De diefstallen-serie in de Rijnstreek LEIDSCH DAGBLAD - Eer'e m Donderdag 29 December 1918 De strijd in Spanje VISSÖIERIJ-BERICHTEN Franco's offensief Personeel van reederij roofde van de vrachten FINANCIËN BEURSOVERZICHT Laatste Berichten SPREEKCEL SPORT Binnenland Brand in oltelabriek te Amsterdam Het isolement van Urk MAMKÏ FRANKRIJK. Een voorstel tot amnestie in 'verband met de staking van 30 November. De Kamercommissie voor de burgerlijke en crimlneele wetgeving heeft gistermiddag een voorstel aangenomen strekkende tot verleening van amnestie voor feiten, ge pleegd in verband met de staking van 30 November. In den aanvaarden tekst wordt echter slechts voorzien in weer in dienst stelling van ambtenaren. Zij strekt niet ten voordeele van arbeiders enz. in dienst van particuliere bedrijven, die door sancties zijn getroffen. Irrigaticplannen in Marokko. Generaal Nogues, de gouverneur van Marokko, heeft in den regeeringsraad me degedeeld, dat een honderdjarenplan ont worpen is voor de ontginning van de woes tijngebieden. Het ontwerp is opgesteld na de reeks droge jaren in het zuiden van Marokko, welke in den afgeloopen winter een hongersnood en typhus-epidemle heeft veroorzaakt, waarbij duizenden zijn omge komen. Generaal Nogues zette uiteen, dat het land door den snellen groei der bevol king over een eeuw een bestaan moet ver schaffen aan minstens vijftien millioen zielen tegen thans zes millioen. In tijden van droogte voorziet de bodem reeds thans niet ln de behoeften. De gou verneur uitte bezwaren tegen verdere bui- tenlandsche leeningen voor den opbouw van het land. zooals tot dusverre geschied was. Het land zelf moet voor de financiering zorgdragen. Daartoe zal ln 1939 begonnen worden met het eerste deel, nl. een vijfja renplan tot een bedrag van twaalf millioen gulden. De regeeringsraad heeft het ont werp eenstemmig goedgekeurd. PORTUGAL. Ambtenaren-huwelijken. Bij decreet van het ministerie van bui- tenlandsche zaken wordt ambtenaren van het diplomatieke en consulaire corps ver boden, met buitenlandsche vrouwen te huwen. De ambtenaren, die reeds met buiten- landschen gehuwd zijn, zullen hun werk zaamheden niet kunnen uitoefenen in het land van oorsprong van hun echtgenoote. Volgens te Londen ontvangen berichten, Is het offensief van Franco aan het Ebro- front het grootste, dat hij ooit heeft In gezet. De omvang van de manoeuvres, waarvan de voorbereiding eenige maanden heeft gevergd, ls een der redenen van de schijnbare vertraging in het ontketenen van het offensief. In berichten van welingelichte zijde wordt het totaal der nationalistische troe- oen thans, gesteld op 800.000 man die eéA front moeten dekken ter lengte van 800 K.M. De troepen, die aan het Ebro-front aanvallen, zijn, naar men gelooft, minstens 200.000 man sterk en hiertoe behooren vol gens niet-officieele dorh betrouwbare be richten ongeveer 25 000 man Itallaansche troepen, dwz. vrijwel alie Italiaansche landstrijdkrachten in Spanje. Dertien verdachten hebben heden morgen voor dc Haagsche Rechtbank zich te verantwoorden gehad, allen be trokken bij diefstallen, die gedurende cenigc jaren hebben plaats gehad bij de reederij „Rijnland" te Alphen. Dc Officier heeft tegen de verdachten zware straffen geèischt. Verdachte nummer één. Als eerste verdachte stond terecht de schipper A. B. L. zn. uit Alphen aan den Rijn. wien graan-diefstal ten laste is ge legd. Tusschen 1034 en 1936 werden o.m. hoeveelheden graan vervoerd. Verdachte zegt, dat in de jaren 1937-1933 niets is ge beurd, doch dat wel in 1935-1936 dc ge wraakte handelingen zijn verricht. De pre sident merkt op. dat blijkens het rapport deze verdachte degene is geweest, die de zaak aan den gang heeft gemaakt; hij moet als hoofddader worden beschouwd. De Officier zegt, dat dezen verdachte een strenge straf moet worden opgelegd, en eischt tegen B. tien maanden gevangenis straf. Verdachte zegt dat het onjuist is hem als hoofddader aan te merken; er zijn over hem allerlei valsche br.'even geschreven. Het laatst van 1936 was door hem niets meer gestolen. t Getuige v. Leeuwen: „Dat is wel waar".' Verdachte verzoekt voor zijn gezin cle mentie te betrachten. m Granen, briketten, etc. Daarna staat terecht de schipper M. H. uit Alphen aan den Rijn. Aan hem ls ten- laste gelegd diefstal van granen, steen kolen, briketten, een vat petroleum en erw ten. De vroegere dekknecht G. C. K die bij verdachte op de boot voer, vertelt te hebben gezien, dat ln Alphen de granen werden gestolen; ln Rotterdam de erwten, steenkolen, petroleum en briketten. Ver dachte ontkent den diefstal vjuf de erwten. Fr was na lossing een teveel,Tn het over schot nam hij mee terug. Aan den dief stal van de steenkolen zou de getuige K. hebben medegewerkt. Deze ontkent dit echter ten stelligste. Het graan heeft verdachte aan een opkooper verkocht. De officier wijst er op. dat deze verdachte met groote brutaliteit te werk ls gegaan: hii is vroeger al eens veroordeeld In ver bard hiermede-.vordert sof. een jaar ge- vangensstraf r' D? verdediger betoogt dat H. wel een diefstal bekent doch niet een hoeveelheid Meldt Franco's hoofdkwartier nog ver dere vorderingen ln het Noorden zijn Sierra Masia en de dorpen Clua, Valsderlet Casorla en Boada Argentera bezet, terwijl in het Zuiden Granadella vrijwel geheel is omsingeld; talrijke krijgsgevangenen zijn gemaakt en veel materiaal is den troe pen van Franco ln handen gevallen Bar celona daarentegen beweert, dat het of fensief gestuit ls en Borjas Blancas veilig ls gesteld. De Jose Luis Diaz. De Britsche marine-autoriteiten te Gi- bialtar hebben verklaard! „De torpedoboot van de Barcelona-re- geerlng „Jose Luis Diaz" heeft slechts een geringe hoeveelheid stookolie ontvangen, voldoende om haar basis te bereiken." Dit is het antwoord op verklaringen, dat de torpedoboot door buitenlandsche schepen onder toezicht van de Britsche autoriteiten van brandstof zou zijn voor zien. DE FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN VAN „ARTIS" TE AMSTERDAM. Houders van obligaties van de 3 procent niet hypothecaire leening 1927 (f.100 000) ten laste van „Artls" te Amsterdam zijn gistermiddag in :en der zalen van „Artis" bijeengekomen in ver- met een voorstel van het bestuur van het genootschap tot het verleenen van uitstel tot 1 Juli 1939 van uitlotingen, aflossing en beta ling van de achterstallige en van de op 1 Januari 1939 te verschijnen rente. Deze vergadering v.as noodzakelijk door het niet aanvaarden van het bestuursvoorstel op de laatst gehouden vergadering van obligatiehou ders van de hypothecaire obligatieleening 1895. Men zal zich herinneren dat dc houders van obligaties der 3 procent niet hypothecaire lee ning op 11 October J.l. algeheele aflossing tegen f 174 75. hadden aangenomen, mits ook met de houders van hypothecaire obligaties tot over eenstemming kon worden gekomen. Deze laatsten verwierpen echter het bestuurs voorstel, verleenden daarentegen alsnog een uit stel tot 1 Juli 1939, zoodat ook de regeling met de houders der niet-hypothecaire obligaties geen beteekenls meer had. De vergadering van gistermiddag heeft zon der bespreking en zonder stemming het reeds genoemde bestuursvoorstel aangenomen. graart van zes ton zooals ln de stukken staat! Dan zou men een en ander wel eer der hebben bemerkt, pl. betwist den dief stal of verduistering van de zak erwten; die was na de telling over. Dat verdachte het vat olie zou hebben gestolen ook dit wordt ontkent. Toen verdachte ln dienst kwam bit de firma Carsjens vond hij den toestand zoo als die later werd ontdekt. Hti heeft niet de kracht gehad, zich daaraan te ont trekken. verdachte heeft momenteel werk en pl. gelooft niet dat er reden ls zulk een zware straf op te leggen als wordt ge vraagd. Pleiter verzoekt een voorwaarde lijke straf. De derde. Vervolgens staat terecht de dekknecht J. R. O uit Alphen aan den Rijn die even eens graan heeft gestolen In deze zaak wordt als getu'ge gehoord de schipper A. B Lzn. die reeds terecht stond. Hij deelde mede dat ook O. aan de diefstallen deel nam Verdachte bekent het feit. De officier herinnert eraan, dat de vorige verdachten eigenlfik de aanstichters waren en O. op sleeptouw is genomen, hoewe d t niet goed valt te praten. Het rapport over verdachte is gunstig en de reclasseerin g wil toezicht houden bil een voorwaardelijke veroordeeling. Spr. vordert tegen O. ze- maanden gevangenisctraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De vierde. De dekknecht J L. staat wegens diefstal van granen terecht en de schipper Br. als getuige deelt mede dat L. aan de d efst al len deelnam. Verdachte bekent het feit. De officier dee't mede dat volgens het rapport deze verdachte zeer dom is, doch dit neemt niet weg. dat spr. toch meende, hem te moeten vervolgen Echter is er reden om clementie te betrachten en spr. wil volstaan met zes maanden gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De helers aan de beurt. Hierna komen de helers aan de beurt. Eerst de schipper A. S. uit Alphen aan den RUn. De schipper Br. deelt mede. dat S. ge weten heeft dat het -graan van diefstal af komstig was. President: „Waarom?" Getuige: „Het ls hem zelf gezegd, doch niet door mij." President: „Dus u weet het niet?" Op een vraag van den officier deelt ge tuige mee, dat de prijs die hij er voor kreeg wisselde met de gewqpn geldende graan prijzen. Door v. L. werd het graan meestal ge bracht en later het geld gehaald, 1 De Officier merkt op dat S. best gewe ten heeft, dat het graan van diefstal af komstig was, gezien ook den prijs. Hij be taalde f. 1.50 voor een zak graan van pl.m. 70 Kg., terwijl de normale prijs f56 was. Het rapport over verdachte adviseert tot een voorwaardelijke gevangenisstraf, waar mee spr. accoord wil gaan. Hij eischt tegen S. acht maanden gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. gedurende een heel jaar tegen lagen prijs door verdachte het graan werd gekocht. De officier zegt, dat v. W. bij de politie wel heeft laten merken bekend te zijn ge weest met den diefstal. Bovendien gaf hij slechts vijftig cent voor een zak graan van 70 KG. Hieruit blijkt wel. dat verdachte met de omstandigheden bekend was, en spr. vordert tegen deze verdachte zes maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De schipper stal. De schipper D. v d. S. uit Alphen aan den P.ijn zou aan diefstal hebben deelge nomen Als getuige wordt gehoord J. D. v. Z. uit Woubrugge. die geconstateerd heeft, dat verdachte als schipper verschillende hoeveelheden graan heeft gestolen. Verdachte bekent het feit. De officier merkt op, dat deze verdachte de eenige was die aanvankelijk ontkende, dat siert hem niet. Spr. zou hem een zwaardere straf dan de anderen op willen leggen, doch gezien het gunstige rapport wil spr. volstaan met acht maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Weer een heler. Vervolgens staat terecht de fabrieksar beider W. N. uit Alphen, die graan zou hebben geheeld. Als getuige treedt in deze zaak op de schipper Bdie mededeelt, aan N. graan te hebben verkocht. Hij heeft echter nooit gezegd, dat het gestolen was. De president merkt op dat N best had kunnen begrijpen, dat het niet ln orde was. Verdachte: „daar heb lk nooit aan ge dacht!" De officier leidde uit de omstandigheid af. dat hij een lageren prijs betaalde, dat verdachte wel bekend zou zijn met het feit. Bovendien heeft hij tegen den rappor teur wel laten doorschemeren dat hij er wel wat van wist. In verband met de omstandigheden vor dert spr. zes maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Dc laatste heler. De landarbeider A. V. uit Rijnzaterwoude was dekknecht geweest aan boord van een der booten, en als zoodanig had hl] deel genomen aan heling van graan. Verdachte bekent het. De officier zegt dat verdachte gunstig bekend staat, en wil daarom een voor- 1 waardelijke straf van zes maanden met een proeftiid van drie jaar opleggen. In al deze zaken vindt de uitspraak plaats over 14 dagen. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft heden niet min der dan 34 kleine wetsontwerpen goedge keurd meerendeels zonder debat en hoof delijke stemming. De vergadering ls daarna met den ge- bruikelijken nleuwjaarswensch gesloten. Men zie voor Nagekomen Berichten paf. 3 van het Tweede Blad. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 29 Dec. Talbot 1.08—88 p. Kg.; Tong 1.24—1.04 id.; Heilbot 1.00—74 id Griet 28-16.50 p. 50 Kg Groote schol 1614 id.; Middel schol 1916 id Zetschol 26—25 id.; Kleinschol 22.50—8.10 id.; Schar 11—8.50 ld.: Tongschar 43—18 ld.; Poontjes 3.80—1.80 id.; Groote schelvisch 22—18 id.; Middel schelvisch 23—15.50 id.; Kleinmid- del schelvisch 19—10 idem; Kleine schel visch 114.10 idem; Groote gul 5.20—2.20 id.; Wijting 3.10—2 10 id.; Makreel 8.50—3.60 id.; Versche haring 4.504 id.; Kabeljauw 65 19 p. 125 Kg.; Vleet 1.80—0.70 p. stuk; Leng 130—0.75 id.; Koolvisch 0.50—0.10 id.; Rog 22— 6.50 p. koop. Besomming trawlers: IJM 8 f. 2470; IJM 19 f. 2690; IJM 77 f. 3130; IJM 39 f. 2020; IJM 102 f. 1620; IJM 130 f. 2160; IJM 432 f, 2240; SCH 61 f. 1600. Besomming logger: KW 154 f. 200. Loggers met versche haring SCH 23 f. 850; SCH 84 f. 150. Nagekomen van gisteren: KW 34 f. 148; KW 68 f. 343. ONZE FOUTENPLAAT. Een lezer heeft buiten de reeds door ons vermelde 35 fouten in onze foutenplaat van Zaterdag j.l. nog de volgende ongerechtigheden ontdekt: le. de verkeersagent draagt ondanks de win- tersche koude geen overjas; 2c. een haring kom: uit een pot met het opschrift „Augur ken"; 3e. de aardbeienkoopman houdt de lin- kerz'Jde van den weg. VOETBAL. AMSTERDAMSCH ELFTAL—ZWALUWEN. Het Zwaluwen-elftal, dat op 1 Januari tegen het Amsterdamsche elftal uitkomt is als volgt samengesteld Doel: Dijkstra (Z. F. C.)achter: Weber (A.G.O.V.V.) en Blomvliet (Ajax); midden; Stam (V.U.C.), Punt (D.F.C.) en Blom (L.S.C); voor; De Leur <D.O.S.>, De Boer (K.F.C.). Du- mortier (D.O.S.i. A. Lemstra (Heerenveen) en De Harder (V.U.C.). De voorhoede vormt wellicht het meest in teressante deel van deze ploeg. Men heeft hier Dumortier geplaatst tusschen De Boer en Abe Lemstra. die op deze plaatsen cancïidaten zijn voor het Nederlandsch elftal. Het binnentrio bestaat dus uit drie „goalgetters". VLAARDINGEN, 29 Dec. Van de haringvisscherii kwam binnen: VL 3 met 7 last. Volle Kanaal 11.30; IJlc Kanaal 11.20; Steur- harlng Kanaal 9.20. In Het Kanaal vingen dertien schepen van morgen tezamen 712 kantjes. Hoogste schot 130 kantjes, laagste 3 kantjes, gemiddeld 55 kantjes. Graanheling. De fabriekssrbeiaer H. H. uit Koudekerk had eveneens graan gekocht en staat dus wegens heling terecht. De schipper Br. deelt mede aan H graan te hebben ver kocht; hij wist, dat hij er niet eerlijk aan kwam. De Officier deelt mede dat het rapport over dezen verdachte gunstig is. waarom hij met zes maanden gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar volstaat. Graan en olie. De tuinder H. K. uit Ter Aar zou een vat petroleum cn graan hebben gekocht, dat van den diefstal afkomstig was. Als getuige wordt thans de schipper M. H. gehoord, die het graan en olie aan ver dachte had verkocht. Verdachte zegt niet te hebben geweten, dat het graan van diefstal afkomstig was; hij dacht, dat de olie was opgevischt. De president leest echter voor, dat K. bij de politie had verklaard, wèl te hebben vermoed, dat het graan van diefstal af komstig was. De getuige zegt. dat f. 1.50 voor de olie werd betaald, terwijl de normale prijs f. 2 was. De Officier meent, dat het ten laste ge legde is bewezen; verd. maakt door z'n ont kenningen echter een minder gunstigen indruk. Spr. vordert acht maanden gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Verstek-zaak. De volgende verdachte, die wegens he ling terecht moet staan, laat verstek gaan. Als getuige wordt een vroegere dekknecht gehoord, die mededeelt, dat ook deze ver dachte aan de heling heeft deelgenomen. De Officier wilde rekening houden met omstandigheden, en vorderde tegen dezen verdachte zes maanden gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. Steenkolen gestolen. De chauffeur H. H. v. d. S. uit Alphen aan den Rijn had zich in deze affaire schuldig gemaakt aan diefstal van steen kolen ten nadeele der fa. Hofstee te Alühen Verdachte bekent. De officier merkt op. dat de omstandig heden. waaronder dit feit gebleken is. aan leiding geven tot een gevangenisstraf n.l. van zes maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. Weer heling. De fabrieks-onderbaas W. v. W uit Al phen zou zich aan heling hebben schuldig gemaakt. De schipper B. uit de vorige za ken deelt mede. dat hij aan verdachte graan heeft verkocht. Verdachte zegt niet te hebben geweten, dat het graan gestolen was, en de getuige B geeft toe, dat deze verdachte niet veel heeft gekocht. De president merkt op, dat De brand entstaan bij de ontdooiing van een bevroren waterleiding. AMSTERDAM. 29 Dec. De belangstelling op de Amsterdamsche ef fectenbeurs ging vandaag voornamelijk uit naar Amerlkaansche waarden. Weliswaar werden deze fondsen niet druk verhandeld, doch eenige specialiteiten gaven toch aardige omzetten te zien. en daarbij bestond een vaste stemming ln overeenstemming met de stijging te New- York. Het Nederlandsche publiek trad op be scheiden voet als kooper op. Wederom werd goede aandacht geschonken aan de spoorweg- aandeelen, waarvan in het bijzonder Pennsyl vania. Illinois en Southern Pacific en in Iets mindere mate New-York Central en Southern Rails nogal wat beweging veroorzaakten. Van dc St3alaandeelen waren het voornamelijk U. S. Steels en Bethlehem Steels, die wat leven ln de brouwerij brachten. Ook ging iets om in American Car and Foundry, terwijl zich voor enkele Public Utility-aandeelen eenige vraag openbaarde. Een en ander hield klaarblilkelük verband met dc verrassing, dat Wallstreet zich in het nieuwe jaar voor de houders van Ame- rikaancche fondsen op bevredigende wijze zal ontwikkelen. Op de locale markt was niet veel te doen. Koninklijken gaven echter nog duidelijke tee kenen van aanwezigheid en nadat die iets boven de vorige slotprijzen waren ingezet, maakten zij onder beurstijd slechts geringe schommelingen mee. Voor Suikerfondsen be stond een vaste stemming, hetgeen naar het scheen od rekening moest worden gesteld van vrii gunstige beschouwingen omtrent de po sitie van de suikermarkt dip dan ook inderdaad vrij aardig is verbeterd. H.V .A.'s, Java-Cul- turen en Nisus werden hooger genoteerd; de affaire was echter zeer klein. Vorstenlanden waren prijshoudend maar weinig veranderd. In Rubberaandeelen was niet veel te doen. Deze fondsen ontleenen echter een behoorlijken steun aan de lnnerlllke vaste houding van de markt voor het product rubber. Amsterdam Rubbers en de meeste incourante soorten wer den hooger afgedaan. De tabaksmarkt lag ge- I heel verlaten. 1 Van affaire was niets te bemerken. De Su- matra-aandeelen waren zoo goed als onver anderd. Senembah's werden echter enkele pun-f ten hooger genoteerd. De Scheepvaartafdee- ling lag buiten de belangstelling, maar trok profijt van de algemeen verbeterde beursten- denz, zü het dan ook. dat in de koersen niet veel wijziging kwam. Industrieoapieren bewo gen zich od den achtergrond. De PhiliDs-aan- deelen werden eenige orocenten hooger inge zet en konden zich nadien nog een kleinigheid verbeteren. Unilevers waren eoed Di'ilshoudend. De beleggingsmarkt was stil. De Nederland sche staatsnaDieren waren echter goed van toon, zoowel voor de obllgatiën uit de longere emissies als voor de Oude Schuld. Voor Fran- I sche fondsen was de stemming iets zwakker geworden, tenminste was eenig materiaal od h«t sterk verhoogde koersoeil aan de markt, vaarbü klaarblijkelijk de Nederlandsche hou ders der betrokken stukken de verkoopers wa ren. Duitsche fondsen waren prijshoudend. KANTOORJUFFROUW DOOR EEN RAAM BEVRIJD. Vanochtend te omstreeks half twaalf werd de brandweer te Amsterdam gewaar schuwd. dat brand was uitgebroken in een gebouwtje dor Nederlandsche Spoorwegen aan de tweede Coehoornstraat op Oorten- burg. In het brandende perceel is een ol e- fabriek gevestigd van de N.V. Godol. Een groote olietank met reservoir stond in biand. waarop schuim werd gespoten, het geen het gewenschte resultaat had. Över de oorzaak van den brand weid m"decedeeld, dat het bedrijf had stilgele gen en dat vandaag de werkzaamheden werden hervat Voor de ontdooiing van een bevroren waterleiding werd gebruikt ge maakt van een brandende lat), welke in een. olieoplossing was gedrenkt Het droge hout geraakte daarbij echter in brand. Er was nog geprobeerd met een eigen schuim- bluschaoparaaat het vuur te blussch^n. doch dit mislukte en toen men even latei- met een kruiwagen met zand ter plaatse kwam, was het reeds te laat. De kantoor juffrouw moest door een raam worden be vrijd. De N.V. Godol is wel tegen brand-, doch niet tegen bedrijfsschade verzekerd. SPORTVLIEGERS BRENGEN HULP. Gisterochtend ontving de Vrijwillige or ganisatie Sportvliegers te Amsterdam van den burgemeester van Urk een verzoek tot hulpverleening. De ouders van een 6 maanden oude baby. die in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht was overleden, wilden zich gaarne daarheen begeven Voorts bevond zich op het vliegveld Schip hol een heer, die een belangrijk bedrag aan geld aan verschillende personen op Urk moest uitbetalen. Aangezien de K L.M. met haar groote toe stellen bezwaarlijk op Urk kan landen, kwam de V.O.S. ter hulp Om ruim twee uur 's middags vertrok de PH.V.IJ G.. met den voorzitter van de VOS. van Ypenburg, landde ruim 20 minuten later op Schiphol, waar de wachtende passagier Instapte en tevens twee kransen werden meegenomen, één van den vlieger Both en één van de K.L.Mvoor het stoffelijk overschot van het jongetje, dat eenige dagen geleden bij de aankomst van de PH.O.T.O. verongelukt De landing op Urk had een vlot verloop en om 4 uur begaven de ouders zich van het vliegveld Schiphol, waar het toestel in middels gedaald was. per auto, welke door den A.N.W.B. die de grondorganisatie van de V.O.S. verzorgt beschikbaar was gesteld, naar Utrecht. Vandaag worden de ouders en het Hikje door de V.O S weder naar Urk gebracht. Ook zullen nog enkele andere personen naar en van Urk worden vervoerd, terwijl te vens een groote hoeveelheid post naar het eiland wordt gebracht Niet minder dan drie toestellen van de V.O.S. hebben daartoe het luchtruim ge kozen. WISSELKOERSEN. Londen 8.57 '8 58 7/8): Berlijn 73.70 f73.77'Parijs 4.84 4.851/41; Brussel 30.99 131 021: Zwitserland 41.51 (41:52) Koranhazen 38 27'/; (38 35); Stockholm 44.15 (44 25): Oslo 43.10 (43.17','U: New York 1.83 13/16 (1.83 15/16); Praag 6.30 (630): Lire Bankpapier 5.65 (5.75). Prolongatie V;:,Part. disc. 1/8: Daggeld 1/4: Registermarken 315/8: Crediet Sperr- marken 8 5'8- Effectensperrmarken 8; Rei marken 49: Bankpapier 22'/:. Tusschen haakjes zün de koersen van gisteren. LEIDEN. 28 Dcc. 1938. Coop, groenten-, fruit en bloemenveiling-vereen. ..Lelden en Omstr.", Roodc Kool f. 1.20—4.80; Savoye Kool f.2.10— 5.90; Groene Kool f. 1.40—7; Boerenkool f.3—7; Rapen f.2—3.40; Prei f. 1.70—15.70; Kroten f.3 —3.30; Kroten, gekookt f.512; Uien f. 1.10 6.20; Peen f. 5.50—10.10; Spruiten f.2—27; An dijvie f.16—27; Sla f.20—23; Nero f 12.40; Wit loof f.5—21; Tomaten A f. 6.20—6.60. B f.6.80, C 1 4.20. CC f3.40 per 100 K.G. Salade f. 1.40— 1 50; KnoLeldcrie f. 1.10—7.50 per 100 stuks. Selderie f6.8010.20 per 100 bos. GOUDA, 29 Dec. Veemarkt. Aangevoerd in totaal 664 st., waarvan 62 slachtvarkens. Vetta van 231 i 2412 ct. per pond. levend met 2'. kor ting; 254 magere varkens 20—33; 251 biggen 7— 11; Geldersche biggen 11—13; 3 runderen 150— 200; 89 nuchtere kalveren 6.509.50; 4 bokken en geiten 2—6 per stuk. Handel matig. Algemeene markt: 115 partijen kaas. prijzen le kwal. met rijksm. 2627.50. 2e kw. idem 24 25. Crisisaftrek 9.6 cent. Handel goed. 81 pon den boter, goeboter 8085. weiboter 7580 per pond. Handel vlug 109.500 stuks eieren. Kip- eieren 45; eendeieren 33.50 per 100 stuks. Handel matig. Coöp. Zuid-Hol. Eierveiling g.a. tC.Z.Hü:.i tc Gouda. Aanvoer 83.200 kipeieren. Prijzen: 56 58 K.G. f. 4.40—4.50; 58 60 K.G. f. 4.50—4.65 60 62 K.G. f.4.65—4.80; 62 63 K.G. f. 4.30—5.25; Brui ne 58 68 K.G. f.4.555.35; K'eiire eieren f. 4.10 —4.35 per 100 stuks. Aanvoer 500 eendeieren. Prilvm: f. 3.05 per 100 stuks. KATWIJK a. d. RIJN. 28 Dec. Groenten- veiling Eigenheimers 4060; Knolsclcierie A 3-6.30. ld. B 2—2.90: Waspeen 0.60—1.60; Kro ten 40—85; Roede kool 2—4.10: Gele kool 1.30 —1.60; Groene kool 25.30; Uien 35.30; An dijvie 0.701.30: Boerenkool 2348. LEIDSCHENDAM28 Dec. Vrije Veiling 5913 Kippeneieren <*25—5.°5: Eendeneieren 3.50 —4.53: Kippen 6090; Duiven 817; Konijnen 12.25 LT~ ,'SCHENDAM 28 Der CroentenvcUing Aanvoer verschillende partijen boerenkool no- teerende 29—46 p. kist. LEIDSCHFITD Dec. ..Het Blesse Paard" Kippeneieren 4 73—5.40: Hencieren 4.30—4.55. NAALDWIJK. 28 Dec. Bond Westland Alicante 34—48; Witlof 8—15, 2e srt. 3—6: Uien 1585: Boerenkool 1123; Andijvie 15 44: Roode kool 2.10—4.10; Sav. kool 1.70—4.10; Seldery 1.30—3.10. RIJNSBCJRG. 28 Dec. Bloemenveiling Hyacinthen- 1'Innocence 4.40—7.60. Bismarck 5.40—10.20 Lieber 3.40—5.20. Rose 2—3.40; Tul pen 44—48, Copland 38—44, Pierson CO—34, King of the Yellow 18—23; Enkele La Mstalas 2 2.40: Dubbele 3—3.40; Witte Due 50—80 Due de Berlin 0.60—1.00; Star 50—80; King of the Yellow 1.20—1.60. RIJNSBURG. 28 December. Groentenveiling Aardappelen 70—80; Kroten 60—SO: Wasch- peen 0.70—1.60; Roode kool 1.703; Gele kool 1.30—2.40; Groene kool 2—3; Uien 3.50—4; Knolseldery 2.505. WADDINXVEEN. 28 Dec. Eierveiling Aan voer 1600 eieren. Groote 4.30; kleine 3.80.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3