BUITENLAND Ons Kort Verhaal THERNO KURA! LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dcdadier's propaganda-reis De strijd in Spanje Salonkiek 'Algeineene Toestand Lord Perth treedt af Verder succes voor Franco Geweldig enthousiasme Bescherm Utegen Hoest Het vraagstuk der Middellandsche Zee. Vlootbeschouwingen. „Ik wensch iedereen een zeer gelukkig Nieuwjaar en ik denk, dat 1939 een rusti ger jaar zal zijn dan 1938", aldus verklaar de Chamberlain tegenover een vertegen woordiger van Reuter, toen hij gisteren uit Yorkshire naar Ely vertrok, waar hij zijn vaeantie verder zal doorbrengen. Maar aanvanke'ijk lijkt het nog weinig op rust! Italië volgt met bezorgdheid de reis van Daladier naar Corsica en Tunis. Onder het opschrift „De Middellandsche Zee en Wij" bespreekt de Berlijnsche cor respondent van het „Hamburger Fremden- blatt" in een opmerkelijk artikel het stand punt van Duitschland ten aanzien van het door de Italiaansche eischen acuut gewor den Middellandsche Zee-vraagstuk, De correspondent wijst er op. „dat sedert de ontspanning tusschen Rome en Londen ook Dzjiboeti. Suez en Tunis nauwelijks nog als op zichzelf staande problemen kunnen worden beschouwd. Iedere entente, zelfs de Britsch-Fransche, wordt noodgedwongen verstoord, wanneer door een der beide par tijen toenadering tot stand gebracht wordt met een derde mogendheid, waarmede de andere partij voortdurend in conflict is. Daarom zijn de Fransch-Italiaansche be trekkingen een Europeesche kwestie gewor den, waarvan de terugslag zelfs wordt on dervonden door een land als Duitschland, dat geen directe belangen in de Middel landsche Zee kan laten gelden. De as-politiek vooronderstelt als grond beginsel van alle buitenlandsche betrek kingen van Duitschland een houding, die eerlijk begrip voor de rechtvaardigheid der Italiaansche wenschen bepleit. Wanneer men in het buitenland de moeite zou willen nemen, de duidelijke en onverbreekbare verplichtingen uit Duitsch- lands vriendschap voor Rome in haar wezen te begrijpen, dat zou ook Duitschlands standpunt in het Middellandsche Zee- vraag stuk niet aan misvattingen bloot staan. Wie, aldus besluit de correspondent, overtuigd is van de noodzakelijkheid van een ontspanning in de Middellandsche Zee. die zal inzien, dat zelden met een bot „nooit" zegenrijke resultaten in de geschie denis behaald zijn. De „Daily Telegraph" zegt daarentegen in haar commentaar op het bezoek van Da ladier aan Corsica: Deze klinkende ont vangst moest Italië er snel van overtuigen, dat welke aanspraken het op het eiland kan laten gelden, deze zeker niet gegrond zyn op de gevoelens der bewoners. Frankrijk toont vastberaden eenheid en daarom is de heftigheid der Italiaansche perscampagne reeds zichtbaar aan het afnemen. Indien na een redelijke periode van rust Italië ge matigde eischen aan Parijs zou stellen langs de gewone diplomatieke kanalen en in een geest van vriendschap, aldus de „Daily Te legraph", is het niet onwaarschijnlijk, dat het een verzoeningsgezind antwoord zou krijgen. Daladier wenscht zeer zeker een echte kalmeering in het gebied van de Mid dellandsche Zee. De „Daily Mail" schrijft, dat Italië weet, dat de campagne voor Corsica, Tunis en Nice weinig belooft, doch zij kan leiden tot besprekingen mot Frankrijk over Dzjiboeti en de controle van het Suez-kanaal. En op deze twee punten zullen de beide naties waarschijnlijk spoedig tot een aanmerke lijke overeenstemming kunnen komen. De „News Chronicle" is van meening, dat er niets verrassends is in de allerhartelijk ste ontvangst, welke Daladier op Corsica is ten deel gevallen. Het bezoek was niettemin de moeite waard, daar het niet alleen van belang is, dat Corsica loyaal is tegenover Frankrijk, doch dat de geheele wereld weet van de loyaliteit van Corsica. De Essener „National Zeitung" bespreekt de jongste Duitsch-Engelsche vlootbespre- kingen, over welker resultaat der Engel- sche regeering over eenige dagen een schrif telijke mededeeling zal worden toegezon den. Met dit document der rijksregeering, aldus het blad, zal het Duitsch-Engelsche vlootverdrag een natuurlijke uitbreiding on dergaan. waarin bij den tekst van het ver drag is voor-zien. Deze uitbreiding werd al gemeen verwacht. Daarbij zal de Duitsch- Engelsche vloot overeenkomst door deze uitbreiding niets verliezen van haar prin- cipieele en voorbeeldige waarde, welke haar toekomt als eenig ter wtereld bestaand pact inzake beperking van bewapening. De Duitsch-Engelsche betrekkingen zullen veeleer verder nut er van hebben, dat Duitschland onveranderd staat tegenover dit verdrag en ook in de toekomst niet het voornemen heeft met Groot-Brittannië een wedloop aan te gaan op het gebied der vlootbewapening. Deze beperking, welke Duitschland vrijwillig op zich nam en ook verder in acht neemt, ontslaat het echter niet van den plicht de noodige aandacht te schenken aan den vlootbouw der Sovjet unie en van zijn opvatting op dit punt in het kader van het Duitsch-Engelsche ver drag mededeeling te doen aan den Engel- schen verdragspartner Want het Duitsch- Engelsche vlootverdrag is geen papier, dat men te gelegener tijd eenvoudig negeert, doch een instrument voor de vertrouwe lijke en openlijke bespreking van alle zaken, de wederziidsche bewapening ter zee be treffende. Ook bij de jongste besprekingen te Berlijn heeft het een positieve overeen stemming mozelijk gemaakt. Engeland blijft het antwoord echter niet schuldig. In kringen, die op de hoogte zijn van vlootproblemen ziet men. volgens Havas. den bouw onder oogen van een be langrijke vloot van kleine oorlogsschepen van het genre escorteschepen of Torpedo booten, d. w. z. bodems met een waterver plaatsing van 500 tot 1000 ton. gewapend met stukken geschut van 4.7 duim of van een hooger kaliber, dde kunnen vuren op onderzeeërs en vliegtuigen, zulks als ant woord op het Duitsche plan tot aanbouw van een voldoend aantal duikbooten om pariteit tot stand te brengen met de En- gelsche tonnage. Deze kleine oorlogssche pen zouden voor de bescherming der han delswegen de rol spelen, die vroeger toe gekend werd aan de torpedoboot jagers, waaraan de Engelsche scheepsbouwer een grooter tonnage zouden willen geven en die op belangrijke wijze zouden moeten deel nemen aan de bewegingen der linie-sche pen. De bescherming der koopvaardijsche pen tegen afzonderlijke duikbooten. die aanvallen ondernemen, zou worden toege wezen aan de hierboven genoemde escorte schepen en aan oude Engelsche torpedo- bootiagers, die herbouwd worden en die speciaal gewapend zullen worden tegen duikbooten en vliegtuigen. Men acht het geenszins onwaarschijnlijk, dat de admira liteit in den loop van dé1 volgende maand een dertig schenen ter verdediging tegen duikbooten op stapel zal zetten. De ramin- gen van de begrooting der admiraliteit in Februari of begin Maart zullen waarschijn lijk aanwijzingen geven ten opzichte van de plannen, die tot dien datum zullen zijn opgemaakt. regelen naar aanleiding hiervan zullen worden getroffen. President Roosevelt zal geen gebruik ma ken van de hem ten dienste staande be voegdheden volgens afdeeling 338 van de wet op de tarieven van 1930, tenzij hij voelt, dat de natie achter hem staat. Wanneer het publiek daartoe machtiging verleent, is de regeering gereed om repre saille-maatregelen te nemen. Deel 338 van de wet op de tarieven machtigt den presi dent prohibitieve invoerrechten te heffen op importen uit elk land, dat een nadee- lig onderscheid maakt ten aanzien van den Amerikaanschen handel. Zelfs is de president gemachtigd, den in voer te verbieden van goederen uit andere landen, die vervoerd worden met schepen van het betrokken land. Wanneer dan door de betrokken landen nog de discriminatie wordt voortgezet, zou de president een embargo kunnen leggen op allen handel met het betreffende land. Naar verluidt, is eenmaal een desbetref fend dreigement voldoende geweest in het geval van een Europeesche natie, enkele laren geleden. De discriminatie eindigde, toen de tekst, van een voorgesteld decreet den ambassadeur dier natie getoond werd. De regeering overweegt niet onmid dellijk over te gaan tot die drastische stappen, doch uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat, wanneer de open bare meening voortgaat zich luider te doen hooren tegenover de herhaalde provocatie, de regeering niet zal aar zelen tot het uiterste te gaan, zoo over tuigd is zij. dat. in het bijzonder in het bezette deel van China. Amerikaansche ondernemingen, zoowel van opvoed kundigen en philantroplschen als van commercieelen aard, opzettelijk ge worgd worden. Vandaag komt het 76ste congres bijeen. Het 76ste congres, welker werkzaamheden vandaag zullen beginnen, zal grootendeels gewijd zijn aan de bespreking der kwestie van de bewapening. Men verwacht, dat de boodschap van den president volledig de motieven zal uiteenzetten, welke de ver grooting der credieten voor de landsver dediging zal rechtvaardigen. Roosevelt zou voornemens zijn een program aan te be velen, dat de Vereenigde Staten in staat zou stellen de luchtmacht der sterkste na tie tesr wereld te evenaren en zelfs te boven te gaan. In politieke kringen ver wacht men, dat het congres er van gebruik zal maken om debatten uit te lokken over den algemeenen koers der buitenlandsche politiek. Het is waarschijnlijk, dat het congres zal vreezen, dat Roosevelt zal ge bruik maken van de voor zijn denkbeelden gunstige strooming om de buitenlandsche politiek een nog persoonlijker leiding te geven Men verwacht dan ook een sterke opnositie, welke zal trachten de bevoegd heden van den president te beknotten. Men verwacht, dat de oppositie de neutraliteits- wet als uitgangspunt zal nemen. ENGELAND. Een nieuwe politieke groep De politieke redacteur van de „Press Association" kondigt aan, dat een nieuwe politieke groep gevormd zal worden, die lieden van onafhankelijken geest zal ver eenigen, welke tot alle partijen behooren en verontrust zijn over het oorlogsgevaar, over hetgeen zij beschouwen als de zwak heid van het Britsche verdedigingsstelsel en over de thans gevoerde buitenlandsche politiek. De beweging moet niet worden beschouwd als gericht tegen Chamberlain. Zij heeft ten doel een volledige nationale eenheid in het leven te roepen, welke moet uirioopen op de vorming van een „waar lijk nationale" regeering. Eden speelt gee nerlei rol in de vorming van deze nieuwe groep. Volgens Havas zou de nieuwe groep van weinig beteekenis zijn. daar zij alleen La gerhuisleden van het tweede plan of poli tici. wier tegenstand tegen het huidige mi nisterie reeds bekend was, zal omvatten en de arbeiderspartij er niet aan zal deelne men. Als leden noemt men Sandys, den schoonzoon van Winston Churchill, die on langs bekendheid verkregen heeft, doordat hij als reserve-officier bedreigd was met een vervolging op grond van de wet op het schenden van nationale geheimen wegens vragen, die hij als lid van het Lagerhuis had willen stellen, MacMillan, eveneens een conservatief, den liberaal Vernon Bart- lett, bekend journalist, Randolph Churchill, den zoon van Winston, en nog enkele libe ralen. Niet alleen Eden. maar ook Duff Cooper en zelfs Winston Churchill zelf worden niet genoemd als leden van de nieuwe groep. Zii zal dus vermoedelijk van weinig invloed blijken en zeker niet Cham berlain's positie verzwakken. Ook van de fronde in dc regeering zelf schijnt niet veel over te zuilen blijven Reuter althans meldt: .Ten aanzien van de critiek, die in het begin van December door sommige jongere ministers gericht zou zijn tegen eenige leden der regeering naar aanleiding van de defensie, wordt vernomen, dat twee van de vijf jonge mi nisters, die genoemd worden als betrok ken te zijn geweest bij deze critiek, een brief gezonden hebben aan den eersten minister, waarin zij er den nadruk op leg gen, dat zij geen sympathie gevoelen voor de gemelde critiek. Hieraan wordt toege voegd. dat twee andere jonge ministers hun verontschuldigingen hebben aangebo den aan Chamberlain, nadat hij hen bij zich ontboden had. De toestand is niet duidelijk voor zoover den vijfden minister betreft. De premier is echter volkomen vol daan over den toestand der herwapening en hij heeft uitdrukking gegeven aan zijn volledig vertrouwen in Hore Belisha, den minister van oorlog." Sir Percy Loraine, de Britsche am bassadeur in Turkije, zal lord Perth opvolgen als ambassadeur te Rome, wanneer laatstgenoemde zich in April a.s. zal terugtrekken. Lord Perth, vroeger &Ls Sir Eric Drum mond jarenlang (van 19191933) secreta ris-generaal van den Volkenbond, is sinds 1933 ambassadeur te Rome; hij wordt 28 Mei 48 jaar oud. VEREENIGDE STATEN. Optreden tegen Japan en Duitschland De Amerikaansche regeering is voornemens, het congres gegevens voor te leggen, waaruit blijkt, welken om vang de discriminatie heeft aangeno men jegens den Amerikaanschen han del in dat deel van China, dat door de fapanners is bezet en in Duitschland. Het zal afhangen van de kracht der aan den dag tredende gevoelens in het congres en in het land, welke maat ROEMENIE. Amnestie. Het telegraaf-agentschap „Rador" meldt, dat koning Carol ter gelegenheid van de jaarwisseling en in de overweging, dat da gemoederen geheel tot rust zijn gekomen en het volk herhaaldelijk openlijk heeft ge toond geen gemeensohap met de vroegere revolutionnaire organisaties te gevoelen, amnestie heeft doen afkondigen. Deze amnestie geldt voor ieder, die zich heeft schuldig gemaakt aan het vervaardigen van clandestiene publicaties, echter niet voor de verspreiders dezer publicaties. Bevestigd wordt, dat de rechtsche troe pen gisteren Juncosa hebben bezet aan het Zuidelijk einde van het Catalaansche front. De troepen van Franco bevinden zich thans op ongeveer 40 K.M. van het punt, waar hun offensief begon en halverwege Tar ragona. Op alle fronten duurde de opmarsch voort. Het weer blijft uitstekend. „Radio Nacional" heeft officieel mede gedeeld: „De slag in Catalonië duurt sedert tien dagen met groote hevigheid voort. Sinds het begin van het offensief hebben wij een gebied van 750 vierkanten kilometer in de Noordelijke zone en een gebied van meer dan 1000 vierkanten kilometer aan den benedenloop van de Segre veroverd. In de provincies Lerida en Tarragona heb ben wij veertig dorpen bevrijd. Minstens 79 vijandelijke vliegtuigen zijn neergescho ten: waarschijnlijk is het juiste aantal 97 Onze snelle opmarsch stelde ons in staat, meer dan 16.200 gevangenen te maken. Britsch consul gearresteerd? Van gezaghebbende zijde heeft Reuter vernomen, dat Ernest Golding, die gedu rende 10 jaar Britsch vertegenwoordiger in consulairen dienst is geweest te San Se bastian, met zijn stouw aldaar gearres teerd is door de rechtsche militaire politic Deze arrestatie staat In verband met het daar ter plaatse ingestelde gerechtelijk on derzoek naar de vertakkingen van de affaire, waarbij gebleken was, dat een Britsch consulair valies een pakket van zoogenaamd misdadigen inhoud behelsde. Terwijl te Londen gezaghebbende krin gen geen bevestiging hebben ontvangen van de arrestatie van Golding en zijn vrouw te San Sebastian, merkt men op. aldus Reu ter, dat wanneer een dergelijk arrestatie inderdaad mocht hebben plaats gehad, een ernstige toestand zou zijn ontstaan Golding heeft zijn consulaire taken op bevredigende wijze uitgevoerd en nooit Is een klacht tegen hem Ingediend Het zou verrassend ziin. wanneer de rechtsche autoriteiten in Spanje hem zou den hebben gearresteerd, zonder eerst hun bewijsmateriaal aan de Britsche autoritei ten te hebben voorgelegd en hen te heb ben geraadpleegd Alvorens Ajaccio te verlaten heeft Dala dier met de volgende toespraak van de geestdriftige bevolking afscheid genomen: Op weg naar Frankrijks overzeesche be zittingen, die ik namens het moederland ga begroeten, mocht ik niet nalaten, ook uw eiland aan te doen, dat gelegen is op de verbindingswegen in de Middellandsche Zee. Uw eiland immers vormt den natuur lijken band tusschen het moederland en l-'oord-Afrika. Wij danken u dat gij uw eigen tradities handhaaft, want de eigenschappen van elke streek versterken de eenheid van Frankrijk. Welke ook onze oorsprong geweest moge zijn, wij werden Franschen, omdat wij dat wilden. Frankrijk is niet geboren uit een aan eenschakeling van historische fataliteiten. Het is de vrijwillige vereeniging van al zijn provincies, die de grootheid van het va derland heeft gemaakt. Gij hebt Frankrijk 40.000 dooden ge schonken. Zij vielen voor het vaderland tusschen de Argonnen en Veraun. Frankrijk heeft niet noodig agressief, of dreigend te zijn. Het leeft voor alles in de harten en zielen. Frankrijk behoeft niet met verheffing van stem te spreken. Wat Frankrijk noodig heeft is: sterk zijn, wel nu, het is sterk, gelooft het; het is sterk en ik wil dat speciaal tot u zeggen, omdat VERKOUDHEID, BRONCHITIS mei hel Pijnrerdrijvende borst- en rugbedekking, een bron van warmte. V«rkfij'gba«r bij alle Apothekers en Drogisten F 1.10 FABRIKAAT THERMOGENE" 4374 (Ingez. Med.) gij een volk van zeevaarders en soldaten zijt. Ik zou willen, dat wanneer het eskader rond het eiland vaart, elke herder, elke visscher, die het ziet voorbijgaan, naar huis terugkeert met de gemoedsrust van iemand, die zich veilig weet. Moge dat es kader het beeld zijn van de kracht van Frankrijk en van de toewijding en waak zaamheid van Frankrijk," Na deze rede, die geestdriftig werd toe gejuicht. keerde Daladier naar de „Foch" terug. Enkele oogenblikken later vertrok het eskader naar Bastia, waar het om drie uur 's namiddags te midden van een onbe schrijfelijke geestdrift aankwam. Na de troepen van het garnizoen te heb ben geïnspecteerd, begaf Daladier, omstuwd door een delirante menschenmenigte, zich: naar het oorlogsmonument, opgericht ter nagedachtenis aan de 40.000 in den we reldoorlog gesneuvelde Corsicanen. Oud- strijders vormden de eerewacht. De Fransche premier legde een krans bij het monument en bleef eenigen tijd in eerbiedige houding staan. Na een minuut stilte, speelde de fanfare het „aux morts". Nauwelijks waren de laatste tonen ver klonken of Feroci. de voorzitter der oud strijders. riep met luider stem: „Wij zweren bij onze wapenen, onze vrouwen en onze wiegen, wij zweren, dat wij als Franscherr willen leven en sterven!" Als een donder klonk uit de menigte op het antwoord: „Ja. wij zweren!" Vervolgens trok de officleele stoet naar den grooten schouwburg, waar de burge meester in bewogen bewoordingen den minister-president welkom heette. Hij wees er op. dat Corsica lang voor Lodewijk XIV door zijn gevoelens aan Frankrijk behoorde en herinnerde aan het roemrijke konink lijke regiment van Corsica dat gevormd was uit vrijwilligers, die in Franschen dienst waren getreden. Daarna vertrok Daladier naar Tunis. Hedenmorgen 8 uur arriveerde hij te Bi- zerte. De kruiser „Colbert" en de torpedoboot- jagers „Valmy", „Verdun" en „Gueparo" begeleidde de „Foch" naar Bizerte. De kruiser „Suffren" blijft op de reede van Bastia tot vanavond. Hij zal Campinchf naar Toulon terugbrengen. Alleen admiraal Darlan, generaal George, generaal Vuillemln en de leden van het kabinet van Daladier gingen met den pre mier naar Tunis. De gouverneur var Tunis, generaal Mus tafa Sfar, heeft een vertegenwoordiger van' Havas ontvangen en tegenover dezen ver klaringen afgelegd betreffende de aan hankelijkheid der Tunisiërs jegens Frank rijk. „Geen enkele andere mogendheid dan Frankrijk, zoo zeide hij o.ir zou geduld kunnen worden als beschermster van het Tunesische volk." door J. BRONGERS. De deur van onzen salon was niet alleen op slot, maar ik kon den sleutel nergens vinden. „Zeghé daar!je kunt er niet in!" klonk het boven van da trap. Die mededeeiing was vrijwel overbodig, maar ik wilde toch graag de reden van dat „verboden toegang" weten van mijn jongsten broer, die zoo tegen me ge schreeuwd had. „Ik ben aan het fotografeeren'", ver klaarde hij. hijgend van het trapafhollen. „Je zult nog laat eens zien acht tien en een halve minuut geduld moeten hebben „Achttien en een halve minuut?" vroeg ik ontsteijid. „Nu nog achttien", zei hij sussend. „Het duurt een half uur, zie je. met diafrag ma 22.Moeder vroeg het me". Dat moeder het gevraagd had, gaf na tuurlijk den doorslag. Moeder houdt van salons, zooals ik er een hekel aan heb. en dus wilde ze graag een foto van de hare hebben, voordat die den weg van alle antieke salons zou gaan. Dat kon ik me voorstellen. „Maar hoe denk je in vredesnaam, dat je met zulk somber weer een goede foto kunt nemen? Al belicht je drie uur. dan komt er nog niks op je plaat-" „Ik heb al het eieetrisch licht aangesto ken. stommerd", zei hii hartelijk. „Een half uur. met diafragma 22. dan moet het lukken1." „Goed, maar ais ik binnen ga. kan ;k toch v/el zorgen, niet voor de lens te komen?" „Neen, want die is net hier op de deur gericht. Je kunt toch wel een kwartiertje wachten? Het is nognog veertien en een kwart minuut". „Hoor eens. als je lens op de deur ge richt is, hoe ben jij er dan uitgekomen?" vroeg ik snedig. „Plat als een panneoekover den vloer gekropen". Hij had het gewonnen. Ik had juist mijn nieuwe pak aan Er kwam iemand om me te te spreken en dat gaf afle'ding. Hij was echter met vijf minuten wee. Nog negen en een halve minuut wachten. Ik kan niet ttgen wachten. Stelde voor den tijd te dee- len. Mijn broer stond op een vol half uur. Om achttien minuten over twaalf liepen we nijdig van elkaar weg en om acht voor half een kwamen we weer naar elkaar toe. „Zie je nu niet, hoe dwaas jij je aanstelt Wat maakt die ééne minuut op een half uur belichting?" „Die kleinigheden doen het hem juist!" hield hij vol. hoewel hij nog nooit één fat soenlijke kiek gemaakt had. „En als het voor de belichting niet hindert, dan hin dert het toch zeker niet voor Jou wel? Sst! Stoor me nou nietl Twintig seconden.... achttiendertientien „Tel nou maar zachtjes!" snauwde ik. „Zevenzesvijf" Toen werd de spanning te groot. Zelfs om te fluisteren. Hij stad zijn hand in zijn zak. „Vooruit, ga er nou in! Wat sta je treu zelen!" zei ik ongeduldigd. „Hij is weg!" zei hij, me met glazige oogen aankijkend. Terwijl de belichting voortduurde, zoch- <en we naar den sleutel. Hij had hem in zijn zak gestopt. Dat wist hij zeker. Maar hij was niet in zijn zak. En toch wist hij zekerEn intusschen werd het negatief hoe langer hoe donkerder. „Jij hebt hem gegapt!" beschuldigde hij me plotseling. „Dan had ik hem allang gebruikt!" wierp ik tegen. „Wacht eens.... !n mijn overjas!" Hij was een brief gaan wegbrengen, na dat hij den salon gesloten had. Natuurlijk den sleutel in zijn jaszak gestopt. Hij zocht in ziin overjas. In alle zakken van zijn over jas. Hij keek zoo zwart mogelijk. Maar niet zoo zwart, als het negatief zou worden. „Wat is er nu weer?" vroeg ik zenuw achtig. Ik zou het nu zelf ook jammer ge vonden hebben, als de onname mislukte. Dan had ik voor niets gewacht!" „Ik kan hem niet vinden", mompelde hij verlezen. „Neen, natuurlijk niet. Je zoekt in zijn las!" Het was de jas van mijn bezoeker, die bij vergissing de jas van mijn broer had aangetrokken Ik belde hem op. Hij was nog thuis. Woonde vijf minuten van ons vandaan. Mijn broer erheen. Ze liepen elkaar mis en hij kwam na vijf minuten bij ons binnen. Hij trok de Jas uit. Ik zocht in alle- zakken. Geen sleutel! Ik kon na tuurlijk wel door het raam naar binnen klimmen maar gaf d> inbrekersgedachte op. omdat het negatief nu wel ongeveer heelemaal zwart zou zijn. Ik vertelde het geval tegen mijn vriend. Hij gierde het uit van het lachen „Maar man. met diafragma 22 hindert zelfs een vol uur nog niet!" Het volgende oogenblik stormde mijn broer naar binnen met den sleutel in de hand omhooggeheven. „Tusschen de voering van mijn colbert!" en hij uit „Gat in mijn zak!" Hij stak den sleutel in het slot en gooide 'e deur open Liet zich op den grond val- °n en kroop naar de camera toe Sprong "ast het. toestel open viel bijna flauw! Hij had vergeten, de lens open te zetten! En ik was vergeten, wat ik den salon wam doen 'Nadruk verboden) (Auteursrecht voorbehouden) 2—i

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10