetrachting aanwezig ge weest. Spr dankte daarvoor allen en hul krachtigen verdediger en werd op 3 Juni digde in het bijzonder den directeur voor 1929 aldus besloten. diens onvermoeid ijveren voor den dienst. Hiermede was de vuilverbranding, welke directe resultaten van zijn arbeid, ruim 15 jaren haar nuttig werk had ver- lloemde spr. de efficiente wijze van den richt, ten doode opgeschreven en werd deze vuilafvoer en de reorganisatie en uitbrei- op 18 November 1929 stop gezet ding van den dienst, die in de laatste jaren Vanaf dit oogenbük worden de ingeza- z(?er ,s geperfectionneerd. melde afvalstoffen afgevoerd naar de ge- gpr wee{ z:ch de tolk van alle raadsle- meente Nieuwkoop en wel op zeer bevredi- den wanneer hij hem daarvoor openlijk gende wi.ize hulde brengt en hij wenscht hem evenveel Het gemeenteoestmuvanNieuwkoop voldoerüng%an arbeid toe als het ge- weet hiermede waardelooze rietlanden on. -pnt,hpTf,,„r Hanrvnnr hewonderimr koes- te werken tot vruchtbare akkers die in de meentebestuur daarvoor bewondering koes zomermaanden met begrU^lijJcen trots b mwster besloot met het ui^re_ wonden^ getoond belangstellenden wenschen voor dlenst en Ook Ln andere opzichten was 1929 voor den dierst een gewichtig jaar. In Mei werd ln bedrijf gesteld een bag germolen voor het op diepte houden van grachten. Tevens werden aangeschaft een sleepboot met een 7-tal onderlossers voor den afvoer van de aldus opgebaggerde dieospecle. Helaas moest aan den directeur, den heer de Koning, in dit zelfde iaar ziekenverlof wo''den verleend, hetwelk heeft geleid tot dros eervol ontslag op 1 October 1930 personeel. Hierna werd nog het woord gevoerd door de heeren Miedema namens de Ned. Ver. van Reinigingsdirecteuren, Beenhakker, di recteur van den Reinigingsdienst te Amers foort, Eijs namens het gemeentepersoneel van Nieuwkoop, De Monijé. een der advi-, seurs tot de oprichting van den dienst, en Sloots namens het personeel, die in het bij- Od 1 Acril 1931 werd de leiding zelsgd zonder hulde bracht aan den directeur, ln handen van sDreker De heer De Jong sprak een dankwoord. Het zal onno^d'g ziin od te merken dat ook voor het overstelpend aantal bloem- toen reeds in d= rerlode van 17 jaar. welke stukken, telegrafische en schriftelijke ge- de dienst bestond de revraazde werkzaam- lukwenschcn. heden be'anzrijk waren vermeerderd. Hierna werden ververschingen aangebo- De u'tfusrinv van den Leids-hen dien- den, terwijl er gelegenheid bestond kennis had di?rm'de -c-n -e'üken tred «ehouder, te nemen van een tijdelijke tentoonstelling. Uaardoc- wa- h'< "e'et od de e'schen ingericht door het Gemeente-Archief en we ke m— :n worden gesteld onvoldoend bestaande uit teekeningen, foto's en andere en arh'e-lijk bescheiden betreffende de openbare reini- Rcceptie ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan. Ter gelegenheid van haar 125-jarig ju bileum hield de Kon. Ned. Wollen Deken- fabriek, voorh. J. C. Zaalberg en Zoon gis termiddag in het met tallooze bloemstuk ken vervroolijkte kantoorgebouw der N.V. een receptie. Op deze receptie kwam o. m. hun gelukwenschen aanbieden: de heer H. de Wilde, de oudste zakenrelatie der firma Zaalberg; mr. S. Mok en de heer v. d. Brink namens den Raad van Arbeid; de heer en mevr. prof. W. H. Keesom; de heer Wijten- burgh, directeur der Edelachtbaar-sigaren- fabriek; mevr. van OerleNipper namens de commissie voor huishoudelijke voorlich ting; burgemeester A. v. d. Sande Bakhuy- zen en wethouder J. J. van Stralen, na mens het Leidsche gemeentebestuur; de heer Wouterlood; de heeren Verhey van Wijk en ir. Ter Haar namens de Fa. Gebrs. van Wijk; de voorzitters der drie textiel- bonden; de heeren D. ten Cate Brouwer en dr. P G. Knibbe, resp. voorzitter en secre taris van de Kamer v. Koophandel; no taris Coebergh; mr. ten Hage. namens de Katholieke werkgevers Vereeniging in Ne derland; kolonel Potgieser, chef van do centrale inkoopmagazijnen van militaire kleeding te den Haag; de heer Levisson Jr., namens de Rotogravure; pastoor Beukers; de heer Hardenberg namens de Ned. Spoor wegen en de heer v. d. Horst namens van Gend en Loos; de heer Korevaar namens de Kon. Shell; de heer P. A. de Gooyer na mens de Rott Bank Vereen., bijkantoor Lelden; de heëren mr. Leembruggen en de Nie namens dé Fa. Clos en Leembruggen; mr. G. H. E,.Nord Thomson; de heer Ber gers namens' je Fa. Beuth; overste H. D. Buurman, commandant van 4 R.I. en gar nizoenscommandant; de heeren J. Heringa, mr. F J. J Trapman en dr. L. P. Krantz namens de Leidsche Vereeniging van In- dustrieelen; dg heer de Boer, algemeen procuratiehouder van de Rott. Bankver.; de heer Meder. namens het Departement van Sociale Zaken; de heeren is. J. J. G. van Hoek en G. E E. Kuyntjes namens de Ambachtsschool; de heer N. van G.nkel Jr. namens de Kon. Ned. Grofsmederij; de heer P. A. v. Aggelen. directeur der Gem. Hulp bank; mr A P. L. M. Tepe en vele zaken relaties uit het; geheele land. (Ingez. Med.) CENTRALE WERKPLAATS. De heer v. d. Laken neemt ontslag. Naar wij vernemen heeft de heer L. Th. van der Laken, leider van de centrale werkplaats voor jeugdige werkloozen al hier, tegen 1 Maart e.k. als zoodanig ontslag genomen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Technisch Bureau voor Plastische Pro ducten. Bung, de Kempenaerstraat 9, Voor schoten. Advies- en bemiddelingsbureau voor den handel in en de fabricage van plastische producten. Eigenaar: W. Verver, Voorschoten. Wijzigingen Naamiooze Vennootschap Leidsche Meu belindustrie. Hiooge Rijndijk 94. Leiden. Overleden Commissaris: Dr W. J. Hart- marrn. Den Höag. N.V. „Ilverda" Burg. de Kegnpenaer- straat 9, Voorschoten. Fabricage van en handel in ,/bakelite" en aanverwante arti kelen. Uittredend Directeur: W. Verver, Voor schoten, d.d. 1 Jan. 1939. De Wethouder van Sociale Zaken, de heer J. J. van Stralen, is verhinderd1 mor gen spreekuur te houden. Omstreeks halfelf gisteravond is op de Blauwpoortsbrug een beugel van een stads tramwagen gebroken. De defecte wagen bleef midden op de brug staan, waardoor het verkeer korten tijd vastliep. Door de Haagsche tram is de stadstramwagen weg gesleept. Bij een vechtpartij in het café van den heer S. aan de Hoogewoerd liep de 26-jarige Duitscher S. P. D. .gisteravond eenige hoofd wonden op. In de politiepost aan de Haven is de man verbonden en daarna naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. De coliecte ten bate van de Ge'dersche Blindenvereenigirag heeft f. 76 08 opge bracht. De 'oestand was van dien aard dat in- (rrij-<—de maatregelen onvermijdelijk waren. ging in onze stad. Op de verdere feestelijkheden komen wij morgen terug. Uit een namens de Kwo Min Tang afgelegde verklaring blijkt, dat China vastbesloten is, den strijd tegen den Japanschen inval onwrikbaar voort te zetten. Naar aanleiding van het geval Wang Tsjing Wei hebben de publlciteitscommls- sie van de Kwo Min Tang. de nationale militaire raad en de commissie van poli tieke zaken gezamenlijk een manifest ge publiceerd, waarin, naar het Ohlneesche persbureau meldt, het volgende wordt ge zegd: 1. Het optreden en de meening van Wang Tsjing Wei zijn volkomen persoonlijk. 2. Het door Wang Tsjing Wei op 29 De cember gezonden telegram zal niets veran deren aan het toekomstige gewapende ver zet. 3. De nationale Chineesche politiek van gewapend verzet kan niet door de meening van enkele personen worden gewijzigd. 4. Het is niet het Juiste oogenblik voor China, om te streven naar een compromis met Japan, dat, zooais uit de op 22 Decem ber door Konoje afgelegde verklaring blijkt, het punt van uitputting nadert. Hel is thans den tijd voor een tegenaanval door China, om het verloren terrein te her overen en tenslotte de overwinning te be halen. 5. De laatste „vredes-camouflage" van Japan is niet meer dan een proefballon, voorafgaande aan een nieuw militair offen sief. 6. Wang Tsjing Wei's afvalligheid van het revolutionnaire front beteekent niet de ontbinding hiervan. Integendeel zullen de revolutionnaire krachten van China er nog meer door versterkt worden. .,-Hetbesluit' Wan® Tsüng Wei uit de Kwo Min Tang te stooten, is genomen in een op Oudejaarsavond gehouden buitengewone bijeenkomst van de partij, welke door Tsjang Kai SJek gepresideerd werd. Tsjang Kai Sjek vroeg clementie voor Wang en stelde voor, dat de Kwo Ming Tang zou trachten, Wang er toe te bewegen zijn houding te herzien, ofwel Wang zou waarschuwen, dat men hem uit de partii zou zetten. De aanwezige leden achtten de voorstel len van Tsjang evenwel te toegevend en bepleitten uitzetting uit de partij voor het leven en verwijdering uit alle functies Hoewel Tsjang den leden voor de stem ming nog eens verzocht, de zaak kalm te overwegen, werd de motie met algemeene stemmen aangenomen. Vervanging in Japansch commando. Generaal Hata, die in Februari 1938 generaal Matsoel opvolgde als opperbevel hebber der Japansche troepen in Midden- China, zal, naar van gezaghebbende zijde wordt vernomen, worden vervangen dooi den 57-jarigen generaal Otozo Jamadc. die in anciënniteit twee jaar jonger is dan Hata. Japansche uitgaven. Volgens de Japansche bladen gaat het bedrag der buitengewone begrooting 1939 ter financiering van de militaire operaties in China de zes milliard yen te boven. De buitengewone begrooting over het loo pende jaar beliep rond vijf milliard yen. De bladen melden verder, dat het in de bedoeling ligt. nog een bedrag van 5 mil liard onder te brengen in een andere spe ciale begrooting, voor welk bedrag schat kistbiljetten zullen worden uitgegeven. Uit Tokio wordt gemeld: Een aantal besprekingen aan het einde van het jaar gehouden, heeft Konoje het besluit doen nemen voor het einde der week af te treden. Waarschijnlijk, aldus verklaart men in welingelichte kringen, zal baron Hira- noema, de president van den geheimen raad, Konoje opvolgen. De crisis is in de eerste plaats veroor zaakt door den aandrang, welken admiraal Soetsoegoe uitoefent ten aanzien van een nationale mobilisatie op politieke basis, waarbij de politieke partijen in een enkele nationale partij worden samengebracht. Leden der Minseito en Seyoekai zijn voorstanders van een nationale, moreele mobilisatie, doch zij zijn sterk gekant tegen de plannen van Soetsoegoe. Deze dreigt reeds op een ontbinding van den Landdag te zullen aansturen. Daarom zou Konoje er de voorkeur aan geven af te treden vóór de Landdag weer bijeenkomt. (Ingez. Med.) POSTBOOT „AMELAND" IN HET IJS BLIJVEN STEKEN. De postboot „Ameland", die vanmorgen om zes uur van Ameland naar Holwerd ver trok, is op ongeveer 100 meter afstand van de pier van Holwerd, ln het ijs blijven ste ken. De vijf passagiers zijn te voet over het ijs naar Holwerd gegaan. Op deze wijze zullen ook de passagiers voor Ameland de boot trachten te bereiken. Men hoopt, dat de boot hedenavond weer te Nes zal arri- veeren. Als gevolg van den ongeregelden boot- dienst. zal een inwoonster van Nes per vliegtuig naar den vasten wal worden ver voerd, teneinde een spoedoperatie te onder gaan. UITSLAANDE BRAND TE MAARSSEN. Schade van bijna f. 20.000. Gisteren heeft een felle brand gewoed in de drukkerij en papierhandel van de firma J. Schuileman te Maarssen Het vuur, dat waarschijnlijk dpor kort sluiting op de boven-etage van het perceel ontstaan is, vond in de daar opgeslagen paplervoorraden gretig voedsel, terwijl de vrij sterke wind de situatie voor de spoedig gealarmeerde vrijwillige brandweer niet gunstiger maakte. Aanvankelijk alleen aan de voorzijde van het perceel, doch later ook aan de achterzijde werd de strijd tegen de fel uitslaande vlammen aangebonden. De brandweer had enkele uren werk voor zij het vuur geheel meester was. De schade is zeer groot. De boven-etage van den papierhandel brandde geheel uit. De daaronder gelegen winkel kreeg belang rijke waterschade, terwijl ook het aan grenzende café Kouffeld ernstig van het bluschwater te lijden had. Slechts het gebouw, waar de drukpersen van het plaatselijk blad „De Magneet" staan opgesteld, heeft geen schade opge- loopen. Naar wij vernemen, werd de brand ontdekt door een dochter van den heer Schuileman. De verzekering zou de schade, welke op 15 tot 20.000 gulden wordt geschat, slechts gedeeltelijk dekken. OPENSLUITING TE DEN HAAG OPGEHELDERD. Vijf arrestaties verricht. Op 17 December van het vorige Jaar heeft een inbraak plaats gehad in een perceel in Je Tollensstraat te Den Haag. De bewoners vonden enkele kasten opengebroken en ver misten bij onderzoek een bedrag van onge veer driehonderd gulden en enkele gouden sieraden. De aard van den inbraak gaf de politie aanleiding om verdenking te koeste ren tegen den 18-jarigen rijwielhersteller F. A. M.. die op 28 December werd aange houden. Na een aanvankelijke ontkenning gaf hij ten slotte toe den inbraak gepleegd te hebben en noemde als medeplichtigen den 18-jarigen waschknecht H. J. B. en den 18-jarigen timmerman F. H. de B. Nadat dezen aan een scherp verhoor waren onder worpen, noemden zij als vierden dader den 31-jarigen los-werkman C. v. R. Deze werd reeds lang van andere, opensluitingen ver dacht. Ook in dit geval bleek hij de aan stichter te zijn. R., die het geld en de sieraden in bewa ring genomen had, bleek zijn jeugdige me dedaders nog bedrogen te hebben door hun te vertellen, dat hij bij een achtervolging de sieraden in het water had moeten gooien. Den jongens gaf hij af en toe kleine bedragen om te verteren in het café van den 32-jarigen H- C. S. Deze kastelein bleek de sieraden en een gedeelte van het geld in huis te hebben. Ondanks de bekentenis van de drie jongens blijft R. hardnekkig ontkennen. De vier daders zijn in het Huls van Bewaring ingesloten. De heler ls na verhoor voorloopig op vrije voeten gesteld. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2