feu DE WERELD-VERKEERSCHAOS Binnenland 79$ie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 31 December 1938 Derde Blad No. 24161 BELASTING MOEILIJKHEDEN! Administratiegebouw der artillerie-inrichtingen Omzelslatisliek van de grossierderij in koloniale waren „Mijn diensi zit er op. Zie, dat je de zaak niet laat vastloopen". HOOGSTRATEN's Boekhoudbureau De strijd tegen het ijs Afscheid Jhr. mr. Rhynvis Feith en Griep MIJNHARPTJES1 RECHTZAKEN GEVEILD^. PERCEEL!7 j Vestiging in Den Haag. AANVULLINGSBEGROOTING INGEDIEND. Bij de Tweede Kamer in ingediend een aanvullingsbegrooting van het Staats bedrijf der artillerie-inrichtingen voor 1938 In verband met de belangrijke toeneming van het aantal door de Artillerie-inrich tingen uit te voeren opdrachten, ls uitbrei ding van het gebouwencomplex der Artil lerie-Inrichtingen noodzakelijk geworden. Een dergelijke opeenhooping van gebouwen op het terrein aan de Hembrug is echter uit een militair oogpunt niet toelaatbaar, zoodat dientengevolge tot dislocatie zal moeten worden overgegaan. Tot dit doel worden bij dit wetsontwerp gelden aangevraagd voor: a. Het stichten van een administratie gebouw met bijbehoorende dienstwoningen en garage te Den Haag waar de directie, de hoofdadministratie, de buitendienst en de kostprijsberekeningsadministratie zullen worden gevestigd. Een bedrag van f. 120.000 voor aankoop van een terrein, van f. 225.000 voor den bouw. en van f. 30.000 voor aankoop van twee belendende perceelen, bestemd voor dienstwoningen en garage wordt daarvoor noodlg geacht. b. Het overbrengen naar elders van de laboreerwerkplaatsen. De commissie welke een onderzoek instelde naar een plaats voor eventueele vestiging van deze werk plaatsen, is eerder tot een resultaat geko men dan verwacht was. weshalve voor de hierbedoelde overbrenging reeds in 1938 het noodige is verricht. Voor aankoop van een terrein en stichting van hulpgebouwen, met inbegrip van de bijbehoorende ter reinvoorzieningen, kan met een bedrag van f. 225.000 worden volstaan. Voorts dienen maatregelen te worden genomen om het fabriekspersoneel tegen luchtaanvallen te beschermen. Daartoe moeten verschillende voorzieningen getrof fen worden,-welke naar raming f. 115.000 zullen vorderen. Ook is voor de uitbreiding van de electrl- citeitsvoorziening een transformatoren gebouw noodlg. waarvan de kosten op f. 20.000 geraamd worden. Door een en ander is in totaal een ver hooging van artikel 18 met f. 735.000 nood zakelijk. Ten gevolge van de belangrijke uitbrei ding van de ordejs voor geschut en munitie en het opvoeren van het tempo van aan maak. is het op de begrooting 1938 toege stane bedrag voor de aanschaffing van de benoodigde nieuwe werktuigen en instal laties ontoereikend. Een verhooging van het bij artikel 19 beschikbaar gestelde be drag met f. 700.000 wordt hiervoor noodig geacht. Tegenover de verhooging der uitgaven wordt artikel 24 (ontvangsten) verhoogd met f. 1.435.000, waardoor de raming van de uitgaven en de ontvangsten gelijk blijft. In den loop van dit jaar heeft het cen traal bureau voor de statistiek de perio dieke verzameling (per kwartaall van om- cijfers van de grossierderij in kruideniers waren ter hand genomen. Hieronder volgt een overzicht van de omzetten in groot- en kleinhandel voor de eerste drie kwartalen van dit jaar. Indexcijfers (1/4 jaaromzet 1937 100). grossierderij kleinhandel le kwartaal 1938 94.6 96.6 2e kwartaal 1938 102.6 101.7 3e kwartaal 1938 112.6 106.0 In de cijfers van het 3e kwartaal 1938 komt de maand September, met de gefor ceerde aankoopen van het publiek, duide lijk tot uiting. Dat het cijfer van dit kwar taal voor de grossierderij belangrijk hooger is dan voor den detailhandel, zal eenerzijds, en wellicht zelfs voor het grootste gedeel te te wijten zijn aan de belangrijke be stellingen, door de winkeliers in de tweede helft van September gedaan, zulks in an ticipatie op een te verwachten groote vraag welke gedeeltelijk achterwege bleef, ander zijds aan de omstandigheid, dat een aantal winkeliers, welke onder normale omstan digheden hun artikelen van andere zijde betrekken rechtstreeks van den fabrikant of door middel van inkoopvereenigingen) zich toen, met het oog op de noodzaak tot spoedige aanvulling van de voorraden, tot de grossierderij gewend hebben. De navolgende cijfers geven een beeld van de ontwikkeling van de grossiersom- zetten in de jaren 1930—1938. Deze indices zijn gebaseerd op de gegevens van 127 on dernemingen, met (in 1937) een gezamen- 1 ij ken omzet van ruim 64 millioen gulden. Indexcijfers (1937 100) geldomzet grossierver- goederen koopprijzen omzet 1930 111.7 1020 1095 1931 105.4 93.9 112 2 1932 97.4 88.8 109.7 1933 95.9 92.9 103.2 1934 92.9 96.9 95.9 1935 93.1 94.9 98.1 1936 94.1 94.9 99.2 1937 100.0 100.0 100.0 eerste 3 kw. '38 103.3 90.4 107.2 eerste kolom dient er aan gedacht te wor den. dat zij betrekking hebben op de geld- omzelten, zoodal veranderingen in het prijsniveau die in den loop dezer jaren "pVA cm V RH 9 PLANTSOEN 29 - LEIDEN - TELEF. 1754. 3022 (Ingez. Med.) plaats gehad hebben haar invloed op deze cijfers doen gelden. In verband hiermede ls tevens gegeven het verloop van het in dexcijfer van grossiers-verkoopprijzen in deze jaren, alsmede een reeks, waarbij de invloed van het prijsniveau uitgeschakeld is. welke verkregen is door deeling van de cijfers in kolom 2 op die in kolom 1, na de laatste met 100 te hebben vermenigvul digd. Deze laatste reeks geeft dus de ten- denz van de ontwikkeling van de omge zette hoeveelheden aan. Uit een en ander blijkt, dat in het tijd vak 19301938 in 1934 het laagste punt van den omzet bereikt werd. Na dit jaar brak zich een geleidelijke verbetering baan, welke naar de waarde in 1937 in een sterke stijging overging, voornamelijk tengevolge van de na September 1936 ingetreden prijs- verhoogingen. Het cijfer van de eerste drie kwartalen van 1938 is in verband met de groote verkoooen in de maand Septem ber geflatteerd. DE VERBINDINGEN MET URK. Over het ijs en door de lucht. Gistermiddag om half zes ls een ijsvlet met past. welke des morgens om half ne gen van Kampen was vertrokken, op Urk aangekomen. De vlet werd begeleid door een ploeg van tien mannen, onder leiding van A. var Veen. Het was een moefijkc tocht; verscheidene keeren zakte de vlet door het ijs. Voorts hebben gisteren drie sportvlieg- tuigen een tcht naar het eiland gemaakt. Zij brachten tien personen en een hoeveel heid post. Een groep van ongeveer twintig eiland bewoners, die te voet of per slede van Enkhuizen waren vertrokken, heeft den ge- heelen dag over de ijsvlakte geloopen om Urk te bereiken. Zij kwam gisteravond om zes uur aan. Velen hadden levensmiddelen bij zich. De tocht was zeer gevaarlijk, aan gezien er veel scheuren in het ijs waren ontstaan. Er zal dan ook geen overtocht te voet naar Enkhuizen meer geschieden. De stoomboot „Jhr. von Geusau", die zich nog in den Ketel bevindt, zal daar heden het ijs openbreken en Maandag probeeren het eiland te bereiken. De verbinding Ameland-Fricsche kust. De vracht- en passagiersboot ..Friesland" welke in normale omstandigheden den ge- regelden dienst tusschen Ameland en de Zwarte Haan onderhoudt, is er gistermid dag in geslaagd den vasten wal van de Friesche kust tot op vijftig meter te nade ren. De zeven passagiers zijn te voet over het ijs naar de Zwarte Haan gegaan. Men zal heden trachten den steiger van de Zwarte Haan te bereiken, waar twintig ton vrachtgoederen liggen te wachten, om aan boord te worden genomen. Men zal hiertoe het ijs kappen. Men hoopt, dat de ijsschol- len dan zullen afdrijven. De Lek opengebroken. Gistermiddag is het uit vier sieepbooten bestaande ijsbrekersconvooi, dat in op dracht van het ijscomité gistermorgen van Rotterdam was vertrokken om onder lei ding van den ijsbreker Van Hogendorp de Lek open te breken, te Vreeswijk aange komen. Het ijs was zeer zwaar, doch de Van Hogendorp was in staat met een snel heid van ongeveer 5 K.M. per uur het ijs te breken. JUBILEA BIJ DE PHILIPS-FABRIEKEN. Huldiging van 226 jubilarissen. In verband met hun 40-jarig dienstjubi- leum bil de Phiüps-fabrieken te Eindhoven werden gisteren door dr. A. F. Philips ge huldigd: mej. H. Rombouts en de heer M. H. Smulders vcrt-za-im in de gloeilam penfabriek. Me' *"aa?dc-?r3nd r woorden voor de steeds door her. geloonde ijver en toewijding overhandigde dr. Philips aan mej. Rombouts de bronzen medaille en aan den heer Smulders de zilveren medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Tevens ontvingen zij de gouden Philips- medaille het diploma voor 40 jaren trou wen dienst en een geschenk onder couvert. Hierna vond de huldiging plaats van 7 leden van het fabriekspersoneel. die hun 25- jarig dienstjubileum vierden waarvoor zü als blijvend aandenken een gouden horloge en diploma, alsmede een enveloppe met inhoud van dr. Philips ontvingen. In de aula werden 's middags nog door dr. Philips toegesproken 217 leden van het personeel, die 12' jaar in dienst der Philipsfabrieken zijn, waarbij dr. Philips den jubilarissen als aandenken een zilveren horloge overhandigde. LUCHTBESCHERMING BIJ DE SPOORWEGEN. Naar wij vernemen, heeft de directie der Ned. Spoorwegen, in antwoord op een ver zoek van den Personeelraad, betreffende de wijze van handelen door het personeel bij luchtaanvallen, aan dien raad medegedeeld, dat door een commissie, samengesteld uit vertegenwoordigers van de departementen van binnenlandsche zaken, waterstaat, de fensie en de N.S. ..Richtlijnen vooi de luchtbescherming van de Nederlandsche Spoorwegen" zijn opgemaakt. In deze richt lijnen zijn ook bepalingen omtrent de be scherming van het personeel bij luchtaan vallen in geval van oorlog opgenomen. Deze richtlijnen zijn echter nog niet definitief door de betrokken departementen goedge keurd. Eerst wanneer dit het geval zal zijn, kunnen nadere voorzieningen getroffen worden. Msb. NIEUWE HAVENMEESTER VAN AMSTERDAM. Ter voorziening in een vacature, ontstaan door eervol ontslag van W. N. van de Poll als havenmeester, stellen B. en W. van Amsterdam den raad voor den heer E. de Vries onderhavenmeester, plaatsvervangend havenmeester te Amsterdam, tot diens op volger te benoemen, onder bepaling, dat deze benoeming zal ingaan op 1 Januari. ALS PRESIDENT VAN DEN HOOGEN RAAD. Voor de tweede maal is de Hooge Raad der Nederlanden in plechtige zitting bij eengekomen in het nieuwe gebouw op het Plein te Den Haag. De eerste maal op 30 September JJ. was de inwijding van het gebouw het doel van de zitting; dit maal kwam ons hoogste rechtscollege bij een om afscheid te nemen van zijn presi dent, jhr. mr. Rh. Feith, die wegens het bereiken van den door de wet gestelden leeftijd de zittende magistratuur gaat ver laten. Onder de aanwezigen waren me vrouw Feith en andere familieleden, vrien den en kennissen van den scheidenden president, de secretaris-generaal van het departement van Justitie, mr. J. H. M. van Angerenp als vertegenwoordiger van den minister, die verhinderd was; mr. Fente- ner van Vlissingen, oud-president van den Hoogen Raad: Staatsraad mr. J. Limburg, jhr. mr. van Nispen tot Sevenaer, oud-ge zant; mr. E. Jellinghaus, president van het Haagsche gerechtshof met den procureur- generaal bij dat hof. mr. A Brants; de oud- president mr P. Polvliet en de oud-vice- presidenten van hof mrs. Schlingemann en Lodder en verschillende raadsheeren in dat hof, mr Joh. M. Jolles, president van het gerechtshof te Amsterdam; ror. A. S. Rueb president van de Haagsche rechtbank en verschillende rechters. Mr. dr. L. E. Visser, de oudste vice-presi dent in anciënniteit van den Hoogen Raad, heeft den scheidenden president toege sproken en gehuldigd. Daarna is ook het woord gevoerd door de heeren mr. W. J. Berger (proc. generaal Hooge Raad) en jhr mr. E. C. H. van Doorn (deken van de orde van advocaten bij den Hoogen Raad), waarna mr. Rhynvis Feith voor de hem ge brachte hulde heeft dank gezegd. DE JOODSCHE VLUCHTELINGEN. Mevrouw Mackay—Katz heeft aan den Minister van Justitie de volgende vragen gesteld. 1. Is het juist, dat aan de politie-autori- teiten is opgedragen de Duitsch-Joodsche vluchtelingen, die zonder verlof na een be paalden datum Nederland zijn binnengeko men, naar Duitschland terug te leiden? 2. Heeft de Minister zich vooraf ver zekerd. dat deze maatregel niet tengevolge zal hebben, dat voor verreweg de meesten dezer vluchtelingen levensgevaar aanwezig zal zijn? 3. Zoo neen, dreigt de Minister dan niet daarmede in strijd te komen met de toe zegging der Regeering, dat het asylrecht in zooverre gehandhaafd zou worden, dat diegenen, voor wie levensgevaar aanwezig zou zijn, niet teruggezonden zouden wor den? verdrijft U snel en zeker met Koker 12 stuks 50ct.. Proef doosje 2stuks 10ct. 5933 (Ingez. Med.) HAARLEMSCHE POLITIERECHTER. Ambtsbelemmering. De 40-jarige melkhandelaar J. B uit Haarlemmermeer is onlangs veroordeeld tot 1 week gevangenisstraf (eisch 1 maand ge vangenisstraf)Op 17 Augustus j.I. was een tweeral controleurs der Crisis-Zuivel- Centrale verdachte op den Lisserdijk tegen gekomen op een driewielige bakfiets waar op een tweetal bussen stonden met me'k. Aan hun vordering om deze bussen te laten coptroleeren gaf verdachte geen gevolg. Toen de controleurs de bussen van de bak fiets hadden genomen en aan den kar.t van den weg hadden geplaatst, had verd. een der bussen omvergeduwd waardoor de inhoud in de Ringvaart terecht kwam. Verdachte was voor 2 jaar geschorst door de Crisis-Zuivel-Centrale. De officier van justitie vroeg bevestiging van het bii ver stek gewezen vonnis n l. 1 week gevanvenis- setraf. De politierechter bevestigde het. KANTONGERECHT TE HAARLEM. Op 4 November j.I. vond te Lisse een ongeluk plaats ter hoogte van villa Ba Ka". Aldaar reed een wagen van .Polygoon" bestuurd door P. B. uit Haarlem met groote snelheid over de tramrails en slipte dien tengevolge. De auto reed over het trottoir doordat de chauffeur de macht over zijn stuur kwijt raakte. Vier kinderen van den heer Dubbeldam uit Lisse werden door de auto geraakt en moesten door dr. J. M. v. Dijk behandeld worden; een der kinderen had een lichte hersenrchudd ng ocgzloo- cen. De ambtenaar e schte tegen B. een geldboete van f. 30 subs. 15 dagen hechtenis en 3 dagen hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van 1 jaar De kantonrechter veroordeelde overeen komstig den eisch. Ten overstaan van mr. H. M. A. Coebergh, notaris te Lelden: Het burgerwoonhuis en erf Hooglandsehe Kerkgracht 30 in bod f.3900. kooper de heer J. van der Klefj te Zoeterwoude voor f. 3980 De garage, werkplaats en het pakhuis met afzonderlijke bovenwoning Noorderstraat 4. 6. 8 en de huizen en erven Noorderstraat ie en 17 na n'myning t~ za—rn 'n t-zrl f.0200 - h— J. c'- Clcr e te Leiden v-cr tr Huis Weverstraat 0 in bod f.320. koepor "e heer N. J. Moonen q.q. te Lelden voor f.350 Pakhuis en erf Mirakrlsteeg 38 in bod f250, kooper de heer K. L. van Duuren q.q. te Leiden voor f.250.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9