De „Groote Trek" van de „Reiger" in beeld Ameland nog geïsoleerd 7 9sfe isargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 28 December 1938 Derde Blad no. 24158 U!H:]'|.Md!n Geen sneeuw ruimen en baanvegen in werkverschaffing GEMENGD NIEUWS PIJNSTILLENDE WATTEN Met breede wiekslagen is de „Reiger" op de vlucht naar Zuid- Afrika over Europa en het Afrikaansche land gegaan. In de korte telegrammen van den gezagvoerder heeft men van dag tot dag de vorderingen van den ranken Douglas kunnen volgen en van wat de wondere ervaringen waren der inzittenden, heeft onze speciale, vliegende verslaggever verteld in zijn brieven. In aanvulling van zijn verhaal zendt hij ons thans een serie snapshots, welke hij onderweg maakte en die een indruk kun nen geven van het hoe en waar der verschijning van de „Reiger" in Afrika. Een vliegtuig van de Imperial Airways, welke de verbinding tusschen Kaapstad en Londen onderhoudt, bracht de foto's in ons bezit. Links boven: de aankomst te Khartoem; de inzittenden ver laten de machine. Geheel links: jhr. mr. F. Beelaerts van Blok land. Daarnaast: De passagiers stappen te Juba, de derde stopplaats in Afrika, van den Douglas over in een autobus voor het vervoer naar het hotel. Tweede foto links van boven: Te Mount Beya, bij de groote Oost-Afrikaansche meren, zijn de neger-Shell-'boys paraat om te helpen bij de benzine-ravitail- leering van de „Reiger". Daarnaast: Een primitief hotel te Broken Hall (Noord-Rhodesia) bood den inzittenden onderdak gedurende het één-nacht-verblijf op het vierde Afrikaansche station. Derde foto links van boven: De Broken Hill-ers deden den Douglas enthousiast uitgeleide bij het vertrek voor de laatste etappe naar Johannesburg. Daarnaast: Ook Buloways liet zich niet onbetuigd. De eerste Douglas, die zich in midden- Afrika vertoonde en dan een, die zulk een zending volbracht, mocht niet gemist worden Uit de Zuid-Afrikaansche bladen, welke ons heden per luchtpost bereikten, blijkt de .groote belangstelling en het enthousiasme, waarmee het vliegtuig allerwegen bij zijn aankomst in de Unie werd begroet. In uitvoerige artikelen, verlucht met foto's, maken de bladen melding van de aankomst van de „Reiger" van sta tion tot station. In een interview met den vertegenwoordiger der K.L.M. aan boord, den heer Reyers, is door dezen o.a. gezegd, dat de moge lijkheid van een K1.M.-verbinding met Zuid-Afrika geen tech nische moeilijkheden meer biedt, maar dat het van het aan bod van lading, passagiers, post en vracht afhankelijk is, of een Nederland■Zuód-Afrika-lijn er eenmaal zal komen. Een merkwaardig voorval deed zich voor op het vliegveld Johannesburg, waar plotseling de menigte op Rand Airpost hevig verschrikt werd door de kreet: „De Nederlandsche machine staat in vlammen!" Zij werd aangeheven tijdens de officieele receptie in het stationsgebouw en veroorzaakte groote consternatie bij allen, behalve bij gezagvoerder Scholte, die de indrukwekkende vlammen aan weerszijden van de cabine en achter den vleugel van achter de vensters van het ontvang- vertrek met een laconiek oog beschouwde en ze rustig deter mineerde als afkomstig uit de uitlaatpijpen van de motoren, terwijl deze opnieuw werden aangeslagen voor het rijden naar den hangar. Hoewel de dooi thans is ingetreden en I de wind gunstig is voor den afvoer van het I ijs-, ls Ameland nog steeds niet uit zijn 1 isolement verlost. De Zuidkust is nog door een massieve ijsvlakte omgeven, al is er bij eb eenige beweging merkbaar. Men verwacht, dat indien de wind Noordwest blijft, het ijs binnen zeer korten tijd zal afdrijven en er veer een geregelde vaart mogelijk zal kun nen zijn. Aangezien de Friesche kust bij Zwartc- haan vrij van ijs is, zal de „Friesland", de vracht- en passagiersboot van den dienst BallumZwartehaan vandaag trachten den vasten wal te bereiken, terwijl ook de post boot NesHolwerd een poging zal onder nemen om den dienst te onderhouden. De kans Is groot, dat het isolement van Ameland nog enkele dagen zal voortduren. De „Insulinde" weer thuis. INa een tocht van 28 uur bij zeer ongun stige weersomstandigheden, is de redding boot „Insulinde" van de Noord- en Zuid- Hollandsche Reddings Maatschappij gister avond om zes uur te Oostmahorn terugge- I keerd. Maandag was de „Insulinde" van Oost mahorn vertrokken om hulp te bieden aan drie schepen, die bij Rottumeroog in het ijs bekneld zaten. Aan boord van de „Insulinde" bevond zich een matroos van de Duitsche schel- penzuiger „Ost-Friesland", die in het ijs vast zat. De overige leden der bemanning van de „Ost-Friesland" wilden, evenals de opvarenden van de beide andere schepen, aan boord blijven. Nadat de „Insulinde" de schepen gisteren van levensmiddelen had voorzien, is de red- dingboot naar Rottumeroog doorgevaren, Ion einde aldaar den geïsoleerden bewoners ft eveneens proviand tc brengen. I De ..Insulin.de" verleende verder assisten tie bij de berging van de door het ijs weg gedreven motorboot, die de verbinding Itusschen Rottumeroog en den vasten wal ondertioudt. llrkers over het ijs naar Enkhuizen. Gistermiddag om halfvier zijn na een tocht van bijna zeven uur vier Urkers te Enkhuizen aangekomen. Met 500 KG. vleesch zouden zij vanmorgen naar Url- terugkeeren. Voor dit vervoer zullen zij ten slede gebruiken Het ijs van het IJselmeer heeft nog wei- big van den dooi geleden. Baanvegen en sneeuwruimen. De regeeringspersdienst meldt: In enkele bladen zijn dezer dagen berich ten opgenomen, welke den indruk wekken, dat de regeering zou zijn teruggekomen op haar afwijzend standpunt t.a.v. het inscha kelen van de werkverschaffing ten be hoeve van het sneeuwruimen en baan vegen. Dit ls niet juist. Ook thans staat de regeering nog op het standpunt, dat deze werkzaamheden voor uitvoering in werkverschaffing, gefinancierd met de gelden van het werkverschaffingssubsidiefonds. niet in aanmerking kunnen komen. Voor de gemeentebesturen, die in deze een taak hebben, liggende op het gebied der openbare veiligheid en het verkeer en voor de ijsvereenigingen aan welke de aanleg en het onderhoud van ijsbanen en ijswcgen voor het toerisme in het algemeen moet worden overgelaten, betcekent dit, dat kosten van een en ander uit haar eigen middelen moeten worden bestreden, zooals dit vanouds hel geval is geweest. Waarin de regeering, voorzooveel noodig, heeft toegestemd is. dat ook de financieel van haar afhankelijke gemeenten uit haar eigen middelen gelden beschikbaar stellen voor de werkzaamheden, welke geacht kun nen worden tot haar verzorgingsgebied te behooren. Dit geldt voor de financieel af hankelijke gemeenten in alle provinciën, ook al is de mededeeling daarvan alleen ge daan aan de Ged. Staten van Friesland naar aanleiding van een van dit college ontvangen schrijven. Aan Friesland is bo vendien bericht, dat geen bezwaar zou wor den gemaakt tegen het uittrekken van be scheiden bedragen door de gemeentebestu ren voor de zorg, welke de gemeenten van ouds tot zich hebben getrokken Voor aan leg en onderhoud van ijswegen ter ver vanging van vervoer te water door slede- vervoer en van ijswegen, waarvan aanleg en onderhoud noodzakelijk was voor het wel slagen van den voorgenomen elfsteden tocht Het misverstand schijnt te zijn ontstaan, doordat de regeering heeft gemeend aan deze toestemming de voorwaarde te moe ten verbinden, dat zooveel mogelijk van de DUBBELE BOTSING VAN VRACHTAUTO'» BIJ GOUDA. Vijf ton meel en 4500 liter melk verloren gegaan. Gisteravond is nabij de Julianasluis t» Gouda op den verkeersweg naar Rotter dam een van Hilversum komende, mei, mee' geladen vrachtauto, tengevolge van het breken van een voorveer. omgezwaaid er achtereenvolgens in botsing gekomen met twee van de andere zijde komende vracht auto's, één met 7100 liter melk geladen tankwagen en een wagen met melkbussen uit Rijssen, die beide op weg waren naar Rotterdam. De meelauto werd zwaar be- havend en verloor zijn lading van 5000 K G. meel. De tankwagen werd omgeworpen, waarbij 4500 L. melk over den weg stroom de. De bussenwagen kwam er goed af. Won der boven wonder werd niemand gedeerd. De meelauto is door de politie in beslag ge nomen. De eigenaar, een vrachtrijder uit Hilversum, is alleen tegen schade aan der den verzekerd. Het verkeer op dezen weg ondervond gedurende een paar uren stag natie en werd gedurende dien tijd over hef naast den weg gelegen rijwielpad geleid. kunnen houden. Zeer waarschijnlijk zullen er nog wel grootere afstanden door deze dieren worden afgelegd. Het is daarom van het grootste belang dat men. indien men geringde vleermuizen vindt, hiervan opgave doet aan den heer L. Bels, Zoölogisch laboratorium. Janskerkhof 3, te Utrecht, met vermelding van nummer, vindplaats en datum. KLEEDING IN BRAND GERAAKT. VALE VLEERMUIS LEGT 100 K M. AF. Reeds eenigen tijd is het Zoölogisch Mu seum te Utrecht bezig met het ringen van vleermuizen om bijzonderheden over den trek e. d. te weten te komen. Op 16 Dec. jJ. heeft de heer L. Bels nu een vale vleer muis (myotis myotis) gevonden in een grot In den St,. Pietersberg, even over de Bel gische grens. Het dier droeg een ringetje en bleek afkomstig te zijn uit Berlicum bij 's-Hertogenbosch waar hij op 24 Juli 1933 ln een kerk geringd was. Het diertje had dus een afstand afgelegd van 100 K.M. om in de grotten van den St. Pietersberg, veilig beschut tegen de vorst, zijn winterslaap te diensten van werkloozen en van andere gesteunden moet worden gebruik gemaakt. Zij deed dit zoowel in het belang van de werkloozen als in het belang van de pu blieke kassen en mede in het vertrouwen, dat zoowel de niet-financieel afhankelijke gemeenten als de particuliere vereenigin- gen, eveneens deze beide belangen inziende, op dezelfde wijze zouden handelen. Het standpunt der regeering is dus: het officieele werkverschaffings-apparaat niet inschakelen, doch wel zooveel mogelijk ge bruik maken van de diensten van werk loozen en gesteunden, opdat dezen de ge legenheid verkrijgen voor kortoren of lan- geren tijd in eigen onderhoud te voorzien. Dit is mede in het belang van de publieke kas, waaraan juist in dezen tijd zulke zware eischen worden gesteld. Oude dame ernstig gewond. Een bejaarde dame. wonende aan de Steynstraat te Arnhem, kwam gistermid dag zóó dicht bij een brandende kachel, dat haar kleeren vlam vatten. Hoewel de vlammen spoedig werden gedoofd, had da üame ernstige brandwonden bekomen. Zij is in bewusteloozen toestand naar het Dia- conessenhuis gebracht. „Vad." TUSSCHEN AUTO'S BEKNELD GERAAKT EN ERNSTIG GEWOND. Gistermorgen was een vuilnisman te Am sterdam bezig achter een stilstaande auto van de stadsreiniging. Op dat moment naderde een personenauto waarvan de 18- jarige bestuurder den stilstaanden wagen aanreed doordat hij slipte De werkman raakte tusschen de beide wagens bekneld en werd ernstig gewond. Met een verbrijzeld been is het slacht offer naar het Binnen Gasthuis vervoerd. VPH'j:}) op de pijnlijke plek. bestrijdt HOEST. KEELPUH GRIEP. RHEUHATIEK STEKEN IN DE ZUehi doozen a 35 en 55 ct. 2382 {Ingez. Med.) ONVRIJWILLE VERDUISTERINGSPROEF Gistermiddag heeft zich een kleine ont ploffing voorgedaan in een transformator in het schakelstation van de Prov. Geld. Siectriciteits Maatschappij te Arnhem. Tengevolge hiervan werd het elcctrische net gestoord. Een groot gedeelte van Gel derland is ongeveer een kwartier van elec- triciteit verstoken gebleven. In het scha- kclstation ontstond een begin van brand, dat evenwel spoedig met eigen middelen is gebluscht. DOOR EEN LAADBOOM GETROFFEN. Aan boord van het in de Maashoven te Rotterdam liggende Engelsche stoo-uschip ..Harmony" heeft de 49-jarige bootwerker o. J. van Nieuwkerk een vallenden laad boom op het hoofd gekregen. Met een sche delbreuk en een hoofdwond ls hij ir. het ziekenhuis aan den ConMngel opgenomen. Zijn toestand is zorgelijk. oi htfmi fJOSCH CF^ENGD. BRAND IN HISTORISCH SLOT. In den Kerstnacht is in het historische Poolsche slot Nieswiec. vanouds behoorend aan de vorsten Radziwill, door onbekende oorzaak brand uitgebroken. Ondanks de hulp van militairen ging een vleugel van het slot met waardevolle historische kunst voorwerpen, o.a. een koningszaal, in vlam men op. De familie van vorst Radziwill bevond zich, toen de brand uitbrak, met haar gas ten in de omliggende bosschen om te jagen. WATERKRACHTSTATION IN JAPAN- DOOR LAWINE BEDOLVEN. Een lawine heeft een in aanbouw zijnd waterkrachtstation te Sjadani, in de Japan- sche prefectuur Toyama. bedolven, tenge volge waarvan 93 van de 125 arbeiders wer den begraven. Van 39 arbeiders wist, men gistermiddag om 4 uur, dat zij om het leven waren gekomen. Verder waren 11 ar beiders min of meer zwaar gewond, terwiil omtrent het lot van de 43 anderen nog niets bekend is. Nader wordt echter gemeld, dat er nog 142 vermisten zijn! DE AFFAIRE-MUSICA. Te New-York zijn in hechtenis -cnomen een vroegere advocaat. Walter Crazy en een zekere mej. Mary Bfandino. Zij worden ervan verdacht chantage te hebben ge pleegd op Philip Musica. den bedrieger, "die jarenlang heeft geposeerd als Donald Coster, president van de firma Mc Kesson and Robbins Inc. KOUDE EN SNEEUWSTORMEN IN AMERIKA. In de Noordelijke Delft der Verfuvgdo Staten woeden verblindende sneeuwstor men. gepaard gaande met een ijskouden wind. Op één plaats heeft men 37 graden vorst geregistreerd.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9