LEIDSCH DAGBLAD - Eerjfe Blad Woensdag 28 December 1938 NAGEKOMEN BERICHTEN Redactie 1507 Directie en Administratie2500 MAÜK1 ÏPfk ÏIIItUTIN^; Aanval op den aartsbisschop van Canterbury Stadsnieuws EtIN/I IN UITEREN Collectie Bremmer Binnenland /CHEEP/ M.1 rJEINCENr^ BEURSOVERZICHT Onze telefoonnummers SCHERPE ANTI-JOODSCHE TAAL IN DUITSCHLAND. In de „Stuermer", het anti-semietische orgaan van Julius Streicher, wordt de aartsbisschop van Canterbury heftig aan gevallen, omdat hij zijn sympathie heeft betuigd met de Joden in Duitschland. In het bijzonder is het blad verbolgen over den brief, welke eenlgen tijd geleden door den aartsbisschop in de „Times" is geschre ven en over de woorden, welke hij in een vredesdlenst in Westminster Abbey heeft gesproken. Hij verzocht toen den geloovigen eenige oogenbllkken stilte in acht te willen nemen als teeken van sympathie met het vervolgde Joodsche volk. ,,De aartsbisschop is zoo een verrader van de zaak van Christus, zijn strijd en zijn leer geworden'zoo schrijft het blad, „Christus heeft nooit zijn sympathie betuigd met de Joden en zou nooit verontschuldigingen hebben gevonden voor een Joodschen moor denaar. Christus noemde hen kinderen van den duivel, moordenaars, de verpersoonlijk te leugen en nu staat de hoogste Christe lijke autoriteit in Engeland op om dit ras van moordenaars, dat tweeduizend jaar ge leden Christus heeft vermoord, te verdedi gen. Ten behoeve van deze moordenaars schrijft hij brieven aan Britsche kranten Voor dit met bloed bevlekte, schuldige volk van misdadigers onderbreekt hij den dienst geeft hij uiting aan zijn sympathie en zijn genegenheid. Wat zou Christus zeggen, Christus, die door de Joden is vermoord, wanneer hij dezen dienst zou hebben bijge woond? Hij zou een toespraak houden over wolven in schaapskleederen en tegen val- sche priesters, zooals hij tweeduizend Jaar geleden heeft gedaan. ONTPLOFFING IN BUSKRUITFABRIEK. Bij een ontploffing in een kruitfabriek te Livorno zijn drie personen om het leven gekomen. NOODWEER IN GRIEKENLAND. Deelen van Griekenland zijn door nood weer geteisterd vooral het gebied rond Mls- solonghi. het bekende slagveld uit den on afhankelijkheidsoorlog. heeft ernstig ge leden. De hevige regen heeft overstroomingen veroorzaakt, waardoor geheele kudden schapen met hun herders werden meege- spoeld. IN DEN SENAAT OVERLEDEN. Tijdens de debatten in den Belgischen Senaat over een financieel wetsontwerp stond de rextstische senator Rhodius op om te protesteeren tegen een verklaring van den minister van financiën. Hij kon zijn rede evenwel niet ten einde brengen aangezien hij plotseling ineen zakte. De zitting werd geschorst en senator Rhodius werd naar een andere zaal gebracht Niettegenstaande onmiddellijk medische hulp aanwezig was, is de Senator overleden. GEVAAR VOOR NEDERLAND OF BELG IE? Een beschouwing van Vernon Bartlett. De binnenlandsche toestand in Duitsch land, aldus schrijft Vernon Bartlett in de News Chronicle, is thans zoo slecht, dat tegen April een nieuwe overwinning moet zijn behaald of anders de dictatoren, wan neer zij met democraten spreken, hun hou ding van bulderen geheel moeten laten varen. Bartlett voegt hieraan toe: „Ik weet, dat er zeer belangrijke natio- naal-socialisbische leiders zijn, die geloo- ven. dat de volgende beweging tegen Neder land of België zal worden ondernomen. Er zal om hun kolonies worden gevraagd en de afwijzing van dat verzoek zal de ver ontschuldiging worden voor een inval in Nederland of België. Toch eindigt Bartlett met de optimistische opmerking: Ik geloof, dat de democratieën overwinnend te voor schijn zullen komen uit een crisis, welke zoo pijnigend zal zijn als die van Septem ber Jl. en dat wij dan in staat zullen zijn te spreken over een vrede in plaats van over een kalmeering. (Natuurlijk laten wij dit alarmeerend bericht geheel voor rekening van dezen Engelschen schrijver. Red. L. D.) WEDEROM VIJF LEIDERS VAN HET JAPANSCHE VOLKSFRONT GEARRESTEERD. Wederom heeft de Japansche politie vijf leiders van het Volksfront, waartegen sedert December van het vorig jaar wordt opgetreden, gearresteerd. Zit worden be schuldigd van overtreding van de wet tot handhaven van den vrede. Bovendien zijn twee leden van het Lager huis beschuldigd van medeplichtigheid. OPROEP TOT DE OUD-STRIJDERS. De Palestljnsche commissie van den wereldbond van Joodsche oud-strijders heeft een oproep gericht tot alle Christe lijke oud-stryders-organlsatles der geheele wereld om de Duitse he en Oostenrüksche Joodsche oudstrijders te helpen De oproep is onderteekend door kapitein Siegmund Edler von Fr'.edmann. Alle bij eengebrachte gelden zullen dienen om nieuwe nederzettingen voor Joodsche ge vluchte oud-strijders en hun gezinnen te •bekostigen. Geslaagd voor het examen 3e stuur man groote handelsvaart onze stadgenoot de heer F. Oostenbrug. Op verzoek van den Officier van Justitie is door de politie alhier aangehou den de 40-jarige W. H., die nog zes weken gevangenisstraf wegens diefstal moest ondergaan. IN DE LAKEN nnL. De beteekenis van H. P. Bremmer voor ..-■t otgnp en ue waaraeenng onzer scnii- jakuiibi in runnen Kling is door Mr. j. oiagecr sort en ounaig aangegeven. Oe be- uebstnjs van zyh in den ioop der jaren .erworven coirenue KunsGWoi'xen, waarvan we nier een deer zien, is in zekeren zin annex, uooiaat we nier werx zien van een groot aansar kunsicuaaib, are werksen ge- uurenae ue laatste nunaeio jaren. Men zal een aergoijxe correctie niet dik wijls bijeen zien. natuurlijk zon niet alle scnilders hier veiczgenwoordrga door een aunner meest typoerende wc.„en, aoch van velen is dat toen wei net geval. Er zijn veel studies dij en ook is met ailes even belang rijk, doch dit beperkt niiet de waarde van de expositie ih haar geheel. Het is mogelijk deze tentoonstelling te bespreken met de geboortejaren der kun stenaars als leidraad. Daar is zelfs veel vóór te zeggen. Men kan eveneens groepsgewijze de genres bespreken. Gemakshalve zal ik evenwel de alphabetische lijst van den cata logus volgen en enkele grepen doen. Dat geeft allerlei tegenstellingen en afwisse lingen. Anna Abrahams is vertegenwoordigd met een vlotte studie van rozen in verschillende rose tinten, mooi van toon, een fijne kleu- renimpressie. Uit den eersten tijd van Breitrrer is er een artilleriestuk, artillerie rustend op de heide in dien donkerbruinen toon, waarin hij toch zoo meesterlijk de verschijning van het licht heeft vastgehouden. Wondermooi is de kleur van de heide op den voorgrond en aan den horizon. En hoe fijntjes kar telen de paardenkoppen tegen de lucht, ter wijl de stukken en de paarden zich geheel van den achtergrond losmaken. Donker op donker! Breltner was er een meester in, juist doordat hij het licht zoo fijn wist vast te houden. Van geheel anderen aard is het portret van den schilder Van der Leek, door Rudoif Bremmer met sterk doorgevoerde techniek in zwart krijt geteekend, terwijl de teeke- ning eenerzijds door de groeven en groefjes op het gelaat den indruk maakt, sterk rea- listisoh geteekend te zijn, bemerkt men In de geheele compositie het streven naar een stijlvolle behandeling. Ja. en nu krijgen we Daalhof. Die ls weer geheel anders. Hij is de romanticus, die alles ziet in het waas zijner droomen. Hij ge bruikt de wereld buiten hem om de wereld, die in zijn gemoed leeft, buiten zich te plaatsen. Dat doet elke kunstenaar van be teekenis, doch bij niet allen valt het steeds even sterk op. Daalhof heeft hot Hofje van Samuel de Zee aan de Doezastraat geschil derd in een eigenaardig rood waas, een rooden toon, zooals menschen met nuch terder oogen en gemoed het nimmer zullen hebben gezien. Doch wie een romantischen inslag in zijn gemoedsleven heeft, ral zon der twijfel dat fijn geprofileerde biniren- poortje en het doorkijkje naar de binnen plaats. waar we een kind zien. dat een speeltje achter zich voorttrekt, zijn warme waardeering geven. Hoe wonderlijk mooi is de glans over de estrikken der bestrating. Zie, dat is de glans, die in de ziel van den schilder leeft. Een heel mooi gezichtje in Algiers, een grachtje met boogbruggetjes ingesloten tus- schen hooge. bijna vensterlooze huizenblok ken, was het onderwerp van A. G. Decamps En dan komen wij tot een paar stukken van den arlstocratischen Franschman W. Degouves de Nunques, o, een zeldzaam fijn mensch, een edele droomer van de stilte. Ik denk in de eerste plaats aan dat sneeuw landschap, in prachtig rhythme gecompo neerd, in zachtblauw, in lichtgroen en in ro.se-achtige tinten, een werk vol poëzie, een werk waaruit de harmonie van een zachte muziek U tegenruischt. Ook zijn sneeuw- landschapje bij Barendrecht, waarvan de weg en de boomen zoo karakteristiek zijn voor het rivierlandschap der eilanden, is bekoorlijk. Ik wilde, dat wij van dezen vriend van Toorop eens een volledige ten toonstelling zouden mogen zien. Ik heb er geen spijt van de alphabeti sche volgorde in acht te nemen. Ze eeeft waarlijk verrassende tegenstellingen Want nu krijg ik „Kloostertuin" van Chr. Doude- let. Dat is een geestig schilderijtje. In het algemeen wordt de kloostertuin door de nonnetjes met roerende zorg onderhouden. Het is er allemaal even keurig, voor leeken misschien soms wat popperig, niettemin blijk gevend van de naieve toewijding der verzorgsters. Dat ziet men ook op de schil derij. De boomen, de paden, de bloemen, de drie lammetjes, alles even proper, het ontlokt u een glimlach. En dan die non netjes met de fijne biddende vingers en de devote gezichten. Er is in dit alles een roe rende trouwhartigheid, die den glimlach van den humor wekt. Van Mej. Egter van Wlssekerke ls een mandje met gele appelen en een appel en wat hazelnoten er naast, een stemmig stil leventje. Doch nu springen we plotseling weer naar den Brabantschen tijd van Vincent van Go,:h. met een Brabantsch huisje in den avond en een daglooner. die met zijn gereedschap over den schouder naar huis gaat. Aandoenlijk is dat oude armoedige ge valletje met een ruw geschilderd kruis op den muur, weergegeven ondeT een drei gende avondlucht Die lucht doet ons In sommige opzichten denken aan de luchten van den tegenwoordigen Penneke. Ze kon er het prototype van zijn. Het werk is zwaar van stemming. Minder spreekt tot ons „Dubbele Made lieven", bijna geheel gedaan met het tem permes, Doch suggestief is weer de teeke- iïing „Het huisje van Sientje" uit den Haag- sehen tijd van Vincent. Eenige oude huisjes met hun tuintjes, al wat gammele omras teringen en een schutting zijn hier met uitersten zorg in zwart krijt met zeer spaar- raam gebruik van kleurkrijt geteekend. Het geheel is voorbeeld van toewijding en zorg en meeleven in het leven der kleinen en lerimjen Sterk aan onze oude Hollanders herinnert L. J. Hansen, doch hij schilderde dan ook heel In het begin der 19de eeuw, een tijd, waarvan men veelal nog beweert, dat er niet veel goeds gemaakt kon worden Hansen behoort tot de generaties der verge- tenen, die immers zoo inférieur zijn in het oog der allermodernsten. Het is mogelijk, dat zijn sentiment niet diep was, doch dan is hij in den tijd van teruggang der schil derkunst toch een dergenen geweest, die in ieder geval eerbied voor de techniek toonde en deze weer overleverde aan latere geslach ten, die misschien meer van de goddelijke vonk bezaten. In ieder geval is zijn binnen plaatsje met een oud poortj e toch wel intiem. Welk een zorg is er besteed aan de oude muursteenen en hun voegverband en de kalkplasters hier en daar door allerlei herstellingen ontstaan. Hoe mooi is het rhythme der hooge zadeldaken waarover de zon valt en hoe aardig is het kleurige vrouwtje op de bleek. Het is toch heusch wel goed. dat we aan dezen vergetene eens worden herinnerd. Een heel goed portret van H. P. Bremmer op vroegeren leeftijd werd geschilderd door Th. Hekker. een der stillen in den iande. Het portret eert schilder en model. Men kent de stoere Catharinakerk met den machtigen torenromp van Den Briel. Men weet hoe dit gevaarte uitsteekt boven de huisjes, die vertrouwelijk er om heen staan gereid. Dit was het onderwerp van Mej. T. G. H. van Hettinga Tromip, de Frie zin met haar fijnen poëtaschen zin en de klare visie. Dat de klimop tegen den Oost muur minder gelukkig schijnt, doet aan de overigens superbe wijze waarop het onder werp behandeld werd. niets af. Men lette op de accuratesse, waarmee alles is gezien en verbeeld, op de sfeer waarin het gegeven door de kunstenares is verklaard en ver stild. Een werk van zuiverheid en op rechtheid. Isaac Israëls is vertegenwoordigd door een forsch geschilderd vrouwenportret van groote oharme en verder door een vlotte teekening van „Sprotje", het dienstmeisje, dat een type ls geworden. Er is hier slechts één werk van Johan Barthold Jongkind, de man, die zijn tijd ver vooruit was. In Holland kende men hem enkel onder een paar kunstbroeders, doch in Frankrijk besefte men des te beter wie hij was zoodat zelfs Pisarro opmerkte: „Als hij er niet geweest was. waren wij er ook niet". Ik moet de verleiding weerstaan over zijn enorme beteekenis uit te weiden en merk op, dat in zijn houthaven met een houtschip de toon sterk doet denken aan den prachtigen goudtoon van Van Goyen. Men proeft er den meester uit. Een stemmingsvol schilderij is dat van Van der Leek „Het zieke kindje". De beide andere „Kalfskop" en „Schaapskop" zijn voorbeelden van de abstracte schilderwijze, waarin Van der Leek zich later heeft meenen te moeten uiten. Bij K. B. van 1 December 1933 Ls be noemd tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau de heer Arthur Hartog te Wassenaar. „Joost", door E. van den Berg- Boldingh. Uitgave „De Kern". Den Haag. Tja. Joost is een van de zeer velen, die zonder werk rondloopen en zich te goed achten voor het nemen van werk. dat zich op een oogenblik voordoet. Hij kan niet tydig om schakelen naar een anderen levensstandaard en een veranderde maatschappelijke positie. Hij blijft ..hangen" op het oude. Joost verliest er zijn meisje door, misschien maar tijdelijk, laten we dat 'tenminste hopen. Het heengaan van Tilde zal hem ongetwijfeld wijzer maken en wellicht leeren minder dwingeland te zijn. Hierin nu heeft de schrijfster het zwaartepunt van haar verhaal gelegd, terwijl o.i. het con flict tusschen de twee hoofdpersonen anders uitgebalanceerd had moeten zijn. namelijk als het noodzakelijk gevolg van het onevenwich tige temperament van Joost en het tempera- mentlooze karakter van Tilde. Een verhouding als die hier beschreven is, zal altijd wel min of meer uit haar verband worden gerukt, wan neer de man geen werk heeft en de vrouw voor het onderhoud van beiden heeft te zor gen. Het is dan ook onaannemelijk dat een verstandig kind van dezen tijd, zooals deze Tilde is, het innerlijk conflict, waarvan Joost het slachtoffer wordt, niet zou aanvoelen. De zelfoverschatting en zelfverzekerdheid van dit meisje maken haar niet sympathiek en o.i. houdt ze niet van haar Joost, zooals de schrijfster ons dat wil doen gelooven. Tilde i had haar standpunt mogen handhaven, het ls haar goed recht dat te doen. maar op een gansch andere wijze! De figuur van Joost is logischer en met veel begrip geteekend. En het treft ons bijv. dat de sfeer rond de stamtafel der intellectueele werkloozen voortreffelijk raak geschilderd is C. N. BOEKBESPREKING. ..Het land van belofte", door Rie Cramer. Uitgave H. P. Leopold, Den Haag. 1939. Rle Cramer, die een begaafde teekenares en plateelbakster is. die allerliefste kinderrijmpjes maakt en smaakvolle décors kan ontwerpen, heeft zich de laatste jaren ook als schrijfster van groote-menschen-boeken leeren kennen. Er schuilt altyd gevaar in het verbrokkelen van een talent, dat gewoonlijk door de betrok kenen zelf onderschat wordt, want de verschil lende uitingen van een taJent op veelzijdig ge bied staan gewoonlijk niét op gelijke hoogte. Een begaafd teekenaar kan een slecht schrijver zijn en er bestaat een aloud spreekwoord, dat zegt, dat een schoenmaker bij zijn leest moet blijven! Daar is een lief, gezond Hollandsch meisje, dat een beetje onbevredigd -is en gestrand, ten gevolge van trieste familie-omstandigheden. Zij reist naar Florence om wat van het leven te genieten en zij dreigt daar opnieuw te stran den en nu in de armen van een béten, smoor- I verliefden, jongen Italiaan, die in het heele lboek. zes weken lang. geen verstandig woord zegt. Dit naïeve verhaaltje speelt zich af tegen een achtergrond, gevormd door een interna tionaal pension en stuk voor stuk krijgen we de levensgeschiedenis van de bewoners van dat pension uitgesponnen. Deze menschen zijn niet interessant, men kan zeggen, dat behoeft ook niet, maar ze zijn van geen invloed op het geen ons vriendinnetje, dat in dat pension woont, daar beleeft en ze zijn van geen invloed op elkander. In een huls vol menschen kunnen sterke bewuste of onbewuste banden on derling bestaan, die eikaars bestaan beïnvloe den en het ligt aan den auteur ons ten eerste te laten voelen dat het- lot van A zich niet voltrekken kan. zonder dat de weten wat B be leefde en ten tweede ons lezers in deze ver houdingen te betrekken en te interesseeren. Het verhaal van Rle Cramer hangt als droog zand aan elkaar en de menschen in kwestie laten ons koud. Het eenige wat we er uit be grijpen is. dat zijzelf Florence en het milieu van die typisch-Italiaansche pensions met een licht Engelsche sfeer, door en door kent. Moest de geschiedenis déArom in Florence spelen? „In den Doolhof", door M. S. van Ysselsteyn. Uitgegeven bij de N.V. Leidsche Uitgevers-Mij. 1938. Dit verhaal ls ergens een „Haagsche roman" genoemd, o.i. is het vóór alles een roman van „verlofgangers" en vanzelfsprekend speelt de geschiedenis dan in Den Haag! Het is ook de charme van dit gegeven, die dezen, overigens niet zoo beteekenisvollen. roman stempelt met het frissche van een onderwerp, dat nog niet zoo vaak verwerkt is. Verlofgangers toch zijn zeer speciale menschen. Het mannelijke ge deelte draagt gewoonlijk alle kenmerken van de werkloozen-mentaliteit en beschikt tevens over een beurs, die omgekeerd evenredig daartegen over staat. Het vrouwelijke voelt zich meestal ontwricht in de Hollandsche huishouding en de kinderen worden ten onrechte voor „Indisch verwend" gescholden, omdat ze in kleine be huizingen in hun vrijheid belemmerd worden, nergens mogen aankomen en overal tegenop loopen. Alles met elkaar beantwoordt een ver lof zelden aan de gestelde verwachtingen. Dit gegeven ls hier wel wat anders verwerkt, maar de kern er van ligt er toch aan ten grondslag. De werklooze man met de ruime beurs zoekt zijn geneugten vaak buitenshuis, ontvlucht een humeurig vrouwtje. Het is een genoegelUk ver haaltje, hier en daar riekt het wat modern, maar het hoofdmotief ls toch oprechte huwe lijkstrouw en tenslotte komt alles op zijn poot jes terecht. „O zei ik, door Leonhard Hui- zlnga. Uitgave Elsevier Amsterdam. 1938. Huizlnga is de pittige Journalist, een tikkel tje cynisch en een tikkeltje sentimenteel, die als Piet Bok allerlei dwaze en ook ernstige avonturen beleeft. HU vecht tegen dc Kabylen van Abd-el-Krim. hU heeft wonderlUke avon turen met schoone Marokkaanschen. hU wordt krUgsgevangene in dat land en elndelUk drinkt hij weer rustig zUn pernod ergens ln een cafétje op de Boulevard des Italiens. HU ver telt ons dat alles en nog veel meer ln een serie korte met een rrk n kijk op men schen uit zUn omgeving en vooral op de Fran- sche mentaliteit en ieder verhaaltje eindigt met „Oze' ik dat overbluft, waardig, komisch of zelfhewust klinkt naar gelang een ulotselinge wendin ln de situatie een onver wacht slot schept. Een gtcstlg boekske. dat men met genoegen achter elkaar uitleest. NAGEKOMEN. Kon. Paketv. MU- BONTEKOE 27 Dec. van Lorenzo Marques NIEUW ZEELAND, 23 Dec. van Batavia naar Adelaide RUYS, 26 Dec. van Batavia naar Kaapstad TEGELBERG, 27 Dec. van Reunion naar Tamatave. Java-China-Japan LUn TJISALAK. 23 Dec. van Batavia naar Hongkong TJIMANOEK 26 Dec. van Manilla naar Kobe. Mij. Oceaan POLYPHEMUS. Java naar A dam, 27 Dec. te Belawan. Java-New York Lijn KOTA RADJA. 27 Dec. van New York te Philadelphia WELTE VREDEN, naar Java, pass. 28 Dec. Mauritius BRASTAGI. Java naar New York. 27 Dec te Belawan. Holland-Afrika Lijn SPRINGFONTEIN, uit reis, 28 Dec. te Antwerpen. Holland-O. Azië Lün SEROOSKERK, thuis reis, 25 Dec. van Yokohama. Holland-Britsch Indië LUn STREEFKERK, 28 Dec. van R'dam naar Br. Indië. Halcyon LUn FLENSBURG, Vlaardingen n. Narvik. 27 Dcc uit den N. Waterweg MAASBURG, 26 Dec. van R'dam te Narvik STAD AMSTERDAM. 27 Dec. van La Goulette. MU- Nederland MARNIX VAN ST. ALDE- GONDE. 28 Dec. van Batavia naar Adam JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, 28 Dec. van A'dam naar Batavia POELAU ROE- BIAN. thuisreis, 27 Dec. van Port Soudan. POELAU LAUT. thuisreis, 27 Dec te Belawan. Rott. Lloyd KERTOSONO, uitreis, pass. 27 Dec. n.m. 3 uur, Point de Galle KOTA GEDE, uitreis, pass. 27 Dec. 's nachts 12 uur Dover SIBAJAK, uitreis, pass. 28 Dec. v.m. 4 uur Suez TAPANOELI, uitreis, pass. 28 Dec. n.m. Ouessant. Holland-Amerika Lün DINTELDIJK. 25 Dec. van R'dam te Vancouver DELFTDIJK. thuisreis. 26 Dec. te San Francisco DAM- STERDIJK, thuisreis, was 26 Dec. 12 uur 's middags 320 mylen W.Z.W. van Valentia EDAM. 27 Dec. van Baltimore te R'dam NOORDAM. uitreis, pass. 26 Dec. Lizard. Halcyon LUn STAD MAASSLUIS, 29 Dec. v.m. van Narvik te Vlaardingen verwacht. Kon. Holl. Lloyd SALLAND, 27 Dec, van Amsterdam te B. Aires. Holland-West-Afrika Lijn JAARSTROOM. 27 Dec. van Havre naar Adam. Kon. Holl. Lloyd AGAMEMNON, 28 Dec. van Middl. Zee te R'dam BAARN. uitreis. 27 Dec. te Valparaiso DOURO. arr 24 Dec. te Cristobal IRENE. 27 Dec. van Napels n. Palermo RHEA. 27 Dec. van Livorno te Catania SATURNUS. 28 Dec. van Jaffa te Beyrouth STELLA. 28 Dec. van Thes saloniki te Istanboul TRAJANUS, 27 Dec. van A'dam te Genua TRITON, 27 Dec. van Fiume naar Susak ODYSSEUS. 28 Dec. van Middl. Zee te A dam JUNO. 28 Dec. van Middl. Zee laatst R'dam te A'dam DEUCALION. 28 Dec. van Middl. Zee te A'dam CERES. 25 Dec. van Corral naar Talcahuano ORANJE NASSAU. 28 Dec. van W. Indië te New York. Ned.-Ind. Tankstoomboot MU. RAPANA. 25 Dec. van Curacao te Lissabon APOLLONIA 21 Dec. van Piraeus naar Constanza. Diverse Stoomvaartberichten BATAVIER V, 28 Dec. v. R'dam te Gravesend WILLY. 27 Dec. v. Gibraltar n. R'dam FARMSUM, naar Pepel, pass. 27 Dec. Finlsterre JOBS- HAVEN, naar R'dam, was 24 Dec. 230 nhjlen N. van de Azoren RANDWIJK, 25 Dec. v. Philadelphia te Hamburg HONTESTROOM .27 Dec. v. Amst. te Londen AMSTEL- STROOM, 27 Dec. v. Amst. te Londen KATENDRECHT. n. Antwerpen, pass. 27 Dec. Wight - RIJNSTROOM, 27 Dec. v. Amst. te Bristol JONOE ELISABETH. 27 Dec. van Jaffa te Liverpool HOOGLAND. 27 Dec v Hamburg te Shields WALENBURGH, 27 'Dec. van R'dam te Mlddlesbro. SANLENBUROH. 26 Dec. van R'dam te Hamburg KERKPLEIN, naar R'dam. was 26 Dec. 8 uur 55 n.m. 275 mUlen W.Z.W. van Valentia MIRACH nnar Hamburg, was 27 Dec. 8 uur 40 vjn. 100 mUlen Z W. van Niton SCHELDE, sleepboot, naar Gothen burg. was 27 Dec. 9 uur 20 v.m. 35 mUlen O. van Niton ALK AID, Hull nnar Vancouver was 27 Dec. 900 mUlen van Scilly. TARA, 28 Dec. van R'dam te B. Aires - TIB A. naar Havre en Antwerpen, pass 27 Dec. Madeira EIBERGEN29 Dec. voonn. 3 uur van Beaumont te R'dam verwacht ST. ANNALAND, 26 Dec. van Gdynia naar DelfsUl. „Ik Ik ben alleen maar de man, die de dame aangereden heeft AMSTERDAM, 28 Dec. De handel op de Amsterdamsche effecten beurs liet heden wederom veel te wenschen over. Van een bepaalde stemming was eigen- lUk geen sprake, aangezien enkele fondsen iets lager, andere vrijwel onveranderd en een derde categorie iets hooger was. Koersverschillen van beteekenis kwamen echter niet voor en uit alles viel op te maken, dat niemand er veel voor ge voelt. nieuwe engagementen aan te gaan. De belangstelling werd wederom getrokken door de iTansche fondsen, die ook thans weer vast ge stemd waren. Opnieuw openbaarde zich vraag, doch de omzetten waren alle bijeen toch niet groot, daar klaarblijkelijk niet veel materiaal meer beschikbaar was; met het oog op de aan gekondigde conversie der Fransche spoorweg- leeningen. De in francs luidende Fransche pa pieren waren echter, evenals de spoorwegobli- 0atiën goed van toon. Op de Nederlandsche be- leggingsmarkt was weinig te doen; van de obli- gatiën uit de jongere emissies lagen de obliga- tiën van de 33 '2rc leeningen en de spoorweg drieën iets luier in de markt; obligatiën Ned.- Indië alsmede de oude schuld waren ongeveer prijshoudend. Duitsche fondsen hadden een on geanimeerd voorkomen. Op de Amerikaansche afdeeling werd de aan dacht voornamelUk in beslag genomen door de spoorwegaandeelen. In navolging van New-York werd meerendeels op een eenigszins verlaagd niveau verhandeld, maar dit was klaarblUkelyk voor het publiek de aanleiding om weer een stukje op te nemen. In Staalaandeelen ging weinig om; ook de Koperwaarden hadden een beperkte markt. Anaconda's werden echter nog geregeld ln een open hoek verhandeld. De locale markt was stil; van de Petroleumfondsen konden Ko ninklijken zich handhaven. Aanvankelyk was eenig materiaal aan de markt voor Fransche rekening, doch het aanbod uit dien hoofde was niet groot en later op den middag werd dan ook een opwaartsche richting gevolgd. Groote fluctuaties werden echter niet meegemaakt, Voor Suikeraandeelen bestond slechts geringe belangstelling. Alleen ging iets om in H.V.A.'s, die zich enkele procenten konden verbeteren. Van de incouranten was niet veel te bemerken. De Rubbermarkt was stil; de koersen kwa men op eenigszins onregelmatige wijze tot stand, zonder dat groote variaties vielen waar te nemen. De Scheepvaartafdeeling was verla ten. In Industrieelen ging zoo goed als niets om. De koersen waren niet of niet noemens waardig veranderd. Bij zeer geringe affaire wer den de Deli-tabaksaandeelen iets lager geno teerd. WISSELKOERSEN. Londen 8.58 7/8 '8.58 3/8). Berlijn 73.77 1/2 73.80». Parijs 4.85 1/4 (4.851Brussel 31.02 (31.01) Zwitserland 41.52 (41.56). Kopen hagen 38.35 38.35). Stockholm 44.25 44.20) Oslo 43.17 1/2 (43.15». New York 1.83 15/16 (1.84). Praag 6.30 (6.30). Lire Bankpapier 5.75 (5.85). Prolongatie Vt; Part, disc. 1/8; Daggeld 1/4; Registermarken 32 1/8: Crediet Sperr- marken 8 5/8; Effectensperrmarken 8 5/16; Reismarken 49; Bankpapier 217/8. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. (op 2 lijnen) AMSTERDAM. 28 Dec. 147 Vette kalveren: 1® kW. 84—92. 2e kW. 7682, 3e kw. 70—74 ct. per K.G. levendgewicht; 71 Nuchtere kalveren f. 610 per stuk; 179 Varkens: Vleeschvarkens. wegende van 90—110 K.G. 59—60 ct, zware var kens 5859 ct.. Vette varkens 56—57 ct. per K.G. slachtgewlcht. BENTHUIZEN, 27 Dec. Aangevoerd 360 kip eieren, prijs f. 4.00—4.40 per 100. BOSKOOP, 27 Dec. Rozen per bos: Duisburg f. 0,68—1,00; Wilh. Kordes f. 4,00—5.00; Briar - clif f. 0.65—1.11; Edith Helen f. 3.50—4.60; Rosalandia f 0.60—1,00; Butterfly f. 0.77—1.60; Seringenbloemen per bos van 10 stuks 43—66 ct. HAZERSWOUDE. 27 Dec. Aangevoerd wer den 2868 eieren. Prijs kipeieren f. 4,255,05 per 100 stuks; konijnen f. 1,60 per stuk. KOUDEKERK a. d. RIJN. 27 Dec. Aanvoer 2800 st. eieren. Boter 18 pond; Kipeieren f. 3,90 —4.80; Botei f. 0.70—0,74; Kaas f 0.23—0.30; Kippen f. 0.40; Hanen f. 0.90—1.10; Konijnen f. 0.70—1.75. LEIDSCHENDAM. 27 Dec. Eierveiling café .Het Wapen van Veur". Aangevoerd 11.410 kip- Meren. prUs f 5 405.90; 400 heneieren, prijs f. 4.255.00; 250 eendeieren. prUs f. 4.154.25: 18 kippen, prijs 40—7C ct.; 14 eenden, prijs 70— 75 ct.; 21 konUnen 50—300 ct.; 10 duiven, prijs '0—20 ct. NIEUW-VENNFP. 27 Dec. 3180 Kineieren f. 4,60—5.20; 2710 Heneieren f. 4 20--4.80. WOERDEN, 28 Dec. Aanvoer 52 partijen kaas. Met rUksmerk le kw. f. 26—27; idem 2e kw. f. 24—25. Handel matig. ZOETER'WOUDE, 27 Dec. Aangevoerd 1700 eieren. PrUeen kippeneieren f. 4.90—5.20; Kui keneieren f. 3.90: Kaas 28 ct, per pond; Kippen 55—80 ct; Hanen 60 ct; Konijnen f. 0,75—1,60,

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3