Uit de Rijnstreek IEIDSCH DA33UD - Tweede Blad Woensdag 28 December 1938 Gemeenteraad Alphen De a.s. installatie van burgemeester Vonk LOSSE NUMMERS VAN ONS BLAD ALPHEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Thomas, z. van Cornelis Thomas Jan de Ridder en Johanna Maria Boer; Mas je d. van Willem Munnik en Jannetje Maria Koelewijn. Ondertrouwd: Johannes Zwaan 32 jaar. wo nende te Utrecht en Antje den Hertog. 26 jaar. Gehuwd: Evert Idelenburg 22 jaar wonende te Alkemade en Annegje Cornelia de Rijk, 21 jaar. Loop der Bevolking. Gevestigd: Grietje v. d. Bijl. Julianastraat 52; Cornelia J. de Rooij. Raadhuisstr. 44: Maria M. G. Vreeswijk. Aarkade 2; Klaasje de Blanken. Hoorn 38: Johannes Bekenkamp. Nesse 9a. Vertrokken: naar Alkemade. Oudewetering A. 13 Annegje C. de Rijk. Door de gladheid achter haar woning kwam mej. V. zoo ongelukkig op een regen ton te vallen, dat zii een ribfractuur be kwam. Dr. H. verleende de eerste hulp. In onze gemeente zal vanwegen den Luchtbeschermingsdienst in Januari a-s. een tentoonstelling worden gehouden, waarbij het publiek zal worden voorgelicht omtrent zelfbescherming etc. leeftijd van 18 jaar uitgeschreven door de ijsclub „Otweg". Aantal deelnemers 28. Ei* werd gereden om levensmiddelen. Ie pr. C. van Oijen, 2e L. Konijn, 3e W. Paling. Voorts werden er nog twee troostprijzen beschikbaar gesteld voor de verliezers. Deze werden gewonnen door: le pr. A. van den Akker, 2e W. van den Akker. BODEGRAVEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacoba Agatha d. van C. A. Wals en A. Eeselman; Petronella Christina d. van W. van Tol en T. Hagen. Getrouwd: P. Speelman 36 jaar en N. Buite laan 27 jaar. Overleden: W. J. Oskam, 71 jaar; K. de Kruijf, 67 jaar. Loop der Bevolking. Gevestigd: C. A. A. Noordhoek—Touw, Vijver 6; N. J. van Dieijen, Noordzijde 14; A. J. Humme. Wejjland 85; P. W. Roozenboom. Bui tenkerk 37. Vertrokken: A Rijlaarsdam, n. Reeuwijk. Kooldijk K 24; A. v. d. Waaij naar Amersfoort Utr.weg 266; A. Pouw naar Rietveld. Bo. 14; H. M. Verheul naar Barwoudswaarder 140; Wed. Th. Korsede Vree naar Zegveld, Meije 224a; J. A. Friejee naar Nieuwveen, Stationsweg 118; L. J. Heemskerk naar Ter Aar C. 122. Vischotter gedood. De molenaar den B. aan de Vlietkade vond een van zijn eenden met een afgebe ten nek op het ijs liggen. In de verwach ting dat een hond hem deze poets zou heb ben gebakken, zocht de man met zijn buur man het terrein af en stak daarbij ook een stok in een ledige eendenkooi. Tol beider groote verwondering kwam er géén hond. maar een groote otter uit. die men na een spannende jacht met stokslagen kon dooden. Onder groote belangstelling is het Kerstfeest der Herv. Zondagsschool ..Abia" gevierd. De kinderen werden rijk onthaald, terwijl zij een boekje mee naar huis kre gen. BOSKOOP. Zilveren jubileum van den heer P. v. Duiken. Onze plaatsgenoot de heer P. van Dui ken: herdacht den dag waarop het 25 jaren geleden was, dat hij als lxiomkweekers- knecht in dienst trad bij de fa. G. Kooy. Onder de aanbieding van een geschenk, werd hij door zijn patroon hartelijk met dit feit geluk gewenscht. Ook zijn kameraden bleven niet achter, zoodat het voor van Duiken een onvergete- lijken dag is geworden. Gevonden. Doos margarine, stalen kabel met ringen, belastingmerk en een paar klompen. Inlichtingen politiebureau. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornells z. van M. C. Schouten en M H. v. d. Ben: Jacob z. van M. Splinter en D C. v. d. Vis: Johannes Adrianus Kovrlnus z. van K. P. A. Houdjjk en G. A. E Timmermans; Johannes Cornelis z. van C. v. Ekeren en B. v. d- Ber8- OndertrouwdF. v. Eijk en S. J. v. d. Toorn. Getrouwd: J. S. Bodegraven. 24 jaar en G. E. Dijkhuis 21 jaar; G. Burger 21 Jaar en H. Rodenburg 24 jaar; Th. Vrisekoop 27 jaar en A. J. Straver, 25 Jaar. De Eereprijzen der Pluimveetentoonstelling. In de alhier gehouden pluimveetentoon stelling, uitgaande van de pluimveeveree- niging „Nut en Sport" werden o.m. de vol gende eereprijzen toegekend: Afd. krielen: Voor het hoogst aantal pun ten in alle kleuren Wyandottes, K. M. Bos man, Boskoop; voor het hoogst aantal pun ten overige krielklassen, KI. Koning. Bos koop. Afd. konijnen: Voor het hoogst aantal punten in één ras, een kleur, lichte rassen, H. M. Bosman, Boskoop. Afd. watervogels: voor het hoogst aantal punten in de watervogels. C. J. Verdegaal, Hazerswoude. Afd. sierduiven: voor het hoogst aantal punten in de sierduiven, C. J. de Bruyn, Gouda. Afd. postduiven; voor het hoogst aantal punten in de postduiven, T. Koot. Stolwijk. Afd. fazanten: voor het hoogst aantal punten In de fazanten, C. J. Verdegaal, Hazerswoude. Kerstsch i et wedstrijden De B.VJL. „Boskoop" hield haar Kerst- schietwedstrijden. De uitslag luidde: Personeele baan: le pr. D. v. d. Wolf; 2e pr, W. Kelderhuls; 3e pr. P. Spijker; 4e pr. J v. Bergen: 5e pr. M. de Jong en 6e pr. Jac. van Wengerden. Personeele zeluksbaan: le pr. J. Slinger land; 2e pr. A Tuinenburg; 3e pr A. Blonk; 4e pr. H v. Tol en 5e pr. A. Fokker. Geluksbaan: le or. A Tuinenburg; 2e pr. J. Slingerland: 3e pr. M. de Jorg; 4e pr, W. Kelderhu's en 5e nr. A. Helder. De ijsclub „Blonksloot" organiseerde een hardrijderij voor jongens van 12 tot 14 jaar en van 14 tot 16 jaar. De uitslag luidde 1214 jaar: le pr. Piet Ramp, 2e Maar ten Spaargaren. 3e Joh. Straver en 4e Nic. van Wijk; 1416 jaar: le pr. Jo Droog, 2e Steven Blanken en 3e Frits Abbema. De ij."lub „Boskoop" hield op do Vaar- sloot °cn hardrijderij om levensmiddelen, voor jonge"s boven do 16 jaar: le pr. C. van Oijen, 2e A. van den Akker, 3e J. van Vliet en 4e A. Starre. Aan de Otwegwetering werd een hard rijderij gehouden voor mannen boven den HAZERSWOUDE. Hardrijderij. De Hazerswcudsche IJsclub had voor gis termiddag een IJsfeest georganiseerd, en j werd een hardrijderij op schaatsen gehou den om geldprijzen, waaruit bleek dat het bestuur der IJsclub tot het laatst toe actief is gebleven, en van het ijs liet profiteeren. zoolang dit mogelijk was. De prijswinners waren: le pr. M. K. van Vliet. 2e D van Staveren. 3e C. Raaphorst. 4e Abr. Dorsman, 5e Jac. Raaphorst, 6e Ant. de Haan. 7e P. Bol, 8e Jac. Straver, 9e Ant. van Elswijk en 10e Jac. Harkes. Burgerlijke Stand. Geboren: Frans, z. van H. Vermeulen en P. Voorwinden. Overleden J. J. Louwers, 90 jaar. wedn. van N. Droogh; J. Buitelaar. 70 jaar. echtg. van P. van Vliet. Ondertrouwd: C. A. Bos. 24 jaar en A. A. Broere. 23 jaar. Gehuwd: J. van Hoff. 25 jaar en A. van Aalst. 21 jaar. Afscheid van mej. M. H. Matze. Gistermiddag had het afscheid plaats van mej. M. H. Matze als onderwijzeres der Chr. School der Ned. Herv. Gemeente. Het bestuur der school, de kerkeraad en P. A. C. Commissie, zoomede alle leerlingen hadden zich daartoe in het voorste lokaal vereeni^d. Hartelijke woorden werden tot de scheidende gericht door ds. P. L, Kiehl. voorzitter van het schoolbestuur, de heer M. Jansen, hoofd der school en de heer Jac. de Kort Uit alles bleek, welk een groote plaats zij innam in de harten der leerlingen en ook in die der ouders. Noode zag men haar vertrekken, maar men wenschte haar Gods zegen toe. Cadeaux, als blijvende herinneringen, werden haar namens bestuur en leerlingen aangeboden. Deze laatsten zongen haar een tweestemmig afscheidslied toe. waarna eenige meisjes nog een lied ten beste gaven. In het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente is met de leerlingen der Zon dagsschool op mooie wijze het Kerstfeest gevierd. Het Kerstfeest der Chr. school der Ned. Herv. Gemeente heeft wederom vele kinderen tot groote dankbaarheid gestemd. DÉFILÉ TE BODEGRAVEN. Gisteravond had ten gemeentehuize te Bodegraven een samenkomst plaats, belegd op uitnoodiging van B. en W. ter bespre king van een défilé ter gelegenheid van den intocht van burgemeester Vonk op 4 Januari as. Na een toelichting van den loco-burgemeester, wethouder Batelaan, gaf zich spontaan een 34-tal vereenigin- gen op tot deelname aan het te houden défilé, dat nader werd bepaald op 's mid dags 3 uur. Meerdere vereenigingen kunnen zich nog tot Zaterdagmiddag opgeven bij den secre taris van een op voordracht van B. en W. gevormde commissie, den heer C. G. Kars- sen. Voorzitter van deze commissie is wet houder v. d. Poll: leden zijn de heeren W. Bcosman, J. H. v. d. Vlist en J. G. Spaas. Besproken werd tevens de organisatie van den intocht van den burgemeester, die 's morgens te 10.21 aan het station zal aan komen. Hij zal dan worden ontvangen door de wethouders en bij het veriaten van het station worden begroet met een eere-salvo van de Burgerwacht, waarna de leerlingen van de zangklassen der Chr. Scholen een welkomstlied zullen zingen. In optocht, vergezeld door het muziekcorps S.D.G., de Boreftsche ruiters en de „Princevlag" trekt men vervolgens in optocht naar het ge meentehuis. waar. gelijk gemeld, te 11 uur de installatie zal plaats vinden. Goedkeuring der nieuwe verordening voor de waterleiJ ding - De Luchtbeschermin gsdienst - Het sneeuwruimen niet meer voor een herbenoeming in aan merking wenscht te komen. De heer v. Leeuwen heeft meer dan 30 jaar deze func tie bekleed. Als diaken is herkozen de heer Adr. v. d. Vaart. De collecte in de Herv. Kerk ten bate KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Burgerlijke Stand. Overleden: Dingema Theresia de Roolj 2 j. Ou de Koudekerksche ijsbaan werd voor de leden een wedstrijd in hardrijden gehouden De prijswinnaar- waren: le pr. J. Bii'eveld: 2e pr. T. BHjleven; 3e pr. H. v. Driel; 4e pr. H. v. Vegten: 5e pr. D. Bijle- veld; 6e pr. J. Snippe; 7e pr. D. v. Wetten. De raad van Alphen vergaderde. Na de beëediging van den wnd. gemeente-secre taris, den heer A. Veenhuijsen, volgde een lagdurige bespreking over het voorstel van B. en W. inzake wijziging der waterleiding- tarieven en vaststelling van de nieuwe ver ordening op de waterlevering. De heer Ruijssenaars vond het onrechtvaardig dat het tarief voor de slagers en bakkers niet gelijk wordt gesteld met dat voor de land bouwers Hij zou de geheele industrie van dit tarief willen laten profiteeren. Opnieuw brak hij een lans voor de groote gezinnen, om dezen een reductie toe te staan. De heer Groenendijk besprak het nieuwe tarief en de meterhuur uitvoerig; hij achtte deze onbillijk en wilde deze verdisconteeren in het tarief. De heer Geerlof wilde eveneens alle industriebedrijven het tarief van land bouwers laten betalen. De heer Verdonk achtte moeilijkheden niet uitgesloten voor de huurwaarde van winkelpanden. De heer Bergshoef besprak de reductie van groote gezinnen, doch vond dit een groot bezwaar zoowel administratief als financieel. Hij is niet voor een industrietarief voor slagers en bakkers. De voorzitter beantwoordde de sprekers omtrent de gevraagde reductie voor groote gezinnen. B. en W. willen dit element niet ingeschakeld zien. Weth. Herngreen gaf een uitvoerige uiteenzet ting omtrent de tarieven en meterhuren. Het tarief, dat voor de landbouwers is in gevoerd. is waarschijnlijk niet juist ge weest, doch de voorzitter achtte het ook niet juist om daarin verandering te bren gen, want dan komen ook de andere bedrij ven. Z.i. moet men er geen andere dingen bijhalen. Het gaat er om, of er wordt ge zorgd dat men door deze tarieven een be hoorlijke hoeveelheid water krijgt en kan afnemen, wat z.i. het geval is. De heer Groenendijk vond, dat de peTsonen met een lage huurwaarde er slecht zifllen af komen. De heer Van Kleef wilde eveneens Je meterhuren in de prijzen verdiscontee ren. De heer Ruijssenaars wil ook het tarief der Ver. Tot Steun' voor verwaarloosde voor landbouwers laten vervallen, als de kinderen, heeft f.4 30 opgebracht. bakkers en slagers hiervan niet zullen pro- In de Ned. Herv. Kerk is met de leer- fiteeren. De heer Groenendijk stelde B. en i:ngen der Zondagsschool het Kerstfeest ge- W. voor, in overweging te geven de veror- vierd. Van deze samenkomst heeft de jeugd dening aan te houden en dan een tarief bijzonder genoten. NOORDEN. Ook in de Geref. Kerk is het Kerst feest voor de kinderen gevierd. Een der 1-erkeraadsleden behandelde de Kerstge schiedenis, waarna de jeugd onthaald is. De Meisjesvereeniging hield wederom een uitdeeling aan de behoeftigen der Herv. en Geref. Kerk, die zeer op prijs gesteld is. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna Geertruida. d. van D. Leeuwen en E. Glasbergen. LEIMUIDEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Alice Henriette d. van H. Meijer en J. M. de Ruiter; Maria Therecia d. van J. N. de Koning en C. Vastenhout. Loop der Bevolking. Gevestigd: F. Turk en gezin, Oude-Wetering 23; J. Klein en gezin, schipper aan boord. Vertrokken: naar Rijnzaterwoude, Heerenweg 65, A. M. Kiebert; naar Duitschland J. Kleine. Van de Kerstfeestvierins voor de kin deren der Ned. Herv. Zondagsschool hebben deze een mooie herinnering behouden. NIEUWKOOP. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: H. Pieterse. 24 jaar en M. van Capel, 21 jaar. NIEUWVEEN. Loop der Bevolking. Gevestigd: A. Brink van Paseroean (Ned. Indtë); D. Brink van idem; J. A. Preije van Bodegraven; J. Brusse van Apeldoorn. Geboren: Rinske d. van L. Verkerk en J. R. van Ankeren. Verg. R.K. Middenstandsvereeniging. De R.K. Middenstandsver. afd. Nieuw veen en Zevenhoven, vergaderde in hotel Schreuder. Door de slecht begaanbare we gen was de opkomst der leden niet groot. De rede van den heer Fr. Steffen. uit Den Haag, kon niet doorgaan in verband met het slechte weer. Een punt ofschoon niet op de agenda voorkomend, werd in behandeling genomen. Een te houden nieuwe actie van de pi. Middenstandsver- eenlgingen vond geen belangstelling. Op een volgende vergadering zal een besluit genomen worden. Voor den te houden cursus te Alphen a. d. Rijn, te geven door den heer v. Doorn, uit Rotterdam, bestaat groote belangstelling. De Nieuwveensche IJsclub. Het bestuur der Nieuwveensche IJsclub heeft een zeer nuttige regeling met het ge meentebestuur. Voor het in orde brengen van de banen worden werkloozen aan het werk gezet; deze maatregel heeft een drie voudig nuttig effect. De kosten worden voor de helft door de IJsclub betaald, ter wijl de gemeente de andere helft betaald. De werkloozen krijgen méér dan de steun- uitkeering, terwijl de gemeente minder uit geeft aan steungelden. Het plan der IJsclub Is t. z. t. wedstrij den voor behoeftigen uit te schrijven. Tot ouderling der Ned. Herv. Kerk is gekozen de heer Frans Stichter, in de plaats van den heer D. v. Leeuwen Lz., die OUDE-WETERING. Ondanks den Ingevallen dooi heeft de door de ijsclub „Ijsvermaak zij ons Doel" uitgeschreven nationale hardrijderij toch doorgang gevonden. De baan was nog goed berijdbaar; 28 deelnemers hadden inge schreven. De uitslag luidde; 1. C. H. van Eykelen, 2. L. Heytsch, 3. Ans Vlaanen, 4. L. Hooge- boom. WADDINXVEEN Burgerlijke Stand. Geboren" Jacoba. d. van M. Both en G. de Kruiiff: Adriana. d. van F. Versluis en L. Slin gerland. Afscheid van den heer H. Ilaek. De heer H. Hoek, hoofd der Chr. school aan de Oranjelaan, die de gemeente gaat verlaten, nam afscheid van de leerlingen, het personeel en het bestuur dezer school. In een der zalen van de fabriek van N.V. Kempkes, was men bijeen gekomen. Vele hartelijke woorden werden gesproken. Het bleek wel dat de heer Hoek een zeer voor aanstaande plaats ln onze gemeente in nam. Zeer mooie geschenken werden aan geboden. Tot leden van de commissie van toe zicht op de Arbeidsbemiddeling alhier zijn benoemd de heeren: Oudijk, werkgever en Slappendel, werknemer. In de Geref. Kerk werd een extra col lecte gehouden voor de Diaconie, waarvan de opbrengst was f. 345.55. Wegens ziekte van burgemeester Troost zal weth. J. G. Herfst als loco-burgemees- ter fungeeren. De Zuidkade in deze gemeente zal ln werkverschaffing bestraat worden. Tot leden van de schoolcommissie zijn benoemd de heeren: Hommes, Ver babei en ds, Smidt. De heeren M. Schouten en C. Jongen burger, beiden aftredend in de commissie tot wering van schoolverzuim zijn herko zen en in de vacature van den heer Van 't Hof is gekozen de heer J. Hbmmes. WOUBRUGGE. Burgerlijke Stand. Geboren Klaas z. van F. van 't Hof en J. Militie. Overleden: Christina Gerdinad d. van P. Noordam en A. Anker, 5 jaar. De heer K. deed bij de politie aan gifte, dat op onverklaarbare wijze uit zijn woning was ontvreemd een tweetal biljet ten van f. 10. Uit het door de politie inge stelde onderzoek bleek, dat een ln de nabij heid wonende vrouw welke nog al eens bij de familie K. op bezoek kwam, zich aan dit delict had schuldig gemaakt. Het vermiste geld werd in haar woning in beslag geno men. ZOETERMEER. Zilveren jubileum van veldwachter J. F. H. Steenhnisen. Op 1 Jan. a.s. herdenkt de heer J F. H. Steenhuisen gemeenteveldwachter alhier, den dag, dat hit voer 25 laar zijn intrede deed in de politie wereld. 1 Januari 1914 werd hü benoemd tot samen te stellen, waarin de meterhuren zijn verdisconteerd. Hiertegen werden door E en W. en verschillende andere leden ern stige bezwaren geopperd. Het voorstel werd verworpen; vóór stemden de heeren Groe nendijk, v. Kleef en mevr. Houtmanv. d. Schee Het voorstel van B. en W. werd dan ongewijzigd aangenomen. Bij het voorstel inzake vaststelling van straatnamen bepleitte de heer v. Kleef we derom wijziging van de benaming der Hooftstraat. Na bespreking onveranderd aangenomen. De heer Den Ouden vroeg bij het voorstel iz. vaststelling en het aangaan van een overeenkomst met de gemeente Leiden tot wijziging van die betreffende de levering van electrlciteit naar het voordeel. De voor zitter gaf hieromtrent een uiteenzetting, evenals weth. Herngreen. Bij deze nieuwe overeenkomst, die met 10 jaar verlengd moest worden, bestaat de mogelijkheid van voordeel, doch men heeft althans bereikt, dat men niet duurder uit zal komen. Ove rigens kon hieromtrent niets worden mede gedeeld. Z. st. volgde aanneming omtrent de vaststelling van extra-bijdragen aan de bouwvereenigingen en stichting over het exploitatiejaar 19371938; idem inzake een verzoek van het bestuur van „Volksbelang" om renteverlaging voor een geldleening. Bevestigend werd beantwoord de vraag van den heer Den Ouden of dit ook in het tekort tot uiting zal komen. Aangenomen werd een voorstel betref fende verkoop van een perceel bouwgrond aan den heer S. D. van Hemsbergen q.q. Alleen de heeren Groenendijk, v. Kleef en mevr. Houtmanv. d. Schee verzochten aanteekening tegen de voorwaarden te zijn. Inzake aanvaarding van een recht van opstal ten behoeve van de gemeente be treffende plaatsing van een transforma torenhuisje aan de Emmalaan, merkte de heer v. Kleef op, dat hier met 2 maten wordt gemeten. Destijds, toen een verzoek kwam van bewoners van de Van Boetze- laerstraat, was verplaatsing niet mogelijk. Hij vindt dit onbillijk en stelde een motie voor, dat ook alsnog in genoemde straat tot verplaatsing wordt overgegaan. Ver schillende heeren bestreden de zienswijze van den heer Van Kleef; de motie werd verworpen. Vóór stemden de heeren Van Kleef, Groenendijk en mevr. Houtmanv. d. Sohee. Z. st. volgde aanneming van het voorstel l.z. de aanvraag van het bestuur der Mulo- school met den Bijbel, om beschikbaarstel ling van gelden voor 15 schoolbanken, als mede de vaststelling eener nieuwe veror dening betreffende de commissie van toe zicht op het middelbaar onderwijs. Alleen wordt een wijziging aangebracht op een verzoek van den heer v Kleef, dat geen bloedverwantschap mag bestaan dan boven den 3den graad. Tot leden der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs in door perio dieke aftreding en door overlijden ont stane vacatures werd herkozen dr. v. d. Wind en als nieuwe leden benoemd deken pastoor Z. de Korte en dr. F. van Bergh. De verhooging van het crediet ten behoeve van het algemeen armbestuur voor 1938 wordt ongewijzigd goedgekeurd. Op een vraag van den heer Ruijssenaars werd ge antwoord, dat ook armlastigen evenals voorheen een gebruikelijke kerstgave ont vingen. Bij het voorstel van B. en W. iz. het ver- leenen van een extra crediet ten behoeve van den Luchtbeschermingsdienst, meende de heer Groenendijk, dat men met 100 gas maskers voor 15.000 inwoners in het cen trum maar weinig kan bereiken: z.i. zou het beter zijn voor dit geld schuilplaatsen te maken. De heer v. Kleef meende dat ons de toestand van Sept. jj. zeker wat te leeren heeft gegeven, hij wilde in over weging geven of men niet verder moet gaan. Wil men goed geoefend zijn dan zal men. naar verluidt, over nog meer mate riaal moeten beschikken. Spr. wilde zoo spoedig mogelijk tot geheele aanschaffing overgaan en dit niet over 8 jaar verdee- len. De heer Verdonk informeerde of de gasmaskers zijn geleverd door een artille rie-inrichting en goedgekeurd zijn. De heer den Ouden vroeg, of men met aanschaffing van gasmaskers door wil gaan De voorzitter stelde het op prijs, over deze zaak eens van gedachten te wisselen. Hij gaf een uitvoerige uiteenzetting omtrent den gang van zaken en dezen dienst. Ook B. en W. zitten voor veie moeilijkheden, te meer daar onze gemeente in de 3e klasse is ingedeeld, wat wil zeggen, dat wij geen subsidie van het rijk krijgen. Algeheele aanschaffing van gasmaskers voor de be volking is absoluut onmogelijk en zou ze ker f. 75.000.— kosten. Onze gemeente staat echter zeker in de voorste gelederen en be schikt al over aardig wat materiaal. De begrooting is opgemaakt: voor vredestijd zal f8000en voor oorlogstijd f. 25.000— noodig zijn; men is druk met proeven be zig, doch het is nog een vraagstuk. Bin nenkort hoopt men echter met voorstellen te komen. De kwestie van schuilkelders heeft reeds afgedaan, vandaar dat men nu weer tot loopgraven is gekomen. Bij een luchtaanval zal een verblijf in het open veld het meest aanbevelenswaardig zijn. De voorz. had niets dan lof voor de orga nisatie in onze gemeente en het hoofd vari den Luchtbeschermingsdienst; wat rede lijk is. wordt gedaan. Na besprekingen, waarbij bleek, dat men alleszins van den noodzaak van dezen dienst overtuigd is, zoomede dat B. en W. diligent zijn, werd het voorstel aangenomen. Goedgekeurd werd het voorstel inzake wijziging van de gemeentebegrooting dienst 1938; idem voorziening in de be hoefte van kasgeld waarbij het bedrag werd verhoogd tot f. 150.000.idem onder- liandsche gunning schoolschoonmaak over 1939: de deelneming aan de regeling voor onderlinge hulpverleening bij brand en in zake het voorstel tot verhuring van wo ningen bij het voormalig raadhuis en het huis der gemeente. Een geschenk voor het raadhuis werd aanvaard, evenals een. schenking van den burgemeester. De heer Verdonk had bezwaar dat niet eerder met de sneeuwoprulming werd be gonnen Aarlanderveen werd vergeten en dat niet iemand uit Aarlanderveen als gemeentewerkman ls aangesteld. Men voelt z'ch daar gepasseerd. De voorz. zette uiteen dat deze benoeming is geschied op voor dracht van den directeur van gemeente werken, die den benoemde als No. 1 op de voordracht had geplaatst. De sneeuw- opruiming heeft men Zaterdag gestaakt, toen men reeds f. 850.hiervoor had uit gegeven, terwijl op de begrooting een be drag van f. 600.ls uitgetrokken. Het gekke, aldus den voorz., is, dat men 800 werkloozen heeft en dat men die hiermede zonder meer niet mag belasten. Ook andere heeren gaven hierover hun misnoegen te kennen De voorz. deelde mede, dat men bij blijvenden sneeuwval dan ook de regeering gevraagd zou hebben om voorziening in deze, terwijl de heer van 't Riet er aan teekening van verzocht, dat niemand der werkloozen zich vrijwillig beschikbaar heeft gesteld. Na beantwoording van nog enkele vragen volgde sluiting onder de gebruikelijke wen- schen. agent van politie te Wormerveer, waar hij al zoodanig werkzaam was tot eind April 1923. 1 Mei van dat Jaar werd hij benoemd tot gemeenteveldwachter te dezer plaatse waar hii tot nu toe werkzaam is. Ieder, die met den heer Steenhuisen wel eens in aan- rakine geweest is. zal kunnen getuigen van. de vlotte en joviale houding die hem ken merken. Als DOlltie-ambtenaar geniet hij tot ver in den omtrek een uitstekende reputatie, zoowel bil Zijn superieuren als collega's. Van hem kan tevens gezegd wor den, dat hij alle zaken, die hü als politie man krijgt te behandelen, als ambtenaar, doch ooit als mensch bekijkt waardoor hij zich de achting van de burgerij in zeer belangrijke mate heeft weten te verwerven. De uitslag der hier op de ijsbaan uit geschreven wedstrijden door de IJwereeni- glng luidt: Hardrijderij voor paren met slede: 1ste prijs C. Kneppers met mej. T. v. d Berg; 2de pr. J. van Duyvenbode met mej. v. d. Marei; 3de prijs G. Tas met mej. Krijgs man. Hiervoor hadden zich 20 deelnemers opgegeven. Hardrijden voor iongen.s van 8 tot 12 jaar: lste prijs W. den Hertog; 2de prijs Anton Smits. Hardrijden voor jongens van 12 tot 14 jaar: lste prijs Phlip de Zoeten; 2de prijs Jan Hoekstra en 3de prijs Jan Woldendorp. zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma Ph. BROBBEL, Stationsweg no. 49 Fa. A. H. I. WIJTENBURG. HaarLsiraal 2. W. G. I. VERBURG. Heerenstraat no. 2. Fa. A. SOMERWIL, Azn., Hoogewoerd 24. A. M. VAN ZWICHT. Breestraal no. 126. A. VAN EGMOND. Haven 2/4. W. VAN LEEUWEN. Tanvossensieeg 19. VERVOOREN. Haarlemmerstraat no. 128. W. P. v. SAVOYEN. K. Rapenburg 12 A. BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat no 59 Oegstgeest. ALGEM. LEESBIBLIOTHEEK RIETVELD l.o. hel Postkantoor Leiderdorp en aan de Kiosken. 4—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 8